Δόξα τω θεώ. Αχ παναγία μου. η δύναμη της συνήθειας;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αναφώνηση δόξα τω θεώ και αχ παναγία μου, από άτομα που έχουν πάψει να πιστεύουν, είναι η δύναμη μιάς συνήθειας που έχουν κληρονομήσει απο τους θρήσκους γονείς τους; η είναι μια θρησκευτική παράδοση τόσο δυνατή, που αν και την έχουν απορίψει αυτή συνεχίζει να υπάρχει ασυνείδητα στην συνειδησή τους, και εκδηλώνεται ανάλογως των περιστάσεων;
Καμιά φορά στίς δύσκολες στιγμές πολλοί άθεοι και πρώτα πρώτα εγώ, αναφωνούν αχ παναγία μου.. ή βόηθα παναγιά, αντιθέτως όταν όλα είναι ευνοικά για αυτούς λένε δόξα τω θεώ. και το καλύτερο είναι όταν το λένε, ίσως επειδή το λένε ελάχιστες φορές, να το πιστεύουν περισσότερο και από τους θρήσκους.
Είμαι άθεος κατά 99,9 τοις εκατό και 0,1 ένθεος, αυτό όμως το 0,1 τοις εκατό μερικές φορές δείχνει κατά παράδοξο τρόπο μεγαλύτερο του 99,9 τοις εκατό.
Τα σχόλια δικά σας[quote][/quote]
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μεγάλωσε ένα παιδάκι επί 15 χρόνια να ακούει παντού γύρω του "αχ Κθούλου μου". Μετά κάντο άθεο. Αν λέει "αχ Παναγία μου", καταθέτω τα όπλα. Δεν έχει να κάνει με έμφυτη θρησκευτικότητα όπως ίσως ελπίζουν αρκετοί θρήσκοι. Είναι κατάλοιπο και ναι, δύναμη της συνήθειας. Η μεγάλη πλειοψηφία εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος μεγάλωσε σε ορθόδοξο χριστιανικό περιβάλλον.

Το ηλίθιο επιχείρημα "δεν υπάρχουν άθεοι στα χαρακώματα" έχει καταρριφθεί απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω. Πρώτον, αν ο θεός σας υπάρχει μόνο στην αναμπουμπούλα, δεν είναι λόγος να χαίρεστε οι θρήσκοι. Δεύτερον, ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται. Τρίτον, το κατάλοιπο που λέγαμε.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

@ τυξ
Ναι, ναι, το ίδιο κάνω κι εγώ όταν κατεβάζω χριστοπαναγίες, σταυρούς, θεούς, αντιχρίστους (διακρίσεις να μην κάνουμε :D ) κ.ο.κ. Πάντως έχεις δίκιο μόνο ως προς τις προσφωνήσεις, και σαφώς ΟΧΙ σε δύσκολες στιγμές. Μόνο ως δείγματα έκπληξης ή απλά επιφωνήματα θα μ' ακούσεις να λέω "παναγία μου", "θεέ μου" κ.λπ. Προσπαθώ απεγνωσμένα να τ' αποβάλω, αλλά δε μου βγαίνει το άτιμο με τίποτα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξάλλου υπάρχει ολόκληρη καθομιλούμενη φρασεολογία που έχει επικρατήσει, και λόγω συχνότατης χρήσης μας γίνεται πλύση εγκεφάλου. Π.χ. "Απ' το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί", "δεν είμαι και θεός".

Αυτό, ας πούμε, το τραγούδι μ' αρέσει πάρα πολύ, ασχέτως αν διαφωνώ κάθετα με το στίχο του.
[youtube]CnLG_1Ja6f0[/youtube]
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
xristinaki
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010 15:49
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε όλους συμβαίνει αυτό, ενθεους και μη.

Μήπως οι χριστιανοί στην Ελλάδα που αναφέρουν το Χριστό, το θεό ή οποιονδηποτε άλλο πιστεύετε ότι το κάνουν συνειδητά; Ή μήπως όταν βρίζουν πιστεύουν αυτό που λένε; Είναι καθαρά και μόνο εκφράσεις οι οποίες έχουν επικρατήσει -δυστυχώς- στη φρασεολογία μας.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το "Ο Χριστός κι η Παναγία" για να εκφράσω έκπληξη και με ενοχλεί πολύ γι'αυτό και προσπαθώ να το σταματήσω, άδοξα μέχρι στιγμής!
"Ο άνθρωπος είναι η απάντηση
όποια κι αν είναι η ερώτηση
"

Andre Breton
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Εγώ ανέθακεν έβρισκα πολύ gay και μοιρολατρικές αυτές τις εκφράσεις, οπότε δε μου έχει μείνει κάποιο συνήθειο αυτού του είδους. Ακόμα και σήμερα, βρίσκω πολύ αφελές να πει κανείς "δόξα τω θεώ", γιατί αυτό σημαίνει ότι αγνοεί τους κανόνες της αιτιότητας. Σε περιπτώσεις ιάσεων, το βρίσκω και λίγο προσβλητικό προς τη βαρύτητα του ρόλου των θεραπόντων ιατρών.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Ω Θεέ μου, τί συνήθεια μα την παναγια μου
αλλά ρε, γαμω το χριστό μου, δεν γίνεται
να ξεκολλησουμε τα αυτοματοποιημενα στεροτυπα
που να παρει ο διαολος
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Vagelford
Δημοσιεύσεις: 900
Εγγραφή: 25 Απρ 2010 23:26
Όνομα Ιστότοπου: [ΜΑΥΡΟ - ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ]
Επικοινωνία:

Μα την αρκούδα, δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή.
Οι εκφράσεις έχουν μόνο το νόημα που εμείς τους αποδίδουμε, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.
Μα τα χίλια ελάφια, δεν αποτελεί δήλωση πίστης μια φράση που έχει ενταχθεί στην καθομιλουμένη και χρησιμοποιείται αντανακλαστικά.

ps. Μερικές φορές "γαμιέται ο Δίας", αλλά αυτό δεν είναι δήλωση για την σεξουαλική Του δραστηριότητα, όπως γενικά δεν λέει τίποτα για τις επιδόσεις στην πρωινή χειρηλασία του ατόμου στο οποίο απευθύνεται η προσφώνηση "Μαλάκα".
"You are a spherical ungalvanized tin... You are an ungalvanized tin any way you look at it."

Εικόνα Vagelford's Channel
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

Μπα, εγώ μια χαρά τις έκοψα!
-ίσως διότι σπανιότητα [αν] έλεγα "θέε μου" .
Αυτό που δεν μπορώ ακόμα είναι να κόψω τις χριστοπαναγίες -ομολογώ πως μού αρέσουν!
Άλλωστε μού είναι αρκετά δύσκολο να πω "γαμώ την κβαντομηχανική μου", φράση που προσπάθησα να υιοθετήσω με τον αδερφό μου.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

εγώ το βλέπω απλώς σαν μια συνήθεια. Δεν έχει καμία σχέση με την θρησκευτικότητα κάποιου. Είναι κάτι βρισιές που χρησημοποιούμε, που η κυριολεκτική τους έννοια είναι κάποιες πολύ σοβαρές και άσχημες ασθένεις. όταν τες λέμε δεν εννοούμε να πάθει αυτή την Ασθένεια. Είναι απλώς μια λέξη/ήχος, που έχουμε συνηθήσει φωνητικά να λέμε
anyway το να φωνάζω θκιάολε (διάβολε a la cyprus) "γεμίζει" το στόμα και νιώθω ότι έβρισα ρε παιδί μου!!
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Εγώ τις έκοψα, με πολύ δυσκολία, αλλά τελικά τα κατάφερα, συνήθως λέω "Γαμω το κέρατό μου-την Παναχαϊκή μου-την ατυχία μου" "Δε γαμείς ψηλά καπέλα" "δόξα τον Γκλέτσο" "Από το στόμα σου και στου FSM το αυτί" κλπ. Επίσης έκοψα τα "Καλά Χριστούγεννά-Καλό Πάσχα" και λέω "Καλές γιορτές" και "Χρόνια πολλά" γενικώς. Επειδή καραγουστάρω τις βρισιές και είμαι βρωμόστομη υπάρχουν μπόλικες για να αντικαταστήσω τις θρησκευτικές.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

και εγώ βρομόστομη είμαι αλλά τες θρησκευτικές βρισιές (ιδιέτερα το διάβολε) δεν θέλω να τα κόψω. Γουστάρω την αντίδραση των φίλων (ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΕΣ ΧΡΙΣΤΟΣ με πανικοβλημένο ύφος)
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Η αναφώνηση δόξα τω θεώ και αχ παναγία μου, από άτομα που έχουν πάψει να πιστεύουν, είναι η δύναμη μιάς συνήθειας που έχουν κληρονομήσει απο τους θρήσκους γονείς τους;
Προφανώς ναι, από τους γονείς και από το "θρήσκο" ή μάλλον θρησκοφανές κοινωνικό περιβάλλον τους.
tyxkatmal έγραψε:η είναι μια θρησκευτική παράδοση τόσο δυνατή, που αν και την έχουν απορίψει αυτή συνεχίζει να υπάρχει ασυνείδητα στην συνειδησή τους, και εκδηλώνεται ανάλογως των περιστάσεων;
Το ίδιο πράγμα λες.

Η παράδοση είναι ακριβώς αυτό: μια συνήθεια που γίνεται δεύτερη φύση από την πολλή επανάληψη.
tyxkatmal έγραψε:Καμιά φορά στίς δύσκολες στιγμές πολλοί άθεοι και πρώτα πρώτα εγώ, αναφωνούν αχ παναγία μου.. ή βόηθα παναγιά, αντιθέτως όταν όλα είναι ευνοικά για αυτούς λένε δόξα τω θεώ. και το καλύτερο είναι όταν το λένε, ίσως επειδή το λένε ελάχιστες φορές, να το πιστεύουν περισσότερο και από τους θρήσκους.
Ούτε μία στο εκατομμύριο.

Απλώς έχουν συνδέσει τις στιγμές συγκεκριμένης συγκινησιακής φόρτισης με συγκεκριμένες φράσεις, και όταν νιώθουν τα συγκεκριμένα συναισθήματα λένε αυτομάτως τη συγκεκριμένη φράση. Εξαρτημένα αντανακλαστικά. Καθαρός Παβλώφ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Και δεν έχω φράγκο λέμε, αλλα τελευταία φορα που κοίταξα δεν είδα φράγκα στην αγορά αλλα ευρώ
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

xristinaki έγραψε:Σε όλους συμβαίνει αυτό, ενθεους και μη.

Μήπως οι χριστιανοί στην Ελλάδα που αναφέρουν το Χριστό, το θεό ή οποιονδηποτε άλλο πιστεύετε ότι το κάνουν συνειδητά; Ή μήπως όταν βρίζουν πιστεύουν αυτό που λένε; Είναι καθαρά και μόνο εκφράσεις οι οποίες έχουν επικρατήσει -δυστυχώς- στη φρασεολογία μας.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το "Ο Χριστός κι η Παναγία" για να εκφράσω έκπληξη και με ενοχλεί πολύ γι'αυτό και προσπαθώ να το σταματήσω, άδοξα μέχρι στιγμής!


Aυτό το ''Ο Χριστός κι η παναγία'' θα πρόσθετα χαριτολογώντας πως είναι και η αγαπημένη ατάκα του αγαπητού Ηλία Ψινάκη.
Τώρα η αναφορά στα θεία, είτε σαν δοξασία,παράκληση, ή βρισιά, από άλλους γίνεται συνειδητά και από άλλους ασυνείδητα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η βρισιά έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ασυνειδησίας, γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν άνθρωποι ακόμα και άθεοι που βρίζουν για να σπάσουν πλάκα ,αλλά μόνο επάνω στα νεύρα τους.
Η δοξασία πάλι είναι κάτι μεταξύ συνειδητού και ασυνείδητου, οπότε μπορούμε να το κατατάξουμε στη δύναμη ης συνήθειας.
Και τέλος ερχόμαστε στην παράκληση που είναι εκατό τοις εκατό συνειδητή, δεν γνωρίζω όμως τον λόγο που στις περισσότερες παράκλήσεις οι πιο πολλοί αναφέρονται στην παναγία, και στην δοξασία τον θεό.
Όπως λέει και το γνωμικό του λαού, ''εκεί που πήγαμε να πούμε δόξα τω θεώ ξαναλέμε βόηθα παναγιά''
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Και δεν έχω φράγκο λέμε, αλλα τελευταία φορα που κοίταξα δεν είδα φράγκα στην αγορά αλλα ευρώ
Όπως λέμε επίσης, ''ποιός είδε τον θεό'' αλλά την τελευταία φορά που άκουσα δεν λέγαν που είναι ο θεός; αλλά ''Δόξα τω θεώ''
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Εγώ ξεσυνήθισα τον εαυτό μου από το να λέει αυτές τις εκφράσεις.

Στα αγγλικά, χρησιμοποιώ αρκετά την έκφραση For Fuck's Sake, η καμμιά φορά για πλάκα, Fucking Jesus Christ on a Pogo Stick...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Εγώ ξεσυνήθισα τον εαυτό μου από το να λέει αυτές τις εκφράσεις.
+1
Υπάρχουν τόσες πολλές εναλλακτικές που το να κάνεις θεολογικού τύπου επικλήσεις μου φαίνεται σχεδόν επίτηδες. Βέβαια μιλώ για την πάρτη μου, άλλος μπορεί να το βρίσκει πιο δύσκολο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Το ίδιο πράγμα λες.

Η παράδοση είναι ακριβώς αυτό: μια συνήθεια που γίνεται δεύτερη φύση από την πολλή επανάληψη. Ούτε μία στο εκατομμύριο.

Απλώς έχουν συνδέσει τις στιγμές συγκεκριμένης συγκινησιακής φόρτισης με συγκεκριμένες φράσεις, και όταν νιώθουν τα συγκεκριμένα συναισθήματα λένε αυτομάτως τη συγκεκριμένη φράση. Εξαρτημένα αντανακλαστικά. Καθαρός Παβλώφ.
Αν αυτές οι συγκεκριμένες φράσεις,είναι αποτέλεσμα μιάς συγκινησιακής φόρτισης, και συμβάλλουν με την εκφωνησή τους στην αποφόρτιση αυτών των συναισθημάτων, τότε στα πρόσωπα που αναφέρονται οι φράσεις αυτές,που αν και ανύπαρκτα θεωρείται ότι παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχολογία τους, τότε το πιο λογικό από πλευράς πρακτικής, θα ήταν να επιδιώκουν τακτικά σε κάθε ευχάριστη ή δυσάρεστη στιγμή της ζωής τους με τις φράσεις αυτές αυτήν στην αποφόρτιση του αυτού του συναισθήματος ,είτε σαν ευχαριστία είτε ως παράκληση.
Το συγκεκριμένο συναίσθημα τι σχέση μπορεί να έχει με τη συνήθεια της επανάληψης που αφορά ξερές τυποποιημένες φράσεις,ειδικά όταν συνδέεται με την παράδοση.
Η παράδοση που σίγουρα πέρα από μία τακτική επαναδιατύπωση των όσων πρεσβεύει για να μην χαθεί, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή χωρίς αυτό το συναίσθημα που απευθύνεται σε κάτι παραπάνω από μία απλή επανάληψη.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Vagelford έγραψε:Μα την αρκούδα, δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή.
Οι εκφράσεις έχουν μόνο το νόημα που εμείς τους αποδίδουμε, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Η εμμονή σε μία φράση, είτε πρόκειται για ευχή, είτε βρισιά, και γίνεται καραμέλα στα χείλη του οποιουδήποτε που θέλει με αυτή την στάση να προβάλλει την πίστη ή την απιστία του,προφανώς θα πρόκειται για άτομο κολλημένο σε κάτι τις.
Σίγουρα έχουν οι εκφράσεις κάποιο νόημα.
Αλλά για τις συγκεκριμένες φράσεις, θεός, διάβολος,καλό, κακό, το νόημα είναι δοσμένο απ'τις απαρχές του ανθρώπινου πολιτισμού. τώρα το πως το κατανοούμε ή πως εκφραζόμαστε πάνω σε αυτό είναι άλλο πραγμα.
Απάντηση