Η Αχίλλεια πτέρνα του Χριστιανισμού

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Κάθε θρησκεία στηρίζεται στα μηνύματα που απευθύνει στους υποψήφιους οπαδούς που προσπαθεί να προσηλυτίσει. Αυτά πρέπει να πείθουν ότι είναι χρήσιμα στον οπαδό, για να ακολουθήσει. Ο χριστιανισμός υπόσχεται εξαγνισμό της Αθάνατης ψυχής, για την οποία ισχυρίζεται, ότι είναι θείας προέλευσης, κάτι ξεχωριστή από το υλικό σώμα. Υποστηρίζει δηλαδή, ότι ο άνθρωπος αποτελείται από το υλικό σώμα και τη ψυχή, της οποίας η προέλευση και η λειτουργία της περιγράφονται ως προερχόμενες από μεταφυσικές οντότητες. Αφού λοιπόν η ψυχή του ανθρώπου προέρχεται από τον δημιουργό του σύμπαντος και του ανθρώπου, αυτή πρέπει να παραδοθεί εξαγνισμένη και αμόλυντη, καταστάσεις που μεταδόθηκαν από το αμαρτωλό σώμα. Και αυτός ο καθαρμός γίνεται με ειδική λειτουργική διαδικασία ιερουργιών που εμπεριέχουν τα παρακάτω στάδια: 1/ ακλόνητη και βαθειά πίστη στον Τριαδικό Θεό, 2/ προετοιμασία και συνειδητή μεταμέλεια, για τα όποια αμαρτήματα, και ταπεινότητα προς τους ιερουργούς και τον Χριστούλη που θυσιάστηκε για εμάς τους αμαρτωλούς, 3/ κατανυκτικές νηστείες, προσευχές και αμέτρητα προσκυνήματα, υμνολόγια και δεήσεις προς το Άγιο Πνεύμα και τον ενανθρωπίσαντα Υιόν του Θεού κύριο ημών Ιησού Χριστόν, οι οποόι μεσολαβούν κατασυγκινημένοι από τη θερμή αίτηση του μεταμελημένου πιστού προς τον Πατέρα, ο οποίος τελικά εγκρίνει την είσοδο του δοκιμασθέντος και ταπεινωμένου πιστού στην ουράνια και αιώνια βασιλεία του Θεού! Εκτός από την Αθανασία της ψυχής ο χριστιανισμός στηρίζεται, ακόμα, σ' ένα άλλο συνταρακτικό και συγκλονιστικό αγαθό που έχει πολύ μεγάλη αξία, άνευ του οποίου δεν θα είχε καμιά σημασία η Αθανασία της εξαγνισμένης ψυχής. Μιλάμε για ένα πολύ και θαυμάσιο Δώρο του Πατέρα Θεού που αναφέρεται στην Ανάσταση των νεκρών σωμάτων, συγρόνως με τις εξαγνισμένες ψυχές. Εάν καταρριφθούν αυτά τα δύο μεγάλα δώρα σωτηρίας του ανθρώπου, τότε καταρρέει συγχρόνως και η Χριστιανική Θρησκεία και κάθε άλλη που στηρίζεται στα δύο αυτά στοιχεία. Στο επόμενο θα αναλύσουμε τα λογικά επιχειρήματα με τα οποία θα αποκλείσουν την Αθανασία της ψυχής και την Ανάσταση των Νεκρών. Επικουρίδης
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αγαπητέ Επικουρίδη,

Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία περί των ιντερνετικών, γι' αυτό επίτρεψέ μου να σου δώσω μερικές φιλικές συμβουλές:

α) Το forum είναι χώρος διαλόγου, και αυτό που έχεις ξεκινήσει εδώ είναι άρθρο, ουσιαστικά δηλαδή μονόλογος.
Δεν είναι εδώ ο χώρος για κάτι τέτοιο.

Σε παρακαλώ να μην εκλάβεις το παραπάνω ως απόπειρα λογοκρισίας. Κάθε πράγμα έχει τη θέση του, και εδώ (αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη ιντερνετική αγορά) κανείς δεν εκθέτει τις απόψεις του με μορφή άρθρων. Μπορείς να δημοσιεύσεις το άρθρο που ετοιμάζεις στο blog σου. Θα μπορούσες ακόμα, αν θέλεις να αποκτήσει το άρθρο σου μεγαλύτερη ορατότητα, όταν το ολοκληρώσεις να το υποβάλεις για έγκριση και δημοσίευση στο συλλογικό αθεϊστικό blog, σε αυτή εδώ τη διεύθυνση.

β) Δεν χρειάζεται στο τέλος κάθε δημοσίευσης να υπογράφεις με το ψευδώνυμό σου. Τα σχόλια δεν είναι επιστολές. Είναι τμήματα ενός διαλόγου, και όλοι μας μπορούμε να δούμε ποιος είναι αυτός που γράφει το κάθε σχόλιο.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Αγαπητέ Επικουρίδη,
Καταλαβαίνω ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία περί των ιντερνετικών, γι' αυτό επίτρεψέ μου να σου δώσω μερικές φιλικές συμβουλές:
α) Το forum είναι χώρος διαλόγου, και αυτό που έχεις ξεκινήσει εδώ είναι άρθρο, ουσιαστικά δηλαδή μονόλογος.
Δεν είναι εδώ ο χώρος για κάτι τέτοιο.
Φίλε Breadfan γίνεσαι άδικος.
Πολλά, αν όχι τα περισσότερα, από τα νήματα που ξεκίνησα εγώ άρχισαν σαν άρθρα και κανείς δεν μου έκανε παρατήρηση. Το άρθρο διατυπώνει μια θέση και αν κάποιος δεν συμφωνεί θα παρουσιάσει την άποψή του και θα ακολουθήσει διάλογος.
Για παράδειγμα, ο Επικουρίδης έγραψε: Μιλάμε για ένα πολύ και θαυμάσιο Δώρο του Πατέρα Θεού που αναφέρεται στην Ανάσταση των νεκρών σωμάτων, συγxρόνως με τις εξαγνισμένες ψυχές. Θέλω λοιπόν να παρατηρήσω ότι αυτή η πίστη των χριστιανών στην ανάσταση των νεκρών δεν έχει συζητηθεί καθόλου και είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να ζητήσουμε και την γνώμη του Ορθόδοξου επ’ αυτού.

Υ.Γ. Αν είχες ιδέα για το άρθρο που ετοιμάζω θα ανατρίχιαζες (εμένα μάλιστα δεν μπορείς να με παραπέμψεις στο blog διότι τα δικά μου άρθρα δεν εγκρίνονται, ως ψευτοεπιστημονικά :lol:).
Α! Και μην τα βάζεις με την γερουσία :D
Επικουρίδη, φρόντισε να μάθεις να χειρίζεσαι την παράθεση κειμένου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

@dtango:

Ε, όχι και άδικος!
α) Τότε που δεν σου κάναμε παρατηρήσεις ήμασταν μικροί και άμυαλοι. Μετά, μάθαμε! :D
β) Το post του Επικουρίδη κλείνει με τη φράση: "Στο επόμενο θα αναλύσουμε..."
Δεν θυμάμαι να έχεις αναφερθεί στον εαυτό σου στον πληθυντικό. Το συγκεκριμένο post μοιάζει με copy-paste από κάποιο φιλοσοφικό δοκίμιο, και επιμένω ότι οι δημοσιεύσεις αυτής της μορφής δεν είναι για διαδικτυακά fora. Φυσικά, θα μπορούσε ο Επικουρίδης να αλλάξει λίγο τη μορφή ώστε να την κάνει συμβατή με τον τρόπο που γράφουμε εδώ. Πχ, θα μπορούσε να πει, "σε κάποιο άρθρο μου έχω γράψει τα εξής", να παραθέσει το άρθρο, και να ζητήσει τη γνώμη μας.

Επί της ουσίας:
Η φράση "αχίλλειος πτέρνα του χριστιανισμού" φανερώνει μια αισιοδοξία κατά τη γνώμη μου ανεδαφική. Πως είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι μερικά καλά ζυγισμένα λογικά επιχειρήματα εναντίον του χριστιανισμού (ή οποιασδήποτε θρησκείας) θα τον κάνουν να καταρρεύσει, τη στιγμή που η θρησκευτική πίστη είναι ακριβώς ο παραμερισμός της λογικής υπέρ του δόγματος. Με άλλα λόγια, η εις άτοπον απαγωγή του χριστιανισμού δεν έχει αξία όταν δεν αναγνωρίζεται η έννοια της λογικής αντίφασης. Για τέτοια υπέρμετρη αισιοδοξία έχω "κατηγορήσει" στο παρελθόν και τον dtango, που νομίζει ότι το αν αποδειχτεί σωστή η θεωρία του για την προέλευση των θεών θα βγουν αγκαλιά ο Βενέδικτος με τον Ιερώνυμο και θα πουν "ουπς, μας συγχωρείτε, λάθος".

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι ότι τέτοιου είδους επιχειρήματα είναι άχρηστα. Απλώς λέω ότι θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Η αχίλλειος πτέρνα έφερε το θάνατο του Αχιλλέα. Ο Χριστιανισμός δεν έχει τέτοια αχίλλειο πτέρνα. Μπορεί να μπάζει από παντού, μπορεί οι φτέρνες του να βρωμάνε ποδαρίλα, αλλά είναι άυλες και αόρατες. Η εξαφάνισή του θα έρθει σταδιακά, όπως με όλες τις θρησκείες, και όχι στιγμιαία με "quod erat demonstrandum". Στο ενδιάμεσο, αντί να σημαδεύουμε τις παράλογες φτέρνες του με λογικά βέλη, θα ήταν πιο αποτελεσματικό να προσπαθήσουμε να τον βγάλουμε απ' το Σύνταγμα, τον κρατικό προϋπολογισμό, τη νομοθεσία και την εκπαίδευση. Όποιος θέλει να μυρίζει την ποδαρίλα και να εκστασιάζεται, να το κάνει σπίτι του και στις εκκλησίες του, αλλά όχι εις βάρος μας και με τα λεφτά μας, και χωρίς να προσπαθεί να πείσει εμάς και τα παιδιά μας ότι η μπόχα είναι γαλλικό άρωμα και γι' αυτό θα πρέπει να την ανεχτούμε.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Στο ενδιάμεσο, αντί να σημαδεύουμε τις παράλογες φτέρνες του με λογικά βέλη, θα ήταν πιο αποτελεσματικό να προσπαθήσουμε να τον βγάλουμε απ' το Σύνταγμα, τον κρατικό προϋπολογισμό, τη νομοθεσία και την εκπαίδευση.
Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: Οργάνωση και δράση. Χμ;
Εδώ όμως απλά συζητάμε τα θεωρητικά του χριστιανισμού, και των θρησκειών εν γένει, και ο καθένας μπορεί να έχει την δική του άποψη περί αχίλλειου πτέρνας του χριστιανισμού (ας μην αναφερθώ σε αυτήν ταύτην την πτέρναν του σαλίγκαρου περί της οποίας γνωρίζουμε όσα γνωρίζουμε και για την προέλευση των θρησκειών ;) ).

Όσο για τις αγκαλιές Βενέδικτου και πάπα I don’t give a damn που είπε και η Scarlett (ο Ρετ το είπε, αλλά η Μίτσελ το έγραψε και έτσι προτιμώ να το χρεώνω στη Scarlett [Όσα παίρνει ο άνεμος]) και αυτό γιατί όταν θα έρθει η ώρα και σε ρωτήσει η κόρη σου ή ο γιός σου «Πως έγινε ρε πατέρα και οι άνθρωποι πιάστηκαν τόσο κορόιδα;», εκτός από τα γνωστά φούμαρα περί θεοποιήσεων θα αναγκαστείς, εφόσον γνωρίζεις, να της/του πεις ότι υπάρχει και μια περίπτωση –την οποία βέβαια θεωρείς εντελώς απίθανη-τα πράγματα να έγιναν και με έναν πολύ διαφορετικό τρόπο.

Όπερ μεθερμηνεύομενον εστί:
Το βέλος βρίσκεται ήδη στο δρόμο προς τον στόχο του! : brrr :
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

[quote="breadfan"]@dtango:


Αγαπητοί συμπολεμιστές Βreadfan-Dtrango, μή με βάζετε ανάμεσά σας γιατί θα με ποδοπατήσετε. Δέχομαι υποδείξεις καλοποαίρετες, γιατί στην συμπόρευση χρειαζόμαστε συμπληρώματα. Ξέρετε εκείνο που πρέπει να προσεχθεί με ιδιέταιρη προσοχή είναι οι μικροπαραξηγήσεις από περιττές αδυναμίες επικοινωνίας που μαστίζει συνήθως τις όποιες ομάδες με κοινούς στόχους. Τα μηνύματα που θέλω να προωθήσω μέσω του Forum προς όποια ώτα φίλων και αντιτιθεμένων, με το γενικώτερο τίτλο η Δίκη των Θεών, με πολλούς υπότιτλους κάθε φορά, και τώρα με την Αχίλειο πτέρνα του Χριστιανισμού αποτελούν προϊόντα αντιδράσεων, ενάντια σε όλους εκείνους που μας κάνουν μαύρη και άραχνη τη ζωή. Η Α.Π του Χ ήταν σύνθεση της στιγμής, αλλά από καιρό επισημασμένη. Όταν θα αναφέρομαι σε δανεισμένα κείμενα, συνηθίζω δηλώνω την προέλευσή τους. Να είστε σίγουροι γι' αυτό. Για το πώς πρέπει και από ποιούς χώρους θα προβάλλονται οι δημιουργίες, δέχομαι τις υποδείξεις των συμμαχητών μου, όχι μόνον αγογγύστως , αλλά και με σκιρτήματα συγκίνησης. Δεν μου λείπει ο ρεαλισμός και προπάντων ο στρατηγικός ρεαλισμός. Οτι το κάστρο του χριστιανισμού έχει αμέτρητα ευάλωτα σημεία μας είναι γνωστό, αλλά εκείνη η πλευρά που χρυσώνει το μεγάλο ψεύδος είναι δύο καίρεα σημεία, η παραμυθολογία της αθανασίας της ψυχής και η ανάσταση νεκρών. Μη μου χαλάς αυτή τη στόχευση, αγαπητέ μου φίλε Βreadfan τη στιγμή που θέλω να τεντώσω το νήμα του τόξου με το βέλος μου. Οι Άγιοι πατέρες ποντάρουν πάρα πολύ στην ασυνεννοησία, τον ασυντονισμό, την τυφλαμάρα και την απραγία μας. Δεν είναι εύκολοι αντίπαλοι. Χρησιμοποιούν την σοφιστική ρητορική με μεγαλύτερη δεξιοτεχνία και από τους κορυφαίους εκπροσώπους αυτής Πρωταγόρα και Γοργία. Και έχουν οπαδούς σ΄όλα τα κοινωνικά και οικονομικά φόρουν. ΕΝ πάσει περιπτώσει, όμως δεν πρέπει να απελπιζόμαστε. Συμφωνώ ότι τα τόξα που κατευθύνονται προς το φρούριο των πλουμιστών πειάνουν όλα τόπο και μάλιστα, όταν αυτά ρίπτονται με ευψυχία και χωρίς ταρακουνήματα. Εγώ υποθετικά βλέπω μια τρισχιλιετία ακόμη, για τη κατάρρευση των θρησκειών, γιατί τα ροχαλητά σπάνε και τα πιο ανθεκτικά τύμπανα. Οι παμβασιλείς της δυναστείας Ουρανού, Κρόνου και Δία κράτησαν, περίπου 42.000 χρόνια. Ιδού το νέο θούριό μου: "Η Αθεΐα είναι το πρώτο σκαλοπάτι που οδηγεί στις μεγάλες αλήθειες και στο φωτεινό μονοπάτι που καταλήγει στην απελευθέρωση από τη θρησκευτική μαύρη ομηρία, καταδυνάστευση και εξαθλίωση". Καλή δύναμη και υγεία στην ομάδα. Αυτά προς το παρόν. Επικουρίδης
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια φιλική συμβουλή. Βάλε παραγράφους στο κείμενο σου γιατί δεν φαίνεται ωραίο στο μάτι. Cheers.
  ▲
▲ ▲
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:@dtango: α) .........


......β) ............ Το συγκεκριμένο post μοιάζει με copy-paste από κάποιο φιλοσοφικό δοκίμιο, .........
Επί της ουσίας:
Η φράση "αχίλλειος πτέρνα του χριστιανισμού" φανερώνει μια αισιοδοξία κατά τη γνώμη μου ανεδαφική..........Απλώς λέω ότι θα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Η αχίλλειος πτέρνα έφερε το θάνατο του Αχιλλέα. Ο Χριστιανισμός δεν έχει τέτοια αχίλλειο πτέρνα.
........ Στο ενδιάμεσο, αντί να σημαδεύουμε τις παράλογες φτέρνες του με λογικά βέλη, θα ήταν πιο αποτελεσματικό να προσπαθήσουμε να τον βγάλουμε απ' το Σύνταγμα, τον κρατικό προϋπολογισμό, τη νομοθεσία και την εκπαίδευση. Όποιος θέλει να μυρίζει την ποδαρίλα και να εκστασιάζεται,....... ότι η μπόχα είναι γαλλικό άρωμα και γι' αυτό θα πρέπει να την ανεχτούμε.
Αγαπητέ φίλε Breadfan, έχω δυνατότατα και ευχέρεια να διατυπώνω δικές μου σκέψεις-απόψεις και δεν συνηθίζω να μεταφέρω copy-paste's τρίτων.
Επί πλέον κακώς καταλήγεις στο συμπέρασμα, με τόση ευκολία, ότι είμαι τόσο αφελής-υπεραισιόδοξος, να πιστεύω ότι έλυσα το πρόβλημα της εξόντωσης-πτώσης μονοθεϊστικών θρησκειών. Η επίμαχος φράση καταδεικνύει δύο από τους πιο ξεχωριστούς στόχους, την αθανασία της ψυχής και την ανάσταση νεκρών και σ' αυτά τα δύο στηρίζεται όλη η απάτη που επαγγέλλονται οι μονοθεϊστικές καταιγίδες.
Για το λόγο αυτό προτείνω την εξακόντιση βελών, δοράτων και τη χρήση σαρισών(για να ενεργοποιήσουμε και την συμπολεμίστρια σάρισα, την οποία ευχαριστώ, για την υπόδειξη τήρησης των παραγράφων στα κείμενά μου).
Συμφωνώ, όμως, ότι στο "ενδιάμεσο"(λέξη δική σου, να μαχόμαστε την συνταγματική κατοχύρωση του Ορθόδοξου Χριστιανισμού που την επέβαλαν σε περιόδους θερμών εναγκαλισμών εκκλησίας πολιτείας, την μισθοδοσία των ιερουργών και τη θρησκευτική ομηρία της παιδείας. Επιβάλλεται ο διαχωρισμός πολιτείας και ορθοδοξίας. Υπάρχουν και άλλοι έλληνες πολίτες άλλων θρησκευτικών δογμάτων. Ας σταματήσει επιτέλους η επίκληση του Ελληνοχριστιανισμού. Αν ανατρέξουμε στην ιστορία θα διαπιστώσουμε ότι πολεμήθηκε ο ελληνισμός και οι έλληνες από τον ορθόδοξο χριστιανισμό.
Ο Γεννάδιος με τους 70.000 χιλιάδες καλόγερούς του παρέδωσε τον ελληνισμό στη στυγνή τυραννία του πορθητή. Στο πατέρα του πορθητή που πολιορκούσε τη Θεσσαλονίκη οι καλόγεροι της Μονής Βλατάδων υπέδειξαν την άνευ όρων παράδοση της πόλης, με το κόψιμο της ύδρευσης από τις πηγές του Χορτιάτη. Μήπως οι του Αγίου Όρους ιεροί πατέρες δεν πρόδωσαν τον Εμμανουήλ Παπά; Οι ίδιοι δεν δήλωσαν υποταγή στο Φύρερ; Ο Παλαιών Πατρών Γερμανός δεν αποκάλεσε τον εθνεγέρτη Γρηγόριο Δικαίο "εξωλέστατο" και δεν επιχείρησε να τον δολοφονήσει, γιατί δεν πίστευε στην επιτυχία του επαναστατικού εγχειρήματος που κήρυττε ο Παπαφλέσσας; Πολλά μπορούμε να παραθέσουμε και να αναφέρουμε και τις πηγές, αλλά σταματάμε εδώ.
Ήδη καταγγέλλω τη συμμαχία εκκλησίας και πολιτεία, και ζητώ, αντί της ψυχοσωτηρίας των πιστών, π. χ, αγροτών να τους εκπαιδέψουν να πωλούν αντί σίτου τα διάφορα αρτοσκευάσματα, μεταποιώντας τον στις μεταποιημένες μορφές του. Έτσι το βλέπω, αν αγαπούν τα πιστά ποίμνιά τους, άς το δείξουν έμπρακτα.
.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Κάθε θρησκεία στηρίζεται στα μηνύματα που απευθύνει στους υποψήφιους οπαδούς που προσπαθεί να προσηλυτίσει. Αυτά πρέπει να πείθουν ότι είναι χρήσιμα στον οπαδό, για να ακολουθήσει. Ο χριστιανισμός υπόσχεται εξαγνισμό της Αθάνατης ψυχής, για την οποία ισχυρίζεται, ότι είναι θείας προέλευσης, κάτι ξεχωριστή από το υλικό σώμα. Υποστηρίζει δηλαδή, ότι ο άνθρωπος αποτελείται από το υλικό σώμα και τη ψυχή, της οποίας η προέλευση και η λειτουργία της περιγράφονται ως προερχόμενες από μεταφυσικές οντότητες. Αυτή τη δοξασία δανείστηκαν οι μονοθεϊστικές θρησκείες από τον Ορφισμό, ένας από τους αρχιερείς του οποίου ήταν και ο Πυθαγόρας, ο γνωστός μαθηματικός και αστρονόμος, συγχρόνως δε και ως αρχηγός του Αριστοκρατικού κόμματος στο Κρότονα, μια πόλη αρχαιοελληνική και θανάσιμα αντίπαλος της δημοκρατικής Σιβάρεως στην Magna Grecia. Το 510 π. Χ η Σίβαρις αφανίστηκε από τους Πυθαγόριους Κροτονιάτες, οι οποίοι την ανέσκαψαν οδηγώντας τον ποταμό Κάθυ μέσα από τη πόλη. Αφού λοιπόν η ψυχή του ανθρώπου προέρχεται από τον δημιουργό του σύμπαντος και του ανθρώπου, αυτή πρέπει να παραδοθεί εξαγνισμένη και αμόλυντη, καταστάσεις που μεταδόθηκαν από το αμαρτωλό σώμα. Και αυτός ο καθαρμός γίνεται με ειδική λειτουργική διαδικασία ιερουργιών που εμπεριέχουν τα παρακάτω στάδια: 1/ ακλόνητη και βαθειά πίστη στον Τριαδικό Θεό, 2/ προετοιμασία και συνειδητή μεταμέλεια, για τα όποια αμαρτήματα, και ταπεινότητα προς τους ιερουργούς και τον Χριστούλη που θυσιάστηκε για εμάς τους αμαρτωλούς, 3/ κατανυκτικές νηστείες, προσευχές και αμέτρητα προσκυνήματα, υμνολόγια και δεήσεις προς το Άγιο Πνεύμα και τον ενανθρωπίσαντα Υιόν του Θεού κύριο ημών Ιησού Χριστόν, οι οποόι μεσολαβούν κατασυγκινημένοι από τη θερμή αίτηση του μεταμελημένου πιστού προς τον Πατέρα, ο οποίος τελικά εγκρίνει την είσοδο του δοκιμασθέντος και ταπεινωμένου πιστού στην ουράνια και αιώνια βασιλεία του Θεού! Εκτός από την Αθανασία της ψυχής ο χριστιανισμός στηρίζεται, ακόμα, σ' ένα άλλο συνταρακτικό και συγκλονιστικό αγαθό που έχει πολύ μεγάλη αξία, άνευ του οποίου δεν θα είχε καμιά σημασία η Αθανασία της εξαγνισμένης ψυχής. Μιλάμε για ένα πολύ και θαυμάσιο Δώρο του Πατέρα Θεού που αναφέρεται στην Ανάσταση των νεκρών σωμάτων, συγρόνως με τις εξαγνισμένες ψυχές. Εάν καταρριφθούν αυτά τα δύο μεγάλα δώρα σωτηρίας του ανθρώπου, τότε καταρρέει συγχρόνως και η Χριστιανική Θρησκεία και κάθε άλλη που στηρίζεται στα δύο αυτά στοιχεία. Στο επόμενο θα αναλύσουμε τα λογικά επιχειρήματα με τα οποία θα αποκλείσουν την Αθανασία της ψυχής και την Ανάσταση των Νεκρών. Επικουρίδης
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Επικουρίδης
Δημοσιεύσεις: 623
Εγγραφή: 12 Ιουν 2010 13:04
Όνομα Ιστότοπου: -Η Δίκη των Θεών
Επικοινωνία:

Προσπαθώντας να κάνω επεξεργασία ένα από τα μηνύματα, πατούσα παράθεση και μετά υποβολή. Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση, αν μπορεί κάποιος moderator να σβήσει τα διπλά - τριπλά μυνήματά μου.
Δύο κατηγορίες ανθρώπων υπάρχουν: 1. Οι εξουσιαστές και 2. Οι εξουσιαζόμενοι.
Οι πρώτοι φτιάχνουν νόμους και τους παραβιάζουν ατιμώρητα, οι δε δεύτεροι, αναγκαστικά πειθαρχούν, διαφορετικά τιμωρούνται.
Ιστότοπος: "Η Δίκη των θεών" http://janastasiadis.blogspot.com/
Απάντηση