Μπορεί ένας άθεος κι ένας θρησκευόμενος να είναι φίλοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

petsoukos έγραψε:
spylab έγραψε:Ειναι εντελως απλοικο να λεμε -< πιστος=ηλιθιος >
Αλλα ασφαλως <μη πιστος = πιο δυσκολο ηλιθιος >
Υπάρχουν πιστοί που προσβάλλεις τους ηλίθιους αν τους πεις ηλίθιους. Και σίγουρα θα βρεις λιγότερους ηλίθιους ανάμεσα σε άθεους ή αγνωστικιστές, γιατί πολύ απλά θέλει μυαλό, γνώσεις και δίψα για μάθηση για να βγάλεις από μόνος σου το συμπέρασμα ότι οι θρησκείες είναι ένα μάτσο χάλια. Ο ηλίθιος δεν θα κάτσει να το κάψει το μυαλό του και θα πέσει ευκολότερα θύμα του παπαδαριού.
Μην το λέτε, το τελευταίο καιρό στα αθειστικά του ΦΒ, επι των πολιτικών θεμάτων, έχω διαβάσει ηλιθιότητες με το κάρο.
Off Topic
Please οχι πολιτικά στο νήμα, μην βγούμε εκτός θέματος
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Μπορει τα πολιτικα να ειναι η αχιλλειος πτερνα των αθεων 8-)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικά αυτό το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον.

Αντιλαμβάνομαι, αν και δεν αναφέρθηκε ρητά, ότι για πολλούς από εσάς η πίστη των θρήσκων στο θεό είναι πιο σεβαστή από την προτίμησή τους στον Ολυμπιακό. Ότι πολύ πιο εύκολα θα εμφανιζόσαστε μπροστά τους με πράσινο κασκόλ την μέρα που η ομάδα τους έχασε, παρά θα αυνανιζόσαστε με το βαφτιστικό τους σταυρό την Μεγάλη Παρασκευή. Το επιχείρημα του ότι η ψυχική αδυναμία ενός ανθρώπου να συνειδητοποιήσει τη συμπαντική μοναξιά και το υποτιθέμενο ον που τον προστατεύει είναι συναισθηματικά βαρύτερα από την αναιτιολόγητη ψήφο του ή το αγαπημένο του χρώμα, τοποθετεί υψηλότερα, καταρχήν στη δική σας αξιακή κλίμακα αυτό το οικτρό κατασκεύασμα του θεού από οποιαδήποτε άλλη ηλιθιότητα έχει υποστηριχθεί στην Ιστορία.

Συνοπτικά, they should grow the fuck up .

Αφού εμείς το ξεπεράσαμε, αντικειμενικά μπορούν και εκείνοι. Στο κάτω-κάτω λανθάνει και ένα είδος υπεροψίας στην αποχή μας από το να θίξουμε το ζήτημα μπροστά σε αυτούς που δε θα καταφέρουν να επικοινωνήσουν λογικά. Φανταστείτε να απέφευγαν επίτηδες να μιλήσουν μπροστά σας για μαθηματικά, επειδή θα πληγωθείτε για το ότι δεν μπορείτε να ακολουθήσετε τη σκέψη τους.

Προσωπικά, όσο μεγαλώνω ανέχομαι και λιγότερο ανθρώπους που διαφέρουν από εμένα. Αυτό εκ πρώτης ακούγεται φασιστικό, αλλά νομίζω ότι στοχεύει αποκλειστικά σε πρακτικούς λόγους- οι οποίοι και θα συνοψίζονταν στην έννοια της συμβατότητας. Το αν αυτή περιβάλλεται από μισαλλόδοξη απέχθεια, θα είναι καθαρά συμπτωματικό.
Νοιάζομαι για τις παλιές μου κολλητές από το σχολείο. Σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα ήθελα να τρώω στην μάπα καθημερινά "το πόσο ευαίσθητα είναι τα καρκινάκια". -.-

Πολύ χρήσιμη η διευκρίνιση για τις διαβαθμίσεις της φιλίας. Σίγουρα θα μπορούσε ωμά να χαρακτηριστεί ως "low standards". Κάτι το οποίο, απροκατάληπτα, δέχομαι ως σύμφωνο με τη φιλοσοφία της συμφέρουσας χρηστικότητας. "Έχω οιονεί φιλίες με θρήσκους". Όπως λέμε "κάνω ευκαιριακό σεξ με μπάζα".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε: Ότι πολύ πιο εύκολα θα εμφανιζόσαστε μπροστά τους με πράσινο κασκόλ την μέρα που η ομάδα τους έχασε, παρά θα αυνανιζόσαστε με το βαφτιστικό τους σταυρό την Μεγάλη Παρασκευή.
Εξαρτάται από το πόσο κολημμένος θα ήταν ο φίλος μου με την ομάδα του.
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Το επιχείρημα του ότι η ψυχική αδυναμία ενός ανθρώπου να συνειδητοποιήσει τη συμπαντική μοναξιά και το υποτιθέμενο ον που τον προστατεύει είναι συναισθηματικά βαρύτερα από την αναιτιολόγητη ψήφο του ή το αγαπημένο του χρώμα, τοποθετεί υψηλότερα, καταρχήν στη δική σας αξιακή κλίμακα αυτό το οικτρό κατασκεύασμα του θεού
Όχι ακριβώς. Αυτό που είναι υψηλά στην αξιακή κλίμακα είναι η ευεξία του φίλου. Αν ο φίλος έχει ανάγκη το οικτρό κατασκεύασμα (ως συνέπεια της ψυχικής του αδυναμίας ή αδυνατότητας ενδεχομένως), τότε θα προσέξω να μην του το τσαλαπατήσω (πρόσεξε, δεν είπα καταστρέψω, είπα τσαλαπατήσω: ίσως επιχειρήσω να το αποκαθηλώσω αργά και σταδιακά, αλλά δεν θα του το ξεσκίσω χαιρέκακα μπροστά του χοροπηδώντας πάνω του).
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Συνοπτικά, they should grow the fuck up .
Why?
Συγγνώμη, αλλά με τι προσόντα το λες αυτό? Εγώ μετά από οδυνηρή πορεία 45 ετών, δεν τολμώ να έχω άποψη για το τι "θα έπρεπε" και δεν "θα έπρεπε" να κάνει καθένας στη ζωή του. Ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το να ξεπερνάς τους φόβους σου, τις ανασφάλειές σου, τα όριά σου, και δεν τολμώ να είμαι σκληρή και απαιτητική με τους ανθρώπους. Η εντύπωση που σχηματίζω είναι πως ίσως σαν νέα που είσαι μιλάς με τη σιγουριά και τη σκληράδα της νεότητας.
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Αφού εμείς το ξεπεράσαμε, αντικειμενικά μπορούν και εκείνοι.
"Αφού ο Γκάλης μπορούσε να βάζει τρίποντα, αντικειμενικά μπορούμε όλοι". "Αφού ο δίμετρος κολλητός μου φτάνει το ταβάνι με το χέρι, αντικειμενικά μπορώ κι εγώ ο νάνος."
Αντικειμενικά, δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι τα ίδια πράγματα. Είτε λόγω γονιδίων είτε λόγω περιβάλλοντος είτε λόγω και των δύο, είμαστε διαφορετικοί, και οι δυνατότητές μας επίσης διαφέρουν. Ίσως να μπορούν να το κάνουν, ίσως και όχι. Ίσως αν το κάνουν το κόστος σε οδύνη και αίσθημα ανασφάλειας να είναι τέτοιο ώστε να μην το αντέχουν. Δεν θα είμαι τόσο ανάλγητη ώστε να πω "έλα τώρα, αντικειμενικά μπορείς, κόψε τον κώλο σου και κάν' το".
Όπως και να έχει, αντικειμενικά αν επιχειρήσω να γκρεμίσω απότομα το είδωλό τους, απλώς θα απομακρυνθούν από εμένα. Αν υποθέσουμε ότι θέλω να τους επηρεάσω, ο μόνος τροπος είναι διατηρώντας την επαφή και την εμπιστοσύνη, και ο μόνος τροπος να γίνει αυτό είναι αποφεύγοντας να γίνω υπερβολικά επιθετική με τις πεποιθήσεις τους.
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Πολύ χρήσιμη η διευκρίνιση για τις διαβαθμίσεις της φιλίας. Σίγουρα θα μπορούσε ωμά να χαρακτηριστεί ως "low standards".
Βλέπω ότι δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Δεν είναι "χαμηλά" κριτήρια, είναι "διαφορετικά" κριτήρια.
Αισθάνομαι κι εγώ, όπως κι εσύ, πιο άνετα με ανθρώπους που μου μοιάζουν, γι' αυτό και επιλέγω ανθρώπους που μου μοιάζουν, για να μπορώ να μοιραστώ μαζί τους πιο πολλά πράγματα και να νιώσω πιο άνετα. Δεν τους θεωρώ "καλύτερους" επειδή μου μοιάζουν, απλά νιώθω πιο άνετα μαζί τους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Off Topic
O Γκάλης δεν έβαζε τρίποντα ο Σούμποντιτς τα έβαζε.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Εξαρτάται από το πόσο κολημμένος θα ήταν ο φίλος μου με την ομάδα του.
Το σημείο που εντοπίζω την αντίθεσή μου δεν είναι στο πώς θα χειριστεί κανείς έναν θρησκόληπτο και, αντίστοιχα, έναν φανατισμένο οπαδό σε παρόμοια περίσταση. Αναφέρομαι στο ότι θεωρείται πιο ανεκτό, το - υποτιθέστω στον ίδιο βαθμό- χαρακτηριστικό του πρώτου από αυτό του δεύτερου, ως κριτήριο για να γίνει ή να παραμείνει φίλος. Κατ' επέκταση, είναι πιο πιθανό να φανεί αποκρουστικά γραφικός κάποιος που στη συναισθηματική θέση που έχει ο ένθεος το θεό, εκείνος τοποθετεί την ομάδα του.
AoratiMelani έγραψε:Αυτό που είναι υψηλά στην αξιακή κλίμακα είναι η ευεξία του φίλου. Αν ο φίλος έχει ανάγκη το οικτρό κατασκεύασμα (ως συνέπεια της ψυχικής του αδυναμίας ή αδυνατότητας ενδεχομένως), τότε θα προσέξω να μην του το τσαλαπατήσω
Μα ούτε εγώ συνέστησα το σαδισμό ως αντιμετώπιση. Πριν αναφέρθηκες στο ότι κάποια θέματα δεν αγγίζονται. Όχι στο ότι προσπαθείς να διδάξεις σε φίλους τον ορθολογισμό, με τον πιο παιδαγωγικά ομαλό τρόπο.
AoratiMelani έγραψε:Συγγνώμη, αλλά με τι προσόντα το λες αυτό? Εγώ μετά από οδυνηρή πορεία 45 ετών, δεν τολμώ να έχω άποψη για το τι "θα έπρεπε" και δεν "θα έπρεπε" να κάνει καθένας στη ζωή του. Ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το να ξεπερνάς τους φόβους σου, τις ανασφάλειές σου, τα όριά σου, και δεν τολμώ να είμαι σκληρή και απαιτητική με τους ανθρώπους. Η εντύπωση που σχηματίζω είναι πως ίσως σαν νέα που είσαι μιλάς με τη σιγουριά και τη σκληράδα της νεότητας.
AoratiMelani έγραψε:Αντικειμενικά, δεν μπορούμε να κάνουμε όλοι τα ίδια πράγματα. Είτε λόγω γονιδίων είτε λόγω περιβάλλοντος είτε λόγω και των δύο, είμαστε διαφορετικοί, και οι δυνατότητές μας επίσης διαφέρουν. Ίσως να μπορούν να το κάνουν, ίσως και όχι. Ίσως αν το κάνουν το κόστος σε οδύνη και αίσθημα ανασφάλειας να είναι τέτοιο ώστε να μην το αντέχουν. Δεν θα είμαι τόσο ανάλγητη ώστε να πω "έλα τώρα, αντικειμενικά μπορείς, κόψε τον κώλο σου και κάν' το".
Το "θα έπρεπε να ξεπεραστεί η τάδε αδυναμία", όπως το ανέφερα, δεν είναι κάτι που πλαισιώνεται από στυγνή δεοντολογία. Είναι μια πραγματιστική περιγραφή της στάσης μας επάνω στο τάδε θέμα. Εμείς είμαστε άθεοι μετά από ορθολογική και αυτόβουλη διαδικασία, κατά συνέπεια δεν καταλήξαμε σε αυτή την αντίληψη τυχαιοκρατικά. Άρα, αν ήμαστε στη θέση του θρήσκου φίλου μας, θα προτιμούσαμε να είμαστε άθεοι. Εκ των πραγμάτων, λοιπόν, αποδεικνύεται ότι για μας αυτή είναι η πρέπουσα στάση. Σίγουρα οι δυνατότητές μας, ακόμα και το μέχρι που θα τις εξελίξουμε, είναι απόρροια ενός- κατ' εμέ- αυστηρότατα ντετερμινιστικού συστήματος. Και σε φιλοσοφικό επίπεδο, συμφωνώ ότι είναι αληθής η αναλογία του για πάντα πιστού προς ένα νάνο που προσπαθεί να φτάσει το καλάθι του μπάσκετ. Αλλά όταν διαμορφώνουμε τις πρακτικές μας στην καθημερινότητα και στις κοινωνικές μας σχέσεις δεν είμαστε τόσο αναγωγικοί όσο αφορά το αρχικό αίτιο των πραγμάτων. Αν κάποιος στο δρόμο με σπάσει στο ξύλο θα φωνάξω την αστυνομία. Αν ένας φίλος μου κάνει ηλίθιους συλλογισμούς, θα αραιώσω. Αν ο θεούσος έχει αδυναμίες, θα του πω να τις ξεπεράσει. Να ριχτεί σε αυτόν τον αέναο, κοινό και πανανθρώπινο αγώνα όπου ο καθένας ισχυροποιεί την ατομικότητά του, ακόμα και αν σε φιλοσοφικό επίπεδο αποτελεί κάτι το προκαθορισμένο και ψευδαισθητικό.
Off Topic
Τη σκληρότητα απέναντι στους άλλους τη διαμορφώνω ανάλογα με το πόση επιδεικνύω στον εαυτό μου την προκείμενη περίοδο. Τελευταία, αποφάσισα ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα αν κανείς πειθαρχεί σα σκύλα απέναντι στους στόχους του, καθώς οποιοδήποτε παράπονο καταλόγιζα στον εαυτό μου οφειλόταν στην απόκλιση από την τέλεια προσπάθεια. Έτσι ερμηνεύω την ψυχρότητα της τοποθέτησής μου. Και όπως συμβαίνει σε κάθε τι, υποθέτω ότι σε μερικά χρόνια, με ανώδυνο ή μη τρόπο, θα μάθω αν έκανα καλά ή λάθος.
AoratiMelani έγραψε:Βλέπω ότι δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Δεν είναι "χαμηλά" κριτήρια, είναι "διαφορετικά" κριτήρια. Αισθάνομαι κι εγώ, όπως κι εσύ, πιο άνετα με ανθρώπους που μου μοιάζουν, γι' αυτό και επιλέγω ανθρώπους που μου μοιάζουν, για να μπορώ να μοιραστώ μαζί τους πιο πολλά πράγματα και να νιώσω πιο άνετα.
Νομίζω πως έγινε κατανοητό. Υπάρχουν φίλοι δεύτερης κατηγορίας με ομώνυμα κριτήρια. Δεν το χρωμάτισα ηθικά, και μάλιστα η άποψή μου είναι ότι καλώς τοποθετούμε τον καθένα στη ζωή μας εκεί που του ταιριάζει και με τρόπο που εξυπηρετεί και τα δύο μέρη της σχέσης.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα ήθελα να τρώω στην μάπα καθημερινά "το πόσο ευαίσθητα είναι τα καρκινάκια". -.-
Off Topic
Ναι ρε αμόρφωτη, και εγώ το ίδιο. Οι καρκίνοι έχουν τόση σχέση με την ευαισθησία όσο και ο Τσίπρας με την έξοδο από την κρίση.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Ξέρω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι το να ξεπερνάς τους φόβους σου, τις ανασφάλειές σου, τα όριά σου, και δεν τολμώ να είμαι σκληρή και απαιτητική με τους ανθρώπους.
Πάντα έβρισκα αυτή την κατηγορία Άθεων την πιο απωθητική, αμέσως μετά από αυτούς που αυτάρεσκα λένε "I'm an Atheist, debate me". Βρίσκω εξαιρετικά αλαζονικό και συγκαταβατικό το να pretty much λες "μην είσαι τόσο σκληρός μαζί τους, δεν είναι γαμάτοι σαν εμάς", και το να συμπεριφέρεται κανείς έτσι στους φίλους του δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό, if you don't mind me saying. Τουλάχιστον εγώ τους αποκαλώ ηλίθιους στη μάπα τους, ακριβώς επειδή τους κρίνω όπως θα έκρινα τον εαυτό μου, όχι ως κατώτερα πλάσματα που παίζουν με ευκολότερους κανόνες και χρειάζονται pat-pat.

Η σκληρότητα είναι αφελής χαρακτηρισμός, οπότε δε θα τη σχολιάσω, αλλά από πότε είναι αθέμιτο το να είσαι απαιτητικός με τους ανθρώπους? Ναι, έχουμε προσδοκίες και απαιτήσεις από τους φίλους μας, υποτίθεται πως δεν επιλέγουμε τον κάθε παπάρα, αλλά μου φαίνεται αστείο να συνοδεύεται αυτός ο χαρακτηρισμός με το να απαιτείς από κάποιον να μην πιστεύει σε ανυπόστατα πράγματα που μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν ισχύουν, γιατί αυτό είναι από τις χαμηλότερες απαιτήσεις που μπορώ να σκεφτώ. Μου ακούγεται πολύ φοβικό να φέρεσαι σε αυτούς τους ανθρώπους με το γάντι επειδή ειδάλλως θα απομακρυνθούν. (Κάτι τέτοιο θα έβγαζε marginal νόημα μόνο αν μιλούσαμε για συγγενείς, τους οποίους δυστυχώς δεν επιλέγεις, αλλά και πάλι, και για εκείνους το ίδιο θα υποστήριζα.) Who cares? Ας απομακρυνθούν, δικό τους θα είναι το πρόβλημα. Η θρησκευτικότητα είναι μια παιδιάστικη μαλακία σε σχέση με πραγματικά ψυχολογικά προβλήματα που μπορεί να έχει κάποιος, και είναι πάρα πολύ προσβλητικό για άτομα που έχουν ξεπεράσει αληθινά, ιατρικώς αναγνωρισμένα, crippling issues να συγκρίνονται με αυτούς τους ηλιθίους.

Τέλος, να κάνω μια διευκρίνιση η οποία μου φαίνεται ότι διαφεύγει από πολλούς. Βλέπω να κάνετε μια διάκριση μεταξύ "θρήσκων" και "φανατισμένων θρήσκων", λες και πρόκειται για κάποια ποιοτική διαφορά. Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Όλοι οι θρήσκοι είναι εξ ορισμού φανατισμένοι, γιατί επιμένουν ότι ισχύει κάτι που δεν ισχύει. Η μόνη διαφορά είναι ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις φανατισμού (ie αυτοί που θυμώνουν και συμπεριφέρονται σαν ανώριμα παιδάκια και αυτοί που πετάνε βόμβες). Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει πόσο ηλίθιος είναι κάποιος, μου αρκεί ότι είναι.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατι σε απωθει τοσο η αλαζονια και η συγκαταβατικοτητα; Ειμαστε ή δεν ειμαστε εγωιστικα οντα που θελουμε να μεγιστοποιησουμε την απολαυση που παιρνουμε απο αυτο το κοσμο; Πως την ειδες τη φιλια δηλαδη; καμια αγνη αφηρημενη συνενωση αδελφων ψυχων απαλλαγμενη απο καθε ψευδος, υποκρισια και κοινωνικη συμβατικοτητα;
Σιγα μωρη παρθενωπη!
Τι στο πουτσο ηθικοπλαστικες self righteous ιδεες μας τσαμπουνας;
: brrr : :lol: :lol:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:
AoratiMelani έγραψε:Βλέπω ότι δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Δεν είναι "χαμηλά" κριτήρια, είναι "διαφορετικά" κριτήρια. Αισθάνομαι κι εγώ, όπως κι εσύ, πιο άνετα με ανθρώπους που μου μοιάζουν, γι' αυτό και επιλέγω ανθρώπους που μου μοιάζουν, για να μπορώ να μοιραστώ μαζί τους πιο πολλά πράγματα και να νιώσω πιο άνετα.
Νομίζω πως έγινε κατανοητό. Υπάρχουν φίλοι δεύτερης κατηγορίας με ομώνυμα κριτήρια. Δεν το χρωμάτισα ηθικά, και μάλιστα η άποψή μου είναι ότι καλώς τοποθετούμε τον καθένα στη ζωή μας εκεί που του ταιριάζει και με τρόπο που εξυπηρετεί και τα δύο μέρη της σχέσης.
Εμένα μου φαίνεται ότι το χρωμάτισες, βάζοντάς το στην ίδια κατηγορία με το "κάνω σεξ με μπάζα" και εντάσσοντάς το στην "φιλοσοφία της συμφέρουσας χρηστικότητας":
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Πολύ χρήσιμη η διευκρίνιση για τις διαβαθμίσεις της φιλίας. Σίγουρα θα μπορούσε ωμά να χαρακτηριστεί ως "low standards". Κάτι το οποίο, απροκατάληπτα, δέχομαι ως σύμφωνο με τη φιλοσοφία της συμφέρουσας χρηστικότητας. "Έχω οιονεί φιλίες με θρήσκους". Όπως λέμε "κάνω ευκαιριακό σεξ με μπάζα".
Δεν διαλέγω φίλους θρήσκους επειδή "κάνω σεξ με μπάζα", δηλαδή επειδή βολεύομαι με δευτεράντζες για φίλους. Διαλέγω για φίλους ανθρώπους που αισθάνομαι ότι με γεμίζουν συναισθηματικά, ότι μου καλύπτουν κάποιες συναισθηματικές ανάγκες, ότι μοιραζόμαστε κάποια ενδιαφέροντα, κάποιες κοινές απόψεις. Επίσης όπως είπα διατηρώ παλιές φιλίες με άτομα με τα οποία δεν ταιριάζω πλέον τοσο πολύ, επειδή υπάρχει ο συναισθηματικός δεσμός που μου είναι πολύτιμος.

Τέσπα, δεν πειράζει, έχεις την άποψή σου και έχω την δική μου, έχεις τους φίλους σου κι έχω τους δικούς μου, δεν θέλεις ούτε έναν κόκκο συμβιβασμού στη ζωή σου, ούτε μια σταγόνα νερό στο κρασί σου, ενώ εγώ τα δέχομαι στη δική μου.

Live and let live, από εμένα τουλάχιστον.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Live and let live,
αυτο πηγα να γραψω πριν, αλλα μου φανηκε πολυ κλισε για τη τροπη που πηρε η κουβεντα! :text-+1:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
αμόρφωτη γκόμενα
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 07 Μαρ 2010 02:35
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Δεν διαλέγω φίλους θρήσκους επειδή "κάνω σεξ με μπάζα", δηλαδή επειδή βολεύομαι με δευτεράντζες για φίλους. Διαλέγω για φίλους ανθρώπους που αισθάνομαι ότι με γεμίζουν συναισθηματικά, ότι μου καλύπτουν κάποιες συναισθηματικές ανάγκες, ότι μοιραζόμαστε κάποια ενδιαφέροντα, κάποιες κοινές απόψεις. Επίσης όπως είπα διατηρώ παλιές φιλίες με άτομα με τα οποία δεν ταιριάζω πλέον τοσο πολύ, επειδή υπάρχει ο συναισθηματικός δεσμός που μου είναι πολύτιμος.
Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι άστοχος ο παραλληλισμός. Αφού μπορεί να επιτευχθεί ένα είδος φιλίας με θρήσκους, αλλά όχι η εγγύτερη δυνατή σχέση, όπως με ομοϊδεάτες, έτσι μπορεί να επιτευχθεί συνουσία με κάποιον λιγότερο ελκυστικό (διότι αν ήταν ιδανικός, θα μετεξελισσόταν σε μονιμότερη κατάσταση), αλλά όχι η απόλυτη εκπλήρωση της ερωτικής συνάντησης που είναι αυτή η μονιμότερη κατάσταση, η σταθερή σχέση. Δεν απέδωσα αρνητικό χαρακτήρα στο περιστασιακό σεξ. Είναι υποδεέστερο ενός ολοκληρωμένου ερωτικού δεσμού (όπως η φιλία με θρήσκους της φιλίας με άθεους), αλλά σίγουρα προσφέρει ευχαρίστηση και θετικά συναισθήματα.
AoratiMelani έγραψε:Τέσπα, δεν πειράζει, έχεις την άποψή σου και έχω την δική μου, έχεις τους φίλους σου κι έχω τους δικούς μου, δεν θέλεις ούτε έναν κόκκο συμβιβασμού στη ζωή σου, ούτε μια σταγόνα νερό στο κρασί σου, ενώ εγώ τα δέχομαι στη δική μου.
Το ότι συμπέρανες πως οι φίλοι μου είναι μόνο άθεοι, με προβληματίζει ως προς το αν σου μετέδωσα σωστά την απάντησή μου. Έχω αγαπημένα φιλικά πρόσωπα έως και πολύ αφοσιωμένα στη θρησκευτική ζωή, απλώς δεν αποτελούν τους καλύτερούς μου φίλους, με το σκεπτικό του ότι ταιριάζω περισσότερο με ανθρώπους που συμμεριζόμαστε κοινό τρόπο σκέψης. Αυτό που υποστήριξα είναι ότι κάποιος ένθεος σου προσφέρει μία φιλία μεγαλύτερης συναισθηματικής απόστασης, άρα κατώτερης ποιότητας. Γιατί το να αναφερόμαστε σε κάτι με τις λέξεις που, ευθέως, το περιγράφουν, μπορεί να δημιουργήσει τέτοιες παρανοήσεις?
AoratiMelani έγραψε:Live and let live, από εμένα τουλάχιστον.
Αυτό το "live and let live" , που προσυπογράφει και ο kapages, δεν καταλαβαίνω τί νόημα ύπαρξης στο κείμενο έχει. Συζητούμε για κάτι, κάνουμε διάλογο. Θα μπορούσε με αυτή τη φράση να είχε φτάσει σε τέλμα εξαρχής μάλιστα. "Άστο ρε φίλε, live and let live, ο καθένας έχει τις απόψεις του." Τί προσφέρει αυτή η πρόταση, αφού εγώ δεν απαγόρεψα σε κανέναν να live?
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Έτσι όπως μας τα λέτε θα πρέπει να είμαστε ερωτευμένοι όλοι εδώ μέσα, και όπως όλοι οι ερωτευμένοι έχουμε και άγριους καυγάδες. :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Πάντα έβρισκα αυτή την κατηγορία Άθεων την πιο απωθητική, αμέσως μετά από αυτούς που αυτάρεσκα λένε "I'm an Atheist, debate me". Βρίσκω εξαιρετικά αλαζονικό και συγκαταβατικό το να pretty much λες "μην είσαι τόσο σκληρός μαζί τους, δεν είναι γαμάτοι σαν εμάς", και το να συμπεριφέρεται κανείς έτσι στους φίλους του δεν είναι ιδιαίτερα φιλικό, if you don't mind me saying. Τουλάχιστον εγώ τους αποκαλώ ηλίθιους στη μάπα τους, ακριβώς επειδή τους κρίνω όπως θα έκρινα τον εαυτό μου, όχι ως κατώτερα πλάσματα που παίζουν με ευκολότερους κανόνες και χρειάζονται pat-pat.
η μελάνη μίλησε γενικότερα για τους ανθρώπους, όχι για τους θρήσκους συγκεκριμένα.

Ειλικρινά πάντως, έχω συναντήσει άθεους που δεν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους με τίποτα. Και έχω και αρκετούς που τους λες θρήσκους και συνεννοούμαστε μια χαρά. Είναι προφανές (για εμένα) το ότι το να συμφωνείς στο 100% των απόψεων δεν είναι εφικτό. ίσως συμφωνείς στο 95%, και το 5% να είναι η θρησκεία. στην ανάπτυξη μιας φιλίας και ενός συναισθηματικού δεσμού δεν παίζει ρόλο μόνο η συμφωνία χαρακτήρων αλλά και οι περιστάσεις. Δεν ξέρω πόσους άθεους είχατε στο σχολείο/σχολή/δουλειές σας, εγώ δεν είχα κανέναν. ούτε καν εγώ ήμουν άθεος τότε. Μερικά χρόνια μετά αποφάσισα να ασχοληθώ κριτικά με το θέμα της θρησκείας, και κατέληξα άθεος. Δεν μπορώ να κατηγορήσω (πόσο μάλλον απορρίψω), τους άλλους επειδή δεν ακολούθησαν το δικό μου μονοπάτι. (δεν είχαν τις συγκυρίες, δεν θα μπορούσαν να τις έχουν)

Είναι στατιστικά ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ να έχουμε στενούς φίλους θρήσκους/ένθεους, μιας και οι άθεοι σπανίζουν.

Nox προφανώς δεν έχεις ιδέα πόσο καβαλημένος ακούγεσαι με τις αποκλειστικά καθαρόαιμες επιλογές φιλίας που κάνεις (η που θα πρέπει να κάνεις, εφόσον θεωρείς σωστή αποκλειστικά αυτή την πρακτική). yeah είσαι στυγνά ορθολογιστής/υπολογιστής, αλλά δεν είναι όλοι έτσι. Κάποιοι (από τους υπόλοιπους) θέλουμε πχ μακροχρόνια σχέση με ανθρώπους για να τους πούμε φίλους, και δεν μας έκατσε να είναι τόσο γαμάτοι άθεοι, όσο γίναμε εμείς στην πορεία (αυτόσαρκασμός).

αμόρφωτη, ποιός είπε ότι μια μακροχρόνια φιλία με κάποιον ένθεο δε μπορεί να σε γεμίζει; ίσα ίσα, έχετε ένα επιπλέον γαμάτο θέμα να κάνετε συζητήσεις.(έχω επισημάνει αλλού τις διαφορές με ταλιμπάν). Όσο περισσότερο το σκέφτομαι, η 100% συμφωνία απόψεων δεν είναι προϋπόθεση για φιλία, γιατί όσο αυξάνεται η συμφωνία τόσο λιγοστεύουν τα υποψήφια θέματα συζήτησης. εκτός αν είναι να καθόμαστε μεταξύ μας και να λέμε «τι γαμάτοι που είμαστε».
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Η εκφραση "σεξ με μπαζα" ειναι ατυχης γιατι ειναι ακραια. "Μπαζο" δε χαρακτηριζεται καποιος που ειναι λιγοτερο ελκυστικος αλλα καποιος που οχι μονο δεν ειναι ελκυστικος αλλα ειναι απλα και μονο απωθητικος. Απο αυτη την αποψη ο παραλληρισμος της "φιλιας με ενθεους" με το "μπαζοσεξ" δεν μπορει να σταθει λογικα για καποιον που αν και προτιμα τους ομοϊδεατες αθεους, εχει και φιλους ενθεους (με μια πιο λαητ εκδοση της φιλιας).
Οι περισσοτεροι ανθρωποι σημερα βλεπουν τη θρησκεια σαν απλα τα κοκκινα αυγα του Πασχα, το σουβλιστο αρνι, τα βεγγαλικα την Ανασταση, το χριστουγεννιατικο δεντρο. Δεν νομιζω οτι μπαινουν στον κοπο να αναλυσουν την υπαρξη ή μη του θεου. Δεν θελουν ομως να χασουν τις γιορτες και τα εθιμα τους γιατι με αυτα εχουν μεγαλωσει και με αυτα νιωθουν καλα, νιωθουν να ανηκουν καπου. Δεν πιστευουν σε ενα θεο παρεμβατικο που κανονιζει τα παντα για αυτο ακομη και οι πιο βασικοι κανονες της θρησκειας καταπατουνται καθημερινα απο την πλειοψηφια (ου μοιχευσεις, κλεψεις, ψευδομαρτυρησεις, προγαμιαιο σεξ).
Πιστευω δε και ελπιζω συναμα οτι αφου ο θεος ειναι μουγκα στη στρουγκα και παντελως αφανης, οσο περναει ο καιρος θα κανει και αυτος τον κυκλο του οπως και ολοι οι αλλοι και θα μας αφησει χρονους. Υπομονη ;)
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Δεν μπορώ να κατηγορήσω (πόσο μάλλον απορρίψω), τους άλλους επειδή δεν ακολούθησαν το δικό μου μονοπάτι. (δεν είχαν τις συγκυρίες, δεν θα μπορούσαν να τις έχουν).
I don't buy that, και μου ακούγεται εξίσου συγκαταβατικό με την ατάκα της AoratiMelani. Εφόσον είχαν μυαλό, μια χαρά είχαν τις συγκυρίες. Υπάρχουν άπειρα ερεθίσματα για να σε κάνουν σκεπτικιστή, και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι δύσκολο να απορρίψεις άτομα που παραμένουν στάσιμα στην πάροδο του χρόνου. Το ότι εσύ κάποτε δεν ήσουν Άθεος και έγινες αργότερα αποδεικνύει ότι εξελίχθηκες σαν άνθρωπος, ενώ οι άλλοι όχι. Και εγώ ήξερα έναν τυπά από το σχολείο που ψιλοσυμπαθούσα. Κάμποσα χρόνια αργότερα, συναντηθήκαμε for old times' sake και ανακάλυψα ότι ήταν ένας βαρεμένος Χριστιανός εθνικιστής που είχε μια κορνίζα της ελληνικής σημαίας πάνω απο το κρεββατι του. Δεν του ξαναμίλησα.

Αυτό που λες με την πιθανότητα δεν το πολυκαταλαβαίνω. Φίλους κάνουμε από επιλογή, όχι από περιστάσεις. Το ότι οι Άθεοι σπανίζουν δε σημαίνει ότι θα συμβιβαστούμε με θρήσκους. Πάντως, για να απαντήσω στην υπονοούμενη ερώτησή σου, όντως, όλοι μου οι φίλοι ήταν και είναι Άθεοι (ή, σωστότερα, naturalists).

Προφανώς και υπάρχουν Άθεοι που είναι ηλίθιοι. Αυτό, όμως, είναι irrelevant, όπως είναι αδιάφορο το ποσοστό απόψεων με τις οποίες συμφωνείτε. Ο ορθολογισμός δεν είναι μια άποψη, είναι μια γενικότερη νοοτροπία υπό την οποία ζεις τη ζωή σου. Αν δεν τον ενστερνίζεσαι, τότε εξ ορισμού ένα μεγάλο μέρος των αποφάσεων που λαμβάνεις δεν είναι σωστό, και πραγματικά δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει όλη αυτή η δαιμονοποίηση ή ο σνομπισμός προς την ευφυΐα (ie "δεν κάνω φιλίες βάσει της ευφυΐας").

Η ευφυΐα κυβερνά ολόκληρη τη συμπεριφορά ενός ανθρώπου, και φυσικά τις σχέσεις του. Ένας έξυπνος άνθρωπος θα είναι παρατηρητικός και θα εντοπίσει αν έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα στη ζωή σου, και θα είναι αρκετά γνωστικός ώστε να μπορεί να σε βοηθήσει να το λύσεις, θα μπορεί να διαχειριστεί τα συναισθήματά του και θα ξέρει πότε να ζητά συγγνώμη, θα σου προσφέρει πάντα ενδιαφέρουσες ιδέες για ανταλλαγή, θα μπορεί να χειρίζεται καινούριες ιδέες ευκολότερα, θα βάζει τη λογική μπροστά από προκαταλήψεις, και όλα τα σχετικά. Το να ποντάρεις στην ευφυΐα είναι το safest bet.

Όταν μιλάς με κάποιον ορθολογιστή, δε χρειάζεται να συμφωνείς μαζί του. Αντιθέτως, οι διαφωνίες είναι πάντα ενδιαφέρουσες και συναρπαστικές, γιατί ο ορθολογιστής ξέρει πώς να διαφωνεί και να επιχειρηματολογεί χωρίς να θέλεις να βαρέσεις το κεφάλι σου στον τοίχο, επειδή γνωρίζει τους κανόνες της λογικής. Πραγματικά, δε μπορώ να κατανοήσω πώς έβαλες τις απελπιστικά εξαντλητικές συζητήσεις με φανατισμένους, όπου θα λες συνέχεια τα ίδια και τα ίδια βαρετά επιχειρήματα που επινοήθηκαν πριν από 500 χρόνια, ευχόμενος ότι επιτέλους θα τα καταλάβει το ηλίθιο μυαλό τους, υψηλότερα από τις συζητήσεις με έναν καλλιεργημένο ορθολογιστή, ο οποίος έχει πάντα καινούριες ιδέες να προσφέρει, επειδή συνέχεια ψάχνεται.

Incidentally, ένας ανθρωπολόγος πρόσφατα εξέφρασε τη θεωρία ότι οι γυναίκες έβγαλαν βυζιά επειδή οι άνθρωποι άρχισαν να κάνουν sex ιεραποστολικά, και έτσι ευνοήθηκε το να αναπτύξουν κάτι σε σχήμα κώλου στο μπροστινό μέρος του σώματός τους, για να τραβά την προσοχή των ανδρών. Αυτό είναι ενδιαφέρον και διασκεδαστικό θέμα συζήτησης, όχι η χιλιοστή εξήγηση του Επικούρειου παραδόξου. Εφόσον, όμως, το 60% των ανθρώπων δεν πιστεύει καν στη Θεωρία της Εξέλιξης, και οι Άθεοι απαρτίζουν γύρω στο 10% του πληθυσμού, τότε μπορείς να φανταστείς ότι αν ανοίξεις αυτό το θέμα σε θρησκευόμενο τραπέζι, πιθανότατα θα περάσεις το υπόλοιπο της ώρας διδάσκοντας για το Darwin, ενώ το άθεο τραπέζι θα ορμήσει κατευθείαν να τεμαχίσει και αναλύσει την ιδέα. Εγώ προτιμώ το δεύτερο τραπέζι.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Φίλους κάνουμε από επιλογή, όχι από περιστάσεις.
φίλους κάνουμε από επιλογή αλλά επηρεάζονται από τις περιστάσεις (το δείγμα που έχουμε διαθέσιμο στη διάρκεια της ζωής μας, από αυτούς, το ποσοστό που αρχικά μπορείς να συνεννοηθείς και να είναι διαθέσιμοι για φιλίες, το ποσοστό του προηγούμενου που θα αντέξει στο χρόνο, γεωγραφικές αποστάσεις, χρόνος διαθέσιμος για να συντηρήσεις τη σχέση, και συνεχίζει μειούμενο.).
noxteryn έγραψε:Ο ορθολογισμός δεν είναι μια άποψη, είναι μια γενικότερη νοοτροπία υπό την οποία ζεις τη ζωή σου. Αν δεν τον ενστερνίζεσαι, τότε εξ ορισμού ένα μεγάλο μέρος των αποφάσεων που λαμβάνεις δεν είναι σωστό, και πραγματικά δεν καταλαβαίνω από πού προκύπτει όλη αυτή η δαιμονοποίηση ή ο σνομπισμός προς την ευφυΐα (ie "δεν κάνω φιλίες βάσει της ευφυΐας").
μιλώντας για μένα, κάνω φιλίες βάση ευφυΐας, και η μικρή απόσταση σχεδόν-αγνωστικισμού (με αποχρώσεις χριστιανισμού) και αθεΐας δεν είναι το απόλυτο κριτήριο.(έχω επαναλάβει ότι έχω απορρίψει φανατικούς κάθε είδους.) Ο δικός σου ορθολογισμός/ευφυΐα ορίζεται με βάση το αν είναι άθεος η όχι, ο δικός μου ορίζεται και από άλλες παραμέτρους. Επίσης, με ενδιαφέρουν πρωτίστως και άλλα χαρακτηριστικά όπως η ειλικρίνεια, και εμπιστοσύνη στον άλλον.
noxteryn έγραψε:Πραγματικά, δε μπορώ να κατανοήσω πώς έβαλες τις απελπιστικά εξαντλητικές συζητήσεις με φανατισμένους, όπου θα λες συνέχεια τα ίδια και τα ίδια βαρετά επιχειρήματα που επινοήθηκαν πριν από 500 χρόνια, ευχόμενος ότι επιτέλους θα τα καταλάβει το ηλίθιο μυαλό τους, υψηλότερα από τις συζητήσεις με έναν καλλιεργημένο ορθολογιστή, ο οποίος έχει πάντα καινούριες ιδέες να προσφέρει, επειδή συνέχεια ψάχνεται.
Δεν μπορείς να το κατανοήσεις, γιατί απλά επινόησες ένα σκηνικό του πως θα είναι, όπως το φαντάζεσαι. Το δικό μου σκηνικό είναι κάπως να έχουμε πιει κάνα κιλό κρασί χωριάτικο, στο χωριό, νύχτα κάτω από τ'αστέρια, με τις συντρόφους μας, και να συζητούμε για το παράδοξο των διδύμων. Ο κάθε ένας με τα βίτσια του.
Εγώ προτιμώ το δεύτερο τραπέζι.
και εμένα μ' αρέσει, αλλά δε θα απορρίψω 20 χρόνια φιλίας/εμπιστοσύνης "έτσι".
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
noxteryn έγραψε:Εγώ προτιμώ το δεύτερο τραπέζι.
Εγώ, αντίθετα, θα επιλέξω με βάση τους καλύτερους μεζέδες (που βρίσκονται πάνω σ' αυτό). : brrr :
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
noxteryn έγραψε:Εγώ προτιμώ το δεύτερο τραπέζι.
Εγώ, αντίθετα, θα επιλέξω με βάση τους καλύτερους μεζέδες (που βρίσκονται πάνω σ' αυτό). : brrr :
:D
Off Topic
Spoiler: Εμφάνιση
Ένας άντρας βγαίνει με τρεις κοπέλες και θέλει να αποφασίσει ποια είναι η καταλλότερη για να την παντρευτεί. Σκέφτηκε λοιπόν το εξής κόλπο.

Τους κάνει δώρο από 3 χιλιάρικα για να δει τι θα τα κάνουν.
Η πρώτη τα παίρνει και πηγαίνει στα ρουχάδικα και παπουτσάδικα και τα ξεσκίζει. Μετά πάει στον άντρα και του λέει:
- Αγάπη μου φτιάχτηκα για να με βλέπεις και να με απολαμβάνεις, γιατί σε αγαπώ πολύ.

Η δεύτερη πάει στα Αντρικά είδη και του ψωνίζει ρούχα και πούρα. Μετά πάει στον άντρα και του λέει:
- Αγάπη μου σου ψώνισα αυτά τα δώρα για να τα ευχαριστηθείς και να είσαι καλά, γιατί σε αγαπώ πολύ.

Η τρίτη πάει στο Χρηματιστήριο τα επενδύει και κερδίζει τα τριπλά. Μετά πάει στον άντρα και του λέει:
- Αγάπη μου επένδυσα τα χρήματα που μου έδωσες γιατί θέλω να φτιάξουμε το σπίτι μας και να περάσουμε την υπόλοιπη ζωή μας άνετα, να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας και να μην χρειάζεται να ξεσκιζόμαστε στη δουλειά.

Τελικά ποια επέλεξε ;
Spoiler: Εμφάνιση
Αυτή που είχε τα μεγαλύτερα βυζιά :D
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορουν στης μερες μας καποιοι να ειναι αληθινοι φιλοι? αυτο ισως θα επρεπε να ηταν το ερωτιμα

τωρα αν σε πειραζει εσενα που θελεις να τρως σαντουιτς με γυρο την παρασκευη και ο κολλητος σου σε κραζει φαε ενα δευτερο και κραξτον και εσυ
δηλαδη πειτε μου τωρα οτι δεν σας αρεσει η κοντρα με θρησκους φιλους σας καθημερινα?

ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ

[αορατη μελανη εγραψε "Αφού ο Γκάλης μπορούσε να βάζει τρίποντα, αντικειμενικά μπορούμε όλοι"]

ΑΜΑΖΟΝΑ ΜΟΥ :)

[Scifimom εγραψε O Γκάλης δεν έβαζε τρίποντα ο Σούμποντιτς τα έβαζε.]

ο θεος ολα τα εβαζε αλλα καλη μου αλλα καλο ειναι να θυμασε τον λευτερη που εβαζε τα τριποντα οπως και τον γιαννακη

[nor εγραψε Η εκφραση "σεξ με μπαζα" ειναι ατυχης γιατι ειναι ακραια. "Μπαζο" δε χαρακτηριζεται καποιος που ειναι λιγοτερο ελκυστικος]

ακραιο δεν ειναι αυτο θα σου ελεγα την αποψη μου στο θεμα αλλα θα βγω ξανα εκτος θεματος και θα με κραξουν οι αντμιν

noxteryn έγραψε:
Φίλους κάνουμε από επιλογή
[ μπραβο νοξ μπραβο]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση