Θέμα με δεισιδαιμονίες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
athriskos_97
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 19 Δεκ 2014 21:07
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σας μέλη του φόρουμ, θα σας έχω πρίξει με τις απανωτές και προφανώς ηλίθιες για εσάς ερωτήσεις μου. Για όσους δεν ξέρετε μεγαλώνω σε ένα πολύ θρήσκο περιβάλλον, όλοι μου οι συγγενείς είναι έτσι (εκτός από τα ξαδέρφια μου που ευτυχώς ξύπνησαν), και τώρα 2 χρόνια δεν έχω πατήσει εκκλησία. Τελευταία διαβάζοντας πολλά επιστημονικά (αυτό που με κράτησε είναι η θεωρία της εξέλιξης, χωρίς αυτήν δεν ξέρω πώς θα ήμουν τώρα) κατάλαβα ότι ο θεός δεν είναι "αναγκαίος" για να δημιουργηθεί το σύμπαν, ή και να υπάρχει δεν είναι αναγκαίο να είναι αυτός που λέει η εκκλησία. Τέλος πάντων κατέληξα να πιστεύω ότι η μόνη απόδειξη για τη θρησκεία είναι τα θαύματα. Διάβασα για αρκετά από αυτά και παρατήρησα ότι τα περισσότερα δεν έχουν κανένα στοιχείο, αλλά άλλα όπως το άγιο φως με προβληματίζουν ακόμα.
Τέσπα αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο από όλα είναι αυτές οι βλακείες (μακάρι να είναι έτσι) με τα πνεύματα, με το κάλεσμα πνευμάτων με τα μέντιουμ , παραψυχολογίες κτλ. Έχουν γραφτεί εκατοντάδες βιβλία για αυτά και υπάρχουν και πολλοί αυτόπτες μάρτυρες που έχουν βιώσει τις δυσάρεστες-όπως ισχυρίζονται-συνέπειες του φαινομένου. Επίσης όλοι αυτοί οι παπάδες και οι ορθόδοξοι λένε για τους μοναχούς του θιβέτ που είναι αποκρυφστές κάνουν μαγείες και τέτοια, τηλεκινήσεις κλπ με τη βοήθεια ταραχοποιών δυνάμεων και είναι τόσες οι μαρτυρίες (είτε από ορθόδοξους είτε όχι) που συννέχεια με τριβελίζουν.

Έχω ακούσε βέβαια και άλλους (τελείως ΑΘΕΟΙ όμως) που κολυμπούσαν και αυτοί στη δεισιδαιμονία, είχαν κάνει πνευματισμούς, διαλογισμούς και δεν ξέρω και εγώ τί άλλο και είπαν ότι δεν έγινε τίποτα. Όμως αυτοί είναι πολλοί λιγότεροι (ελλάχιστοι), και δεν ξέρω πια τι παίζει.

Επειδή όπως βλέπετε είμαι επιρρεπής στη δεισιδαιμονία και έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά, μπορείτε μήπως να μου πείτε πώς να απαλλαγώ; Ξέρω θα μου απαντήσετε η επιστήμη κλπ, κάτι πιο άμεσο να σταματήσω να πιστεύω αυτές τις αηδίες;;
Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας
Άβαταρ μέλους
Moustarditsa
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 29 Ιαν 2015 10:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Την καλύτερη απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα τη δίνουν οι ταχυδακτυλουργοί. Άνθρωποι που έχουν κάνει τέχνη την εξαπάτηση, ξεσκεπάζουν όλους τους απατεώνες που έχουν πλουτίσει από αυτό.
Ο James Randi θα γίνει ο γκουρού σου (αν συνεχίσεις να το ψάχνεις) και προσωπικά βρίσκω απολαυστικότατους τους Penn & Teller. Μάλιστα οι δεύτεροι έχουν γυρίσει μια καταπληκτική σειρά ντοκιμαντέρ. Το πρώτο-πρώτο επεισόδιο ασχολείται με τα μέντιουμ. Πώς ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα, πώς λένε πάντα μόνο καλά πράγματα.

Δεν είναι να απορείς που όποτε κάποιο μέντιουμ μιλάει με τον νεκρό, πάντα σου λέει ότι σε αγαπάει, ότι περνάει καλά εκεί που είναι, ότι του λείπεις και σε βλέπει και σε σκέφτεται και θέλει να προχωρήσεις στη ζωή σου. Ποτέ δεν έτυχε σε κάνεναν να μιλήσει με το πνεύμα του μακαρίτη και να πει "Τι με καλέσατε; Πέθανα για να ξεφορτωθώ αυτή την κάργια και πάλι με αυτήν μιλάω;" :lol:

Μερικές τυχαίες αναζητήσεις στο Youtube:

James Randi: Homeopathy, quackery and fraud: Καλό είναι να το δεις όλο, αλλά στο 4ο λεπτό λέει συγκεκριμένα για τα πνεύματα.

Penn & Teller Bullshit! Season 1 Episode 1:Talking to the Dead (1/3)

Ένα πιο γενικού ενδιαφέροντος:
Michael Shermer: Why people believe weird things
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ θα σου κάνω μια ερώτηση:Τι είναι πιο πιθανό,οι μαρτυρίες για παραφυσικά φαινόμενα να είναι ταχυδακτυλουργικές απάτες και ψέμματα ή όντως να υπάρχει ένας παράλληλος κόσμος άυλων "πνευμάτων" που έχουν και δύναμη να επηρεάζουν τον φυσικό κόσμο; Και επειδή ακριβώς η απάντηση είναι προφανής, επειδή ακριβώς η πιθανότητα να είναι ψέμματα ή και απάτες είναι απείρως πιθανότερη από τους ισχυρισμούς για πνεύματα,δαίμονες και φαντάσματα, όποιος θέλει να στηρίξει έναν τόσο απίθανο ισχυρισμό θα πρέπει να θέτει τους ισχυρισμούς του κάτω από αυστηρότατο έλεγχο.Και τις ελάχιστες φορές που κάτι τέτοιο έχει γίνει οι εν λόγω ισχυρισμοί αποδείχτηκαν κενοί και ψευδείς.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
GReaperEx
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 27 Ιαν 2015 22:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Δες μερικά βίντεο του James Randi, θα σου αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βλέπεις αυτά τα πράγματα( προς το καλύτερο ).
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Να σκεφτεσαι στον υπνο και στον ξυπνιο σου πως οτι δεν αγγιζεται δεν μπορει και να αγγιξει κι ως εκ τουτου δεν μπορει να μεταβαλλει τον φυσικο κοσμο.Τιποτα δεν μπορει να βγει μεσα απο το τιποτα,το ανυπαρκτο.Κι οτιδηποτε γινεται στον πραγματικο κοσμο υπαρχει παντοτε ενα αιτιο που βασιζεται σε λογικη εξηγηση επανω σε φυσικους νομους.Κι οτιδηποτε παρουσιαζεται ως ταχα πραγματικα ανεξηγητο χωρις την παραμικρη διαθεση για απομυθοποιηση και λογικη εξηγηση δεν ειναι μυστηριο,αλλα ενα σκηνοθετημενο ψευδος,καλοστημενη απατη και σκοπιμη παραπλανηση.Και φυσικα τα ψεμματα για να γινονται πιστευτα πρεπει να επαναλαμβανονται αδιακοπα και απο πολλους,φυσικα με την απαιτουμενη σοβαροτητα και τον αναλογο στομφο.

Κι αν δεν μπορεις να εξηγησεις την εμφανιση εξωγηινων τοτε δεν μπορεις να εξηγησεις ουτε κι ενα θαυμα.Κι εφοσον το θαυμα και το πως θα γινεται πιστευτο ειναι το διαρκες ζητουμενο απο ολους τους σκοταδιστες τοτε ανεκτο γινεται και το οποιοδηποτε αλλο παραλογο που σκοπο εχει να συσκοτιζει και να αποπροσανατολιζει το ανθρωπινο μυαλο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

το πρόβλημα σου όπως και των περισσότερων που ασχολούνται με τις δεισιδαιμονίες δεν είναι η ροπή πρός την ευκολοπιστία αλλά κάτι βαθύτερο, είναι ο φόβος που τους έχουν εμφυτεύσει οι γονείς τους από μικρά παιδιά να σέβονται το κάθε τι ιερό, που στην ουσία δεν είναι τίποτε άλλο εκτός από τον φόβο για τον θάνατο, πάντα σε σύνδεση με αυτών των φαινομένων η τεχνουργιών που αναζητούν ανάλυση μεταφυσικών ερμηνειών από τα θύματα των δεισιδαιμονιών ζητείται η λύτρωση τους από αυτόν τον φόβο ο οποίος επιδεινώνεται αντί να υποχωρεί.
αν πραγματικά ζητάς μια απάντηση σε όσα αναφέρεις μέχρι τώρα είναι να αφήσεις τα επιστημονικά βιβλία περί εξελικτικής βιολογίας και να ασχοληθείς με την ψυχανάλυση εκεί θα συναντήσεις τον αρχικό σου φόβο για αυτά που θεωρείς ιερά και απαραβίαστα και ταυτόχρονα την αμφιβολία για αυτά ένα πολύ καλό βιβλίο που διαβάζεται ευχάριστά χωρίς πολύ επιστημονικούς όρους και με απλά παραδείγματα είναι του irbing yallom στον κήπο του επίκουρου.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τωρα παλι με τηξν ψυχαναλυση δεν αποκλειεται να καταληξεις να γυριζεις γυρω γυρω απο τον εαυτο σου,γιατι εχω την εντυπωση οτι οι ψυχολογοι δεν ειναι και οι πλεον φιλαληθες ορθολογιστες γιατι εχουν θρησκευτικο τροπο σκεψης με ιερα βιβλια τον φροιντ κι αλλους παρομοιον με δαυτον μπουρδολογους.

Εχεις ενα προβλημα σημερα ετων 40 κι αρχιζεις να του λες για οταν ησουν τριων χρονων και ψαχνει ο ηλιθιος το ποτε σταματησεις να πινεις απο μπιμπερο,ποτε σταματησες να κατουριεσαι κι αμα κανενας θειος σου τυχον σε βατεψε και δεν το θυμασαι.Για ψιλοαδερφες "αλειτουργητες" μου φαινεται ολακερο το σιναφι τους και δεν εχω προβλημα με τις αδερφες,αλλα με την ψευδοεπιστημη τους.

Εκτος απο τον "Κηπο του Επικουρου" υπαρχει και αυθεντικος Επικουρος ως ο φιλαληθεστερος ολων κι αυτο που τον χαρακτηριζει ειναι η αποστροφη προς καθε λογης δεισιδαιμονια,κι αρκει και μια σελιδα του η και λιγοτερο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Απάντηση