Άπιστοι, δεν έχει χαθεί κάθε ελπίδα...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

spylab έγραψε:Νομιζω οτι εδω υπαρχει λιγο περισσοτερη <κατανοηση> απο οτι νομιζεις.
Έτσι έμαθα εγώ τουλάχιστον, να κατανοώ και να βλέπω πίσω από τις ιδέες και τα πιστεύω των ανθρώπων, την αγωνία του θανάτου, και την αναζήτηση νοήματος στην σύντομη ζωή του σαν ύπαρξη, για να ξεφύγει απο το αδιέξοδο του αισθήματος της μοναξιάς, και σαν άτομο που θέλει και επιλέγει να ανήκει κάπου.
Αλλα σκεψου τι ανουσια συζητηση θα γινοταν με ενα χριστιανοταλιμπαν...
Δεν είπαμε να δεχθείς τις απόψεις τους ούτε και να προσπαθήσεις να τους μεταπείσεις απλώς να τους καταλάβεις και αν μπορείς να δώσεις μια συμβουλή που δεν θίγει το πιστεύω τους αλλά τους προσανατολίζει σε ορθολογικά συμπεράσματα.
Απο την αλλη ενδιαφερουσες συζητησεις μπορει να γινουν με πιστους που
διατηρουν στοιχεια λογικης (πχ εσενα) ;)
Μήν το λές έχω και εγώ τις θειστικές απόψεις μου αλλά όχι σαν δόγμα, μόνο στα όρια της λογικής, η τουλάχιστον στην διαμόρφωση τους μέσα σε λογικά πλαίσια, και μέσα από την ηθική διδασκαλία.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Rictor έγραψε: Εγώ είχα μια αρκετά δυσάρεστη παρόμοια εμπειρία. Ήτανε ένα αγόρι που προσευχότανε στον άγιο Νεκτάριο και στην Παναγία να τον κάνει ετεροφυλόφιλο (να τον σώσει από τα πάθη, τις μιαρές σκέψεις κλπ) και τον έπεισα με τον καιρό ότι η Παναγία και οι άγιοι τον αγαπάνε όπως είναι. Με τον καιρό έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ότι ήτανε ανήσυχος. Μετά έγινα άθεος και άρχισε να με αποκαλεί μισάνθρωπο και ότι δεν έχω ηθικούς φραγμούς και άλλα πολλά...
Δεν νομίζω να ήτανε η μεταστροφή σου που τον έκανε να σε αποκαλεί έτσι, αλλά μάλλον ο επιθετικός σου τρόπος για την θρησκεία, που μαζί με τον ενθουσιασμό που είναι ένα χαρακτηριστικό των νεοεισερχομένων σε μια καινούργια αντίληψη, δημιουργεί έναν μικροφανατισμό που εξελίσεται η σβήνει ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ατόμου.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

σοβαρα τωρα βλεπεται τετια βιντεα και ασχολισται σοβαρα με τα οσα λενε?

100 τετοια υπαρχουν αν ψαξεις στο γιου τουμπ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Οριστε,αμα βλεπω κατι τετοια ειμαι αναγκασμενος παλι να ομιλησω,τριτο βιντεο,οι τυψεις του φοβισμενου αγαμου 28χρονου που δεν ξερει τι να κανει,πως να ζησει και ζητα συμβουλες ζωης απο το γεροντα καλογερο-πραγμα αντιφατικο απο μονο του,αλλα ο ιδιος δεν φαινεται καν να το συνειδητοποιει και γεματος δεος ικετευει.
Πρωτον δεν ειναι απαραιτητο να παντρευτει οπωσδηποτε.
Δευτερον εαν ο ιδιος δεν ξερει να ζησει τη ζωη του δεν υπαρχει τοτε κανεις να του πει το πως.
Τριτον,στα πλαισια των περικοπων και της οικονομιας ... θα μεινει πιο πολυ φαι για τους αλλους.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Φοβισμενου αγαμου 28χρονου πορνου παρακαλω.. :)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ είχα μια αρκετά δυσάρεστη παρόμοια εμπειρία. Ήτανε ένα αγόρι που προσευχότανε στον άγιο Νεκτάριο και στην Παναγία να τον κάνει ετεροφυλόφιλο (να τον σώσει από τα πάθη, τις μιαρές σκέψεις κλπ) και τον έπεισα με τον καιρό ότι η Παναγία και οι άγιοι τον αγαπάνε όπως είναι. Με τον καιρό έβλεπα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και ότι ήτανε ανήσυχος. Μετά έγινα άθεος και άρχισε να με αποκαλεί μισάνθρωπο και ότι δεν έχω ηθικούς φραγμούς και άλλα πολλά...
Εαν καποιος ειναι ελευθερος ελευθερες αντιστοιχα ειναι και οι επιλογες του και συνειδητοποιημενες.Εαν φτασει ο ιδιος κατηγορει τον εαυτο του δεν υπαρχει τοτε κανεις να τον υπερασπιστει,ουτε ανθρωπος,ουτε αγιος,ουτε κανενας να παρει τα βαρη απο πανω του.Ελευθερια σημαινει και υπευθυνοτητα και να πληρωνεις και το τιμημα οταν σφαλλεις.Η συγχωρεση αποκτηνωνει.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Θεόφιλος έγραψε: σε κάθε θρησκόληπτο, φαντάσου να ερχόταν εδώ στο φόρουμ για να βρεί κάποιος από όλους αυτούς κατανόηση θα τον παίρνατε στο ψιλό.
Δεν είπαμε να δεχθείς τις απόψεις τους ούτε και να προσπαθήσεις να τους μεταπείσεις απλώς να τους καταλάβεις και αν μπορείς να δώσεις μια συμβουλή που δεν θίγει το πιστεύω τους αλλά τους προσανατολίζει σε ορθολογικά συμπεράσματα.
δηλαδη πως να το παρουμε? καποια που ρωταει αν μπορει καποιος(η ψυχη του) να παει απο την κολαση στο παραδεισο η οποια δεν μπορει να εξηγησει καν τι ειναι οι εννοιες: κολαση παραδεισος, θεος .... και ο άλλος ο οποιος μπορει να πήδηξε μια φορα κι το έχει βαρος της συνήδεισης του ή μπορει να αυνανιζετε και επισης να μην μπορει να κοιμηθει απο τυψεις και περιμένεις εμενα ή καποιον αλλον να τον προσανατολίσω σε ορθολογικα συμπερασματα.... την μονη προσανατολιση που θα μπορουσα να κανω ειναι μονο αυτη που κανει ο ιερέας....Απολυτα σωστη και συμφωνω μαζι του.... σε ηλιθιες ερωτησεις μονο ηλιθιες απαντησεις πρεπει να δινεις....
Ασε που ειναι ειδικος..... και εσυ θεοφιλε γιατι κρινεις τον ιερέα για απλοϊκο εισαι εσυ αυθεντια....? γνωριζεις τον θεο καλυτερα απο αυτον ή την θεολογια?

αλήθεια θεοφιλε εσυ ο ανθρωπος που εισαι λογικος τι ειναι θεός για σένα. Εχεις μια αντιπαραθεση με του αθεους του φόρουμ χωρις εντελει να ορισετε γιατι πραγμα? Τι ειναι θεος? απλη ερωτηση...
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αντε να γινω λιγο κακος ξανα

βρε μπαμια μου καλε μου και ειδικε σε πολλα
πες μου κατι γιατι ρωτας τον καθε ενα να σε πει τα προσωπικα του αν πιστευει η οχι?

η ερωτηση δεν ειναι για τον εαυτο μας τωρα αλλα εχει ενα συγκεκριμενο θεμα
στο αυτοσυστηθειτε πανε και ρωτα για τον καθε ενα οτι απορια εχεις η στειλτου ενα πμ

δεν στην λεω τωρα μην νομιζεις δε θελω να νευριασες

οσο για την απορια σου επικουρε [πολυ επικουροι μαζευτικαν αντε σε λιγο και οι βυζαντινολογοι με τον κατακουζηνο αρχηγο να ερθουνε :D ]

οντος ειναι τραγικο αν μενει αγαμητος καποιος γιατι φοβαται την θρησκεια του αλλα το ιδιο ειναι και για καποιον που δε κανει σεξ η εστω σχεσεις επειδη ειναι τρομερα επιλεκτικος και το παιζει μοντερνος σε αλλα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αντε να γινω λιγο κακος ξανα

βρε μπαμια μου καλε μου και ειδικε σε πολλα
πες μου κατι γιατι ρωτας τον καθε ενα να σε πει τα προσωπικα του αν πιστευει η οχι?

η ερωτηση δεν ειναι για τον εαυτο μας τωρα αλλα εχει ενα συγκεκριμενο θεμα
στο αυτοσυστηθειτε πανε και ρωτα για τον καθε ενα οτι απορια εχεις η στειλτου ενα πμ

δεν στην λεω τωρα μην νομιζεις δε θελω να νευριασες

οσο για την απορια σου επικουρε [πολυ επικουροι μαζευτικαν αντε σε λιγο και οι βυζαντινολογοι με τον κατακουζηνο αρχηγο να ερθουνε :D ]

οντος ειναι τραγικο αν μενει αγαμητος καποιος γιατι φοβαται την θρησκεια του αλλα το ιδιο ειναι και για καποιον που δε κανει σεξ η εστω σχεσεις επειδη ειναι τρομερα επιλεκτικος και το παιζει μοντερνος σε αλλα
Αριστο θα πρεπει να καταλαβεις οτι η ερωτηση μου εχει καποια λογικη.... βασικα ερωτω για να απαντησω και να κριτικαρω των θεοφιλο που με την σειρα του κρινει και κριτικαρει.... για την ακριβεια προσπαθω να τον πεισω οτι δεν ειναι λογικος οπως ισχυριζετε: θεοφιλος speaking
Μήν το λές έχω και εγώ τις θειστικές απόψεις μου αλλά όχι σαν δόγμα, μόνο στα όρια της λογικής, η τουλάχιστον στην διαμόρφωση τους μέσα σε λογικά πλαίσια, και μέσα από την ηθική διδασκαλία.
δεν τον ρωτω αν πιστευει, αυτο τον γνωριζω οτι πιστευει σε κατι.... αυτο που θελω να μαθω είναι σε τι πιστευει.... στις αλήθειες που εκφράζει η ορθοδοξη ανατολικη εκλησια και αν ναι πως προσλαβανονται αυτες απο την υπαρξή του....(δηλαδη πως τις ερμηνευει ο ιδιος)
σκέψου οτι συζηταμε για τον θεο αλλα δεν ξερουμε ποιον θεο.... τον θεο της Παλαιας διαθηκης... που ηταν ενας θεος οπως οι αλλοι.... τον καθολικο θεο των χριστιανον που δεν ξερουμε τι ακριβως ειναι.... τον αλαχ με τους παραδεισους που ενα κορακι κανει μια μερα για να πεταξει γυρω απο μια ρωγα και παρθενες περνουν πιπες στους μαρτυρες του..... στο βουδα σε ποιον θεο .... και εν τελει αυτος ο θεος τι ειναι? υπερφυσικη οντοτητα? με τι ιδιοτητες? πως ειναι πατερας? κτλ....
και δεν θελω να μαθω για να ξερω εγω σε τι ειδους θεο πιστευει ο θεοφιλος..... αλλα για να μαθεις εσυ και καθε μελλος σε τι θεο πιστευει..... σε φορουμ ειμαστε.... και οπως σου ειπα και σε πμ αν δεν βγεικατι απο την συζητηση τζαμπα κανουμε την συζητηση.... και επειδη ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν προκειτε να αλλαξω τα πιστευω του θεοφιλου ελπιζω μπας και καταφέρω κανενος αλλου σαν και του λόγου σου....(δεν ειναι προσβλητικο το τελευταιο αριστο κουνησου)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε παρεξυγουμε εγω οτι και αν με πεις χαλαρα σε λεω

απλα με εκανε εντιποση λιγο η ερωτηση τωρα για να αλλαξεις καποιον η οχι νομιζω οτι μονος του θα αλλαξει εσυ απλα θα τον πεις κατι που ισως δε ξερει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

κορυφαία βίντεο, thanks!!!!!!!!!!!

:D :D
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο καρκίνος, οι αρρώστιες και γενικά ο πόνος στην παρούσα ζωή δίνουν μόρια για να περάσει κανείς στον παράδεισο. Έχω διαβάσει χριστιανικές ιστορίες όπου με αυτό τον τρόπο δικαιολογείται πχ να σε φάει ένα λιοντάρι ή να πεθάνεις βρέφος, με τη δεύτερη περίπτωση να είναι τελικά και η πιο ευνοϊκή γιατί υποφέρεις πριν καν προλάβεις να αμαρτήσεις άρα περνάς σίγουρα. Σύμφωνοι, κουβαλάς το προπατορικό και κάθεσαι λίγο στο καθαρτήριο αν είσαι καθολικός, οι ορθόδοξοι όμως είναι πιο σαφείς και δεν έχουν καθαρτήρια και τέτοια. Έχεις τα μόρια, περνάς. Δεν τα έχεις, αντίο για πάντα και δεύτερος θάνατος.

Αν θεωρείτε ρητορικό σχήμα την παρομοίωση με μόρια, έχω υπόψη μου ιστορία στην οποία ένας άγιος δίνει νομίσματα σε μια γνωστή του που μόλις πέθανε και αυτή πληρώνει τους δαίμονες που την πειράζουν κατά την πορεία της προς το παράδεισο στα χέρια του φύλακα αγγέλου της.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Off Topic
.....ή να πεθάνεις βρέφος
Δεν αποκλειεται να υπαρχει και μετα θανατο βαπτιση :mrgreen:

Καλο το point system :lol: γιατι και ο πιστος πρεπει να ξερει που βρισκεται.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αστειο ηταν αυτο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τη "λογική" των θρήσκων ναι. Το ζήτημα καθαυτό όχι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αρίστο υποψιάζομαι οτι ένα 50% [αισιόδοξο στατ] με 85% του χιούμορ εδώ μέσα δε το πιάνεις, οπότε σταμάτα να το παίζεις τοποτηρητής του χιούμορ ή της ηθικής, έχεις καταντήσει πιο κουραστικός απο Radical, Lacidar, VoiceOfGod, biologist & Leo21 μαζί.

ναι είναι άθεο χιούμορ γιαυτό δε το πιάνεις, μασκώτ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν εσυ γελας με μαυρο χιουμορ τοτε μαλλον εχεις προβλημα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

όντως, πάντα ήταν πρόβλημα το χιούμορ....

... για όσους υποφέρουν απο έλλειψή του

:mrgreen: :mrgreen:

[πες κι άλλα, πες κι άλλα]
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
anapiRia
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 00:07
Όνομα Ιστότοπου: -anapiRia

Ωραια τα βιντεο! Ιδιαιτερα μου αρεσε το περισπουδαστο & επιστημονικο υφος που παιρνει ο παπας μετα τις ερωτησεις του τρομοκρατημενου κοινου. Χυνει σοφια σε καθε εναν απ τους πορνους ακροατες του :twisted:
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Το νήμα έχει ψιλοπεθάνει αλλά θα πρέπει να πω ότι διασκέδασα πολύ βλέποντας τα βίντεο αλλά και διαβάζοντας τις αναρτήσεις.

Ιδιαίτερα θα ήθελα να σταθώ στο δεύτερο βίντεο, το οποίο είναι ιδιαίτερα απολαυστικό και στο οποίο ο παραλογισμός χτυπάει κόκκινο. Η τύπισσα κάνει ερώτηση που σπάει κόκκαλα: "Είναι αλήθεια ότι χάρη στον καρκίνο γέμισε ο Παράδεισος;" Και ο παπάς-παντογνώστης: "Ναι, είναι αλήθεια!" Κάτσε ρε παππούλη, πώς το ξέρεις ότι είναι αλήθεια; έχεις κάποια ανοικτή γραμμή με τον Παράδεισο; σου έδωσε μελέτη η Afterstat; Θα μας τρελάνουνε τελείως...

Ο άλλος λόγος που μου άρεσε αυτό το βίντεο είναι ότι αποτέλεσε για μένα πηγή ελπίδας. Μετά την ενδελεχή μελέτη και ανακοίνωση του Πειραιώς της οποίας η περίληψη ήταν "Σταματήστε τις πίπες, διότι προκαλούν καρκίνο", μετά από αυτό το βίντεο μπορούμε πλέον να βροντοφωνάξουμε "Πλακωθείτε στις πίπες για να πάτε στον Παράδεισο" (κατά το "Γαμάτε γιατί χανόμαστε" του Τζιμάκου).
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση