Περί ανεξιθρησκίας

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

ΟΥΑΟΥ!
Έτρεξα το θέμα επί τροχάδην και τα 'πεξα
Ότι και να λέτε, ότι και να πείτε κάποιοι,
κάθε ανθρωπινή πράξη είναι ...πολιτική πράξη! Ο άνθρωπος είναι ή όχι πολιτικό ον;
Οι θρησκείες εκφράζουν πολιτικές στην πράξη (δια της ανθρώπινης αδυναμίας να κατανοήσει το γίνεστε); Ναι ή ου;!
Τι “κερκόπορτες” κλπ λέτε, ότι είναι να ‘ρθει, θε να ‘ρθει!.. Διαπάλη ιδεών και πολιτικών γίνεται παντού γύρω μας, εμείς πως θα μείνουμε στην ..απόξω;
Όταν η άθεοι ζητούν ισότητα ισονομία, ανεξιθρησκία, απόλυτο σεβασμό στις μειονότητες κλπ δεν πράττουν πολιτικά;
Αν κάποια κόμματα συμβαίνει να συνοδοιπορούν σε κάποια πράγματα θα αποκλείσουμε την ύπαρξη των κομμάτων; Και ποιοι είμαστε επιτέλους εμείς οι υπερ-άνθρωποι! Τα ξέρουμε όλα;
Αν κάποια κόμματα δια της πολίτικης που εκφράζουν ζητούν τα αντίθετα απ’ αυτά που ζητά η ένωση, μοιραία δεν έρχονται σε αντίθεση οι πολιτικές αυτές;
Αν κάποιος της fascio δέρνει ένα άθεο γιατί τον θεωρεί αντίθετο του, πως θα αντιδράσει ο άθεος θα πει εγώ πάω παραπέρα; Και μετά το παραπέρα πάλι… παραπέρα, στο τέλος θα πρέπει να βρούμε διαστημόπλοιο, χωράμε ακόμα!
Κα άλλα πολλά
Για ηρεμίστε κάποιοι ή θες να πας και δια της αθεΐας την κοινωνία μπροστά ή υποκύπτεις, βαφτίζεσαι καθ εκάστην και πας στο ψυχίατρο στο τέλος, άμα έχεις λίγη τσίπα πάνω σου!
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

traiasca έγραψε: Τι “κερκόπορτες” κλπ λέτε, ότι είναι να ‘ρθει, θε να ‘ρθει!.. Διαπάλη ιδεών και πολιτικών γίνεται παντού γύρω μας, εμείς πως θα μείνουμε στην ..απόξω;
Όταν η άθεοι ζητούν ισότητα ισονομία, ανεξιθρησκία, απόλυτο σεβασμό στις μειονότητες κλπ δεν πράττουν πολιτικά;
Πράττουν πολιτικά και ταυτόχρονα μένουν στην …απόξω διότι αποτελούν μέρος της κοινωνίας, όχι των πολιτικών κομμάτων (όχι ότι θα αρνηθούμε να ηγηθούμε ;) ).
traiasca έγραψε:Αν κάποια κόμματα συμβαίνει να συνοδοιπορούν σε κάποια πράγματα θα αποκλείσουμε την ύπαρξη των κομμάτων; Και ποιοι είμαστε επιτέλους εμείς οι υπερ-άνθρωποι! Τα ξέρουμε όλα;
Δεν τα ξέρουμε όλα. Μόνο ένα ξέρουμε που δεν ξέρουν οι άλλοι.

Κόμματα δεν υπάρχουν. Πράγματα στα οποία συνοδοιπορούμε με τα κόμματα (με όλα τα κόμματα) μπορούν να υπάρξουν.
traiasca έγραψε: Για ηρεμίστε κάποιοι ή θες να πας και δια της αθεΐας την κοινωνία μπροστά…
Θέλω! Πολύ το θέλω! :twisted:
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:
traiasca έγραψε: Τι “κερκόπορτες” κλπ λέτε, ότι είναι να ‘ρθει, θε να ‘ρθει!.. Διαπάλη ιδεών και πολιτικών γίνεται παντού γύρω μας, εμείς πως θα μείνουμε στην ..απόξω;
Όταν η άθεοι ζητούν ισότητα ισονομία, ανεξιθρησκία, απόλυτο σεβασμό στις μειονότητες κλπ δεν πράττουν πολιτικά;
Πράττουν πολιτικά και ταυτόχρονα μένουν στην …απόξω διότι αποτελούν μέρος της κοινωνίας, όχι των πολιτικών κομμάτων (όχι ότι θα αρνηθούμε να ηγηθούμε ;) ).
traiasca έγραψε:Αν κάποια κόμματα συμβαίνει να συνοδοιπορούν σε κάποια πράγματα θα αποκλείσουμε την ύπαρξη των κομμάτων; Και ποιοι είμαστε επιτέλους εμείς οι υπερ-άνθρωποι! Τα ξέρουμε όλα;
Δεν τα ξέρουμε όλα. Μόνο ένα ξέρουμε που δεν ξέρουν οι άλλοι.

Κόμματα δεν υπάρχουν. Πράγματα στα οποία συνοδοιπορούμε με τα κόμματα (με όλα τα κόμματα) μπορούν να υπάρξουν.
traiasca έγραψε: Για ηρεμίστε κάποιοι ή θες να πας και δια της αθεΐας την κοινωνία μπροστά…
Θέλω! Πολύ το θέλω! :twisted:
Sorry δεν ...πιάνω το ..χιούμορ σου! :doh:
Τι σημαίνει κόμματα δεν υπάρχουν; Και ...κόμματα υπάρχουν και ...τελείες!
Τι σημαίνει όλα τα κόμματα!
Ποιες είναι οι θέσεις των κόμματων σήμερα στην Ελλάδα σε σχέση με την δική μας θέση περί ανεξιθρησκίας κ.α.;
Όχι γενικά αόριστα και φιλολογικά, αλλά στη πράξη! Κάποια απ τα κόμματα που υπάρχουν κυβέρνησαν και κυβερνούν πως γίνεται λοιπόν να συνεχίζεις εσύ να έχεις αιτήματα προς λύση και κάνεις «Ένωση» για να τα λύσεις Δεν έπρεπε να έχουν ήδη λυθεί αν τα κόμματα γενικά ήταν -είναι δίπλα στη θέση μας περί ανεξιθρησκίας!
Έλα μη ..τρελαθούμε κιόλας! Πήγαινε σ' ένα δικαστήριο δήλωσε άθεος και περίμενε να δικαιωθείς!
Καλύτερα να δηλώσεις.. σατανιστής παρά ..άθεος γιατί ο σατανάς είναι μέρος του θεοκρατικού συστήματος, ο άθεος δεν είναι!
Δεν στο παίζω …κάπως, αλλά πείρα έχω αρκετή για να ξέρω το παιχνίδι
1+1= 2 Άλλο δε... ξέρω! ;)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:ΟΥΑΟΥ!
Έτρεξα το θέμα επί τροχάδην και τα 'πεξα
Ότι και να λέτε, ότι και να πείτε κάποιοι,
κάθε ανθρωπινή πράξη είναι ...πολιτική πράξη! Ο άνθρωπος είναι ή όχι πολιτικό ον;
Οι θρησκείες εκφράζουν πολιτικές στην πράξη (δια της ανθρώπινης αδυναμίας να κατανοήσει το γίνεστε); Ναι ή ου;!
Τι “κερκόπορτες” κλπ λέτε, ότι είναι να ‘ρθει, θε να ‘ρθει!.. Διαπάλη ιδεών και πολιτικών γίνεται παντού γύρω μας, εμείς πως θα μείνουμε στην ..απόξω;
Όταν η άθεοι ζητούν ισότητα ισονομία, ανεξιθρησκία, απόλυτο σεβασμό στις μειονότητες κλπ δεν πράττουν πολιτικά;
Αν κάποια κόμματα συμβαίνει να συνοδοιπορούν σε κάποια πράγματα θα αποκλείσουμε την ύπαρξη των κομμάτων; Και ποιοι είμαστε επιτέλους εμείς οι υπερ-άνθρωποι! Τα ξέρουμε όλα;
Αν κάποια κόμματα δια της πολίτικης που εκφράζουν ζητούν τα αντίθετα απ’ αυτά που ζητά η ένωση, μοιραία δεν έρχονται σε αντίθεση οι πολιτικές αυτές;
Αν κάποιος της fascio δέρνει ένα άθεο γιατί τον θεωρεί αντίθετο του, πως θα αντιδράσει ο άθεος θα πει εγώ πάω παραπέρα; Και μετά το παραπέρα πάλι… παραπέρα, στο τέλος θα πρέπει να βρούμε διαστημόπλοιο, χωράμε ακόμα!
Κα άλλα πολλά
Για ηρεμίστε κάποιοι ή θες να πας και δια της αθεΐας την κοινωνία μπροστά ή υποκύπτεις, βαφτίζεσαι καθ εκάστην και πας στο ψυχίατρο στο τέλος, άμα έχεις λίγη τσίπα πάνω σου!

καταρχην, ουαου και σε σενα! Αμα το θες και αγγλιστι, WOW!
Παρε μια βαθια ανασα απο το πολυ τροχαδην.
Ειτε σου αρεσει, ειτε οχι, ο αθεϊσμος σημερα, δεν προκαλει ουτε νομικά ούτε κοινωνικά πογκρομ. Καποιες ενοχλήσεις προκαλεί, που χριζουν αντιμετώπισης, με ψυχραιμη και νηφαλια σταση.
Υπαρχουν καποιοι άνθρωποι, ιδιαιτερα νεοι, που έχουν τη ψυχολογικη αναγκη να διαφερουν, ή να αντιδρουν, και γινονται αθεοι. Το ξερω επειδη υπηρξα νεος, και περασα απο αυτο το σταδιο. Το κακο ειναι να παραμεινεις σε αυτο το νηπιακο σταδιο, και το χειροτερο ειναι να σου αρεσει κιολας να υποδυεσαι το ρολο του θυματος. Να το συνηθισεις. Να ψαχνεις δηλαδη συνεχως αιτιες για να αισθανεσαι ριγμενος και καταπιεσμενος.
Σε αυτη τη περιπτωση, εχεις ψυχολογικο προβλημα, συμφωνα με τα δικα μου κριτηρια.

Εγω ως αθεος, ουτε ριγμενος αισθανομαι, ουτε καταπιεσμενος,μ ουτε συναντω σημαντικα εμποδια στη ζωη μου λογω της αθειας μου. Ενοχλησεις συναντω, που δεν μου αρεσουν και θελω να καταργηθουν.
Τωρα, αν καποιος θελει να κανει τον αθεισμο πολιτικο κινημα μεγαλοποιωντας τις ενοχλησεις, και απλωνεται και σε αλλα ζητηματα περι μεταναστευσης πχ εγω δεν βρισκω το λογο να τον ακολουθησω. Ουτε με ενδιαφερει ενα κινημα αθείας με εκβιαστικα και απολυτα αιτηματα που προκυπτουν απο μια εφηβικη αντιληψη του κοσμου συμφωνα με ξεκαθαρες και δογματικες αρχες.
Πχ αθεος=μειονοτητα=μεταναστες, αρα αθεος στην ιδια κατηγορια με το μεταναστη. αθεος=μειονοτητα=καταπιεση, αρα αθεος σε καθεστως καταπιεσης ή αθεος που υπερασπιζεται ολες τις μειονοτητες σε καθεστως καταπιεσης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

:doh: Ξεκινας επιθετικά ή απο "κακο χιουμορ";
Αν το ...πρώτο το θεωρώ απρόκλητη...επιθεση, αν το δευτερο το ...αντιπαρέρχομαι!
1) Κατ αρχήν κάνεις δε σου ζητά ν' ακολουθήσεις κάτι άλλο απ αυτό που εσύ θέλεις.
2) Δε μπαίνεις στο κόπο να απαντήσεις συγκεκριμένα στα ερωτήματα που βάζω όχι με άλλο στόχο παρά μόνο για να ξεκαθαρίσει το ... «κουβάρι» το οποίο συνεχίζεις να μπερδεύεις!...
3) Στο πρώτο σκέλος της απάντησης σου αναφέρεσαι τους νέους και την αθεΐα που "προτείνουν" ως ψυχογενή αντίδραση σε κάτι , την ανάγκη της διαφορετικότητας , την αντίδραση. Αυτη όμως η αποψη των νεων δεν είναι θέση βασισμένη στη λογική αλλά κάτι άλλο που θέλει αλλού είδους …θεραπεία.
Κουτσοί στραβοί στον Αγ. Παντελεήμονα δεν νομίζω ότι είναι λύση!

Τι εννοώ; Εννοώ ότι μια ένωση ανθρώπων έχει κάποιες αρχές ως κανόνα για την λειτουργία της αλλιώς δεν είναι ένωση λογικών ανθρώπων αλλά "σταυροφορία αγνώστου πατρότητας" που πίσω της συρρέουν ορδές κάθε είδους
Η κοινωνία βεβαίως ως κάτι πλατύτερο ανοιχτό έχει μέσα της κάθε δυνατή άποψη. Έχει και γιατρούς, έχει και θρησκείες, έχει και απ όλα!
Αν λοιπόν εσύ θες να ‘σαι απ έξω απ τα οξύτατα κοινωνικά προβλήματα και τις αντιθέσεις που δημιουργούνται λόγω αυτής της διαφορετικότητας ατομων ομαδων κλπ, είναι δικαίωμα σου, ποιος άλλωστε θα μπορούσε να στο απαγορεύσει!.
Η ζωή εχει γυρίσματα κι αυτο που για σένα σήμερα φαίνεται "ενοχλησούλα" σε περιόδους κοινωνικής κρίσης γίνεται πογκρομ, άκου τι σου λέω!..
Εύχομαι όμως να μη βρεθείς ποτε στη ανάγκη να υπερασπιστείς τον εαυτό σου μόνος σου για τη διαφορετικοτητασου απ το μαινόμενο πλήθος των φανατικών , απέναντι σε τέτοιες ορδές βαρβάρων που εσύ αποκαλείς σήμερα «ενοχλησούλες», ενώ άλλοι αποκαλούν ρεβανσισμό, φονταμενταλισμό, κοινωνικό αποκλεισμό κλπ. Δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω, δε ξέρω πως να σου το πω καλύτερα! Νομίζω όμως ότι η Ένωση έχει κάποιες αρχές που τη διέπουν και αυτός είναι άλλωστε ο ρόλος της.
Ποιός μίλησε τώρα για μετανάστες και βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα θέτοντας (= , ισον ) δεν ξέρω. Εχω αποψη επι των θεμάτων αλλά δεν είναι της παρούσης.
Η ένωση δεν είναι, δεν μπορεί να είναι κάτι γενικό κι αόριστο, κι όσοι δεν αποδέχονται τις βασικές αυτές γραμμές- κατευθύνσεις καλύτερα είναι να παραμένουν κριτικοί παρατηρητές της, στη περιφέρειά της, να παραμένουν άθεοι στο ...«δικό τους θεό» και να μη βάζουν... τρικλοποδιές!...
Νομίζω!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 25 Δεκ 2010 12:17, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σβήστηκε η ογκώδης παράθεση του αμέσως προηγούμενου μηνύματος
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν εχω να διαλεξω αναμεσα στην επιθετικοτητα και το κακο χιουμορ, δεν διαλεγω τιποτα επειδη δεν μου αρεσουν τα μανιχαϊστικα διλημματα που φαινεται να σου αρεσουν. :snooty:
Αυτος ηταν ο λογος που δεν σου απαντησα αμεσα στις δεικτικες και εξισου δυιστικες ερωτησεις σου, θεωρωντας τες ως προσπαθεια χειραγωγησης της κουβεντας εκει που νομιζεις οτι σε βολευει. :snooty:
Σου απαντησα ομως εμμεσως.
Το γεγονος οτι καθε μας επιλογη ειναι πολιτικη πραξη, και συμφωνω, δεν σημαινει οτι εχει την ιδια πολιτικη βαρυτητα.
Αμφισβητω ξεκαθαρα την αναγκη συνδεσης του αθεϊσμου με ζητηματα που απτονται των γενικοτερων διακρισεων σε μειονοτικες ομαδες πληθυσμου, οχι επειδη δεν εχουν σχεση, αλλα επειδη ειναι πολυ χαλαρη η σχεση. Ειναι ποσοτικο το θεμα.
Και κινδυνευουμε να ταυτιστουμε με συγκεκριμενους πολιτικους χωρους, αποξενωνοντας σημαντικα κομματια της κοινωνιας αθεων, που δεν θελουν να εχουν σχεση με αυτους.
Για αυτο και μιλησα για μαγαζακι και συριζοφωλια. :o
Και επισης κινδυνευουμε να χαρακτηριστει ο αθεισμος ακομα μια θρησκεια που χριζει προστασιας. Οχι! :naughty:
Εγω δεν θελω προστασια. Δεν εχω να φοβηθω κατι. Θελω ισονομια, στο βαθμο που δεν παραβιαζονται τα ατομικα μου δικαιωματα.
Τωρα αν εσυ εχεις την αναγκη να βαζεις στη κουβεντα το ενδεχομενο να βρεθει φασιστας που θα σε δερνει επειδη εισαι αθεη(ο καρατζαφερης ισως;), να φωναξεις εναντιον των 2 μεγαλων κομματων που δεν εχουν μεχρι σημερα διαχωρισει το0 κρατοπς και την εκκλησια, να βρισεις και λιγο απο Κανελλη (ΚΚΕ και θρησκα) και να καταληξεις εκει που φανταζομαι οτι θα καταληξεις, λυπαμαι δεν θα παρω. :naughty:

Για αυτο και δεν μου αρεσε η συνδεση της ενωσης και του αθεισμου με τους μεταναστες και το ζητημα των μεταναστων. Για αυτο και εκανα παρεμβαση.

Αυτα προκυπτουν απο τα προηγουμενα ποστ μου, και λυπαμαι που τα επαναλαμβανω.
Αν τα καταλαβαινεις, αλλα εχεις την αποψη οτι πρεπει να ειμαστε περισσοτερο πολιτικοποιημενη ενωση, σεβαστο, αλλα εγω δεν θελω. :naughty:
Και στο βαθμο που η Ενωση θελει να εκφρασει τα μελη της, που τυγχανει να ειναι αθεοι με συγκεκριμενους πολιτικους προβληματισμους, κανενα προβλημα που δεν θελω, απλως δεν θα συμμετασχω. Αν ομως θελει να ειναι πραγματικη ΕΝΩΣΗ θα συνεχισει στην πολιτικη ουδετεροτητα που εχει μεχρι τωρα, με εξαιρεση θεματων με ΙΣΧΥΡΗ πολιτικη συνδεση με το θεμα τηας αθειας. Οχι χαλαρη και εμμεση.

Αυτα
καληνυχτα, και καλο βραδυ.
:violin:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 25 Δεκ 2010 12:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σβήστηκε η παραθεση
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Απ όσο ...ξέρω είμαι... μεγαλούτσικο ...αγόρι (όχι μεγαλούτσικο κορίτσι )!
Μανιχαϊστική αντίληψη!
Βαριές κουβέντες για έναν …ανοιχτό και στο «γκρι» των πραγμάτων, άθεο !
Ο όρος αφόρα στην κυριολεξία του, θρησκευτικό δυϊσμό που δεν με αγγίζει κυριολεκτικά ως... άθεο.
Μέχρι το μέσον του σχολίου σου δεν έχω σοβαρές... διαφωνίες
Στη συνέχεια όμως διαμορφώνεις συμπεράσματα λιγότερο ή περισσότερο αυθαίρετα.
Όπως: Αναζητούμε προστασία! Προστασία είναι και το ....νταβατζηλίκι!
Άλλο αυτό και άλλο ισχυρή θεσμική προστασία, εφαρμογή συνταγματικών διατάξεων, (θέματα που μάλλον κατάχτιουνται στη πράξη και δεν χαρίζονται), αλώστε το παραδέχεσαι πιο κάτω κατηγορηματικά ο ιδιος!!
Στη συνέχεια απορρίπτεις «το πολιτικόν» των ενεργειών της ένωσης που είναι απότοκο των όποιων δράσεών της, ενώ έχεις ήδη προαναφέρει- παραδεχτεί πιο πάνω (και απόλυτα σωστά τοποθετημένο για πολική βαρύτητα κλπ) το θεώρημα ο άνθρωπος φύση θέση είναι πολιτικό ον! (Το α-πολίτικο κάποιων ανθρώπων ειναι σαφής πολιτική θέση -άποψη και ρωτα και ...παραπέρα!)
Βλέπω στη συνεχεία να έχεις σοβαρό πρόβλημα με το "συριζα" το όποιο αναπαράγεις διαρκώς. Τι διάολο ακατανόητος και αδικαιολόγητος τρόμος είναι αυτός! (ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΡΙΖΑ αν και δεν έχω λόγο να το δηλώσω, το κάνω για να διασκεδάσω κάποιες πιθανές εντυπώσεις σου! )
Αν ας πούμε στη θέση του κόμματος που αναφέρεις έβαζες ένα άλλο κόμμα θα σε πείραζε το ίδιο;
Οι παραπάνω αντιφάσεις δεν προσδίδουν... σταθερότητα στις θέσεις σου, και συγγνώμη!
Μια ένωση ανθρώπων με ένα χαρακτηριστικό γνώρισμα ας πούμε (μαύρων ανθρώπων μόνο και μόνο επειδή είναι ...μαύροι) δεν λέει απολύτως τίποτα όσο αφορά τη αποτελεσματικότητα και τη συνεκτικότητά της
Τι θα βγει και θα ζητά που να μην είναι πολιτικό. «Είμαστε μαύροι» ε! και!
Πολλά περισσότερα πράγματα ενώνουν ομάδες ανθρώπων...
Λάβε πολύ σοβαρά υπ όψη σου ότι δεν προσδοκώ να σε πείσω για τίποτα, δε μπορώ όμως να μην εκφράσω την περιέργεια μου για το επάγγελμα που ασκείς για να σε φοβίζει τόσο η πολιτική χροιά των πραγμάτων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 25 Δεκ 2010 12:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σβήστηκε η γιγάντια παράθεση
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

traiasca έγραψε: Sorry δεν ...πιάνω το ..χιούμορ σου! :doh:
Τι σημαίνει κόμματα δεν υπάρχουν; Και ...κόμματα υπάρχουν και ...τελείες!
kapages έγραψε: Και κινδυνευουμε να ταυτιστουμε με συγκεκριμενους πολιτικους χωρους, αποξενωνοντας σημαντικα κομματια της κοινωνιας αθεων, που δεν θελουν να εχουν σχεση με αυτους.
Βρε παιδιά, γιατί τα απλά τα κάνετε σύνθετα;
Ο άθεος είναι, εκ των πραγμάτων, τοποθετημένος στην μια πλευρά του πολιτικού φάσματος. Δεν γίνεται ακροδεξιός και άθεος. Από την άλλη, δεν θα πορευτεί ο άθεος με τον αριστερό που είναι άθεος κατ’ εντολή του κόμματος.

Όταν ο άθεος συμφωνεί με κάποια πολιτική θέση ενός κόμματος, επειδή είναι και δική του θέση, δεν σημαίνει ότι προσχωρεί στο συγκεκριμένο κόμμα και εγκρίνει όλες τις θέσεις του.

Τώρα, γι αυτό που λέει ο Kapages, ότι δηλαδή αν ταυτιστούμε με συγκεκριμένους πολιτικούς χώρους αποξενώνουμε σημαντικά κομμάτια της κοινωνίας άθεων, θα πρέπει να γίνει και ο ίδιος πιο συγκεκριμένος. Ποια είναι τα σημαντικά κομμάτια της κοινωνίας άθεων που έχει υπόψη του;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τα 'χουμε πει τόσες φορές και πάλι τα ίδια λέμε. Πάλι στην Ένωση γυρίσαμε την κουβέντα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν: η Ένωση δεν εκφράζει κάποια πολιτική ιδεολογία. Οι σκοποί της αναφέρονται ρητά στο καταστατικό της και για να γίνει κάποιος μέλος αρκεί να αποδεχτεί το καταστατικό. Αυτά που λέει ο dtango είναι καθαρά προσωπικές του θεωρίες και ουδεμία σχέση έχουν με το ποιοι γίνονται αποδεκτοί στην Ένωση.

kapages, νομίζω ότι έχεις πάρει λάθος την απάντηση που δόθηκε στη συνέντευξη για τη δημόσια προσευχή των μουσουλμάνων. Είμαι σίγουρος ότι η κα. Ραπακούλια που έδωσε την συνέντευξη δεν είχε πρόθεση να κάνει πολιτικό σχόλιο πάνω στη μετανάστευση αλλά ήθελε να δείξει ότι όσο ενοχλητικες ή παράλογες φαντάζουν οι τελετές των μη χριστιανών στους χριστιανούς, άλλο τόσο ενοχλητικές ή παράλογες μας φαντάζουν εμάς οι χριστιανικές τελετές (και όλες οι θρησκείες γενικότερα). Βέβαια το παραπάνω είναι δική μου ερμηνεία, αλλά μπορεί να μας εξηγήσει και η ίδια τι εννοούσε...

Off Topic
Και παρακαλώ όταν απαντάτε σε ένα σχόλιο που είναι μια-δυο θέσεις παραπάνω από το δικό σας, μην το κάνετε quote και δημιουργούνται τεράστιες αναρτήσεις που είναι δύσκολο να διαβαστούν...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρίσκω τις θέσεις των 2 τελευταίων συνομιλητών dtango , τεμπελόσκυλο πολύ κοντά στις απόψεις μου. Αυτός ο "φόβος" του Kapages παρά είναι περίεργος για "άθεο"! Τέλος για μένα το θέμα! Με το μπιστόλι στο κρόταφο δε γίνονται τέτοιες δουλείες, μόνο δουλειές του ΔΝΤ γίνονται έτσι! (Πάρτε κι ένα … πολιτικό σχόλιο ….ευρέως φάσματος , για να πειράξω κάποιους!)
Καλημέρα σας και να περάσετε καλά τις άγιες αυτές μέρες, ωχ… συγγνώμη ...αργίες ήθελα να πω! :lol: :lol:
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:Τα 'χουμε πει τόσες φορές και πάλι τα ίδια λέμε. Πάλι στην Ένωση γυρίσαμε την κουβέντα.
Dear T, τα ίδια θα λέμε πάντα αφού αυτά είναι τα θέματα που μας απασχολούν και το ότι η κουβέντα γυρίζει στην Ένωση θα έπρεπε μάλλον να σε χαροποιεί.
Τεμπελόσκυλο έγραψε:Αυτά που λέει ο dtango είναι καθαρά προσωπικές του θεωρίες και ουδεμία σχέση έχουν με το ποιοι γίνονται αποδεκτοί στην Ένωση.
Σωστό εν μέρει, διότι αυτά που λέω εγώ και οι απαντήσεις που έδωσε η Μελάνη απηχούν τις αντιλήψεις της πλειοψηφίας των μελών του φόρουμ. H ίδια μίλησε για προτεραιότητα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων έναντι των επιδιώξεων των άθεων (Το ότι κάποιοι στο φόρουμ έχουν την άποψη "ναι στα δικαιώματα των μουσουλμάνων", πηγάζει από το γεγονός ότι έχουν ισχυρή θέση υπέρ των δικαιωμάτων του ανθρώπου), αντίληψη σύμφωνη με την πλειοψηφία, από συζητήσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ, όπως και η ίδια αναφέρει.

Όσο για την Ένωση, αυτή δεν έχει ακόμα κατασταλαγμένο καταστατικό αλλά στο συγκεκριμένο θέμα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα:
Η Ένωση Άθεων:
Δεν υιοθετεί οποιαδήποτε πολιτική, κομματική, ή θρησκευτική ιδεολογία.
Δεν αναγνωρίζει διακρίσεις βασισμένες στη διαφορά φυλής, θρησκείας, τάξεων, φύλου, μόρφωσης ή σεξουαλικού προσανατολισμού.
Οι προσωπικές απόψεις των μελών της Ένωσης δεν εκφράζουν τις απόψεις της Ένωσης. Οι θέσεις της Ένωσης εκφράζονται μόνο μέσω των νόμιμων εκπροσώπων της.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο δηλαδή. :(
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημερα σας.
Συμφωνω οτι δεν υπηρχε προθεση πολιτικου σχολιου για τους μεταναστες στη συνεντευξη, απλα μου φανηκε ετσι και το σχολιασα.
Εχω ηδη καλυφθει απο πριν ως προς το θεμα της π[ολιτικης χροιας που δεν θα εχει η Ενωση. Αλλλωστε, αυτο που παρεθεσε ο dtango ειναι ξεκαθαρο.
Δεν εχω ιδέα γιατι θεώρησα ότι εισαι κοπελα, το ονομα σου ισως με πηγε υποσυνειδητα προς τα εκει. Δεν εχει καμια ιδιαιτερη σημασια, δεδομενου οτι δεν ειμαστε σεξιστες. Διορθωνω.
Εχεις δικιο οτι η θεση μου εμπεριεχει ψυγματα αντιφασεων. :clap:
Χμμ, βγηκε πολυ ξυλινο.
Αυτο που προσπαθω να διατυπωσω, αλλα ιοσως δεν το εχω καταφερει μεχρι τωρα σωστα, ειναι οτι ναι μεν, η υπαρξη επικρατουσας θρησκειας εχει ως αποτελεσμα τη δημιουργιθα διακρισεων, και εμεις ως αθεοι θελουμε αυτο να σταματησει να υφισταται.
Ναι μεν, τα ιδεολογικα εργαλεια για να το ζητησουμε βρισκονται σε στοιχειωδεις δημοκρατικες αρχες περι προστασιας των ατομικων δικαιωματων. Αρα, εξ όρισμου δεν ειναι δυνατον να ταυτιστουμε με καποιον που δεν αναγνωριζει αυτες τις αρχες πχ εναν ακροδεξιο (βασικα τις αναγνωριζει αλλα μονο για τους ομοιδεατες τους, ακριβως οιπως ο Εβραικος θεος ηταν φτιαγμενος μονο για τους Εβραιους).
Μεχρι εδω καλα.
Αυτο που εγω λεω, ειναι οτι πρεπει να μπει ενα οριο ως προς την πολιτικη μας θεση, για ολα τα ζητηματα που απτονται των ατομικων δικαιωματων και του ρατσισμου.
Δηλαδη, να κοιταμε τα του οικου μας.
Δεν πρεπει πχ η ενωση αθεων να διατυπωνει οτι οι μουσουλμανοι πρεπει να εχουν δικους τους χωρους λατρειας, ή οτι οι γυαικες πρεπει να προστατευονται στον εργασιακο χωρο, ανεξαρτητα απο το αν συμφωνουμε ολοι οτι ετσι ειναι.
Εδω μεσα, ο χωρος πρεπει να ειναι about αθεϊα και των ζητηματων που την αφορουν αμεσα. Οι εποχες ειναι περιεργες, οι ταμπελες πεφτουν για πλακα, και ειμαστε στην αρχη.
Εχεις δικιο, αλλα οι αθεοι δεν περιοριζονται στην αριστερα. Αρα δεν θα τους καλεσουμε απο τα αριστερα. Θα τους καλεσουμε με ευθυ τροπο. Για αυτο που ειναι.
Και υπαρχει αρκετη δουλεια να γινει για τους αθεους, χωρις να χρειαζεται να μπλεκουμε τα ποδαρια μας σε αλλα θεματα.

Επειδη δεν εκανα παραθεση, δεν θυμαμαι αν τεθηκε καποιο αλλο ζητημα, αλλα πραγματικα δεν εχω να πω κατι περα απο τα παραπανω. Αναγνωριζω την αντιφαση, και την δικαιολογω με μια λογικη στρατηγικης που πρεπει να ακολουθηθει.

Απο εκει και περα, εχω καποιες αλλες αποψεις προς συζητηση οπως

α) δεν μου αρεσει καν, το να ασχολουμαστε τοσο πολυ με την ανεξιθρησκεια. Δεν ειμαστε θρησκεια, και θεωρω οτι εχθρος μας ειναι πολυ περισσοτερο ο φονταμενταλισμος και η αυστηρη οργανωτικοτητα των μειονοτικων θρησκειων (γιαχωβαδες, μουσουλμανβοι, προτεσταντες), παρα ο χαλαρος και ο δεβαριεσαι τροπος σκεψης της επικρατουσας ορθοδοξιας. Αυτο πρεπει να τονιζεται περισσοτερο.

β) δεν μου αρεσει καν, παροτι υπαρχουν ζητηματα προς επιλυση για τα δικαιωματα μας ως αθεοι, να βγαζουμε προς τα εξω μια εικονα κατατρεγμενου και καταπιεσμενου. Δεν ξερω τι σχεση εχετε με πολιτικες επιστημες, αλλα οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν θελουν να αισθανονται ετσι, ουτε να συγχρωτιζονται με τετοιους ανθρωπους. Οποτε παλι τιθεται θεμα στρατηγικης της Ενωσης.

Αυτα τα 2 ειναι ξεχωρα ζητηματα, και τωρα που τα διαχωρισαμε και ελπιζω γιναμε ολοι κατανοητοι, μπορουμε αν υπαρχει διαθεση να συνεχισουμε τη κουβεντα.

Καλα Χριστουγεννα!!! :mrgreen:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:Βρίσκω τις θέσεις των 2 τελευταίων συνομιλητών dtango , τεμπελόσκυλο πολύ κοντά στις απόψεις μου. Αυτός ο "φόβος" του Kapages παρά είναι περίεργος για "άθεο"! Τέλος για μένα το θέμα! Με το μπιστόλι στο κρόταφο δε γίνονται τέτοιες δουλείες, μόνο δουλειές του ΔΝΤ γίνονται έτσι! (Πάρτε κι ένα … πολιτικό σχόλιο ….ευρέως φάσματος , για να πειράξω κάποιους!)
Καλημέρα σας και να περάσετε καλά τις άγιες αυτές μέρες, ωχ… συγγνώμη ...αργίες ήθελα να πω! :lol: :lol:

:romance-grouphug:

δεν θα χαλασουμε και τις καρδιες μας!
Consider me properly teased!
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:Καλημερα σας.
.....
Καλα Χριστουγεννα!!! :mrgreen:

Βρίσκω τις διευκρινήσεις σου πολύ καλές-(εξαιρετικές);
Στο τέλος μόνο 2 ενστάσεις στα:
(...παρά ο χαλαρός και ο δε βαριέσαι τρόπος σκέψης της επικρατούσας ορθοδοξίας. Αυτό πρέπει να τονίζεται περισσότερο.....)
Βρίσκω άστοχο το διαχωρισμό αυτό, σ' όλες τις θρησκείες υπάρχουν με την ίδια ένταση και έκταση όλα αυτά που αναφέρεις ! Οι συνθήκες που εκδηλώνονται αυτά διαφέρουν από καιρού εις καιρόν. (για ..δες το)
Άλλο:(...δεν μου αρέσει καν, παρότι υπάρχουν ζητήματα προς επίλυση για τα δικαιώματα μας ως άθεοι, να βγάζουμε προς τα έξω μια εικόνα κατατρεγμένου και καταπιεσμένου....)
Κάνεις δεν όρισε το πλαίσιο ή το τρόπο που θα εμφανιστούν οι άθεοι προς τα ...έξω! Δεν θα μπορούσε άλλωστε να το κάνει, γιατί η κάθε δράση είναι κάτι διαφορετικό. αλλού έχει ένταση αλλού είναι ηπιότερη και οι περιστάσεις καθορίζουν τους τρόπους αντίδρασης …..
Ούτε το "μισοκακόμοιρο" του επαίτη, είναι γνώρισμα περήφανων ανθρώπων που επιδιώκουν τον αυτοπροσδιορισμό τους, την διαφορετικότητα τους , την ισότητα στη κοινωνία κλπ, κλπ
(Διευκρίνηση: Νεότατο μέλος είμαι και όχι γνώστης των πολίτικων επιστήμων και οι παλαιότεροι ας με διορθώσουν όπου σφάλω! )
Εφαγα ...ολο το ...πρωινό μου μαζί σας και δε.. πήγα στην εκκλησία αντίχριστοι, το κρίμα στο λαιμό σας! : brrr :
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

traiasca έγραψε:Εφαγα ...ολο το ...πρωινό μου μαζί σας και δε.. πήγα στην εκκλησία αντίχριστοι, το κρίμα στο λαιμό σας!
:lol: :lol:

Χτες το βράδυ ήμουν έτοιμη να απαντήσω πάλι, αλλά προτίμησα να περιμένω τις απαντήσεις του kapages πριν το κάνω. Θεωρώ ότι έπραξα σωστά. Προτείνω να θεωρήσουμε το θέμα λήξαν και να προχωρήσουμε. Το λέω αυτό γιατί νομίζω οι εξηγήσεις έχουν δοθεί απ' όλες τις πλευρές και αν συνεχίσουμε να διαβάζουμε πρόταση προς πρόταση, αυτή η παρεξήγηση δεν θα λάβει τέλος.

Οι σκοποί μας είναι κοινοί - ας έχουμε όλοι αυτούς στο μυαλό μας για να είμαστε ενωμένοι.
Το emoticon της αγκαλιάς δε θα μπορούσε να έχει καλύτερη χρήση από αυτή που είχε τώρα.

Επίσης, να ξέρουμε όλοι ότι εδώ εκφράζονται προσωπικές απόψεις, για να μη θεωρείται από τους συντονιστές κάθε φορά ότι χρειάζεται να παρέμβουν για να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους.
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Σωστά λες, αλλά το ξεκαθάρισμα (κατά κάποιο τρόπο) στα πράγματα εκτός "επισήμων διαδικασιών", βοηθά όλους στο να μπαίνουν τα πράγματα στις "θέσεις και τις σωστές διαστάσεις τους ".
Έτσι ώστε και οι συντονιστές και όλοι να αποκτούν σφαιρική εικόνα για τις αθεϊστικές απόψεις που υπάρχουν και πως αυτές εκφράζονται κλπ
Για φανταστείτε πχ μια ζώσα, χρονικά ορισμένη πανελλαδική ΓΣ της ένωσης να έχει να λύσει τέτοια θέματα που δεν έχουν εκ των προτέρων διευθετηθεί !
«Καήκαμε συμπουπούλοι»!! (συμπούπουλοι = μαζί με τα …πούπουλα , θα ‘λεγε η …απελθούσα μάννα μου)
Δεν θα τελειώναμε ποτέ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 25 Δεκ 2010 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σβήστηκε η παράθεση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε:kapages, νομίζω ότι έχεις πάρει λάθος την απάντηση που δόθηκε στη συνέντευξη για τη δημόσια προσευχή των μουσουλμάνων. Είμαι σίγουρος ότι η κα. Ραπακούλια που έδωσε την συνέντευξη δεν είχε πρόθεση να κάνει πολιτικό σχόλιο πάνω στη μετανάστευση αλλά ήθελε να δείξει ότι όσο ενοχλητικες ή παράλογες φαντάζουν οι τελετές των μη χριστιανών στους χριστιανούς, άλλο τόσο ενοχλητικές ή παράλογες μας φαντάζουν εμάς οι χριστιανικές τελετές (και όλες οι θρησκείες γενικότερα). Βέβαια το παραπάνω είναι δική μου ερμηνεία, αλλά μπορεί να μας εξηγήσει και η ίδια τι εννοούσε...
Οπωσδήποτε δεν είχα την παραμικρή πρόθεση να κάνω πολιτικό σχόλιο, ούτε να αναφερθώ στη μετανάστευση.

Ήθελα να δείξω ότι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά (ίσως και περισσότερα) και δεν συνειδητοποιούμε ότι αν οι χριστιανοί έχουν το δικαίωμα να κάνουν δημόσιες τελετές (όπως το έχουν και πρέπει να το έχουν), τότε το ίδιο δικαίωμα έχουν και όλοι οι άλλοι πολίτες του κράτους, όποιο κι αν είναι το θρήσκευμά τους.

Οι ειρηνικές δημόσιες συγκεντρώσεις είναι νόμιμες, όποιος και να τις κάνει, με όποιον σκοπό και να τις κάνει. Σε καμμία περίπτωση δεν συνιστά πρόκληση το να συγκεντρωθούν σε δημόσιο χώρο οι μουσουλμάνοι να προσευχηθούν, όπως ακριβώς δεν αποτελεί πρόκληση όταν το κάνουν οι χριστιανοί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Ήθελα να δείξω ότι έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά (ίσως και περισσότερα) και δεν συνειδητοποιούμε ότι αν οι χριστιανοί έχουν το δικαίωμα να κάνουν δημόσιες τελετές (όπως το έχουν και πρέπει να το έχουν), τότε το ίδιο δικαίωμα έχουν και όλοι οι άλλοι πολίτες του κράτους, όποιο κι αν είναι το θρήσκευμά τους.

Οι ειρηνικές δημόσιες συγκεντρώσεις είναι νόμιμες, όποιος και να τις κάνει, με όποιον σκοπό και να τις κάνει. Σε καμμία περίπτωση δεν συνιστά πρόκληση το να συγκεντρωθούν σε δημόσιο χώρο οι μουσουλμάνοι να προσευχηθούν, όπως ακριβώς δεν αποτελεί πρόκληση όταν το κάνουν οι χριστιανοί.
αισθάνομαι άσχημα γιατί κάτι τόσο αυτονοητο και σωστο το πήρα στραβα. Ισως σε τετοια θεματα να χρειαζεται περισσοτερη επεξηγηση, γιατι ο δημοσιος λογος ειναι πολυ διαφορετικο πραγμα απο τον ιδιωτικο και οι παρεξηγησεις (ηθελημενες ή μη) συχνοτατο φαινομενο, χωρις ευκολη δυνατοτητα επεξηγησης ή διαψευσης.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

@ traiasca
Μια Γ.Σ. δεν θα έχει δηλωμένη ατζέντα των θεμάτων προς συζήτηση; Ρωτώ γιατί οι μόνες τέτοιες που έχω παρευρεθεί ποτέ ήταν του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων των σχολείων των παιδιών μου.
Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε φορέα. Το απέφευγα σαν τον διάολο ένα πράμα :mrgreen:
Υποθέτω θα υπάρχει και συντονιστής ο οποίος θα φροντίζει η συζήτηση να παραμείνει εντός πλαισίων.
Η συζήτηση για το καταστατικό, είναι ένα νήμα όπου μπορούμε όλοι να τοποθετηθούμε εκτενώς και να γίνει το ξεκαθάρισμα που χρειάζεται.

Τώρα, για εδώ.
Προσωπικά, ρώτησα σε άλλο νήμα αν οι δηλώσεις του Πειραιώς είναι κάτι που θα μπορούσε να απασχολήσει την Ένωση ως φορέα. Οι απαντήσεις που θα δοθούν, θα μας διαφωτίσουν.

Κατά τα άλλα, η ανταλλαγή απόψεων νομίζω είναι και ένας από τους βασικούς λόγους που είμαστε όλοι εδώ. Άλλωστε, τόσο σε αυτό, όσο και στο προηγούμενο σχόλιό μου αυτό κάνω - καταθέτω τις απόψεις μου. Κι εγώ νέο μέλος είμαι, οπότε μην εκλάβεις την απάντησή μου ως διόρθωση ή ο,τιδήποτε άλλο ;)
Off Topic
:think: Νομίζω πως αν νιώσω ξανά την ανάγκη να το διευκρινίσω αυτό, θα πρέπει να το βάλω στην υπογραφή ως disclaimer.
@ kapages
Μάλλον και οι απαντήσεις στο αρχικό σου σχόλιο από μας, πιο πολύ σε μπέρδεψε, παρά σε βοήθησε να αντιληφθείς το ακριβές νόημα των δηλώσεων της Α.Μ. Τέλος καλό, όλα καλά. :D
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@ kapages
Μάλλον και οι απαντήσεις στο αρχικό σου σχόλιο από μας, πιο πολύ σε μπέρδεψε, παρά σε βοήθησε να αντιληφθείς το ακριβές νόημα των δηλώσεων της Α.Μ. Τέλος καλό, όλα καλά. :D[/quote]

Δε κάνεις καθόλου λάθος στη… θεωρεία!!
Πλην όμως στις ΓΣ , είναι συνηθισμένο φαινόμενο με αφορμή κάποιο άρθρο του καταστατικού( όχι απαραίτητα κακό), ακόμα και «προβοκατόρικα» να υπάρχει το παραθυράκι ώστε να οδηγούνται αυτές (οι ΓΣ) σε ...χαοτικές ή «συναγωγικές» (Συναγωγή) καταστάσεις και να μην επιτελούνται οι σκοποί που έχουν προκαθοριστεί. Πολλές φόρες σ' αυτό βοηθούν και τα ίδια τα προεδρεία των ή ακόμα και οι ασαφείς και προχειροφτιαγμένες θέσεις των ΔΣ που οδηγούν σ' αυτό το …χάος … τη χάβρα. (μιλάει η …πείρα!) ;)


MOD comment:
traiasca, μην κάνετε παράθεση όταν απαντάτε στον ακριβώς από επάνω. Εννοείται, και είναι η φυσική ροή του διαλόγου. Οι παραθέσεις κουράζουν, και είναι χρήσιμες όταν απαντάς προγενέστερη ανάρτηση ή θέλεις να εστιάσεις σε μέρος ανάρτησης, οπότε και παραθέτεις μόνο το κομμάτι που χρειάζεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Comte de Toulouse την 25 Δεκ 2010 15:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σβήστηκε η παράθεση
Απάντηση