Πρόβλημα... Σχέση άθεου με πιστή

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μελάνη εμένα με κάλυψες!
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νομίζω ότι σε ότι αφορά τις προσωπικές σου επιλογές Ν_C θα συνταχθώ με το σχόλιο του Πυθέα.Νομίζω-αν κατάλαβα καλά- ότι το νόημα των παρατηρήσεών του είναι ότι το τι θα κάνεις αφορά κατά κύριο λόγο δικές σου επιλογές.Ο Πυθέας σου έθεσε τις συνέπειες των επιλογών σου και των ιεραρχήσεων που καλείσαι να βάλεις.

Αν η προσωπική-ιδεολογική σου ακεραιότητα είναι για σένα σημαντικότερη από το να κάνεις δυό μέρες τον καραγκιόζη για να μην έρθεις σε ρήξη με γονείς/πεθερικά και κυρίως μέλλουσα σύζυγο τότε θέσε τα όρια και δες που πάει το πράγμα.

Εγώ ομολογώ ότι υποχώρησα στις θρησκευτικές τελετές παρά το ότι όχι μόνο η γυναίκα μου αλλά και τα πεθερικά μου είναι άθεοι.Θεώρησα ότι ενώ για μένα αυτό ήταν αδιάφορο για τους δικούς μου γονείς θα ήταν πηγή στεναχώριας,άγχους και κοινωνικής ντροπής-απαξίωσης.Την επιλογή μου για τη βάπτιση την μετάνοιωσα.Για το θρησκευτικό γάμο εξακολουθεί να μου είναι αδιάφορο 12 χρόνια μετά (αν και τσεπώσαμε αρκετά φραγκάκια).

Νομίζω όμως πως η Μελάνη έβαλε το δάκτυλο επί τον τύπον των ήλων.Το πρόβλημα είναι τι γίνεται με το παιδί.Αν είχα καμιά γυναίκα θρήσκα που να ήθελε κοινωνίες,κατηχητικά,εξαπτέρυγα και έξαποδώ δεν νομίζω ότι θα υπήρχε περιθώριο συμβιβασμού.Αυτό δε νομίζω ότι θα μπορούσα να το καταπιώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
N_C
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010 10:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πολλές και ενδιαφέρουσες απαντήσεις.
Ας τα πιάσω λίγο με τη σειρά.
AoratiMelani, το άλλο thread με το παρόμοιο θέμα δεν το είχα δει (sorryyyy......) και συνειδητοποίησα ότι ίσως έβαλα το δικό μου σε λάθος κατηγορία.

Η απάντηση που standard περίμενα είναι "να το μιλήσετε", και είναι σίγουρα ένα από τα επόμενα βήματά μου.

Έγραψα ότι μετά τη σχολή σκοπεύει μείνει εδώ, παρά να γυρίσει στην Αθήνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, δηλαδή να απομακρυνθεί κάπως από τους δικούς της (συγγενείς και φίλους), να έχει λιγότερες ευκαιρίες εργασίας στην επαρχία (όχι ότι έχει ιδιαίτερη διαφορά τώρα με κρίση-ΔΝΤ και λοιπά... :p ) κλπ. Αυτό μου δείχνει ότι όντως θέλει να είμαστε μαζί.

Γενικά συμφωνώ με Πυθέα, noxteryn και ΑoratiMelani.
Γιατρέ του ΙΚΑ, η δική μου επιλογή είναι κατά πόσο θα θέλω να κάνω "τα στραβά μάτια" μπροστά σε θρησκόληπτες αντιλήψεις κλπ. Γενικώς δεν μου αρέσει να κρύβομαι ή να προσποιούμαι, οπότε το να δεχτώ να πάω με το ποταμι δεν με ικανοποιεί. Νομίζω όμως ότι το θέμα όντως σκοντάφτει κυρίως στα παιδιά. Αν και είναι ακόμα νωρίς για κάτι τέτοιο, θα είναι χαζό να πούμε τώρα "α τί ωραία, όλα μια χαρά" και όταν έρθει ένα παιδί να βγουν "από το πουθενά" αντιδράσεις για την (μη) κατήχησή του.

Ένιγουέι, θα τα βάλουμε κάτω και θα δούμε τί θα βγει από αυτό...
Σας ευχαριστώ και πάλι! :)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:ναι, αμφισβητεις οτι ειναι ετσι, noxteryn?
Φυσικά και το αμφισβητώ, και αποτελεί δικό σου χρέος να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου.

By the way, διαφωνώ με μια λεπτομέρεια στο post της AoratiMelani.
Η σχέση σας μπορεί να πάει καλά, μπορεί και όχι, αλλά αυτό δεν εξαρτάται από το αν έχετε ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις, αλλά από το αν έχετε κοινούς στόχους, κοινό όραμα για τη ζωή σας, και αν είστε διατεθειμένοι να βάλετε κάτω τον εγωισμό σας και να βρείτε λύσεις που να ικανοποιούν και τους δύο σας.
Προσωπικά, έχω παρατηρήσει ότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις των ατόμων αποτελούν ένα είδος καθρέπτη για το πώς αντιλαμβάνονται τον κόσμο γύρω τους. Αυτό, με τη σειρά του, με έχει κάνει να καταλήξω ότι ο ορθολογισμός είναι αρετή, ενώ οποιασδήποτε μορφής δεισιδαιμονία αποτελεί ελάττωμα. Η ορθολογιστική προσέγγιση στην καθημερινότητα είναι εξαιρετικά χρήσιμη, και γίνεται ύψιστης σημασίας όταν πρόκειται για την ανατροφή ενός παιδιού (από το αν θα εμβολιαστεί, μέχρι το τι μουσική θα ακούει). Αλλά ακόμα κι αν δε μιλάμε για ανάπτυξη οικογένειας, γιατί να μη βάζουμε τη θρησκευτικότητα ως μια μεταβλητή στο χαρακτήρα ενός ατόμου? Ήδη, κρίνουμε ανθρώπους από τη συμπεριφορά και τις ιδέες τους (εγωιστής, ρατσιστής, κτλ), γιατί να μην τους κρίνουμε και ως προς τις θρησκευτικές τους πεποιθησεις? Λόγω political correctness?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

noxteryn έγραψε: Ήδη, κρίνουμε ανθρώπους από τη συμπεριφορά και τις ιδέες τους (εγωιστής, ρατσιστής, κτλ
Αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα μόνο στις κοινωνικοπολιτικές τους πεποιθήσεις,τότε πολύ απλά είναι μαλακία να κρίνεις ανθρώπους μόνο απ'τις κοινωνικοπολιτικές τους πεποιθήσεις.Αν πάλι αναφέρεσαι γενικότερα σε κάθε πτυχή της προσωπικότητάς τους,απ'το τι ψηφίζουν μέχρι το αν είναι τρυφεροί γονείς,τότε κάπου εκεί μέσα περιλαμβάνονται και οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις.In other words,είναι μαλακία να κρίνεις κάποιον μόνο απ'το θρήσκευμά του.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Dude, νομίζω ήμουν σαφής. Μίλησα για συμπεριφορά και ιδέες, τα οποία περιλαμβάνουν όλα τα στοιχεία ενός χαρακτήρα. (Άλλωστε, ο εγωισμός δεν είναι κοινωνικοπολιτική ιδιότητα, αλλά ψυχολογική.) Δεν είπα να κρίνουμε κάποιον μόνο από τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις, αλλά και από αυτές. (Συγκεκριμένα, ρώτησα γιατί να μη βάζουμε τη θρησκευτικότητα ως μια μεταβλητή στο χαρακτήρα ενός ατόμου.) Δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να τις αφήνουμε απ'έξω με το πρόσχημα ότι είναι untouchable.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος noxteryn την 18 Μάιος 2010 13:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Agreed then.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

L3o ΧΞΣ έγραψε:In other words,είναι μαλακία να κρίνεις κάποιον μόνο απ'το θρήσκευμά του.
LOL.
Όντως, είναι πολύ δύσκολο να διακρίνεις τις ψυχολογικές/συναισθηματικές ανάγκες ή/και την ηλιθιότητα που κρύβεται πίσω από την τυφλή αποδοχή παιδικών ιστοριών που δεν βγάζουν νόημα, την άρνηση της μελέτης νέων (εδώ και ages) στοιχείων και την ανικανότητα σωστής ερμηνείας επιστημονικών δεδομένων.

Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι αυτός που έχω απέναντί μου και πιστεύει σε κάποια θεότητα, δεν είναι ηλίθιος ή/και έχει μερικά targeted issues. Η κρίση είναι αδύνατη. Μαλακία μεγάλη. Δεν στέκει και δεν βγάζει νόημα. Αν δεν γνωρίζεις τον άλλον, να τον ζήσεις να τον ΒΙΩΣΕΙΣ, δεν γίνεται, ΔΕΝ. Πάντα προσπαθώ να μαθαίνω περισσότερα πράγματα ώστε να μην βγάζω γρήγορα ορισμένα patterned συμπεράσματα γιατί είναι μαλακία και όντως τις περισσότερες φορές με διαψεύδουν, είναι πανέξυπνοι, ψυχολογικά αυτάρκεις άνθρωποι.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ρωτάς αν μπορει να μπει στην διεργασία "Επαναξιολογώ την πίστη μου, tabula rasa"
Αν η απάντηση είναι όχι --> Kick and Ban
Αν η απάντηση είναι ναι --> πίστωση χρόνου και σεμινάρια

Αν συμβιβαστείς, θα το βρεις μπροστά σου. Εκτός αν είσαι έτοιμος να καταπιείς πράγματα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μην βλεπετε παντου εχθρους,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Γεια σου N_C :)

Θεωρώ αυτό το θέμα αρκετά μπερδεμένο, από την άποψη πως δεν είναι εύκολο ούτε να δώσει κανείς μια συμβουλή ούτε να πάρει κανείς μια απόφαση… Καλή τύχη!!

Η αγάπη είναι πολύ σημαντική κι αν βρήκες κάποιον άνθρωπο που θεωρείς πως θα μπορούσες να περάσεις την ζωή σου μαζί του είναι άδικο να μπαίνει η θρησκεία ως εμπόδιο.

Όμως να που μπαίνει. Για μένα είναι εξίσου άδικο το να πρέπει ο άθεος να κάνει όλες τις υποχωρήσεις. Και δεν το λέω από θέμα εγωισμού, δεν χωράνε εγωισμοί στην αγάπη. Όμως αναγκαζόμαστε να υποχωρούμε και να διαιωνίζουμε μια κατάσταση που πρέπει να αλλάξει. Αν κι εμείς οι ίδιοι δεν κάνουμε πράξεις την ιδεολογία μας τότε τι μπορούμε να περιμένουμε από τους άλλους;

Όσον αφορά τον κοινωνικό κύκλο και τους συγγενείς, πιστεύω πως όσο περνάνε τα χρόνια αυτό βολεύεται, οι γύρω μας γίνονται πιο δεκτικοί. Μπορεί να μην λέω στις γιαγιάδες μου πως δεν είμαι χριστιανή για να μην πάθουν εγκεφαλικό, όμως θρησκευτικό γάμο δεν περιμένουν, σιγά σιγά τους το πέρασα ότι δεν παίζει.

Όταν όμως πρόκειται για θέμα «διαφωνίας» μες στην σχέση τα πράγματα αλλάζουν. Η συζήτηση είναι φυσικά το πιο βασικό. Θα πρέπει να υπάρξουν υποχωρήσεις κι από τις 2 πλευρές, να δεχτείτε τα διαφορετικά πιστεύω του καθένα και να συμφωνήσετε και για πιο μακροπρόθεσμα θέματα, όπως πχ ένα παιδί. Το ιδανικό θα ήταν να μην υπάρξει κατήχηση, ούτε θρησκευτική ούτε αθεϊστική. Μπορείτε; Υπάρχουν πιστοί που είναι πολύ συζητήσιμοι και πολύ λογικοί σ'αυτο το θέμα.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως για έναν θρήσκο οι τελετές της θρησκείας του είναι σημαντικές. Δηλαδή για κάποιον που πιστεύει κανονικά κι όχι από συνήθεια ο γάμος είναι απαραίτητος, είναι η δήλωση της αγάπης του στον θεό που λατρεύει. Όμως δεν ξέρω και κατά πόσο ένα τέτοιο άτομο θα ήθελε να έχει δίπλα του στο μυστήριο κάποιον για τον οποίο η όλη τελετή δεν σημαίνει τίποτα. Δηλαδή για έναν θρήσκο αυτό θα ήταν και λίγο κοροϊδία απέναντι στην θρησκεία του.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Εγω την λυση μου την ειπα. νομίζω οτι ειναι η καλύτερη γιατι δεν χρειαζεται να αποφασησει ο N_C. Ο N_C απλώς πρέπει να είναι ξεκάθαρος ως προς την μέλλουσα σύζυγο του. Αφου αυτη ειναι το προβλημα αυτη δινει και την λυση.


Ασχετο..... οι γυναικες αλλαζουν μετα το γαμο και κυριος μετα την ελευση απογονου.... προσοχη λοιπον
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Το ιδανικό θα ήταν να μην υπάρξει κατήχηση, ούτε θρησκευτική ούτε αθεϊστική.
I don't see how you could do that.

Θυμάμαι όταν ήμουν μικρός (Β' Δημοτικού or so) και παίζαμε με κάτι συμμαθητές μου στο πάρκο, περπατούσε ένας παπάς στο πεζοδρόμιο, και μόλις τον είδαν, όλα τα παιδιά σηκώθηκαν και έτρεξαν προς το μέρος του. Εγώ είχα μείνει ακίνητος και παραξενεμένος, παρακολουθώντας τους συμμαθητές μου να φιλούν ένας-ένας το χέρι του παπά. Όταν επέστρεψα, τους ρώτησα γιατί το έκαναν αυτό, και μου απάντησαν: "Για να μην έχουμε κακά όνειρα!" Εγώ δεν είχα ξανακούσει ποτέ στη ζωή μου κάτι τέτοιο, οπότε όταν γύρισα στο σπίτι, ρώτησα τη μάνα μου αν ισχύει αυτό. Εκείνη γέλασε και μου έκανε μια σύγκριση με τις μαύρες γάτες.

Ακόμα κι αν δε λες τίποτα στα παιδιά σου, κάποιος άλλος θα τους πει. Οπότε είναι καλό να τους μάθεις κάποια πράγματα, ώστε να ξέρουν πώς να σκέφτονται. Πολλοί θρήσκοι θα εκλάμβαναν την εξήγηση της μάνας μου ως "αθεϊστική κατήχηση", αλλά στην πραγματικότητα δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πρόκειται για ένα επιστημονικό γεγονός: Το φίλημα του χεριού ενός ιερέα δεν έχει καμμία στατιστική συσχέτιση με τη συχνότητα εφιαλτών.

Εικόνα
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

mpamiatzis έγραψε:Εγω την λυση μου την ειπα.
Ευτυχώς που το δηλώνεις, διαφορετικά το post-λύση σου θα έμενε αόρατο.
mpamiatzis έγραψε:νομίζω οτι ειναι η καλύτερη
mpamiatzis έγραψε:Ο N_C απλώς πρέπει να είναι ξεκάθαρος ως προς την μέλλουσα σύζυγο του.
Η καλύτερη λύση είναι να είσαι ξεκάθαρος. Ευτυχώς που δεν χρεώνει το site.
mpamiatzis έγραψε:Αφου αυτη ειναι το προβλημα αυτη δινει και την λυση.
Γιατί ως γνωστόν, όταν έχουμε ένα πρόβλημα περιμένουμε το πρόβλημα να μας δώσει την λύση.
mpamiatzis έγραψε:νομίζω οτι ειναι η καλύτερη γιατι δεν χρειαζεται να αποφασησει ο N_C
Ακριβώς. Ας αποφασίσει το ίδιο το πρόβλημα, εσύ ΑΠΛΩΣ μείνε ξεκάθαρος και άστην να ακολουθήσει την καρδιά της. Ας αναλύσουμε την λύση του mpamiatzi.
mpamiatzis έγραψε:
Τελος να σου προτεινω το εξης: Να επιλεξει αυτη αν θελει να εισαστε μαζι
η αθεΐα ειναι ενα ποταμι που αμα το διαβεις δεν γυριζεις πισω (εχω δωσει διαστασεις και ταχύτητα του νερου σε αλλο ποστ) οποτε εσυ χριστιανος δεν γινεσε αυτο της το ξεκαθαριζεις
Αυτο πρεπει να της το πεις οπως επισης πρεπει να της πεις οτι πρεπει να επισκευτει ενα πνευματικο και να τον ρωτησει (να τον συμβουλευτει) για το τι να κανει, να σε παντρευτει ή οχι και να του επισημανει οτι εισαι αθεος αδιορθωτος. Ο βοσκος θα της πει οτι δεν πρεπει να σε παντρευτει και να ψαξει να βρει ενα καλο χριστιανο. Αν ακολουθησει το δρομο της καρδιας της θα τον γραψει στα παπαρια της και θα εχει κανει μολις την βουτια προς την αθεΐα. Αν ακολουθησει το δρομο της αρετης (του Ιησου του μονου σωτηρα)τοτε θα κλαψεις με μαυρο δακρυ. να πας να αναψεις κανενα κερακι και να αναρωτηθεις γιατι ο αδικος θεος σε εκανε αθεο ...... Αδικη κοινωνιαααααα
Μην το κανεις τωρα ασε το χρονο να περασει ωστε να πονεσεις ή να χαρεις περισσοτερο με την αποφαση της
Θα συμφωνήσω με τα λόγια του προηγούμενου. Πρέπει να την πεις να επισκεφτεί έναν ηλίθιο και να τον ρωτήσει τι πιστεύει ο φανταστικός του φίλος για την σχέση σας και αν επιτρέπει τον γάμο. Στην συνέχεια, ο ηλίθιος, θα της πει τι να κάνει. Εσύ μέχρι τώρα δεν επεμβαίνεις. Αφήνεις τον βοσκό να σκεφτεί για αυτήν. Αν σε αγαπάει, αυτομάτως θα τον γράψει στα παπάρια της (για πες, ώπα είναι τραβέλι?) και αυτομάτως κάνει μακροβούτι στην αθεΐα και αποφασίζει ότι η εξίσωση αγάπη = δρόμος προς την αθεΐα είναι σωστή, cause fuck yeah. Παρόλα αυτά, πρώτα Savor the input from all the senses.Feel the joy and sorrow, the laughter, the empathy, compassion and tote the emotional memory in your travel bag. Μετά εφάρμοσε το σχέδιο. Η καθυστέρηση του σχεδίου θα έχει ως αποτέλεσμα συναισθηματικό boosting, η μεγάλη χαρά η μεγάλη λύπη.

Μην ακούς τυπάδες σαν τον Comte de Toulouse, που ουσιαστικά σε βάζουν στην διαδικασία του να συμμετέχεις και εσύ στην λύση του προβλήματος. Πιθανολογώ ότι ο Toulouse είναι φίλος του αριστοτέλη και όπως και εκείνος, έτσι και αυτός βλέπει παντού εχθρούς. Embrace the stupidity, κατάπιε πράγματα, μην βλέπεις εχθρούς και ποτέ μην ξεχάσεις τα εξής:
1) Η γυναίκα αλλάζει μετά τον γάμο. ΠΡΟΣΕΞΕ. Δεν μένει όπως ήταν πριν τον γάμο αλλά για διάφορους λόγους αλλάζει αφού παντρευτεί.
2) Η γυναίκα αλλάζει όταν κάνει παιδί. Δεν παραμένει όπως ήταν πριν το παιδί, αλλά αλλάζει επειδή ήρθε το παιδί.
Σκέψου το λίγο.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Completely uncalled for...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

noxteryn

συμφωνώ. Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι πάνω κάτω αυτό που κάνει η Μελάνη το οποίο δεν θεωρώ κατήχηση προς την αθεΐα (κάπου υπάρχει αυτό στο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα).

Γενικότερα μια προσέγγιση του στυλ: "η μαμά πιστεύει αυτό, εγώ πιστεύω εκείνο άλλοι άνθρωποι πιστεύουν κάτι άλλο. Όταν μεγαλώσεις και μάθεις πιο πολλά πράγματα θα διαλέξεις εσύ τι θες να πιστεύεις" σε συνδυασμό με βιβλία κλπ θα βοηθήσει το παιδί να δεχτεί την διαφορετικότητα των ανθρώπων από μικρό και να μην δέχεται αβίαστα ένα πράγμα ως μοναδική αλήθεια αλλά να το ψάχνει λίγο.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

xarxar έγραψε:Completely uncalled for...
Όντως και ζητάω συγγνώμη αν πρόσβαλα κόσμο παιδιά μην μαλώνουμε τώρα δεν βλέπω κανέναν σαν εχθρό.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

xarxar έγραψε:Completely uncalled for...
εεε οχι και υπερβολικη.Ειναι παρα πολυ εξυπνη και πολυ επιστημονικη τοσο που απορω πως την σκεφτηκα.
Υπερβολικη θα ηταν αν την προσυλιτιζε με το τροπο που προσυλιτιστικαν οι ινδιανοι της ν.αμερικης.

δυο σημεια μονο να σημειωσω:
1)Οσο ποιο φανατικος ειναι ο βοσκος τοσο το καλυτερο για τα αποτελεσματα που θα εχουμε.Δηλαδη αν πεσουμε σε κανεναν new age στυλ Γιανναρα και της πει δειξε υπομονη και προσευχισου να γινει ο φιλος σου χριστιανος τοτε χεσε μεσα πολυχρονυ. αντιθετα αν της πει χωρισε τον πρεπει να κανεις 500 μετανιες και για δυο χρονια να μην φας λαδι μεχρι δηλαδη να σε στειλω σε ενα μοναστηρι που ξερω θα ειναι ακομα καλυτερα. οσο μεγαλυτερες μαλακιες τοσο καλυτερα ωστε να βοηθεισει την νεαρα να βουτηξει στα νερα της αθεΐας ή στα νερα της βλακειας. Αν επιλεξει τα νερα της βλακειας ο N_C δεν χρειαζεται να κλαψει και πολυ για αυτο που εχασε
2)και οι γυναικες εχουν @ρχιδι@ αλλα τα εχουν μισο μετρο ποιο πανω
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

Πάντως παιδιά και εγώ είχα παλιότερα παρόμοιο πρόβλημα με κάποιο χριστιανό... Την εβδομάδα του πάσχα ήθελε να νηστέψουμε φαΐ και σεξ, ενώ όποτε περνούσαμε από εκκλησία έκανε το σταυρό του (και εγώ από δίπλα πάθαινα εγκεφαλικά!). Χώρια που μου την έλεγε που είμαι άθεη... Δε λέω πως ήταν αυτός ο λόγος που χωρίσαμε, αλλά έπαιξε και αυτό τον (σημαντικό) ρόλο του. Προσωπικά πλέον δε θα μπορούσα να είμαι με κάποιον τόσο "καμένο" πιστό.

N_C νομίζω πως πρέπει να τα ζυγίσεις τα πράματα και να δεις τι θέλεις πραγματικά. Αν αγαπιέστε και τα περνάτε καλά μαζί, μάλλον θα πρέπει να γίνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις. Θα μπορούσες επίσης να προσπαθήσεις να της δείξεις μέσω της λογικής τον παραλογισμό της θρησκείας (τόσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα για το πως). Από την άλλη αν σε ξενερώνει τόσο πολύ το κόλλημα με το θεό... Χμ... Όμως, στις σχέσεις δεν υπάρχουν συνταγές και κάθε συνδυασμός ανθρώπων είναι μοναδικός. Εύχομαι να μιλήσετε και να βρείτε μια άκρη! Good luck!
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Eon παλικάρι μου, φαίνεται πως έχεις φάει χοντρό πακέτο με κάποια χριστιανή γκόμενα... :D


Θεωρώ επιπόλαιο τον χαρακτηρισμό όλων των θρήσκων συλλήβδην ως ηλιθίων. Γνωρίζω θρήσκους ανθρώπους που είναι πανέξυπνοι (και είμαι σίγουρη πω θα συμφωνούσατε μαζί μου αν τους γνωρίζατε). Όλοι έχουμε κάποια τυφλά σημεία και κάποια κολλήματα, ακόμη κι εμείς οι ιδιοφυίες! :P Ιδίως όταν πρόκειται για μια πεποίθηση που καλλιεργείται και προμοτάρεται κοινωνικά τόσο πολύ όσο η θρησκεία, δεν είναι ν' απορείς που τόσο πολλοι άνθρωποι την υιοθετούν και νιώθουν άνετα με αυτήν.

Προσωπικά θα το σκεφτόμουν πολύ πριν φτάσω να χαρακτηρίσω κάποιον "ηλίθιο" μόνο και μόνο επειδή είναι θρήσκος.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση