Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

svoin θα ήθελες να ορίσεις τι εννοείς με τον όρο "προσηλυτισμός";
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Freedom of Mind έγραψε:Giati i logiki se sindiasmo me tis aksies mas ksehwrizoun apo ta zwa.
Χμ, από εξελικτική άποψη, η λογική μας ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα ζώα :P Κι ο άνθρωπος είναι ένα μέρος του ζωικού βασιλείου :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Κοιτα οταν λεω αξιες εννοω τον σεβασμο,την τιμη, την αξιοπρεπεια, την αγαπη κλπ. Τα ζωα(και ιδιαιτερα τα σαρκοφαγα) δεν εχουν αποδειξει οτι κινουνται με λογικη και αξιες...οποτε....

"George of the Jungle" check out this (για..κουλτουρικα "θεματακια" χαχα):

[youtube]qnWGr1k3TKg[/youtube]

[youtube]opyNz_T0yWs[/youtube]

[youtube]Xp9RMXGGjK4[/youtube]

Ειναι ωραιος ο τυπας,εμενα με χαλαρωνει...

Α, και σχετικα και με αλλες γνωμες για αθεισμο check out this too as well:

[youtube]ejEWb-EYaqo[/youtube]

mauroprovatos λεγεται.
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

την περίπτωση τις ιστορίας που ακούσαμε αν ήτανε καθηγητής δεν το βρίσκω σωστό κάποιος σε θέση ισχύος που ότι λέει από τους άλλους θεωρείτε ως πιο πιθανό να είναι σωστό (Αφού είναι καθηγητής εξάλλου) να προσπαθεί να αλλάξει την γνώμη τον άλλον για κάτι. Θα μπορούσε να τους δόση το εύνασμα να ψάξουν μονη τους και να τους έξαρση την περιέργεια και να αποφασίσουν μετά τι θέλουν να πιστέψουν, αφού έχουν κάνει την ερευνα τους και δεν δέχτηκαν κάτι που τους είπε μια "αθεντια"\


EDIT :

Δηλαδή ένας άθεος που επιτίθεται στην πιστη τον άλλον λέγοντας τους "αυτά είναι βλακείες, η αλήθε είναι αυτό που λέω εγώ" και προσπαθεί να τους αλλάξει την πιστη τους και όχι να τους δόση την δυνατότητα να ψάξουν μονη τους και να αποφασίσουν, για εμενα είναι το ίδιο μεμπτό με το να το κάνει ένας θεϊστής και με βρίσκει αντίθετο
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Freedom of Mind έγραψε:Κοιτα οταν λεω αξιες εννοω τον σεβασμο,την τιμη, την αξιοπρεπεια, την αγαπη κλπ. Τα ζωα(και ιδιαιτερα τα σαρκοφαγα) δεν εχουν αποδειξει οτι κινουνται με λογικη και αξιες...οποτε....
O.o

Πρώτον είμαστε και εμείς σαρκοφάγα. (βλ. KFC, πάσχα κλπ) και από όλες τις αξίες που ανέφερες δεν εφαρμόζουμε καμία πάνω στα άλλα ζώα. Τα υπόλοιπα ζώα εκτός από εμάς σκοτώνουν όταν πεινάνε. Εμείς σκοτώνουμε γιατί μας αρέσει. Βέβαια αυτό είναι μεγάλη συζήτηση και μάλλον πρέπει να γίνει αλλού. Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχουν συνολικές "αξίες" που μας ξεχωρίζουν από τα ζώα και εγώ προσωπικά δεν έχω πολλές.
:O
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Κοιτα η αληθεια ειναι οτι στη πραγματικοτητα δεν ειμαστε σαρκοφαγα γιατι:

1)τα σαρκοφαγα εχουν κοφτερα νυχια και δοντια για να τρωνε καλυτερα την τροφη τους

2)καπου ειχα ακουσει οτι εχουν πανω κατω το 1/3 του εντερου μας ή το αντιθετο.

παντως χωνευουν το κρεας καλυτερα απο μας

και εν παση περιπτωση, εσενα ρε γιωργο σου αρεσει να τρως ψημενα πτωματα ζωων και ψαριων στο πιατο σου....

...εμενα οχι....

...πιστευω οτι μπορουμε να ζησουμε χωρις την καταναλωση κρεατος

αλλωστε πολυ μεγαλοι ανθρωποι ζουσαν χωρις κρεας γιατι ενοιωθαν ντροπη το να το κανουν αυτο.

Αυτα.

Υ.Σ: Δεν μου πες σου αρεσε ο τυπος με τη κλασικη;
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Freedom of Mind έγραψε:...πιστευω οτι μπορουμε να ζησουμε χωρις την καταναλωση κρεατος
Πιθανότατα.Απλά κάποιοι δεν θέλουμε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Γιατι οπως και με τη θρησκεια, νουθετηθηκαμε απο πολυ μικροι να τρωμε κρεας ενω μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτο.
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

και εν παση περιπτωση, εσενα ρε γιωργο σου αρεσει να τρως ψημενα πτωματα ζωων και ψαριων στο πιατο σου....

...εμενα οχι....
Ούτε εγώ ούτε εσύ όμως αντιπροσωπεύουμε την ανθρωπότητα. Οπότε αν εσύ έχεις κάποια αξία που σου υπαγορεύει να μην είσαι σαρκοφάγος αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μια παρόμοια κοινή "αξία" που μας διαχωρίζει από τα ζώα.
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι στη πραγματικοτητα δεν ειμαστε σαρκοφαγα γιατι:

1)τα σαρκοφαγα εχουν κοφτερα νυχια και δοντια για να τρωνε καλυτερα την τροφη τους

2)καπου ειχα ακουσει οτι εχουν πανω κατω το 1/3 του εντερου μας ή το αντιθετο.

παντως χωνευουν το κρεας καλυτερα απο μας
Η τίγρης έχει πολύ μεγαλύτερα δόντια από το λύκο, για το έντερο δεν ξέρω. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι μπορούμε να φάμε κρέας, άρα είμαστε και σαρκοφάγα.

Και να σου θυμίσω ότι πριν τις αγροτικές επαναστάσεις (πριν περίπου 10.000 χρόνια), οι μακρινοί μας πρόγονοι ήταν καθαρά κυνηγοί-συλλέκτες. Τότε δεν διαφέραμε πολύ από τα σαρκοφάγα ζώα από τα οποία αρχικά προσπαθείς να διαφοροποιηθείς.

Και τέλος
Γιατι οπως και με τη θρησκεια, νουθετηθηκαμε απο πολυ μικροι να τρωμε κρεας ενω μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτο.
Όπως και με την coca cola και τις τηγανιτές πατάτες και το τζατζίκι.......

Τον τύπο τον άκουσα λίγο. Φάση έχει. Αλλά για να μην είμαστε εντελώς εκτός θέματος ρίξε μια ματιά εδώ
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Freedom of Mind έγραψε:Γιατι οπως και με τη θρησκεια, νουθετηθηκαμε απο πολυ μικροι να τρωμε κρεας ενω μπορουμε να ζησουμε και χωρις αυτο.
Ο άνθρωπος είναι από τη φύση του παμφάγο, απλά μπορεί να πάει ενάντια στη φύση του μέχρι ένα βαθμό. Και απ' όσο γνωρίζω, άτομα που δεν καταναλώνουν κρέας αντιμετωπίζουν (δεν είμαι απόλυτη σ'αυτό) προβλήματα με το κυκλοφορικό τους, ιδίως αναιμία.
Θεωρώ την κατανάλωση κρέατος από τον άνθρωπο κάτι φυσιολογικό, έτσι είναι η τροφική αλυσίδα. Ωστόσο, είμαι κατά του να γδέρνονται ζώα για να κατασκευάζονται γούνες και δερμάτινα και να χρησιμοποιούνται ζώα ως πειραματόζωα στα εργαστήρια για διάφορους λόγους (ιδίως για την παρασκευή καλλυντικών) .
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

είμαι κατά του να γδέρνονται ζώα για να κατασκευάζονται γούνες και δερμάτινα και να χρησιμοποιούνται ζώα ως πειραματόζωα στα εργαστήρια για διάφορους λόγους (ιδίως για την παρασκευή καλλυντικών) .
Οκ, μαζί σου στα καλλυντικά αλλά μην ξεχνάμε κιόλας ότι η πρόοδος στην επιστήμη της Ιατρικής βασίζεται σημαντικά σε πειραματισμό πάνω σε ζώα.

Αν θέλουμε να ξεκινήσουμε από κάπου ας σταματήσουμε να τα δολοφονούμε για διασκέδαση ως "άθλημα".

Ας κάνουμε έναν διαγωνισμό "off topic" κάποια στιγμή. Όποιος πει το πιο άσχετο κερδίζει.
Είμαι και φαβορί! :D
:O
mirni
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 12 Μαρ 2009 15:05

Ο άνθρωπος βιολογικά είναι παμφάγο. Πολιτισμικά, επίσης. ^^

Η ελεύθερη επιλογή του καθενός να φάει ή όχι κρέας δε θα έπρεπε να κρίνεται.

-m-
aNiMaLiC
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Μάιος 2009 00:32
Όνομα Ιστότοπου: Animalic
Επικοινωνία:

Αντιδραστικός από μικρός δε γούσταρα να κάνω ό,τι μου λένε...
Και ειδικά όταν δεν αυτό δεν απέφερε κάτι σε μένα ή σε φίλους (πέρα από την ικανοποιήση της θεούσας γιαγιάς) :D

Μεγαλώνοντας και ως τώρα (20 χρόνια ζωής) δρούσα πάντα μέσω της λογικής και της σκέψης (σπουδάζω και φυσικός) και αυτό βοήθησε στο να απορρίψω και με επιχειρήματα (κ όχι αντίδραση για την αντίδραση) τις θε'ι'στικές ιδέες... :P



Υγ. Πρώτο μου ποστ...καλώς σας βρήκα :)
ΕικόναSUPER3 est.1988 Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. :)
:O
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ειμαι και εγω ενα παμφαγο θηλαστικο.

Η σημερινη υπερεκμεταλλευση-υπερκαταναλωση,οι τραγικες συνθηκες διαβιωσης των ζωων,τα αντιβιοτικα που τους χορηγουνται και τα σοβαροτατα προβληματα υγειας που σχετιζονται με την υπερκαταναλωση κρεατος ειναι πολυ πιθανoν να χαρακτηριστουν ως παραλογη βαρβαροτητα απο μελλοντικες κοινωνιες (αν υπαρξουν) με τον ιδιο τροπο που αισθανομαστε και εμεις κοιτοντας στις κοινωνιες των προγονων μας.

Η εξελιξη της ηθικης ειναι αυτονοητη με αφθονα αποδεικτικα στοιχεια που υποστηριζουν το γεγονος.

Ναι,η (υπερ) καταναλωση κρεατος ειναι μια φυσικη διαδικασια ομως το θεμα παραμενει ηθικο,διοτι η ηθικο-κοινωνικη εξελιξη φιλτραρει,απορριπτει και καταδικαζει νομικα πλειονοτητα φυσικων φαινομενων:Ο φονος (λιονταρια που σκοτωνουν τα μικρα κτλ),οι γενοκτονιες (μετεωριτες,πανδημιες),οι βιασμοι,ο θανατος των αδυνατων,ολα ειναι φυσικα φαινομενα ολοενα και λιγοτερο αποδεκτα κοινωνικα,σε αντιθεση με παλαιοτερες κοινωνιες που βρισκονταν πιο 'κοντα στη φυση'.

Οσο περισσοτερο εξελισεται μια κοινωνια τοσο πιο 'αφυσικη' δειχνει.

Πραγματικα ειμαστε λιγο εκτος θεματος. :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος earthian την 13 Μάιος 2009 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Το θέμα της κρεατοφαγίας και της ηθικής της αξίζει να συζητηθεί σε ξεχωριστό τόπικ, όποιος θέλει ας το δημιουργήσει.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες earthian.
Το θέμα το ξεκίνησα εδώ
:O
emvard
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Μάιος 2009 17:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια τρανταχτή απόδειξη ότι υπάρχει θεός. Ακόμη. Και αν υπάρχει θεός, εμένα τι με νοιάζει; εγώ ζω την ζωή μου όσο καλύτερα μπορώ και δεν αναλώνομαι σε πράγματα που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ και δεν ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να γνωρίσω εάν είναι αλήθεια. Είμαι όσο καλύτερος μπορώ να είμαι όχι επειδή θα με τιμωρήσει ο θεός και δεν ξέρω γω τι, απλά επειδή έχουμε ΜΙΑ ΖΩΗ και πρέπει να την ζήσουμε ήρεμα με όλους τους συνανθρώπους και χωρίς να εξαπατούμε, να κλέβουμε και γενικώς να "χαλάμε" τις σχέσεις μας. Μόνο αυτό μένει όταν πεθάνεις. Η ανάμνηση σου στους ανθρώπους που γνώρισες... αυτό είναι η αιωνιότητα νομίζω και έχει αποδειχθεί. Δείτε π.χ. τον Σωκράτη. Πόσες χιλιετίες "ζει"; δεν ζει το σώμα του αλλά η "ψυχή" του που λένε και οι χριστιανάρες. Και τι είναι η ψυχη; οι αναμνήσες που έχεις αφήσει, τα έργα σου κτλ στους συνανθρώπους σου.

ΤΕΛΟΣ.
Άβαταρ μέλους
DeadSouL141
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 18 Μάιος 2009 13:54
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμ...Πως εγινα αθεος;
Μεγαλωσα σε μια οικογενεια με εντονο το στοιχειο τησ πιστης απο την πλευρα της μητερας μου και πιο μετριοπαθες απο την πλευρα του πατερα μου. Μεχρι τα 12 μου πηγαινα στην εκκλησια 1 φορα τον μηνα ειχα κανει και μερικα μαθηματα στο κατηχιτικο αλλα ξεκοψα γρηγορα. Για κανα δυο χρονια ελεγα πως ειμαι χρηστιανος χωρις να σημενει κατι ιδιαιτερο για μενα.
Περιπου στα 14 μου χρονια γραφτικα στην δημοτικη βιβλιοθηκη οπου και βρηκα βιβλια για διαφορες θρησκειες , τα οποια και αρχισα να μελετω. Η πρωτη αμφιβολια που μπηκε στο μυαλο μου δεν ηταν αν υπαρχει ή οχι θεος αλλα αν ο θεος στον οποιο πιστευω ειναι ο πραγματικος. Καπου εκει επεσε το ματι μου και στη λεξη αγνωστικηστης ,την οποια και υοθετισα μιας και τοτε με εξεφραζε.
Μετα ηρθε η μελετη της φυσικης και θεωριων που αλλαξαν την γνωμη μου για τη δημιουργια του συμπαντος , την εξελιξη κ.α. Μπηκα και εγω στη μεριδα των ανθρωπων που ζητουσαν επιχειρηματα και αποδηξεις για να πιστεψουν κατι και σταματισα να τρεφω ενδομυχες ελπιδες για ενα παντοδυναμο τζινι που με στιρηζει και αρχισα να στιριζω τις ελπιδες μου σε μενα.
Το μικροβιο, βεβαια, δεν εφυγε αμεσως γιατι η αντιβιωση της λογικης θελει τον χρονο της. Δηλωνα αθεος απο τα 16 και κατι , αλλα καταφερα να βγαλω τελειως τον θεο απο μεσα μου περιπου τρια χρονια μετα και καθως αντιλαμβανομουν το γεγονος ενιωθα πολυ καλα με τον εαυτο μου που καταφερε επιτελους να αποβαλλει την πλυση εγγεφαλου που εφαγε για χρονια και σκεφτοταν και επρατε επιτελους με τους δικους του ορους και οχι με τις υποσυνειδητες οδηγιες ενος πλασματος στον ουρανο.
The trouble with having an open mind is that people will insist on coming along and trying to put things in it
Άβαταρ μέλους
aeroxeimarros
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 18:51
Όνομα Ιστότοπου: Ο καιρός είναι εξίσωση
Επικοινωνία:

Ως νέο μέλος θα γράψω το πώς έγινα άθεος, νομίζω ότι είναι σημαντικό να αφηγούμαστε το ''πως'' !

Λοιπόν, κατ' αρχήν με υποβοήθησε θα έλεγα ο καιρός και η Μετεωρολογία. Η ενασχόληση μ'αυτήν την επιστήμη σου παρέχει τη δυνατότητα να κατανοήσεις βασικά ότι ο άνθρωπος και η νόηση του δύναται να ερμηνεύσει ικανοποιητικά τον κόσμο και το περιβάλλον του με την εξέλιξη της επιστήμης , της θεωρητικής γνώσης και της τεχνολογικής ανάπτυξης καθώς ο καιρός εν προκειμένω προβλέπεται πλέον για τουλάχιστον 5-6 ημέρες με μεγάλη ακρίβεια κάτι που στα βάθη του παρελθόντος θεωρούταν ως θεία τιμωρία και αγανάκτηση.
Εν γένει η εκλογίκευση των μύθων θεωρώ ότι έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην στροφή μου προς την αμφιβολία.
Έιναι γεγονός ότι αυτό που με προβλημάτιζε είναι η ύπαρξη πολλών θρησκειών που η καθεμία διατείνεται ως του μοναδικού αληθινού θεού και όλες οι άλλες είναι απλά πλάνη ή του διαβόλου. Αναρωτιόμουν, για ποιο λόγο εγώ να είμαι στη σωστή;

Η απελευθέρωση οριστικά από τη θρησκεία θα έλεγα ότι προήλθε από την φιλοσοφική αναζήτηση καθώς επίσης και από διάφορα επιστημονικά συγγράματα και πραγματείες περι της γέννεσης του κόσμου...

Αυτά :P

http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/
http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/

Συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα κάθε άνθρωπος δεν σκέφτεται παρά τον εαυτό του.(Σοφοκλής)
Απάντηση