Σκέψη...

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Σας παρουσιάζω μία εργασία μου. Δεν είναι τίποτε σπουδαίο, απλά είπα να προσθέσω και εγώ κάτι δικό μου στο φόρουμ μας.


Σκέψη..


Οποιοσδήποτε οργανισμός στον πλανήτη έχει κάτι το εξαιρετικό που του επιβάλει την ικανότητα της μοναδικής του ύπαρξης. Είναι το γονίδιο. Αποτελείτε από το DNA. Μια αλληλουχία τεσσάρων χημικών ενώσεων (T,C,A και G). Το γονίδιο δίνει τις απαραίτητες πληροφορίες στο κύτταρο για την πραγματοποίηση την διαμόρφωσης των χαρακτηριστικών του οργανισμού.
Ο καθένας οργανισμός παρέχει μία μοναδική ικανότητα για την επιβίωση του. Τα μυρμήγκια έχουν το προνόμιο του σκαψίματος, επεξεργάζονται το χώμα έτσι ώστε τα αποτελέσματα όλης της χρονοβόρας αυτής εργασίας να αποτελέσει ένα καλό καταφύγιο και αποθήκη τροφής. Οι χαμαιλέοντες προσαρμόζουν το χρώμα τους με απόλυτη ακρίβεια με το περιβάλλον στο οποίο βρίσκονται. Είναι ένας καταπληκτικός και όμορφος τρόπος για την αποφυγή τους από εχθρούς. Ο σκαντζόχοιρος παράγει σε όλο του το σώμα βελόνες οι οποίες αντιστέκονται στον εχθρό με σκοπό την προστασία του σώματος του. Παρατηρείτε έντονα το φαινόμενα του ότι όλοι οι οργανισμοί έχουν τον δικό τους τρόπο επιβίωσης. Ανεξαρτήτως αν αυτός τοποθετείτε στον αέρα, στο νερό ή στη γη. Αν έχει να κάνει με ταχύτητα, καμουφλάζ, δύναμη, τεχνική και οτιδήποτε άλλο. Μπορεί να είναι το ίδιο αποτελεσματικός, άλλες φορές περισσότερο συσχετίζοντας τον με άλλο και αντίστοιχα λιγότερο. Ωστόσο ο κάθε ένας δέχεται την ικανότητα που η φυσική επιλογή της εξέλιξης των ειδών του έχει χαρίσει και προσπαθεί να την αξιοποιήσει σε όσο μεγαλύτερο βαθμό μπορεί. Είναι επίσης σε θέσει να δεχτεί τα λάθη του σε ανταλλαγή μια ποιοτικότερη, ασφαλέστερη ζωή. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σας παρουσιάσω ένα ερώτημα: Ποιο ον στον πλανήτη πιστεύετε ότι είναι εξυπνότερο; Ξέρω την απάντηση σας. Είναι: Ο άνθρωπος! Λάθος! Ο άνθρωπος είναι δημιουργικότερος αλλά όχι εξυπνότερος με βάση την πλειοψηφία του! Οι περισσότερη άνθρωποι δεν πραγματοποιούν ορισμένες ενέργειες των παραπάνω ζώων.
Όπως είπαμε, κάθε οργανισμός έχει την δικιά του μοναδική ικανότητα επιβίωσης. Ο άνθρωπος έχει την σκέψη. Ο σκεπτικισμός είναι εξαιρετικά ισχυρότερος τρόπος επιβίωσης σχετικά με των άλλων ζώων. Είμαστε όμως σε θέσει να τον χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα όσο περισσότερο – καλύτερα μπορούμε; Δεν νομίζω. Και αυτό κάνει το συναίσθημα της απογοήτευσης μέσα μου να υπερισχύει, να κυριαρχεί όταν έρχομαι αντιμέτωπος με την απάθεια των ανθρώπων από την σημερινή πραγματικότητα. Μας έχει δοθεί χρυσάφι και εμείς το πετάμε στον κάδο τον αχρήστων. Πως είναι υπαρκτή η είσπραξη παραμυθιών ως γεγονότων για ένα τέτοιο είδος όπως ο άνθρωπος; Πως είναι υπαρκτός ο φόβος της αντιμετώπισης της πραγματικότητας και της πίστη μας σε αυτήν; Πως δεχόμαστε την εύκολη λύση κάθε δύσκολου αλλά λυμένου προβλήματος στον υποτιθέμενο Θεό που εμείς δημιουργήσαμε; Πως μπορείτε να απολαμβάνετε την μη αναγνώριση και κατανόηση των γεγονότων; Πως μπορείτε να τα γενικοποιείτε όλα λόγο του φόβου σας;
Όταν μιλάμε για πραγματικότητα μιλάμε για γεγονότα και όχι Θεωρίες οι οποίες έχουν μάλιστα απορριφτεί. Συμπεριφερόμαστε σαν μικρά παιδιά που δεν έχουν ανεπτυγμένη την αντίληψη τους. Πως γίνεται να πιστεύετε ότι ο πλανήτης μας έχει ζωή μόλις 6.000 χρόνια όταν οι αποδείξεις μας αποδεικνύουν ότι είναι 6.400.000.000 χρόνια.
Αποδεικνύεται ότι η επιλογή της δυνατότητας της σκέψεις στον άνθρωπο δεν χρησιμοποιείτε όπως θα έπρεπε. Είμαστε αδύνατη στην αποδοχή της πραγματικότητας λόγο της κακής χρήσης του φόβου μας. Είναι αδιανόητη η επιλογή της απομάκρυνσης μας από την πραγματικότητα σε ανταλλαγή την βύθιση μας στο απόλυτο σκοτάδι λόγω του ότι ο Θεός καλύπτει όλα τα ενοχλητικά μυστήρια, ανεξήγητα ερωτήματα που μας έχουν περικυκλώσει. Αυτή είναι η λάθος πάγια τεχνική σχεδόν όλων των ανθρώπων. Προσωπικά βρίσκω όλα αυτά τα ερωτήματα ανάσα και αιτία ύπαρξης επιπλέον ενδιαφέροντος στην επιστήμη. Δεν έχουμε προσπαθήσει καν να κατανοήσουμε και να ανακαλύψουμε την πραγματική ομορφιά, πολυπλοκότητα, ποικιλομορφία της πραγματικότητας. Την βρίσκουμε βαρετή και δύσκολη στην αντίληψη της. Το πρόβλημα είναι ότι τα αποτελέσματα της απόφασης μας αυτής είναι επειδή όχι απλά δεν την έχουμε αγγίξει αλλά ούτε τουλάχιστον έχουμε κοιτάξει προς αυτήν την κατεύθυνση. Δεν νομίζετε ότι είναι καιρός να χρησιμοποιήσουμε και εμείς επιτέλους την μοναδική μας ικανότητα – την σκέψη;


Γιώργος, 14 ετών

Richard Dawkins - Άνοιξε τα μάτια σου (bonus ;) )

[youtube]sCfThidRPuU[/youtube]
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Antwniou έγραψε: Ποιο ον στον πλανήτη πιστεύετε ότι είναι εξυπνότερο; Ξέρω την απάντηση σας. Είναι: Ο άνθρωπος! Λάθος! Ο άνθρωπος είναι δημιουργικότερος αλλά όχι εξυπνότερος με βάση την πλειοψηφία του! Οι περισσότερη άνθρωποι δεν πραγματοποιούν ορισμένες ενέργειες των παραπάνω ζώων.


Στο ίδιο το ερώτημά σου απαντάς με μιαν απάντηση που δεν έχει σημασία αν είναι λάθος η σωστή σημασία έχει πως πέφτει σε αντιφάσεις με το παρακάτω κείμενο σου. ένα κείμενο γεμάτο ευαισθησία και προβληματισμό κάτι σπάνιο για τις μέρες μας, γι'αυτό μην σε αποθαρίνει η όποια κριτική που σου κάνω.
Όπως είπαμε, κάθε οργανισμός έχει την δικιά του μοναδική ικανότητα επιβίωσης. Ο άνθρωπος έχει την σκέψη. Ο σκεπτικισμός είναι εξαιρετικά ισχυρότερος τρόπος επιβίωσης σχετικά με των άλλων ζώων. Είμαστε όμως σε θέσει να τον χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα όσο περισσότερο – καλύτερα μπορούμε; Δεν νομίζω. Και αυτό κάνει το συναίσθημα της απογοήτευσης μέσα μου να υπερισχύει, να κυριαρχεί όταν έρχομαι αντιμέτωπος με την απάθεια των ανθρώπων από την σημερινή πραγματικότητα. Μας έχει δοθεί χρυσάφι και εμείς το πετάμε στον κάδο τον αχρήστων.

Σε αυτό το θαυμάσιο κείμενο βρίσκεται η αντίφαση της απάντησης στο αρχικό σου ερώτημα και ταυτόχρονα η σωστή απάντηση ως πρός τον βαθμό εξυπνάδας μεταξύ των όντων και του ανθρώπου, αλλά αυτό δεν έχει για μένα και τόση σημασία, όσο έχει σημασία η επισήμανση στο αν είμαστε διατεθειμένοι να χρησιμοποιήσουμε αυτήν την εξυπνάδα, γιά έναν καλύτερο και πιο δίκαιο κόσμο, θέτεις ένα πολύ μεγάλο ζήτημα, που δεν μπορεί να περιορισθεί σαν συζήτηση μόνον σε ένα αθειστικό φόρουμ, έχει πολλές προεκτάσεις και παραμέτρους όπως, πολιτική, οικονομία, περιβάλλον, που περικλείουν στο πως θα πρέπει να παίρνονται οι μελλοντικές αποφάσεις, δημοκρατικά; για αντιπροσωπευτικά όπως σήμερα; και με τι είδους οικονομική λογική, με την λογική της παραγωγής με απώτερο τις πραγματικές ανθρώπινες ανάγκες; για με απώτερο σκοπό την λογική του κέρδους, που θα επανεπενδυθεί για τον ίδιο σκοπό και θα καταλήγει σε υπερσυσώρευση πλούτου για τους ολίγους με τις γνωστές οικονομικές και περιβαλλοντικές επιπτώσεις; που είναι αδιάσπαστα συνδεδεμένες με την πολιτική που εφαρμόζεται σήμερα, μια πολιτική που οδηγεί στην οικονομική,περιβαλλοντική και κατ' επέκταση στην πολιτισμική και πολιτική παρακμή.
Απάντηση γι'αυτό το σπουδαίο και βασικό ζήτημα που στην ουσία είναι η ίδια επιβίωση του ανθρώπινου είδους δεν έχει υπάρξει ακόμα, αλλά υπάρχει τουλάχιστον η ελπίδα πως υπάρχουν άνθρωποι και αναζητούν απαντήσεις σε αυτά τα προβλήματα. και μιας κια το έφερε η συζήτηση για το σχετικό θέμα να διαβάσεις το βιβλίο του φώτη τερζάκη ''ιδεολογίες σε κρίση στην αυγή του 21ου αιώνα

Πως είναι υπαρκτή η είσπραξη παραμυθιών ως γεγονότων για ένα τέτοιο είδος όπως ο άνθρωπος; Πως είναι υπαρκτός ο φόβος της αντιμετώπισης της πραγματικότητας και της πίστη μας σε αυτήν; Πως δεχόμαστε την εύκολη λύση κάθε δύσκολου αλλά λυμένου προβλήματος στον υποτιθέμενο Θεό που εμείς δημιουργήσαμε; Πως μπορείτε να απολαμβάνετε την μη αναγνώριση και κατανόηση των γεγονότων; Πως μπορείτε να τα γενικοποιείτε όλα λόγο του φόβου σας;
Ο φόβος για το μέλλον, της πραγματικότητας, και του θανάτου, έχει αντικειμενικές βάσεις και η σκέψη είναι μεν το σωστό εργαλείο για την αντιμετώπιση των παραπάνω αλλά είναι φτωχή χωρίς την θετική ενίσχυση της πίστης, μιας πίστης για άλλους αισιοδοξίας λόγω πιθανοτήτων και για άλλους πίστη σε κάτι που δεν μπορούν να προσδιορίσουν και το ονομάζουν θεό, αλλά δεν μπορείς να κρίνεις την ψυχοσύνθεση του καθενός με τα δικά σου κριτήρια, απλά υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των επιθυμιών και των φόβων τους απο τις δικές σου.
Όταν μιλάμε για πραγματικότητα μιλάμε για γεγονότα και όχι Θεωρίες οι οποίες έχουν μάλιστα απορριφτεί. Συμπεριφερόμαστε σαν μικρά παιδιά που δεν έχουν ανεπτυγμένη την αντίληψη τους. Πως γίνεται να πιστεύετε ότι ο πλανήτης μας έχει ζωή μόλις 6.000 χρόνια όταν οι αποδείξεις μας αποδεικνύουν ότι είναι 6.400.000.000 χρόνια.
Εδώ προφανώς αναφέρεσαι σε φανατικούς και δογματικούς θρήσκους, μην ασχολείσαι με αυτούς, χαμένος κόπος,
Αποδεικνύεται ότι η επιλογή της δυνατότητας της σκέψεις στον άνθρωπο δεν χρησιμοποιείτε όπως θα έπρεπε. Είμαστε αδύνατη στην αποδοχή της πραγματικότητας λόγο της κακής χρήσης του φόβου μας. Είναι αδιανόητη η επιλογή της απομάκρυνσης μας από την πραγματικότητα σε ανταλλαγή την βύθιση μας στο απόλυτο σκοτάδι λόγω του ότι ο Θεός καλύπτει όλα τα ενοχλητικά μυστήρια, ανεξήγητα ερωτήματα που μας έχουν περικυκλώσει. Αυτή είναι η λάθος πάγια τεχνική σχεδόν όλων των ανθρώπων. Προσωπικά βρίσκω όλα αυτά τα ερωτήματα ανάσα και αιτία ύπαρξης επιπλέον ενδιαφέροντος στην επιστήμη. Δεν έχουμε προσπαθήσει καν να κατανοήσουμε και να ανακαλύψουμε την πραγματική ομορφιά, πολυπλοκότητα, ποικιλομορφία της πραγματικότητας. Την βρίσκουμε βαρετή και δύσκολη στην αντίληψη της. Το πρόβλημα είναι ότι τα αποτελέσματα της απόφασης μας αυτής είναι επειδή όχι απλά δεν την έχουμε αγγίξει αλλά ούτε τουλάχιστον έχουμε κοιτάξει προς αυτήν την κατεύθυνση. Δεν νομίζετε ότι είναι καιρός να χρησιμοποιήσουμε και εμείς επιτέλους την μοναδική μας ικανότητα – την σκέψη;
Γιώργος, 14 ετών


Δεν νομίζω η θρησκεία να είναι εμπόδιο στην αντίληψη της πραγματικότητας μπορει ένας θρήσκος να την αντιλαμβάνεται πολύ καλύτερα απο έναν άθεο σε όλα τα κοινωνικά πεδία απο τη επιστήμη μεχρι το εμπόριο άλλωστε η θερησκεία δεν έχει αναφορά στην πραγματικότητα αλλά στην υπερβατικότητα.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tyxkatmal έγραψε:Ο φόβος για το μέλλον, της πραγματικότητας, και του θανάτου, έχει αντικειμενικές βάσεις και η σκέψη είναι μεν το σωστό εργαλείο για την αντιμετώπιση των παραπάνω αλλά είναι φτωχή χωρίς την θετική ενίσχυση της πίστης, μιας πίστης για άλλους αισιοδοξίας λόγω πιθανοτήτων και για άλλους πίστη σε κάτι που δεν μπορούν να προσδιορίσουν και το ονομάζουν θεό, αλλά δεν μπορείς να κρίνεις την ψυχοσύνθεση του καθενός με τα δικά σου κριτήρια, απλά υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση των επιθυμιών και των φόβων τους απο τις δικές σου.
Αντιμετώπιση του φόβου π.χ. για το θάνατο δεν είναι η πίστη σε έναν μύθο. Η πίστη σε έναν Θεό που όταν πεθάνεις σε μεταφέρει σε ένα μέρος γαλήνιο και όμορφο που υπάρχει στους ουρανούς και μόνο ο πεθαμένος μπορεί να δει. Η πίστη βασίζεται σε αποδείξεις. Η υποψία σε θεωρίες. Άλλο να λες "υποψιάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει ο παράδεισος" και άλλο να λες "Είμαι σίγουρος, πιστεύω, έχω πίστη στον παράδεισο!" Πως γίνετε να έχεις πίστη στη θεωρία μίας πορσελάνινης τσαγιέρας σε τροχιά στο διάστημα....ποτέ δεν την είδες, ποτέ δεν σου απέδειξε την ύπαρξή της, ποτέ δεν σου έδωσε κάτι παραπάνω από θεωρίες με τρανταχτά λάθη χιλιάδων χρόνια πριν σε ένα βιβλίο.
tyxkatmal έγραψε:Δεν νομίζω η θρησκεία να είναι εμπόδιο στην αντίληψη της πραγματικότητας μπορει ένας θρήσκος να την αντιλαμβάνεται πολύ καλύτερα απο έναν άθεο σε όλα τα κοινωνικά πεδία απο τη επιστήμη μεχρι το εμπόριο άλλωστε η θερησκεία δεν έχει αναφορά στην πραγματικότητα αλλά στην υπερβατικότητα.
Μέσω της θρησκείας δεν επιτρέπετε η πανέμορφη γνώση της εξέλιξης, του ότι δεν είμαστε δούλοι ενός θεού και μπορούμε να εξερευνήσουμε την πραγματικότητα και να ψάχνουμε συνεχώς για απαντήσεις... Ενώ στην θρησκεία, δεν έχεις να ανακαλύψεις και να ψάξεις για τίποτα, μέχρι και της επιλογές στην συμπεριφορά σου, στην ζωή σου δεν είσαι ικανός να της διαχειριστής μόνος σου.Υπάρχουν παντού και για όλα κανόνες, και αν δεν υποδουλώνεσαι είσαι καταδικασμένος στην κόλαση...
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

I see great potential in this one.

Antwniou, το κείμενό σου είναι αρκετά ενδιαφέρον, παρ'όλο που έχει κάποιες τρυπούλες, οι οποίες, βέβαια, δικαιολογούνται από την ηλικία σου. Έριξα μια ματιά και σε παλαιότερα posts σου, και θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου προσφέρω μια συμβουλή, η οποία θα ακουστεί αρκετά πατερναλιστική και πατροναριστική, αλλά bear with me.

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι πολύ εξυπνότερος από τα υπόλοιπα άτομα της ηλικίας σου, και αυτό είναι πολύ πιθανό να σε οδηγήσει να γίνεις αλαζόνας, υπεροπτικός, και κυνικός. (Από το γράψιμό σου, διακρίνω ήδη αυτή τη σπίθα της απαξίας.) Η υψηλή αυτοπεποίθηση πολλές φορές παραλύει το άτομο, ακριβώς επειδή προσδίδει μεγαλύτερη αξία στο ωμό ταλέντο (νοημοσύνη, οξυδέρκεια, κτλ) παρά την πεζότητα του hard work. If left unchecked, αυτό μπορεί στο μέλλον να σε οδηγήσει να παραιτείσαι εύκολα ή να μην προσπαθείς καν να καταπιαστείς με δύσκολα tasks και challenging projects, μόνο και μόνο επειδή θα θεωρείς ότι κάτι για το οποίο θα κουραστείς δεν αξίζει την προσοχή σου. You must crush that instinct.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα για αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ. Ξέρω πόσο γελοίος ακούγεται ο μονόλογός μου, αλλά I have a soft spot για άτομα σαν εσένα, και αυτό είναι κάτι που εγώ έμαθα the hard way.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

noxteryn έγραψε:,...αυτό είναι πολύ πιθανό να σε οδηγήσει να γίνεις αλαζόνας, υπεροπτικός, και κυνικός. (Από το γράψιμό σου, διακρίνω ήδη αυτή τη σπίθα της απαξίας.) Η υψηλή αυτοπεποίθηση πολλές φορές παραλύει το άτομο, ακριβώς επειδή προσδίδει μεγαλύτερη αξία στο ωμό ταλέντο (νοημοσύνη, οξυδέρκεια, κτλ) παρά την πεζότητα του hard work. If left unchecked, αυτό μπορεί στο μέλλον να σε οδηγήσει να παραιτείσαι εύκολα ή να μην προσπαθείς καν να καταπιαστείς με δύσκολα tasks και challenging projects, μόνο και μόνο επειδή θα θεωρείς ότι κάτι για το οποίο θα κουραστείς δεν αξίζει την προσοχή σου. You must crush that instinct....
Κάπως έτσι θα σε περιέγραφα noxteryn...
...και θα σε ξαναρωτήσω... Γιατί μέσα στα αγγλικά σου χρησιμοποιείς και ελληνικές λέξεις - φράσεις;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

noxteryn έγραψε:I see great potential in this one.

Antwniou, το κείμενό σου είναι αρκετά ενδιαφέρον, παρ'όλο που έχει κάποιες τρυπούλες, οι οποίες, βέβαια, δικαιολογούνται από την ηλικία σου. Έριξα μια ματιά και σε παλαιότερα posts σου, και θα ήθελα να μου επιτρέψεις να σου προσφέρω μια συμβουλή, η οποία θα ακουστεί αρκετά πατερναλιστική και πατροναριστική, αλλά bear with me.

Φαίνεται ξεκάθαρα ότι είσαι πολύ εξυπνότερος από τα υπόλοιπα άτομα της ηλικίας σου, και αυτό είναι πολύ πιθανό να σε οδηγήσει να γίνεις αλαζόνας, υπεροπτικός, και κυνικός. (Από το γράψιμό σου, διακρίνω ήδη αυτή τη σπίθα της απαξίας.) Η υψηλή αυτοπεποίθηση πολλές φορές παραλύει το άτομο, ακριβώς επειδή προσδίδει μεγαλύτερη αξία στο ωμό ταλέντο (νοημοσύνη, οξυδέρκεια, κτλ) παρά την πεζότητα του hard work. If left unchecked, αυτό μπορεί στο μέλλον να σε οδηγήσει να παραιτείσαι εύκολα ή να μην προσπαθείς καν να καταπιαστείς με δύσκολα tasks και challenging projects, μόνο και μόνο επειδή θα θεωρείς ότι κάτι για το οποίο θα κουραστείς δεν αξίζει την προσοχή σου. You must crush that instinct.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις περισσότερα για αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ. Ξέρω πόσο γελοίος ακούγεται ο μονόλογός μου, αλλά I have a soft spot για άτομα σαν εσένα, και αυτό είναι κάτι που εγώ έμαθα the hard way.
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τον πρώτο χαρακτηρισμό της δέυτερης παραγράφου.

Είμαι ανοικτός σε άλλες απόψεις και γνώμες, μην γελιόμαστε, όπως είπες είμαι μικρός ακόμα...και αφού είδες και τα άλλα μου post θα είδες και για την άποψη μου: ότι το παιδί είναι ένα σφουγγάρι γνώσεων κτλ. Ε, λοιπόν, και εγώ είμαι ένα τέτοιο σφουγγάρι απλά είμαι λίγο προσεχτικός. Αν κρίνεις από την επιθετικότητα στους πιστούς στο συγκεκριμένο κείμενο, έχεις δίκιο, παρεκτράπηκα λίγο. Σε καθημερινή βάση είμαι πολύ ανεκτικός, και δέχομαι αν κάποιος θέλει να πιστεύει ότι τα παιδιά τα φέρνει ο πελαργός και θα μου άρεσε να με ξεναγήσει λίγο στον "κόσμο" του, θα ήταν καλή εμπειρία αλλά είναι καθήκον του να μην το μεταδώσει στα παιδιά του ή ένα άλλο πρόσωπο χρησιμοποιώντας ψυχολογικά αδιέξοδα. Θα προτιμούσα να παρουσιάσει ισότιμα την θεωρία του πελαργού με την βιολογία και να αφήσει το παιδί να αποφασίσει και να δεχτεί την οποιαδήποτε κατεύθυνση που θα επιλέξει.
Όμως θα ήθελα φυσικά να διαβάσω το άρθρο που μου έδωσες, γιατί όπως είπα, μου αρέσει να εξερευνώ, αυτό όμως δεν έχει σχέσει με τον ασπασμό.Ο ασπασμός μίας άποψης γίνετε κατόπιν κριτικής σκέψης! :)

ΥΓ: Θα παρατήρησες ότι συνεχώς αναφέρομαι στα παιδιά. Είναι επειδή πιστεύω πως εκεί θα πρέπει να φτιαχτεί η κατάσταση, εκεί γίνετε όλο το κακό. Αν αλλάξει αυτό, θα αλλάξουν όλα όσο αναφορά τουλάχιστον τον Θεϊσμό.

ΥΓ: Όσο για το ότι ανέφερες ότι δεν είμαι του hard work και ότι δεν καταπιάνομαι με challenging projects θα έλεγα με μηδενική αλαζονία πως είσαι τελείως λάθος. Για αυτό ζω ;) Αντιθέτως εσύ ακόμα δεν έμαθες ελληνικά, χρησιμοποιείς μία πολύ χειρότερη γλώσσα από την ελληνική που για μένα είναι άριστης ποιότητος.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Antwniou έγραψε:
Αντιμετώπιση του φόβου π.χ. για το θάνατο δεν είναι η πίστη σε έναν μύθο. Η πίστη σε έναν Θεό που όταν πεθάνεις σε μεταφέρει σε ένα μέρος γαλήνιο και όμορφο που υπάρχει στους ουρανούς και μόνο ο πεθαμένος μπορεί να δει. Η πίστη βασίζεται σε αποδείξεις. Η υποψία σε θεωρίες. Άλλο να λες "υποψιάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει ο παράδεισος" και άλλο να λες "Είμαι σίγουρος, πιστεύω, έχω πίστη στον παράδεισο!" Πως γίνετε να έχεις πίστη στη θεωρία μίας πορσελάνινης τσαγιέρας σε τροχιά στο διάστημα....ποτέ δεν την είδες, ποτέ δεν σου απέδειξε την ύπαρξή της, ποτέ δεν σου έδωσε κάτι παραπάνω από θεωρίες με τρανταχτά λάθη χιλιάδων χρόνια πριν σε ένα βιβλίο.


Μπερδεύεις την λέξη πίστη, με την λέξη πεποίθηση, η πίστη δεν πρυποθέτει αποδείξεις, ενώ στην πεποίθηση έχουν ήδη προσκομισθεί,και η αντίληψη για την αντιμετώπιση του φόβου για τον θάνατο, η την σφοδρή αποκατάσταση της υγείας κάποιου μέσω της πίστης, δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται με περιφρόνηση, και έπαρση ανωτερότητας, η αν θές απο θέση ισχύος της ορθολογικότητας σου απέναντι στα θρησκευτικά του πιστεύω, σκοπός του άθεου δεν πρέπει να είναι η προσβολή της πίστης των άλλων, αλλά η κριτική των υπερβολών του που προσπαθεί να τις προβάλλει σαν λογικές.

Μέσω της θρησκείας δεν επιτρέπετε η πανέμορφη γνώση της εξέλιξης, του ότι δεν είμαστε δούλοι ενός θεού και μπορούμε να εξερευνήσουμε την πραγματικότητα και να ψάχνουμε συνεχώς για απαντήσεις... Ενώ στην θρησκεία, δεν έχεις να ανακαλύψεις και να ψάξεις για τίποτα, μέχρι και της επιλογές στην συμπεριφορά σου, στην ζωή σου δεν είσαι ικανός να της διαχειριστής μόνος σου.Υπάρχουν παντού και για όλα κανόνες, και αν δεν υποδουλώνεσαι είσαι καταδικασμένος στην κόλαση...
Απ' οτι ξέρω στην χώρα μας δεν ισχύει κάτι τέτοιο, υπάρχει και τμήμα και εξελικτικής βιολογίας στο πανεπιστήμιο πατρών,με καθηγητή τον έξαιρετο κύριο Αλαχιώτη,
δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές, αλλά είμαι πολύ προσεκτικός στην διατύπωση των απόψεων μου όταν πρόκειται να κρίνω τα ενδιαφέροντα που αρέσουν και δίνουν νόημα στην ζωή των άλλων, όταν αυτά δεν χρησιμοποιούνται για προβολή η υπερκερασμό της άποψης των αντιπάλων τους, αλλά είμαι πολύ, οχι αυστηρός, αλλά επικριτικός όταν νομίζει κάποιος πως ανάκαλυψε την αμερική και πως ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απ'αυτόν και την άποψη του, το ξαναλέω δεν δίνω καμία συμβουλή, το μόνο που λέω είναι πως όταν κανείς θέλει να προβάλλει πράγματα ορθολογικά και σωστα έχει σημασία ο τρόπος αντιμετώπισης των πιστεύω των άλλων, δεν χρειάζονται ακραίες διατυπώσεις, γιατί στο τέλος αντί για κριτικό πνεύμα θα καταληξει ένας φανατικός των απόψεων του, χωρίς να παίρνει υπόψη πως το πιο ανεξερεύνητο μέρος του κόσμου είναι ο ψυχικός κόσμος του ανθρώπου και πίστεψε με πως έχει εκεί ο άνθρωπος πάρα πολλά να ψάξει, είτε μέσω της θρησκείας ,της λογικής, και της ηθικής που παντρεύει και ενώνει τα δυο προηγούμενα.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tyxkatmal έγραψε:
Antwniou έγραψε:
Αντιμετώπιση του φόβου π.χ. για το θάνατο δεν είναι η πίστη σε έναν μύθο. Η πίστη σε έναν Θεό που όταν πεθάνεις σε μεταφέρει σε ένα μέρος γαλήνιο και όμορφο που υπάρχει στους ουρανούς και μόνο ο πεθαμένος μπορεί να δει. Η πίστη βασίζεται σε αποδείξεις. Η υποψία σε θεωρίες. Άλλο να λες "υποψιάζομαι ότι μπορεί να υπάρχει ο παράδεισος" και άλλο να λες "Είμαι σίγουρος, πιστεύω, έχω πίστη στον παράδεισο!" Πως γίνετε να έχεις πίστη στη θεωρία μίας πορσελάνινης τσαγιέρας σε τροχιά στο διάστημα....ποτέ δεν την είδες, ποτέ δεν σου απέδειξε την ύπαρξή της, ποτέ δεν σου έδωσε κάτι παραπάνω από θεωρίες με τρανταχτά λάθη χιλιάδων χρόνια πριν σε ένα βιβλίο.


Μπερδεύεις την λέξη πίστη, με την λέξη πεποίθηση, η πίστη δεν πρυποθέτει αποδείξεις, ενώ στην πεποίθηση έχουν ήδη προσκομισθεί,και η αντίληψη για την αντιμετώπιση του φόβου για τον θάνατο, η την σφοδρή αποκατάσταση της υγείας κάποιου μέσω της πίστης, δεν μπορεί να αντιμετωπίζεται με περιφρόνηση, και έπαρση ανωτερότητας, η αν θές απο θέση ισχύος της ορθολογικότητας σου απέναντι στα θρησκευτικά του πιστεύω, σκοπός του άθεου δεν πρέπει να είναι η προσβολή της πίστης των άλλων, αλλά η κριτική των υπερβολών του που προσπαθεί να τις προβάλλει σαν λογικές.

Εδώ θα συμφωνήσω.

Μέσω της θρησκείας δεν επιτρέπετε η πανέμορφη γνώση της εξέλιξης, του ότι δεν είμαστε δούλοι ενός θεού και μπορούμε να εξερευνήσουμε την πραγματικότητα και να ψάχνουμε συνεχώς για απαντήσεις... Ενώ στην θρησκεία, δεν έχεις να ανακαλύψεις και να ψάξεις για τίποτα, μέχρι και της επιλογές στην συμπεριφορά σου, στην ζωή σου δεν είσαι ικανός να της διαχειριστής μόνος σου.Υπάρχουν παντού και για όλα κανόνες, και αν δεν υποδουλώνεσαι είσαι καταδικασμένος στην κόλαση...
Απ' οτι ξέρω στην χώρα μας δεν ισχύει κάτι τέτοιο, υπάρχει και τμήμα και εξελικτικής βιολογίας στο πανεπιστήμιο πατρών,με καθηγητή τον έξαιρετο κύριο Αλαχιώτη,
δεν συνηθίζω να δίνω συμβουλές, αλλά είμαι πολύ προσεκτικός στην διατύπωση των απόψεων μου όταν πρόκειται να κρίνω τα ενδιαφέροντα που αρέσουν και δίνουν νόημα στην ζωή των άλλων, όταν αυτά δεν χρησιμοποιούνται για προβολή η υπερκερασμό της άποψης των αντιπάλων τους, αλλά είμαι πολύ, οχι αυστηρός, αλλά επικριτικός όταν νομίζει κάποιος πως ανάκαλυψε την αμερική και πως ο κόσμος περιστρέφεται γύρω απ'αυτόν και την άποψη του, το ξαναλέω δεν δίνω καμία συμβουλή, το μόνο που λέω είναι πως όταν κανείς θέλει να προβάλλει πράγματα ορθολογικά και σωστα έχει σημασία ο τρόπος αντιμετώπισης των πιστεύω των άλλων, δεν χρειάζονται ακραίες διατυπώσεις, γιατί στο τέλος αντί για κριτικό πνεύμα θα καταληξει ένας φανατικός των απόψεων του, χωρίς να παίρνει υπόψη πως το πιο ανεξερεύνητο μέρος του κόσμου είναι ο ψυχικός κόσμος του ανθρώπου και πίστεψε με πως έχει εκεί ο άνθρωπος πάρα πολλά να ψάξει, είτε μέσω της θρησκείας ,της λογικής, και της ηθικής που παντρεύει και ενώνει τα δυο προηγούμενα.

Εδώ πρέπει να πω καταρχήν ότι με πρόσβαλλε που θεωρείς ότι πιστεύω πως ανακάλυψα την Αμερική και όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρο από μένα. Δεν έχω καμία σχέση με τα λόγια σου αυτά!
Επίσης δεν ξέρω για το πανεπιστήμιο που μου αναφέρεις, δεν το αρνούμαι όμως. Αλλά εγώ βλέπω πως όλα τα σχολεία διδάσκονται χριστιανοσύνη με λάθος τίτλο (θρησκευτικά) χωρίς ίχνος της άλλης πλευράς-του αθεϊσμού.Αντιθέτως λένε ωμά στα παιδιά (τουλάχιστον ο καθηγητής μου) ότι ο αθεϊσμός είναι αίρεση και τίποτα άλλο. Και αν μας πλησιάσει κάποιος αθεϊστής να του γυρίσουμε την πλάτη. Σε όλα τα γυμνάσια και δημοτικά τουλάχιστον ισχύει αυτή η δυσάρεστη πραγματικότητα.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:
Antwniou έγραψε:Εδώ πρέπει να πω καταρχήν ότι με πρόσβαλλε που θεωρείς ότι πιστεύω πως ανακάλυψα την Αμερική και όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρο από μένα. Δεν έχω καμία σχέση με τα λόγια σου αυτά!
Επίσης δεν ξέρω για το πανεπιστήμιο που μου αναφέρεις, δεν το αρνούμαι όμως. Αλλά εγώ βλέπω πως όλα τα σχολεία διδάσκονται χριστιανοσύνη με λάθος τίτλο (θρησκευτικά) χωρίς ίχνος της άλλης πλευράς-του αθεϊσμού.Αντιθέτως λένε ωμά στα παιδιά (τουλάχιστον ο καθηγητής μου) ότι ο αθεϊσμός είναι αίρεση και τίποτα άλλο. Και αν μας πλησιάσει κάποιος αθεϊστής να του γυρίσουμε την πλάτη. Σε όλα τα γυμνάσια και δημοτικά τουλάχιστον ισχύει αυτή η δυσάρεστη πραγματικότητα.
Αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά θα δείς πως δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά περί ανακαλύψεως της αμερικής, αλλά μιλάω για τον τρόπο γενικά του καθενός συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου καμία φορά που η λογική επιχειρηματολογία μας οδηγεί χωρίς να το θέλουμε σε θέσεις υπεροπτικές έναντι των άλλων, και στην προκειμένη περίπτωση των απλών θρήσκων, που δεν έχουν καμία σχέση με τον καθηγητή σου που διακατέχεται απο προκατάληψη για τις διαφορετικές απόψεις,τέτοιου είδους άνθρωποι αξίζουν τέτοιας αντιμετώπισης και συμπεριφοράς αλλά οχι αυτοί που χρησιμοποιούν την θρησκεία για προσωπική ενατένιση του ''θείου'' έστω και λαθεμένα κατά την δική μας άποψη,όσο για την διδασκαλία των θρησκευτικών,ακόμα είναι πολύ νωρίς για να υπάρξει διαφορετική άποψη, αλλά ο κόσμος πάει μπροστά, και όπως εσύ εγώ και όλοι μας, αναζητάς απαντήσεις απο άλλα κανάλια πέρα απο τα καθιερωμένα που διδάσκονται στα σχολεία ,έτσι μέσα απο τον πλούτο της πληροφόρησης θα υπάρξουν και άλλοι αμφισβητίες, όχι της προσωπικής πίστης του καθε πιστού, αλλά την προβολή μυθοπλασιών σαν ιστορικά στοιχεία που απο αυτά βρίθει ο χριστιανισμός,αν μπορούσες να δείς στα δικά μας τα χρόνια τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα, πριν περίπου 25 χρόνια, πιστεύω πως τα πράγματα στο ζήτημα της εξόδου απο την θρησκεία θα πηγαίνουν στο εξής εις βάρος της τελευταίας.
φιλικά. tyxkatmal.

Υ.Γ. καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tyxkatmal έγραψε:
Antwniou έγραψε:Εδώ πρέπει να πω καταρχήν ότι με πρόσβαλλε που θεωρείς ότι πιστεύω πως ανακάλυψα την Αμερική και όλος ο κόσμος περιστρέφεται γύρο από μένα. Δεν έχω καμία σχέση με τα λόγια σου αυτά!
Επίσης δεν ξέρω για το πανεπιστήμιο που μου αναφέρεις, δεν το αρνούμαι όμως. Αλλά εγώ βλέπω πως όλα τα σχολεία διδάσκονται χριστιανοσύνη με λάθος τίτλο (θρησκευτικά) χωρίς ίχνος της άλλης πλευράς-του αθεϊσμού.Αντιθέτως λένε ωμά στα παιδιά (τουλάχιστον ο καθηγητής μου) ότι ο αθεϊσμός είναι αίρεση και τίποτα άλλο. Και αν μας πλησιάσει κάποιος αθεϊστής να του γυρίσουμε την πλάτη. Σε όλα τα γυμνάσια και δημοτικά τουλάχιστον ισχύει αυτή η δυσάρεστη πραγματικότητα.
Αν κοιτάξεις πιο προσεκτικά θα δείς πως δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά περί ανακαλύψεως της αμερικής, αλλά μιλάω για τον τρόπο γενικά του καθενός συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου καμία φορά που η λογική επιχειρηματολογία μας οδηγεί χωρίς να το θέλουμε σε θέσεις υπεροπτικές έναντι των άλλων, και στην προκειμένη περίπτωση των απλών θρήσκων, που δεν έχουν καμία σχέση με τον καθηγητή σου που διακατέχεται απο προκατάληψη για τις διαφορετικές απόψεις,τέτοιου είδους άνθρωποι αξίζουν τέτοιας αντιμετώπισης και συμπεριφοράς αλλά οχι αυτοί που χρησιμοποιούν την θρησκεία για προσωπική ενατένιση του ''θείου'' έστω και λαθεμένα κατά την δική μας άποψη,όσο για την διδασκαλία των θρησκευτικών,ακόμα είναι πολύ νωρίς για να υπάρξει διαφορετική άποψη, αλλά ο κόσμος πάει μπροστά, και όπως εσύ εγώ και όλοι μας, αναζητάς απαντήσεις απο άλλα κανάλια πέρα απο τα καθιερωμένα που διδάσκονται στα σχολεία ,έτσι μέσα απο τον πλούτο της πληροφόρησης θα υπάρξουν και άλλοι αμφισβητίες, όχι της προσωπικής πίστης του καθε πιστού, αλλά την προβολή μυθοπλασιών σαν ιστορικά στοιχεία που απο αυτά βρίθει ο χριστιανισμός,αν μπορούσες να δείς στα δικά μας τα χρόνια τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα, πριν περίπου 25 χρόνια, πιστεύω πως τα πράγματα στο ζήτημα της εξόδου απο την θρησκεία θα πηγαίνουν στο εξής εις βάρος της τελευταίας.
φιλικά. tyxkatmal.

Υ.Γ. καλή συνέχεια
1-0 με νικάς :P Σωστά τα λες! :)

Ευχαριστώ πολύ!
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Off Topic
Αναρχος έγραψε:Κάπως έτσι θα σε περιέγραφα noxteryn...
Hardly. Εγώ αναφερόμουν σε μια κοιλάδα αδράνειας που πέρασε η ζωή μου a long time ago, εξαιτίας αυτού του φαινομένου, η οποία μου κόστισε αρκετά. Πλέον, ασχολούμαι σχεδόν συστηματικά με πράγματα που πιέζουν τα όρια των ικανοτήτων μου.
Αναρχος έγραψε:...και θα σε ξαναρωτήσω... Γιατί μέσα στα αγγλικά σου χρησιμοποιείς και ελληνικές λέξεις - φράσεις;
Το έχω ξαναπεί στο παρελθόν. Λόγω της διγλωσσίας μου, σκέφτομαι με ένα γλωσσικό κράμμα μέσα στο κεφάλι μου. Θα μπορούσα να μιλήσω αποκλειστικά ελληνικά (και το κάνω όταν είναι απαραίτητο), αλλά απαιτεί περισσότερη νοητική επεξεργασία, και εφόσον το κλίμα εδώ είναι αρκετά informal, νιώθω αρκετά άνετα να μιλάω όπως σκέφτομαι. Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω γιατί τόσοι πολλοί το σχολιάζουν αρνητικά αυτό, τη στιγμή που νεοελληνικά λεξικά περιέχουν λέξεις όπως "ασανσέρ", "μπουφάν", "ντους", κτλ, αλλά ας μην το συζητήσουμε εδώ.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Antwniou έγραψε: 1-0 με νικάς :P Σωστά τα λες! :)
Ευχαριστώ πολύ!
Αν βλέπεις την συζήτηση σαν μονομαχία, τότε και οι δυο είμαστε χαμένοι, νικητής μέσα από μια συζήτηση είναι αυτός που παίρνει τα περισσότερα από την σκέψη του άλλου.
Και δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για μένα άσχετα αν είσαι 14 χρονών η αντιμετώπιση σου στα όσα ισχυρίζεσαι θα είναι πάντα ενός συνομήλικου μου οπότε οι ευχαριστίες είναι περιττές.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Κλείνοντας σύντομα αυτό που εκφράζει ο noxteryn, όσοι είναι πολύγλωττοι, όχι απλοί γνώστες κάποιων γλωσσών πέραν της μητρικής τους, μπορούν και σκέφτονται σε περισσότερες από μία γλώσσες, παράλληλα και όχι μόνο. Αυτό προκύπτει επειδή οι διάφορες γλώσσες δεν ταυτίζονται πλήρως κι έχουν φραστικές ιδιαιτερότητες.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

tyxkatmal έγραψε:
Antwniou έγραψε: 1-0 με νικάς :P Σωστά τα λες! :)
Ευχαριστώ πολύ!
Αν βλέπεις την συζήτηση σαν μονομαχία, τότε και οι δυο είμαστε χαμένοι, νικητής μέσα από μια συζήτηση είναι αυτός που παίρνει τα περισσότερα από την σκέψη του άλλου.
Και δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς για μένα άσχετα αν είσαι 14 χρονών η αντιμετώπιση σου στα όσα ισχυρίζεσαι θα είναι πάντα ενός συνομήλικου μου οπότε οι ευχαριστίες είναι περιττές.
To "1-0" το έγραψα χιουμοριστικά, φυσικά και δεν διαγωνίζεται κανείς κανέναν.
Το ευχαριστώ το έγραψα για το χρόνω που αφιέρωσες για να τον σχολιασμό και την συζήτηση ανεξαρτήτως ηλικίας.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:
Off Topic
Λόγω της διγλωσσίας μου, σκέφτομαι με ένα γλωσσικό κράμμα μέσα στο κεφάλι μου. Θα μπορούσα να μιλήσω αποκλειστικά ελληνικά (και το κάνω όταν είναι απαραίτητο), αλλά απαιτεί περισσότερη νοητική επεξεργασία.
Off Topic
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι ας μην είμαι δίγλωσση. Μιλάω αγγλικά από πολύ μικρή, και έχω μεγάλη εξοικείωση με τα ισπανικά, αν και τα έμαθα μεγάλη, επειδή τα μιλάμε μέσα στο σπίτι. Οπότε οι σκέψεις μου είναι διανθισμένες από αγγλικές και ισπανικές λέξεις και φράσεις, και κάνω μια μικρή προσπάθεια για να γράψω και να μιλήσω μόνο ελληνικά. Φαντάζομαι πως για σένα η προσπάθεια θα είναι σημαντικά μεγαλύτερη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

@Antwniou, αυτό το 6,4 δις έτη που το βρήκες?
Σωστό, βεβαίως, από θέμα "τάξη μεγέθους", αλλά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5,5 δις ο Ήλιος και λίγο μικρότερη (5?) ή Γη.
** off-topic ίσως :D
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

AoratiMelani έγραψε:
Off Topic
...και κάνω μια μικρή προσπάθεια για να γράψω και να μιλήσω μόνο ελληνικά. Φαντάζομαι πως για σένα η προσπάθεια θα είναι σημαντικά μεγαλύτερη.
Off Topic
...hard work. If left unchecked,...
Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια να γραφούν τα ανωτέρω στα ελληνικά;
为神的名字
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Φάνης Σέμπρος έγραψε:@Antwniou, αυτό το 6,4 δις έτη που το βρήκες?
Σωστό, βεβαίως, από θέμα "τάξη μεγέθους", αλλά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5,5 δις ο Ήλιος και λίγο μικρότερη (5?) ή Γη.
** off-topic ίσως :D
Ο ήλιος είναι 5 δις και η ηλικία της Γης είναι 6,4 δις. Κάνε και καμία αναζήτηση στην google αν θες.
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Antwniou έγραψε:
Φάνης Σέμπρος έγραψε:@Antwniou, αυτό το 6,4 δις έτη που το βρήκες?
Σωστό, βεβαίως, από θέμα "τάξη μεγέθους", αλλά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5,5 δις ο Ήλιος και λίγο μικρότερη (5?) ή Γη.
** off-topic ίσως :D
Ο ήλιος είναι 5 δις και η ηλικία της Γης είναι 6,4 δις. Κάνε και καμία αναζήτηση στην google αν θες.
Μάλλον έχεις μπερδευτεί: 4,57 δισεκατομμύρια χρόνια πριν σχηματίστηκε ο Ήλιος, και πριν 4,54 η Γη...

Η Γη δε θα μπορούσε να σχηματιστεί πριν τον Ήλιο, αφού τα παρόντα δεδομένα καταδεικνύουν ότι σχηματίστηκε από το δίσκο συγκρότησης σωμάτων του Ήλιου.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Antwniou
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 05 Αύγ 2011 05:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

RaspK έγραψε:
Antwniou έγραψε:
Φάνης Σέμπρος έγραψε:@Antwniou, αυτό το 6,4 δις έτη που το βρήκες?
Σωστό, βεβαίως, από θέμα "τάξη μεγέθους", αλλά αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 5,5 δις ο Ήλιος και λίγο μικρότερη (5?) ή Γη.
** off-topic ίσως :D
Ο ήλιος είναι 5 δις και η ηλικία της Γης είναι 6,4 δις. Κάνε και καμία αναζήτηση στην google αν θες.
Μάλλον έχεις μπερδευτεί: 4,57 δισεκατομμύρια χρόνια πριν σχηματίστηκε ο Ήλιος, και πριν 4,54 η Γη...

Η Γη δε θα μπορούσε να σχηματιστεί πριν τον Ήλιο, αφού τα παρόντα δεδομένα καταδεικνύουν ότι σχηματίστηκε από το δίσκο συγκρότησης σωμάτων του Ήλιου.
Όντως...δίκιο έχετε...τα μπέρδεψα..έβλεπα bill maher και το είπε αυτό, ότι η γη έχει 6,4 δις χρόνια ζωής...και μου κόλλησε από εκείνων. Μάλλον πρέπει ο φίλος του ο R.Dawkins να του κάνει ιδιαίτερα :P
Θεός =
Αίμα,ψέματα,ψευδαίσθηση,ανασφάλεια,ανηθικότητα,φόβος,μυθιστόρημα,δεισιδαιμονία,υποδούλωση, σαδιστής,επικίνδυνος,διεστραμμένος,ρατσιστής..........Αποκύημα της φαντασίας........
Απάντηση