Χριστιανικό όνομα και να είσαι άθεος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
chris222
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 26 Δεκ 2013 14:20
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα και χρονια πολλα.......Γνωριζετε αν οι διαδικασιες το να αντιστρεψεις το 2ο ονομα σου σε κυριο ειναι η ιδια με το να το αλλαξεις? και αν ξερει κανεις?
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

chris222 καλώς ήρθες. το 2ο όνομα που λες είναι γραμμένο στη ληξιαρχική πράξη;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Λογικά πρέπει να είναι η ίδια διαδικασία (με δικαστήριο, εκουσίας δικαιοδοσίας φυσικά).
Αλλαγή ονόματος είναι και αυτό.

Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις τον elawyer, ξέρω έχει ασχοληθεί με τη διαδικασία αλλαγής ονόματος, οπότε θα το κατέχει το θέμα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Να αλλάξεις το όνομα σου, έχει κάποια διαδικασία,την οποία, δεν νομίζω πως είναι ανάγκη να περάσει κάποιος,και δεν εννοώ μόνο την όποια γραφειοκρατεία, αλλά τα διάφορα μετέπειτα,προσωπικά θα βαριόμουνα να εξηγώ στον καθένα γιατί απο μιχάλης έγινα Δευκαλίων, γιατί στο τέλος θα κατέλειγε με τους περισσότερους σε θρησκευτική συζήτηση,και γνωρίζω πως τον κάθε μπούφο,λίγο δύσκολο να τον κάνεις να καταλάβει 5 βασικά πράγματα. Αυτό που όμως θεωρώ πως πρέπει να γείνει ,είναι απλώς να μην τιμάμε τους σφαγείς της ανθρωπότητας και ειδικότερα της Ελλάδας, και μιας και μιλαμε για παράδοση,έχουμε μπολικη προχριστιανική για να διαλέξουμε ονόματα, εύηχα με ωραίο και καλό νόημα. Δόξα τω Αοράτω Ροζ Μονόκερω, έχω 4 τυχερά ανηψάκια, Νιόβη, Νίκος, Φίλιππος, Ελένη !!!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Απάντηση