Χριστιανικό όνομα και να είσαι άθεος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τσιβούλα και στα καθ' ημάς.
It is by will alone I set my mind in motion.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Και το Ελπινίκη γίνεται... Νικού στα δικά μου μέρη. :facepalm: Κάποια δεν αντέχονται...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Τα καημένα τα παιδάκια...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Molly
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012 19:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρόκειται να αλλάξω και εγώ το όνομά μου αλλά όχι επειδή είναι χριστιανικό (αρχαίο είναι αλλά υπάρχει στο εορτολόγιο) Μάλλον θα χρειαστεί να μπει η θρησκεία στη μέση για να με βοηθήσει να το πετύχω. Εάν παρουσιάσω σαν λόγο αλλαγής το ότι αποποιούμαι την χριστιανική πίστη αρκεί απλή "προφορική" δήλωση ή χρειάζεται να γίνει η αποποίηση και επίσημα? Σε περίπτωση που ισχύει το δεύτερο, ξέρετε την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω? Χρειάζεται και γι'αυτό δικαστική απόφαση? Πληρώνω? Όποιος ξέρει κάτι και μπορεί να βοηθήσει...?! Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Molly καλώς ήρθες,

δες αυτά
viewtopic.php?f=7&t=2853&start=20#p59198

viewtopic.php?f=7&t=2853&start=40#p59579

viewtopic.php?f=7&t=2853&start=40#p84890

Για το κόστος, έχω ακούσει ότι μπορείς να δηλώσεις οικονομική αδυναμία (αν έχεις κάποιο γνωστό σου δικηγόρο βοηθάει) και να είναι μέχρι και μηδέν, αλλά το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Molly
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 14 Φεβ 2012 19:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ. Για το θέμα αλλαγής ονόματος έχω μιλήσει με δικηγόρο. Τα χρήματα είναι αρκετά, ειδικά αυτά που ζητάει ο δικηγόρος ως αμοιβή. :cry: Το πρόβλημα είναι η πειστική δικαιολογία που θα χρησιμοποιήσω για να δεχτεί το δικαστηριο την αλλαγή. Το να ισχυριστώ πως γίνεται για θρησκευτικούς λόγους νομίζω κ εγώ κ ο δικηγόρος είναι ο πιο εύκολος τρόπος. Σύμφωνα με τον δικηγόρο μου δεν χρειάζεται να κάνω κάποια επίσημη αλλαγή ως προς το θρήσκευμα αλλά πιστεύω πως αφού θα πω πως αποποιήθηκα το ορθόδοξο χριστιανικό δόγμα θα πρέπει να έχω ζητήσει και διαγραφή του θρησκεύματος απο το ληξιαρχείο ως απόδειξη των λεγομένων μου. Το αν θα χρειαστεί να πληρώσω αφορούσε την διαγραφη του θρησκεύματος. Διαβασα δημοσιευσεις παλιες σχετικες με το θεμα αλλα μπερδευτηκα λιγο. Είναι μια απλή διαδικασία που χρειάζεται 1 δήλωση στο ληξιαρχείο και τίποτα παραπάνω? Μήπως είμαι σε λάθος thread? :shock:
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Η διαγραφή του θρησκεύματος είναι πολύ απλή, όπως το περιέγραψες.
δες εδώ
http://union.atheia.gr/?page_id=678
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε ισπανόφωνες χώρες δεν είναι ασυνήθιστο το όνομα Ιησούς. Μάλιστα, στην ισπανική προφορά λέγεται Χέσους. Αν και στην Ελλάδα, αν πρόκειται να ειπωθεί αυτό το όνομα, αλλάζουν τον τονισμό στην λήγουσα (Χεσούς), για ευνόητους λόγους.

Στα δικά μας, το μικρό μου όνομα είναι αρχαιοελληνικό που όμως υιοθετήθηκε από τον χριστιανισμό, ενώ το πρώτο συνθετικό του επιθέτου μου είναι πολύ... θεοκρατικό αν και λεξιπλαστικά ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

Στα αραβικα υπαρχει ονομα γυναικας Μούνα και το αντρικο Μουνίρ. Γνωρισα καποτε μια Μούνα και πριν προλαβω να συνελθω απο το αρχικο σοκ μου παρουσιασε την αδερφη της τη Λάμια. Το τραγελαφικο ηταν οτι αυτη η Μούνα διατηρηθει παρθενος μεχρι την πρωτη νυχτα του γαμου της, σε ηλικια 24, κριμα το ονομα!

Επισης αν σε λενε Χαρα και πας σε αραβικη χωρα μη συστηθεις με το ονομα σου, σημαινει "σκατα".

Τωρα, περα απο την πλακα των ονοματων, η αλλαγη ονοματος ειναι για τολμηρους : Πολιτης εναντιον ελληνικης γραφειοκρατιας. Εγω δεν προσθεσα το επωνυμο του συζυγου στο δικο μου οταν παντρευτηκα και ο λογος ηταν ακριβως αυτος.
Κι αν σε λενε Πενιχρουλα οπως ενα κοριτσακι στη γειτονια μου, ή Γραμματικη ή Καθολικη υπαρχουν λυσεις. Πενι, Γραμι (;;;;) και Καθυ.
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πενιχρούλα; Αυτό δεν είναι καν χριστιανικό, είναι απάνθρωπο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Πενιχρούλα; Αυτό δεν είναι καν χριστιανικό, είναι απάνθρωπο. :lol: :lol: :lol:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
petsoukos
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: Computerman
Επικοινωνία:

Υπάρχει και άλλη οδός! Λεγεώνα των Ξένων. 5 Χρόνια συμβόλαιο και μετά σε ρωτάνε αν θες την κανονική σου ταυτότητα ή νέα ταυτότητα της επιλογής σου. Νομίζω και Γαλλική υπηκοότητα.
Spoiler: Εμφάνιση
Επίσης έχεις 99,9% πιθανότητα να υπηρετήσεις σε εμπόλεμη ζώνη, να πάρεις μέρος σε άκρως επικίνδυνη αποστολή και 1 στις 10 να σκοτωθείς και τα λεφτά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερα.
Δείτε και αυτόν τον τύπο τι όνομα έχει.
Beezow Doo-Doo Zopittybop-Bop-Bop

Aαα! Υπάρχει και ο Obiwan Kenobi (και αυτός συνελήφθη)
Δεν μπορείς να νικήσεις ένα troll...το αφήνεις να ψοφήσει από την «πείνα»
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Δεν εχετε δει τίποτα απο περίεργα ονόματα.
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Το δικό μου όνομα πάντως, αν και κοινο χριστιανικό, για μένα συμβολίζει τον συνονόματο παππού μου και ως εκ τουτου δεν με ενοχλει ιδιαίτερα.

Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν αποφάσιζα να αλλάξω το ονομά μου ωστε να ταιριάζει με το (παντου όμοιο) ψευδόνυμο μου (Cafeeine).
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχει καμία σχέση με την καφεΐνη το ψευδώνυμό σου; Απροπό, δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανοιχτεί μιά μέρα ένα topic, όπου το κάθε μέλος να μας πει τι σημαίνει / συμβολίζει / εκφράζει το nickname του.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Απολυτη σχέση έχει. Το ιδιαίτερο spelling ειναι για να ξεχωρίζει χωρίς να ξενίζει. Απο την εποχή που κατέβαζα τους φραπέδες σαν νερο (και το νερό μονο συνοδεία καφε και καλαμακίου)
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
truleysi έγραψε:... δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανοιχτεί μιά μέρα ένα topic, όπου το κάθε μέλος να μας πει τι σημαίνει / συμβολίζει / εκφράζει το nickname του.
Εγώ δεν έχει νόημα να προσπαθήσω, αδύνατον να καταλάβετε... :? 8-) :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tasos_didymoteicho έγραψε:
Off Topic
truleysi έγραψε:... δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανοιχτεί μιά μέρα ένα topic, όπου το κάθε μέλος να μας πει τι σημαίνει / συμβολίζει / εκφράζει το nickname του.
Εγώ δεν έχει νόημα να προσπαθήσω, αδύνατον να καταλάβετε... :? 8-) :mrgreen:
Εχτισες διπλό τοιχάκι στην αυλή σου; :think:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
nor
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 22 Απρ 2012 23:03
Όνομα Ιστότοπου: -

:text-goodpost: :lol: :lol: :lol:
-God is black.
-Yes, she is.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
cafeeine έγραψε:Δεν εχετε δει τίποτα απο περίεργα ονόματα.
Spoiler: Εμφάνιση
Εικόνα
Φαντάστηκα πως πρόκειται για hoax, αλλά μέχρις στιγμής μοιάζει αυθεντικός ο τύπος.

Με τα νεόκοπα και στοιχειώδη αραβικά μου, διαβάζω ότι όντως το όνομα με το αραβικό αλφάβητο είναι ακριβής μεταγραφή του ονόματος που διαβάζουμε από πάνω με το λατινικό αλφάβητο (με μια μικρή επιφύλαξη, επειδή στην συνήθη* αραβική γραφή τα βραχέα φωνήεντα δεν σημειώνονται, κι επομένως δεν ξέρεις τι φωνήεν έχει μια συλλαβή αν δεν ξέρεις ήδη την λέξη).

Σε αυτήντη σελίδα ο τύπος μοιάζει να το έψαξε (λίγο είναι η αλήθεια) και να μην βρήκε φάρσα. Το μόνο ελαφρυντικό της υπόθεσης είναι ότι το Σουπαρμάν είναι κοινό επώνυμο εκεί και δεν έχει σχέση με τον γνωστό και περίπου ομώνυμο υπερήρωα (απλή συνωνυμία που λένε). Αλλά το Μπάτμαν δεν σώζεται με τίποτα...
*
Υπάρχουν σημεία και για τα βραχέα φωνήεντα, αλλά χρησιμοποιούνται μόνο στα σχολικά βιβλία μέχρι να μάθουν τα παιδάκια να διαβάζουν "μεγαλίστικα", και στο Κοράνιο για να μην υπάρχει καμία περίπτωση παρανόησης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

truleysi έγραψε:
... δεν θα ήταν κακή ιδέα να ανοιχτεί μιά μέρα ένα topic, όπου το κάθε μέλος να μας πει τι σημαίνει / συμβολίζει / εκφράζει το nickname του.

προφυτης εισαι? και οτι ηθελα να πω αυτες της μερες να ανοιξουν ενα τετοιο τοπικ στα εκτος θεματος με προλαβες
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση