Πολιτικός όρκος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα στο φόρουμ.
Εγώ πρώτη (και τελευταία ελπίζω) φορά κλήθηκα σήμερα στο Πρωτοδικείο ως διερμηνέας (διαβάστε τη σύντομη ιστορία).
Η γραμματέας της ανακρίτριας με ρώτησε το θρήσκευμα ("ΧΟ, έτσι;") για την υποτιθέμενη ορκωμοσία μου. Όταν της είπα "κανένα" (της εξήγησα ότι έχω αφαιρέσει απ' το ληξιαρχείο την αναφορά στο θρήσκευμα), λέει "ωχ ποια ήταν η διάταξη...", αλλά συνέχισε κανονικά.
Μετά το πέρας της εργασίας, μου έδωσε ένα χαρτί για να πληρωθώ στο οποίο αναγράφεται το θρήσκευμά μου ("χωρίς"), ως διερμηνέας! Της λέω, "τι σχέση έχει το θρήσκευμα με τη διερμηνεία!!;;" και μου λέει "Εδώ λειτουργούμε με αργούς ρυθμούς...", "ααα κατάλαβα", της λέω, "καιρός δεν είναι να τα ξεπεράσουμε όλα αυτά;". "Εδώ είναι Ελλάδα" μου λέει και κουνούσε το κεφάλι της.

Έχουν γίνει ενέργειες για να καταργηθεί o θρησκευτικός όρκος (δικαστήρια και όχι μόνο);
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Προς κατάργηση του όρκου στα δικαστήρια μετά τη νέα ευρωκαταδίκη
[...]Το θέμα παρακολουθεί προσεκτικά ο υπουργός Δικαιοσύνης Χ. Καστανίδης, ο οποίος έχει δηλώσει εξ αρχής ότι οι διατάξεις περί θρησκευτικού όρκου σε δικαστήρια και υπηρεσίες θα προσαρμοστούν στα ευρωπαϊκά δεδομένα.
Αυτό σημαίνει ότι σύντομα η κυβέρνηση, δεσμευμένη από τις ευθείες πλέον συστάσεις της ευρωπαϊκής νομολογίας, θα καταργήσει τον θρησκευτικό όρκο, αντικαθιστώντας τον με την πολιτική διαβεβαίωση (επίκληση τιμής και συνείδησης) για όλους, μάρτυρες, διαδίκους, δημοσίους υπαλλήλους, στρατιωτικούς.
Την αφαίρεση των εικόνων και κάθε θρησκευτικού συμβόλου στις αίθουσες των δικαστηρίων ζητούν τρεις δικηγόροι από τη Θεσσαλονίκη.
Οι τρεις δικηγόροι κρίνουν ότι είναι αντισυνταγματική και παράνομη η παρουσία των θρησκευτικών συμβόλων και έχουν προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας.
Οι δικηγόροι της Θεσσαλονίκης στις 19 Νοεμβρίου 2009 υπέβαλαν αίτηση στα Διοικητικά Δικαστήρια της Θεσσαλονίκης με την οποία ζητούν να αφαιρεθούν όλες οι εικόνες και τα σύμβολα από τους τοίχους των δικαστικών αιθουσών του εν λόγω δικαστηρίου.
Η διοίκηση του Δ. Εφετείου Θεσσαλονίκης στις 18 Ιανουαρίου 2010 απέρριψε το αίτημα των δικηγόρων, αναφέροντας παράλληλα ότι μόνη αρμόδια να το επιλύσει είναι η Πολιτεία, καθώς είναι ένα ευαίσθητο θέμα που συνδέεται με την ιστορία του ελληνικού έθνους. [...]
Τα παραπάνω τα βρήκα από τη σελίδα ειδήσεων του μπλογκ Αθεϊα.

Ξέρω ότι κάνουν ενέργειες και οι δικηγόροι του ΕΠΣΕ, αλλά δεν έχω πρόχειρο σύνδεσμο. Θυμάμαι πάντως ότι έχουν ζητήσει σε διάφορες περιστάσεις να κατέβουν τα σύμβολα πριν την έναρξη μιας δίκης, ισχυριζόμενοι ότι καταπατώνται τα ανθρώπινα δικαιώματα των πελατών τους, χωρίς αποτέλεσμα. Αυτού του τύπου η ενέργεια όμως δεν ξέρω αν είναι σκόπιμη, είναι μάλλον σημειακή: το θέμα δεν είναι να κατέβουν σε μια δίκη, αλλά να κατέβουν γενικώς. Πάντως είναι κι αυτή μια δράση.

Νομίζω ότι αυτοί ήταν που χειρίστηκαν τις προσφυγές οι οποίες αναφέρονται στον πρώτο σύνδεσμο που έδωσα και οι οποίες αποτέλεσαν αφορμή για να εξεταστεί το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα σε σχεση με το θέμα αυτό:
Σύμφωνα με την ομόφωνη απόφαση του Ευρωδικαστηρίου, σε προσφυγές 4 πολιτών, η Ελλάδα παραβίασε το άρθρο 9 της Ευρωπαϊκής Σύμβασης Δικαιωμάτων, για την ελευθερία σκέψης και θρησκευτικής συνείδησης
.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Moutro
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 10 Μάιος 2009 14:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Χρειάστηκε να παρευρεθώ σήμερα στην αίθουσα ενός Τριμελούς Πλημμελειοδικείου στην Κρήτη και μου έκανε εντύπωση το εξής γεγονός:
Παρουσιάστηκε μια γυναίκα και ζήτησε αναβολή μιας υπόθεσης με κατηγορούμενο τον σύζυγό της, λόγω απουσίας του στο εξωτερικό. Η Πρόεδρος του Δικαστηρίου της ζήτησε να ορκιστεί και της είπε: "Θέλετε να ορκιστείτε στο ευαγγέλιο, στην τιμή σας ή κάπου αλλού;" Και η γυναίκα απάντησε "Στην τιμή μου".
Κι αναρωτιέμαι: Βρε μπας και άλλαξε κάτι στην ελληνική δικαιοσύνη;
Πίστη είναι η λογική συνέπεια της νοητικής αδυναμίας.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινε συγχώνευση

Μάλλον έτυχες σε περίπτωση όπου τηρούν κατά γράμμα τον κανονισμό.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

Yorgo

Η υπόθση σου ειναι copy paste που λεει ο λογος της Αλεξανδριδη κατα Ελλαδας (ορκομωσια δικηγορου - του ΕΠΣΕ) που κερδιθηκε στο Ευρωπαϊκό Δικαστηριο (ΕΔΔΑ) εδω και μερικα χρονια.

Αν θες παμε εδω και τωρα στο ΕΔΔΑ και για τη δικη σου. Στο office@greekhelsinki.gr μπορουμε να επικοινωνησουμε αμεσα.
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

Για να καταλαβετε δε ποσο σημαντικο ειναι το θεμα στην Επιτροπη Υπουργων του Συμβουλιου της Ευρωπης ιδου και η χθεσινη εξελιξη:

https://wcd.coe.int/wcd/ViewDoc.jsp?Ref ... ged=FDC864

Examination by the Council of Europe's Committee of Ministers of the execution of a new case concerning the violation of freedom of religion and the lack of an effective remedy in this respect

42837/06+ Dimitras and others v. Greece, judgment of 03/06/2010, final on 03/09/2010

This case presents similarities to the Alexandridis case (19516/06) (Section 4.2).

The Deputies decided to resume consideration of this item at the next examination of the Alexandridis group of cases.

https://wcd.coe.int/wcd/ViewDoc.jsp?Ref ... ged=FDC864

19516/06 Alexandridis, judgment of 21/02/2008, final on 21/05/2008
This case relates to an infringement of the applicant’s right to not have to divulge his religious convictions in that he was obliged to reveal that he was not an orthodox Christian when taking an oath of office in 2005 (violation of Article 9). Provided with a standard statement form attesting a religious oath, the applicant was forced to declare before the tribunal where he was taking his oath of office, that he was not an orthodox Christian and did not wish to take a religious oath but wanted to make a solemn declaration. The tribunal allowed him to do so but the minutes of the ceremony did not record this request.
The European Court noted that these proceedings show the existence of a presumption that barristers presenting themselves before tribunals are Orthodox Christians. Under domestic law, the oath that any civil servant must take is usually a religious oath (article 19§1 of the Civil Service Code). Those wishing to make a solemn declaration are obliged to declare themselves atheists or that their religion does not permit the taking of a religious oath (§§36-37 of the judgment). Concerning the existence of two different statement forms invoked by the government, the Court noted that the copies brought before the Court were dated 2007 and that as a result it could not come to the conclusion that such forms existed at the time. Even if the two different forms had existed, the Court considered that the applicant could not be blamed for his failure to obtain the proper document. The President and registry of the tribunal have informed the applicant that there existed a specific form for the solemn declaration.

In addition, the Court considered that the applicant did not have an effective remedy regarding the violation of his religious freedom (violation of Article 13). It also noted in this respect that the applicability and effectiveness of procedures for correcting minutes such as those provided in the Code of Criminal Procedure had not been proved (§§48 and 25 of the judgment).
Individual measures: The European Court awarded just satisfaction in respect of non-pecuniary damages.
• Information would be useful as to whether it is possible to rectify the minutes relating to the applicant’s swearing-in or alternatively to communicate an annotation of the European Court’s judgment to the court office of the bar concerned.
General measures:
1) Right to freedom of religion: The judgment has been sent out to all relevant judicial authorities (letter of 12/01/2009).
By a communication under Rule 9.2 of 07/10/2009 the Greek National Commission for Human Rights (GNCHR) provided information on the adoption at its Plenary Session of 29/05/2008 of a Decision on the replacement of religious oath by civil oath which was communicated to the competent Ministries. The GNCHR recommended the amendment of certain provisions of the Codes of Civil and Criminal Procedure, to achieve the replacement proposed.
On 15/10/2009 the Greek authorities indicated that this communication regarding the abolition of the religious oath had been brought to the attention of the Minister of Justice, Transparency and Human Rights who would consider the question carefully.
• Information is awaited on the present practice relating to professional oaths of barristers, especially whether the barrister is informed beforehand of the possibility of choosing between a religious oath and solemn declaration. The Greek authorities are also invited to provide information on any other measures envisaged or already taken to prevent new, similar violations and especially on possible legislative changes to the rules relating to the oath taking for barristers (see the conclusions of the European Court in this respect).
2) Right to an effective remedy:
• Information is needed on the existence or introduction of a remedy allowing a domestic body to hear complaints similar to those raised by the applicant in the present case and offer an effective remedy. Information is particularly awaited on the possibility of rectifying the minutes of swearing-in ceremonies for barristers and on the appeal for damages if necessary.

The Deputies decided to resume consideration of this item at their 1108th meeting (March 2011) (DH), in the light of information to be provided on individual and general measures.

https://wcd.coe.int/wcd/ViewDoc.jsp?Ref ... ged=FDC864

ΑΡΑ ΟΣΟΙ/ΕΣ ΑΠΙΣΤΟΙ/ΕΣ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!!
Άβαταρ μέλους
Βέρα
Δημοσιεύσεις: 777
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2010 11:04
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Απλά θεωρώ αδιανόητο το να ψηφίσω κάποιον που ομολογεί ότι είναι λαμόγιο μόνο και μόνο επειδή θα έχει την ειλικρίνεια (ή μήπως είναι θράσος και ξετσιπωσιά;) να παραδεχτεί δημόσια ότι είναι λαμόγιο.
Αυτό που εγώ εκτιμώ είναι η ειλικρίνεια π.χ. να λέει κάποιος "ψηφίστε με και δεν θα διορίσω κανένα που θα έρθει στο γραφείο μου για αυτό το λόγο" ή "αν εκλεγώ θα επιβάλλω λιτότητα γιατί δεν βγαίνουμε"
Σε αυτά τα σημεία που απομόνωσα συμφωνούμε όλοι νομίζω.
Κόμη, δε θα κάνω το λογικό άλμα πως ψήφισες Καραμανλή στις τελευταίες εκλογές. Ήταν ο μόνος που είπε για λιτότητα, όμως "κανείς" δεν τον πίστεψε και πάτωσε. Ο Παπανδρέου είναι τώρα ο μόνος που μιλά για λιτότητα και κανείς δεν τον πιστεύει ότι είναι απαραίτητη.
Είναι τόσα τα λαμόγια γύρω μας, είναι τόσο μεγάλη η διαφθορά σε αυτήν τη χώρα, που ο κάθε πολίτης αντιμετωπίζει ένα τεράστιο δίλημμα κάθε φορά που καλείται να ψηφίσει. Να ασκήσει το δημοκρατικό του δικαίωμα ή να μεγαλώσει το ποσοστό της αποχής;
Αναρωτιέμαι ποιον θα μπορέσουμε ποτέ να εμπιστευθούμε με όλα αυτά που έχουν συμβεί. Οι φωτεινές εξαιρέσεις θα είναι μονάδες που δε θα μπορέσουν από μόνες τους να κάνουν την αλλαγή. Νέα πρόσωπα που θα μπουν στην πολιτική θα έχουν να αντιμετωπίσουν το σκεπτικό "ναι, αλλά είναι άπειρος... θα μπορέσει να διαχειριστεί τις καταστάσεις;"
Ο Μπουτάρης και ο Καμίνης... ένα μικρό βήμα θα είναι να ορκιστούν με πολιτικό όρκο. Θα έχει όμως τεράστια σημασία για όλους πιστεύω, όχι μόνο για εμάς, γιατί θα είναι ίσως ενδεικτικό μιας στάσης μακριά από τη διαπλοκή της Εκκλησίας. Θα το τολμήσουν; Και αν δεν το κάνουν, θα είναι αρκετό αυτό για να τους διαγράψουμε από τη λίστα μας των φερέλπιδων πολιτικών;
«Η μόνη επαφή της ελληνικής εκκλησίας με το πνεύμα, τα τελευταία εκατό χρόνια, ήσαν οι αφορισμοί του Ροΐδη, του Λασκαράτου και του Καζαντζάκη.» (Νίκος Δήμου)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Βρε Αρίστο σοβαρά τώρα; Αυτό κατάλαβες ότι εννοεί ο Γιατρός;;; Φυσικά και εκτιμάμε την ειλικρίνεια όμως το να βγαίνει να λέει ο άλλος «ψηφίστε μες και θα σας τα φάω όλα» είναι αφενός θράσος, κι αφετέρου το να τον ψηφίσει κάποιος δεν σημαίνει ότι εκτίμησε την ειλικρίνειά του αλλά ότι δεν είναι σωστός ψηφοφόρος (ή δεν πάει καλά ή ελπίζει πως θα φάει κι αυτός κάπως). Μετά όταν θα αρχίσει ο συγκεκριμένος πολιτικός να τα τρώει, όπως πολύ ειλικρινά θα είχε δηλώσει πριν βγει, ο κόσμος δεν θα έχει και το δικαίωμα να πει κουβέντα αφού τον επέλεξε γνωρίζοντας τι είναι..

Όχι ότι αυτοί που βγαίνουν είναι καλύτεροι αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να πάμε στο άλλο άκρο..

Αυτό που λέει ο Κόμης είναι πολύ διαφορετικό κι εκεί θα ήθελα να δω την μαγκιά των ψηφοφόρων... Γιατί κακά τα ψέματα, όλοι γκρινιάζουν αλλά λίγοι είναι διατεθειμένοι να ξεβολευτούν..
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Βέρα έγραψε:Κόμη, δε θα κάνω το λογικό άλμα πως ψήφισες Καραμανλή στις τελευταίες εκλογές.
Ορθώς δεν το κάνεις.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έγινε συγχώνευση εδώ.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Yorgo
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2010 16:03

greekhelsinkimonitor έγραψε:Yorgo

Η υπόθση σου ειναι copy paste που λεει ο λογος της Αλεξανδριδη κατα Ελλαδας (ορκομωσια δικηγορου - του ΕΠΣΕ) που κερδιθηκε στο Ευρωπαϊκό Δικαστηριο (ΕΔΔΑ) εδω και μερικα χρονια.

Αν θες παμε εδω και τωρα στο ΕΔΔΑ και για τη δικη σου. Στο office@greekhelsinki.gr μπορουμε να επικοινωνησουμε αμεσα.
Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει τον κόπο για να πάει κανείς στο ΕΔΔΑ. Τη δική μου υπόθεση την θεωρώ γελοία. Η γραμματέας δρούσε καθαρά μηχανιστικά. Ουσιαστικά συμπλήρωνε στον Η/Υ τα στοιχεία μου, όταν με ρώτησε για το θρήσκευμα. Ήταν λιγάκι βαριεστημένη απλά, αλλά δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Μόνο μου την έβγαλα για μερικά δευτερόλεπτα από τη μηχανιστική της εργασία.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Η ειλικρίνεια είναι πολύ υπερτιμημένη αρετή Αρίστο.
ναί, δυστυχώς σε ενα μπουλούκι απατεώνων που ποζάρει σαν κοινωνία
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

NewsIt.gr έγραψε:Ο κ.Μπουτάρης αύριο δεν θα ορκιστεί ενώπιον του Μητροπολίτη αλλά θα δώσει πολιτικό όρκο, κάτι το οποίο προβλέπεται και από το Σύνταγμα. Όπως συμφωνήθηκε ο μητροπολίτης Άνθιμος δεν θα παραστεί στην αυριανή ορκωμοσία αφού δεν θα είναι θρησκευτική ωστόσο εκπρόσωπος της μητρόπολης θα είναι παρών. Επίσης όπως συμφώνησαν στην κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας το πρώτο κομμάτι θα είναι για τον Χρίστο.
Ες αύριον τα σπουδαία λοιπόν...
It is by will alone I set my mind in motion.
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

Yorgo έγραψε:
greekhelsinkimonitor έγραψε:Yorgo

Η υπόθση σου ειναι copy paste που λεει ο λογος της Αλεξανδριδη κατα Ελλαδας (ορκομωσια δικηγορου - του ΕΠΣΕ) που κερδιθηκε στο Ευρωπαϊκό Δικαστηριο (ΕΔΔΑ) εδω και μερικα χρονια.

Αν θες παμε εδω και τωρα στο ΕΔΔΑ και για τη δικη σου. Στο office@greekhelsinki.gr μπορουμε να επικοινωνησουμε αμεσα.
Δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει τον κόπο για να πάει κανείς στο ΕΔΔΑ. Τη δική μου υπόθεση την θεωρώ γελοία. Η γραμματέας δρούσε καθαρά μηχανιστικά. Ουσιαστικά συμπλήρωνε στον Η/Υ τα στοιχεία μου, όταν με ρώτησε για το θρήσκευμα. Ήταν λιγάκι βαριεστημένη απλά, αλλά δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Μόνο μου την έβγαλα για μερικά δευτερόλεπτα από τη μηχανιστική της εργασία.

Μα ακριβως τα ιδια εγιναν σε υποθεση Αλεξανδριδη η οποια πια ειναι οδηγος στο Συμβουλιο της Ευρωπης για την καταργηση του θρησκευτικου ορκου στον οποιο ενσωματωθηκε και η αποφαση στις προσφυγες Δημητρά κτλ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

φρέσκο φρέσκο...

από εδώ
Εντός εξαμήνου από το γάμο τα συναινετικά διαζύγια
ΑΠΕ Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου 2012 21:52
Τροποποιήσεις κατέθεσε στο πολυνομοσχέδιο «για τη δίκαιη δίκη και την εύλογη διάρκεια αυτής», που συζητείται στη Βουλή, ο υπουργός Δικαιοσύνης, Μιλτιάδης Παπαϊωάννου.

Στο πλαίσιο του στόχου για επιτάχυνση των δικών, επισημαίνεται ότι με την έναρξη του νέου δικαστικού έτους ο δικαστικός λειτουργός θα πρέπει να έχει περαιώσει όλες τις δικαστικές εκκρεμότητες της περασμένης χρονιάς, αλλιώς ελέγχεται πειθαρχικά.

Σε ό,τι, αφορά τα διαζύγια, μειώνεται από έναν χρόνο σε έξι μήνες η διάρκεια του γάμου, ως προϋπόθεση για έκδοση συναινετικού διαζυγίου, που θα εκδίδεται με διάταξη του προέδρου του Μονομελούς Πρωτοδικείου και ύστερα από παραίτηση από όλα τα ένδικα μέσα ο γάμος θα θεωρείται λυμένος. Έως πρότινος, η διαδικασία του συναινετικού διαζυγίου είχε διάρκεια τουλάχιστον 18 μήνες.

Επιπλέον, με άλλες τροποποιήσεις επί του νομοσχεδίου ορίζεται ότι:

* Για τις πολιτικές υποθέσεις η καθ΄ύλην αρμοδιότητα στα Μονομελή πρωτοδικεία θα ανέρχεται πλέον σε ποσό έως 250.000 ευρώ από 120.000.

* Στις αναγνωριστικές εργατικές αγωγές, στις διατροφές και τις αγωγές για τα τροχαία, δεν καταβάλλεται δικαστικό ένσημο για τη διευκόλυνση ανέργων, απολυμένων και θυμάτων.

* Στον διάδικο, που κερδίζει τη δίκη, επιστρέφεται το παράβολο, που έχει καταβάλει.

* Σε όλα τα δικαστήρια, ποινικά και πολιτικά, ο μάρτυρας έχει το δικαίωμα επιλογής θρησκευτικού και πολιτικού όρκου (έως πρότινος δεν υπήρχε ρητή πρόβλεψη για τις πολιτικές δίκες).
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάλι μαλακία (μέγιστη) κάνουν, παριστάνοντας τους βλάκες που δεν κατάλαβαν. Δεν τίθεται θέμα δικαιώματος επιλογής όρκου. Πρέπει πολύ απλά επιτέλους, άπαξ δια παντός, ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ κάθε είδος όρκου από οποιοδήποτε στάδιο της ποινικής δικονομίας. Αυτό επιτάσσει η διεθνής νομοθεσία κι η Ευρωπαϊκή Ένωση, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο καταδικαστήκαμε. Μάλλον πρέπει να παρέμβουμε, πριν ακόμα, ελαφρά τη καρδία ως συνήθως, το περάσουν πάλι σ' αυτή την ηλίθια μορφή..
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

Επιτρέψτε μας να σας πούμε πως η τροποποίηση αυτή αναγγέλθηκε με παρατηρήσεις της Ελλάδας στο ΕΔΔΑ στην απάντηση της 23/1/2012 στις τρεις προσφυγές Δημητράς και λοιποί κατά Ελλάδας που αυτή τη στιγμή εκδικάζεται από το ΕΔΔΑ (εμείς θα ανταπαντήσουμε μέχρι τις αρχές Μαρτίου 2012). Εισάγει στην ποινική δικονομία τη διάταξη της πολιτικής δικονομίας (άρθρο 408 ΚΠολΔ) για την εναλλακτική όρκιση. Η απόφαση του ΕΔΔΑ δεν είναι κατά του όρκου γενικά ενώ η εναλλακτική μορφή που εισάγεται δεν μας ικανοποιεί.

Πάντως, ας ληφθεί υπόψη πως η αλλαγή αυτή είναι αποτέλεσμα αποκλειστικά των προσφυγών μας αφού παρά τις επανειλημμένης εκκλήσεις μας σε όλα τα κόμματα και στην κοινωνία των πολιτών μετά τις αποφάσεις στις προσφυγές Δημητράς και λοιποί (1) και Δημητράς και λοιποί (2) κατά Ελλάδας (του Ιουνίου 2010 και του Νοεμβρίου 2011) κανένα δεν πήρε θέση και ιδίως δεν προχώρησε να καταθέσει παρόμοια τροπολογία ούτε καν όταν συζητήθηκαν αλλαγές στον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας. Αν δεν υπήρχαν οι τρεις προαναφερθείσες προσφυγές που είχαν κοινοποιηθεί το Σεπτέμβριο 2011 και άλλη μια Δημητράς και λοιποί που μόλις κοινοποιήθηκε στην Ελλάδα τον Ιανουάριο 2012, δεν θα είχε υποχρεωθεί η κυβέρνηση να προχωρήσει στην κατάθεση των τροπολογιών.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

(Κάποιοι από μας) το γνωρίζουμε, και σας ευχαριστούμε πολύ για τους αγώνες σας. Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
greekhelsinkimonitor
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 12 Ιαν 2010 11:40
Όνομα Ιστότοπου: EΠΣΕ - ΕΟΔΜ :: Ελληνικό Παρατηρητήριο των Συμφωνιών του Ελσίνκι
Επικοινωνία:

ευχαριστούμε και μακάρι να συνεργαστείτε και στους επόμενους αγώνες για τα θρησκευτικά σύμβολα κάθε μορφής
ktinos
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 17:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν δε έχεις θρησκεία, τιμή και πολίτευμα που ορκίζεσαι? :character-count:
Απάντηση