Δόξα τω θεώ. Αχ παναγία μου. η δύναμη της συνήθειας;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:Sorry, dude, το ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα πρέπον, αλλά χρησιμοποιώ πού και πού τέτοιου είδους εκφράσεις, χωρίς να κάνω κάποιο εσωτερικό συνειρμό ή εξωτερική δήλωση για τους πραγματικούς gay.
Υποθέτω ότι εντάσσεται στο γενικότερο πνεύμα των ρατιστικών προτύπων, τύπου "τσιγγούνης σαν εβραίος" ή "δουλεύει σαν μαύρος" ή "τι γύφτος αυτός ο τύπος". Και η βρισιά "πούστης" σε τέτοιο κλίμα εντάσσεται μάλλον (κι εγώ βρίζω κάποιον "πούστη" εννοώντας ύπουλο, χωρίς να το συνδέω καθόλου με τους "πραγματικούς" πούστηδες, δηλαδή τους ομοφυλόφιλους, τους οποίους εδώ που τα λέμε δεν τους λέω ποτέ πούστηδες :mrgreen: ).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλη μου ειναι αυτα τα ανοητα για εμενα κολληματα που εχουν ορισμενοι

δηλαδη θα πω εφαγα σαν πουστης και θα πρεπει να ενωχληθει ο τρουλεσι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι, αντιθέτως κι εγώ τα χρησιμοποιώ αυτά. Τους κολλητούς μου φίλους παλιολούγκρες τους ανεβάζω, βρωμόπουστες τους κατεβάζω. Αλλά είναι αλλιώς να τους ανεβοκατεβάζω εγώ έτσι κι αλλιώς ένας άλλος. Σε διαφορετική περίπτωση το πιθανότερο είναι ότι θα έπεφταν μπουνιές. Πάντως, μεταξύ μας, δεν είναι απαραίτητο να είμαστε πάντα πολιτικά ορθοί, αρκεί να ξέρει κανείς το πώς και το πότε.

Η λέξη πούστης έχει και θετικά πρόσημα στη λαϊκή κουλτούρα: «Βρε τον πούστη, τι ωραία που τα λέει» ή «βρε τον πούστη, τι γκολάρα έβαλε»!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

και ειναι μια πολυ ωραια λεξη αν καποιος νιωθει ετσι δε μπορω να καταλαβω γιατι να ενωχλιθει καποιος με αυτο

στο θεμα μας θα ξανα πω το ιδιο που ελεγα παντα καποιες λεξεις ειναι καθημερινες και τι εγινε αν τις λεμε? τιποτα οποτε ποιος ο λογος να γινει θεμα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο ίδιος που γίνεται το καθετί θέμα σε ένα φόρουμ: για συζήτηση. Θες/προτείνεις να το κλειδώσουν;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Yes I suppose it's odd that atheists sometimes say Jesus, and Oh My God. But odder than the religious saying "let's be reasonable" ?
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
(Αν είναι όντως ο γνήσιος δικός του λογαριασμός) Δεν είχα ιδέα ότι είναι ίδιων πεποιθήσεων με τον χαρακτήρα που ενσαρκώνει. Respect!
Τελικά, μάλλον χρειάζεται να κάνω και στο τουίτερ λογαριασμό. Μόνο αυτόν να ακολουθώ και τον Νικολό, αρκεί...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Ναι, δικός του είναι, και όντως έχει αρκετά κοινά στοιχεία με τον Χάουζ.
Αν ανοίξεις τουίτερ, βάλε και τον Ricky Gervais και τον Stephen Fry.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
sugoruyo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2013 02:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Ναι, δικός του είναι, και όντως έχει αρκετά κοινά στοιχεία με τον Χάουζ.
Αν ανοίξεις τουίτερ, βάλε και τον Ricky Gervais και τον Stephen Fry.
:text-+1:
“The fact that we live at the bottom of a deep gravity well, on the surface of a gas covered planet going around a nuclear fireball 90 million miles away and think this to be normal is obviously some indication of how skewed our perspective tends to be.” ― Douglas Adams.
Απάντηση