Μπορεί ένας άθεος κι ένας θρησκευόμενος να είναι φίλοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Λιγο δυσκολα θα ελεγα.Εκτος του οτι ειμαι ενας δυστροπος τζαναμπετης ορθολογιστης,επεισερχεται και η ιδιορρυθμη θεωρηση των πραγματων απο μερους των.Σε ολα ψαχνουν να αποδωσουν ενα νοημα,να βρουν ενα δημιουργο η να αποδωσουν σε καποιον φταιχτη ενα σφαλμα,ετσι απλα και αοριστα.Οτι καποιοι φταιξαν,οτι καποιοι ξερουν κι οτι ολα γινονται βασει ενος αυστηρα προκαθορισμενου σχεδιου.Και μιλαω για την τρεχουσα επικαιροτητα και τη διασταση αποψεων που προκυπτει χωρις ουδεμια αναφορα σε καθαρα θεματα της θρησκειας.
Ομοιος ομοιω αει πελαζει και καπου νιωθω οτι η ολη συζητηση καταληγει σε μια ανουσια εκφορα λογων κι ανευ ενος τελικου ουσιαστικου νοηματος που ειναι και το ζητουμενο σε μια κουβεντα.Μαλλον οταν δεν βρισκονται με τους ομοιους τους ν ανοιξει η ψυχη τους περιοριζονται στο να σε τρωνε το χρονο με ανοητα θεματα και να σ αναγκαζουν απλα να μιλας κι αυτοι να σπανε πλακα.Και το κυριοτερο ειναι κι εξασκημενοι επανω σ αυτο,κρυβοντας ετσι τις "πολυτιμες αποψεις" τους απο τους λοιπους αλλους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:δυστροπος τζαναμπετης ορθολογιστης
Σολολολ.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Aσφαλως και ναι.
Στενους φιλους κανονικα θρησκους δεν εχω , αδιαφορα θρησκους και αθεους που δεν
το εχουν συνειδητοποιησει η δεν εμβαθυνουν ναι.
Σε καμια φαση δεν κρυβω την αθεια μου χωρις να ψαχνομαι να το κανω θεμα ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι. έχω ''φίλο μάρτυρα του ιεχωβά, και ενώ γνωρίζει την οικονομική μου κατάσταση δεν με παίρνει στην δουλειά [ελαιοχρωματισμοί να κάνω κανένα μεροκάματο, η γυναίκα του μάλιστα μου το ξεκαθάρισ πώς στην δουλειά του ο άνδρας της παίρνει πρώτα ομόθρησκους και μετά ''έλληνες'' είναι φίλος αλλά όχι πραγματικός
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε δεν ειναι φιλος αυτος τιξ με συγχωρεις δε το ξερω τον ανθρωπο αλλα αν ειστε φιλοι και δε σε παιρνει στην δουλεια του επειδη δεν πιστευεις στην θρησκεια του δεν ειναι φιλος

εκτος αν δεν μπορει να σε δωσει δουλεια και σε ειπε αυτην την γελοια δικαιολογια
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

tyxkatmal έγραψε:.... μάρτυρα του ιεχωβά

Αυτοί δεν είναι θρησκευόμενοι , είναι άρρωστοι.

Μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις όχι τα ακραία ψυχοπαθολογικά φαινόμενα που μερικοί βαφτίζουν θρησκείες ή αιρέσεις.

Ps:Εγώ σε μάρτυρα του Γιαχβέ ή σε ορθόλοξο τακτικό θαμώνα του αγίου όρους ...λέω καλημέρα μόνο αν μου δείξει πρώτα το χαρτί για το αντιλυσσικό που του έκαναν στο ψυχιατρείο (προληπτικά αν δαγκώσει κανέναν :lol: )
État de siège
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Σίμων Resurrected έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:.... μάρτυρα του ιεχωβά
Αυτοί δεν είναι θρησκευόμενοι , είναι άρρωστοι...
Κι όμως... Είναι οι μόνοι που μπορούν να σου προσφέρουν απολαυστικές στιγμές...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Αναρχος έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:
tyxkatmal έγραψε:.... μάρτυρα του ιεχωβά
Αυτοί δεν είναι θρησκευόμενοι , είναι άρρωστοι...
Κι όμως... Είναι οι μόνοι που μπορούν να σου προσφέρουν απολαυστικές στιγμές...

Μαζοχιστής είσαι;; :lol:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ίσως σαδιστής... Αυτοί είναι που μαζοχίζονται με τις κολλημένες ιδέες τους. Και είναι απολαυστικό μέχρι να καταλάβουν ότι τους κάνεις πλάκα...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

γιαχοβαδες μακρια εμαθα χτες οτι εχουν πεθανει ανθρωποι επειδη αρνηθηκαν να πανε στο γιατρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι περισσότεροι έχουν και δίπλωμα από το ψυχίατρο, έμαθα από διπλωματούχο ότι έκαναν συγκέντρωση στην Αττική και ήταν πάνω από 1000 :shock:
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

μα.... που τους βρίσκετε? :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξέρεις κάνα μέρος να μη με βρίσκουνε, για να πάω. :cry:
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Εξαρτάται τα άτομα. Έχω κάποιες φίλες θρήσκες αλλά είναι περισσότερο θέμα συνήθειας (ή αδυναμίας) και γενικά δεν είναι παράλογες. Συζητάμε και για την θρησκεία και διαφωνούμε βέβαια, και με εντάσεις κάποιες φορές, όμως δεν θα μου πουν πως ο θεός έκανε τον Αδαμ και την Εύα ούτε ότι ο χριστόδουλος ήταν καλός άνθρωπος (επίκαιρο :p). Οπότε δεν χρειάζεται να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο όταν μιλάμε, απλά εκλογικεύουν την πίστη σε κάτι αόριστο κι εκεί σκαλώνουμε λιγάκι αλλά κατά τ’άλλα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Με τελείως κολλημένο και φανατικό θρήσκο προφανώς και δεν θα μπορούσα να κάνω παρέα (ούτε απλή συζήτηση μάλλον).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

Κοίτα να δεις, με απασχολεί και εμένα αυτό το ερώτημα, το τελευταίο διάστημα. Κάνω παρέα με ένα παιδί που είναι γιος παπά. Από την αρχή μου φάνηκε δύσκολη αυτή η φιλία και αδιέξοδη. Είχα και έχω πολλές επιφυλάξεις. Μια μέρα, πίναμε καφέ και συζητούσαμε για πολιτική.

Εγώ: Μου τη δίνουν απίστευτα οι κομμουνιστές. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικοί. Εκτός τόπου και χρόνου.
Αυτός: Και μένα. Μα δεν εφαρμόζουν, πρώτα απ' όλα, αυτά που διακηρύτουν. Άσε που δεν φοράνε μαύρα. Αυτοί δεν πιστεύουν στον θεό! Όοοοχι... Αυτοί είναι άθεοι. Είναι προοδευτικοί.
Εγώ: Εχμ... κοίτα, δεν ξέρω πώς θα σου φανεί... αλλά και εγώ άθεος είμαι.
Αυτός:....!
Εγώ: .....;
Αυτός: Ε καλά.., αυτό ανήκει στις προσωπικές πεποιθήσεις του καθενός.
Εγώ: Απλά το θέμα είναι να φτάσεις μόνος σου εκεί και όχι επειδή θα σου το υποδείξει ένα κόμμα.
Αυτός: ..... (ακόμα σε σοκ)

Το θέμα είναι, σε αυτές τις φιλίες, ότι εσύ ως άθεος έχεις προχωρήσει σε ένα Β στάδιο στη ζωή σου και στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο και ο χριστιανός βρίσκεται ακόμη σε ένα στάδιο Α. Δεν μπορώ να κάνω μαζί του τη δουλειά που έκανα με την οικογένειά μου πριν ένα χρόνο και τους έχω φτάσει σε ένα κάποιο επίπεδο. Πού δηλαδή να του πω και για τις σεξουαλικές μου προτιμήσεις. Το ''κακό'' είναι ότι με συμπαθεί.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Το θέμα φιλία, είναι πολύ μεγάλο. πιστεύω πώς η ανάγκη του ανθρώπου να μοιρασθεί καλές και κακές στιγμές, τον οδηγεί στην δημιουργία σχέσεων φιλίας, μέχρι εκεί όλα καλά,η φιλία όμως είναι αγνή όταν γίνεται σεβαστή η προσωπικότητα αυτού που επιλέγεις σαν φίλο, αλλά όταν συμπέσουν και οι ιδεολογικές πεποιθήσεις τους, πιστεύω πώς γίνεται ακόμη πιο δυνατή, στον στρατό για παράδειγμα είχα έναν φίλο από το περιστέρι και κάναμε πολλή παρέα, αλλά αποφεύγαμε να συζητάμε για πολιτική και θρησκεία, γιατί ξέραμε πώς οι απόψεις μας διαφέρουν και από φόβο μην θίξει ο ένας τον άλλον, περιορίζαμε την συζήτηση σε άσχετα πράγματα με την πολιτική και την θρησκεία. ο αντώνης ήταν πραγματικός φίλος. παρόλο που πίστευε στον θεό και ήταν δεξιός. αλλά αν είχαμε και κοινή ιδεολογία θα είχαμε να πούμε πιο ουσιώδη πράγματα πέρα από τα ανέκδοτα που τόσο μας άρεσαν.
Άβαταρ μέλους
Giannis1987
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011 02:24
Όνομα Ιστότοπου: -

1) Ναι ρε παιδιά φυσικά θα είμαστε φίλοι με θρησκευόμενα άτομα. Αν είναι δυνατόν, άμα δεν είμαστε καλύτεροι από τους μεσαιωνικούς τύπους που σε απορρίπτουν για τα πιστεύω σου τότε να την χέσω την αθεϊα, πάω να γίνω Βουδιστής

2) Ρε παιδιά ίσως επειδή είμαι και πιο νέο άτομο, δεν έχω πετύχει ποτέ έχθρα ή άρνηση από αξιόλογο άτομο του κύκλου μου λόγο των πιστεύω μου. Μπορώ να τους κατηγορήσω πολλά πάνω στην θρησκεία αλλά όχι ότι προσπάθησαν ποτέ να μου επιβάλλουν την γνώμη τους (όπως φυσικά και εγώ ποτέ δεν το προσπάθησα. Δεν ξεκινάω πότε το κήρυγμα άμα δεν με ρωτήσουν οι άλλοι πρώτα για κάτι).

Οπότε μία χαρά φίλοι μπορούμε να είμαστε. Μάλιστα πιστεύω ότι πρέπει να το κυνηγήσουμε, γιατί μόνο άμα δούνε ότι και εμείς κανονικότατοι άνθρωποι είμαστε, θα μας δώσουν μεγαλύτερη σημασία.

Ε τώρα για τον κάθε μεσαιωνικό τυπά στυλ "Πατρίδα, θρησκεία, αμάθεια" (γιατί ελευθερία δεν το λες) ε γάμα τους μωρέ. Ας τους περιθωριοποιήσουμε γιατί μόνο αυτό τους αξίζει. Απλά να μην γινόμαστε σαν αυτούς.
My 2 cents
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αν δεν είναι κολλημένος και μπορεί να πειράζει ο ένας τον άλλον πχ να με λέει "γαμώ το τίποτά σου".
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Ευθύμης έγραψε:Ναι αν δεν είναι κολλημένος και μπορεί να πειράζει ο ένας τον άλλον πχ να με λέει "γαμώ το τίποτά σου".
Για μερικούς παίζει και το "γαμώ τον Dawkins σου" :dance: :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

α γεια σου
γενικά παίζει αυτό με τη θεοποίηση
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση