Οι γονείς μας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Πόσοι από εσάς έχετε ένθρησκους γονείς; Σε τι επίπεδο θρησκευτικότητας είναι; Πόσο δυνατόν είναι ο γονιός να αμφισβητήσει την θρησκεία από παρακίνηση του παιδιού του;
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι περισσότεροι απ' όσο έχω καταλάβει.

Οι δικοί μου είναι χλιαροί.

Δεν είναι ή τουλάχιστον σε ποσοστό 95% τουλάχιστον δεν είναι. Μόνο αν το αμφισβητούν ήδη οι ίδιοι.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

η μητέρα μου πίστευε σε θεό αλλά δεν ήταν "υεούσα". Εκκλησία μόνο στον επτάφιο και την ανάσταση. Ο πατέρας μου δεν πστεύει στην θρησκεία. θεωρεί όλα σαν βλακείες, τους παπάδες τράγους, και τους μύθους της εκκλησίας, μάλλον από εξωγήινους...
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

MariaEvri έγραψε:η μητέρα μου πίστευε σε θεό αλλά δεν ήταν "υεούσα". Εκκλησία μόνο στον επτάφιο και την ανάσταση. Ο πατέρας μου δεν πστεύει στην θρησκεία. θεωρεί όλα σαν βλακείες, τους παπάδες τράγους, και τους μύθους της εκκλησίας, μάλλον από εξωγήινους...
Same here
The past inside the present ....
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

KickAndSnare έγραψε:
Same here
και 'σένα με εξωγήινους? XD
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

CPK έγραψε:Πόσοι από εσάς έχετε ένθρησκους γονείς;
Φαντάζομαι αρκετοί. Οι απαντήσεις θα το δείξουν.
CPK έγραψε:Σε τι επίπεδο θρησκευτικότητας είναι;
Η μητέρα μου πολύ. Με τον πατέρα μου δεν πρόλαβα να κάνω τέτοιες κουβέντες πριν πεθάνει. Υποθέτω ότι απλώς ήταν αδιάφορος και δεν της πήγαινε κόντρα.
Η μητέρα μου τα τελευταία χρόνια έχει ένα κράμα θρησκοληψίας και κατάθλιψης. Σας το απεύχομαι.
CPK έγραψε:Πόσο δυνατόν είναι ο γονιός να αμφισβητήσει την θρησκεία από παρακίνηση του παιδιού του;
Θεωρώ πως δεν γίνεται αν είναι θρήσκος/θρησκόληπτος. Αν είναι Πασχαλιάτικος Χριστιανός, παίζεται. Εγώ άνοιξα βαθειά κουβέντα με τον πεθερό μου (τέτοιος είναι) εδώ και 4-5 χρόνια, και τον κατέληξα να λέει ότι δεν πιστεύει σε Παράδεισο/κόλαση, "Ετσι τα μάθαμε και δεν θα τα αλλάξουμε στα γηρατειά μας". Φέτος τους έψησα και δεν πήγαμε στην ανάσταση. :mrgreen: :mrgreen:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
KickAndSnare
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011 16:35
Όνομα Ιστότοπου: http://theSurrealSanctuary.blogspot.com

MariaEvri έγραψε:
KickAndSnare έγραψε:
Same here
και 'σένα με εξωγήινους? XD
Οχι, ολα τα αλλα ομως ναι!
The past inside the present ....
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πατέρας θερμός, αλλά μη γνώστης. Δεν έχει γνώμη επί δόγματος. Τα πρώτα χρόνια της ζωής του τα έζησε στο χωριό. Απόφοιτος τεχνικής σχολής με πολλαπλές υποτροφίες.

Μητέρα θερμή, γνώστρια. Αντιμετωπίζει προβλήματα στο δόγμα, αλλά προσπαθεί να διατηρεί πίστη στην ορθότητά του, πράγμα που της προκαλεί σύγχιση και ενοχές, εφόσον υπάρχει διαφοροποίηση με αυτό από μέρους της (δεν ξέρει τι να κάνει ή να σκεφτεί, αλλά «πρέπει» να το πιστεύει). Απόφοιτος διακοσμητικής ΑΚΤΟ.

Δεν πιστεύουν στους Grey ή τους Ελ, ούτε σε νεράιδες και άλλα, αλλά πιστεύουν στα θαύματα. Η μητέρα μου πιστεύει στη μαγεία, παρεχόμενη από το Σατανά και διαβολική.


Υ.Γ.: Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι η στάση τόσο του πατέρα μου, όσο και της μητέρας μου, σε διάφορα είδη επικλήσεων σε δυνάμεις που αντιλαμβάνονται ως θεϊκές, αλλά και σε "folk/hedge magic" (κάποια καταπότια, ξεμάτιασμα, ευχέλαια, το λάδι του, κεριά ή λουλούδια από την εκκλησία, και άλλα), αλλά όχι άλλα (βασκανείες), τα αντιμετωπίζουν όχι σα μαγεία, αλλά είτε θεϊκή επίδραση είτε άκακη.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

O πατέρας δηλωμένος άθεος σε δύσκολες εποχές... έφυγε νωρίς στα 50 του το 78.
Η μητέρα ...κλασική Καραγκούνα... Πιστεύει επειδή έτσι έμαθε και δεν της το αλλάζεις με τίποτα. Τακτική στην εκκλησία και σε όλες τις κοινωνικοθρησκευτικές υποχρεώσεις της. Τα 11 εγγόνια της τα μεγάλωσε (είναι γεγονός ότι βοήθησε πολύ) με χριστιανικές αρχές... Ευτυχώς τα περισσότερα (από τα 4 δικά μου και τα 4 :D ) ξέφυγαν μεγαλώνοντας...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δηλώνουν και οι 2 χριστιανοί αλλά κανείς τους δεν είναι ορθόδοξος :p

Κανένας από τους 2 δεν πιστεύει στο δόγμα, ούτε πάνε εκκλησία (άντε σε κανένα επιτάφιο και αν). Απλά πιστεύουν πως υπάρχει κάποια θεϊκή δύναμη κι επειδή έχουν συνηθίσει έτσι το ονομάζουν θεό.

Τώρα τελευταία ο πατέρας μου έχει αρχίσει να δείχνει σημάδια στροφής προς την θρησκευτικότητα, όχι στην ορθοδοξία όμως. Απλά κάθε φορά που είμαι ελλάδα μου πετάει διάφορα, του φαίνεται περίεργο το να μην πιστεύω σε τίποτα. Όταν δήλωνα παγανίστρια ήταν μια χαρά, τώρα στο τίποτα σκαλώνει λίγο. Το καλό είναι ότι είναι συζητήσιμος, διαβάζει πολύ και έχουμε πολύ καλή σχέση οπότε απλά καταλήγουμε να έχουμε ωραίες και μεγάλες κουβέντες για το θέμα. Του πήρα και το Περί Θεού Αυταπάτη αλλά δεν το έχει διαβάσει ακόμα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Globetrotter
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010 23:32
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Και οι δυο γονείς μου είναι άθεοι.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Και οι δύο όπως το 97% των ελλήνων, "χριστιανοί ορθόδοξοι", εκκλησία μόνο για κοινωνικές εκδηλώσεις και νηστεία μόνο τη μεγάλη βδομάδα.
Τώρα όμως που μεγαλώνει η μάνα μου, όλο και πιο συχνά πάει εκκλησία και με ανησυχεί...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμη και Άναρχε: :clap: :clap: :clap:

Αμφότεροι οι δικοί μου αγράμματοι (εννοώ δημοτικό με το ζόρι) και ως εκ τούτου χ.ο.. Η μαμά ηπίων τόνων, ο μπαμπάς προσκολλημένος, ψιλοψέλνει, δοθείσης ευκαιρίας και πάει συχνά πυκνά εκκλησία. Έχουμε σταματήσει προσπάθειες επαφής/συζήτησης, κοινώς καμένα χαρτιά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η σειρά μου τώρα. Η μητέρα μου δηλώνει χριστιανή αλλά δεν είναι ορθόδοξη. Ο πατέρας μου έχει μεγαλώσει με ορθόδοξους γονείς και αν τον γνώριζε κανείς θα τον πέρναγε για άθεο. Ίσως και την μάνα μου. Δεν σταυροκοπιέται κανείς από τους δύο , σπάνια αναφέρονται σε Θεό πιο πολύ ως κατάλοιπο της γλώσσας, γενικά στο σπίτι δεν υπάρχουν εικόνες ή άλλα σύμβολα πίστης, όπως και στο αυτοκίνητο, και ως χρυσαφικά. Εκκλησία δεν πηγαίνουν παρά μόνο το Πάσχα. Παρ' όλα αυτά το Πάσχα ο πατέρας μου νηστεύει, πηγαίνει στην ανάσταση και για να κοινωνήσει. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως αυτές οι συνήθειες του έχουν μείνει γιατί του θυμίζουν οικογενειακές στιγμές με τον πατέρα του και για κανέναν άλλο λόγο.Προσπαθώ να τους εκθέσω σε αθειστικό περιεχόμενο και ο πατέρας μου φαίνεται να είναι πολύ πιο δεκτικός. Π.χ έχει διαβάσει Ντόκινς μερικά κεφάλαια, έχει δει ένα ντοκιμαντέρ του Χίτσενς για την Μαρία Τερέζα, γενικά είναι σε καλό δρόμο. Η μάνα μου θα στρώσει κι αυτή που θα πάει... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:Κόμη και Άναρχε: :clap: :clap: :clap:
Γιατί βρε Τάσο το χειροκρότημα;

Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω...
Ο πατέρας (άθεος) ποτέ δεν μας "κατήχησε" στην αθεΐα...
Η μητέρα, παρ' ότι προσπάθησε πολύ να μας οδηγήση (δύο θυγατέρες και εμένα) στον "δρόμο του θεού"... οι δύο της ξεφύγαμε... :D Η τρίτη έμπλεξε και με θεούσα κουνιαδοπεθερικά...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Και οι δύο άθεοι. Σε όσε συζητήσεις κάνουμε συμφωνούμε στα πάντα και γουστάρω που μεγαλώνοντας αντί να πλησιάζουν, απομακρύνονται κιόλας. Εντάξει το Πάσχα θα πάμε μία ανάσταση για το τυπικό, αλλά ειδικά φέτος είχε πλάκα γιατί με είχαν πιάσει τα εντελώς αθειστικά μου και καθ' οδόν προσπαθούσα να πείσω τον πεθερό μου ότι όχι απλά η αγία γραφή είναι μια μεγαλοπρεπέστατη μπούρδα, αλλά ότι ο χριστός κατά πάσα πιθανότητα ήταν και ανύπαρκτο πρόσωπο, αλλά αυτός (ο πεθερός μου) είναι επικουριστής, ότι κι αν αυτό σημαίνει. (εννοώ ότι κάθε τόσο μας τα πρήζει ο επίκουρος αυτό και ο επίκουρος το άλλο). Αυτά σε γενικές γραμμές.
aneraidistos
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Και οι 2 αθεοι.Αλλα light πραματα.Οσο περναει ο καιρος και συζητανε μαζι μου τοσο περισσοτερο αθεοι και ψαγμενοι γινονται....
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

CPK έγραψε:Παρ' όλα αυτά το Πάσχα ο πατέρας μου νηστεύει, πηγαίνει στην ανάσταση και για να κοινωνήσει. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως αυτές οι συνήθειες του έχουν μείνει γιατί του θυμίζουν οικογενειακές στιγμές με τον πατέρα του και για κανέναν άλλο λόγο.
Αυτός είναι ακριβώς ό κίνδυνος να τα αφήνουμε να πηγαίνουν "για την παράδοση".
Δημιουργούνται αναμνήσεις και συνειρμοί που όταν τα παιδιά μεγαλώσουν θα συντηρούν το σκηνικό γιατί "ετσι μάθαμε".
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Με εξαίρεση τον εκκλησιασμό καθαυτό που έτσι και αλλιώς πιάνει πολύ μικρό κομμάτι των "εορταστικών εκδηλώσεων" για την πλειοψηφία, συνήθειες όπως η νηστεία ή η οικογενειακή συγκέντρωση μπορούν να ανανοηματοδοτηθούν και να ενσωματωθούν σε μια καθαρά κοσμικιστικού τύπου οικογενειακή ή και συλλογική παράδοση. Το ίδιο έκανε και ο χριστιανισμός με την 25η Δεκεμβρίου των παγανιστών, το Πάσχα των Εβραίων, τη νηστεία κτλ. . Είμαστε σε φάση θέλω να πιστεύω που, αν θέλουμε φυσικά, μπορούμε να έχουμε έθιμα ή οικογενειακές συνήθειες χωρίς να έχουμε από πίσω μια θρησκεία να τα "καθαγιάζει"...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Rictor
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 10 Ιουν 2011 00:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Kατερίνη

aneraidistos έγραψε:Και οι 2 αθεοι.Αλλα light πραματα.Οσο περναει ο καιρος και συζητανε μαζι μου τοσο περισσοτερο αθεοι και ψαγμενοι γινονται....
E τότε δεν είναι άθεοι, αλλά αγνωστικιστές. Άθεος είναι να είσαι 99,9% πεπεισμένος ότι δεν υπάρχει θεός.
Φιλελευθερισμός: Ενάντια στα πολιτικά φαντάσματα και τα απάνθρωπα ολοκληρωτικά καθεστώτα.
Απάντηση