Πώς να πω ότι δεν μπορώ να γίνω νονά?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Andy Chaoscrow
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2010 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Σχετικά σχετικό. Μου έχει ζητηθεί να παντρέψω ένα φίλο μη ορθόδοξο. Rastafarian αυτός, άθεος εγώ, να δούμε πως θα γίνει... Ευτυχώς για ένα χρόνο μπροστά μιλάμε οπότε βλέπουμε. Μάλλον έτσι κι αλλιώς δε γίνεται να παντρευτεί σε ορθόδοξη εκκλησία αν δεν είναι βαπτισμένο το ζευγάρι. Εκτός από αυτόν που είναι ειδική περίπτωση, νομίζω πως θα έλεγα όχι σε άλλες παρόμοιες προτάσεις. Δεν πηγαίνω καν σε βαπτίσεις/γάμους/κηδείες γνωστών και μακρινών συγγενών τα τελευταία χρόνια.

Πάντως άμα υπήρχε λαμπάδα lightsaber με φιγούρα Star Wars, θα την αγόραζα για μένα να κάνω κόντρες με τα άλλα παιδάκια!
Seaweeds like emerald veins she sleeps beneath the breaking weight
A silent dying ocean's slow defeat
The floods will rise and take us all
An end to all this quarrel
A final grace to rid her grief
Oh, Mother show no mercy for me
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Μια καλη λυση θα ηταν να μη βιαστειτε αλλα να περιμενετε για μερικα χρονια.Εδω κι ο ιδιος ο χριστος στα 30 του βαφτιστηκε.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Andy Chaoscrow έγραψε:Μάλλον έτσι κι αλλιώς δε γίνεται να παντρευτεί σε ορθόδοξη εκκλησία αν δεν είναι βαπτισμένο το ζευγάρι.
Κοίτα, δύο τινά:
1. Εφόσον δε γνωρίζει ο παπάς (μερικοί ρωτάνε, καλού-κακού), δεν υπάρχει τεχνικό θέμα νομιμότητας ή άδειας.
2. Γιατί να ζητήσει ο Rastafarian γάμο σε Χριστιανορθόδοξο ναό μου είναι τελείως κι εντελώς αδιανόητο, κιόλα...
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

"Τιμή μου" να σας παντρέψω!
15.5.2013 | 19:27

Αρχές Φλεβάρη 2013 ο σύζυγός μου κι εγώ παντρέψαμε ένα πολύ φιλικό μας ζευγάρι σε εκκλησία στον Δήμο Πεύκης Αττικής. Ακολούθησε βάπτιση του παιδιού τους, όπου νονά ήταν μια άλλη φίλη τους. Πριν ξεκινήσουν τα μυστήρια, μας κάλεσαν και τους τρεις κουμπάρους στα ιδιαίτερα του ιερέα για να τακτοποιηθεί το... οικονομικό κομμάτι. Το είχαμε συζητήσει μεταξύ μας το θέμα διότι λόγω κρίσης, χαρατσιών και μειώσεων κανενός τα οικονομικά δεν ήταν ανθηρά. Καταλήξαμε στο να δώσουμε 150 ευρώ συνολικά (75 για κάθε μυστήριο), ποσό το οποίο προσωπικά πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπέστατο κ επαρκέστατο για την μιάμιση ώρα max που θα απασχολούσαμε τον ναό. Προφανώς ο εφημέριος δεν είχε την ίδια άποψη.
-ΜΟΝΟ 150; (με ύφος εμβρόντητο κ θιγμένο)
-Οικονομική κρίση πάτερ...
-Το καταλαβαίνω αυτό τέκνον μου, και πάλι όμως είναι πολύ λίγα!
-Δεν έχουμε άλλα χρήματα πάτερ. -Ναι αλλά... είστε τόσα άτομα!Εγώ περίμενα τουλάχιστον 100 ευρώ ο καθ' ένας!
-(καταφέρνοντας με κόπο να συγκρατήσω τα νεύρα μου) Δυστυχώς πάτερ, αυτά είναι όλα όσα μπορούμε να διαθέσουμε.
Αποτέλεσμα; Ο σεπτός αυτός ιερέας έκλεισε τη θέρμανση του ναού Φλεβάρη μήνα! Και για τον γάμο πες δεν πειράζει. Για την βάπτιση όμως; Που υπήρχε ένα γυμνό βρεγμένο μωράκι & θα μπορούσε να αρρωστήσει; Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής: Αυτό το " τουλάχιστον 100 ευρώ ο καθένας" που κόλλαγε; Σε εκκλησία μπήκα ή σε βραδινή πίστα όπου η ταρίφα πάει με το κεφάλι; Αυτός ο θεσμός του να δίνω στην ουσία φακελάκι στον παπά για να με παντρέψει, να μου βαφτίσει το παιδί ή να με θάψει πως επικράτησε; Την δουλειά τους δεν κάνουν; Δεν πληρώνονται από το κράτος γι' αυτή; Δεν είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν; Το extra tip που κολλάει; Με ρώτησε εμένα αν έχω δουλειά και πως τα βγάζω πέρα καθημερινά με τους λογαριασμούς κ τις υποχρεώσεις; Εγώ μπορεί να είμαι άνεργη, άρρωστη, οτιδήποτε! Σε κάθε περίπτωση, εδώ ισχύει το "δώστε ό,τι προαιρείσθε". Δεν ντράπηκε, ενώ του εξηγούσαμε ότι δεν έχουμε άλλα χρήματα, αυτός να επιμένει ξανά και ξανά; Και όταν είδε ότι δεν μπορούσε να μας στραγγίξει άλλο, αποφάσισε να "μειώσει τα έξοδα" από αλλού, κλείνοντας τη θέρμανση; Νιώθω αηδιασμένη από την όλη υποκρισία της εκκλησίας, ειδικά την περίοδο αυτή, την τόσο κρίσιμη για τη χώρα. Αντί να βάλουν επιτέλους το χέρι στην τσέπη κ να βοηθήσουν όσους έχουν ανάγκη, συνεχίζουν να συμπεριφέρονται λες και οι ενορίες είναι το προσωπικό τσιφλίκι τους. Ελεήστε τους φτωχούς, θυμηθείτε τα γηρατειά, ενισχύστε την αποπεράτωση του ναού... Παντού δίσκοι και κυτία για να ρίχνουμε εμείς τα ανόητα πρόβατα τον οβολόν μας, αμφιβάλλω όμως αν πηγαίνει έστω και μια δραχμή εκεί που υποτίθεται πως θα' πρεπε να πάει. Που είναι τελικά η φιλανθρωπία της εκκλησίας; Στα συσσίτια της Αρχιεπισκοπής Αθηνών; Μα, τα τρόφιμα για τα συσσίτια αυτά από το υστέρημα κάποιων φιλότιμων & ευαισθητοποιημένων πολιτών αγοράστηκαν.Η εκκλησία δεν ξόδεψε πεντάρα, απλά τα διένειμε. Τελικά, μετά από τέτοιες συμπεριφορές, είναι να μην υποστηρίζεις τον πολιτικό γάμο κ την καύση των νεκρών; Σίγουρα υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις, είναι όμως τόσο λίγες που πραγματικά το μόνο που σου μένει, είναι οργή πικρία και απογοήτευση. Σκέφτηκα αρχικά να κάνω επίσημη καταγγελία του εν λόγω ιερέα στην Μητρόπολη, τελικά το αμέλησα. Ίσως γιατί ενδόμυχα γνώριζα πως εφόσον κριτής και κρινόμενος ανήκουν στην ίδια φατρία, όσες έγγραφες καταγγελίες κι αν έστελνα, απλά θα έκανα μια τρύπα στο νερό... Πηγή: www.lifo.gr
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο RaspK εγραψε
Γιατί να ζητήσει ο Rastafarian γάμο σε Χριστιανορθόδοξο ναό μου είναι τελείως κι εντελώς αδιανόητο
Κι εμενα επισης.Χαθηκε κανενα καλο Beach Bar να γινει η τελετη υπο τους ηχους της ρεγγε?
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτός ο θεσμός του να δίνω στην ουσία φακελάκι στον παπά για να με παντρέψει, να μου βαφτίσει το παιδί ή να με θάψει πως επικράτησε; Την δουλειά τους δεν κάνουν; Δεν πληρώνονται από το κράτος γι' αυτή; Δεν είναι υποχρεωμένοι να την κάνουν; Το extra tip που κολλάει;
τι μαλακας! αφού απο μόνοι τους προσφερθηκαν να τα σκάσουν!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Nefertiti
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 31 Μαρ 2014 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

:facepalm:
¨Ασχετο αλλα η καλύτερή μου φίλη, εδώ και 20 χρόνια, μου ζητάει να βαφτίσω το παιδί της γνωρίζοντας τις πεποιθήσεις μου επί του θέματος. Ποτέ δεν έχουμε έρθει σε αντιπαράθεση για τέτοια θέματα και δεν την ενδιαφέρει το γεγονός ότι είμαι άθεη. Θέλει παρ'όλα αυτά να έχω αυτήν την ιδιαίτερη σχέση, όπως λέει , με το παιδί της. Μπορώ να πω όχι? Άπ' την άλλη τι πρέπει να πιω για να πάω στην εκκλησία και να πω ''πιστευω εις έναν θεο μπλα μπλα μπλα....'' χωρίς να σκάσω στα γέλια ?????
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάβασε όλο το νήμα, αν δε βαριέσαι, θα βρεις πολλές απόψεις. Ίσως και ν' αξίζει μια θεατρική παράσταση από μέρους σου, στο φινάλε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Nefertiti
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 31 Μαρ 2014 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

αντιμετωπίζω ακριβώς αυτήν την κατάσταση αυτήν την εποχή ,όπως έχω ξαναπεί σε προηγούμενο μνμ, η ΧΟ φίλη μου θέλει να βαφτίσω την κόρη της... Η ίδια γνωρίζει τη θέση μου πάνω σ αυτό το θέμα και όταν μου το πρότεινε η κουβέντα της ήταν αυτή '' Δεν με απασχολεί αν πιστεύεις ή όχι ,δεν με πείραξε ποτέ ούτε και θα με πειράξει τώρα ή ποτέ, θέλω εσένα και κανέναν άλλον. Στο κατω κατω καντο για μενα ! '' . .....αντε τωρα να πω οχι!!!

Να σας πω και γενικά τη γνώμη μου πάνω στο θέμα δεν το θεωρώ δα και τόσο τραγικό.
Είμαι σίγουρη οτι η μικρη θα βρει τον δρομο της αργα ή γρηγορα . Οι περισσότεροι από εμάς έχουμε βαπτιστεί ! Ε και??? Αν εχει κι εμενα διπλα τοτε το παιδί θα μάθει να σκέφτεται και να ξεχωρίζει την αλήθεια απ το παραμύθι. Γι αυτό το λόγο και μονο προτιμώ να το κάνω εγώ παρά κανενας αλλος '' αγιος ονουφριος'' που θα μου κανει το παιδι κοιμισμένο πρόβατο!!!
Nefertiti
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 31 Μαρ 2014 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Διάβασε όλο το νήμα, αν δε βαριέσαι, θα βρεις πολλές απόψεις. Ίσως και ν' αξίζει μια θεατρική παράσταση από μέρους σου, στο φινάλε.
χαχα είδα το μνμ σου αφού εγραψα το προηγούμενο κειμενο . Κάπως ετσι το σκεφτομαι κι εγω . μια ωραια παρασταση με πολυ ωραια κρασομεζεδοκατασταση στη συνεχεια....
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι, έχουν γράψει κι άλλοι (θυμάμαι, αν δεν απατώμαι, την αόρατη μελάνη) ότι σημασία έχουν οι μεταξύ μας ανθρώπινες κοινωνικές σχέσεις κι η ενίσχυση αυτών, και όχι κάποια καθιερωμένα έθιμα. Το ν' αποκτήσεις έναν παραπάνω κοινωνικό δεσμό με έναν καλό σου φίλο είναι πολύ σημαντικό, πιθανόν να διαρκέσει για μια ολόκληρη ζωή, σε αντιστάθμισμα μιας παράστασης μιας ώρας. Ίσως, δε, δώσει μια ευκαιρία παραπάνω στο ίδιο το βαπτισμένο παιδί ν' ανοίξει τα μάτια του αργότερα, έχοντας τη δική σου θετική επιρροή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Στο Βέλγιο έχουν ένα τέλειο σύστημα. Γίνονται νονοί χωρίς να τα βαφτίζουν τα παιδιά. Μια μέρα μια φίλη μου που είναι άθεη (και η φίλη της με το παιδί επίσης άθεη) μου είπε καταχαρούμενη ότι θα γίνει νονά! Βλέποντας την έκφραση ηλίθιας απορίας στη φάτσα μου, μου εξήγησε ότι δε θα γίνει βάφτιση προφανώς, απλά αυτή θα θεωρείται νονά του παιδιού. Ο ρόλος είναι παρόμοιος με της νονάς όπως το εννοούμε εμείς και παίζει να κάνουν και καμιά γιορτούλα μεταξύ φίλων στο σπίτι. Και το κάνουν αυτό και σε άλλες χώρες τελικά. Τέλειο; Εμείς έχουμε κολλήσει στις "παραδόσεις"...

Τώρα για φάσεις όπως με τον Rastafarian, νομίζω πως το αναμενόμενο και λογικό είναι πως δε θα είναι θρησκευτικός ο γάμος και (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ) είναι 1ον πολιτικός για όλα τα προνόμια που αποκτάς όταν παντρεύεσαι και 2ον λίγο και για το χαβαλέ οπότε δε θεωρώ πως υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ο γάμος σαν ιδέα δεν είναι απαραίτητο να συνδέεται με τη χριστιανική εκκλησία, πρέπει να σταματήσουμε να ταυτίζουμε τις έννοιες. Μπορεί κάποιος να είναι "κουμπάρος" με τον ίδιο τρόπο που η φίλη που ανέφερα θα γίνει νονά.

Πάντως θα ξαναπώ κάτι που έχει ειπωθεί αρκετά αλλά μιας κι έχουν μαζευτεί πολλές σελίδες ίσως έχει χαθεί λίγο:

Καταλαβαίνω πως είναι σημαντικό το κοινωνικό κομμάτι και το να είμαστε κοντά στους φίλους μας κλπ όμως θεωρώ πως αν υποχωρούμε συνέχεια δε θα κάνουμε ποτέ βήματα μπροστά. Δε λέω να μπλέκουμε σε τριβές όλη την ώρα, όμως οφείλουν οι φίλοι να καταλαβαίνουν ότι έχουμε διαφορετικές απόψεις σε κάποια θέματα - κι είναι σημαντικές απόψεις, δεν είναι ότι δε μας αρέσουν οι φράουλες αλλά ολόκληρη θεώρηση για τη ζωή. Όσο περνάνε τα χρόνια γίνομαι όλο και πιο αρνητική σ'αυτό το θέμα κι έχω περισσότερες απαιτήσεις από τους άλλους.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω το βλεπω σα συνεχεια μιας πολυ μεγαλης παραδοσης: ενας εμπιστος*, μη συγγενης ενηλικος που μπορει να καθοδηγησει το παιδι στα του κοσμου χωρις να μπερδευει το ρολο του με αυτο του γονιου. Χαιρομαι που μαθαινω οτι υπαρχει τετοιο συστημα Ιοκαστη!

*με την εννοια του ανθρωπου, οχι του ανδρα κατ' αναγκη
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Στο Βέλγιο έχουν ένα τέλειο σύστημα. Γίνονται νονοί χωρίς να τα βαφτίζουν τα παιδιά. Μια μέρα μια φίλη μου που είναι άθεη (και η φίλη της με το παιδί επίσης άθεη) μου είπε καταχαρούμενη ότι θα γίνει νονά! Βλέποντας την έκφραση ηλίθιας απορίας στη φάτσα μου, μου εξήγησε ότι δε θα γίνει βάφτιση προφανώς, απλά αυτή θα θεωρείται νονά του παιδιού. Ο ρόλος είναι παρόμοιος με της νονάς όπως το εννοούμε εμείς και παίζει να κάνουν και καμιά γιορτούλα μεταξύ φίλων στο σπίτι. Και το κάνουν αυτό και σε άλλες χώρες τελικά. Τέλειο; Εμείς έχουμε κολλήσει στις "παραδόσεις"...
ορίστε που το κάνουν κι αλλού και το καθιέρωσαν κοινωνικά! θέμα χρόνου είναι... εγώ γνωρίζω δύο άθεες νονές (η μία είναι του παιδιού μου 8-) )
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση