Ο Γρηγόρης Ψαριανός για τις θρησκείες

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

[youtube]ivulZ85nWGA[/youtube]
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

γεια σου ρε ψαριανέ αλανιάρη χώστα!
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αν και χαίρομαι όταν ακούγονται αθεϊστικές θέσεις, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το βίντεο.
Υπάρχουν πολύ καλύτερα επιχειρήματα για τα θέματα που θίγει ο Ψαριανός, και εκφράζει πολλές ανακρίβειες. Δεν έχω χρόνο να επεκταθώ τώρα, αλλά νομίζω ότι όφειλε να είναι πολύ καλύτερα προετοιμασμένος, και να μην καταφεύγει σε εξυπνάδες όπως ο όρκος στην Αγ. Βαρβάρα, που δεν υπάρχει ούτε καν για τους Στρ(ΠΒ).

Νομίζω ότι χειρότερη στιγμή του βίντεο ήταν η αναφορά (στο 2ο λεπτό του βίντεο) στο Χριστιανισμό ως θρησκεία "μας" (σε τα χέρια σταυρωμένα πάνω απ' την καρδιά, παρακαλώ), σε άμεση αντιπαραβολή με τα "Μουσουλμανάκια, Βουδιστάκια, Ινδουιστάκια, Δωδεκαθεϊστάκια και Αθεϊστάκια" (λες και όσον αφορά στη δημόσια υποχρεωτική εκπαίδευση δεν ανήκουν στο "εμείς", αλλά απλώς πρέπει να τους ανεχτούμε).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

βρε τον ψαριανο........
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

πω πω πω πω

τι ξενέρωτοι
Νομίζω ότι χειρότερη στιγμή του βίντεο ήταν η αναφορά (στο 2ο λεπτό του βίντεο) στο Χριστιανισμό ως θρησκεία "μας" (σε τα χέρια σταυρωμένα πάνω απ' την καρδιά, παρακαλώ), σε άμεση αντιπαραβολή με τα "Μουσουλμανάκια, Βουδιστάκια, Ινδουιστάκια, Δωδεκαθεϊστάκια και Αθεϊστάκια" (λες και όσον αφορά στη δημόσια υποχρεωτική εκπαίδευση δεν ανήκουν στο "εμείς", αλλά απλώς πρέπει να τους ανεχτούμε).
νομίζω οτι έχετε έλειψη χιούμορ και υποφέρετε απο την ασθένεια της πολικής ορθότητας ή κάνω λάθος? ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα εδώ για explain γιατι δεν κατάλαβα?

ποιος γαμεί τα επιχειρήματα οταν ο Ψαριανός τα γαμάει όλα με το υφάκι του??
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

breadfan έγραψε:Αν και χαίρομαι όταν ακούγονται αθεϊστικές θέσεις, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε το βίντεο.
Υπάρχουν πολύ καλύτερα επιχειρήματα για τα θέματα που θίγει ο Ψαριανός, και εκφράζει πολλές ανακρίβειες. Δεν έχω χρόνο να επεκταθώ τώρα, αλλά νομίζω ότι όφειλε να είναι πολύ καλύτερα προετοιμασμένος, και να μην καταφεύγει σε εξυπνάδες όπως ο όρκος στην Αγ. Βαρβάρα, που δεν υπάρχει ούτε καν για τους Στρ(ΠΒ).

Νομίζω ότι χειρότερη στιγμή του βίντεο ήταν η αναφορά (στο 2ο λεπτό του βίντεο) στο Χριστιανισμό ως θρησκεία "μας" (σε τα χέρια σταυρωμένα πάνω απ' την καρδιά, παρακαλώ), σε άμεση αντιπαραβολή με τα "Μουσουλμανάκια, Βουδιστάκια, Ινδουιστάκια, Δωδεκαθεϊστάκια και Αθεϊστάκια" (λες και όσον αφορά στη δημόσια υποχρεωτική εκπαίδευση δεν ανήκουν στο "εμείς", αλλά απλώς πρέπει να τους ανεχτούμε).
Διαφωνώ φίλε οπαδέ του ψωμιού

(εγω γουστάρω και το μπεικον..)

όχι με την κριτική σου, αλλά με την οπτική γωνία της ανάλυσης που του κάνεις.

τα αναλυεις ως χειραφετημένο σκεπτόμενο άτομο με "αλεξιδοξασία"
όχι ως τη "γιαγιάκα" -και υπάρχουν και 25χρονες γιαγιάκες με αντρικά μόρια-
που χρειάζεται τα στερεοτυπα "αφέλειας-άγνοιας"=αγια βαρβάρα, πακισταν

και την δυστυχώς, κακώς-κείμενη πραγματικότητα
"....την καινη διαθήκη την έγραψαν στα ελληνικά"
"...ορθοδοξια ή θάνατος" το δευτερο θα τους ελεγα εγώ, για αυτο δεν μπορω να κάνω αυτο που κάνει ο ψαριανός
"...ελλας ελληνων χριστιανών"
"...μέχρι προτινος η ορθοδοξία η μόνη συνισταμένη για διαχωρισμό πλυθυσμων"

απλα και μόνο επειδη η κατάσταση μου φέρνει εμετό,
δεν σημαίνει ότι για να προσεγγίσεις την ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ, ΤΟΝ ΚΟΙΝΟ ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ
δεν χρειάζεσαι την οχι-και-τοσο ακριβής προσέγγιση του ψαριανου.
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ενα πολύ απλο παράδειγμα

αν βγεί ο ροναλντίνιο ή ξερω ποιος άλλος βλάκας είδωλο, η Άννα Βίσση ο Χριστοδουλόπουλος ή η Shakira και πει "δεν υπάρχει θεός"

τύφλα να έχουν όλα τα επιχειρήματα της γης

***

να πόση αξία έχει το αθεϊστικό σας οπλοστάσιο
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:ενα πολύ απλο παράδειγμα

αν βγεί ο ροναλντίνιο ή ξερω ποιος άλλος βλάκας είδωλο, η Άννα Βίσση ο Χριστοδουλόπουλος ή η Shakira και πει "δεν υπάρχει θεός"

τύφλα να έχουν όλα τα επιχειρήματα της γης

***

να πόση αξία έχει το αθεϊστικό σας οπλοστάσιο
ποιός είναι ο γρηγόρης ψαριανός?
δεν σε κοροϊδευω- ούτε ήξερα και ούτε έψαξα να μάθω
ακουσα το βίντεο , τον είδα πρώτη φορά.


τί σχέση έχει

1 το είδωλο - (με τον βουλευτή ? μόλις μου είπαν)
2 η επιχειρηματολογία του ειδώλου
3 η επιχειρηματολογία που υπάρχει γενικά και ειδικά
------------------------------------------------------------------------
υπόψιν τα είδωλα-παραδείγματα
μάλλον κυνηγούν λεφτά
και συνήθως λένε
"υπάρχει ο θεός"- αυτό έχει πιο πολλά λεφτά

από τα λεφτά ξεκινά
με τα λεφτά περιφέρεται
και στα λεφτά καταλήγει
ο αγωνας για την ανεξιθρησκεία
δεν θέλει επιχειρήματα
θέλει δημεύσεις και απολύσεις
καταργήσεις κρατικής "στήριξης" και "ανοχής"
------------------------------------------------------------------------
τέλειωσα με τα είδωλα και τις εντυπώσεις
άσχετο, ειναι βουλευτής
-----------------------------
σαν βουλευτής μιλάει μια χαρά
όταν λες ανεφάρμοστα ψέματα
καλύτερα να είσαι μετριοπαθής
είναι πιο ασφαλής η κρυψώνα σου

και δεν νομίζω ότι το κόμμα του παίρνει τον π..... επειδή δεν ειναι αρκετά ακριβής ή ραγδαίος

δεν θα μπορούσε να μιλήσει και αλλιώς θα ηταν αντιπαραγωγικό, ήδη κρίνονται ως κατα τρόπω ελιτιστές

και όλοι μας να τον ψηφίζαμε ειμαστε 400? στο φορουμ

σε φορουμ του αγιου όρους (ορθοδοξία η θανατος) και άλλων "εθνικων" θρησκειων
βλεπεις 1300, 2500 εγγεγραμένους χρήστες

18 ιουνιου προσέλευση
αυτό το μικρο βήμα
περιέχει πιο πολυ επιχειρηματολογια απ΄ότι αντέχει η ανάλυσή μας, ραντι
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

καλά ντάξει χαιρετίσματα στον πλάτανο

είπα ένα απλό παράδειγμα, δεν είπα οτι έχει απόλυτη ή άμεση σχέση με το προηγούμενο που συζητάμε.

θα περίμενα να καταλάβεις τη σύνδεση βέβαια, αλλά μάλλον η ελβετική σου κουλτούρα δε σου το επιτρέπει
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αλλο να κανει κριτικη στην θρησκεια και να δυλοσει αθεος ενας καλλητεχνης [ το εκανε ο σφακιανακης εγινε τιποτα? οχι] και αλλο να κανει κριτικη ενας βουλευτης της αριστερας
και δικαιο να εχει λεμε τωρα δε θα το βρει απο κανεναν
παντος ο συγκεκριμενος εχει πει και κατι αλλα περι ναρκωτικα οποτε ακυρο ν2 οτι αλλο και αν πει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

να δυλοσει αθεος ενας καλλητεχνης [ το εκανε ο σφακιανακης εγινε τιποτα? οχι]
ο σφακιανάκης είναι χασικλής δεν πιάνεται. κι ο ψαριανός έχει πιει απ'όλα, κατά δήλωσή του
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

O Ψαριανός είναι από τους λίγους πολιτικούς που μιλάει σαν άνθρωπος.
Μου αρέσει το ύφος του, όχι τόσο ο τσαμπουκάς, αλλά η χρήση της απλής, καθημερινής γλώσσας.

Δυστυχώς, κάποιοι νομίζουν ότι να βγαίνει που και που κάποιος που "να τους τα χώνει", αρκεί για να αλλάξει τα πράγματα.
Δεν ιδρώνει κανενός το αυτί επειδή απλώς "τα χώνει" ο Ψαριανός. Και αν ήθελε απλώς να τα χώσει, θα μπορούσε να το κάνει πιο εντυπωσιακά (βλέπε Carlin). Ήθελε να τα χώσει με επιχειρήματα. Γιατί ξέρει ότι το περιτύλιγμα έχει σημασία, αλλά και το περιεχόμενο έχει σημασία.

Όταν έχεις το νόμο με το μέρος σου, το αυτί του χριστιανοταλιμπάν διευθυντή του σχολείου θα ιδρώσει και με το παραπάνω, και θα αναγκαστεί να σου δώσει την απαλλαγή. Όταν έχεις τον κόσμο με το μέρος σου, το αυτί του πεζού Κακλαμάνη θα ιδρώσει και με το παραπάνω, και θα αναγκαστεί να κρυφτεί στη χέστρα. Όμως, όταν έχεις τον κόσμο εναντίον σου (όπως στην περίπτωση της θρησκείας), πρέπει να έχεις το νόμο με το μέρος σου. Ή να πάρεις το νόμο στα χέρια σου (αλλά έχουν και οι άλλοι χέρια, και είναι πολλοί), ή να γίνεις ερημίτης (είναι μια λύση, αλλά πιστεύω όχι η καλύτερη).

Σε όσους απαιτούν κραυγάζοντας "ορθοδοξία ή θάνατος", ο νόμος πρέπει να λέει απαντά: Ορθοδοξία, αλλά στα σπίτια σας και στους ναούς σας, όχι στα σχολεία και στα δικαστήρια (όλων μας).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

O Ψαριανός είναι από τους λίγους πολιτικούς που μιλάει σαν άνθρωπος.
Μου αρέσει το ύφος του, [....], αλλά η χρήση της απλής, καθημερινής γλώσσας.
ακριβώς
Δυστυχώς, κάποιοι νομίζουν ότι να βγαίνει που και που κάποιος που "να τους τα χώνει", αρκεί για να αλλάξει τα πράγματα.
δυστυχώς επίσης κάποιοι άλλοι νομίζουν με κάποιον άλλο εξίσου μη-αποτελεσματικό τρόπο μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα

ευτυχώς όμως μερικοί δε χάνουν το χιούμορ τους και απλά χαίρονται οταν βγαίνει ο κάθε Ψαριανός και κάθε Carlin και κάθε Λαζόπουλος να τα χώσει , έτσι για να εκφραστεί λιγάκι και το αντίπαλο δέος της σάπιας πνευματικά ελλάδας....
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αααααργκ!
Στην ίδια πρόταση ο Carlin με το Λαζόπουλο; :shock: :shock: :shock:

Και υπογράφεις και ως Radical, τρομάρα σου! : brrr :
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

τιποτα άλλο πέραν απο politically correct εμμονές έχει το κατάστημα σήμερα ή μόνον τα ίδια απο τα προχτεσινά??

: brrr : : brrr : : brrr :
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Μάλιστα...
Εξέτασες τον ασθενή, έβγαλες διάγνωση, έβγαλες και ιατρικό ανακοινωθέν.
Και η ασθένεια είναι political correctness, και φαίνεται ότι είναι βαριά. (Μάλλον θα είναι σύμπτωμα του επιστημονισμού, που τόσο επιτυχώς έχεις διαγνώσει στο παρελθόν).

Την ίδια ώρα, βάζεις το καρα-P.C. "χώσιμο" του Λαζόπουλου στην ίδια πρόταση με αυτό του Carlin.

Επειδή λοιπόν μπερδεύεσαι, θα σου τα πω απλά, για να μη χαθείς πάλι και αρχίσεις τις διαγνώσεις.

Μιλάω για το βιντεάκι του Ψαριανού.
Που το διέγνωσες ως χώσιμο.
Και χάρηκες.
(Αν είναι σαν τα "χωσίματα" του Λαζόπουλου, πάω πάσο, έχεις δίκιο).

Και λέω τα εξής:

α) Άμα είναι να χώσεις, χώσε. Μην πετάς μια Αγία Βαρβάρα και σταματάς εκεί για να μην θίξεις το χριστεπώνυμο πλήθος.
Αν είναι να προτείνεις νομική ρύθμιση, check your facts, μη λες κοτσάνες και μην καταφεύγεις σε συναισθηματισμούς.
β) Το βιντεάκι δεν με χάλασε, αλλά δεν με ενθουσίασε κιόλας. Εσένα απ' ότι φαίνεται ότι σε ενθουσίασε, μπράβο σου και μαγκιά σου.
Γιατί σε χαλάει που δεν τους ενθουσίασε όλους;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

εσυ τα μπέρδεψες

το τελευταίο σχόλιό μου παει στο σχόλιό σου κατα το οποιο υπονοείς οτι κάποιος ριζοσπάστης δε θα έβαζε ποτε carlin Και λαζόπουλο στην ίδια πρόταση [ιεροσυλία!]

δε με ενθουσίασε το βιντεάκι, λες και τα 'πε πριν το χέσιμο είναι, χεχ, απλά μου άρεσε όπως μου αρέσει το στυλάκι του ψαριανού γενικά, ειδικά οντας ΟΛΙΤΙΚΟΣ, βουλευτής, που τον έχουν κατηγορήσει οτι πηγαίνει στη βουλή με τζιν [ιεροσυλία!]

δε θεωρώ το χώσιμο του Λαζοπουλου καρα-PC αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση

και σε περίπτωση που δε το έχεις καταλάβει λατρεύω τον Carlin

Το σχόλιό μου ήταν πως τα επικριτικά σχόλιά σου ήταν παντελώς ξενέρωτα κατα τη γνώμη μου και εκτός κλίματος - δεν έχει καμία σχέση με το οτι μπορει να συμπαθώ τον ψαριανό, το σχολίασα ως άθεος προς άθεο, σε στυλ, "τι παπαριές είναι αυτές, δηλαδή κάθε αθεϊστική ή ελευθεριακή άποψη πρέπει να τεκμηριώνεται με αναφορές προς την απόλυτη ηλιθιότητα που είναι η οργανωμένες θρησκείες??"

Η συλλογιστική αναλύθηκε. Τα επιχειρήματα ή η γνώση κάθε χριστιανικής μπούρδας [από τα νομικά καθεστώτα μέχρι τον άγιο ονούφριο] δεν εξασφαλίζουν καθόλου την πειθώ ενός βιντεοθεάματος σαν κι αυτό και είναι και ακραία βαρετό για τον ήδη άθεο, [από οτι φαίνεται όχι για όλους τους άθεους και σίγουρα όχι για τους νεόφωτιστους άθεους [λογικον]]

Φαντάζεστε τον ψαριανό να κάνει σοβαρή θεολογική συζήτηση?!???!?!
Απάντηση