Περί ανεξιθρησκίας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

τα παραδειγματα σου πραγματικα ειναι ατρανταχτα :D

ενταξει απο τον μουσουλμανο που θελει τζαμι φτασαμε στο 40 παλι με τους ναζι δε περιγραφο αλλο :D

πανε μια μερα στον δρομο και κανε εκει γκαλοπ για τα ετοιματα σας

ισως μπορεις να ακουσεις τι λεει ο μεσος αναγνωστης
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ο απλός αναγνώστης έγινε μέσος τώρα;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σου είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να καταλάβεις την έννοια της αναλογίας; Το θέμα δεν είναι τα παραδείγματά μου ως προς το αναφορικό μέρος αλλά ως προς το δεικτικό μέρος. Με άλλα λόγια εσύ λες ότι δεν πρέπει να υπερασπίζει κανείς τα δικαιώματα κάποιου με τον οποίο διαφωνεί. Επιπλέον δεν λέω μόνο για το 40 λέω και για τους άνεργους, τις γυναίκες και τους μαύρους. Αλλά σ'αυτά τουμπεκιστάν και πιάστηκες μόνο από το 40...

Και δε μου λες όσον αφορά τα αιτήματά μου/μας το θέμα είναι τι λέει ο μέσος/απλός αναγνώστης ή αν είναι σωστά; Εσύ τις απόψεις σου τις διαμορφώνεις ανάλογα με το τι λέει ο μέσος (ή απλός) αναγνώστης ή ανάλογα με το τι θεωρείς σωστό; Αν πιστεύεις κάτι και μετά διαπιστώσεις ότι αυτός ο μέσος/απλός αναγνώστης διαφωνεί εσύ αλλάζεις άποψη;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

aristotelis_1 έγραψε:...τα ετοιματα σας...
Γιατρος Του Ικα έγραψε:... όσον αφορά τα αιτήματά μου/μας...
Γιατρέ, άλλα σε ρωτάει άλλα του απαντάς... Μήπως τελικά έχει δίκαιο ο Τέλης; :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
xarxar έγραψε:Ο απλός αναγνώστης έγινε μέσος τώρα;
Πήρε προαγωγή...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

νε πηρε αγωγη :twisted:

γιατρε κοιτα να δεις τι γινεται

ΣΕΒΑΣΤΟ το δικαιωμα σου να υπερασπιζεσαι τους αδικημενους και της μειωνοτητες
και εγω το κανω αλλα δεν βγαινω με την ντουντουκα να το φωναζω παντου και φυσικα δεν υπερβαλω

οταν λεω τον μεσο αναγνωστη λεω τον απλο αυτον που σε ξερει με ξερει τους ξερεις μας ξερουν

οταν λοιπον σε δουνε απο την μια να λες ειμαι αθεος και θελω διαχωρισμο και λοιπα και την αλλη να λες να γινει το τζαμι και τα λοιπα
ε ρε φιλε θα σε πουνε και αντιχριστο και υπερασπιστη τον ξενων που σε ενωχλει μονο καθε τι χριστιανικο και ελληνικο

ενω αν αδιαφωρισεις για ολα θα εχεις την δικαιωλογια πως σαν αθεος δε με νοιαζει οι αλλοθρησκοι τι αγωνες κανουν
γκεγκε?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Εγώ με τη ντουντούκα όλη μέρα να γουστάρω!
Εσύ για να'χουμε καλό ρώτημα Αρίστο με αυτούς τους "οταν λοιπον σε δουνε απο την μια να λες ειμαι αθεος και θελω διαχωρισμο και λοιπα και την αλλη να λες να γινει το τζαμι και τα λοιπα
ε ρε φιλε θα σε πουνε και αντιχριστο και υπερασπιστη τον ξενων που σε ενωχλει μονο καθε τι χριστιανικο και ελληνικο"
τι σχέση έχεις; Είσαι στην παρέα τους, έχεις κάνα φιλαράκι, τους έχεις ακουστά απλώς;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Θέλω quote με τις υπερβολές ντουντουκες. Διαφορετικά λες βλακείες


οταν λεω τον μεσο αναγνωστη λεω τον απλο αυτον που σε ξερει με ξερει τους ξερεις μας ξερουν

οταν λοιπον σε δουνε απο την μια να λες ειμαι αθεος και θελω διαχωρισμο και λοιπα και την αλλη να λες να γινει το τζαμι και τα λοιπα
ε ρε φιλε θα σε πουνε και αντιχριστο και υπερασπιστη τον ξενων που σε ενωχλει μονο καθε τι χριστιανικο και ελληνικο

ενω αν αδιαφωρισεις για ολα θα εχεις την δικαιωλογια πως σαν αθεος δε με νοιαζει οι αλλοθρησκοι τι αγωνες κανουν
Αν αυτός ο μέσος απλός άνθρωπος που φέρνεις ως παράδειγμα είναι ηλίθιος και δεν μπορεί να καταλάβει 2 πράγματα αφού του έχουν δοθεί εξηγήσεις τότε δεν φταίω εγώ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρέπει να διαμορφώσω την άποψης μου σύμφωνα με το τι έχει την δυνατότητα να καταλάβει ο κάθε χαζός.

Δεν πιστεύω πάντως ότι ο μέσος άνθρωπος είναι τόσο χαζός που δεν μπορεί να αντιληφθεί αυτό που λέμε. Αυτοί που φέρνεις ως παράδειγμα και θα πούνε αυτά που λες πιστεύω ανήκουν σε πολύ περιθωριακές περίπτωσις

Αν δηλαδή εγώ λέω ότι το απλό πρεζάκι είναι άρρωστος και χρειάζεται νοσοκομείο και βοήθεια και όχι να φυλακιστεί και ο άλλος καταλαβαίνει ότι λέω ναι στα ναρκωτικά και να γίνουμε όλοι πρεζάκια, ε τι να κάνω, δεν φταίω εγώ άμα ο άλλος είναι περιορισμένης ευθύνης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ασχετο παραδειγμα

εισαι αντιθετος καθε θρησκειας? μην ασχολισαι
γιατι ναι ακομα και αν εσυ εχεις την καλη προθεση να υπερασπιστεις το δικαιωμα στους μουσουλμανους
δεν θα σε παραδεχτουν οι περισσοτεροι γιατι θα σε πουνε τι σε νοιαζει ρε για αυτους και αγωνιζεσαι?

αλλιως οταν θα πεις δεν υπαρχει τζαμι στην αθηνα ΝΑ ΓΙΝΕΙ
να πας να πεις και δεν υπαρχει εκκλησια σε μουσουλμανικες χωρες ΝΑ ΓΙΝΕΙ
και επειδη θα με πεις ναι δε μενω ιραν αλλα ελλαδα τοτε σκεψου και το στο ιραν δε θα ειχα τοσο ελευθερια οπως στην ελλαδα

τελος μιληστε μονοι σας και σορρι που σας την χαλασα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

ασχετο παραδειγμα
Δεν είναι άσχετο. Αναφέρεται προς αυτούς που καταλαβαίνουν αλλα αντι άλλον.
εισαι αντιθετος καθε θρησκειας? μην ασχολισαι
γιατι ναι ακομα και αν εσυ εχεις την καλη προθεση να υπερασπιστεις το δικαιωμα στους μουσουλμανους
δεν θα σε παραδεχτουν οι περισσοτεροι γιατι θα σε πουνε τι σε νοιαζει ρε για αυτους και αγωνιζεσαι?

αλλιως οταν θα πεις δεν υπαρχει τζαμι στην αθηνα ΝΑ ΓΙΝΕΙ
να πας να πεις και δεν υπαρχει εκκλησια σε μουσουλμανικες χωρες ΝΑ ΓΙΝΕΙ
και επειδη θα με πεις ναι δε μενω ιραν αλλα ελλαδα τοτε σκεψου και το στο ιραν δε θα ειχα τοσο ελευθερια οπως στην ελλαδα
μπλα μπλα μπλα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

να πας να πεις και δεν υπαρχει εκκλησια σε μουσουλμανικες χωρες ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Σχεδόν σε όλες τις μουσουλμανικές χώρες υπάρχουν χριστιανικές εκκλησίες και φυσικά και στο Ιράν. Κανονική χριστιανική εκκλησία που λειτουργεί και τα πάντα. Από αυτή την άποψη είμαστε χειρότεροι από το Ιράν.
εισαι αντιθετος καθε θρησκειας? μην ασχολισαι
Όχι, εγώ γουστάρω να ασχολούμαι, πρόβλημα;
δεν θα σε παραδεχτουν οι περισσοτεροι γιατι θα σε πουνε τι σε νοιαζει ρε για αυτους και αγωνιζεσαι?
Και σου επαναλαμβάνω: αν εσύ θεωρείς σωστό κάτι που οι περισσότεροι το απορρίπτουν εσύ αλλάζεις άποψη;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλαδή Αριστοτελη αποδεχεσαι την ηθικη/πολιτικη ορθοτητα της υπερασπισης του δικαιωματος στο τζαμι απο τους αθεους και αμφισβητεις τη χρησιμοτητα της στασης αυτης λογω της υπαρξης του μεσου απλου ανθρωπου ;


Ειναι στρατηγικη επιλογη. Με κοστος και ωφελη.
Θα ηταν ηλιθιο να υποστηριζουμε το τζαμι μονο και μονο επειδη ειναι σωστο, αφου αυτο υπονομευει παραλληλα την απηχηση στις αθειστικες μας διεκδικησεις.
Υπαρχουν και ωφελη ομως περα απο το κοστος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Δηλαδή Αριστοτελη αποδεχεσαι την ηθικη/πολιτικη ορθοτητα της υπερασπισης του δικαιωματος στο τζαμι απο τους αθεους και αμφισβητεις τη χρησιμοτητα της στασης αυτης λογω της υπαρξης του μεσου απλου ανθρωπου ;
αποδεχομαι το να συμφωνεις σαν πολιτης [αθεος χριστιανος βουδιστης] να γινει το τζαμι επειδη το θελουν οι μουσουλμανοι
δεν συμφωνω να διαμαρτιρεσαι και να κανεις ακομα και πορεια για να γινει την στιγμη που εσενα σε ειναι αχρηστο
kapages έγραψε:Θα ηταν ηλιθιο να υποστηριζουμε το τζαμι μονο και μονο επειδη ειναι σωστο, αφου αυτο υπονομευει παραλληλα την απηχηση στις αθειστικες μας διεκδικησεις.
ε τοτε γιατι να εχεις γνωμη και να διαμαρτιρεσαι αφου σαν αθεος ειναι ηλιθιο να υποστηριζεις το τζαμι?
το να μην ασχολισαι σε κατι που δεν σε αφορα δε το σκεφτικες?

πριν αρχισει ο σβοιν με τον γιατρο τα ακυρα παραδειγματα ειμαστε ισως η μονη χωρα που εχουμε γνωμη για ολα και τρεχουμε και καλα για ολους και για ολα

τελος απο εμενα συνεχιστε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπαρχουν και ωφελη ομως περα απο το κοστος.
Υπαρχουν και ωφελη ομως περα απο το κοστος.
Υπαρχουν και ωφελη ομως περα απο το κοστος.
Υπαρχουν και ωφελη ομως περα απο το κοστος.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αριστοτελη, και κατι ακομα.
Εγω δεν εχω την υπομονη των αλλων.
Απομονωσες μια φραση μου και απαντησες με ηλιθιο τροπο.
Εαν δεν καταλαβες οτι η επομενη φραση συνδεοταν αρρηκτα με τη προηγουμενη, τοτε δεν εισαι συνομιλητης με τον οποιο αξιζει να αναλωνω το χρονο μου.
Αν το καταλαβες, και προσπαθησες να τρολαρεις, επισης.

Οποτε αντε στο Αρη και ακομα παραπερα.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Πιο πέρα είναι τοπικά πρωταθλήματα, δεν έχει γούστο
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καπαγες και εγω δεν ειμαι σαν τους αντμιν που σας μηλανε με το σις και με το σας και αν θελεις να παμε αλλου την κουβεντα ευχαριστως :twisted:

ουτε θελω να κανω καμια αναλιση του στυλ η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα

κρατησα κατι που με ενδιαφερε και το ειπα αν δεν σε καλυψα προβλημα σου

προσωπικα θεωρω πως πρεπει να μηλαμε μονο για οσα ξερουμε και οχι να αναλιουμε τα οσα δεν ξερουμε
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Κατι τετοιες στιγμες μου λειπει ο Αλη...

...ο Αριστοτελης δε το κανει καλα :(
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

aristotelis_1 έγραψε:προσωπικα θεωρω πως πρεπει να μηλαμε μονο για οσα ξερουμε και οχι να αναλιουμε τα οσα δεν ξερουμε
:text-epicfail:
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Απάντηση