Πολιτικός όρκος

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Αγησίας
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2009 11:11
Όνομα Ιστότοπου: Αγησίας
Τοποθεσία: Κως, Δωδεκάνησα
Επικοινωνία:

"Υπέρ της πολιτικής ορκωμοσίας του νέου Δημοτικού Συμβουλίου Θεσσαλονίκης τάσσεται, με επιστολή του προς τον νεοεκλεγέντα δήμαρχο Γιάννη Μπουτάρη, ο δημοτικός σύμβουλος και υποψήφιος δήμαρχος με την παράταξη «Ενεργοί Πολίτες-Οικολογία στην πράξη» Χρήστος Μάτης."
Επίσης "Ο όρκος για πίστη στην πατρίδα, υπακοή στο Σύνταγμα και τους νόμους και τίμια και ευσυνείδητη εκπλήρωση των καθηκόντων του δημοτικού συμβούλου, δεν χρειάζεται άλλους εγγυητές, πλην της ίδιας της συνείδησής μας. Θα θέλαμε όμως στην τελετή της ορκωμοσίας να προσκληθεί τόσο ο Επίσκοπος της Θεσσαλονίκης, κ. Άνθιμος αλλά και όλοι οι εκπρόσωποι των δογμάτων που έχουν ως έδρα τους την πόλη μας".(http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=228801)

Λέτε;
Άβαταρ μέλους
exadaktylos
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2010 23:11
Όνομα Ιστότοπου: ο δρόμος
Επικοινωνία:

Όταν θα πάψουν να προσκαλούν τον Άνθιμο και τους άλλους εκπροσώπους, θα χειροκροτήσω - γιά την ώρα, αφήνουν την κερκόπορτα ανοιχτή γιά να ΜΗΝ κάνουν πολιτικό όρκο.

Αν πάλι το κάνουν γιά να πάθει ο Άνθιμος αποπληξία, η παροιμία "κακό σκυλί ψόφο δεν έχει" είναι νομίζω ενδεικτική...

Αγησίας έγραψε:Θα θέλαμε όμως στην τελετή της ορκωμοσίας να προσκληθεί τόσο ο Επίσκοπος της Θεσσαλονίκης, κ. Άνθιμος αλλά και όλοι οι εκπρόσωποι των δογμάτων που έχουν ως έδρα τους την πόλη μας".

Λέτε;
We declare our right on this earth to be a human being, to be respected as a human being, to be given the rights of a human being in this society, on this earth, in this day, which we intend to bring into existence by any means necessary. - Malcolm X
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μακάρι. Γιατί όμως θέλουν να καλέσουν τους αρχηγούς δογμάτων? Για να τους χρυσώσουν το χάπι? Για να τους το φέρουν μαλακά? Επειδή είναι σημαίνοντες παράγοντες της πόλης (και τι θα πει αυτό άραγε)?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Giorugosu
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Αύγ 2010 23:18
Όνομα Ιστότοπου: Fukuru
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Μακάρι. Γιατί όμως θέλουν να καλέσουν τους αρχηγούς δογμάτων? Για να τους χρυσώσουν το χάπι? Για να τους το φέρουν μαλακά? Επειδή είναι σημαίνοντες παράγοντες της πόλης (και τι θα πει αυτό άραγε)?
Ελπίζω να τους καλούν για να τους δείχνουν με το δάχτυλο μετά τον όρκο και να γελάνε...

Αλλά δεν θα γίνει αυτό, απλά το κάλεσμα έγινε για να μην ξεσηκωθούν οι πολιτικοί αντίπαλοι τους.
Δυστυχώς ο καρκίνος δεν φεύγει τόσο εύκολα, μία κερκόπορτα αφήσαν ανοιχτή και δυστυχώς θα την εκμεταλλευτούν.
Todo para todos, nada para nosotros...
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Σε μια κοινωνία που έχει εγκαταστήσει μηχανισμούς που αποτρέπουν την εκμετάλλευση οργανωτικών θέσεων για ίδιο όφελος απ' όσους την αναλαμβάνουν, ο όρκος είναι περιττός, είτε πολιτικός είτε θρησκευτικός.

Αλλά και με τον παρόντα, ιεραρχικό/εξουσιαστικό μηχανισμό τοπικής "αυτοδιοίκησης", πάλι περιττός είναι. Προϋπόθεση μιας ευνομούμενης πολιτείας είναι η ύπαρξη νόμων που καθορίζουν τι επιτρέπεται και τι απαγορεύεται να κάνει όποιος διαθέτει εξουσία, και θεσμών που εξασφαλίζουν τον έλεγχο των κυβερνώντων και την εφαρμογή των παραπάνω νόμων. Είναι απαράδεκτο να ισχυριζόμαστε ότι η αποτρεπτική δύναμη των συνεπειών της παράβασης αυτών των νόμων χρειάζεται ως "συμπλήρωμα" την αποτρεπτική δύναμη της όποιας συνείδησης του όποιου πολιτικού, ή την αποτρεπτική δύναμη της οποιασδήποτε θεότητας στο όνομα της οποίας γίνεται ο όρκος. Από τις παραπάνω αποτρεπτικές δυνάμεις, την πρώτη μπορούμε και οφείλουμε να την εξασφαλίσουμε, αλλά οι δύο τελευταίες είναι στην καλύτερη περίπτωση για πάντα υποθετικές, και στη χειρότερη ανύπαρκτες.

Με απλά λόγια: Αναλαμβάνεις μια θέση; Αναλαμβάνεις και τα δικαιώματα, και τις υποχρεώσεις της. Δεν θέλουμε να μας υποσχεθείς ότι θα είσαι σωστός, θέλουμε να μπορούμε να ελέγχουμε αν είσαι σωστός, και να σε τιμωρούμε αν διαπιστωθεί ότι δεν είσαι. Όποιος θέλει να ορκιστεί στη συνείδησή του, ας το κάνει στον καθρέφτη του, και όποιος θέλει να ορκιστεί στους θεούς του ας το κάνει στους ναούς του. Οι δημόσιες τελετές ορκωμοσίας χρησιμεύουν μόνο για να καθησυχάζουν τους ευκολόπιστους.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκανα τον τίτλο λίγο πιο γενικό κι έβαλα το νήμα στη σωστή κατηγορία. Ο πολιτικός όρκος δεν έχει να κάνει με θρησκείες κι εκκλησίες.

Η θέση μου είναι σαν του breadfan. Με νοιάζει να μπορούμε να ελέγχουμε κάποιον όχι να βασιζόμαστε στην καλή πίστη...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ποτέ δεν κατάλαβα το νόημα του όρκου. Αν κάποιος πάει στο δικαστήριο να πει ψέμματα, θα κωλώσει επειδή ορκίστηκε; Φυσικά όχι.
Αν η ψευδορκία έχει τις ίδιες επιπτώσεις με την ψευδή κατάθεση, δεν υπάρχει διαφορά. Το καραγκιοζιλίκι με το Ευαγγέλιο όντως προσβάλλει και τον Χριστιανισμό.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse, δεν είναι και τόσο σωστό αυτό που λες. Παρ'όλο που ισχύει ότι ο αποφασισμένος ψεύτης δε θα έχει πρόβλημα, οι άνθρωποι που βρίσκονται πιο κοντά στο κέντρο του άξονα ψέμματος θα κωλώσουν. Είναι κομμάτι της ανθρώπινης φύσης να νιώθει κάποιος ενοχές όταν λέει ψέμματα, και πάρα πολλοί άνθρωποι θα διστάσουν ακόμα και για κάτι τόσο αφηρημένο και αυθαίρετο όσο ένας όρκος.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

φαντασου τωρα εναν πολιτικο της χωρας να ορκιστει στον ευατο του οτι θα ειναι σωστος

δε θα γελασετε?

αν ομως ορκιστει σε κατι ιερο που πιστευει θα ειναι χειροτερο αν δεν κανει οσα εχει ορκιστει

οποτε τι καναμε? τιποτα

για εμενα αν δεν εισαι αποφασισμενος για ολα δε πρεπει ουτε να ορκιζεσαι ουτε να κανεις τιποτα αν δε μπορεις να διορθοσεις κατι το λες θα προσπαθησω αλλα δυσκολα και τοτε να ειστε σιγουροι οτι αυτον τον πολιτικο θα τον ψηφησουμε

οσο για το κομμα που προτινε τον πολιτκο ορκο δε θελω να βγω εκτος θεματος για αυτο δε θα πω κατι για αυτους
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

αν ομως ορκιστει σε κατι ιερο που πιστευει θα ειναι χειροτερο αν δεν κανει οσα εχει ορκιστει
Oπότε προτείνεις να τους βάλουμε να ορκίζονται στη μίζα,τη μάσα και τη ρεμούλα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πες μου αν ενας πολιτικος πει στα ισα δεν ειμαι λαικος ηγετης θα προσπαθησω να κανω μερικα σωστα πραματα για τον τοπο σας αλλα βασικος στοχος θα ειναι να κοιταξω τον ευατο μου

δε θα τον ψηφηζες?

δε θα ελεγες επιτελους να ενας ειλικρινεστατος πολιτικος?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Όχι γιατί να τον ψηφίσω;Τι με νοιάζει εμένα αν μου είπε την αλήθεια;Η ειλικρίνεια είναι πολύ υπερτιμημένη αρετή Αρίστο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Βασικά, μάλλον ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης.
Στην Ελλάδα όλοι θέλουν ειλικρινείς πολιτικούς, αλλά η προσφορά είναι μηδαμινή, οπότε το αγαθό ανατιμάται υπερβολικά. :mrgreen:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Όχι γιατί να τον ψηφίσω;Τι με νοιάζει εμένα αν μου είπε την αλήθεια;Η ειλικρίνεια είναι πολύ υπερτιμημένη αρετή Αρίστο.
Γιατρέ,
διαβάζοντας το παραπάνω, μου φαίνεται να συντάσσεσαι με το ρητό "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα", με το οποίο διαφωνώ κάθετα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καθόλου δεν πιστεύω κάτι τέτοιο egore.Απλά θεωρώ αδιανόητο το να ψηφίσω κάποιον που ομολογεί ότι είναι λαμόγιο μόνο και μόνο επειδή θα έχει την ειλικρίνεια (ή μήπως είναι θράσος και ξετσιπωσιά;) να παραδεχτεί δημόσια ότι είναι λαμόγιο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχεις δίκιο, η ειλικρίνεια δεν αρκεί αν περιορίζεται σε 1-2 προεκλογικές δηλώσεις. Η διαφάνεια όμως έχω την εντύπωση ότι κάνει τη διαφορά, καθώς η έλλειψη της είναι ο βασικότερος λόγος που γενικεύουμε και απορρίπτουμε όλους τους υποψήφιους ως διεφθαρμένους, με αποτέλεσμα να νοσεί όλο το σύστημα.

Είχα κατά νου έναν υποψήφιο που προεκλογικά, ενώ περνούσε μπροστά από το μαγαζί φίλου, απάντησε στην τυπική ερώτηση "τι κάνεις Γιάννη;" με το συνηθισμένο χαλαρό του ύφος: "Μαζεύω ψήφους...." :) Για μένα ήταν άλλη μια ένδειξη για τη διαφάνεια στον τρόπο που θα ασκούσε εξουσία. Μένει να παρέχει και τις αποδείξεις φυσικά...
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

για αυτο παμε χαλια γιατρε μου γιατι οι ψηφοφοροι σαν εσενα[το εσενα καταλαβες που παει για ολους γενικα]

λενε οτι θεορουν θρασος και κακο την ειλικρινεια

σας αρεσουν τα ωραια λογια και αν καποιος πει κατι σωστο το λετε ακραιο και οχι μονο δε θα τον ψηφησετε αλλα τον θεοριτε και τρελλο [ψαξου βασιλης λεβεντης]
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:για αυτο παμε χαλια γιατρε μου γιατι οι ψηφοφοροι σαν εσενα[το εσενα καταλαβες που παει για ολους γενικα]

λενε οτι θεορουν θρασος και κακο την ειλικρινεια

σας αρεσουν τα ωραια λογια και αν καποιος πει κατι σωστο το λετε ακραιο και οχι μονο δε θα τον ψηφησετε αλλα τον θεοριτε και τρελλο [ψαξου βασιλης λεβεντης]
μπορει ανετα να ισχυουν και τα τρια, δηλαδη και να ειναι σωστο κατι και να ειναι ακραιο αλλα και να ειναι τρελος αυτος που το λεει.

αλλωστε απο μικρο και απο τρελο ακους την αληθεια
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Απλά θεωρώ αδιανόητο το να ψηφίσω κάποιον που ομολογεί ότι είναι λαμόγιο μόνο και μόνο επειδή θα έχει την ειλικρίνεια (ή μήπως είναι θράσος και ξετσιπωσιά;) να παραδεχτεί δημόσια ότι είναι λαμόγιο.
Δόκτωρ, ενα λαμόγιο δεν έχει ποτέ ειλικρίνεια, καθώς το παραμύθιασμα είναι βασικό συστατικό της μεθοδολογίας του. καταχρηστικά θα μπορούσε να το πει ένα συνταξιούχο λαμόγιο.
Αυτό που εγώ εκτιμώ είναι η ειλικρίνεια π.χ. να λέει κάποιος "ψηφίστε με και δεν θα διορίσω κανένα που θα έρθει στο γραφείο μου για αυτό το λόγο" (*) ή "αν εκλεγώ θα επιβάλλω λιτότητα γιατί δεν βγαίνουμε".
Δηλαδή θα ψήφιζες αυτόν που σου χαϊδεύει καλύτερα τα αυτιά;


(*)...τώρα που το σκέφτηκα, θα ψήφιζα αβλεπί αυτόν που θα το έλεγε αυτό.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αυτό λέει ο Αρίστος Κόμη ή ότι θα ψήφιζε κάποιον που θα έλεγε "εγώ μπήκα στην πολιτική για να φροντίσω την πάρτη μου" μόνο και μόνο γιατί "είναι ειλικρινής";
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση