Προσωπική αντίληψη της έννοιας "Θεός"

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango, έστω ότι είναι σωστή η θέση σου.

Αλλάζει κάτι στο λόγο που μας μάζεψε και γράφουμε εδώ;
Είναι να κάνουμε όλο τον κόσμο άθεους με τη βούλα; Δεν το νομίζω.

Είναι να μην υπάρχουν θρησκευτικές διακρίσεις.
Αν δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε για 1% δεν είμαστε καν άθεοι αλλά αντιδραστικοί.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Εγώ, που έχω το θράσος να αυτοχαρακτηρίζομαι άθεος χωρίς την άδεια κανενός, δηλώνω ότι για μένα, δεν υπάρχουν θεοί.
Δηλώνω επίσης ότι η φράση "δεν πιστεύω ότι υπάρχουν θεοί" μου αρκεί ως δήλωση για να αναγνωρίσω ως άθεο όποιον θέλει να χαρακτηρίζεται έτσι.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Δεν δυσκολεύτηκα να αποβάλω την πίστη στον Θεό επειδή ποτέ δεν πίστεψα. Περισσότερο θα με τιμούσε αν το είχα καταφέρει συνειδητά και επομένως δεν περιαυτολογώ.

Υπάρχουν όμως κάποιοι που αγωνίστηκαν και άλλοι που αγωνίζονται ακόμα για να καταφέρουν να απαλλαγούν. Δεν επιτρέπεται λοιπόν να φτάνουν μέχρι εδώ και να βρίσκονται μπροστά έστω και στην πλέον απειροελάχιστη αμφιβολία.

Η ιδέα του Θεού αποτελεί όνειδος για την ανθρωπότητα και προσβολή της νοημοσύνης μας. Δέχομαι λοιπόν τον χαρακτηρισμού του δογματικού αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος που έχω για να μην σκιάσω ούτε στο ελάχιστο την υπόληψη που τρέφω για την νοημοσύνη μου.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

dtango, το να πεις ότι είναι αδύνατο να γνωρίζεις ότι δεν υπάρχουν θεοί και όλα τα σχετικά δεν είναι αμφιβολία ούτε ευγένεια ούτε δειλία. Είναι ένα πραγματικό γεγονός. Ναι, η έννοια του θεού είναι ηλίθια, από τις ηλιθιότερες στην ιστορία. So what? Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε:. Ναι, η έννοια του θεού είναι ηλίθια, από τις ηλιθιότερες στην ιστορία. So what? Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα.
Dear Nox,
φρόντισε να μαθαίνουν αυτό τα παιδιά, αντί για τα περί ελάχιστης πιθανότητας η ηλίθια ιδέα να μην είναι τελικά εντελώς ηλίθια, κι’ ας μην αποδεικνύει τίποτα.

Στο σχολείο, το σπίτι και την εκκλησία δεν μαθαίνουν τίποτα για ποσοστό αμφιβολίας, είναι φρόνιμο να το μαθαίνουν εδώ;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Panos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: 12 Απρ 2010 11:33
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Στο σχολείο, το σπίτι και την εκκλησία δεν μαθαίνουν τίποτα για ποσοστό αμφιβολίας, είναι φρόνιμο να το μαθαίνουν εδώ;
Τους παρεξήγησες φίλε Δημήτρη.. ο εμποτισμός στις πιθανότητες γίνεται πάντα στα πλαίσια εκπαίδευσης στην λογική της Κβαντομηχανικής.. εσύ π.χ. έχεις μια πιθανότητα να είσαι η Ρούθ.. και η Ρούθ να είμαι εγώ.. :)
In the beginning it was Plasma.... H. Alfven
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Με συγχωρείτε αλλά αυτό το θέμα έχει συζητηθεί και έχει απαντηθεί τόσες φορές σε αυτό εδώ το forum που όποιος δεν έχει ικανοποιηθεί με τις ως τώρα δοθείσες απαντήσεις ας φάει μόνο τις πατάτες.

Ένα πράγμα μόνο θέλω να σχολιάσω:
Στο σχολείο, το σπίτι και την εκκλησία δεν μαθαίνουν τίποτα για ποσοστό αμφιβολίας, είναι φρόνιμο να το μαθαίνουν εδώ;
Αυτό είναι ίσως το μόνο θετικό που έχουμε να προσφέρουμε,την αμφιβολία.Όποιος αμφιβάλλει με τον σωστό τρόπο (δηλαδή αποζητά εμπειρικά στοιχεία και λογική συνέπεια) θα οδηγηθεί νομοτελειακά από μόνος του εκεί που πρέπει.Καμία προνομιακή αποκαλυπτική γνώση (του στυλ:"βρε κουτά,θέλετε να σας πω πως γεννήθηκε η έννοια του θεού;") δεν πρόκειται να έχει κανένα αποτέλεσμα αν ο άλλος δεν είναι ορθολογιστής και σκεπτικιστής.
Έναν άθεο "επειδή έτσι το λέει ο Λένιν" ή γιατί "ο Χριστιανισμός είναι εβραιομασονική συνομωσία για την καταστροφή του ΕΛληνισμού®" να τον βράσω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Panos, Γιατρός
Panos έγραψε: Τους παρεξήγησες φίλε Δημήτρη.. ο εμποτισμός στις πιθανότητες γίνεται πάντα στα πλαίσια εκπαίδευσης στην λογική της Κβαντομηχανικής.. εσύ π.χ. έχεις μια πιθανότητα να είσαι η Ρούθ.. και η Ρούθ να είμαι εγώ.. :)
Πάνο, μ’ έσωσες!
Ένιωθα ότι στραβά αρμενίζουμε αλλά κοίταγα το γιαλό. Δεν πήγε το μυαλό μου σε δάχτυλο της κβαντομηχανικής. :D
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Με συγχωρείτε αλλά αυτό το θέμα έχει συζητηθεί και έχει απαντηθεί τόσες φορές σε αυτό εδώ το forum που όποιος δεν έχει ικανοποιηθεί με τις ως τώρα δοθείσες απαντήσεις ας φάει μόνο τις πατάτες.
Λίγο κουράγιο ακόμα, Γιατρέ. Όπου να ‘ναι θα φανούν και οι αποδείξεις της ύπαρξής Του και θα ηρεμήσουμε.

Λοιπόν! Τι λέγαμε κάποτε για στρεψοδικία;
Ιδού και το άκρον της το άωτον:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Αυτό είναι ίσως το μόνο θετικό που έχουμε να προσφέρουμε, την αμφιβολία.
Tην αμφιβολία στις απόψεις σας προφέρετε.

Πάντως χαίρομαι που παραδέχεσαι τα περί αμφιβολίας. Σας εύχομαι κάποτε να αποκτήσετε και εμπιστοσύνη σε αυτά που πιστεύετε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Μπορώ να βρω δικαιολογίες για τους πιστούς αλλά όχι για τους αγνωστικιστές.
(Τώρα καταλαβαίνω γιατί οι κομουνιστές αποκαλούσαν προδότες άλλους κομουνιστές).

LIKE SEEKS LIKE
dtango έγραψε: Σας εύχομαι κάποτε να αποκτήσετε και εμπιστοσύνη σε αυτά που πιστεύετε.
Κερδίζεται με αποδείξεις η εμπιστοσύνη στον ορθολογισμό

Γίνεσαι πιο εριστικός απο τους "πιστους", διότι αντί για οποιον θεό, χρησιμοποιεις την Γνωμη σου.

Και αυτοί οι κομμουνιστες και οι αλλοι κομμουνιστες προδίδουν τον κομμουνισμό

Και οι μπατσοι και οι κλεφτες ειναι ενοχοι
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Τα υπόλοιπα περί φιλανθρωπίας στην Αφρική κλπ μεταφέρθηκαν εδώ
Οποιος θέλει να γράψει επ' αυτού, go there.
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Απο συνέντευξη με τον Ψαραντώνη
Στο Θεό πιστεύεις;
Πιστεύω, αλλά στο είπα: εγώ Θεό λέω τη Φύση. Αυτή έχει τη δύναμη, αυτή δίνει τον παλμό στα πράγματα. Όλα έχουν τον παλμό τους. Η καρδιά, ο αέρας, το κύμα, το χορτάρι... Ακόμα και η πέτρα έχει τον παλμό της: την ακινησία, τη σιωπή. Και καμιά φορά βγαίνει ζωή πάνω στην πέτρα. Δεν βλέπεις στους γκρεμούς, στο βράχο πάνω, που βγαίνουν δέντρα μικρά-μικρά; Κι ο έρωτας πού βγαίνει; Στους γκρεμούς δε βγαίνει; [σημ: εννοεί το θεραπευτικό φυτό δίκταμο]
[....]
Προσεύχεσαι;
Καμιά φορά, άμα χρειαστεί. Ανθρώπινο είναι. Και στην εκκλησιά να πας, ανθρώπινο είναι.
Εσύ πας;
Όχι, δεν πάω. Καμιά φορά, όμως, άμα περνάω από μπροστά και κάνει ο άλλος το σταυρό του, θα τον εκάμω κι εγώ -μη με πει και «γάιδαρο»! (γέλια)
Τους παπάδες τους εμπιστεύεσαι;
Εγώ τους κακίζω που λένε ότι προ Χριστού δεν υπήρχε τίποτα. «Δεν εσούντωνε φύλλο;» τους λέω. Και τότε η Κνωσός, ο Δίας, ο Ορφέας τι ήτανε;... Άκου παιδί μου, να αγαπούμε τον Χριστό γιατί ήταν καλός, αλλά υπήρξανε πολλοί Χριστοί και πιο ανώτεροι απ' αυτόν.
Όπως;
Όπως ο Δίας, ο Ορφέας, ο Όμηρος, ο Κορνάρος, ο Καζαντζάκης... Θεάνθρωποι ήταν όλοι αυτοί, με μεγάλη φλόγα μέσα τους. Ξέρανε να μιλήσουν με τη Φύση. Τους παραδέχομαι, τους αγαπώ αλλά δεν είναι μόνο ένας.
http://www.theschooligans.gr/site/index ... &Itemid=28
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Την έχω ακούσει χιλιάδες φορές αυτή την εκλογίκευση-κωλοτούμπα:

θεός = φύση

Ούτε ένας όμως δεν λέει "το θέλημα της φύσης".
Μήπως απλά τους χαλάει να κάνει κουμάντο θηλυκό και την λένε θεό;
Ας πάρουν επιτέλους χαμπάρι ότι η φύση, δεν εξουσιάζει, ούτε επιθυμεί.

Η φύση είναι ότι συμβαίνει χωρίς συνειδητή παρέμβαση κανενός.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Την έχω ακούσει χιλιάδες φορές αυτή την εκλογίκευση-κωλοτούμπα:

θεός = φύση

Ούτε ένας όμως δεν λέει "το θέλημα της φύσης".
Μήπως απλά τους χαλάει να κάνει κουμάντο θηλυκό και την λένε θεό;
Ας πάρουν επιτέλους χαμπάρι ότι η φύση, δεν εξουσιάζει, ούτε επιθυμεί.
μα καλά, τι άσχετα είναι αυτά που λες? Και που είναι το πρόβλημά σου εσένα?

το μόνο σχετικό με το θέμα στην ανάρτησή σου είναι η αδυναμία σου να κατανοήσεις τι είναι θεός για κάποιον άλλο ή η ξεροκέφαλη άρνηση του αρχετυπικού θεού όπως εμφανίζεται.

και το 'η φύση δεν εξουσιάζει' πες το οταν ο σεισμός κάνει την πολυκατοικία σου [και το φυλλοκάρδι σου] να σείεται. [ψιλο κλεμμένο απο Carlin]
Η φύση είναι ότι συμβαίνει χωρίς συνειδητή παρέμβαση κανενός.
για την έννοια του θεού λέμε, ξέρουμε τι είναι η φύση : brrr :
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Το πρόβλημα το έχει όποιος υποδύεται τον πιστό
και προσεύχεται στην φύση να του εκπληρώσει τις επιθυμίες.

Ας προσευχηθούμε στον Εγκέλαδο, γιο της Γης να μας λυπηθεί και φέτος...
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

η αδυναμία σου να κατανοήσεις τι είναι θεός για κάποιον άλλο
(έμφαση δική μου)
Aν αποδεχτούμε ότι ο καθένας μπορεί να αποκαλεί ότι θέλει,όπως θέλει την κάτσαμε τη βάρκα.
Εγώ θέλω όταν κάποιος λέει "πατάτα" να εννοεί πατάτα και όταν λέει ας πούμε μούτζα να εννοεί κάτι τέτοιο.

Αλλιώς (αν θέλει δηλαδή να λέει "θεός" και να εννοεί την τσατσάρα του) ας πάει να κουρευτεί.Μαζί μου τουλάχιστον ας μην κάνει τον κόπο να μιλάει.Με ζαλίζει και με κάνει να χάνω την ώρα μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Lacidar
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 30 Αύγ 2010 11:48
Όνομα Ιστότοπου: -

το πρόβλημα το έχει όποιος προβάλει δικές του εμμονές σε άλλους και αυτό το ονομάζει πρόβλημα

πρόβλημα? ίσως, αλλά δικό σου, όχι του ψαραντώνη.

είναι υβρις να λες αυτά τα λόγια με αφορμή τις απόψεις του Ψαραντώνη

κανείς δε μίλησες για προσευχές.

αναφέρθηκε η αρκετά συχνή εκδοχή

θεός = φύση

και εσύ λες μόνος σου αυθαίρετα πράγματα και μετά τα βγάζεις σκάρτα

και ήθελες και να σου κάνω λίστα με διαφορετικές εκδοχές του θεού?
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

deleted επειδή δεν έχει την δυνατότητα να απαντήσει.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

egore έγραψε:Η φύση είναι ότι συμβαίνει χωρίς συνειδητή παρέμβαση κανενός.
Αν συμβαινει, δεν ειναι φυσικό?

η φυση ειναι συγκεκριμενο τερραιν απο δαση, ποταμια,ρυακια, θαλασσα, σπηλιες, λιβαδια που χασαμε μας λειπουν σε ονειρα

ενιοτε ειναι και η αλασκα τον αυγουστο, η ανταρκτικη τον χειμωνα ή ο κρατηρας του κρακατοα που μας ερχονται σε ονειρα που κερδισαμε


φυση δεν ειναι οτι δεν μας ταιριαζει

αν το σκεφτεις οταν λες (και φαντασιωνεις) φυση με τον κοινο τροπο
προυποθετεις την απουσια σου σαν ατομο και σαν ειδος

ισως ειμαστε αφυσικα πολλοι και αφυσικα κοντά, για ξένοι
ισως αυτο σκοτωνει τα δεντρα και μειωνει τα ειδη
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

egore έγραψε: Η φύση είναι ότι συμβαίνει χωρίς συνειδητή παρέμβαση κανενός.

Καλησπερα.
Μια ερωτηση.

Π.χ η διαδικασια της πεψης ειναι συνειδητη?

Οι περισσοτερες λειτουργιες ενος οργανισμου εκτελουνται ασυνειδητα. :whistle:



Ο φυσικος κοσμος μας φαινεται πολυπλοκος και μυστηριωδης (φανταζομαι). "Θεικος" με την συμβολικη πανθειστικη εννοια του ορου, ο επιστημονικος ρεαλισμος ειναι πληρεστερος της μυθολογιας και της φαντασιας γενικοτερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε:
egore έγραψε:Η φύση είναι ότι συμβαίνει χωρίς συνειδητή παρέμβαση κανενός.
Καλησπερα.
Μια ερωτηση.

Π.χ η διαδικασια της πεψης ειναι συνειδητη?
Όχι, δεν είναι.
Γιαυτό είναι φυσική διαδικασία.
Δεν είπα ότι οι άνθρωποι είναι αφύσικα όντα.
earthian έγραψε:Ο φυσικος κοσμος μας φαινεται πολυπλοκος και μυστηριωδης (φανταζομαι). "Θεικος" με την συμβολικη πανθειστικη εννοια του ορου, ο επιστημονικος ρεαλισμος ειναι πληρεστερος της μυθολογιας και της φαντασιας γενικοτερα.
η αλήθεια είναι πως δεν κατάλαβα τι εννοείς και που διαφωνείς, αν διαφωνείς.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση