"χωρίς θεό": το απόλυτο τραγούδι!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιο άστοχο σχόλιο δεν μπορούσε να γίνει.

Και τι διάολο σημαίνει αυτό:
tyxkatmal έγραψε:μου θυμίζει απο πλευράς μουσικής χριστιανικό τραγούδι
:?:
Πώς γίνεται ένα τραγούδι να σου θυμίζει μουσικά ένα χριστιανικό τραγούδι; Τι το ιδιαίτερο έχουν τα χριστιανικά τραγούδια που τα κάνουν να ξεχωρίζουν;
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

aqyn έγραψε:Πιο άστοχο σχόλιο δεν μπορούσε να γίνει.

Και τι διάολο σημαίνει αυτό:
tyxkatmal έγραψε:μου θυμίζει απο πλευράς μουσικής χριστιανικό τραγούδι
:?:
Πώς γίνεται ένα τραγούδι να σου θυμίζει μουσικά ένα χριστιανικό τραγούδι; Τι το ιδιαίτερο έχουν τα χριστιανικά τραγούδια που τα κάνουν να ξεχωρίζουν;
πρέπει να ακούσεις πρώτα ένα χριστιανικό τραγούδι για να καταλάβεις μέσα απο τον ευθυμο και χαζοχαρούμενο ρυθμό του τις μουσικές ομοιότητες.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δηλαδή το τελευταίο ξέσπασμά του (αν μπήκες στον κόπο να τ' ακούσεις όλο) σου φάνηκε να έχει "εύθυμο και χαζοχαρούμενο ρυθμό"; Θα 'πρεπε τότε να πας για κριτικός μουσικής σε κάποια (από τις πολύ περισσότερο χαζοχαρούμενες) αντίστοιχη τηλεοπτική εκπομπή.

Ίδιο το "αι γενεαί πάσαι" ήταν... :doh:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

πρέπει να ακούσεις πρώτα ένα χριστιανικό τραγούδι για να καταλάβεις μέσα απο τον ευθυμο και χαζοχαρούμενο ρυθμό του τις μουσικές ομοιότητες.
Η μεγάλη πλειοψηφία τον pop, ελληνικόν λαϊκό pop τραγουδιών είναι...χριστιανικά τραγούδια ?

Αυτό ας πούμε είναι χριστιανικό τραγούδι ? γιατί έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που λες

[youtube]B_qwUS8Uqjg[/youtube]
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

πρέπει να παραδεχτώ πως η επιλογή σου στο τραγούδι που εμπεριέχει κινέζικα ακούσματα δεν δένει με του χριστιανικού βορειοαμερικάνικου τύπου τραγούδιού χωρίς θεό, το οποίο με θυμίζει κάτι απο κοινούση πάντως συγχαρητήρια για την επιλογή σου το smile dk butterfly σαν μουσική και με την κατάληλη επένδυση στίχου θα μπορούσε να γινόταν ένας παγκόσμιος ύμνος πρός την φύση και ενα πραγματικό τραγούδι χωρίς θεό, όσο για τα γούστα μουσικής αυτό είναι και λίγο με την μουσική κουλτούρα του καθενός το δικό σου πάντως μού άρεσε.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

οποιο δήποτε τραγούδι δηλαδή έχει δημιουργηθεί από κάποιον χριστιανό/χριστιανική κουλτούρα είναι "χριστιανικό τραγούδι" ?

Δεν εξετάζω αν ήταν ωραίο το αθεϊστικό τραγούδι αλλα για ποιον λόγο θεωρείς την μουσική "χριστιανική" και πραγματικά αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Aυτό το "παγκόσμιος ύμνος τις φύσης"...ένταξη είπαμε δεν είναι και η επανάσταση τις μουσικής η smile.dk
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η μουσική είναι της Ντίσνεϋ έτσι κι αλλιώς, οπότε ας μην το παίρνουμε και πολύ προσωπικά το θέμα. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aqyn
Δημοσιεύσεις: 1577
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010 00:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλιστα, το μάθαμε κι αυτό σήμερα. Κάθε εύθυμο ή χαζοχαρούμενο τραγούδι είναι χριστιανικό.

Ορέα.
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μα, φυσικά! άλλωστε γι' αυτό το κάναμε, για να χτυπήσουμε τους ανταγωνιστές στο δικό τους στίβο! :lol:
(Να αποκαλύψω εδώ ότι εγώ παρότρυνα τον ποιητή να εξελληνίσει το Godless and free, ακριβώς επειδή μου άρεσε η χαρούμενη μουσικούλα, και αν θυμίζει χριστιανικό τραγουδάκι εμένα δε με χαλάει, ίσα-ίσα ;) )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα χριστιανοπουλα
θα πανε με χαρα
να βρουνε μηνυμα
που φερνει τη χαρα (ομοιοκαταληξια ε;)

μας περιμενει
με λαχταρα ολη η Γη
και μεις κινησαμε
πρωι με την Αυγη

Τιποτα στο κοσμο δε μας σκιαζει
ουτ'η μπορα ουτε το χαλαζι
εχουμε μαζι μας το Χριστο
συμβολο χαρας, πατερα και αδελφο

εμπρος με μια ψυχη
μας περιμενει η Γη!

Σε περιπτωση που δεν ξερατε τι σημαινει χριστιανικο τραγουδι
ξεθαψα απο τα βαθη της μνημης μου το παραπανω, με τεραστιο ψυχολογικο κοστος για εμενα.
Για να δειτε τι θυσιες κανω !
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

και εσύ θύμα καπαγές ε; δυστυχώς το ξέρω και εγώ...
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Τα Χριστιανόπουλα θα πάνε σινεμά
να δούνε πράκτορα μηδέν-μηδέν-εφτά.
Τα φώτα σβήνουνε και βγαίνει ο Τζέμης Μποντ
με μία γκόμενα χωρίς κομπινεζόν


Πήγαινα κι εγώ σχολείο, αμέ, πώς!

EDIT:δείτε κι άλλους στίχους στα σχόλια του slang.gr
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

:lol: :D

:shhh: :shhh:
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Σε επικίνδυνες ατραπούς αρχίσατε σιγά σιγά να μπαίνετε. Να το προσέξετε/κοιτάξετε αυτό, γιατί σας βλέπω να γίνεστε βαθμηδόν... (θλιμμένοι) μπούφοι! :mrgreen:

ΕΔΙΤ. ΘΒ εννοείται ότι δεν επιδιώκω επ' ουδενί να γίνω προσβλητικός απέναντί σου. Απλά κάνω πλάκα, χρησιμοποιώντας ως λογοπαίγνιο το ψευδώνυμό σου και τη θρησκευτική σου πορεία, την οποία επίσης (και σαφέστατα) δεν θέλω να κοροϊδέψω/θίξω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos_didymoteicho την 08 Απρ 2011 10:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

μαλλον μακαριοι μπουφοι, κατα τη γνωστη ρηση....
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ατυχώς, τα αρχικά ΘΒ παραπέμπουν σε γνωστότατο χριστιανοτρόλλ :shifty:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

εχω εγκυρες πληροφοριες οτι το τραγουδι οντως χριστιανοφερνει,και αποτελει double-cross για υποσυνειδητη χριστιανικη προπαγανδα.
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Λοιπόν μόλις απέκτησα ηχο στον υπολογιστή και άκουσα το τραγούδι. Πώς μπορώ να το κάνω ringtone στο κινητό μου?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εξαρτάται από το κινητό σου: εφόσον υποστηρίζει MP3 ή κάποια αντίστοιχη μορφοποίηση αρχείων ήχου, πρέπει να δεις και με ποιον τρόπο θα το μεταφέρεις σε αυτό. Έχει θύρα υπερύθρων, Bluetooth ή συνδεσιμότητα USB; Εάν οιοδήποτε από τα δύο πρώτα, τότε πρέπει να το υποστηρίζει και ο υπολογιστής σου (θεωρώ δεδομένο ότι αυτός έχει USB, φυσικά).

Το μετέτρεψα σε αρχείο MP3 (στα 96 kbps) για την περίπτωση: http://www.box.net/shared/01hdefxcpxnmqu25abil
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
Dante1995
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 19 Δεκ 2011 21:23
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μία ακόμη φορα ο Mαυροπρόβατος δίνει ρεσιτάλ.Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Αυτο το παιδί είναι πραγματικά μπροστά.Επιτέλους θα μπορώ να απευθυνθώ στην 8χρονη ξαδερφούλα μου με οικείο τρόπο. HAIL BLACKSHEEP :text-goodpost:
Απάντηση