Η λέξη "άθεος" - σημασία κι επάρκεια

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

RaspK έγραψε:Οι Κινέζοι έχουν μια υπέροχη παροιμία: «Το να είσαι αβέβαιος είναι άβολο, αλλά το να είσαι βέβαιος είναι γελοίο.»
Είσαι βέβαιος ότι είναι κινέζικη παροιμία; ( :mrgreen: )
État de siège
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:
Γι'αυτό ισχυρίζομαι ότι κατά βάθος ο Ορθολογισμός απορρέει από τέτοιες ορθοδοξίες.
λέγοντας ορθολογισμός μήπως εννοείς τα παρακάτω;


βικιπέδεια
Ο ορθολογισμός (ή ρασιοναλισμός) είναι η συνολική φιλοσοφική κατεύθυνση που αποδέχεται ως μοναδική ουσία της πραγματικότητας, ως γνώμονα και αφετηρία της γνώσεως τη λογική σκέψη. Από την περίοδο του Διαφωτισμού ο ορθολογισμός συνδέεται συνήθως με την εισαγωγή των μαθηματικών μεθόδων στη φιλοσοφία, αρχικά με το έργο των Ντεκάρτ, Λάιμπνιτς και Σπινόζα.
Ο ορθολογισμός συχνά έρχεται σε αντιπαράθεση με τον εμπειρισμό. Στη πράξη οι απόψεις αυτές δεν αποκλείονται αμοιβαία, αφού για παράδειγμα η φιλοσοφία της επιστήμης είναι και ορθολογιστική και εμπειρική. Αν τραβηχτεί όμως στα άκρα ο εμπειρισμός θεωρεί ότι όλες οι ιδέες προέρχονται από την εμπειρία, είτε μέσω των πέντε εξωτερικών αισθήσεων, είτε μέσω των εσωτερικών αισθήσεων όπως ο πόνος και η ευχαρίστηση, και επομένως ότι η γνώση βασίζεται ουσιαστικά στην εμπειρία. Αντίστοιχα κάποιες εκδοχές ορθολογισμού υποστηρίζουν ότι ξεκινώντας με βασικές θεμελιώδεις αρχές, όπως τα αξιώματα της γεωμετρίας, θα μπορούσε κανείς να αντλήσει απαγωγικά το σύνολο ολόκληρης της δυνατής γνώσης. Οι φιλόσοφοι που υποστήριζαν περισσότερο την άποψη αυτή ήταν ο Σπινόζα και ο Λάιμπνιτς, οι προσπάθειες των οποίων να αντιμετωπίσουν τα επιστημολογικά και μεταφυσικά προβλήματα που έθεσε ο Ντεκάρτ οδήγησαν σε ανάπτυξη μιας κάπως θεμελιοκρατικής προσέγγισης του ορθολογισμού. Τόσο ο Σπινόζα όσο και ο Λάιμπνιτς υποστήριζαν ότι κατ 'αρχήν τουλάχιστον όλες οι γνώσεις, συμπεριλαμβανομένων των επιστημονικών γνώσεων, μπορούν να αποκτηθούν με τη χρήση του ορθού λόγου και μόνο. Αν και οι δύο παραδέχονταν ότι αυτό δεν είναι δυνατό στην πράξη για τον άνθρωπο, παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές της επιστήμης όπως είναι τα μαθηματικά.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Με τη μόνη διαφορά ότι όταν ο Ντεκάρτ, ο Λάιμπνιτς και ο Σπινόζα έπαιρναν αυτές τις θέσεις είχαν υπόψη τους μόνο την λογική του Αριστοτέλη. (ο Λάιμπνιτς βέβαια και τις νέες έννοιες που εισήγαγε)

(αν και η θεμελιοκρατική τους προσέγγιση έχει σημαντικότερη επιρροή από τα Στοιχεία του Ευκλείδη )
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:Οι Κινέζοι έχουν μια υπέροχη παροιμία: «Το να είσαι αβέβαιος είναι άβολο, αλλά το να είσαι βέβαιος είναι γελοίο.»
Είσαι βέβαιος ότι είναι κινέζικη παροιμία; ( :mrgreen: )
Όχι. :ugeek:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:
RaspK έγραψε:Οι Κινέζοι έχουν μια υπέροχη παροιμία: «Το να είσαι αβέβαιος είναι άβολο, αλλά το να είσαι βέβαιος είναι γελοίο.»
Είσαι βέβαιος ότι είναι κινέζικη παροιμία; ( :mrgreen: )
Όχι. :ugeek:
Ο Αϊνστάιν το 'πε. :music-rockout:
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

H περί βεβαίου αβεβαιότης ή η περί αβεβαίου βεβαιότης;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι 1.000% σίγουρο ότι ποτέ δεν πρέπει να μιλάμε με υπερβολική βεβαιότητα. :twisted:
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
clio
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 12 Ιαν 2015 16:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σας κι απο δω.
Ίσως οι απορίες μου σας φανούν απελπιστικά ξανθιες (ναι ήμουν φυσικη καποτε)
Αλλά νιώθω οτι έχω τις γνώσεις και τις αποριες 5χρονου. Κάποιος πρεπει να πληρώσει την νύφη :shifty: κάποιος πρεπει να μου τις λύσει (ελπίζω)
Λοιπον σε αυτό το σύμπαν όταν κάποιος καταλάβει οτι δεν πιστευεις στον θεο κατευθείαν ακούς το "Αθεη!?!"
Απορία: γιατί Αθεη? Πρεπει να χρησιμοποιούμε εναν ορο που προσδιορίζει αυτό που είμαστε η αυτό που δεν είμαστε?
Πχ τι φύλλο είμαι? Είμαι "ΜηΑνδρας"? (Γιατί άνανδρη δεν είμαι σε καμια περιπτωση) δεν ειμαι γυναικα?
τι ομάδα είμαι? Είμαι " ΔενΕιμαιΠαοκ"? (Σε αυτό συνηθως απανταω "δεν είμαι απο εδώ" κι όλοι πιάνουν το υπονοούμενο)
Τελικά τι προσδιορίζει το τι ειμαστε? Αυτό που αρνουμαστε η αυτό που πιστεύουμε?
Ψάχνοντας για ορισμο ομολογώ οτι όχι μονο μπερδευτικα ακόμα χειρότερα αλλά μαζεύτηκαν κι αλλες απορίες.
Ψάχνουμε την σημερινή έννοια η την αρχαιοελληνική? Γιατί πολλές λέξεις που χρησιμοποιούμε σήμερα είχαν αλλη έννοια τοτε, πχ παρθενος. (Θέλετε να επεκταθω πανω στην έννοια της? :p )
Αθεη λοιπον? Κι αν ναι γιατί?
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο προσδιορισμός σου γίνετε βάση τον πιστεύω κάποιου αλλου άρα είναι αναμενόμενο να είσαι μη-κάτι. Το "άθεος" είναι μια αρνητική θέση προς την υπόθεση ύπαρξης θεού.

Το να είσαι γυναικα δεν είναι απόρριψη τις ύπαρξης του άντρα για να είσαι μη-άνδρας.

Μην ξεχνάς άλλωστε ότι το άθεος είναι απάντηση μονο προς μια θέση που θέτει κάποιος άλλος, υπάρχει θεός, στην οποια εσύ μπορείς είτε να είσαι θετικός είτε όχι. Για ότι δήποτε άλλο και από το που αποκομίζεις το σύστημα αξιων σου και τους ηθικούς σου κανόνες κοιτάς προς άλλους προσδιορισμούς (Κοσμικιστις, Νατουραλιστής, Ουμανιστής κτλ)

Οποτε ως προς την μια και μοναδική θέση στην οποια καλούμαστε να είμαστε θετικοι είτε αρνητικοι το άθεος μας περιγραφή μια χαρά

Ο άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει την ύπαρξη θεού, απορρίπτει δηλαδή την ιδέα ότι υπάρχει κάποιος θεός. Στην αγγλική ορολογία από εκεί και πέρα ένας άθεος μπορεί να χωριστή σε agnostic/weak atheist και σε strong atheist.

Ο πρώτος δεν γνωρίζει με απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει θεός, και με την αρχική σημασία του αγνωστικισμού δεν πιστεύει ότι μπορούμε να γνωρίζουμε με απόλυτη βεβαιότητα ότι υπάρχει η όχι θεός, αλλα δεν πιστεύει στην ύπαρξη του καθώς δεν υπάρχουν απόδειξης για την ύπαρξη θεού, εάν απόδειξης εμφανιστούν θα πιστέψει την ύπαρξη (αλλα όχι απαραίτητα και λατρεύσει) του θεού

Ο δεύτερος διατείνεται ότι γνωρίζει με απόλυτη βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει θεός, και άρα δεν στηρίζει την αθεΐα του στην έλλειψη ύπαρξης αποδείξεων για την ύπαρξη του θεού αλλα έχει απόδειξης για την μη ύπαρξη του.

Στην δεύτερη περίπτωση ο άθεος επωμίζεται και ένα burden of proof και θα πρέπει να απόδειξη τον ισχυρισμό του, αφού ισχυρίζεται ότι γνωρίζει ότι δεν υπάρχει θεός, στην πρώτη περίπτωση δεν έχεις κανένα burden of proof αφού η μη πιστη σου για την ύπαρξη θεού στηρίζεται στην μη δυνατότητα αποδείξεως τις ύπαρξης του, θεός μπορεί να υπάρχει αλλα μέχρι να αποδειχθεί η ύπαρξη του δεν εχεις λόγο να πιστεύεις ότι υπάρχει

Οποτε πρώτα πρέπει να αποφασίσουμε το εξής, τι είναι ασφαλέστερο, να μην πιστεύουμε κάτι για το οποιο δεν υπάρχουν απόδειξης, η να πιστεύουμε κάτι μέχρι να βρεθούν απόδειξης απόρριψης του. Εξετάζοντας αυτές τις 2 θέσεις προφανώς ασφαλέστερο και λογικότερο είναι να μην πιστεύουμε σε κάτι μέχρι να βρεθούν απόδειξης υπέρ του και όχι να πιστεύουμε στα πάντα μέχρι να βρεθούν απόδειξης κατά τους

Άρα η απιστία του weak/agnostic atheist είναι απόλυτος λογική θέση και δεν χρειάζεται πρώτα να βρει απόδειξης μι-ύπαρξης για να δήλωση ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού

Συγγνώμη για τυχόν ορθογραφικά και συντακτικά λάθη
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Να ρωτησω παλι εγω οτι η ανυπαρξια δεν αρκει που προκυπτει αυταποδεικτα απο μονη της και θελει κι αποδεικτικα στοιχεια.Μα αυτη ακριβως η ελλειψη πειστηριων υπαρξης ειναι αυτη που οδηγει και στο συμπερασμα της ανυπαρξιας καθε ανωτερου μεταφυσικου οντος.

Τεκμηριο υπαρξης ενος θεου δεν ειναι σε καμμια περιπτωση τα λεγομενα "ιερα" κειμενα,ουτε οι ναοι,ουτε οι ιερεις γιατι στην ουσια προκειται για ανθρωπινα εργα τα οποια αναφερονται η αφιερωνονται προς εναν θεο κι οχι το αντιστροφο.Δηλαδη ποσο δυσκολο αραγε μπορει να ηταν για τον δημιουργο ολακερου του συμπαντος κοντα στα τοσα μεγαλα και θαυμαστα του δημιουργηματα να φτιαξει κι εναν ναο προς αποδειξη των εργων του.

Και τους ναους οι ιδιοι οι ανθρωποι τους φτιαχνουν και μαζευουν τα λεφτα φραγκο φραγκο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Υπάρχουν αρκετές άλλες λέξεις που εμπεριέχουν την έννοια της αθεΐας. Δυστυχώς, δεν τις γνωρίζω στα ελληνικά, αλλά ίσως μπορεις να ψάξεις μεταφράσεις. Για παράδειγμα, υπάρχουν οι όροι: rationalist (ορθολογιστής?), secular (κοσμικός?), naturalist, και humanist. Φυσικά, υπαρχουν και οι συνδυασμοί αυτών, όπως secular humanist, humanistic naturalist, κτλ. Προσωπικά, δηλώνω rationalist, που θεωρώ ότι αποτελεί υπερσύνολο όλων των υπολοίπων.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σωστός, αλλά τι στοίχημα πας πως όταν δηλώνεις ρασιοναλιστής σε μια παρέα μπυροποσίας, κανείς δεν κάνει μέσα στο κεφάλι του το συνειρμό "α, άρα είναι και άθεος;" :P

Η λέξη άθεος δηλώνει μια χαρά το γεγονός ότι δεν πιστεύεις σε θεούς, για την περίπτωση που θέλεις να το δηλώσεις.

Αν πάλι δεν θέλεις, γούστο καπέλο και καουμποηλίκι σου.

Ο svoin με κάλυψε μια χαρά με την ανάλυσή του. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

clio έγραψε:Τελικά τι προσδιορίζει το τι ειμαστε? Αυτό που αρνουμαστε η αυτό που πιστεύουμε?
Και τα δύο.

Δεν προσδιορίζει αυτό που είμαστε, αλλά αυτό που επιθυμούμε και πιστεύουμε στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μας.
Σε κάποια άλλη περίοδο πιστεύαμε και επιθυμούσαμε άλλα πράγματα και στο μέλλον πιθανόν να πιστεύουμε και να επιθυμούμε εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Ο αγνωστικιστής δεν είναι άθεος.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι άθεοι, όταν αρχίζουν να το "ψάχνουν", περνάνε στη φάση του αγνωστικισμού.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Κούρος έγραψε:Νομίζω ότι οι περισσότεροι άθεοι, όταν αρχίζουν να το "ψάχνουν", περνάνε στη φάση του αγνωστικισμού.
Από τη δική μου εμπειρία, νομίζω ότι ισχύει ακριβώς το αντίθετο.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:
clio έγραψε:Τελικά τι προσδιορίζει το τι ειμαστε? Αυτό που αρνουμαστε η αυτό που πιστεύουμε?
Και τα δύο.

Δεν προσδιορίζει αυτό που είμαστε, αλλά αυτό που επιθυμούμε και πιστεύουμε στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μας.
Σε κάποια άλλη περίοδο πιστεύαμε και επιθυμούσαμε άλλα πράγματα και στο μέλλον πιθανόν να πιστεύουμε και να επιθυμούμε εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Ο αγνωστικιστής δεν είναι άθεος.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι άθεοι, όταν αρχίζουν να το "ψάχνουν", περνάνε στη φάση του αγνωστικισμού.
An agnostic, with the modern use of the term, may say that he does not know if a god/s exists or not but are they not practicaly an atheist ?

What i mean with that is that they live their lives like there is no god. So in a way they may not have declared verbaly or mentaly that they do not belive there is a god but they make that declaration by their actions

Surely this works the other way too. They may live like there is a god and make that declaration by the merit of their actions

So basicaly most agnostics are probably agnostic atheists but they are not awere of the option or have a misunderstanding of what an atheist is.

The same goes for people who practicaly are agnostic theists

This is in no way a attack. Little does it matter the scematics of it all since by our actions we are the "same" in a way and we have the same goals and desires in regards to church and state relations

Den exw ellinika sto kinito
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

κουρος
θα συμφωνησω με χαρχαρ
οι περισσοτεροι αγνωστικιστες που γνωρισα κατεληξαν να πιστεψουν στο θεο και οχι να γινουν αθεοι. για μενα ο αγνωστικιστης ειναι παρασρατημενος θεϊστης.
οπως και ο πραγματικος αθεος δεν βρισκει καποιο νοημα να μιλα για το αν υπαρχει θεος απλα χρησιμοποιει την λεξη αθεος επειδη υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν στο θεο και πρεπει καπως κι αυτος να προσδιορισει τη θεση του ως προς τους θεϊστες.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Φοβάμαι πως παρανόησες nik_korosis, εννοούσα την αντίθετη πορεία, από αγνωστικιστές -> άθεοι, κι όχι από άθεοι -> αγνωστικιστές.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

ok
εγω οσους αγνωστικιστες γνωρισα ειδα εναν υφερπον θεϊσμο. ουτε εγω εννοουσα την πορεια απο την αθεϊα στον αγνωστικισμο.
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Υπάρχει και αυτό που λες, οι αγνωστικιστές με υφέρποντα θεϊσμό. Πάντως εγώ όσους γνώρισα που δήλωναν αγνωστικιστές, στην πλειοψηφία τους ήταν άθεοι που απέφευγαν την ταμπέλα του "άθεου" επειδή τη θεωρούσαν κοινωνικά δυσβάστακτη ή επειδή νόμιζαν ότι υποδηλώνει φανατισμό, απολυτότητα ή προκατάληψη.

Αυτό είναι ένα ζήτημα που με απασχολεί πολύ και προσπαθώ να κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου για να διαλύσω αυτήν την εντύπωση γύρω από τον αθεϊσμό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση