Ελεημοσύνη vs Αλληλεγγύη

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

MOD COMMENT: Τα παρακάτω αποσπάστηκαν από εδώ (Προσωπική αντίληψη της έννοιας "Θεός")
<----------------------------------------------------------------------------------------------------------->




Αναφορά στον SinneR

σε μια παλιά δημοσίευσή του


Εικόνα

Uploaded with [url=http://imageshack.us]ImageShack.us

Γι αυτήν την εικόνα γράφεις

Κώδικας: Επιλογή όλων

μακάριο θα είναι το ίδιο το παιδάκι γιατί μέσα απο την απόλυτη φτώχια θα γνωρίσει την απόλυτη χαρά..........το γεγονός οτι δέν περνάω το βάσανο που περνάει το παιδάκι με κάνει τόσο ανάξιο του που μόνο να το θαυμάσω μπορώ.............
SinneR

Αντί για αυτήν την εικόνα φαντάσου τον ΕΑΥΤΟ σου σκελετωμένο . Και έτσι όπως είσαι σκελετωμένος να σου δίνει ένας μια κλωτσια και να σε ρίχνει μέσα σε ένα γουρουνοστάσιο με λιμοκτονούντα γουρούνια . Την φαντάζεσαι την συνέχεια . Την φαντάζεσαι την συνέχεια μιας και
ουδής αφάνταστος
όπως λες.
Φαντάσου τώρα οτι ο dtango ανεβάζει την σκηνή αυτή στο forum atheia και αφού όλοι εκφράσουν τον αποτροπιασμό τους για αυτήν την τρομερή σκηνή ......... φαντάσου και εμένα να κάνω την παρακάτω δημοσίευση :

εσείς στο φορουμ δεν ξέρετε τι λέτε. Η μοίρα του SinneR είναι πολύ καλύτερη από όλους μας εδώ πέρα. Τι κι αν του τρώνε τα γουρούνια τους αστραγάλους , τι κι αν κραυγάσει μες στην παραφορά του πόνου .....
εγώ αντιλαμβάνομαι το μεγαλείο και την άπειρη αγάπη του θεού μέσα από αυτό το γεγονός .

Αλλά τι να περιμένει κανείς από άθεους σαν κι εσάς που τα κοιτάτε όλα στενόμυαλα ? Τα κρίνετε όλα μέσω της λογικής και δεν αφήνετε το συναίσθημα να κατακλείσει τις ψυχές σας . Αν το κάνατε , θα βλέπατε ξεκάθαρα οτι αυτά που περνάει ο SinneR είναι ελλάχιστα , για να μην πω ένα απλό μηδενικό , μπροστά σε αυτά με τα οποία θα τον ανταμείψει ο πανάγαθος θεός.

Πως θα σου φαινόταν η δημοσίευσή μου ? Αν κρίνω απο τα λεγόμενά σου θα συμφωνούσες , και θα άλλαζες άποψη για μένα και δεν θα με θεωρούσες πια έναν ΑΘΕΟ ...,

αλλά έναν πραγματικό χριστιανό .



Υ.Γ.

ξέχασα να συμπεριλάβω και αυτό στην υποθετική μου δημοσίευση στην οποία μιμούμε το ύφος ενός κ α λ ο ύ ταπεινού χριστιανού
γιατί το γουρούνι είναι ο ίδιος ο χριστός και σε αυτό θα δώσω λόγο κάποτε, γιατί αυτό πείνασε, και δέν το τάησα........
ο παράδεισος είναι δικός του
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Μακάρι strato να ήμουνα στην θέση του παιδιού και αυτό να ήταν στην δική μου.
Το παιδί μπορεί εσύ να το λυπάσαι, αλλά εγώ λυπάμαι εμάς.
Γιατί θα περάσουμε μια ανούσια ζωή πίσω από pc με αυτοκίνητα, χαζές διαμάχες με τους γύρω μας και άσκοπες φιλοσοφίες.
Και στο τέλος θα καταλάβουμε τι?
Ενώ το παιδί έχει ήδη κερδίσει τα πάντα.

Όπως είχα πεί, Για μένα το παιδί αυτό είναι ο ίδιος ο χριστός.
Η σύντομη ζωή του, ήταν για εμάς μια δοκιμασία στην οποία αποτύχαμε γιατί απλά το λυπηθήκαμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Και αυτά τα οποία κέρδισε με την θυσία του είναι πολύ λίγα μπροστά σε αυτά που δίνεις αξία.

Μα και αν σε προκαλεί τόσο αηδία αυτή η εικόνα και το λυπάσαι πραγματικά, τότε τι έκανες εσύ για να το βοηθήσεις;
Έξω υπάρχουν πολλά τέτοια, αλλά η ωραία φυλακή του pc και της υπέροχης ζωής που ζούμε μας δένει τα χέρια.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:Μακάρι strato να ήμουνα στην θέση του παιδιού και αυτό να ήταν στην δική μου.
Το παιδί μπορεί εσύ να το λυπάσαι, αλλά εγώ λυπάμαι εμάς.
Γιατί θα περάσουμε μια ανούσια ζωή πίσω από pc με αυτοκίνητα, χαζές διαμάχες με τους γύρω μας και άσκοπες φιλοσοφίες.
Και στο τέλος θα καταλάβουμε τι?
Ενώ το παιδί έχει ήδη κερδίσει τα πάντα.
Αυτό το παιδί έχει χάσει τα πάντα. Δεν έχει κερδίσει τίποτε.
SinneR έγραψε: Όπως είχα πεί, Για μένα το παιδί αυτό είναι ο ίδιος ο χριστός.
Η σύντομη ζωή του, ήταν για εμάς μια δοκιμασία στην οποία αποτύχαμε γιατί απλά το λυπηθήκαμε χωρίς να κάνουμε τίποτα.
Και αυτά τα οποία κέρδισε με την θυσία του είναι πολύ λίγα μπροστά σε αυτά που δίνεις αξία.
Αυτό ίσως να μπορείς να το πείς εσύ Sinner. Δεν κάνω πολλά, αλλά ότι μπορώ στέλνω κάθε χρόνο σε ανθρωπιστικές οργανώσεις όπως οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα. Μπορεί να μην έχω την αντοχή να κάνω αυτό που κάνουν οι συγκεκριμένοι, ή και άλλες οργανώσεις. Τουλάχιστον όμως προσπαθώ να τους υποστηρίξω έστω και με ένα μικρό ποσό ετησίως. Αν όλοι μας βάζαμε από 50 ευρώ σε αυτές τις οργανώσεις το χρόνο, δεν θα είχανε κανένα πρόβλημα χρημάτων και υλικών.
SinneR έγραψε: Μα και αν σε προκαλεί τόσο αηδία αυτή η εικόνα και το λυπάσαι πραγματικά, τότε τι έκανες εσύ για να το βοηθήσεις;
Έξω υπάρχουν πολλά τέτοια, αλλά η ωραία φυλακή του pc και της υπέροχης ζωής που ζούμε μας δένει τα χέρια.
Δεν μας δένει τα χέρια, Sinner. Μας δείνει ακόμα περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε. Μας δίνει την δυνατότητα να μάθουμε για περιπτώσεις σαν και αυτό το παιδάκι. Και όπως είπα πιο πάνω, μπορεί να μην έχω την αντοχή να κάνω αυτό που κάνουν οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα, αλλά μπορώ όμως να τους υποστηρίξω με άλλους τρόπους.

Και δεν είναι μόνο το παιδάκι αυτό. Υπάρχουν παιδάκια και στην Ελλάδα. Υπάρχει το Χαμόγελο του Παιδιού που παντα χρειάζεται βοήθεια. Κάθε χρόνο δίνω ρούχα που δεν θέλω, ή η αδελφή μου δίνει παιχνίδια από τα παιδιά, που μεγαλώνουν και αλλάζουν.

Εσύ Sinner, έδωσες ποτέ χρήματα σε κάποια από αυτές τις οργανώσεις για βοήθεια; Έστειλες τα παλιά σου ρούχα εκεί που μπορεί να τα χρειάζονται; Και αυτά μπορεί να φαίνονται ως μικροπράγματα, αλλά αυτά όμως συντηρούν αυτές τις οργανώσεις.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

ποιος είναι πιο φιλάνθρωπος? Ο συμπαθέστατος και μετριοπαθής χριστιανός Sinner ή η ανθρωπίστρια άθεη Darkchilde? Περιμένουμε στους δέκτες με αγωνία. Μέχρι τότε.....

I have more confidence in the charity which begins in the home and diverges into a large humanity, than in the worldwide philanthropy which begins at the outside of our horizon to converge into egotism.

........Κομφούκιος


από το ελληνικό άρθρο της Wiki σχετικά με τις ΜΚΟ και συγκεκριμένα τους ΓΧΣ
Η επιλεκτική δράση μερικών από τις οργανώσεις αυτές σε διάφορες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα στους βομβαρδισμούς της Γιουγκοσλαβίας από το ΝΑΤΟ, οδήγησαν κάποιους Έλληνες πολίτες να τις υποψιασθούν ότι δεν είναι τόσο ανεξάρτητες αλλά εξαρτώνται από τους χρηματοδότες τους χωρίς όμως κάτι τέτοιο να αποδειχθεί με στοιχεία. Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση των «ΓΙΑΤΡΩΝ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ» που φάνηκε να ευθυγραμμίζονται με τις απόψεις του ΝΑΤΟ την περίοδο των βομβαρδισμών της Γιουγκοσλαβίας και πήραν μέτρα εναντίον του Ελληνικού τμήματος τους όταν αυτό θέλησε να στείλει φαρμακευτικό υλικό στους βομβαρδιζόμενους Σέρβους.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde γεια σου

Προυποθέτω οτι ο μοναδικός σκοπός της αποστολής χρημάτων δεν είναι το να νιώσεις απλά καλά αλλά σε νοιάζει να επιρεάσεις και την τροπή κάποιων πραγμάτων .
Με τις καλύτερες των προθέσεων από μέρους μου (δεν σε ειρωνεύομαι στο ελάχιστο) ,

να σου πω οτι η πράξη του να στέλνεις χρήματα για τέτοιου είδους φιλανθρωπίες είναι , καταρχήν άσκοπη .
Και αυτό που σου λέω ισχύει για την ιδανική περίπτωση , όπου είναι έντιμοι και κάνουν σωστά την δουλεία τους .

Είναι άσκοπη στην ιδανική περίπτωση.
Πολλές φορές πάλι.., επεισέρχεται και ο παράγοντας που αναφέρει ο Lacidar (στο τέλος) και μετατρέπει την άσκοπη πράξη σε ζημιογόνα .(δεν αναφέρομαι στους γιατρούς χωρί συνορα σιγκεκριμένα παρά γενικά μιλώντας).
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:Darkchilde γεια σου

Προυποθέτω οτι ο μοναδικός σκοπός της αποστολής χρημάτων δεν είναι το να νιώσεις απλά καλά αλλά σε νοιάζει να επιρεάσεις και την τροπή κάποιων πραγμάτων .
Με τις καλύτερες των προθέσεων από μέρους μου (δεν σε ειρωνεύομαι στο ελάχιστο) ,

να σου πω οτι η πράξη του να στέλνεις χρήματα για τέτοιου είδους φιλανθρωπίες είναι , καταρχήν άσκοπη .
Και αυτό που σου λέω ισχύει για την ιδανική περίπτωση , όπου είναι έντιμοι και κάνουν σωστά την δουλεία τους .
A, ναι? Και πως θα αγοραστούν φάρμακα, εμβόλια και άλλα εαν δεν στέλνουμε χρήματα? Νομίζω ότι εσύ είσαι λάθος, εδώ. Αν δεν σώσεις την ζωή αυτών των παιδιών, αν δεν τους δώσεις την κατάλληλη εκπαίδευση πως θα αλλάξει η κατάσταση; Με το να τα αφήσεις να πεθάνουν;

Διαφωνώ καθέτως με αυτά που λες. Δεν είναι άσκοπο, μα καθόλου άσκοπο. Οι ΓΧΣ ήταν από τους πρώτους που στείλανε υλικό στην Αϊτή, και βοηθήσανε, και βρίσκονται ακόμα εκεί. Ποιός θα βοηθούσε αν όχι άλλες κυβερνήσεις και ΜΚΟ?
stratos έγραψε: Είναι άσκοπη στην ιδανική περίπτωση.
Πολλές φορές πάλι.., επεισέρχεται και ο παράγοντας που αναφέρει ο Lacidar (στο τέλος) και μετατρέπει την άσκοπη πράξη σε ζημιογόνα .(δεν αναφέρομαι στους γιατρούς χωρί συνορα σιγκεκριμένα παρά γενικά μιλώντας).
Χμμ. Ναι, πάντα υπάρχει και αυτός ο παράγοντας αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Μέχρι να υπάρξουν στοιχεία ότι είναι ζημιογόνα, πραγματικά στοιχεία όμως, προσωπικά θα δίνω. Είναι αυτό που μπορώ να κάνω, και επειδή ξέρω και από το εξωτερικό, γνωρίζω ότι βοηθάει πραγματικά.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

A, ναι? Και πως θα αγοραστούν φάρμακα, εμβόλια και άλλα εαν δεν στέλνουμε χρήματα?Αν δεν σώσεις την ζωή αυτών των παιδιών, αν δεν τους δώσεις την κατάλληλη εκπαίδευση πως θα αλλάξει η κατάσταση; Με το να τα αφήσεις να πεθάνουν;
Καταπρώτον
οτι δεν είναι μαύρο δεν είναι απαραιτητα άσπρο . Το ότι δεν αλλάζει η κατάσταση με το να στέλνουμε χρήματα δεν σημαίνει , καταρχήν , οτι η μόνη εναλλακτική που υπάρχει είναι το να τα αφήσουμε να πεθάνουν .

Συνεχίζοντας....

Γιατί νομίζεις οτι πεθαίνουνε ? Επειδή δεν έχουν λεφτα ? Η μήπως επειδή δεν έχουν τροφή ? Η μήπως είναι αναλφάβητα επειδή δεν έχουν σχολεία ?
Αλήθεια αντιλαμβάνεσαι το πρόβλημα με τόσο απλοικό τρόπο ?

Τα <γιατί> ....., αναφέρονται στα αίτια του προβλήματος , και τα παραπάνω που αναφλερεις δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά

Δεν έχουν την παραμικρή σχέση με τα αίτα του προβλήματος
( πέραν του ότι αποτελούν κάποια από τα αναπόφευκτα αποτελέσματά του , φυσικά)

Στην Αφρική δεν δίνεται και ούτε πρόκειται να δοθει στο μακρινό μέλλον δυνατότητα ανάπτυξης και όσο δεν γίνεται αυτό , δεν θα πάψουν να υπάρχουν και να διογκώνονται τα εν λόγω προβλήματα. Αυτά είναι νομοτέλειες.
Δυστυχώς είναι ελάχιστα αυτά που μπορεί να κάνεις κανείς , και καλώς ή κακώς , δεν σχετίζονται με την στενή έννοια της φιλανθρωπίας , παρά με μια γενικότερη θεώρηση των πραγμάτων και του πως αυτά λειτουργούν .

Και για να κάνω μια μεταφορά ,
το να στέλνει κανείς χρήματα για ένα αφρικανάκι που λιμοκτονεί είναι το ίδιο άσκοπο με το να στέλνει χρήματα σε έναν που έχει πάρει δάνειο με άπειρους τόκους .



Μεταξύ μας….
δεν είναι καν μεταφορά
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:Στην Αφρική δεν δίνεται και ούτε πρόκειται να δοθει στο μακρινό μέλλον δυνατότητα ανάπτυξης
Οι κινέζοι έχουν άλλη άποψη
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε: A, ναι? Και πως θα αγοραστούν φάρμακα, εμβόλια και άλλα εαν δεν στέλνουμε χρήματα? Νομίζω ότι εσύ είσαι λάθος, εδώ. Αν δεν σώσεις την ζωή αυτών των παιδιών, αν δεν τους δώσεις την κατάλληλη εκπαίδευση πως θα αλλάξει η κατάσταση; Με το να τα αφήσεις να πεθάνουν;

Διαφωνώ καθέτως με αυτά που λες. Δεν είναι άσκοπο, μα καθόλου άσκοπο. Οι ΓΧΣ ήταν από τους πρώτους που στείλανε υλικό στην Αϊτή, και βοηθήσανε, και βρίσκονται ακόμα εκεί. Ποιός θα βοηθούσε αν όχι άλλες κυβερνήσεις και ΜΚΟ?


Χμμ. Ναι, πάντα υπάρχει και αυτός ο παράγοντας αλλά δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω. Μέχρι να υπάρξουν στοιχεία ότι είναι ζημιογόνα, πραγματικά στοιχεία όμως, προσωπικά θα δίνω. Είναι αυτό που μπορώ να κάνω, και επειδή ξέρω και από το εξωτερικό, γνωρίζω ότι βοηθάει πραγματικά.
Χωρίς να θέλω ούτε στιγμή να υπαινιχθώ ότι γίνεται ενσυνείδητα,η "βοήθεια" αυτή που λες ότι δίνεις δεν είναι παρά υποκρισία.Είναι απλώς ένας τρόπος να κοιμάσαι ήσυχη,παραμυθιάζοντας τον εαυτό σου ότι βοηθάς.Δεν το λέω εξ'αιτίας της (μεγάλης) διαφθοράς των ΜΚΟ.Έστω ότι έχουν αγνούς σκοπούς.Και πάλι δεν καταφέρνουν τίποτα.Διαιωνίζουν το πρόβλημα της εξάρτησης αυτών των λαών απ'τους ανεπτυγμένους.Δίνοντας ελεημοσύνη στον άλλο,αυτός εξαρτάται συνεχώς από εσένα.Αν δεν του δώσεις φάρμακα και τροφή,θα πεθάνει.Βρίσκεται υπό σου.Δεν έχει το περιθώριο να παλέψει.Ε,ωραία,οι οργανώσεις δίνουν τροφή.Και?Θα ξαναπεινάσουν.Δίνουν φάρμακα.Και?Θα 'ρθουν οι επόμενες γενιές,πάλι άρρωστες.Δίνουν εκπαίδευση???Όχι,δε δίνουν εκπαίδευση.Δίνουν δυτική εκπαίδευση.Έχει διαφορά.Αποκόπτουν αυτούς τους ανθρώπους απ'την πολιτιστική τους κληρονομία,τις ιδιαιτερότητες τους.Τους κάνουν αποικίες των δυτικών.Americanization,that's all.Κάνουν τίποτα για να σταματήσουν οι εμφύλιες διαμάχες μεταξύ αυτών των ανθρώπων,που δημιουργούν οι δυτικοί?Όχι.Το μόνο που ξέρουν είναι κατόπιν εορτής να δίνουν "ανθρωπιστική βοήθεια".Βλέπεις ο καλός,φιλήσυχος νοικοκυραίος που στηρίζει αυτές τις οργανώσεις (ο ίδιος που γκρινιάζει για τους "αλήτες" φοιτητές που "δε σέβονται τη δημοκρατία και το κράτος"),ποτέ δε θα 'δινε τα λεφτά του,αν αυτές έδιναν όπλα σ'αυτούς τους λαούς,τους έδιχναν τις εταιρίες των δυτικών που ρημάζουν τον τόπο τους και τους έλεγαν "Βαράτε τους!".Αυτό δεν είναι και πολύ "ανθρωπιστικό" και "γούτσου-γούτσου",στα μαλθακά μάτια του βολεμένου μικροαστούλη.Με καμία ΜΚΟ δεν πρόκειται ν'αλλάξει η κατάσταση,αν οι ίδιοι οι λαοί δεν εξεγερθούν και διώξουν τους μεγαλοκαπιτάλες που εκμεταλλεύονται τις χώρες τους.

Τέλος,το να δώσεις μερικά λεφτά στις ΜΚΟ δεν είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις.Αυτή τη φράση,μάλλον οι μόνοι που έχουν το δικαίωμα να τη λένε είναι οι EZLN στο Μεξικό και οι FARC στην Κολομβία.


Αυτά. :)
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

A, ναι? Και πως θα αγοραστούν φάρμακα, εμβόλια και άλλα εαν δεν στέλνουμε χρήματα?
μην ανησυχείς καθάρισε ο Bill Gates και ένας φίλος του. Κάνανε δωρεά τα εμβόλια!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σε όλους όσους την πέσανε στην Darkchilde για την επιλογή της φιλανθρωπίας.

Από αυτούς που το κάνανε τεκμηριωμένα και με σεβασμό (όπως ο L3o ΧΞΣ) ως εκείνους που γράφουν συστηματικά με σκοπό να μας σπάνε τα @@:ΛΕΤΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ (Και sry δηλαδή).

Και παίρνω το θάρρος να σας απευθυνθώ μ'αυτόν τον τρόπο διότι αυτές τις μαλακίες τις έχω πει και εγώ τόσες φορές που δεν θέλω καν να το θυμάμαι.

Ποιά συνείδησή μας να καθησυχάσουμε μωρέ;Τι έχει κάνει η Darkchilde (και η κάθε Darkchilde) ώστε να νοιώθει υπεύθυνη για την κατάσταση του τρίτου κόσμου;Έχετε σκεφτεί εσείς που λέτε ότι η "φιλανθρωπία" μεταθέτει την ευθύνη και συγκαλύπτει το πρόβλημα,ότι η συνειδησιακή μετάθεση της ευθύνης,αυτή η αρρώστια που θέλει να μας καταστήσει όλους ενοχικούς για όσα άδικα γίνονται στον κόσμο,συνυπεύθυνους με όσους είναι πραγματικά υπεύθυνοι (αρκετοί εκ των οποίων ντόποιοι σ'αυτές τις χώρες) είναι ακόμη μεγαλύτερο σφάλμα;

L3o ΧΞΣ:Η φιλανθρωπία δεν αποκλείει την πολιτική δράση.

Radi δεν ξέρω τι έκανε ο Gates αλλά έστω και αν ένας άνθρωπος ζει καλύτερα ή περισσότερο εξαιτίας της έστω και υστερόβουλης φιλανθρωπίας του έχει κάνει ένα πράγμα περισσότερο από σένα και από μένα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρε Του Ικα


Πέρα του γεγονότος ότι εκφράζεσαι σαν κατίνα

κατα τα άλλα ο τρόπος σου είναι κατινίστικος .



Υποπτεύομαι οτι οι συντονιστές (υπόλοιποι) θα είναι αρκετά ανέντιμοι ώστε να μην κάνουν δημοσιεύσεις του τύπου
Γιατρε Του Ικα θα σε παρακαλούσαμε να μην εκφράζεσαι έτσι γιατί δημιουργεί πολώτητα στην συζήτηση. Είμαστε σίγουροι πως αυτό που θες να πεις μπορείς να το πεις και με καλύτερο τρόπο


αλλά πάλι μπορεί να κάνω και λάθος
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

A challenger appears!
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Δεν έχω γνωρίσει κάποια Κατίνα, για να δω τον τρόπο που εκφράζεται, ώστε να τον συγκρίνω με αυτό του Γιατρού.
Όμως υποψιάζομαι ότι η φράση "λέτε μαλακίες" δεν ανήκει στο ρεπερτόριο της πρότυπης Κατίνας που ορίζει τον κατινισμό.
Αλλά πάλι, μπορεί να κάνω και λάθος.

Κατά τα άλλα, γιατρέ μου, είμαι σίγουρος ότι αυτό που θες να πεις μπορείς να το πεις και με καλύτερο τρόπο.

Είναι φανερό ότι πρέπει να ανοίξουμε νέο νήμα. Θα το έκανα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα συμφωνήσουμε για τον τίτλο του.
Τι λέτε για "Ελεημοσύνη vs Αλληλεγγύη"?
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συνταχθώ με την άποψη του L3o ΧΞΣ, κρατώντας μία επιφύλαξη σχετικά με την "υποκρισία" αυτών που στέλνουν κάποια βοήθεια στις ΜΚΟ.
Και αυτό διότι ο τρόπος που διετυπώθη ήταν ολίγον τι "τσουβαλιαστικός". Σίγουρα υπάρχουν και οι "ὑποκριτές", αλλά άλλο τόσο σίγουρο είναι πως πάρα πολλοί βοηθούν από αληθινή συμπόνοια, ενώ δεν είναι καθόλου σίγουρο πως όλοι αυτοί είναι υποψιασμένοι για την διαφθορά (γεγονός και έχω ιδίαν πείρα) των ΜΚΟ.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Δεν είναι όλα στο ίδιο καζάνι.

Μπορεί αρκετές ΜΚΟ να έχουν διαφθορά, δεν λέω. Αλλά αν έστω και το 1 ευρώ που θα δώσω είναι αρκετό να σωθεί μία ζωή τότε είναι υπεραρκετό. Διότι αυτό το παιδί ή άνθρωπος που θα σωθεί, θα σωθεί από την ανθρωπιά και των γιατρών που πάνε για να βοηθήσουν αλλά και αυτών που δίνουν χρήματα για να υπάρξουν τα κατάλληλα εφόδια και υλικά. Και ίσως ένας από όλους αυτούς που βοηθήθηκαν να δούν και να καταλάβουν μερικά πράγματα.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν αυτοί που θέλουν να ξεχαστεί η κουλτούρα κάποιων λαών. Αλλά ας μην το παρακάνουμε κι'όλας. Γιατί να μην ξεχαστεί πλήρως η κουλτούρα του λιθοβολισμού; Γιατί να μην αλλάξουν κάποιες παραδόσεις όταν είναι αντίθετες με την λογική και την ανθρωπιά; Όπως η παράδοση της κλειτοριδεκτομής; H η παράδοση το να παντρεύουν μικρά κορίτσια ακόμα και 6 χρονών, με μεγαλύτερους άντρες ακόμα και 50 χρονών; Η η παράδοση το να μένουν τα κορίτσια στο σπίτι για να δουλεύουν και μόνο τα αγόρια να πηγαίνουν σχολείο; Δηλαδή ένα είδος δουλείας που βασίζεται σε παραδόσεις και σε σεξισμό;

Οι περισσότεροι που θέλουν να αμερικανοποιήσουν ή δυτικοποιήσουν τον τρίτο κόσμο, δεν είναι οργανώσεις σαν τους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα. Είναι οι οργανώσεις των εκκλησιών και πανταχού παρών μισθοφόρων. Είναι οι ψεύτικοι ιερείς που χρησιμοποιούν την θρησκεία για να βγάλουν λεφτά σε αυτές τις χώρες, και όταν τους ξεμπροστιάζει κάποια ανθρωπιστική οργάνωση, τότε κάνουν μηνύσεις για δυσφήμηση και παρόμοια.

Πάρε τις αδελφές του ελέους της Μητέρας Τερέζα. Μεγάλη απατεωνιά αφού το 80-90% των δωρεών που λαμβάνουν πηγαίνει στο Βατικανό, και στα νοσοκομεία τους αντί να βοηθάνε τους αρρώστους να γίνουν καλά με φάρμακα, ενδιαφέρονται μόνο για την αιώνια ψυχή τους δήθεν! Μεγάλη υποκρισία από τις συγκεκριμένες. Και όμως πάλι ακόμα και μετά από αυτά τα πολύ γνωστά γεγονότα, υπάρχουν ένθεοι που βοηθάνε αυτή την οργάνωση αντί για κάποια μη θρηκσευτική οργάνωση.

Προσωπικά δεν έφτασα στους ΓΧΣ χωρίς να ρωτήσω. Μπορεί αν έχουν χίλια κουσούρια αλλά: είναι secular, κατ'αρχήν. Δεν έχουν καθόλου θρησκευτικό χαρακτήρα. Οπότε δεν υπάρχει η περίπτωση του προσηλυτισμού, το οποίο είναι σημαντικό. Επίσης έχουν έναν συγκεκριμένο σκοπό, δηλαδή την παροχή ιατρικής βοήθειας.

Δεν νομίζω κανένας να μην γνωρίζει το Χαμόγελο του Παιδιού. Δεν νομίζω να υπάρχει τόση διαφθορά εκεί. Αν έστω ένα παιδί βοηθηθεί, τότε αξίζει.

Και δεν είναι εύκολο για όλους να κάνουν εθελοντισμό. Π.χ. εγώ δεν μπορώ να φροντίσω αρρώστους και παιδιά με το τίποτα. Καλύτερα να με σκοτώσεις. Μία φορά με άφησαν για μερικές ώρες μόνη μου με την μία ανηψιά μου όταν ήταν 4 ετών, και μετά το πρώτο μισάωρο, είχα αρχίσει να μπαρουτιάζω, να νευριάζω, και άρχισα να παίρνω τηλέφωνο να έρθουν να την πάρουν κάθε 10-15 λεπτά. Τα νεύρα μου τσατάλια. Με άφησαν τελικά για 2 ώρες μαζί της. Τελικό αποτέλεσμα να μην θέλω να δώ και να μιλήσω σε κανέναν για 1-2 μέρες με εξαίρεση στην δουλειά όταν χρειαζόταν. Αλλά σπίτι ακόμα και το τηλέφωνο είχα βγάλει από την πρίζα για να μπορέσω να ηρεμήσω.

Δεν έχω την υπομονή για αυτή την δουλειά. Μου αρέσει να δουλεύω μόνη μου συνήθως. Μπορώ να δουλέψω σε ομάδα, όχι όμως για μεγάλο χρονικό διάστημα και όχι με πολύ θορυβώδη άτομα.

Και αρκετοί μιλάτε αλλά έχετε ποτέ κάνει εθελοντισμό; Έχετε ποτέ πάει σε αυτές τις χώρες να δείτε από κοντά τι συμβαίνει και πως; Δεν μπορούμε όλοι να πάμε αυτοπροσώπως και να βοηθήσουμε εκεί. Ούτε έχουμε όλοι την ίδια ιδιοσυγκρασία και προσωπικότητα να μπορέσουμε να αντέξουμε σε τέτοιες συνθήκες.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου breadfan

η αναφορά σε μια συζήτηση φράσεων όπως ... <λέτε μαλακίες> (αφήνουμε κατα μέρος το οτι ήταν με κεφαλαία)
είναι ίδιον ανθρώπου που υστερεί σε μόρφωση και παιδία.

Αν συμπεριλάβουμε δε και τα κεφαλαία , τότε είμαι ακριβέστατος .

Οπότε όταν λες
υποψιάζομαι ότι η φράση "λέτε μαλακίες" δεν ανήκει στο ρεπερτόριο της πρότυπης Κατίνας που ορίζει τον κατινισμό.
απλά σφάλεις .

Παράθεση από τον ορισμό του λεξικού της νέας ελληνικής
Kατίνα η [katína] Ο25α : (μειωτ.) χαρακτηρισμός: α. γυναίκας που θεωρείται ότι υστερεί σε μόρφωση και παιδεία. β. ανθρώπου, συνήθ. γυναίκας, που σχολιάζει, κουτσομπολεύει.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:η αναφορά σε μια συζήτηση φράσεων όπως ... <λέτε μαλακίες> (αφήνουμε κατα μέρος το οτι ήταν με κεφαλαία) είναι ίδιον ανθρώπου που υστερεί σε μόρφωση και παιδία.
Το ανάποδο ισχύει, ο πολύ μορφωμένος είναι συνήθως μπλαζέ και μιλάει έτσι, ο αμόρφωτος κρατάει πισινή.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

stratos έγραψε:η αναφορά σε μια συζήτηση φράσεων όπως ... <λέτε μαλακίες> (αφήνουμε κατα μέρος το οτι ήταν με κεφαλαία) είναι ίδιον ανθρώπου που υστερεί σε μόρφωση και παιδία.
Irony.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
cyrus
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 19:11
Όνομα Ιστότοπου: Gravity and the Wind
Επικοινωνία:

Στράτο, ο θεμέλιος λίθος του συλλογισμού σου ("η αναφορά σε μια συζήτηση φράσεων όπως ... <λέτε μαλακίες> είναι ίδιον ανθρώπου που υστερεί σε μόρφωση και παιδία") είναι εσφαλμένος. Υπάρχουν πάμπολλοι λόγοι για τους οποίους ένας συνομιλητής μπορεί να φτάσει στο σημείο να ξεστομίσει τέτοιου είδους εκφράσεις, είτε υστερεί σε μόρφωση είτε είναι μορφωμένος (ή ακόμη και παραμορφωμένος). Αν θες να διαμαρτυρηθείς για το ύφος του Γιατρού, κάνε το ― αλλά μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τους αδικαιολόγητους χαρακτηρισμούς σου χτίζοντας κάστρα χωρίς θεμέλια. Εν προκειμένω, το "κατίνα" ήταν πολύ χειρότερο από το "λέτε μαλακίες".

Όσο για την παραπομπή που κάνεις στο λεξικό, γιατί την κάνεις; Αφού σε διαψεύδει.

Και, τέλος (δεν θα το έλεγα, αλλά το άστοχα δασκαλίστικο ύφος σου πολύ με ενόχλησε) ― πάει πολύ να κατηγορείς τους άλλους για έλλειψη μόρφωσης και "παιδίας" [sic] τη στιγμή που δεν ξέρεις να γράψεις σωστά την "παιδεία" και το "σφάλλεις"...
Μπορείς να αυταπατάσαι όσο θες, αλλά δεν μπορείς να απαιτείς από όλο τον κόσμο να ενστερνιστεί την πλάνη σου.
Απάντηση