Εμπειρία Εξωτερικού

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Γκρινιάρης

Η αλήθεια είναι ότι στο «εξωτερικό» τα πράγματα είναι κατά πολύ καλύτερα σε ορισμένους τομείς.
Βέβαια δεν ισχύει σε όλο το εξωτερικό. Για παράδειγμα
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:[...]δε θα μπορούσε σε μια άλλη κοινωνία, με συντηρητική πλειοψηφία, να θεωρηθεί υποτίμηση της γυναικείας φύσης η ξεκωλέ ενδυμασία και να τυποποιηθεί ως παράνομη?[...]
και μπορεί και γίνεται, όπου η θρησκευτική αστυνομία τριγυρνά με ρόπαλα και σε κοπανά επιτόπου, αν υποπέσεις στο αμάρτημα της ανυπακοής στη σαρία [το(α) κράτος(η) τα αφήνω για κουίζ].

Από την άλλη, είναι λανθασμένο και ίσως και λίγο «χαιρέκακο» να παρουσιάζουμε την φωτεινή πλευρά της Σελήνης και να συμπεριφερόμαστε θαρρείς ότι δεν υπάρχει η σκοτεινή τέτοια. Το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μη βιαζόμαστε να ζηλεύουμε γιατί αυτό που παρουσιάζεται συνήθως προς τα έξω είναι η «demo» έκδοση (όπου όλα είναι καλά και άριστα, όλα λειτουργούν τέλεια, με λίγα λόγια τα πάντα είναι «μέλι»), ενώ όταν ζήσεις εκεί βλέπεις την «κανονική». Κάτι σαν τον Jeffrey που λύσσαξε προεκλογικά ότι λεφτά υπήρχουν (demo έκδοση) και τελικά μας έσκισε σαν χασέ στις μειώσεις (κανονική έκδοση).

Τα παραπάνω τα γράφω ως αυστραλοσύζυγος, όπου θεωρητικά τα πάντα όλα! Πρακτικά όμως, ιδίως όταν ξεχνιούνται και συνομιλούν μεταξύ τους, τότε φαίνεται η όχι και τόσο «ροζ» πραγματικότης! Θυμάμαι επίσης ένα πρόσφυγα ξενιτεμένο στην Γερμανία, που προσπαθούσε να με πείσει ότι οι Γερμανοί τον υποδέχτηκαν στο σταθμό του Μονάχου ως αρχαίο Έλληνα θεό!

Με λίγα λόγια, κρατώ μικρό καλάθι. Θεωρώ ότι οι θρησκευτική ελευθερία πηγαίνει και από τις δύο πλευρές! Αν η καλόγρια μπορεί να γυρνά καλυμμένη, για ποιό λόγο δε μπορεί να φορά μαντίλα η μουσουλμάνα στη Γαλλία (για παράδειγμα). Θρησκευτική ελευθερία δε σημαίνει ότι απαγορεύω στον άλλο να υποστηρίξει τα θρησκευτικά του καθήκοντα (εφόσον αυτά δεν γίνονται σε βάρος άλλων και δη αλλόθρησκων - άθρησκων). Επίσης αν γουστάρει να φορά μπούρκα κάποιος, ας φορά! Χέστηκε η Φατμέ στο Γενή Τζαμί. Αν θέλει το κράτος να ελέγξει τα στοιχεία του, ας βάλει ένα παραβάν να αποκαλυφθεί η μπουρκανιάρα! Να βάλουμε να ξυρίσουν και τις γενειάδες στο τέλος - τέλος μη τυχόν και ξεφύγουμε από τις κάμερες αναγνώρισης.

Μη το πάω παραπέρα, όπου ακούς πολλά κεράσια, ψάξε να βρεις που είναι η λούμπα. To good to be true, που λένε και στο Ελλάντα.

Off Topic
Είπα να βάλω και καμιά καλόγρια για να «σπάσω» το κείμενο, αλλά τι στο καλό! Όλες βγαίναν σέξυ και παραπάνω! Τυχαίο; δε νομίζω!
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Το θέμα της μπούρκας μπορεί να μην έχει και την καλύτερη αντιμετώπιση, όμως δεν μπορούμε να αγνοήσουμε όλα τα άλλα καλά ενός κοσμικού κράτους σαν το Βέλγιο επειδή δεν είναι όλα τέλεια. Φυσικά και δεν είναι όλα τέλεια πουθενά αλλά σε πολλά μέρη είναι καλύτερα από ό,τι εδώ σ'αυτό το θέμα τουλάχιστον και κάποιες λανθασμένες κινήσεις δεν είναι δυνατόν να αλλάζουν την συνολική εικόνα...
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων ανθρώπων, ακόμα και αν ανήκουν στην κατηγορία "κάνω το σταυρό μου μόνο σε αεροπορικά ταξίδια", δεν θα σε στραβοκοιτούσαν αν δήλωνες άθεος
Στην ελλάδα;; Νομίζω πως αρκετοί θα σε στραβοκοιτάξουν, κι αν όχι στραβοκοιτάξουν θα σκεφτούν ότι περνάς φάση και θα το ξεπεράσεις (αν είσαι κάτω από 30) ή ότι "κρίμα, πήρε τον λάθος δρόμο" ή κάτι όχι και πολύ κολακευτικό όπως και να έχει. Μου έχει τύχει να σοκαριστούν αρκετοί όταν έμαθαν πως δεν είμαι χριστιανή. Εντάξει δεν μου έκοψαν την καλημέρα προφανώς αλλά δεν χάρηκαν κιόλας και μάλλον επέλεξαν να το "ξεχάσουν" και να το "αγνοήσουν".
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:
αμόρφωτη γκόμενα έγραψε:Η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων ανθρώπων, ακόμα και αν ανήκουν στην κατηγορία "κάνω το σταυρό μου μόνο σε αεροπορικά ταξίδια", δεν θα σε στραβοκοιτούσαν αν δήλωνες άθεος
Στην ελλάδα;; Νομίζω πως αρκετοί θα σε στραβοκοιτάξουν, κι αν όχι στραβοκοιτάξουν θα σκεφτούν ότι περνάς φάση και θα το ξεπεράσεις (αν είσαι κάτω από 30) ή ότι "κρίμα, πήρε τον λάθος δρόμο" ή κάτι όχι και πολύ κολακευτικό όπως και να έχει. Μου έχει τύχει να σοκαριστούν αρκετοί όταν έμαθαν πως δεν είμαι χριστιανή. Εντάξει δεν μου έκοψαν την καλημέρα προφανώς αλλά δεν χάρηκαν κιόλας και μάλλον επέλεξαν να το "ξεχάσουν" και να το "αγνοήσουν".
So what? Και εγώ στραβοκοιτάζω ανθρώπους που δηλώνουν Χριστιανοί, και πιθανότατα πολύ χειρότερα από το πώς με βλέπουν αυτοί, γιατί σίγουρα δε με αντιμετωπίζουν ως καθυστερημένο.
:whistle:
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν σχολίασα το αν με ενοχλεί ή όχι, απλά είπα ότι συμβαίνει.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

9 εκατομύρια ελληνες μέσα στην ελλάδα
---------------------------------------------

26,474 ελληνες στο Βέλγιο

από το σύνολο των

5 εκατομυρίων ελλήνων στο εξωτερικό
-----------------------------------------
αληθινή συνομιλία, καλοκαίρι Aθήνα 2005

Εγώ = why do you prefer to come to greece ?

tourist φίλος= because I feel free here, I feel there is some kind of applied anarchy

Εγώ = but this is the problem here, the irresponsible behaviour and disregard of common good

tourist φίλος= Exactly ! who does not want to revert to being a spoiled child again, with no consequences?

Εγώ = but this makes it a human nightmare to live here and creates stress everyone in the end

tourist φίλος= I don't really care! I support you, give you my money instead of the turks, have a good time and go home in 2 weeks!
----------------------------------
Etsi emeina ego malakas
or
eimai malakas pou parameno edo
---------------------------------------

η ελλαδα περναει επιτυχώς το τεστ βομβας νετρονίου
δηλαδη
ειναι καλυτερη, βελτιώνεται η εμπειρία της, την προτιμούμε

-μετα την εκρηξη και απαλλαγη απο 'εμβιους ανθρωπους-

μένει το τοπίο, η φύση, "γνωρίστε την ύπαιθρο"

η αθηνα δεν περναει το τεστ της βόμβας νετρονίου
οι ανθρωποι μπορει να ειναι λίγο καλυτεροι χωρις τα κτηρια και όχι τουναντιον

---------------------------------------------------------------
παντου έχει καλά και κακα
τί σου ταιρίαζει μετραει
εμένα ξέρω ότι μου ταιριάζει
βερολίνο
ολλανδια
μερή στην γαλλία
μέρη στην ισπανια
μερη στην πορτογαλία
μερη στη δανια
μερη στην ελβετία
μαρτινίκη
μερη στην ταιλάνδη
μερη στον καναδα
μερη στην βραζιλια, αργεντινη και βενεζουελα
βιετναμ
μερη στην ιαπωνία
μερη στην νοτια κορεα
μέρη στην ινδια
γουαδαλούπη
μερη στην χιλή και βολιβία και περου

εμπειρια εξωτερικού ?
οι καλυτερες (κοινωνικα) δεκαετιες της ζωής μου με τους πιο όμορφους λιγοστους ελληνες που συναντησα ποτέ

οι πολιτες του κόσμου βρίσκονται στον κόσμο
οι πελάτες του κοσμου στα ανάλογα έθνη
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@patroklos

:text-+1:
Θα ήθελα να ζήσω για λίγο σ'όλα τα μέρη που ανέφερες :)

Η δική μου εμπειρία εξωτερικού:
Οι έλληνες του εξωτερικού (όχι όλοι φυσικά αλλά πολλοί), είτε ωραιοποιούν την ελλάδα στο μυαλό τους είτε "δοξάζουν" αυτό το μπάχαλο που περιγράφεις και θέλουν αυτή την "ελευθερία" (=ασυδοσία).
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:@patroklos

:text-+1:
Θα ήθελα να ζήσω για λίγο σ'όλα τα μέρη που ανέφερες :)

Η δική μου εμπειρία εξωτερικού:
Οι έλληνες του εξωτερικού (όχι όλοι φυσικά αλλά πολλοί), είτε ωραιοποιούν την ελλάδα στο μυαλό τους είτε "δοξάζουν" αυτό το μπάχαλο που περιγράφεις και θέλουν αυτή την "ελευθερία" (=ασυδοσία).
Με βάση συζητήσεις που έχω κάνει με Βρετανους και Γερμανούς τουρίστες στη Κώ, το φαινόμενο δεν περιορίζεται στους Έλληνες του εξωτερικού. Το μπάχαλο στην Ελλάδα δεν είναι κι άσχημα αν είσαι εδώ σε τουριστικά μέρη με λεφτά στη τσέπη και μια οργανωμένη κοινωνία να σε περιμένει μετα απο 15 μέρες. Δεν είναι τυχαιο ότι βλέπεις γερμανική οικογένεια σε διακοπες να αφήνουν το πιτσιρίκι τους να κατουράει στο τοίχο 10 μέτρα απο την ουρά των ταξι και να μην του λένε τίποτα. Η λογική είναι απλή, αν και χυδαια: "Αμα είσαι στο μπουρδέλο, θα..."
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Απάντηση