Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Εγώ μεγαλώνοντας, σιγά σιγά αντιλήφθηκα ότι πολλοί έπασχαν από θεϊσμό .
État de siège
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Έρχεται κάποια στιγμή που διαπιστώνεις ότι έχεις φάει χοντρό δούλεμα και η ιστορία δε δένει με τίποτα. Διαπιστώνεις ότι τα παραμύθια με τον Πινόκιο και τη Χιονάτη και πιο συναρπαστικά είναι αλλά και πιο πιστευτά απ' αυτά που σου σερβίρουν για τη θρησκεία. Και τότε έρχεται η αποκάλυψη. Και λες: ανήκω στο προνομιούχο είδος που διαθέτει κάτι μεγαλειώδες: τη λογική. Ας τη χρησιμοποιήσω λοιπόν και ας πάψω να την κρατάω κλειδωμένη, κρίμα είναι. Και τότε πουφ! Τσουνάμι. Πάει κι ο θεός, κι ο διάβολος, κι ο χριστός κι η παναγία (aka χριστοπαναγία) κι ο αγιοβασίλης κι ο αδαμ κι η εύα και το κακό συναπάντημα. Τόσο απλό είναι. Τόσο απλό που σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς στο καλό γίνεται και δεν το κάνουν όλοι οι άνθρωποι. Αλλά εδώ είμαστε. Και θα τα καταφέρουμε. Αργά ή γρήγορα. Πάντως είμαι σίγουρος. Κάποια στιγμή η λογική θα νικήσει. Μπορεί να μην είμαστε εδώ (το πιθανότερο), όμως θα ΄χουμε βάλει το σπόρο και κάποια στιγμή θα βλαστήσει.
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Γουσταρω πολυ σε αυτο το forum που με λιγη υπομονη θα βρεθει καποιος να γραψει αυτα που θα εγραφα για μενα

:text-+1: mandra :handgestures-thumbup:
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
CPK
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 13 Μάιος 2011 15:05
Όνομα Ιστότοπου: Μetavolismos
Επικοινωνία:

mandra έγραψε:Έρχεται κάποια στιγμή που διαπιστώνεις ότι έχεις φάει χοντρό δούλεμα και η ιστορία δε δένει με τίποτα. Διαπιστώνεις ότι τα παραμύθια με τον Πινόκιο και τη Χιονάτη και πιο συναρπαστικά είναι αλλά και πιο πιστευτά απ' αυτά που σου σερβίρουν για τη θρησκεία. Και τότε έρχεται η αποκάλυψη. Και λες: ανήκω στο προνομιούχο είδος που διαθέτει κάτι μεγαλειώδες: τη λογική. Ας τη χρησιμοποιήσω λοιπόν και ας πάψω να την κρατάω κλειδωμένη, κρίμα είναι. Και τότε πουφ! Τσουνάμι. Πάει κι ο θεός, κι ο διάβολος, κι ο χριστός κι η παναγία (aka χριστοπαναγία) κι ο αγιοβασίλης κι ο αδαμ κι η εύα και το κακό συναπάντημα. Τόσο απλό είναι. Τόσο απλό που σε κάνει να αναρωτιέσαι πώς στο καλό γίνεται και δεν το κάνουν όλοι οι άνθρωποι. Αλλά εδώ είμαστε. Και θα τα καταφέρουμε. Αργά ή γρήγορα. Πάντως είμαι σίγουρος. Κάποια στιγμή η λογική θα νικήσει. Μπορεί να μην είμαστε εδώ (το πιθανότερο), όμως θα ΄χουμε βάλει το σπόρο και κάποια στιγμή θα βλαστήσει.

epic post :clap:
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Bertrand γιατι δεν εισαι χριστιανος?

[youtube]HQJ3sqkdCRE[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Λέγεται ότι στο Youtube κυκλοφορεί και videaki του Jesus με τίτλο "Why I'm Not Bertrand Russell" :lol:
État de siège
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι μεγάλη μορφή αυτός ο Russell. Και τα 'χει πει εδώ κι εκατό χρόνια, που λέει ο λόγος. Αλλά ποιος να τον ακούσει, ειδικά εδώ στο Ελλαδιστάν. Εδώ μόνο Μενεγάκη, Λαζόπουλος, Κωστόπουλος και Λίτσα Πατέρα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

mandra έγραψε: Εδώ μόνο Μενεγάκη, Λαζόπουλος, Κωστόπουλος και Λίτσα Πατέρα.
..και Χριστόδουλος :mrgreen:
État de siège
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Σίμων Resurrected έγραψε:
mandra έγραψε: Εδώ μόνο Μενεγάκη, Λαζόπουλος, Κωστόπουλος και Λίτσα Πατέρα.
..και Χριστόδουλος :mrgreen:
Μεγάλη λέρα. Προξένησε τεράστια ζημιά η παρουσία του σε όλα τα επίπεδα. Και με παρενέργειες που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

mandra έγραψε:
Σίμων Resurrected έγραψε:
mandra έγραψε: Εδώ μόνο Μενεγάκη, Λαζόπουλος, Κωστόπουλος και Λίτσα Πατέρα.
..και Χριστόδουλος :mrgreen:
Μεγάλη λέρα. Προξένησε τεράστια ζημιά η παρουσία του σε όλα τα επίπεδα. Και με παρενέργειες που δυστυχώς υπάρχουν ακόμα.

:o Πώς εκφράζεσαι έτσι για τον Μεγάλο εθνάρχη;;!!! .....
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]tXunYiLaqa4[/youtube]

..."Έχεις κοινό γιαγιάδες , παππούδες , φασιστές ,
μαλάκες, βλαμμένα και τουρίστες
Καλή σου τύχη μεσσία και θεός μαζί σου
Μεγάλε εθνάρχη άντε γαμήσου"


:mrgreen:
État de siège
mandra
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: 19 Οκτ 2010 18:09
Όνομα Ιστότοπου: -

Πααααάρα πολύ καλό. Δεν το είχα υπ' όψιν μου. Ποιος είναι ο εμπνευσμένος καλλιτέχνης; Ν' αγιάσει :lol: το στόμα του.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

mandra έγραψε:Πααααάρα πολύ καλό. Δεν το είχα υπ' όψιν μου. Ποιος είναι ο εμπνευσμένος καλλιτέχνης; Ν' αγιάσει :lol: το στόμα του.

Το συγκρότημα ΣΤΙΧΟΙΜΑ και το τραγούδι τους «Για Έναν Μεγάλο Εθνάρχη». Από τον δίσκο τους «Η Πτώση Των Αγγέλων»
État de siège
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Richard ποια η γνωμη σου για το θεο?

[youtube]YltEym9H0x4[/youtube]
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οι αναρτήσεις για τον Χρίστόδουλο αποκόπηκαν εδώ
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Stephen υπαρχει θεος?

[youtube]7L7VTdzuY7Y[/youtube]

Ωποτε βλεπω αυτον τον ανθρωπο με πιανει μια συγκινηση.
Minds are like para-chutes. They only function when open.
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν άθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θεού ή πιστεύει στο ότι δεν υπάρχει θεός, τότε δεν είμαι άθεος.
Οι απόψεις μου μάλλον βρίσκονται πιο κοντά σε αγνωστικιστικές θέσεις.

Μια μέρα θα μου μείνει αξέχαστη, μάλλον μέχρι τη μέρα που θα πεθάνω.
Ήταν απόγευμα και κοιτούσα έξω από το παράθυρο -δεν θυμάμαι ακριβή ημερομηνία, αλλά θυμάμαι ότι ήμουν παιδάκι του δημοτικού-.
Σε κάποια φάση είπα από μέσα μου ''αν υπάρχει θεός ας περάσει τώρα ένα περιστέρι μπροστά από το τζάμι'' και όντως πέρασε ένα περιστέρι, έκανε έναν ελιγμό και προσγειώθηκε στο έδαφος. Στην αρχή σάστισα, δεν πίστευα στα μάτια μου, αλλά σιγά σιγά άρχισαν οι εκλογικεύσεις.
1. Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει περιστερώνας
2. Ένας πολύ αφοσιωμένος άνθρωπος ταϊζει περιστέρια εδώ και πολλά χρόνια
3. Το περιστέρι αφού έκανε τον ελιγμό προσγειώθηκε στο σημείο που ήταν μαζεμένα πολλά περιστέρια, μάλλον εκεί υπήρχε τροφή κοκ

Εκ των υστέρων και προσπαθώντας να ερμηνεύσω εκείνο το περιστατικό και την αν μη τι άλλο την ασυνήθιστη εκλογίκευση για ένα μικρό παιδί, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν ήθελα να πιστέψω. Ακόμα και ο ουρανός να άνοιγε στα δύο θα προσπαθούσα να βρω μια πιθανή εξήγηση.
Από τότε ακόμα σταμάτησε να με απασχολεί το θέμα περί ύπαρξης και όταν ήρθα για πρώτη φορά σε επαφή με την εκλαϊκευμένη φυσική υιοθέτησα την άποψη του Laplace την οποία εξακολουθώ και εφαρμόζω στην καθημερινότητά μου. Δεν χρειάζομαι αυτή την υπόθεση.
I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το "πιστεύεις ότι δεν υπάρχει θεός" το βρίσκω λάθος ως έκφραση καθώς υπονοεί ότι αυτό είναι ένα συμπέρασμα για το οποιο ευθυνόμαστε εμείς και ότι βασίζεται σε κάποια δίκια μας προσωπική υπερβατική πεποίθηση. Δεν είμαστε εμείς που δεν πιστεύουν στον θεο καθώς δεν είμαστε εμείς που πρέπει να βρούμε τον θεο. Μας παρουσιάστηκε μια υπόθεση από αυτούς που κάνανε την υπόθεση, αυτοί η υπόθεση δεν έχει στοιχεια να αποδειχτεί ότι είναι αληθής άρα δεν την αποδεχόμαστε.

Η πιστη δεν έχει καμια δουλειά.
1 over 7 billions
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 06 Σεπ 2011 01:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είμαι σίγουρος για το τι είναι η αθεϊα. Ήθελα να διαχωρίσω τη θέση μου από κάθε ψήγμα πίστης ως άπιστος άνθρωπος.
I don't care if it's a white cat or a black cat. It's a good cat as long as it catches mice.

Extraordinary claims require extraordinary evidence
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Αθεΐα είναι η απουσία πιστης στην ύπαρξη θεών. Το "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός" μονο ως "Νομίζω ότι"(;) μπορούμε να το πάρουμε και όχι σαν τιν θρησκευτική πιστη
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

1 over 7 billions έγραψε: Σε κάποια φάση είπα από μέσα μου ''αν υπάρχει θεός ας περάσει τώρα ένα περιστέρι μπροστά από το τζάμι'' και όντως πέρασε ένα περιστέρι, έκανε έναν ελιγμό και προσγειώθηκε στο έδαφος. Στην αρχή σάστισα, δεν πίστευα στα μάτια μου, αλλά σιγά σιγά άρχισαν οι εκλογικεύσεις.
1. Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει περιστερώνας
2. Ένας πολύ αφοσιωμένος άνθρωπος ταϊζει περιστέρια εδώ και πολλά χρόνια
3. Το περιστέρι αφού έκανε τον ελιγμό προσγειώθηκε στο σημείο που ήταν μαζεμένα πολλά περιστέρια, μάλλον εκεί υπήρχε τροφή κοκ
4.Είχες πει το ίδιο πράγμα πολλές φορές από μέσα σου αλλά θυμάσαι μόνο την μία φορά που "πέτυχε" 8-)
État de siège
Απάντηση