Πότε είναι η γιορτή των άθεων;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Τώρα που έρχονται τα Χριστούγεννα, τι θα γίνει;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οι φανατικοι θα πουνε δεν γιορταζω απλα κανω διακοπες χειμωνα

οι μη φανατικοι θα αρκεστουν στην αργια και θα πουν και ενα χρονια πολλα

και ολοι θα φαμε κοτα και κρασι γιατι οι γαλοπουλες με της σαμπανιες ειναι πανακριβες

καλα χριστουγεννα και καλη πρωτοχρονια για ολους τους ανθρωπους του κοσμου
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Periklis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2010 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλα Κρονουγεννα, και ευτυχισμενη η επομενη περιφορα γυρω απο τον Ηλιο!
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε συ Αριστο ποιοι φανατικοι ; μερικοι δε θα φαμε ουτε κοτα! χεχ . Μαζι με ολα που θα γινουν πιστε θα πεσουν και τα pings , θα χρεωθουν πιστωτικες , σαλεπι , καστανο , Θα πανε μερικοι στις εκκλησιες τους , το πρωι θα κοινωνουν με ακοολ και ψωμια, το βραδυ θα κοινωνουν με αλκοολ κ φυστικια , αλλοι θα σκοτωθουν στους δρομους. Αλλοι θα γεννηθουν , μπουζουκια , μουσικες σκηνες , ερωτες , χωρισμοι , χρεη , φωτογραφιες , γραβατες κ σκισμενα τζιν , χιονια . Ο,τι γινεται συνηθως . Η γιορτη των αθεων ειναι κινητη , τη γιορταζουμε οποτε γουσταρουμε. Και καθε μερα αν θες με ή χωρις φραγκα , με ολα τα γουστα κ αργιες διχως προσευχες , προτοκολα και φοβέρες . Ωραιο πραγμα να μη γεμιζεις ενοχες απ το συστημα σου. Γινεται η ζωη πιο ζωη ρε παιδι μου.
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Nikolis έγραψε:Η γιορτη των αθεων ειναι κινητη , τη γιορταζουμε οποτε γουσταρουμε. Και καθε μερα αν θες με ή χωρις φραγκα , με ολα τα γουστα κ αργιες διχως προσευχες , προτοκολα και φοβέρες . Ωραιο πραγμα να μη γεμιζεις ενοχες απ το συστημα σου. Γινεται η ζωη πιο ζωη ρε παιδι μου.
:text-+1:
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

21 DECEMBER 2010 23:38 UNIVERSAL TIME
ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΕΟΡΤΙΝΟΥ ΔΩΡΟΥ
SOL INVICTUS

ΚΑΨΤΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΕΩΣ ΤΑ ΦΩΤΑ
αναψτε το φως στο κεντρο του κρανιου σας
και στο σκοταδι αγγαλιαστε σφιχτα το δεντρο

--------------------------
αλλά αρκετά για την εποχική γιορτή
την κάθε εποχή,

οι άθεοι γιορτάζουν

κάθε μέρα
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

φετος που θα πεσουν οι γιορτες σκ μεγαλυ μαλακια. Αν οι αθεοι κανονιζανε τις γιορτες σιγουρα θα κανανε τις γιορτες χριστουγενων και προτωχρονιας κινητες και θα τις βαζανε παρασκευη για να κανουμε τριημερο.

Χριστιανοι σωστες οι γιορτες αλλα να τις σχεδιαζεται καλυτερα. Ευτυχως κλεψατε το πασχα απο τους εβραιους αυτοι ειχαν το μυαλο να το κανουν κινητη γιορτη και επιπλεον βαλανε και Σαβατο αργια.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

Εξ όσων εγώ γνωρίζω δεν υπάρχει συλλογική γιορτή των άθεων. Ο καθένας γιορτάζει όποτε θέλει, ό,τι θέλει. Στη συγκεκριμένη περίοδο, θα γιορτάσουμε την (αν όχι αρχέγονη, οπωσδήποτε) αρχαία γιορτή του χειμερινού ηλιοστασίου. Μία γιορτή τόσο αρχαία και τόσο σημαντική, που ο χριστιανισμός βλέποντας ότι δεν μπορεί να την ξεριζώσει, την καμουφλάρισε οργουελικά με ένα από τα πολλά κακότεχνα παραμυθάκια του.

Αν άθεος ών ζούσα σε μουσουλμανική χώρα, μια χαρά θα γιόρταζα με τους μουσουλμάνους φίλους μου ό,τι θα γιόρταζαν κι αυτοί. Βλέπεις, οι άθεοι έχουν καθαρή αντίληψη και δεν φοβούνται μην κολλήσουν θεϊσμό συναναστρεφόμενοι ένθεους. Οι ένθεοι φοβούνται μην κολλήσουν αθεϊσμό συναναστρεφόμενοι άθεους και γι αυτό βάζουν στο μυαλό το δικό τους και των άλλων προειδοποιητικές πινακίδες και συρματοπλέγματα.
Άβαταρ μέλους
diavolaki
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010 17:34
Όνομα Ιστότοπου: Δεν έχω!

Εγώ πάντως όσους γνωρίζω που λένε ότι δεν πιστεύουν, πάνε και στην εκκλησία και τα έθιμα κάνουν.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ηθη και εθιμα για αυτο λενε χρονια πολλα

σαββατοκυριακο φετος οι γιορτες δεν σας χαλασε δημωσιοι υπαλληλοι ετσι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Μου αρέσουν τα Χριστούγεννα και η Πρωτοχρονιά. Ποτέ δεν τα σύνδεσα τόσο πολύ με την θρησκεία, αφού ευτυχώς, αυτές οι γιορτές έχουν αποκτήσει ένα κοσμικό πνεύμα και έχουν χάσει το μεγαλύτερο μέρος του θρησκευτικού πνεύματος.

Αυτή η εποχή είναι για την οικογένεια, για τα αγαπημένα πρόσωπα, για τον ίδιο μας τον εαυτό. Δεν κάνω δώρα επειδή έτσι πρέπει, αλλά επειδή θέλω να κάνω αυτά τα δώρα, και να περάσω μερικές μέρες πιο κοντά σε αγαπημένα μου πρόσωπα.

Είναι επίσης η εποχή της σκέψης, και της αυτοκριτικής. Τι κάναμε μέσα σε αυτό τον χρόνο, τι θέλουμε να κάνουμε τον επόμενο χρόνο, τι λάθη κάναμε μέσα στον χρόνο, πως τα διορθώσαμε, τι μάθαμε, πως μπορούμε να βελτιωθούμε, τι καλύτερο θέλουμε για εμάς και τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Δεν πρόκειται να πάω στην εκκλησία, δεν έχω πάει ποτέ Χριστούγεννα, και δεν πρόκειται να αρχίσω τώρα. Εδώ αρκετές φορές δεν πάω καν το Πάσχα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σίσυφος έγραψε:
Nikolis έγραψε:Η γιορτη των αθεων ειναι κινητη , τη γιορταζουμε οποτε γουσταρουμε. Και καθε μερα αν θες με ή χωρις φραγκα , με ολα τα γουστα κ αργιες διχως προσευχες , προτοκολα και φοβέρες . Ωραιο πραγμα να μη γεμιζεις ενοχες απ το συστημα σου. Γινεται η ζωη πιο ζωη ρε παιδι μου.
:text-+1:
Συν άλλο ένα από μένα! :text-+1:

Γιορτάζω οτιδήποτε γιορτάζεται στον περίγυρό μου. Αν δεν υπήρχαν οι παραδοσιακές γιορτές, θα ένιωθα την ανάγκη να δημιουργήσω μία γιορτή. Αφού όμως υπάρχουν και τις γιορτάζουν οι περισσότεροι τριγύρω, δε με χαλάει να γιορτάσω κι εγώ. Το βλέπω ως κοσμικό κοινωνικό έθιμο, δεν πάω σε εκκλησία βέβαια ούτε τραγουδάω κάλαντα για το χριστούλη, αλλά τραπεζώματα και τα τοιαύτα δεν έχω καμμία αντίρρηση.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα κάνουμε ό,τι και οι χριστιανοί. Θα ανανοηματοδοτήσουμε την 25η Δεκεμβρίου.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

24 Αυγούστου .... συμπίπτει με την Χριστιανική εορτή της αγάπης και της αδελφοσύνης .... την νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου :mrgreen:

Εικόνα
Η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου - σφαγή των Γάλλων προτεσταντών (Ουγενότων) από τους Καθολικούς στο Παρίσι στις 24 Αυγούστου 1572.
Χριστιανική εορτή της αγάπης και της αδελφοσύνης :mrgreen: :lol:
État de siège
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ μετείχα κανονικότατα με τη συμβία μου στην εκκλησία των δικών της (που, στην τελική, μας είχαν καλέσει κιόλα στο σπίτι τους για τις γιορτές). Δεν έχω να χάσω και κάτι, άλλωστε (οι προτεστάντες δε νυστεύουν κιόλα :mrgreen:).
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Σίσυφος έγραψε:
Nikolis έγραψε:Η γιορτη των αθεων ειναι κινητη , τη γιορταζουμε οποτε γουσταρουμε. Και καθε μερα αν θες με ή χωρις φραγκα , με ολα τα γουστα κ αργιες διχως προσευχες , προτοκολα και φοβέρες . Ωραιο πραγμα να μη γεμιζεις ενοχες απ το συστημα σου. Γινεται η ζωη πιο ζωη ρε παιδι μου.
:text-+1:
Συν άλλο ένα από μένα! :text-+1:
:text-+1:
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

RaspK έγραψε:Εγώ μετείχα κανονικότατα με τη συμβία μου στην εκκλησία των δικών της (που, στην τελική, μας είχαν καλέσει κιόλα στο σπίτι τους για τις γιορτές). Δεν έχω να χάσω και κάτι, άλλωστε (οι προτεστάντες δε νυστεύουν κιόλα :mrgreen:).
Απο τα λίγα που ξέρω, όλοι οι προτεστάντες δεν είναι ίδιοι. Μερικοί νηστεύουν. Είσαι τυχερός.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Σίμων Resurrected έγραψε:24 Αυγούστου .... συμπίπτει με την Χριστιανική εορτή της αγάπης και της αδελφοσύνης .... την νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου :mrgreen:

Η νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου - σφαγή των Γάλλων προτεσταντών (Ουγενότων) από τους Καθολικούς στο Παρίσι στις 24 Αυγούστου 1572.
Χριστιανική εορτή της αγάπης και της αδελφοσύνης :mrgreen: :lol:
Να σου θυμίσω τι κάνανε οι σταυροφόροι στην ιερουσαλήμ κοντά στα 1100Μ.Χ και τι κανανε στην Κωνσταντινούπολή και στην Αγιά Σοφιά στα 1204 Μ.Χ
Επίσης τη συγγνώμη των αγγλικάνων για αυτά που κάνανε στις αγγλικές αποικίες. κλπ
Είναι πολλά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να σου θυμίσω και εγώ εσένανε τη σφαγή 100000 Παυλικιανών από τα βυζαντινά (+ορθόδοξα+) στρατά στην Αρμενία υπό την καθοδήγηση της "αγίας" Θεοδώρας;

Και βέβαια για συγγνώμη ή μετάνοια ούτε λόγος.

Αυτό είναι ίσως κάτι που θα το κάνανε οι "αιρετικοί".
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

η γεννηση του νεου μου παιδιου προχθες
εστω και σε αυτην την ελληνοφωνη γραφειοκρατικη βοθρίλα

προστάζει πολυ-ήμερο φεστιβάλ!

οχι απλή γιορτή
για ενα ουράνιο τόξο
μια πλανητική ευθυγράμμιση
μια εξωκοσμική σουπερνόβα
------------------------------------------
Off Topic
πόσο γελοία μπόρει να φάνει η ερώτηση
περί παραδείσου ή ιστορικών σφαγών!
---------------------------------------
πώς και γιατί γιορτάζουν οι άνθρωποι?

πώς ζούνε την ζωή τους?

χαχα εχω τηλεπάθεια με ένα φίλο μου στην χιλή
και είμαι η μετεμψύχωση του ταμερλάνου

χρόνια πολλά και καλά

όμορφε κόσμε με τα αγκάθια σου
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση