Πώς και γιατί γίνατε άθεοι;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα φανεί αστείο αλλά, εγώ έγινα άθεος όταν διάβασα τον Τομ Σώγερ και τον Χωκ Φιν (πρέπει να ήμουν 10-12 ετών). Δεν ξέρω πώς, αλλά μετά από κάμποσες αναγνώσεις δεν με ξαναπασχόλησε τίποτε το θεολογικό.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Tom Sawer! Χα! Καλό, πρώτη φορά το ακούω αυτό. :D
:O
Άβαταρ μέλους
essex green
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 13:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαιρετω το Φορουμ , καλη επιτυχια και μακροημερευση .
Η δικια μου πορεια προς την απωλεια της μαλλον αναιμικης πιστης μου εγινε παραδοξως με την βοηθεια του Εριχ Φον Ντενικεν. Σε ενα απο τα βιβλια του , που διαβαζα μικρος , εριξε και την ιδεα του Ιησου ως εξωγηινου :mrgreen: .
Ειναι πολυ ρομαντικο το να βρισκει κανεις τις ριζες του σκεπτικισμου του στον Ντενικεν.
Οταν μεγαλωνεις εχοντας μαθει μονο ενα παραμυθι ευκολα το πιστευεις οταν ομως τα παραμυθια αρχιζουν και γινονται πολλα και αλληλοσυγκρουομενα καταλαβαινεις οτι καποιος πρεπει σου λεει ψεματα και εκει ειναι για μενα η αρχη του δρομου .
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Μέχρι τα 20-21 (δεν θυμάμαι ακριβώς) ήμουν χριστιανή και μάλιστα πολύ αφοσιωμένη. Βέβαια ήμουν η κλασσική χριστιανή που δεν πιστεύει σε τίποτα σχεδόν από αυτά που λένε στην εκκλησία αλλά παρόλα αυτά θεωρεί πως είναι πολύ πιστή… Από την τρίτη λυκείου, ίσως και νωρίτερα, έκανα ατελείωτες συζητήσεις με 2 φίλες μου άθεες για το θέμα της θρησκείας οι οποίες συνεχίστηκαν και αργότερα με 2-3 φίλους που γνώρισα στο πανεπιστήμιο. Το κρακ έγινε όταν συνειδητοποίησα πως δεν γίνεται να διαχωριστεί η θρησκεία από την εκκλησία και την ιστορία της ως τώρα (γιατί κλασσικά έλεγα πως δεν φταίει ο χριστιανισμός για τα λάθη των παπάδων κλπ). Κι έγινε σε μια στιγμή, τόσα χρόνια συζητήσεων και σκέψεων συσσωρεύτηκαν και έγινε το μπαμ μάλλον.

Μετά από αυτό όμως πήγα σχεδόν αμέσως στον παγανισμό, δεν είχα πρόβλημα με την πίστη στο υπερφυσικό βλέπετε, και αντιθέτως νόμιζα πως την χρειαζόμουν.

Νομίζω όμως πως η Λουκρητία είχε δίκιο, από κάποιο σημείο και μετά, αν γίνει ένα μπαμ μέσα σου είναι αδύνατο να πιστέψεις. Όσο κι αν προσπαθούσα δεν μου έβγαινε τίποτα, άρχισα να κατευθύνομαι προς τον αγνωστικισμό και μετά αυθόρμητα στην αθεΐα. Απλά συνειδητοποίησα πως δεν είχα την ανάγκη να πιστεύω κάπου και τότε απλά τέλειωσαν όλα όσον αφορά εμένα και την πίστη. Επίσης κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως και να υπήρχε θεός δεν θα άλλαζε τίποτα στην συμπεριφορά και στην ζωή μου.

Και όντως, όπως είπε και η Λουκρητία η ύπαρξη του θεού είναι το γεγονός που πρέπει να αποδειχτεί κι όχι το αντίθετο. Ο μόνος (και πολύ απλός όμως) τρόπος για να αποδειχτεί ότι υπάρχουν πράσινοι μικροσκοπικοί ελέφαντες με ροζ βούλες είναι να βρούμε έναν. Όμως είναι σχεδόν αδύνατο να ψάξουμε κάθε σημείο της γης για να αποδείξουμε πως δεν υπάρχουν. Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την ύπαρξη του θεού.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Α και κάτι που ξέχασα πριν. Κάτι άλλο που με βοήθησε στο να σταματήσω να είμαι χριστιανή ήταν η συνειδητοποίηση πως η θρησκεία επηρεάζει πράγματι αρνητικά κάποιους ανθρώπους.

Ήμουν πάντα πολύ τυχερή και με τους γονείς μου και με τους καθηγητές μου και με τους φίλους μου. Ποτέ δεν ένιωσα πχ αμαρτωλή, δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι μας βαραίνει το προπατορικό αμάρτημα ή ότι είναι κακό που είμαι γυναίκα, ότι θα πείραζε αν δεν νήστευα ή ότι είναι αμαρτία που έκανα σεξ και δεν είχα παντρευτεί. Δεν είχα ποτέ σκεφτεί ότι είναι κακό το ότι δεν θέλω να παντρευτώ καν.

Και με φρίκη συνειδητοποίησα κάποια μέρα πως πολλά άτομα ζουν μ'όλες αυτές τις τύψεις και με 1000 ανασφάλειες και πως γι'αυτό ευθυνόταν ο τάδε τρελός θεολόγος που τους έκανε κήρυγμα στο σχολείο ή/και μια αυστηρά χριστιανική οικογένεια που εμφύτευσε στο μυαλό τους σκέψεις παράλογες για την ζωή τους, δηλαδή ουσιαστικά η ίδια η θρησκεία γιατί κάτι τέτοιες βλακείες διδάσκει, άλλο που εγώ αν και χριστιανή δεν τις είχα πάρει ποτέ στα σοβαρά.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Και με φρίκη συνειδητοποίησα κάποια μέρα πως πολλά άτομα ζουν μ'όλες αυτές τις τύψεις και με 1000 ανασφάλειες και πως γι'αυτό ευθυνόταν ο τάδε τρελός θεολόγος που τους έκανε κήρυγμα στο σχολείο ή/και μια αυστηρά χριστιανική οικογένεια που εμφύτευσε στο μυαλό τους σκέψεις παράλογες για την ζωή τους, δηλαδή ουσιαστικά η ίδια η θρησκεία γιατί κάτι τέτοιες βλακείες διδάσκει, άλλο που εγώ αν και χριστιανή δεν τις είχα πάρει ποτέ στα σοβαρά.

Εδώ να πω πως πρόσφατα μίλησα με έναν άθεο γνωστό μου, του οποίου οι παππούδες ήταν κι οι δυο παπάδες, και οι γονείς του είχαν ανακαλύψει πριν λίγες μέρες ότι ήταν άθεος. Η αντίδρασή τους; Τον έβαλαν κάτω κι άρχισαν να ρωτάνε τι λάθος βρίσκει στο χριστιανισμό (και μιλάμε για ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ: "νομίζεις ότι είναι κακό να αγαπάμε τους άλλους;") αναγκάζουν να κάνει αυτός την προσευχή πριν το φαγητό, ακόμα κι όταν έχουν καλεσμένους, θα βάλουν έναν μοναχό να του μιλήσει περί θρησκείας κλπ και θα τον πάνε και για μερικές μέρες στο άγιο όρος μαζί με τους "άνδρες του σπιτιού". Εγώ πάντως τον συμβούλευσα (για πλάκα) να πει στον μοναχό "προσπαθείτε να με προσηλυτίσετε;" :P Να πόσο διεστραμμένο μπορεί να καταντήσει το μυαλό ενός θρήσκου ανθρώπου, να μην δίνει στα παιδιά του καμιά επιλογή, παρά αυτή που έχει κάνει ο ίδιος.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αν είναι δυνατόν!!! Τραγικές καταστάσεις (προσευχή πριν από το φαγητό; αυτό δεν το έχω δει ποτέ να γίνεται...). Άστα η διαστροφή είναι απερίγραπτη σ'αυτές τις περιπτώσεις όντως, λες και μέσα σε 1 μέρα, απλά και μόνο επειδή έμαθαν πως είναι άθεος δεν είναι το ίδιο άτομο πια... Πόσο χρονών είναι αν επιτρέπεται; Καλό κουράγιο πες του.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΖ

Εμένα δεν με βάζουν να κάνω προσευχή στο φαγητό, την κάνουν μόνοι τους. Αλλά για πολύ καιρό με πρήζανε να πάω στο άγιο όρος, να πάω να συζητήσω με "πνευματικούς". Το βασικό επιχείρημα είναι ότι δεν μπορώ να απορρίψω τη θρησκεία αν δεν τη γνωρίζω.
Φυσικά από ένα σημείο και μετά μπήκαν τα πράγματα στη θέση τους και τώρα ασχολούνται ελάχιστα.

Οπότε καταλαβαίνω τη θέση του φίλου σου.

Μια συμβουλή που θα του έδινα εγώ επειδή έχω βρεθεί εκεί είναι, να τους γράψει όλους στα @@ του. Όχι σαν αντιδραστικότητα η δεν ξέρω κι εγώ τι, αλλά επειδή είναι ο μόνος δρόμος. Όταν μπλέκεται η θρησκεία (και με πολλούς παπάδες στο σόι, όπως στο δικό μου) οι άνθρωποι δεν παίρνουν από λόγια. Εγώ για πολύ καιρό προσπαθούσα να τους πείσω ότι δικαιούμαι να έχω άλλη άποψη. Όχι ότι έχω δίκιο! Απλά ότι δικαιούμαι να διαφωνώ. Δεν ήθελα να τσακωθώ ή να νευριάσω γιατί δεν θέλω να τους στεναχωρήσω. Αλλά η λογική δεν λειτουργεί. Η βία (φωνές και τσακωμοί) πάλι δεν βοηθάει. Το μόνο που μένει να κάνει κανείς είναι να τους γράψει στα @@ του πολύ διακριτικά και χωρίς αντιπαραθέσεις και να κάνει το δικό. Στη δική μου εμπειρία (δυστυχώς μάλλον) είναι η μόνη λύση.

@Ιοκάστη οι γονείς μου όταν τρώνε πάντα κάνουν προσευχή, οπότε όταν τρώμε καμιά φορά όλοι μαζί κάνουνε προσευχή. Μια φορά πολύ πρόσφατα, μόλις τελειώνει την προσευχή ο πατέρας μου με κοιτάει με ένα ύφος μυστήριο και μου κάνει επίπληξη ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ!!! Φυσικά έφαγε τρελό μπινελίκι και σηκώθηκα και έφυγα.

>.< δεν μπορώ άλλο με όλους τους ψυχάκηδες!
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

@ Ιοκάστη: 16 είναι κι αυτός, σαν εμένα :P

@ Γιώργος: δηλαδή ξέρουν οι γονείς σου ότι είσαι άθεος;

Πάντως, αυτόν τον γνωστό μου θα τον αποκληρώσουν όπως πάει. Εμένα στη θέση του δε θα μ'ένοιαζε ακόμα κι αν με "αποκλήρωναν", όπως κι αν θα γινόταν αυτό, άνθρωποι που δεν μ' αφήνουν να εκφράζω ελεύθερα την άποψή μου δεν νοιάζονται πραγματικά για το καλό μου, ακόμα κι αν είναι συγγενείς μου. Αν ποτέ μου φερόταν έτσι οι γονείς μου, μόλις γινόμουν 18 θα έφευγα και δε θα τους ξαναμιλούσα (ούτε λεφτά θα ζητούσα xD θα έκανα μόνη μου τη δική μου ζωή)
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Το βασικό επιχείρημα είναι ότι δεν μπορώ να απορρίψω τη θρησκεία αν δεν τη γνωρίζω.
Λες και αυτοί γνωρίζουν κάθε θρησκεία και συνειδητά τις απορρίπτουν όλες ως παράλογες, εκτός από τη δική τους, τη "λογική"-αυτό το επιχείρημα επίσης, το έχω ακούσει από πολλούς, "ο χριστιανισμός είναι η πιο λογική θρησκεία" (με ποιο κριτήριο; ), λες και έχουν κρίνει αντικειμενικά-. Η γνώμη μου είναι ότι ο μεγάλος αριθμός των θρησκειών του κόσμου είναι αυτό που τις καθιστά αναληθείς και παράλογες. Είναι αδύνατο να τις μελετήσω όλες, πάντα θα υπάρχουν κάποιες που θα μου διαφύγουν. Αν όντως υπήρχε ο θεός ή οι θεοί που προβάλλουν οι θρησκείες, τότε δε θα ήταν τόσο μεγάλος ο αριθμός τους, αφού η υποτιθέμενη "παντοδυναμία" του θεού δε θα άφηνε καμία αμφιβολία στους ανθρώπους για την αδιαμφισβήτητη ύπαρξή του.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ρε μη το ψάχνεις :lol:
Εδώ μιλάμε για κυκλική λογική και ασύνδετα συμπεράσματα.

πατέρας Γιώργου: Δεν μπορείς να την απορρίψεις χωρίς να το ψάξεις.
Γιώργος: Το ίδιο ισχύει για το βουδισμό και τη scientology
π: Εσύ όμως γεννήθηκες Χ.Ο.
Γ: Ναι αλλά έτυχε να γεννηθώ από Έλληνες γονείς και να μην είμαι γιος του Tom Cruise.
π: Ναι όμως είσαι βαπτισμένος Χ.Ο.
Γ: Δεν το διάλεξα.
π: Το διαλέξαμε εμείς για εσένα γιατί δεν μπορούσες γιατί ήσουν μικρός και θα μπορούσες να διαλέξεις όταν μεγαλώσεις.
Γ: Τώρα είμαι μεγάλο μπεμπέ και διάλεξα!
π: Ναι αλλά χωρίς να το έχεις ψάξει!
:doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εικόνα

Έχω κάνει ακριβώς την ίδια συζήτηση άπειρες φορές.

Edit:
@Λουκρητία

Ξέρουν πολύ καλά ότι είμαι άθεος. Απλά νομίζουν ότι είμαι μπερδεμένος και πλανεμένος και κάποιος με επηρέασε και μου μιλάει ο διάβολος στο αυτί κλπ.
Θα σηκωνόμουν να έφευγα αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο πρακτικά. Προτιμώ να συμβιβαστώ και να κάνω πως δεν ακούω για λίγο καιρό ακόμα. (τώρα είμαι 19)
:O
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:πατέρας Γιώργου: Δεν μπορείς να την απορρίψεις χωρίς να το ψάξεις.
Γιώργος: Το ίδιο ισχύει για το βουδισμό και τη scientology
π: Εσύ όμως γεννήθηκες Χ.Ο.
Γ: Ναι αλλά έτυχε να γεννηθώ από Έλληνες γονείς και να μην είμαι γιος του Tom Cruise.
π: Ναι όμως είσαι βαπτισμένος Χ.Ο.
Γ: Δεν το διάλεξα.
π: Το διαλέξαμε εμείς για εσένα γιατί δεν μπορούσες γιατί ήσουν μικρός και θα μπορούσες να διαλέξεις όταν μεγαλώσεις.
Γ: Τώρα είμαι μεγάλο μπεμπέ και διάλεξα!
π: Ναι αλλά χωρίς να το έχεις ψάξει!
Χαχαχα xD στην πραγματικότητα είναι τραγελαφικό το γεγονός πως οι θρησκευόμενοι άνθρωποι δρουν τόσο παράλογα, είναι απίστευτη η διαστρέβλωση της λογικής τους.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Loipon paidia geia sas. Eimai kainourgios sto forum kai xeromai pou tha mporw na sizitaw gia auto to thema pou toso mas endiaferei emas tous anthrwpous.

Loipon..axem..(signwmi,vixas),

Tha ksekinisw tin andromi me to na sistithw,

Me lene Panagiwti kai eimai 16 etwn. Apo mikros imoun kapws thriskos (an kai den pigaina sxedon pote kathe Kyriaki stin ekklisia,den nisteua kai eksomologoumouna sxedon pote). I mana mou (kali ginaika kai eksipni) ine poli thriska [an kai asxolitai -opws oles- kai me zwdia klp(!)o pateras mou den asxoloutan xwris na dilwni i na deixnei oti einai atheos i agnwstikistis]. Elpiza kai imoun pepismenos oti ipirxe theos. Mou arese (opws se olous pisteuw) na imoun se enan ouranio kosmo me ton theo kai na kaname voltes stous kipous tou paradeisou ws tin aiwniotita("tromaktiko" to noima autis tis leksis).Auto sinexizotan mexri tin ilikia twn 16. Prosfati allagi loipon.

I allagi ofeilete se enan atheo kommounisti pou itan sti taksi mou. Stin arxi mas kritikare (malista anapodogirise proklitika tin eikona tou christ tis taksis mas kati pou mou genise apostrofi pros to atomo tou). Eixame simplexthei mesa se ena mikro debataki kai mou dilwse oti pisteuei se auton kai mono se auton-egwkentriko pantws to arguement pantws. E, me touta kai me ta alla kathisame kai ta sizitisame kai mou anoikse kapws ta matia. E, i sinexeia einai apli. Kathisa kai meletisa polla pragmata kai evgala kapoies logikes apofaseis me to mialoudaki mou. Aneptiksa ti kritiki skepsi mou kai epeitelous,noithw oti mporw na zw PRAGMATIKA ELEUTHERA. Xwris periorismous kai paramithakia tis xalimas.

Etsi na se ti pisteuw. Oxi ston eauto mou, oute sto iptameno makaroteras (to opoio xthes eida ston ipno mou) alla se auto: AKSIES. Tis exoume anagi oloi epeidi mas dixnoun enan kalitero tropo zwis. Xwris autes o logikos metavalete se paralogo (giati egw na min skotwsw kapoiwn gia na tou parw ta xrimata. Tha steilei fwtia o theos na me kapsei. i tha kaw sta kazania tis kolasis?). Oxi. Giati i logiki se sindiasmo me tis aksies mas ksehwrizoun apo ta zwa. Gi' auto loipon: LOGIKI-AKSIES. Se auta as pisteuoume.

P.S: I sxesi mou me tous theistes ine opws i sxesi tou House (megalos fan tis seiras House m.d.-apo deutera mexri paraskeui stis 6:45). Tous tapeinwnw kai meta tous peripezw-i to antitheto?lol. Kai an kapoios me "piezei" arketa ton "prokalw" se debataki (enoite me peiragmata-den antexw re paidia tin katastasi xwris logiki "it does not make sence!!!".

P.S.2: Ennoite oti exw pragmata na rwtisw. Gi' auto allwste irtha edw.

Kali sinexeia!!!
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες Παναγιώτη. Μπορεί καμιά φορά να σε λέω FoM γιατί δεν ξέρω αν θα θυμάμαι το Παναγιώτης. :D
Αν σε βολεύει να γράφεις Ελληνικά θα ήταν ίσως καλύτερα από τα greeklish αν και εμένα δεν με νοιάζει και πολύ.
:O
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

OK boss.

A, ερωτηση σου αρεσει η κλασσικη κιθαρα ή προτιμας την ηλεκτρικη;
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Καλώς όρισες φίλε Παναγιώτη. Enjoy your stay!
(malista anapodogirise proklitika tin eikona tou christ tis taksis mas kati pou mou genise apostrofi pros to atomo tou)
Λοιπόν, στην τάξη μου ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να υπάρχει εικόνα του Χριστού αν δεν είναι έστω και λίγο "πειραγμένη". Αυτή την εβδομάδα γυρίσαμε την εικόνα απο πίσω (δλδ ο jesus κοιτάει τον τοίχο) και ζωγραφίσαμε τον Μ.Αλέξανδρο. Την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε ζωγραφίσει από πάνω τον Χριστό (κέρατα, σατανικο γέλιο, ανάποδα μάτια :lol: κτλ). Καμία αντίδραση από τους καθηγητές :D.
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

ΩΩΩ Flying Spaggetti Monster προσκυνω την μακαρονοτητα σου.

Σλατσαμην

Που να δεις τι κανουν οι δικοι μας. Ζωγραφιζουν πενταλφες διπλα απο το χριστο προκλητικα (οχι επειδη ειναι σατανιστες) αλλα επειδη εχουμε ενα φανατικο θρησκευτικο της παλιας σχολης και θελουν να του τη σπασουν.
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

κάποια στιγμή θα γράψω και εγώ την ιστορία μου, αν και είναι πιο ομαλή και δεν ήταν απότομη η αλλαγή.

θέλω να πω για αυτό που είπε ο παναγιώτης ότι ο προσηλυτισμός προς τον αθεϊσμό δεν είναι θεμιτός όπως δεν είναι και προς καμια θρησκεία. Δεν λέω ότι αυτό έκανε ο άνθρωπος στην ιστορία του απλά μου έδωσε το εύνασμα για να πω αυτό
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Ε, δεν ημουν και στουρνος. Την εψαχνα την κατασταση. Αλλα φοβομουν και ειχα ανσφαλειες. Ηθελα να πιστευσς και να διωξω αυτες τις σκεψεις απο το μυαλο μου. Αλλα αυτος με βοηθησε να αντιμετωπισω την κατασταση οπως ηταν και να μην φοβαμαι πια να εκφρασω την αποψη μου γι αυτο το ζητημα συν το γεγονος οτι με boostare για παρατερω μελετη. Δεν μου εβγαλε και "πυρηνο" λογο!ΛΟλ!
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Παναγιώτης και Σίσυφος,

ΕΙΣΤΕ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΜΟΥ!

Ας κρατήσουν τις εικόνες στις εκκλησίες. Δεν έχουν δουλειά στα σχολεία. Κάντε τους ότι κάνει ο Banksy στις διαφημίσεις.

Παναγιώτης, σχετικά με την κιθάρα που είπες κλασική δεν έχω κοιτάξει ποτέ. Ξεκίνησα με ηλεκτρική περίπου πριν δύο χρόνια.
:O
Απάντηση