Χριστιανικές γιορτές και έθιμα: τι κάνουμε;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ
Οι παρακάτω αναρτήσεις αποσπάστηκαν από εδώ.



Η εισβολή του παπαδαριού, γίνεται πάντα χωρίς λόγο και αιτία και πολλές φορές θρεωρείται και δεδομένη. Προσωπικά σε χώρο που "ελέγχω", απαγόρεψα την κοπή πίττας και τον αγιασμό την νέα χρονιά, ήδη από πέρισυ. Το παράδοξο ήταν πως δεν συνάντησα και καμία αντίδραση, όπως δεν είχαμε συναντήσει και τις άλλες χρονιές που κάναμε τέτοιες ενέργειες....
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλά τον αγιασμό, αλλά την πίττα γιατί? Δεν είναι χριστιανική, κι έχει πλάκα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Γιατί η πίττα συνοδεύεται από ένα κομμάτι του χριστού πρώτον, είναι χριστιανικό κατάλοιπο δεύτερον και προτιμάμε να τα φάμε σε σουβλάκια τρίτον! ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Όντως, αν ήταν πίτα γύρος θα άλλαζε το πράμα.

Πάντως εξαρτάται και από το δώρο. Ένα USB 8 Gigabytes ή ένα βιβλίο που μας κάνανε στο Λύκειο είναι καλοδεχούμενα. Μία εικόνα του Χριστού ή της Παναγίας που κερδίζαμε στο Γυμνάσιο ήταν γμσ τα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Nemertes έγραψε:
Off Topic
Γιατί η πίττα συνοδεύεται από ένα κομμάτι του χριστού πρώτον, είναι χριστιανικό κατάλοιπο δεύτερον και προτιμάμε να τα φάμε σε σουβλάκια τρίτον! ;)
Off Topic
Το κομμάτι του χριστού (και της παναγίας και όλης της αγίας οικογενείας) μπορείς απλά να το παραλείψεις. Το ότι είναι χριστιανικό κατάλοιπό δεν το ήξερα - να σου πω πάντως δε με χαλάει τώρα που το έμαθα. Μου αρέσει αυτό το concept του γλυκού με το γούρι μέσα. Το έχουν και στην Ισπανία με το roscón de reyes (ας πούμε την "πίτα των βασιλιάδων μάγων"), όπου όμως βάζουν πολλά μπιχλιμπίδια μέσα, και όχι μόνο ένα νόμισμα (ακόμη καλύτερα δηλαδή). Για τα σουβλάκια δεν έχω να πω τίποτε - περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, που λένε, και αν σας αρέσουν τα σουβλάκια, κανένα πρόβλημα. :P
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Γενικά επειδή στην συγκεκριμένη φάση "επιρρεάζω" κόσμο προσπαθώ να τους δείξω πως δεν πρέπει όλα να συνδέονται με την θρησκεία. Έστω και τυπικά. Το αντικείμενό μας δεν έχει καμία σχέση με τους θεούς και τους δαίμονες του καθενός και αυτό θέλω να καταλάβουν, τα νέα παιδιά. Οπότε για όσο θα βρίσκομαι εγώ στο τιμόνι, τα λατρεμένα μου παιδάκια θα μάθουν να στέκονται στα δικά τους πόδια. ;)
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Το ότι είναι χριστιανικό κατάλοιπό δεν το ήξερα.
Δεν είναι. Παίρνει το όνομά της από τους Βασιλείς Ιερείς που τελούσαν το μυστήριο των Κρονίων στην Ολυμπία, και όχι από τον Άγιο Βασίλη, όπως νομίζουν πολλοί. Πέρα από αυτό, συμφωνώ ότι είναι επουσιώδες το origin του εθίμου. Πάρα πολλά έθιμα και συνήθειες αποτελούν θρησκευτικά κατάλοιπα, παρ'όλο που αντιμετωπίζονται ως κοσμικά γεγονότα σήμερα (πχ η αργία της Κυριακής).
Nemertes έγραψε:Γενικά επειδή στην συγκεκριμένη φάση "επηρεάζω" κόσμο προσπαθώ να τους δείξω πως δεν πρέπει όλα να συνδέονται με την θρησκεία. Έστω και τυπικά. Το αντικείμενό μας δεν έχει καμία σχέση με τους θεούς και τους δαίμονες του καθενός και αυτό θέλω να καταλάβουν, τα νέα παιδιά. Οπότε για όσο θα βρίσκομαι εγώ στο τιμόνι, τα λατρεμένα μου παιδάκια θα μάθουν να στέκονται στα δικά τους πόδια.
Sorry, αλλά αυτό εμένα μου ακούγεται λίγο ξενέρωτο και φασιστικό. Αν ο άλλος γουστάρει να κόψει πίττα, εσύ γιατί να του την απαγορεύσεις? Είναι πολύ αντιφατικό και υποκριτικό να λες από τη μία ότι θέλεις οι άλλοι να στέκονται στα δικά τους πόδια, και από την άλλη να τους λες εσύ τι να κάνουν. Εμένα μου φαίνεται ότι έχεις ένα issue με την εξουσία και θέλεις να επιβάλλεις τις πεποιθήσεις σου στους άλλους, όταν σου δίνεται η ευκαιρία. Αν μιλούσες κυριολεκτικά για τα δικά σου παιδιά, το βρίσκω ακόμα χειρότερο. Let them eat cake, for crying out loud.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Έλα ρε συ Νοξ. Ώρες ώρες λες και ζεις σε άλλο πλανήτη. Δεν έχεις τύχει ανθρώπους που κάνουν πράγματα από συνήθεια; Απλά επειδή τα "επιβάλλει" κάποιο ηλίθιο πρωτόκολλο; Που αν τους έλεγες φέτος δεν θα το κάνουμε αυτό θα σου λέγανε "σκασίλα μου"; Είναι μέχρι κάποιος να κάνει το πρώτο βήμα. Από πέρισυ αλλάξαμε συνήθειες. Κάναμε την καθιερωμένη μας συνάντηση, είπαμε καλή χρονιά, αλλά χωρίς παπάδες και αγιαστούρες πάσης φύσεως και κανέναν εκπρόσωπο καμίας θρησκείας.

Α, και επειδή έχεις πέσει κανένα εκατομμύριο φορές έξω στα συμπεράσματά σου για μένα, μην μπαίνεις στον κόπο να σκέφτεσαι τι είμαι, τι δεν είμαι, τι έχω, τι δεν έχω. Τσάμπα κόπος και καμμένα εγκεφαλικά κυτταρα...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αμφιβάλλω να υπάρχουν πολλά παιδιά (ή και ενήλικες) που αν τους απαγορεύσεις να φάνε γλυκό, θα χαρούν ή θα πουν "σκασίλα μας". Τι σχέση έχουν οι αγιασμοί και τα λοιπά με το να φας μια πίττα? (By the way, δηλαδή μέχρι πέρυσι φωνάζατε παπά να σας αγιάσει την Πρωτοχρονιά?!)
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Δεν υπάρχει απαγόρευση. Υπάρχει μια νέα συνήθεια. Τον νέο χρόνο αντί να μαζευτούμε να κόψουμε πίττα, μαζευόμαστε και τρώμε σουβλάκια, ή ότι άλλο θέλουμε. Απλά αποσύνδεσα την νέα χρονιά από την θρησκεία. Ναι μεν είναι κάτι που πρέπει να γιορταστεί, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την εκκλησία. Δεν είδα και κανένα να διαμαρτύρεται και πίστεψέ με αν υπήρχε θα το ήξερα...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Αυτό που λες τώρα είναι διαφορετικό. Αν γουστάρετε να τρώτε σουβλάκια, cool. Προφανώς ο καθένας μπορεί να ορίζει ό,τι γιορτές γουστάρει (είτε παραποιώντας τις προϋπάρχουσες, είτε επινοώντας καινούριες), και είμαι υπέρ αυτού. Απλώς πριν μίλησες για τιμόνια, επιρροές, και ελέγχους, και σκεφτήκα ότι από αυτή την πλευρά, είναι εξίσου καφρίλα με το να πεις στο παιδί σου ότι δε θα του πάρεις τούρτα γενεθλίων, γιατί αποτελεί παγανιστικό κατάλοιπο, και πρέπει να αποσυνδεθούν τα γενέθλια από τη θρησκεία. That would just be cruel.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Απλώς μην κόβετε κομμάτι για τον Ιησού.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Νημερτή, έχεις δίκιο σ' αυτό που λες για τις συνήθειες. Κι εγώ είμαι της γνώμης ότι αυρό ακριβώς χρειάζεται, να δημιουργήσουμε νέες συνήθειες εμείς που είμαστε λίγο πιο συνειδητοί, και οι άλλοι που απλώς ακολουθούν, απλώς θ' ακολουθήσουν. Βέβαια αν και το λέω αυτό, δεν το έχω κάνει πράξη ακόμη.

Εμείς στο σπίτι μας χριστούγεννα και πρωτοχρονιά όχι απλώς γιορτάζουμε, αλλά τηρούμε όλα τα έθιμα τόσο ελλάδας όσο και ισπανίας. Δεν την πολυψάχνω για την προέλευσή τους (οι ισπανοί ας πούμε τρώνε 12 ρώγες σταφύλι στις 12 τα μεσάνυχτα της παραμονής πρωτοχρονιάς, μία με κάθε χτύπο του ρολογιού - χτυπάνε επίτηδες τις καμπάνες για να τ' ακούνε όλοι όπου κι αν βρίσκονται). Στολίζουμε και καραβάκι και δεντράκι, ακούμε τραγουδάκια σε δύο γλώσσες, και φυσικά δωράκια και στις 25, και στις 31, και στις 6 του γενάρη! το μόνο κακό είναι ότι θα ξεπαραδιαστούμε...

Στην αρχή έλεγα να κόψω κάτι, τώρα όμως αντιθέτως σκέφτομαι να ανακαλύψω κι άλλες γιορτές άλλων λαών και να ξεκατινιαστούμε στο πανηγύρι. Φερ' ειπείν, να ντυνόμαστε δράκοι το Μάρτη μαζί με τους κινέζους για καλή χρονιά, και άλλα τέτοια ωραία.

Εντωμεταξύ έχουμε βγει τελείως εκτός θέματος, αλλά το νέο θέμα έχει αρκετό ενδιαφέρον. Μήπως οι συντονιστές να το μετέφεραν κάπου αλλού?
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Ακριβώς. Το θέμα των επιρροών δεν είναι πάντα κακό. Γενικά το θέμα μου δεν είναι η αθεϊα, ή η προώθηση κάποιας άλλης θρησκείας. Είναι να αποσυνδεθεί η ζωή μας από την θρησκεία γενικά.

Πχ τι χρειάζεται ο αγιασμός στην έναρξη της αθλητικής περιόδου; Ευλόγησον πάτερ εμάς, για να κερδίζουμε εμείς και να χάνουν οι άλλοι; Κοινώς βλάψε τους άλλους; Από όποια άποψη και αν το δεις, είναι χαζό. Εκτός και αν έχεις direct με τον θεό, ή καλύτερο παπά που σημαίνει πως έχεις τις νίκες στο τσεπάκι. :p Οπότε απλά στην καθιερωμένη συνάντηση υπάρχουν όλα τα υπόλοιπα εκτός από παπά ή ραβίνο κλπ να μας ευλογήσει. Τώρα να πω και το "κουφό" πως η ομάδα πάει σαφώς καλύτερα από τότε που κόψαμε αυτές τις "βλακείες"; Ε ναι, πάει.

Φέτος παίζει το ενδεχόμενο να κόψουμε πίττα για καθαρά δημοσιοσχετίστικους λόγους. Απλά η πίττα θα είναι ήδη κομμένη σε κομμάτια και σε σελοφάν, με φλουράκια για δώρα, θα βραβεύσουμε κάποια παιδιά, θα πούμε δυο λόγια και... πάλι δεν θα έχουμε παπά! Η γιορτούλα για την νέα χρονιά θα είναι πανέμορφη χωρίς δοξολογίες και τρισάγια.

Τέλος, να πω και κάτι άλλο -πήρα φόρα λολ. Τι περίεργο υπάρχει στο να μην κάνεις πράγματα που αφορούν προσωπικά δεδομένα, όπως η θρησκεία, σε έναν χώρο που όλοι βρίσκονται για έναν άλλο σκοπό και σίγουρα αυτός δεν είναι για να αναδείξουν το θρησκευτικό τους συναίσθημα; Αν το σκεφτείτε όλοι οι χώροι πέραν της εκκλησίας δεν θα έπρεπε να έχουν καμία σχέση με τα θρησκευτικά μας πιστεύω. Είναι μια κίνηση, απλή που ναι μεν περνάει απαρατήρητη, σου παιρνάει όμως και το μήνυμα ότι οι παπάδες κλπ είναι απλά αχρείαστοι...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Προσωπικά μου αρέσει η βασιλόπιτα. Και αυτό επειδή την φτιάχνει η μάνα μου, και έχει μία ελαφριά γεύση πορτοκαλιού από το ξύσμα.

Θεωρώ ότι ο καθένας χρειάζεται να τηρεί τα έθιμα που του αρέσουν, και να αφήνει τα υπόλοιπα. Λατρεύω τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Έχουν μεταλλαχτεί σε κοσμικές γιορτές, και στις περισσότερες οικογένειες δεν έχουν θρησκευτικό περιεχόμενο, εκτός από τις ιστορίες για την γέννηση του Χριστού και τον Άγιο Βασίλη. Αλλά αυτό εξαρτάται πως θα το περάσεις στους άλλους. Αν τους πείς ότι είναι απλά ιστορίες, μύθοι, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Και λατρεύω να ψωνίζω για δώρα για τα αγαπημένα μου πρόσωπα, και να μου κάνουν δώρα από τα πιο απλά εως τα πιο περίεργα.

Τα έθιμα που πραγματικά απεχθάνομαι, είναι το Πάσχα. Ιδίως την Κυριακή του Πάσχα που όλοι βάζουν σκυλάδικα και καραγκούνες. Εκείνη την ημέρα δεν θέλω να πάω πουθενά, μιας και ξέρω ότι μετά τις καραγκούνες και τα σκυλάδικα θα είμαι άρρωστη και την Δευτέρα του Πάσχα, επειδή ο εγκεφαλός μου θα προσπαθεί να φύγει βίαια από το κρανίο μου. Δεν αντέχω τα σκυλάδικα, και τις καραγκούνες. Φεύγω από τραπέζια γάμων με τις πρώτες νότες συνήθως, μένω για λίγο αν πρόκειται για πολύ αγαπημένο πρόσωπο, αλλά το πληρώνω με έντονο πονοκέφαλο και τάση προς εμετό για τις επόμενες ώρες, ίσως και την επόμενη ημέρα.

Επίσης δεν θέλω να πηγαίνω σε χωριά το Πάσχα επειδή δεν μπορώ να βρώ να φάω τίποτα τις προκοπής, με τις ηλίθιες νηστείες, ιδίως σε μερικά μέρη που δεν μπορείς να φάς ούτε πατάτα τηγανητή...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αφιερωμένο με πολλή αγάπη στην Darkchilde
Spoiler: Εμφάνιση
[youtube]O9DBL0nCoOw[/youtube]
εμένα πάλι το πάσχα μου αρέσει πολύ διότι λιώνω στο φαί. Και όντως αυτός ο φασιμός στα χωριά την μεγάλη εβδομάδα να μην βρίσκεις τίποτα να φας δεν παλεύεται
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Αν τους πείς ότι είναι απλά ιστορίες, μύθοι, τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Κι εγώ έτσι το βλέπω, κι έτσι έχω κάνει με το παιδί μου από πολύ μικρό. Όπως λέμε τους μύθους της αρχαίας ελλάδας, με θεούς και με απ' όλα, ξεκαθαρίζοντας ότι είναι μύθοι (=όχι αληθινά γεγονότα αλλά συμβολικές/μεταφορικές/αλληγορικές παραδοσιακές αφηγήσεις), έτσι μπορούμε να λέμε και τους χριστιανικούς, ινδουιστικούς, βουδιστικούς... (όσους μας αρέσουν εννοείται).
Το πρόβλημα με τους χριστιανικούς μύθους στην Ελλάδα του σήμερα είναι ότι τους αφηγούνται σαν να είναι αλήθεια, και γι' αυτό μας βγάζουν αντίδραση και δεν θέλουμε ούτε να τους ακούσουμε.
karakitsossecurity έγραψε:Και όντως αυτός ο φασιμός στα χωριά την μεγάλη εβδομάδα να μην βρίσκεις τίποτα να φας δεν παλεύεται
:idea: αν οργανώναμε μια δράση που να λέγεται "Φάτε σουβλάκι την μεγάλη εβδομάδα"? Με ομάδες πεινασμένων και αποφασισμένων κομάντος σε όλη την επικράτεια?
Επίσης παίζει η δράση "Χορέψτε latin την μεγάλη Πέμπτη" (μιλώ εκ πικράς πείρας, τα μαγαζιά είναι μεν ανοιχτά, αλλά οι θαμώνες όλοι άφαντοι, ένα πράμα απίστευτο, μα τόσο πολλοί χριστιανοί salseros, είναι δυνατόν? εκτός κι αν όλοι νομίζουν ότι επειδή είναι μεγάλη Πέμπτη δεν θα έχει κόσμο, και γι' αυτό δεν πάνε = αυτοεκπληρούμενη προφητεία).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Στην αρχή έλεγα να κόψω κάτι, τώρα όμως αντιθέτως σκέφτομαι να ανακαλύψω κι άλλες γιορτές άλλων λαών και να ξεκατινιαστούμε στο πανηγύρι. Φερ' ειπείν, να ντυνόμαστε δράκοι το Μάρτη μαζί με τους κινέζους για καλή χρονιά, και άλλα τέτοια ωραία.
Και εγώ είμαι σύμφωνος με αυτό (νομίζω το έχω ξαναπεί σε αυτό το forum), και μου αρέσει πολύ να συμμετέχω σε άκυρες γιορτές άλλων πολιτισμών (πχ Halloween/Dia de los Muertos) ή να υιοθετώ αμέσως τις καινούριες που έχουν πλάκα (πχ Talk like a Pirate Day ή Steak & Blowjob Day). Αυτό το βρίσκω liberating αλλά δεν το βλέπω καθόλου ως "σταυροφορία" ενάντια στο Χριστιανισμό ή τις θρησκείες γενικότερα. Οι γιορτές είναι ξεχωριστές γιατί γίνονται μια φορά το χρόνο, και αποτελούν ευκαιρίες να κάνεις λίγο theme-based χαβαλέ. Δεν είναι ανάγκη να τα πολιτικοποιούμε όλα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Nemertes
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 08 Αύγ 2010 11:29
Όνομα Ιστότοπου: η Νημερτής
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Μελανούλα και στα 2 μέσα χαλαρά.

Αυτό με τα σουβλάκια και τις νηστείες μου την βαράει εις διπλούν. Μου βγαίνει η ψυχή την μεγαλοβδομάδα να βρω φαϊ της προκοπής. Είμαι και lowcarber, και τσαντίζομαι επίσης εις διπλούν. Εξαφανισμένα όλα τα κρεατικά λες και έπεσε περονόσπορος! Κάτι ξενέρωτα, νερόβραστα απαίσια φαγητά ακόμη και στις σουβλακερί. Φέτος πάντως ομολογώ πως δούλεψαν κάποια όλες τις μέρες και βρήκαμε την υγειά μας λίγο.

Η δε εμπειρία μου φέτος με το μεγάλο Σάββατο ήταν τραυματική. Βγήκαμε με έναν φίλο για το κλασικό μας ποτάκι κατά τις 10 και όλα τα μαγαζιά κλείνανε! Τι ξενέρα! Να είσαι κομμάτια από την δουλειά, να λες θα βγω έξω να χαλαρώσω και να σου λένε "κλείνουμε". Άρα επιβάλλεται και δράση τύπου "στηρίζουμε τα μαγαζιά που μένουν ανοιχτά το Σάββατο της ανάστασης"...
Έχετε κάθε δικαίωμα να προσκυνάτε την παναγία, να δοξολογείτε τον χριστό και να περιμένετε… Εμπρός λοιπόν πέστε στα γόνατα, συρθείτε στα πατώματα… Ίσως εσάς σας ακούσουν, γιατί φαίνεται οι άλλοι δεν έκαναν αρκετές μετάνοιες…

Τελικά είμαι πολύ περήφανη για άλλη μια φορά. Δεν ξέρω τι κάνει ο δικός μου θεός, αλλά τουλάχιστον, δεν είναι ζήτουλας…
Άβαταρ μέλους
Sisifos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 04:25
Όνομα Ιστότοπου: ---

Είχα μια θεία που τη μεγάλη βδομάδα έψηνε μπριζόλες στην αυλή για πλάκα, έχει πολύ γέλιο, τρελαίνονται όσοι νηστεύουν μόνο απ τη μυρωδιά : brrr :
Και γω για να πουλήσω την τρέλα μου τα τελευταία 3-4 χρόνια νηστεύω 40 μέρες και δηλώνω άθεος. Εκεί να δεις παράνοια...
"Το να τσακώνεσαι στο Internet είναι σα να τρέχεις στους παραολυμπιακούς. Ακόμα και αν κερδίσεις παραμένεις καθυστερημένος."
Απάντηση