Πρόβλημα... Σχέση άθεου με πιστή

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

Θα συμφωνήσω με τον αριστοτέλη.
Αφήστε τις ξενέρωτες άθεες για αυτούς που βλέπουν παντού εχθρούς.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

aristotelis_1 έγραψε:[πολυ ευχαριστως να σε παντρεψω γιατρε μου :) ]
Κάτσε να το πω και στη γυναίκα μου.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δηλαδή βρε Αριστοτέλη μας λες να αφήσουμε την νεοελληνική πραγματικότητα όπως είναι. Εεεε... μα το να την αλλάξουμε όσο μπορούμε προς το καλύτερο είναι ο σκοπός μας!! Αλλιώς να το κλείσουμε το μαγαζάκι;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

οι απλα μπορεις καλεστα να συμβιβαστεις σε ολα μια ιδεα ειναι ολα βρε καλο μου :)
και δεν ειπα ποτε ξενερωτες της αθεες ε εσυ το λες αυτο εφον
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Aristotelis_1

Τι λογική είναι αυτή; Μα δεν θέλω να συμβιβαστώ με τίποτα που δεν μ'αρέσει!! Ξέρω πως με κάποια θα αναγκαστώ να συμβιβαστώ μάλλον αλλά ας το προσπαθήσουμε όσο μπορούμε για ό,τι μπορούμε.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Eon
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 06 Απρ 2010 19:47
Όνομα Ιστότοπου: α

Ιοκάστη έγραψε:Τι λογική είναι αυτή; Μα δεν θέλω να συμβιβαστώ με τίποτα που δεν μ'αρέσει!! Ξέρω πως με κάποια θα αναγκαστώ να συμβιβαστώ μάλλον αλλά ας το προσπαθήσουμε όσο μπορούμε για ό,τι μπορούμε.
Ιοκάστη έγραψε:!!
Καταρχάς ηρέμησε και συμβιβάσου.

Τι ΔΕΝ καταλαβαίνεις?
Ουσιαστικά σου λέει ότι δεν χρειάζεται καν να μπεις στην διαδικασία της αξιολόγησης του αν σ'αρέσει η όχι κάτι, επειδή όλα είναι μία ιδέα. Και οι ιδέες είναι αλεξίσφαιρες. Από την στιγμή που είναι αλεξίσφαιρες και ταυτόχρονα μπορείς να τις manipuλάρεις εύκολα επειδή έχεις αντιληφθεί το πως λειτουργούν, ουσιαστικά ο εγκέφαλός σου χώνει bypass στην προαναφερόμενη διαδικασία και δεν έχει πλέον πρόβλημα να κάνει κάτι που παλαιότερα δεν του άρεσε. Με λίγα λόγια, αν δεν μπορείς να αποφύγεις έναν πνευματικό βιασμό, απόλαυσέ τον βρε καλό μου.
Ιοκάστη έγραψε:Ξέρω πως με κάποια θα αναγκαστώ να συμβιβαστώ μάλλον
Αναφέρεσαι στα "πράγματα" ή ώπα, είσαι λεσβία?
aristotelis_1 έγραψε:και δεν ειπα ποτε ξενερωτες της αθεες ε εσυ το λες αυτο εφον
Ξενέρωτες είναι αριστοφέλη από την στιγμή που δεν αντιλαμβάνονται ότι όλα μία ιδέα είναι και δεν συμβιβάζονται και δεν δέχονται το υπέροχο πνευματικό όργιο που δεχόμαστε εγώ και συ καθημερινά via της αναγνώρισης που προανέφερα αλλά πολύ σωστά έδειξες τον δρόμο εσύ πρώτος, ξενέρωτες είναι.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:Αντε για μια φορα θα κανω πετρα την καρδια μου, για την μπιονσετ
Ουδέν σχόλιον. Τα κριτήρια της ομορφιάς αλλάζουν και διαφέρουν και και και, και συμφωνούμε απολύτως, αλλά όλοι κάνουν πέτρα την καρδιά για κάποιες περιπτώσεις. :D
mpamiatzis έγραψε:η ευφραδεια δεν ειναι κριτιριο εξυπναδα οι δυσλεξικοι ειναι παραδειγμα.
Η δυσλεξία δεν είναι δυσκολία στην προφορική έκφραση, αλλά δυσκολία στην γραφή. Οι δυσλεκτικοί συνήθως είναι πανέξυπνοι και εκφράζονται θαυμάσια στον προφορικό λόγο (και στον γραπτό, απλά επειδή τους δυσκολεύει η ορθογραφία, δεν τον προτιμούν).
mpamiatzis έγραψε:Τους χαρακτιριζω ομως ευστροφους παρα εξυπνους
Καλά δε θα τα χαλάσουμε στην ορολογία! :D
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:κοιτα να δεις πως εχουν τα πραματα στην νεοελληνικη πραγματικοτιτα
Αρίστο μου, το ξέρουμε όλοι μας καλά το πώς έχουν τα πράματα στη νεοελληνική πραγματικότητα.

Και ένας βασικός στόχος μας είναι ακριβώς να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ τα πράματα σε αυτή τη ρημάδα πραγματικότητα.

Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό να συμμερίζονται όλοι αυτόν τον στόχο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Eon έγραψε:Αφήστε τις ξενέρωτες άθεες για αυτούς που βλέπουν παντού εχθρούς.
Οι θρήσκες σου μυρίζουν, οι άθεες σου βρωμάνε! Εσύ παλικάρι μου πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ πικραμένος! :P

(δισκλέιμερ: τζαστ τζόουκινγκ)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σε απλή σχέση δε φαίνεται, δεν το θεωρώ καν πρόβλημα για να πω την αλήθεια. Στο γάμο και στην ανατροφή των παιδιών θα φανεί. Δε θέλει πολιτικό γάμο, δε θέλω θρησκευτικό. Δε θέλει το παιδί να γίνει άθεο από κούνια, δε θέλω να γίνει χριστιανόπουλο από κούνια. Είμαστε σε ηλικία που αυτά τα πράγματα μάς φαίνονται μακρινά αλλά και πάλι είναι ένα θέμα που θα με προβλημάτιζε αν κάποτε φτάναμε στο σημείο να το σοβαρέψουμε.

Αυτό που θα έκανα θα ήταν διαπραγματεύσεις και κάποιου είδους συμβιβασμό: σε μια οικογένεια αυτά τα πράγματα είναι απαραίτητα. Να γίνει ο γάμος όπως θέλει αλλά η ανατροφή όπως θέλω και αν το παιδί θέλει, ας βαπτιστεί όταν κλείσει τα 18. Ή το αντίστροφο. Ή να γίνουν όλα όπως θέλω εγώ αλλά να κάνω άλλη παραχώρηση.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

υποθετικα μηλαμε παντα και με βαση το τι θελουμε εμεις σωστα?
αρα παει το εποιχιριμα του ετσι θελουν οι γονεις μου και εγω δεν θελω
γιατι σε αυτην την φαση οταν γινεις και εσυ γονιος θα θες το παιδι σου να κανει οτι κανεις εσυ
αν εισαι αθεος θα θες να μην το βαφτισεις και να γινει αθεο
αν εισαι χριστιανος θα θελεις να μεγαλοσει σε χριστιανικο περιβαλον
ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΑΤΕ ΠΟΤΕ?
το να εχει υγεια το παιδι να ειναι γερο δυνατο και ασ ειναι οτι θελει η απλα οσ προτο στοχο εχουμε την ιδεολογια μας και τα θρησκευτικα μας πιστευω ποιο ψηλα απ οτιδιποτε αλλο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αν εισαι αθεος θα θες να μην το βαφτισεις και να γινει αθεο
αν εισαι χριστιανος θα θελεις να μεγαλοσει σε χριστιανικο περιβαλον
Οι Άθεοι διδάσκουν στα παιδιά τους πώς να σκέφτονται, όχι τι να σκέφτονται.
Your argument is invalid.
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι Άθεοι διδάσκουν στα παιδιά τους πώς να σκέφτονται, όχι τι να σκέφτονται.
Your argument is invalid.
Ξέρεις όλους τους άθεους?
Your argument is stupid.
  ▲
▲ ▲
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

Learn2Statistics
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

noxteryn έγραψε:Learn2Statistics

:lol:
  ▲
▲ ▲
N_C
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 17 Μάιος 2010 10:27
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε όλους!
Μεγάλη η καθυστέρηση λόγω υποχρεώσεων τον τελευταίο καιρό...

Λοιπόν τα μιλήσαμε γενικά, προσπάθησα να της δείξω τον παραλογισμό αλλά όχι με ιδιαίτερα επιθετικό ύφος. Μου επέμενε πως δεν γίνεται να μην πιστεύει κάπου, είναι και η οικογένειά της πολύ της εκκλησίας και φοβάται και από εκεί.
Μιλώντας για τα πιο σοβαρά, ο συμβιβασμός στο γάμο πήγε στο πολιτικός+θρησκευτικός (είναι και το όνειρο της νυφούλας στις ελληνικές ταινίες...).
Όπως περίμενα κολλήσαμε στο θέμα της βάφτισης. "Δεν μπορώ με τίποτα να φανταστώ το παιδί μου αβάφτιστο, είναι αμαρτία" και άλλα τέτοια. Ούτε συμφώνησε στο αν θα δεχόταν απλά να αφήσει το παιδί να αποφασίσει μόνο του όταν μεγαλώσει... Γενικά είναι διατεθειμένη να κάνει πολλά για μένα (κι εγώ για αυτήν) αλλά εδώ δεν βρέθηκε μέση λύση.

Τελικά όπως φαίνεται θα χωρίσουμε. :cry: :( :cry: Είμαι (όπως κι αυτή) πολύ στεναχωρημένος αυτή τη στιγμή. Θα ξαναμιλήσουμε σίγουρα αλλά δύσκολα θα γίνει υποχώρηση. Νιώθω αρκετά καλά με την επιλογή μου αν και θα περάσει καιρός να ηρεμήσω...

Αυτά για όσους δεν μπορούσαν να κοιμηθούν τα βράδια από την αγωνία. :P
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τις διαφορετικές γωνίες που με βοηθήσατε να δω.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Μια φορά ήταν ένας τύπος που ήθελε να παντρευτεί (είναι ανέκδοτο όχι παραμύθι). Οι υποψήφιες ήταν τρεις, έτσι για να επιλέξει αποφάσισε να δώσει στην κάθε μία από 5.000 ευρώ και να τις κρίνει με βάση τις επιλογές τους.

Η πρώτη πήγε στο Hondos Center αγόρασε καλυντικά, ρούχα από τα καλλυτερα μαγαζιά, τη χτένισε ο Σαμαράς κτλ και του λέει οριστε: ντύθηκα στολίστηκα για πάρτη σου, είμαι μία κούκλα, είμαι η καλύτερη επιλογή.

Η δευτερη πήρε τη Ελληνική Κουζίνα της Σοφία Σκούρα,έκανε μαθήματα μαγειρικής. πήρε μαγειρικά σκεύη, τα καλυτερα κρασιά και του έφτιαξε ένα γεύμα που δεν το είχε ξαναφάει ποτέ και του λέει ορίστε θα σε ταϊζω και θα σε έχω άρχοντα, διάλεξε εμένα.

Η τρίτη πήρα το πεντοχίλιαρο το επένδυσε στο χρηματιστήριο στις σωστές μετοχές, έβγαλε ένα σκασμό λεφτά και τα καταθέτει σε κοινό λογαριασμό με τον υποψήφιο γαμπρό. Ορίστε του λέει όπως βλέπεις με μένα δεν θα σου λείψει τίποτα.

Το σκέφτηκε απ' εδω το σκέφτηκε απ' εκει και παντρεύτηκε αυτή με τα μεγάλα βυζιά.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Sapisa
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Μαρ 2010 12:48
Όνομα Ιστότοπου: -

wise choice :lol: :lol: :lol:
  ▲
▲ ▲
none
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010 18:38
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν μπορεί πραγματικά αυτό να είναι το πρόβλημά σου!!!
εμένα το πρόβλημά μου θα ήταν μόνο τα οικονομικά του γάμου σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!!

αν η μέλλουσα γυναίκα σου ως θρήσκα αναλάβει να πληρώσει τα έξοδα του θρησκευτικού γάμου και τα επακόλουθα τραπέζια και λοιπά σιγά το πρόβλημα...
ξεκίνα να μαθαίνεις να χορεύεις θα σου χρειαστεί στο γλέντι!

παρεπιπτόντως εμένα οι γονείς μου είχαν διαφορετικό θρήσκευμα αλλά ούτε εγώ ούτε τα αδέρφια μου επηρεαστήκαμε από κανέναν από τους 2 παρόλο που πήγαιναν στην εκκλησία καμιά φορά και είχαν τη δική τους αντίληψη για το θεό (=δεν απορρίπτουν την πιθανότητα να υπάρχει) και μάλιστα κάποτε για πολύ λίγο στο δημοτικό είχαμε κάνει και κατήχηση γιατί θεωρητικά έχουμε το δόγμα του μπαμπά μου που λέει τα παιδάκια να κάνουν κατήχηση κάπου ανάμεσα στα 7 και τα 11 για να κάνουν μετά διάφορες θρησκευτικές ιστορίες πχ εξομολόγηση που δεν κάναμε ποτέ... :-P εννοείται μόλις σταματήσαμε να ενδιαφερόμαστε σταμάτησαν και να μας στέλνουν και κανείς μας δεν βγήκε θρήσκος σαν ενήλικος...

βασικά, σημασία έχει το πώς μεγαλώνεις εσύ τα παιδιά σου και όχι τι πιστεύεις
και ταλιμπάν να είσαι άμα δεν είσαι φανατικός και τα αφήνεις να διαλέξουν μόνα τους το τι πιστεύουν αφού διαβάσουν και μάθουν διάφορα πράγματα μια χαρά θα βγουν... αν γίνουν βέβαια ταλιμπάν μετά θα είναι επειδή το ήθελαν όχι επειδή εσύ ήσουν ταλιμπάν... και από ό,τι φαίνεται η γυναίκα σου δεν έχει πρόβλημα να παντρευτεί έναν άθεο άρα φανατική και τόσο θρήσκα όσο λες δεν πρέπει να είναι... δεν νομίζω να σέρνει τα παιδάκια σου σε εκκλησίες χωρίς να θέλουν... στο κάτω κάτω μαμά θα είναι πάνω απ' όλα!!! όπως αγάπησε εσένα άθεο έτσι κι αυτά θα τα αγαπάει ακόμη κι αν δεν τους αρέσει η εκκλησία! άστην να έχει τα χόμπυ της η γυναίκα!! :-)P
Απάντηση