Πώς να πω ότι δεν μπορώ να γίνω νονά?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9866
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Συγγνώμη, ενδεχομένως δεν το διατύπωσα καλά. Ως "πνευματική ανατροφή" εννοούσα καθαρά και μόνο όλα αυτά που προβλέπεται να κάνει ο νονός στα πλαίσια του χριστιανισμού (κατήχηση, κοινωνίες, κλπ, κλπ). Φυσικά και αυτά που λες παραπάνω είναι πολύ σημαντικά και μπράβο σου που ενεργείς έτσι. Δυστυχώς στη δική μου περίπτωση λόγω αποστάσεων δεν θα μπορώ να έχω τόση επαφή με το βαφτιστήρι μου, αλλά θα προσπαθήσω για το καλύτερο.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχάς, για να βοηθήσω και τον σφουγγάρη (τον μπομπ;), πανάθεμά τον (όπως λέει κι ο ίδιος), και ως γνήσιος δημόσιος υπάλληλος, δηλώνω μετά παρρησίας, αλλά και ταπεινοφροσύνης, ευθαρσώς και αμετανοήτως ότι:
Πιστεύω εις έναν [spoiler]φραπέ,
αφρώδη, παγοκράτορα,
ρουφηχτόν εκ καλάμου σπαστής,
εις στομάχους πάντων ερριμένον.

Και εις ένα αφρόγαλα, λευκόν, πηχτόν,
του καφέ συνοδό, και λιπογενές
το δια τον καφέ ποιηθέντα προ πάντων καπουτσίνο.
Milk εκ βοδώς,
αφρόν αληθινόν, εκ μιξερός ηλεκτρικού
χτυπηθέντα, ού γεννηθέντα,
ομοχρήσιμου του φραπέ
δι ου το μάτι ορθάνοιξε.

Τον δι' ημάς τους ανθρώπους
και δια την ημετέραν εργασίαν
φυτροθέντα εν καφεοδένδρων
και μαζευθέντα εξ άρρενος εργάτου
και αγοράσθη εξ εταιρείας
και εσυσκευάσθηκε.

Αγορασθέντα τε υπό ημών
εντός μικρής σακουλίτσας
ή κουτιού ή βαζακίου

Και ετοιμάσθη τας πρώτας ώρας
κατά τας πρωινάς.

Και εισέπεσε εντός ποτηριού
και ζαχαρώθηκε εκ κουταλιάς του γλυκού.

Και πάλιν άφρισε μετά δόξης
τσίτα κάνων κοιμητούς
ώστε χουζουρίου έλθη το τέλος.

Και εις το ρεύμα το πάγιον,
το χρήσιμον, το μιξεροκινόν,
το εκ της δεής επαραγόμενον
το συν ψυγείου και θηκών συνεργαζώμενο,
ωστε παρασκευαζώμενο,
παγακίων και υδάτων ψυχρών.

Εις μίαν, καφετερίαν, ομαδικήν και φιλικήν φραπεδοποσίαν.

Ομολογώ εν τσίμπημα εις μπισκότου εκ του μπολ.

Προσδοκώ τασάκι καθαρόν.

Και να είναι η ζάχαρη λιωμένη.

Αμήν[/spoiler]


Από κει και πέρα, Μελάνη με εκπλήσσεις! Και μένα η κόρη μου, ως γνήσιο θηλυκό, θα προσέθετα, ψοφούσε (δεν ξέρω αν ακόμα ισχύει) για κάτι τέτοια καρναβάλια, συνεπώς εναπόκειται 100% στην ίδια αν θα την ντύσω ή όχι. Αν είναι η ίδια να ευχαριστηθεί και να χαίρεται, ούτε συζήτηση. Κι εγώ ο ίδιος θα την καμαρώνω, όπως την καμάρωνα και τις απόκριες. Τι κι αν την βγάλω (την τελετή) εντός του ναού; Σιγά τα ωά. Εγώ την κόρη μου θα χαίρομαι, και τους άλλους άστους να κουρεύονται. Αν μάλιστα το θέλει και πολύ, ίσα που το ζητάω κι από μόνος μου.

Παρακάτω, έχω ξαναναφέρει ότι ο κουμπάρος μου (και πρώτος ξάδερφός μου -δήλωσε ήδη συμμετοχή και στον σαλονικιώτικο φανερό δείπνο) είναι επίσης άθεος, την έχει βαφτίσει ψευδόμενος ασυστόλως και κάθε χρόνο της φέρνει λαμπάδα (κι εγώ τον βρίζω, ελπίζοντας πάντα ότι την επόμενη χρονιά δεν θα ξανακάνει την ίδια μαλακία). Παρεμπιπτόντως κρίση έχουμε, μην καις τζάμπα τις λαμπάδες, κράτα τες για καμιά διακοπή ρεύματος (εγώ έτσι κάνω, ο τσιγγούναρος).

Και πολύ προβληματιζόμαστε για τις όποιες παρόμοιες μαλακίες, δίνοντάς τους πολύ περισσότερη σημασία και προσοχή απ' όση τους αξίζει. Θέατρο όλοι είμαστε αναγκασμένοι, πιστεύω, να παίζουμε πού και πού.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

+100 κι εγώ με την Ιοκάστη!
Είναι κανονικό προβοκάρισμα !
Όταν μάλιστα γνωρίζουν τη προσωπική σου θρησκευτική άποψη είναι κανονικός μαζοχισμός, προσπαθούν να σε φέρουν αντιμέτωπη με τα πιστεύω σου, να σε εκθέσουν στον εαυτό σου κυρίως, να σε "τιμωρήσουν" .
Δεν είναι όλα αυτά τα θέματα τόσο ...εύπεπτα για κάποιους από μας, "Έλα μωρέ και τι έγινε μισή ώρα είναι θα περάσει!" Όχι αγαπητοί φίλοι δεν είναι «μισή ώρα» είναι πολλά περισσότερα!
Είμαι με την άποψη ότι δεν μπαίνεις στη θρησκευτική διαδικασία. Τελευταία είχα ένα αντίστοιχο θέμα (και το είχα θέσει για συζήτηση εδώ) με το μνημόσυνο της μητέρας μου. Τελικά δεν μπήκα καθόλου στη διαδικασία.
Γίνε ανάδοχος του με έργα και όχι με τελετές. Ας έχει δυο νονές, μια θρησκευτική και μια νονά που να αγαπά και να το προσέχει. 8-)
Άβαταρ μέλους
themosk
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010 12:56
Όνομα Ιστότοπου: ΑΣΜΟΔΑΙΟΣ Ο ΚΑΡΑΒΛΑΧΟΣ
Επικοινωνία:

sfougarisb έγραψε:το είχα γράψει στο πρώτο μου σχόλιο, ότι έχω βαπτίσει ένα παιδί και είπα και το "Πιστεύω", πανάθεμα με!

Όλοι γνώριζαν ότι είμαι άθεος, και οι παππούδες / γιαγιάδες είχαν και κάποιο θέμα για την "ανατροφή" του παιδιού, ευτυχώς μόνο αυτοί.

Είδα το σχόλιο του Τεμπελόσκυλου, για το ότι δεν θα αναλάβει την "πνευματική ανατροφή" του παιδιού, και νομίζω ότι εδώ υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Για μένα ο σημαντικότερος λόγος για να γίνω νονός του παιδιού είναι για να βεβαιωθώ ότι το παιδί (και μαζί του, και τα 3 αδέλφια του) θα έχει/ουν πρόσβαση και σε μια άλλη οπτική για τη ζωή, την επιστήμη, το είναι σημαντικό, κτλ.

Τους έχω πάρει δεκάδες επιστημονικά βιβλία, παιχνίδια, και αφιερώνω πολύ χρόνο μαζί τους στο να συζητάμε τέτοια θέματα. Ξέρουν επίσης ότι αν πάμε μαζί σε εκκλησία είναι όπως πάμε σε ένα μουσείο, και δεν ανάβουμε κεριά, κάνουμε σταυρούς ή φυλάμε εικόνες (αποπληξία η γιαγιά).

Νομίζω πως και εμείς οι άθεοι έχουμε σημαντικό, και υπεύθυνο, ρόλο να παίξουμε ως "πνευματικοί γονείς".
αν και ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα αρνηθω μια τετοια προταση (νονος ή κουμπαρος) βρισκω αρκετα ενδιαφερουσα την αποψη σου. κατανοω την λογικη σου αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι ειναι λαθος να συμμετεχω σε κατι που μου φαινεται αφενος καρναβαλι και αφετερου συμπραξη σε κατι απεχθες οπως η χριστιανικη (και οχι μονο βεβαια) πιστη.
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτά που λέει η Melani είναι από τα καθημερινά καταπιεστικά προβλήματα- διλληματα που αντιμετωπίζουν οι άθεοι.
Δεν ξέρεις πως να χειριστείς τα πράγματα χωρίς να χάνεις την εσωτερική σου ισορροπία , τους φίλους σου ή τον περίγυρό σου και να περιθωριοποιείσαι
Έχω τη γνώμη ότι κάποτε στο μέλλον μια επιστημονική ομάδα ψυχολόγων κοινωνιολόγων κλπ, άθεων θα πρέπει να συγκροτήσει μια ομάδα της ένωσης και να συντάξει ένα επιστημονικό .. μπούσουλα για τους άθεους, και για το πως θα πρέπει να αντιπαρέρχονται τέτοιου είδους καταστάσεις χωρίς να μπαίνουν στο τριπάκι του ψυχαναγκασμού ή ότι άλλο.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

AM μπορείς να αφήσεις το παιδί να γίνει παρανυφάκι άμα θέλει, έτσι και αλλιώς δεν του ζητάνε ως παρανυφάκι να συμμετέχει με προσευχές και δήλωσις πιστης (από ότι ξέρω)

Μπορείτε να το δείτε ως συμμετοχη σε κάποια τελετή κάποιον άλλον καθαρά για ψυχαγωγικούς και ενημερωτικούς ερευνητικούς λόγους, σαν μια εμπειρία ας πούμε.

Σαν να πήγατε στην αφρική και να συμμετείχατε στον χορό τις βροχής τον ζουλού :P (δεν ξέρω άμα υπάρχει τέτοιος τυχαίο παράδειγμα) το κανεις καθαρά για πλακα και για την εμπειρία

Μπορείς να τις το μεταβίβασης έτσι και όλας, να τις εξηγήσεις ότι η άνθρωποι έχουν πολλές θρησκείες και στην ελλάδα κάποιοι άνθρωποι πιστεύουν στον χριστιανισμό που είναι μια από αυτές τις πολλές θρησκείες. Και να τις πεις ότι σας προτείνατε να πάρετε μέρος σε μια από τις τελετές αυτής τις θρησκείας και ότι άμα θέλει μπορεί για πλακα να το κάνει, αλλα άμα το βρει βαρετό μπορεί να μην το κάνει. Κάτι σαν παιχνίδι δηλαδή.

Εγώ τουλάχιστον έτσι θα το παρουσίαζα στο παιδί μου. Ότι αυτά είναι πράματα που πιστεύουν κάποιοι άνθρωποι και εμείς πάμε απλά σαν τουρίστες για να τα δούμε και να πάρουμε μέρος για πλακα άμα μας το ζητήσουν
triapoulakiakathontan
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010 20:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πάντως μια που το έφερε η κουβέντα για λαμπάδες κάτι αστείο: Ένα ζευγάρι γνωστών είναι προτεστάντες (ή κάτι άλλο αμερικάνικο - δε θυμάμαι) και δεν έχουν τελετές ανάστασης με λαμπάδες και τέτοια. Ο πατέρας έχει μαγαζί με είδη κήπου, εργαλεία, σιδηρικά και παρόμοια που είναι τρελό playground για τον πιτσιρίκο τους (γύρω στα 4 πέρυσι) που έχει ξετρελαθεί με το μαγαζί και θέλει να μαθαίνει τα πάντα για το πως αγοράζουν και πουλάνε.

Πέρυσι λοιπόν ο μικρός ζήτησε λαμπάδα από τον πατέρα του και η απάντηση ήταν: "Ρε μην είσαι χαζός, θα πάρουμε μετά το πάσχα που δεν αγοράζει κανείς και θα είναι φθηνότερες!"

Έφερνα στο μυαλό μου την φάτσα του μικρού με ανοιχτά μάτια και εμφανές δέος για την επιχειρηματική σκέψη του πατέρα του και γέλαγα μια βδομάδα!
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@triapoulakiakathontan
εξαιρετικο! :lol: :clap:
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Off Topic
Ρε μην είσαι χαζός, θα πάρουμε μετά το πάσχα που δεν αγοράζει κανείς και θα είναι φθηνότερες
σίγουρα προτεστάντης είναι γιατί εγώ για εβραίο τον κόβω :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
traiasca
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010 19:34
Όνομα Ιστότοπου: -

@karakitsossecurity
Και γκαμώ τη απάντηση! :lol:
Off Topic
Έχουν χιούμορ οι άθεοι τελικά!
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ προσωπικά αντιμετώπισα αυτήν την κατάσταση προ χρόνων, κι ας είμαι αρκετά νέος.

Ο τότε κολλητός μου κι εγώ είχαμε υποσχεθεί ότι θα είμαστε κουμπάροι και νονοί ο ένας στον άλλο, οπότε και ήμουν όπως λογικά προέκυπτε η άμεση επιλογή νονού όταν έμεινε έγκυος η κοπέλα του και αποφάσισαν ότι θα το κρατήσουν (τελικά το έχασαν, αλλά τι να γίνει)... μόνο που εγώ ήμουν ήδη πλέον άθεος, και υπήρχε και το θέμα της κουμπαριάς γενικότερα. Οπότε, δεν ήταν ορθό κατ' εμέ, ειδικά με την πίστη και των δύο (όχι ακριβώς στο Χριστιανικό θεό, και με τις αρνήσεις τους για το ό,τι λέγεται στην Εκκλησία, αλλά Ελλαδιστάν είμαστε ακόμα, δεν έχουν καταλάβει ότι δεν έχουν λόγο να είναι εκεί, ενώ μπορούν να προσποιούνται... τέλος πάντων), να συμμετέχω χωρίς εξήγηση, επειδή θα υπήρχαν απαιτήσεις από εμένα που δεν είμαι διατεθειμένος πλέον να εκπλήρώσω. Το σκέφτηκαν και η δέσμευσή μου λύθηκε, απλά πράγματα.

Το θέμα είναι: αν δεν μπορείς να έρθεις αντιμέτωπος με κάτι τέτοιο, θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την προσποίηση. Κι ενώ προσποιήσεις υπάρχουν διάφορες, δεν είναι όλες ίδιες, ούτε εξίσου εύκολες ή βάσιμες.


Υ.Γ.: Όσον αφορά τον «προτεσταντισμό» — υπάρχουν οι Ευαγγελιστές, Βαπτιστές, κ.λ.π. (39.000 Χριστιανικοί κλάδοι υπάρχουν.)
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

αν σε έφτασε η αποψή σου περί αθειας να την θεωρείς ανώτερη απο τις κοινωνικές σου σχέσεις τότε θα μείνεις μόνη να συνομιλείς μέσα απο τον υπολογιστή με τον κάθε τυχαίο για ενα θέμα τόσο ενδιαφέρον όπως η αθεια που στο τέλος η γενική ομοφωνία το καταντάει βαρετό . αγάπα τους φίλους σου με τα ελλατωματά τους αν βέβαια θεωρείται η κουμπαριά ελλάτωμα η κρίση είναι δική σου και μόνο δική σου άντε και πάντα άξια.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Άνθρωπέ μου, το ποιος είναι τυχαίος και ποιος όχι το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα δεχτούμε να το καθορίσει ο κάθε άσχετος.

Το παρόν νήμα, το οποίο τόσο άστοχα στόλισες, είναι ανοιχτό εδώ και περίπου ένα ολόκληρο έτος, έχει φτάσει τις έξι σελίδες (και συνεχίζει), καταδεικνύοντας, αν μη τι άλλο, τον προβληματισμό, την περίσκεψη και τη σοβαρότητα με τα οποία όλοι οι προλαλίσαντες το αντιμετώπισαν.

Αν έμπαινες στον κόπο/διαδικασία να κάτσεις και να διαβάσεις τις εμπεριστατωμένες, τεκμηριωμένες, προβληματισμένες απόψεις που έχουν ως τώρα διατυπωθεί, θα ήσουν υποχρεωμένος ν' ανασκευάσεις πάραυτα.

Φυσικά όμως δεν έχω καμία τέτοια απαίτηση από σένα. Ούτε καν θα μπω στον κόπο/διαδικασία να κάτσω ν' αντιπαρατεθώ μαζί σου επ' αυτού. Δεν αξίζει σαφέστατα τον κόπο, ούτε και να χαλάσω περισσότερο τη διάθεσή μου.

Ντάρκτσαϊλντ, έφτασα για πρώτη φορά στο παρά τρίχα να πατήσω το κουμπάκι. Δε βαριέσαι όμως; Εξάλλου, αλίμονο αν το πατούσε ο κάθε τυχαίος...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε:Άνθρωπέ μου, το ποιος είναι τυχαίος και ποιος όχι το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα δεχτούμε να το καθορίσει ο κάθε άσχετος.

Το παρόν νήμα, το οποίο τόσο άστοχα στόλισες, είναι ανοιχτό εδώ και περίπου ένα ολόκληρο έτος, έχει φτάσει τις έξι σελίδες (και συνεχίζει), καταδεικνύοντας, αν μη τι άλλο, τον προβληματισμό, την περίσκεψη και τη σοβαρότητα με τα οποία όλοι οι προλαλίσαντες το αντιμετώπισαν.

Αν έμπαινες στον κόπο/διαδικασία να κάτσεις και να διαβάσεις τις εμπεριστατωμένες, τεκμηριωμένες, προβληματισμένες απόψεις που έχουν ως τώρα διατυπωθεί, θα ήσουν υποχρεωμένος ν' ανασκευάσεις πάραυτα.

Φυσικά όμως δεν έχω καμία τέτοια απαίτηση από σένα. Ούτε καν θα μπω στον κόπο/διαδικασία να κάτσω ν' αντιπαρατεθώ μαζί σου επ' αυτού. Δεν αξίζει σαφέστατα τον κόπο, ούτε και να χαλάσω περισσότερο τη διάθεσή μου.

Ντάρκτσαϊλντ, έφτασα για πρώτη φορά στο παρά τρίχα να πατήσω το κουμπάκι. Δε βαριέσαι όμως; Εξάλλου, αλίμονο αν το πατούσε ο κάθε τυχαίος...
μην τρελένεσαι αγαπητέ μου η λέξη τυχαίος δεν έχει να κάνει με κανένα μέλος του φόρουμ αθεια. απλα ηταν ο μονος πρόσφορος τρόπος για να δείξω στην αγαπητή φίλη μας πως σε θέματα προσωπικά όπως είναι αυτό της επέκτασης της φιλίας δηλαδή η κουμπαριά, ο καθένας ακόμα και εγω θεωρείται άσχετος, αλλα αν θίγονται μερικοί με την φράση μόνο και οχι με το κείμενο τότε την αναιρώ ζητώντας συγνώμη δεν είχα τέτοια πρόθεση.να κάνω κάποιους να εστιάσουν την προσοχή τους σε μια φράση. τώρα αν το κείμενο ειναι παλιό και δεν επιτρέπεται αλλη άποψη καλό θα ήταν να σβηστεί. αν πάλι νομίζεις πως ζητώ κάποια αντιπαράθεση με σένα η με οποινδήποτε κάνεις μεγάλο λάθος απλώς θεωρώ την φιλία ιερή και απαραβίαστη όπως και το δικαίωμα κάποιου να αποφασίζει απο μόνος του χωρίς να επηρεάζεται απο κανέναν για αν δέχεται μια τέτοια τιμή να γίνει ο πνευματικός πατέρας μιάς αθώας ύπαρξης. ελπίζω οι εξηγήσεις μου να έφτιαξαν την διαθεσή σου αν και ήλπιζα το κειμενο μου να διαβαστεί απο την άμεσα ενδιαφερόμενη αλλα δεν πειράζει η κάθε γνώμη είναι σεβαστή. οσο για το να μπώ στον κόπο να παρακολουθήσω το διάλαγο για ενα τοσο προσωπικό θέμα απλώς δηλώνω και χωρίς παρεξήγηση πως δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις των άλλων παρά μόνο του ενδιαφερομένου γιατί τότε δεν θα λεγόνταν συζήτηση αλλά κουτσομπολιό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τεμπελόσκυλο την 07 Απρ 2011 10:41, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Αφαιρέθηκαν οι πολλαπλές παραθέσεις
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

Πάντως, εγώ θα πάω να του πάρω λαμπάδα σήμερα και κάνα παιχνίδι. Όπως κάθε φορά θα τα πάρω από κάποιο σωματείο / οργάνωση και θα έχω την ευκαιρία να του πω και δυο λογάκια για τους στόχους της οργάνωσης και το ποιους βοηθάμε αγοράζοντας από αυτούς.

Τυπικά αγοράζω από τα bazaar στο μετρό του συντάγματος, αλλά φέτος η οργάνωση που είχε τον χώρο όταν πήγα ήταν η "Αγκαλιά" (http://www.unborn.gr/). Από τα banners που είχαν εκεί, δεν μπορούσα να καταλάβω τη στάση τους απέναντι στο θέμα του δικαιώματος της γυναίκας στην έκτρωση, και αν έχουν σχέση με την εκκλησία της Ελλάδος. Ρωτώντας γύρω μου είπαν: "Περιμένετε να φωνάξουμε τη Πρεσβυτέρα" :shock: Οπότε την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια..... (Τώρα βλέποντας το site τους, μπορεί και να τους έχω κάπως παρεξηγήσει)

Οπότε φέτος θα ψωνίσουμε από την UNICEF.

ΥΓ. ο παππούς του μικρού θα του πάρει όπως κάθε χρόνο τη πλαστική μ_____α, με το BEN 10, την ομαδάρα ή κάποιο παρόμοιο εμετικό ανοσιούργημα μέσα σε ένα κουτί κτηνωδών διαστάσεων (ιδανικό για τη προστασία των φυσικών πόρων και του περιβάλλοντος) για να κρατάμε και τις ισορροπίες.....
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

tyxkatmal, η κουμπαριά αυτού του μοτίβου απαιτεί και συμμετοχή στη θρησκευτική κατήχηση — ή, για να το θέσω καλύτερα, όχι μόνο η Εκκλησία απαιτεί κάτι τέτοιο, αλλά θα έπρεπε να σκεφτείς και μόνο το επίπεδο της ρίξης όταν επεκταθεί οιαδήποτε συζήτηση ή αναζήτηση πνευματικού περιεχομένου ανάμεσα σε πνευματικό γονέα και παιδί περί θρησκευτικών θεμάτων: μία υγιής, ειλικρινής σχέση απαιτεί ειλικρίνεια.
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε:tyxkatmal, η κουμπαριά αυτού του μοτίβου απαιτεί και συμμετοχή στη θρησκευτική κατήχηση — ή, για να το θέσω καλύτερα, όχι μόνο η Εκκλησία απαιτεί κάτι τέτοιο, αλλά θα έπρεπε να σκεφτείς και μόνο το επίπεδο της ρίξης όταν επεκταθεί οιαδήποτε συζήτηση ή αναζήτηση πνευματικού περιεχομένου ανάμεσα σε πνευματικό γονέα και παιδί περί θρησκευτικών θεμάτων: μία υγιής, ειλικρινής σχέση απαιτεί ειλικρίνεια.
αν προσέξεις καλύτερα το κείμενο μου θα δείς οτι ρίχνω το περισότερο βάρος στις ανθρώπινες σχέσεις απο οτι στις πνευματικές που μπορεί στο κάτω κάτω να είναι και σχήμα λόγου. μπορεί κάποιος να έχει διαφορετικές απόψεις απο τους φίλους του και να σπάει το πρωτόκολο πηγαίνοντας σε θρησκευτικές εκδηλώσεις και γιατί οχι συμμετέχοντας ως κουμπάρος, άλλωστε οι θρησκευόμενοι διοθώνουν πολλά λάθη της θρησκείας κάνοντας παρέα με εναν άθεο,
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν θελει να γινει κουμπαρος καποιος μονο και μονο εποιδη θα παει σε εκκλησια?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
RaspK
Δημοσιεύσεις: 2314
Εγγραφή: 13 Ιαν 2010 14:06
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:δεν θελει να γινει κουμπαρος καποιος μονο και μονο εποιδη θα παει σε εκκλησια?
Εμένα προσωπικά, ποσώς με ενδιαφέρει: έχω πάει πολλάκις σε ναούς, και συμμετέχω στην εκκλησιαστική ζωή εθιμικά.

Βέβαια, εγώ έχω αδερφή θεολόγο και παπαδιά, και η πεθερά μου είναι, όπως και η μάνα μου, καλή την πίστη Χριστιανή.

Στην περίπτωση του κουμπάρου, όμως, μπαίνουν επιταγές που πρέπει, εν δυνάμει, να εκπληρώσεις. Εκεί, ή θα προδώσεις την ειλικρίνειά της σχέσης και θα κάνεις το παραμυθάκι, ή τις προσδοκίες που έχει ο κουμπάρος. Γιατί να είναι καλό αυτό;
“Wisdom, love, is mostly awareness.”
Άβαταρ μέλους
patroklos
Δημοσιεύσεις: 1714
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2010 13:22
Όνομα Ιστότοπου: -

RaspK έγραψε: Βέβαια, εγώ έχω αδερφή θεολόγο και παπαδιά, και η πεθερά μου είναι, όπως και η μάνα μου, καλή την πίστη Χριστιανή.
κουραγιο
Enjoy yourself. It's later than you think. / Διασκέδασε. Είναι πιό αργά από ό, τι νομίζεις

Chinese proverb /Κινεζική παροιμία
Απάντηση