Δόξα τω θεώ. Αχ παναγία μου. η δύναμη της συνήθειας;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:tyxkatmal, άσε κάτω τα βιβλία του Πλάτωνα, παιδί μου, ζημιά σου κάνουν...
Παράξενο. Το ίδιο μου λένε και οι φίλοι μου οι θρήσκοι, για τα βιβλία των Ιρβιν γιάλομ, φρόυντ, στέφεν χώκινκ, Γιάννη Κορδάτο, Ζώρζ Μινουά, Επίκουρο, Ντώκινς, Σάμ Χάρρις, Κόντ ντε σπονβίλ, Μισέλ Ονφρέ, Δαρβίνο, έγγκελς, μάρξ, φώτη τερζάκη, τυχαίο... δεν νομίζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 08 Μάιος 2011 14:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση περιττού [quote]
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
πρώτο πες μου που εχω μπερδέψει τις έννοιες. και δεύτερο νομίζω πως έχω παρεξηγηθεί, δεν ζήτησα απο κανένα να μου διευκρινίσει την αθεια του, απλώς ρώτησα ποιό είδος αθειας σας εκφράζει, προς χάριν του ανοίγματος μιάς συζήτησης, γύρω απο τον πρακτικό και τον θεωρητικό αθεισμό. έτσι ώστε μέσα απο την θέση των συνομιλητών να καταδειχτούν τα υπερ και τα κατά του ενός και του άλλου.και θα σε παρακαλούσα τα κειμενά σου στείλε τα μεταφρασμένα διότι είμαι του δημοτικού,
Τα αγγλικά σου είναι επιπεδου δημοτικού η γενικά είσαι ένα παιδί του δημοτικού στην ηλικία ?
Είναι κάπως αργά για να μεταφράζω
Ένταξη ?

Νόμιζα ότι τόση ώρα μιλάμε για άθεους όχι για ανόητους
Επαναλαμβάνω. γνωρίζεις πολλά παιδάκια του δημοτικού που να ασχολούνται με θέματα αθειας;
Εαν είσαι αγγλομαθής που δεν θέλει να μεταφράζει τότε τι καθόμαστε και το παιδεύουμε το θέμα;

Πως θα χαρακτήριζες εσύ έναν άνθρωπο που δεν έχει τη συναίσθηση της βαρύτητας των όσων ξεστομίζει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 08 Μάιος 2011 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση περιττού [quote]
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι λες ? διαβάζεις όσα σου γράφουνε ?
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Παρακαλώ ηρεμήστε. Αν θέλετε να ξεκαθαρίσετε κάτι μεταξύ σας η αν (svoin) δεν καταλαβαίνεις τι λέει ρώτα τον με προσωπικό μήνυμα.

Νομίζω ότι με το συγκεκριμένο ήθελε να πει είτε ότι δε γνωρίζει αγγλικά, είτε ότι σταμάτησε την εκπαίδευση του στο δημοτικό, είτε να κάνει ένα σαρκαστικό σχόλιο για το επίπεδο μόρφωσης του για να δηλώσει ότι δεν γνωρίζει αγγλικά, είτε κάτι άλλο που δεν συν επάγει ότι η ηλικία του είναι του δημοτικού.

Επί τη ευκαιρία υπάρχουν και άλλα μέλη στο φόρουμ που δεν γνωρίζουν αγγλικά, και το φόρουμ είναι ελληνόφωνο. Είναι λογικό όσοι συζητούν εδώ να περιμένουν απαντήσεις στα ελληνικά είτε γνωρίζουν ξένες γλώσσες είτε όχι.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Τι λες ? διαβάζεις όσα σου γράφουνε ?
Δεν έχει νόημα να προσπαθώ να σου απαντήσω στον τόνο που επέλεξες για αυτό μην ξαναπεριμένεις απάντηση σε τέτοιου είδους σχόλια . τέλος η the end.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 08 Μάιος 2011 14:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: αφαίρεση περιττού [quote]
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Δες, σε παρακαλώ, πώς δουλεύει το "quote" από το post μου: γίνεται το λεγόμενο «φώλιασμα» (βλέπε "Matryoshka doll").
tyxkatmal έγραψε:
RaspK έγραψε:tyxkatmal, άσε κάτω τα βιβλία του Πλάτωνα, παιδί μου, ζημιά σου κάνουν...
Παράξενο. Το ίδιο μου λένε και οι φίλοι μου οι θρήσκοι, για τα βιβλία των Ιρβιν γιάλομ, φρόυντ, στέφεν χώκινκ, Γιάννη Κορδάτο, Ζώρζ Μινουά, Επίκουρο, Ντώκινς, Σάμ Χάρρις, Κόντ ντε σπονβίλ, Μισέλ Ονφρέ, Δαρβίνο, έγγκελς, μάρξ, φώτη τερζάκη, τυχαίο... δεν νομίζω.
Δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί σου λένε να τα αφήσεις, επειδή παρουσιάζουν απόψεις που δε συμμερίζονται.

Το ότι εγώ σου είπα να βάνεις κάτω τον Πλάτωνα έχει να κάνει με το γεγονός ότι εκφράζεις την άποψη ότι το να βρίσει κανείς μία ιδέα αποτελεί πραγματοποίηση (realization) της ιδέας, αφού αποδέχεται (!) την ιδέα, και το οποίο δε στηρίζεις πουθενά... μία άποψη που τυγχάνει να είναι και γνωστή λογική πλάνη (reification).

Ο Κόσμος των Ιδεών του Πλάτωνα ήταν ένα μοντέλο με το οποίο προσπάθησε να λύσει το πρόβλημα της ταυτότητας. Κατά τον Πλάτωνα, η υπόσταση που μας επιτρέπει να ταυτοποιήσουμε κάτι είναι η τέλεια ιδεατή μορφή, ατελή αποτυπώματα της οποίας είναι τα φυσικά όντα. Για να έχει νόημα η άποψή σου, ότι το να αναφέρεσαι σε μία ιδέα αποτελεί και αποδοχή της ιδέας, θα πρέπει να δεχθούμε, τουλάχιστον, την ιδέα ότι η ιδέα έχει υπόσταση πέραν ως ιδέα. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έχουμε λόγο να το πιστεύουμε. Αντιθέτως, ο Ηράκλειτος έδωσε μια πολύ καλή εξήγηση στο θέμα της ταυτότητας με την άποψη ότι η ταυτότητα δεν είναι παρά μία εντύπωση της συνέχειας (βλέπε και "Ship of Theseus").
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Θεωρητικά πιστεύει κάποιος στο θεο αλλά δεν μπορεί να αποδίξει αυτό που πιστεύει.
Εσύ βρίζεις αυτό που εκείνος πιστεύει.πιθανόν για να προσβάλλεις αυτόν ή το πιστεύω του. αλλά όποια και αν είναι η προθεση σου έχεις ήδη αποδεχθεί μέσω της βρισιάς σου την θεωρία του άσχετα αν ισχύει αυτο το οποίο πιστεύει.
Μέσω της βρισιάς έχεις αποδεχτεί το γεγονός ότι εκείνος το πιστεύει - αυτό και μόνον αυτό.

ΔΕΝ έχεις αποδεχτεί ότι αυτό που πιστεύει είναι αληθινό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:
Το ότι εγώ σου είπα να βάνεις κάτω τον Πλάτωνα έχει να κάνει με το γεγονός ότι εκφράζεις την άποψη ότι το να βρίσει κανείς μία ιδέα αποτελεί πραγματοποίηση (realization) της ιδέας, αφού αποδέχεται (!) την ιδέα, και το οποίο δε στηρίζεις πουθενά... μία άποψη που τυγχάνει να είναι και γνωστή λογική πλάνη
.[/quote]

Και εγώ σου ανάφερα αυτούς τους συγγραφείς για να δείς πως αν και έχω διαβάσει το έργο του πλάτων σε περιληπτική μορφή από τον Α.Ε.TAYLOR η θεωρία του για των κόσμο των ιδεών δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο, στο ότι οι ιδέες υπάρχουν ανεξάρτητα απο την ανθρώπινη συνείδηση.
Αλλά θέλω να με δείξεις έστω και ένα σημείο, απο τα όσα έχω αναφέρει, να παρουσιάζω την οποιαδήποτε ιδέα ως πραγματοποιημένη.
απλώς στο θέμα του βρισίματος των θείων, που δεν έχει σχέση με το αρχικό μου θέμα, και προέκυψε στην πορεία της συζήτησης παρακάμπτοντας κατά κάποιο τρόπο το κυρίως θέμα, που ήταν η ψυχολογική ανάγκη ανθρώπων που έπαψαν να πιστεύουν, πρός μια αναζήτηση ψυχολογικής στήριξης, μέσα από καθιερωμένες εκφράσεις που χρησιμοποιούσαν οι γονείς τους και γενικά το θρησκευτικό περιβάλλον όπου μεγάλωσαν.Με το ερώτημα. τελικά αυτές οι εκφράσεις είναι μια απλή συνήθεια; η δεδομένου της κατάστασης που βρίσκονται, ευχάριστης η δυσάρεστης, οι εκφράσεις αυτές είναι κάτι βαθύτερο από μια απλή συνήθεια;
Τώρα για την αποψη μου, του ότι όποιος βρίζει τα θρησκευτικά πιστεύω κάποιου τα αποδέχεται κιόλας, με την αρνητική έννοια. δηλαδή. ''υπάρχουν ως θεωρία αλλά επειδή δεν με εκπροσωπούν και δεν έχω επιχειρήματα απεναντί τους τα βρίζω για να μειώσω την επιρροή που ασκούν στους συνανθρώπους μου και κατ'επέκταση σε μένα.'' σε αντίθεση με έναν που δεν βρίζει τα θεία αλλά με τα επιχειρηματά του προβάλλει μια αρνητική θέση με την εξής. έννοια, ''υπάρχουν σαν θεωρία αλλά εγω με την επιχειρηματολογία μου και χωρίς ύβρεις τα αντικρούω''σε καμία απο τις δύο περιπτώσεις δεν γίνεται πραγματοποίηση της θεωρίας περί θείων, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα αντιστρεφόταν τα ποσοστά αθειας που όρισα μόνο για τον εαυτό μου, δηλαδή99,9% ενθεος και 0,1% άθεος.
Οι ύβρεις είναι έλλειψη επιχειρημάτων.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Μέσω της βρισιάς έχεις αποδεχτεί το γεγονός ότι εκείνος το πιστεύει - αυτό και μόνον αυτό.

ΔΕΝ έχεις αποδεχτεί ότι αυτό που πιστεύει είναι αληθινό.
[/quote]

Θα το θέσω διαφορετικά,αλλά χωρίς όμως να ξεφύγω από την ουσία του θέματος.
Ας πούμε ότι συζητά ένας άθεος με ένα θρήσκο, και ο άθεος σε όλη την διάρκεια της συζήτησης δίνει στον θρήσκο με επιχειρήματα να καταλάβει, πώς αυτό που πιστεύει δεν υφίσταται, και πως πλανάται οικτρά.
Το πιο λογικό δεν θα ήταν ο άθεος, να φαίνεται ότι, όχι μόνο δεν αποδέχεται την θεωρία του θρήσκου, αλλά την αντικρούει και με τα επιχειρήματα του;
Τώρα στην περίπτωση που κάποιος άθεος βρίζει τα πιστεύω ενός θρήσκου, και συγκεκριμένα το πρόσωπο του Ιησού, αν λάβουμε υπόψη πώς αυτός ο άθεος, ως πρώην χριστιανός, έχει κατά νού του την εικόνα του προσώπου στο οποίο απευθύνει προσβολές και ύβρεις αντί επιχειρημάτων, το πιο λογικό δεν θα ήταν να υποθέσουμε πως αυτός πιστεύει στον Ιησού με αρνητικό τρόπο;
Οι ύβρεις περί θείων, είναι έλλειψη επιχειρημάτων απέναντι σε αυτά, γι'αυτό καλύτερο θα ήταν να περιορίζεται κανείς μόνο στα επιχειρήματα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Αλλά το να σε προσφέρει αυτό το πράγμα ανακούφιση, βρίζοντας τα θεία, δεν το καταλαβαίνω.
Tι δεν καταλαβαίνεις ρε συ tyxkatmal!Δεν καταλαβαίνεις ότι η βρισιά,η οποιαδήποτε βρισιά,ανεξάρτητα από το αντικείμενο αναφοράς της έχει κυρίως εκτονωτικό χαρακτήρα;Δεν καταλαβαίνεις ότι όταν βρίζουμε ουσιαστικά χρησιμοποιούμε τις λέξεις ως επιφωνήματα;(Κυρίως για τέτοιου είδους βρίσιμο που δεν είναι στοχευμένο).

Μήπως διυλίζεις τον κώνωπα εδώ;Δηλαδή αν κάποιος πει "γαμώ τα βυζιά της πεταλούδας" τι συμβαίνει;Θεωρεί πως η πεταλούδα είναι θηλαστικό;Είναι αναίσθητος οικολογικά;
Αν θέλει κανείς να βρίζει πρός εκτόνωση συμπεριλαμβάνοντας μέσα και στο υβρεολογιό του και τα ''θεία,'' δικαιωμά του, αλλά το να θέλει να δικαιολογηθεί προσπαθώντας να αποδείξει ότι η βρισιά έχει εκτονωτικό χαρακτήρα και για τους υπόλοιπους, αυτό άσε καλύτερα να το κρίνουν οι άλλοι.
Αμ το άλλο με την πεταλούδα, που κολλάει, με την σοβαρή βρισιά των ''θείων'';που μπορεί να το μετανιώσεις κιόλας για τούτη την αστοχία σου όσον αφορά τα ''θεία,'' ενώ με την πεταλούδα το
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AoratiMelani την 03 Ιούλ 2012 15:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διόρθωσα τα κουότ (και στο προηγούμενο ποστ)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι αλλα εμείς αντικρύσαμε το επιχείρημα σου λέγοντας ότι όταν βρίζουμε τα θεία (όση το κάνουν) το κάνουμε επειδή θέλουμε να βρίσουμε σε μια κατάσταση όπου η βρισιές είναι "αποδεκτες" (πχ καβγάς, τσακωμός) επειδή μεγαλώσαμε σε μια χριστιανική κοινωνία όπου το "γάμο την παναγια σου" συγκαταλέγεται (μαζί με πολλές άλλες μι θρησκευτικές) ανάμεσα στις βρισιές που χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να βρίσουμε και όχι ως επιχείρημα σε μια θεολογική συζήτηση.

Εξαίρεση αποτελούν η περίπτωσις που απλά θέλουμε να προκαλέσουμε τον πιστό ώστε να εκνευριστεί για να διασκεδάσουμε βλέποντας την αντίδραση του, όπου πάλι το κίνητρο δεν είναι η επιχειρηματολογία άρα δεν συγκαταλέγεται στην υποθετική σου κατάσταση, όπως πχ όταν θέλεις να εκνευρίσεις έναν παναθηναϊκό για πλακα και του λες "άντε ρε μαλακα βάζελε". Προφανώς δεν προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις.

Το ότι βρίζουμε τα θεία δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι δεν έχουμε επιχειρήματα. Μπορεί την συγκεκριμένη στιγμή απλά να μην μας ενδιαφέρει να προβάλουμε επιχειρήματα καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

Ο υποθετικός σου άθεος που βρίζει τον Ιησού, Παναγια κτλ επειδή έχει μια αρνητική εικόνα για αυτά τα πρόσωπα (και τον θεω που αντιπροσωπεύουν) και μονο για αυτόν τον λόγο (δεν στερεί δηλαδή πιστης σε αυτά) προφανώς δεν είναι άθεος εξ αρχής

Γιατί τα βλέπεις τόσο μαύρο άσπρο ? Η ο "άθεος" δεν θα βρίζει τα θεία ποτε άρα θα έχει επιχειρήματα και δεν θα είναι απλά "θυμωμένος" με τον θεο η ο "άθεος" θα βρίζει τα θεία και δεν θα έχει επιχειρήματα και θα είναι "θυμωμένος" με τον θεο. Διαφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν μονο αυτές η 2 εναλλακτικές

Και βασικά δεν μας εχής απόδειξη από την αρχή τις κουβέντας γιατί πρέπει να ισχύ μονο κάτι από αυτά τα 2.

Πρόσεχε δεν αποκλείω να υπάρχουν αυτό αποκαλούμενη άθεοι όπου απλά βρίζουνε τα θρησκευτικά σύμβολα από "αντίδραση" και στερούν επιχειρημάτων. Αυτό βεβαια δεν σταματάει να τους κάνει άθεους, αλλα το κίνητρο τους είναι "ύποπτο". Εσύ όμως έκανες ένα generalization (γενίκευση) για οποιον δήποτε άθεο έχει πει και ένα "γάμο τον χριστό σου" στην καθημερινή του ζωή ισχυριζόμενος ότι δεν έχουν "πραγματικά" πάψει να πιστεύουν στον θεο αλλα νομίζουν ότι είναι άθεοι ενώ στην πραγματικότητα αποδέχονται πλήρως την εννιά του θεού απλά επειδή την ξεστομίζουν. Πράμα με το οποιο όπως είδες διαφώνησαν όλοι(?)
arcadius
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 05 Απρ 2011 05:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Πληροφοριακά, έχω ακούσει μέχρι και τον Dawkins να χρησιμοποιεί τέτοιες εκφράσεις χωρίς ειρωνικό τόνο (νομίζω God forbid, σε μια διάλεξή του), και προφανώς τις χρησιμοποιεί ως σχήμα λόγου, όπως και πολλοί άλλοι άθεοι (του εαυτού μου συμπεριλαμβανόμενου). Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις σε στιγμές αγωνίας ή έκπληξης (θέε μου! κλπ), αλλά μου έχει μείνει το γλωσσικό-πολιτισμικό κατάλοιπο να τις χρησιμοποιώ σε εκφράσεις κλισέ... Το καλύτερο που έχω ακούσει είναι από τον Χίτσενς, που είχε πει σε μια ομιλία : όταν λέω "ένας θεός ξέρει" (God knows) εννοώ : δεν ξέρει κανένας!

Πάντως νομίζω ότι τα πράγματα εξελίσσονται θετικά παιδιά. Πριν από πέντε χρόνια το Πάσχα, θυμάμαι τον κόσμο να μου ξινίζει, καταλαβαίνοντας το... υπονοούμενο, όταν απαντούσα στο Χριστός Ανέστη με Χρόνια Πολλά, τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι αντιδρούν φυσιολογικά. Από την άλλη βέβαια, έχουμε μεγάλη ισχυροποίηση του φασισμού, ως αντίδραση στην εκκοσμίκευση (το Λαος 10%, οι ξεκάθαρα ναζιστές της Χρυσής Αυγής 1%), οπότε δεν είμαι σίγουρος πού θα μας βγάλει...
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal, βρίσκω αποδεκτή και λογική τη θέση που θες να εξετάσεις εδώ, και παίρνω πίσω τα του Πλάτωνα. Mea culpa...

Συνεχίζοντας σε δύο-τρία πράγματα που θεωρώ καίρια σε ό,τι μου απάντησες:
tyxkatmal έγραψε:Με το ερώτημα. τελικά αυτές οι εκφράσεις είναι μια απλή συνήθεια; η δεδομένου της κατάστασης που βρίσκονται, ευχάριστης η δυσάρεστης, οι εκφράσεις αυτές είναι κάτι βαθύτερο από μια απλή συνήθεια;
Σε κάποιους ανθρώπους, όντως, πιστεύω ότι εκφράζουν και μια βαθύτερη ανάγκη. Η ανάγκη αυτή ποικίλει, περιλαμβάνοντας την ανάγκη τους για έναν κόσμο που δεν τον νιώθουν άδικο και μπορούν, άρα, να απευθύνουν κάποια προσευχή σε κάποια δύναμη. Δεν ξέρω λίγες τέτοιες περιπτώσεις, όπου έχουμε γνήσια άθεους ανθρώπους, οι οποίοι δεν έχουν καμία καλοσύνη για το Χριστιανισμό, καμία αυταπάτη σχετικά με τον παγανισμό και τις άλλες θρησκείες, οι οποίοι γνωρίζουν ότι η Wicca είναι δημιούργημα του 20ου Αιώνα, κι όμως, αποζητούν να αναφέρονται στα θεία, λόγω της πλασματικής τους ανάγκης να αποταθούν σε αυτά (και λέω «πλασματικής» επειδή μπορεί κανείς να ζήσει χωρίς αυτήν).

Σε πολύ άλλο κόσμο αποτελεί απλή συνήθεια, μία ισχυρή αποτύπωση. Ακόμα και η γλώσσα μας, άλλωστε, φέρει τέτοιες αποτυπώσεις (η λέξη "fiend," ας πούμε, που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει υπερθετικά για κάποιον άνθρωπο που θεωρεί βδελυρό, αρχικά σήμαινε απλά «εχθρός,» μέχρις ότου χρησιμοποιήθηκε για το Διάβολο, «τον εχθρό της ανθρωπότητας,» {"The Foe [of Man]"}, οπότε και έκτοτε "fiendish" και "fiend" αναφέρονται σε δαιμονικές έννοιες).
tyxkatmal έγραψε:Τώρα για την αποψη μου, του ότι όποιος βρίζει τα θρησκευτικά πιστεύω κάποιου τα αποδέχεται κιόλας, με την αρνητική έννοια. δηλαδή. ''υπάρχουν ως θεωρία αλλά επειδή δεν με εκπροσωπούν και δεν έχω επιχειρήματα απεναντί τους τα βρίζω για να μειώσω την επιρροή που ασκούν στους συνανθρώπους μου και κατ'επέκταση σε μένα.'' σε αντίθεση με έναν που δεν βρίζει τα θεία αλλά με τα επιχειρηματά του προβάλλει μια αρνητική θέση με την εξής. έννοια, ''υπάρχουν σαν θεωρία αλλά εγω με την επιχειρηματολογία μου και χωρίς ύβρεις τα αντικρούω''σε καμία απο τις δύο περιπτώσεις δεν γίνεται πραγματοποίηση της θεωρίας περί θείων, αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα αντιστρεφόταν τα ποσοστά αθειας που όρισα μόνο για τον εαυτό μου, δηλαδή99,9% ενθεος και 0,1% άθεος.
Οι ύβρεις είναι έλλειψη επιχειρημάτων.
Εδώ θα διαφωνήσω και θα συμφωνήσω παράλληλα: οι ύβρεις, όντως, δεν είναι επιχειρήματα.

Από την άλλη, πολλές φορές πολλοί άνθρωποι από εμάς έχουμε μπει (κι ενδώσει, ακόμα) στον πειρασμό να βρίσουμε τα πιστεύω κάποιου που είναι τόσο κολλημένος, ώστε να μας εξοργίζει και μόνο το κόλλημα (και το συνεπακόλουθο κώλυμα) που τον χαρακτηρίζει.

Ας πούμε, κάποιος έλεγε συνέχεια "Jesus Christ the Saviour" — σαν απόλυτο δεδομένο — και του απάντησα "Cheesy Crisp the Savoury."
Spoiler: Εμφάνιση
Ιησούς Χριστός ο Σωτήρ, έναντι Τυρογαριδάκι το Γευστικό. :mrgreen:
Αυτό δεν απαιτεί έλλειψη επιχειρημάτων, όμως. Απλά μερικές φορές ο πειρασμός είναι υπερβολικά ελκυστικός.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

απαντώ στον tyxkal, όλες οι παραθέσεις είναι δικές του:

κατ' αρχάς λες οτι τα περι βρισιάς είναι άσχετα με το θέμα, εσύ είσαι όμως αυτός που άρχισες να εξετάζεις το αν είναι σωστό να βρίζουμε, ή να βρίζουμε τα θεία , αν το θεωρείς σκόπιμο, άνοιξε άλλο θέμα για τις βρισιές, όμως προς το παρόν οι εκφράσεις [και οι βρισιές] παραμένουν εντός θέματος.
Περίεγος τρόπος, τουλάχιστον για μένα, για να σπάει κανείς πλάκα βρίζοντας τα θεία.
?!!
Ποιο περίεργος απο αυτό?
Εικόνα
ή απο αυτό;
Εικόνα
Το να βρίζεις σε στιγμή έντασης, αυτό το καταλαβαίνω, γιατί δεν το κάνεις συνειδητά. Αλλά το να σε προσφέρει αυτό το πράγμα ανακούφιση, βρίζοντας τα θεία, δεν το καταλαβαίνω.
καταλαβαίνεις γιατι συμπεριφερόμαστε σαν 13 χρονα που τους έκλεψαν το παγωτό όταν είμαστε ερωτευμένοι και ζηλεουμε; γιατί, εδώ που τα λέμε, καταλαβαίνεις τη ζήλια;

καταλαβαίνεις γιατι ο κόσμος γουστάρει να βλέπει τους άλλους να υποφέρουν, να βλέπει ταινίες βίας, να βλέπει το hostel 2?

Εικόνα

κι όμως δεν είναι τόσο ακατανόητα - ίσως και να συνδέονται όλα αυτά με τη βρισιά, θα σου δώσω ένα παράδειγμα.

Πάρε ένα θηλυπρεπή ομοφυλόφυλο, δηλαδή κραγμένο. Φαίνεται ακατανόητη συμπεριφορά. Γιατι συμπεριφέρεται έτσι; εγώ λέω οτι ο τυπος αυτός έχει καταπιεστεί τόσο πολύ απο την κοινωνία με την ομοφυλοφιλία του που υποσυνείδητα μας εκδικείται τρίβοντάς μας στη μούρη έναν άντρα [τον εαυτό του] που συμπεριφέρεται πιο γυναικουλίστικα κι απο γυναίκα. Και πετυχαίνει. Οι πολύ άντρες ενοχλούνται, ενώ οι πολλοί απο τους υπόλοιπους αισθάνονται αμήχανα. Αν το αποδεχτεις, το συνηθίζεις, όπως συνηθίζεις και ένα φίλο σου βρωμόστομο βόθρο φορτηγαντζή. Ή και όχι.

Τηρουμένων των αναλογιών, ο άθεος, και πολύ περισσότερο ο νεοάθεος , δηλαδή ο πρόσφατα μετεστραμένος στην αθεϊα, έχουν καλούς λόγους να είναι θυμωμένοι με το θεό τη θρησκεία & την θρησκευτική ευπρέπεια - οι πιο σκανταλιάρηδες, εκδικητικοί, αντιδραστικοί, ανάγωγοι, θιγμένοι, θυμωμένοι, ή απλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο, ή επειδή ΕΤΣΙ, θα στείλουν το θεό στη θέση του: στο διάολο. Και έτσι γεννιέται η βρισιά.

Αν απορείς με τον άθεο που πετάει μια βλάσφημη βωμολοχία, τότε τι έχεις να πεις για τους ποδοσφαιρόφιλους στο γήπεδο που τα δίνουν όλα 2 ώρες και πάνε γήπεδο για να βρίσουν και να εκτονωθούν κι όχι για να απολαύσουν το παιχνίδι; λένε οτι το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο στην επαρχία και τους τοπικούς αγώνες!

Εγώ προσωπικά μπορώ να προτείνω μια σειρά απο δημιουργικότερους και πιο ψαγμένους τρόπους εκτόνωσης, όμως φίλε μου, μια χριστοπαναγία δεν έβλαψε ποτέ κανενα :D :D

Μιας και οι βρισιές είναι ριζωμένες σα συνήθεια, σε κάποιους απο μας, απλά όπως είπε κάποιος είναι πολύ εύκολο και πολύ μεγάλος ο πειρασμός για να μη το κάνεις.

Ενδιαφέρον έχει και το εξής. Είπα πριν, οτι σεβόμενος το πως ακούγεται μια τέτοια φράση σε πιστούς, συνήθως την αποφεύγω, τη χρησιμοποιώ όμως όταν είμαι μόνος μου και 'πιάνει' - ναι είναι και συνήθεια. Είναι αλήθεια περίεργο το γιατι προσφέρει μια κάποια ικανοποίηση. Πιθανότατα έχει να κάνει με αυτή την οργή για την θεϊκή καταπίεση που όλοι μας έχουμε υποστεί, άσχετα αν την αποτινάξαμε. Όπως πολύ σωστά λέει ο Γιατρός, οι βρισιές σε αρκετές απο τις περιπτώσεις που εξετάζουμε είναι απλά προηγμένες μορφές επιφωνημάτων, τις οποίες την επικαλούμαστε σχεδόν ως 'σύμβολα' . Τι είπα ο αθεόφοβος! <---- να μια γαμάτη λέξη, που όμως είναι παλιομοδίτικη και δε τη χρησιμοποιώ

Τελικά βλέπω πως άλλο είναι το θέμα σου, άρα ίσως λανθασμένο που επέλεξες να μιλήσεις για εκφράσεις, εκφράσεις συνήθειας με αναφορά στο θεό. Μιλάς για την ανάγκη να καλυφθεί το κενό που αφήνει ο θεός, σε έναν που έγινε άθεος;
Τελικά τι τον επηρεάζει περισσότερο η ανάγκη ή η συνήθεια;
αυτά τα δυο αυτοτροφοδοτούνται και συμμετέχουν στον ίδιο κύκλο. η βρισιά ως εκτόνωση είναι και ανάγκη και συνήθεια.
Το ζήτημα της προσβολής των θείων, που δεν ήταν στην πρόθεσή μου να αναφερθώ σε αυτό, απλώς προέκυψε σαν μέρος της ερώτησης περί συνήθειας, μίας κατά τα άλλα κακής συνήθειας
γενικά οι βρισιές, ή μόνο οι βρισιές για τα θεία;
που εκτός από του ότι δεν προσφέρει τίποτε
εσύ το λες. παραπάνω αναλύσαμε τη 'χρησιμότητα'.
αν μη τι άλλο δίχνει και ασέβεια στα πιστεύω της πλειονότητας του πληθυσμού της χώρας
τότε τι δείχνουν οι πιστοί που βρίζουν χριστοπαναγίδια; ή μήπως επειδή αυτοί πιστεύουν, δικαιούνται να βρίζουν τα θεία τους ενώ εμείς όχι; :think:

μήπως σε ενοχλούν γενικά οι βρισιές;
Για την ερωτησή σου αν είμαι άθεος, μετά απο τις συζητήσεις που είχα στο φόρουμ αρχίζω να προβληματίζομαι για το τί τελικά είναι ο άθεος το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως δεν είμαι απόλυτος.
Αν θες ταμπέλα, αγνωστικιστής [και φιλοχριστιανός, ομολογουμένως] μου φαίνεσαι. Δεν σε έχω διαβάσει πολύ, αλλά κατα τη γνώμη μου έχεις ανοίξει πολύ ενδιαφέροντα θέματα.

Να είσαι σίγουρος οτι δεν είμαστε όλοι οι άθεοι ίδιοι μεταξύ μας - ακριβώς επειδή ο καθένας απο μας έγινε άθεος μέσα απο μια προσωπική πορεία. Συμφωνούμε απλά σε έναν γενικό σκεπτικισμό και ορθολογισμό που αναπόφευκτα απορρίπτει θεούς και θρησκείες.

Είναι πολύ ενδιαφέρον το ζήτημα που θέτεις, απλά δε το θέτεις καλά νομίζω.

ίΣως θα έπρεπε να είναι:

Υπάρχουν στιγμές υπερβατικότητας στη ζωή ενός άθεου; Άνοιξε το θέμα και πιστεύω θα είναι hit.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

1]
svoin έγραψε:Ναι αλλα εμείς αντικρύσαμε το επιχείρημα σου λέγοντας ότι όταν βρίζουμε τα θεία (όση το κάνουν) το κάνουμε επειδή θέλουμε να βρίσουμε σε μια κατάσταση όπου η βρισιές είναι "αποδεκτες" (πχ καβγάς, τσακωμός) επειδή μεγαλώσαμε σε μια χριστιανική κοινωνία όπου το "γάμο την παναγια σου" συγκαταλέγεται (μαζί με πολλές άλλες μι θρησκευτικές) ανάμεσα στις βρισιές που χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να βρίσουμε και όχι ως επιχείρημα σε μια θεολογική συζήτηση.

2] Εξαίρεση αποτελούν η περίπτωσις που απλά θέλουμε να προκαλέσουμε τον πιστό ώστε να εκνευριστεί για να διασκεδάσουμε βλέποντας την αντίδραση του, όπου πάλι το κίνητρο δεν είναι η επιχειρηματολογία άρα δεν συγκαταλέγεται στην υποθετική σου κατάσταση, όπως πχ όταν θέλεις να εκνευρίσεις έναν παναθηναϊκό για πλακα και του λες "άντε ρε μαλακα βάζελε". Προφανώς δεν προσπαθείς να επιχειρηματολογήσεις.

3] Το ότι βρίζουμε τα θεία δεν σημαίνει και απαραίτητα ότι δεν έχουμε επιχειρήματα. Μπορεί την συγκεκριμένη στιγμή απλά να μην μας ενδιαφέρει να προβάλουμε επιχειρήματα καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

4] Ο υποθετικός σου άθεος που βρίζει τον Ιησού, Παναγια κτλ επειδή έχει μια αρνητική εικόνα για αυτά τα πρόσωπα (και τον θεω που αντιπροσωπεύουν) και μονο για αυτόν τον λόγο (δεν στερεί δηλαδή πιστης σε αυτά) προφανώς δεν είναι άθεος εξ αρχής

5] Γιατί τα βλέπεις τόσο μαύρο άσπρο ? Η ο "άθεος" δεν θα βρίζει τα θεία ποτε άρα θα έχει επιχειρήματα και δεν θα είναι απλά "θυμωμένος" με τον θεο η ο "άθεος" θα βρίζει τα θεία και δεν θα έχει επιχειρήματα και θα είναι "θυμωμένος" με τον θεο. Διαφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν μονο αυτές η 2 εναλλακτικές

Και βασικά δεν μας εχής απόδειξη από την αρχή τις κουβέντας γιατί πρέπει να ισχύ μονο κάτι από αυτά τα 2.

6] Πρόσεχε δεν αποκλείω να υπάρχουν αυτό αποκαλούμενη άθεοι όπου απλά βρίζουνε τα θρησκευτικά σύμβολα από "αντίδραση" και στερούν επιχειρημάτων. Αυτό βεβαια δεν σταματάει να τους κάνει άθεους, αλλα το κίνητρο τους είναι "ύποπτο". Εσύ όμως έκανες ένα generalization (γενίκευση) για οποιον δήποτε άθεο έχει πει και ένα "γάμο τον χριστό σου" στην καθημερινή του ζωή ισχυριζόμενος ότι δεν έχουν "πραγματικά" πάψει να πιστεύουν στον θεο αλλα νομίζουν ότι είναι άθεοι ενώ στην πραγματικότητα αποδέχονται πλήρως την εννιά του θεού απλά επειδή την ξεστομίζουν.
7] Πράμα με το οποιο όπως είδες διαφώνησαν όλοι(?)
1] Για το κατά πόσο, συγκαταλέγεται η προσβολή των θείων στο ρεπερτόριο των υπολοίπων ύβρεων, αυτό μόνον ένας άνθρωπος που δεν έχει αναστολές με την προσβολή των θείων θα μπορούσε να εξομοιώσει το ένα με το άλλο, και νάσαι σίγουρος, πως σε μια θεολογική συζήτηση, λόγω των αναστολών του αυτών,και της παιδείας του, το ύφος του δεν θα μπορούσε να είναι, παρά μόνο υπεροπτικό, ειρωνικό,και γενικά προσβλητικό, απέναντι στον συνομιλητή του και στα πιστεύω του.

2] Όταν του βρίζεις κάποιου τα πιστεύω του για διασκέδαση, σίγουρα δεν είναι επιχειρηματολογία. Αναρωτιέμαι όμως, όταν προσπαθήσει πραγματικά να επιχειρηματολογήσει ένας τέτοιου είδους άνθρωπος, τι είδους επιχειρήματα θα είχε;το πιθανότερο θα ήταν να μπερδέψει τα επιχειρήματα με τις ύβρεις.

3] δεν μας ενδιαφέρουν τα επιχειρήματα την στιγμή που βρίζουμε; ή επειδή βρίζουμε έχουν εξαφανιστεί;

4] κανένας μας δεν είναι άθεος εξαρχής, απλώς ορισμένοι σέβονται ένα κομμάτι του παρελθόντος πιστεύω τους, και άλλοι το ποδοπατούν.

5] σίγουρα υπάρχουν περισσότερες εναλλακτικές πέρα από αυτές τις δύο, αλλά ήθελα να προβάλλω την περίπτωση του αντιθειστή, που σε αντίθεση με τον αθειστή στερείται επιχειρημάτων, και με την προσβολή των θείων νομίζει λαθεμένα πως είναι άθεος. Στο σλόγκαν της αθειας, ''θέλει αρετή και τόλμη η αθεια'' θα πρόσθετα απ' την πλευρά μου, ''κυρίως αρετή''.

6] Επαναλαμβάνω για ακόμα μία φορά, δεν γενικεύω όλες τις περιπτώσεις των άθεων, στόχος μου ήταν τα άτομα που βρίζουν τα θεία, όχι επίτηδες λόγω θυμού η ακόμα και από κακή συνήθεια,αλλά τα άτομα που όταν το κάνουν αυτό έχουν πλήρη συνείδηση των λεγομενών τους, που αντί να μπαίνουν σε μία λογική επιχειρημάτων αθειστικού περιεχομένου παρασύρονται από την ικανοποίηση που τους δίνει η βλασφημία, να διασκεδάζουν να εκνευρίζουν, και να προβάλλουν κατα κάποιο τρόπο τον υποτειθέμενο αθεισμό τους, που δεν είναι τίποτε άλλο από ένα χυδαίο αντιθεισμό.
Που αποδέχεται, το ξαναλέω την έννοια του θεού [ίσως ασυνείδητα]όχι για να την εξυψώσει αλλά για να την μειώσει.

7] Επίσης όταν ξεκινάς ένα θέμα, το ζήτημα δεν είναι πόσοι θα
συμφωνήσουν με αυτό, αλλά με την συζήτηση που αναπτύσεται, αν μπορούν να βγούν κάποια θετικά συμπεράσματα από τον καθένα.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

1]
arcadius έγραψε: Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις σε στιγμές αγωνίας ή έκπληξης (θέε μου! κλπ), αλλά μου έχει μείνει το γλωσσικό-πολιτισμικό κατάλοιπο να τις χρησιμοποιώ σε εκφράσεις κλισέ...

2] Πάντως νομίζω ότι τα πράγματα εξελίσσονται θετικά παιδιά. Πριν από πέντε χρόνια το Πάσχα, θυμάμαι τον κόσμο να μου ξινίζει, καταλαβαίνοντας το... υπονοούμενο, όταν απαντούσα στο Χριστός Ανέστη με Χρόνια Πολλά,.
1]Eγώ πάλι χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις όπως, ''αχ παναγία μου'' ειδικά όταν υποφέρω απο δυνατούς πόνους η σε στιγμές μεγάλης ψυχολογικής έντασης,βέβαια λίγο σπάνια, αλλά τις λέω, και το παράξενο είναι πώς λειτουργεί σαν τρόπος αποφόρτισης αυτών των καταστάσεων. ενώ η έκφραση, ''δόξα τω θεώ'' μου βγαίνει λίγο πιο ασυναίσθητα, ίσως γιατί πράγματι όλα πηγαίνουν καλά όπως είναι και η πραγματική έννοια της έκφρασης.

2] Την ευχή χρόνια πολλά, την λέω σαν απάντηση στο χριστός ανέστη, αρκετά χρόνια χωρίς να ξινίζει κανένας, εκτός από μερικούς που θέλουν να με ''διορθώσουν'' αλλά τελικά την δέχονται σαν ευχή.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε: Εδώ θα διαφωνήσω και θα συμφωνήσω παράλληλα: οι ύβρεις, όντως, δεν είναι επιχειρήματα.

Από την άλλη, πολλές φορές πολλοί άνθρωποι από εμάς έχουμε μπει (κι ενδώσει, ακόμα) στον πειρασμό να βρίσουμε τα πιστεύω κάποιου που είναι τόσο κολλημένος, ώστε να μας εξοργίζει και μόνο το κόλλημα (και το συνεπακόλουθο κώλυμα) που τον χαρακτηρίζει.

Ας πούμε, κάποιος έλεγε συνέχεια "Jesus Christ the Saviour" — σαν απόλυτο δεδομένο — και του απάντησα "Cheesy Crisp the Savoury."
Spoiler: Εμφάνιση
Ιησούς Χριστός ο Σωτήρ, έναντι Τυρογαριδάκι το Γευστικό. :mrgreen:
Αυτό δεν απαιτεί έλλειψη επιχειρημάτων, όμως. Απλά μερικές φορές ο πειρασμός είναι υπερβολικά ελκυστικός.
Θέλω να σε ρωτήσω προσωπικά, γιατί οι δικές σου οι βρισιές περί θείων, αν μπορούν να χαρακτηρισθούν κιόλας έτσι, είναι περισσότερο λάιτ από των άλλων, μήπως βρίσκεις κάτι που δεν σου ταιριάζει σε αυτές;
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal έγραψε:
RaspK έγραψε: Εδώ θα διαφωνήσω και θα συμφωνήσω παράλληλα: οι ύβρεις, όντως, δεν είναι επιχειρήματα.

Από την άλλη, πολλές φορές πολλοί άνθρωποι από εμάς έχουμε μπει (κι ενδώσει, ακόμα) στον πειρασμό να βρίσουμε τα πιστεύω κάποιου που είναι τόσο κολλημένος, ώστε να μας εξοργίζει και μόνο το κόλλημα (και το συνεπακόλουθο κώλυμα) που τον χαρακτηρίζει.

Ας πούμε, κάποιος έλεγε συνέχεια "Jesus Christ the Saviour" — σαν απόλυτο δεδομένο — και του απάντησα "Cheesy Crisp the Savoury."
Spoiler: Εμφάνιση
Ιησούς Χριστός ο Σωτήρ, έναντι Τυρογαριδάκι το Γευστικό. :mrgreen:
Αυτό δεν απαιτεί έλλειψη επιχειρημάτων, όμως. Απλά μερικές φορές ο πειρασμός είναι υπερβολικά ελκυστικός.
Θέλω να σε ρωτήσω προσωπικά, γιατί οι δικές σου οι βρισιές περί θείων, αν μπορούν να χαρακτηρισθούν κιόλας έτσι, είναι περισσότερο λάιτ από των άλλων, μήπως βρίσκεις κάτι που δεν σου ταιριάζει σε αυτές;
Προτιμώ, απλά, συγκεκριμένα είδη σαρκασμού και σάτυρας από άλλα. Μερικά τα βρίσκω χυδαία και κάπως «τραβηγμένα.»

Σημειωτέον, ενώ υπάρχουν και Χριστιανοί που θα θεωρήσουν όντως ήπια, ίσως και γουστόζικα αυτά τα αστεία, τεχνικά είναι ύβρεις και δε νοείται να επιτρέπονται. Απλά, και μόνο η έννοια της βλασφημίας παρουσιάζει ένα τόσο τερατώδες πρόβλημα για ένα πλάσμα όπως ο Θεός του οποίου την ύπαρξη υποστηρίζει η εν λόγω θρησκεία, ώστε πολλοί να μην θεωρούν λογικές τις αντιδράσεις των ανθρώπων που θίγονται. Άλλωστε, ο Θεός δε θα έπρεπε να μπορεί να βρει κάτι θετικό σ' ένα πετυχημένο αστείο, αν αυτό ειπωθεί με αγάπη; Ας δει κανείς το "Keeping Mum" με τον Atkinson επ' αυτού. ;)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Εγώ ανέθακεν έβρισκα πολύ gay και μοιρολατρικές αυτές τις εκφράσεις, οπότε δε μου έχει μείνει κάποιο συνήθειο αυτού του είδους.
Τι άλλο θα διαβάσουνε τα ματάκια μας, ας ήξερα.

Για το ερώτημα, κι εγώ πριν χρόνια τις χρησιμοποιούσα αυτές τις εκφράσεις από συνήθεια αραιά και πού, συνήθως απέναντι σε κάτι γιαγιάδες, θείες κλπ., έκοψα όμως τις κακές συνήθειες. Ποτέ μου δεν έβρισα και εξακολουθώ να μην βρίζω χριστοπαναγίες.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Χα, ειρωνικό το γεγονός ότι προέκυψε αυτό στο thread περί συνήθειας στις εκφράσεις. Sorry, dude, το ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα πρέπον, αλλά χρησιμοποιώ πού και πού τέτοιου είδους εκφράσεις, χωρίς να κάνω κάποιο εσωτερικό συνειρμό ή εξωτερική δήλωση για τους πραγματικούς gay. Το ξέρω ότι, culturally, η ιδέα της θηλυπρέπειας, συναισθηματισμού, ή αδυναμίας στους gay είναι σχετικά καινούρια, μιας και ο Ιερός Λόχος ήταν elite τάγμα από gay πολεμιστές, αλλά μου βγαίνει, γιατί το βρίσκω αστείο (όπως επίσης βρίσκω πολύ αστεία τα Asian jokes). Τα τελευταία χρόνια, όμως, επιλέγω να λέω "faggot" ή "faggotry" αντί για παράγωγα του "gay", ακολουθώντας τη λογική του Chris Rock.

[youtube]NN-LSo7bxuo[/youtube]


Για παράδειγμα, τις προάλλες προέκυψε η εξής σκηνή σε ένα video game. Μια τύπισσα που είχε δαγκωθεί από zombie ζητούσε από έναν τυπά να της δώσει το πιστόλι του για να αυτοκτονήσει, και ο τυπάς, αντί να της πει ότι δεν της το δίνει γιατί ο πυροβολισμός θα τραβήξει όλα τα zombies της περιοχής πάνω του (πράγμα που συζητούσαν ούτε 5 λεπτά νωρίτερα), της λέει ότι είναι αμαρτία να αυτοκτονήσει και διάφορες άλλες συναισθηματικές μπούρδες. I was like, "What is this faggotry?"
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Απάντηση