Πώς εξηγούμε το θάνατο σε ένα παιδί

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

patroklos έγραψε: εχεις παιδια? τα μεγάλωσες εσύ?
εγω εκανα σοτοκαν 6 χρονια (12-18). Δεν θα αρχισω τα παιδια μου πριν τα 12.

τα παιδια θελουν γονεις, ουτε συμμαχους ουτε ψυχολογους
οι γονεις θελουν και προσπαθουν να ειναι και φίλοι με τα παιδια τους, δυσκολο αν οχι ανεφικτο.

Μιλαμε για παιδιά, παιδι, πριν τα 11-12, πριν την εφηβεια, πριν μειωθει ο φανταστικος κοσμος του παραμυθιου.

το μονο παιδι που γνωρισα με συγκλονιστικο αυτοελεγχο και αυτοπειθαρχεια στα 5
ηταν τρομοκρατημενο, κατατρομαγμενο και "τί ησυχο και σχολαστικό"

Το παραδειγμα που δινεις ειναι ειρωνεια/σαρκασμος, που με τον πιο ευκολο τροπο πληγωνει πολυ περισσοτερο.
Ασε που οι περιστάσεις δεν ειναι αυτες που χρειάζονται απόσταση/(παράτα μας) αλλα διόρθωση (εμαθες? κατάλαβες?) Μην ακουγεστε ανεπαφοι.
Εσύ τι λες ρε Πάτροκλε, να μην έχω; Αφού σου λέω ότι από τα 5 κάνει πολεμικές τέχνες όπως και τα παιδιά αρκετών φίλων μου. Και προσωπικά βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα όχι μόνο στον δικό μου αλλά και στα υπόλοιπα που ξέρω.

Φυσικά σε αυτή την ηλικία το παιδί δεν ξέρει τι πάει να πει αυτοέλεγχος ή πειθαρχεία αλλά η όλη διαδικασία κάτι του αφήνει. Βλέπει σαν παιχνίδι μερικά πολύ σοβαρά θέματα και του εντυπώνονται. Ο στόχος δεν είναι να φτιάξεις στρατιωτάκι αλλά ένα παιδί που σκέφτεται και κρίνει και για εμένα αυτός είναι ένας από τους πολύ καλούς τρόπους. Και βοηθάει πολύ και στην κοινωνικοποίηση του.

Αυτό που δεν είπα και είναι όντως πολύ σημαντικό είναι να είναι καλός ο δάσκαλος (όπως και με όλα τα πράγματα που μαθαίνεις). Εγώ τον ήξερα και επειδή είμαι και εγώ στις πολεμικές τέχνες από παιδί είχα άλλη κρίση πάνω στο θέμα. Ένας κακός δάσκαλος σε αυτά μπορεί να είναι καταστροφικός. Πραγματικά.

Στο παράδειγμα τώρα δεν μίλησα για σαρκασμό αλλά για στρίβειν δια του χαμογέλου και της πλάκας όταν βλέπεις ότι η κουβέντα δεν τραβάει και τα νεύρα σου βαράνε κόκκινο. Ίσως δεν βγαίνει αυτό που θέλω να πω με τον γραπτό λόγο αλλά το πήρες πολύ λάθος.

Κοίτα το θέμα που πιάσαμε είναι πολύ υποκειμενικό και έχει μέσα και τον παράγοντα πως θέλει ο καθένας μας να βγει το παιδί του. Ο χαρακτήρας του γονέα είναι αυτός που καθορίζει πολλές φορές και το τι παιδί θα βγάλει μέσα από τις επιλογές του. Δεν υπάρχει καλούπι και δεν βλέπω γιατί πρέπει να υπάρχει καλούπι. Η διαφορετικότητα είναι αυτή που κάνει τις ανθρώπινες κοινωνίες ωραίες και ενδιαφέρουσες και αυτό πρέπει να θέλουμε και για τα παιδιά μας.

Εσύ θέλεις το παιδί σου διαφορετικό από ότι εγώ και από ότι ο epicurossan ή η Βέρα ή ο noxteryn αύριο που θα έχει παιδιά και αυτός. Οπότε πρακτικά λέμε ο καθένας λίγο πολύ τι πιστεύουμε εδώ πέρα χρησιμοποιώντας την ανατροφή των παιδιών μας σαν δικαιολογία. Αυτό βγάζω εγώ από την κουβέντα.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

vlakedios έγραψε:πολύ σημαντικό είναι να είναι καλός ο δάσκαλος/ προσωπικά βλέπω πολύ καλά αποτελέσματα όχι μόνο στον δικό μου αλλά και στα υπόλοιπα που ξέρω..Ένας κακός δάσκαλος σε αυτά μπορεί να είναι καταστροφικός.
εγω χαρηκα με την πισινα και την σχολη κολυμβησης. ο κακος δασκαλος τουλαχιστον δεν σε πνιγει.
ζηλευω τον χρονο σου για τεχνες


vlakedios έγραψε: έχει μέσα και τον παράγοντα πως θέλει ο καθένας μας να βγει το παιδί του. Εσύ θέλεις το παιδί σου διαφορετικό από ότι εγώ και από ότι ο epicurossan ή η Βέρα ή ο noxteryn αύριο που θα έχει παιδιά και αυτός.
Τί το διαφορετικό θέλει ο καθένας μας να βγει απο το παιδί του, σαν αντιδραση και χωνεψη, απο την εξηγηση του θανατου και το αντίκτυπό του αυτοσυνειδησιακά?

εγω θα ηθελα απο ολους/ και καποια παιδάκια που ετυχα να μεγαλωνω, να αποφευγουν τις βαθειες βουτιες στον τρόμο, το δικό μου παιδι(dna) δεν τρομαξε πχ οπως εγώ τότε ανάλογα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Είχα την τύχη σε πολύ νεαρή ηλικία να διαβάσω τα βιβλία του A.S.Niell, "Σάμερχιλ ένα ελεύθερο σχολείο" και "Θεωρία και πράξη της αντιαυταρχικής εκπαίδευσης".
το είχα διαβάσει και εγώ μικρός κάπου στην εφηβεία, νομίζω όμως ότι είχε αποτύχει ως μέθοδος, με αποτέλεσμα τα παιδιά να μην μπορούν να αποδεχτούν την πραγματικότητα. Όλα αυτά βέβαια τα θυμάμαι σαν όνειρο αν τα έχει κάποιος πιο πρόσφατα ας μας διαφωτίσει.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Έστειλα τον γιο μου να πάει να πάρει νερό από την πηγή με το σταμνί.
Του έριξα λοιπόν μια χαλαρή σφαλιάρα και του λέω :

Πρόσεχε να μην σπάσεις το σταμνί!

Έτσι έχω πιθανότητα 50% να μην μου την σπάσει

ξέρετε?

Αν την σπάσει δεν θα έχουμε νερό στο σπίτι και εγώ είμαι ανήμπορος να πάρω άλλη.

Αν την σπάσει τι νόημα έχει να το χτυπήσω ή να του εξηγήσω.
Θα θυμάται την σφαλιάρα και θα είναι συγκεντρωμένος.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Αν θέλεις να μην πάει το παιδί σου στην πρίζα ποτέ μπορείς να :

Βάλεις το χέρι σου στην πρίζα και πολύ θεατρικά να κάνει ότι πόνεσες σε dt χρόνο να σε βλέπει όμως.
Μετά πάλι σε ανύποπτο χρόνο όταν το βλέπεις να την ψάχνει πάρτου το χέρι και
κάνε ότι το βάζεις στην πρίζα
και πέστου τώρα να δεις τι θα πάθεις.

Επιβεβαιωνόμενο
αν δεν είσαστε καλός ηθοποιός το παίζω εγώ για σας.

Φιλιά με αγάπη
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ahem... υπάρχουν και αυτά.
: brrr :

Πάντως, είναι μεγάλη αυταπάτη το να νομίζει κανείς ότι μπορεί να πλάσει τα παιδιά του όπως ο ίδιος επιθυμεί. Μάλιστα, η μεγαλύτερη σύγκρουση των γονέων με τα έφηβα παιδιά τους είναι η συνειδητοποίηση ότι δεν τους "βγήκαν" όπως τα ήθελαν. Είναι κατανοητό ως ένα βαθμό να έχουν κάποια control issues οι γονείς, αλλά ποτέ δεν οδηγεί σε καλό αποτέλεσμα αυτό.

karakitsossecurity, δεν ήταν αποτυχημένη η φιλοσοφία, απλώς ήταν πολύ progressive για την εποχή της (ίσως θυμάσαι τις κριτικές που δέχτηκε εκείνο τον καιρό). Αυτά που έλεγε ο Neill τότε θεωρούνται σχεδόν αυτονόητα σήμερα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Χα χα χα χα
Νασε καλά ρε φίλε μεκανες και γέλασα

Γιαυτο σου λένε όλοι ότι δεν έχεις πείρα,

Δεν έχεις ιδέα τι σε περιμένει με ΑΥΤΑ
Πρέπει να είσαι και ηλεκτρολόγος

Η σύζυγο μου φοβάται τους αχινούς ε… πάτησε έναν που ήταν ΚΑΤΩ από ένα βράχο
για πες μου τώρα είχε και πασουμάκια
πω τοκανε αυτό ?
ήταν και ενήλικας!
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε: Πάντως, είναι μεγάλη αυταπάτη το να νομίζει κανείς ότι μπορεί να πλάσει τα παιδιά του όπως ο ίδιος επιθυμεί. Μάλιστα, η μεγαλύτερη σύγκρουση των γονέων με τα έφηβα παιδιά τους είναι η συνειδητοποίηση ότι δεν τους "βγήκαν" όπως τα ήθελαν. Είναι κατανοητό ως ένα βαθμό να έχουν κάποια control issues οι γονείς, αλλά ποτέ δεν οδηγεί σε καλό αποτέλεσμα αυτό.
Ναι, δεν γίνεται αλλά υποσυνείδητα όλοι το κάνουμε γιατί δεν θέλουμε τα παιδιά μας να κάνουν τα λάθη τα δικά μας. Και ο κανόνας φυσικά είναι το παιδί να αντιδρά και να κάνει το αντίθετο γιατί κάθε παιδί πρέπει να κάνει τα λάθη του για να μάθει, όχι να διδαχθεί από των γονιών του.

Θέλει πολύ τέχνη να καταφέρεις να κάνεις το παιδί σου να ακολουθήσει κάτι που θέλεις εσύ, και δεν θέλει καθόλου πίεση. Πρέπει να το θελήσει το ίδιο αλλιώς είτε δεν θα το κάνει καθόλου, είτε θα το δει εξαναγκαστικά και θα το μισήσει στην πορεία. Και θέλει παρότρυνση και υποστήριξη στο να κάνει αυτά που του αρέσουν.

Εγώ αγαπητέ noxteryn είχα την τύχη και ατυχία να έχω και τους δύο γονείς μου καθηγητές. Μεγάλωσα μέσα σε ένα δωμάτιο με βιβλία σε όλους τους τοίχους και με προτροπές να σπουδάσω και να μην ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Κανένας από τους γονείς μου δεν ήταν φιλόμουσος, αθλητικός, ή λάτρης των ταξιδιών.
Σπούδασα φυσικά, και διάβασα πολύ, αλλά στο σπίτι μου πλέον αντί για βιβλία σε όλους τους τοίχους έχω βινύλια. Και απολαμβάνω περισσότερο την μουσική, τις εκδρομές, τα ταξίδια και τα αθλήματα από το διάβασμα. :)
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

karakitsossecurity, κάνεις λάθος φίλε. Πρόσφατα μάλιστα, η εποπτική αρχή του UK αναγνώρισε και "επίσημα" το σχολείο... (μη το ψάχνετε, έχουν άλλα συστήματα). Η μέθοδος θεωρείται εξαιρετικά αποτελεσματική, αλλά όπως πάντα θα πρέπει να τη βλέπεις ενταγμένη στη πραγματικότητα τις εποχής της.
Μετά πάλι σε ανύποπτο χρόνο όταν το βλέπεις να την ψάχνει πάρτου το χέρι και
κάνε ότι το βάζεις στην πρίζα
και πέστου τώρα να δεις τι θα πάθεις.
:?

epicourosan, δεν θέλω να κάνω προσωπική επίθεση, αλλά σαν μεθοδολογία κάπου μπάζει..
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Sfougari
Καλύτερα να μπάζει παρά να μου πάρει μια βελόνα και να την ψάχνει όσο και να του εξηγώ γιατί δεν πρέπει.


Βλακέντιε
δεν θέλω να τον κάνω ότι δεν μπόρεσα να γίνω εγώ.

Δεν είναι κτήμα ΜΟΥ

Είναι ένα τελείως διαφορετικό ον
Ένας διαφορετικός άνθρωπος
Μια άλλη προσωπικότητα
Αυτός θα αποφασίσει το μονοπάτι που θα περπατήσει ,το μόνο που μπορώ να προσφέρω είναι να τον προστατέψω,
Αν είναι έξυπνος ότι δεν τον σκοτώσει θα τον κάνει καλλίτερο.
Από τα λάθη μου έμαθα και εγώ απλά προσπαθώ να του μάθω ένα θεωρητικό ρεπερτόριο για να έχει να διαλέξει σε δεδομένες στιγμές.
Δεν αποφασίζεις εσύ τι θα κάνει το παιδί σου στην ζωή του.

Τον ρωτήσαμε λοιπόν στα 15 του τι θέλεις να γίνεις αγόρι μου
Μηχανολόγος .

Πως δεχόμαστε να μας απαντά για ένα τόσο σοβαρό θέμα.
Και από την άλλη δεν τον αφήνουμε να βγει και μην αργείς μην πίνεις μην καπνίζεις.
Τι μαλακιές είναι αυτές ρε παιδιά.
Ή εμπιστεύεσαι την κρίση του ή όχι.
Αφού τον ρωταω τι θέλεις να γίνεις αγόρι μου για μένα ήρθε και το τέλος στον έλεγχο που θα μπορούσα να του κάνω.
Αυτό είναι ανακόλουθο.

Έχει ένα κρίσιμο χρονικό διάστημα να πραγματοποιήσει τα όνειρα του και θα τον βοηθήσω όσο μπορώ , μετά όπως οι γάτες άντε αγόρι μου να δοκιμαστείς είσαι αρκετά μεγάλος πια..
Ρε σεις όλα αυτά που λέμε είναι έκτος θέματος αλλά για μένα δεν πειράζει.
Με έχει φτιάξει ευχάριστα αυτή η ανταλλαγή απόψεων, σκέψεων και εμπειριών.
Είδατε τι ανάγκη μεγάλη έχουμε γιαυτη την ανταλλαγή?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δεν ήταν αποτυχημένη η φιλοσοφία, απλώς ήταν πολύ progressive για την εποχή της (ίσως θυμάσαι τις κριτικές που δέχτηκε εκείνο τον καιρό). Αυτά που έλεγε ο Neill τότε θεωρούνται σχεδόν αυτονόητα σήμερα.
δεν νομίζω ότι θεωρήθηκε αποτυχημένη ως φιλοσοφία αλλά ως πρακτική για να προετοιμάσει ένα παιδί για τον πραγματικό κόσμο.
anyway δε πολύ θυμάμαι οπότε ότι και να λέω...
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

όπως καταλαβαίνετε αυτά τα παιδιά έτσι και πάνε στον ελληνικό στρατό θα βουίξει ο τόπος από την αυτοκτονία.
Εμείς μεγαλώσαμε μες στον αυταρχισμό αλλά τουλάχιστον χαρήκαμε την λήξη του σχολείου την ελευθερία του πανεπιστημίου και ζοριστήκαμε λίγο στην δουλειά, άντε μερικοί με αυταρχικό εργοδότη ζορίστηκαν πιο πολύ. Αυτά τα κακόμοιρα δεν θα θέλουν να αποφοιτήσουν. :mrgreen:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι πιο γνωστοί μαθητές του Σάμερχιλ σύμφωνα με τη wikipedia:

Rebecca De Mornay, ηθοποιός
Penny Anderson, executive assistant director of finance and business affairs, Channel 4
Angela Neustatter, δημοσιογράφος
Evelyn Williams, καλλιτέχνης
Jake Weber, ηθοποιός
Dr Dane Goodsman, λέκτορας, King's College London
Natali Gansac, τηλεπαρουσιαστής
Tomo Usuda, φωτογράφος
John Burningham, συγγραφέας
Michael Boulton, lead dancer, Sadler's Wells ballet
Prof Mike Bernal, reader in numerical analysis, Imperial College London

Κι εγώ έτσι έλεγα karakitso αλλά μάλλον δεν τα πήγαν και τόσο άσχημα μερικοί, ε;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Το "πράσινο σύννεφο" του Neill το έχει διαβάσει κανείς; Ήταν από τα πολύ αγαπημένα μου σε μικρή ηλικία... Αν και μου το είχαν δώσει οι γονείς μου με την άποψη του karakitsou, ότι δηλαδή καλό σύστημα αλλά δεν σε προετοιμάζει για τον πραγματικό κόσμο. Εγώ πάλι δε συμφωνώ. Αν είναι ο κόσμος να γίνει πιο ελεύθερος καλό είναι να αρχίσει από το σχολείο. Και στη τελική καλύτερα να δεις τον αυταρχισμό και να απογοητευτείς αργότερα, παρά να τον έχεις σε όλη τη ζωή σου...
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Tο "Πράσινο σύννεφο" ήταν το πιο αγαπημένο μου βιβλίο ως παιδί-έφηβη, στην προ Χαρι Πόττερ εποχή εγώ ενειρευόμουν πως φοιτούσα στο Σάμμερχιλ. Μετά διάβασα και τα άλλα βιβλία του Neil και έχω στο πρόγραμμα να διαβάσω και την αλληλογραφία του με τον Βίλχελμ Ράϊχ.

Για να ξαναμπω στο topic, πέρυσι χρειάστηκε να εξηγήσω στα παιδιά μου το θάνατο και μάλιστα με αφορμή τον παραλίγο δικό μου θάνατο, όπως επίσης και τους ώρους "Χρόνια νόσος" "Χειρουργική επέμβαση" "Μετάγγιση" κλπ.

Τους είπα λοιπόν πως όλα τα πλάσματα του κόσμου κάποια στιγμή πεθαίνουν, μία περίπτωση είναι να είναι τόσο γέρικα που ο οργανισμός τους έχει κουραστεί πια και δεν θέλει άλλο να λειτουργεί, τότε σταματάει. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που νεαρά πλάσματα αρρωσταίνουν τόσο βαριά που μερικές φορές η αρρώστια είναι πιο δυνατή από τον οργανισμό και τότε πεθαίνουν. Επίσης μερικές φορές μπορεί να πεθάνουν απότομα από έναν τραυματισμό με το αυτοκίνητο ή πέφτοντας από κάπου ή από κάποιο άλλο ατύχημα. Τους είπα επίσης πως αυτό με την αρρώστια παραλίγο να συμβεί και σε εμένα γιατί κανείς δεν ξέρει πότε θα πεθάνει, το να έχεις παιδιά δεν σου εξασφαλίζει αυτόματα πως θα πεθάνεις σε βαθειά γεράματα. Τους είπα όμως πως όσο είμαστε ζωντανοί θα πρέπει να ευχαριστιόμαστε το ζωή μας και να μην σκεφτόμαστε τι θα γίνει αμα πεθάνουμε γιατί τότε το χάσαμε το παιχνίδι. Τέλος πως αν πεθάνω, θα υπάρχει ο μπαμπάς τους και οι παππούδες και οι θείοι τους που όχι μόνο θα τις φροντίσουν αλλά θα τις βοηθήσουν και να θυμούνται όλα τα ωραία πράγματα που κάναμε μαζί όπως που πηγαίναμε στο Λούνα παρκ ή που βλέπαμε ταινίες, ή που τις μάθαινα να κάνουν ποδήλατο και με αυτό τον τρόπο θα βρίσκομαι μέσα στις αναμνήσεις τους, το ίδιο συμβαίνει και με κάθε άνθρωπο, ή ακόμα και ζώο που πεθαίνει. Η μικρότερη (7 ετών) ρώτησε αν οι νεκροί μας βλέπουν "από τον ουρανό" Της απάντησα πως μου φαίνεται λίγο δύσκολο να συμβαίνει αυτό γιατί τότε όλο και κάποιο τρόπο θα έβρισκαν να μας στείλουν ένα μήνυμα και αφού δεν το έκανε κανείς μέχρι τώρα.... μάλλον δεν είναι στον ουρανό, έχουμε όμως μέσα μας ενα μικρό κομματάκι από όλους τους προγόνους μας (παπουδογιαγιάδες και παραπίσω) και το βλέπουμε μέσα από το χρώμα των ματιών μας, που μοιάζει με το δικό μου που μοιάζει με της προγιαγιάς τους, ή μέσα από άλλα χαρακτηριστικά που έχουμε κοινά με τους προγόνους μας.
Η μεγάλη μου ρώτησε αν κάποια στιγμή θα πεθάνουμε όλοι. Της είπα πως ναι αλλά μαλλον όχι όλοι μαζί, πάντως τους εξήγησα πως αν ζούσαμε όλοι για πάντα δεν θα χωρούσαμε στον πλανήτη και δεν θα είχαμε να φάμε και δεν θα είχε μέρος να σταθούμε, πως ο θάνατος είναι και αυτός ένας τρόπος της φύσης να διώχνει τους παλιούς και κουρασμένους οργανισμούς για να πάρουν τη θέση τους οι νεότεροι και δυνατοί και να συνεχίσουν τον κύκλο της ζωής.

Τα θυμάμαι λίγο ανάκατα και συγγνώμη αν τα είπα και λίγο ανάκατα αλλά σε γενικές γραμμές αυτή ήταν η συζήτηση.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αν είναι ο κόσμος να γίνει πιο ελεύθερος καλό είναι να αρχίσει από το σχολείο. Και στη τελική καλύτερα να δεις τον αυταρχισμό και να απογοητευτείς αργότερα, παρά να τον έχεις σε όλη τη ζωή σου...
συμφωνώ απόλυτα αλλά πιστεύω ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Πριν λίγα χρόνια το μότο της τότε υπουργού παιδείας ήταν να μάθουν τα παιδιά τι θα πει ανταγωνισμός από το νηπιαγωγείο. Ενα σάμερχιλ δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα σε μια κοινωνία που μας ετοιμάζει για πόλεμο από τα γεννοφάσκια μας . Αντιαυταρχική εκπαίδευση σε μία αυταρχική κοινωνία που πυροβολεί τα παιδιά της είναι απλά ένα πείραμα.
κι εγώ έτσι έλεγα karakitso αλλά μάλλον δεν τα πήγαν και τόσο άσχημα μερικοί, ε;
δεν κατηγορώ το σχολείο να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, αλλά το ότι "μερικοί" δεν τα πήγαν άσκημα δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Μερικοί έφαγαν το ξύλο της αρκούδας και δεν τα πήγαν άσκημα.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

karakitsossecurity έγραψε:
κι εγώ έτσι έλεγα karakitso αλλά μάλλον δεν τα πήγαν και τόσο άσχημα μερικοί, ε;
δεν κατηγορώ το σχολείο να το ξεκαθαρίσουμε αυτό, αλλά το ότι "μερικοί" δεν τα πήγαν άσκημα δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Μερικοί έφαγαν το ξύλο της αρκούδας και δεν τα πήγαν άσκημα.
Στην τελική, η νοοτροπία του «δεν τα πήγαν και τόσο άσχημα μερικοί» δεν προσφέρει άμυνα στο εξεταζόμενο θέμα. Και ο βιασμός και άλλα δεινά ξεπεράστηκαν από πολλά άτομα, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να μη μας απασχολεί το αν κάποιος βιάζεται... Για τους ανθρώπους που θα παρεξηγηθούν και θα προβούν σε σχόλια περί θεμάτων που δε συγκρίνονται (“apples and oranges”), να υπενθυμίσω ότι το σχόλιο για το πόσο άσχημα τα πήγαν ή όχι κάποιοι χρησιμοποιείται ακριβώς για να υπονοήσει ότι δεν προκύπτει βλάβη, οπότε έχουμε το κλασικό πρόβλημα του να χρησιμοποιείται η υπόθεση σαν απόδειξη του επιχειρήματος...

Με άλλα λόγια, αν θέλει κάποιος να στηρίξει ότι δεν υπάρχει ζημία, ας το επιδείξει με παράδειγμα πέραν της αντιμετώπισης πιθανών ζημιών.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:Με άλλα λόγια, αν θέλει κάποιος να στηρίξει ότι δεν υπάρχει ζημία, ας το επιδείξει με παράδειγμα πέραν της αντιμετώπισης πιθανών ζημιών.
Όχι ότι δεν υπάρχει ζημιά, αν και δεν διευκρίνισες τι εννοείς με αυτό, αλλά ότι δεν υπάρχει τουλάχιστον μεγαλύτερη ζημιά από ότι σε σχολεία με πιο αυταρχικά συστήματα εκπαίδευσης έχει αποδειχθεί ήδη από το άρθρο "δικαιώθηκε το Σάμερχιλ" όπου αναφέρεται ότι η απόδοση των μαθητών ήταν μεγαλύτερη από τον μέσο όρο σχολείων στην Βρετανία.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:
RaspK έγραψε:Με άλλα λόγια, αν θέλει κάποιος να στηρίξει ότι δεν υπάρχει ζημία, ας το επιδείξει με παράδειγμα πέραν της αντιμετώπισης πιθανών ζημιών.
Όχι ότι δεν υπάρχει ζημιά, αν και δεν διευκρίνισες τι εννοείς με αυτό, αλλά ότι δεν υπάρχει τουλάχιστον μεγαλύτερη ζημιά από ότι σε σχολεία με πιο αυταρχικά συστήματα εκπαίδευσης έχει αποδειχθεί ήδη από το άρθρο "δικαιώθηκε το Σάμερχιλ" όπου αναφέρεται ότι η απόδοση των μαθητών ήταν μεγαλύτερη από τον μέσο όρο σχολείων στην Βρετανία.
Για να είμαι σαφής, αναφερόμουν στο ότι αυτό το επιχείρημα (το ότι ξεπέρασαν κάποιοι οτιδήποτε) δεν αποδεικνύει ακριβώς αυτό που υποτίθεται ότι αποδεικνύει εν γένει: το ότι κάποια άτομα πρόκειται να ανταπεξέλθουν δεν αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει ζημία, όταν κάποιος σου ζητάει να αποδείξεις ακριβώς αυτό. Απλά αποδεικνύεται ότι δεν είναι υποχρεωτικό ότι αυτή η ζημία δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί, που δεν είναι αυτό που προτάθηκε ούτως ή άλλως.

Δες το σαν εξέταση επιχειρηματολογίας: το επιχείρημα δεν αποδεικνύει αυτό που επιζητείται.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Απάντηση