Η σχέση αθεΐας και αγνωστικισμού

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Είμαι αγνωστικιστής...Γεννήθηκα σε οικογένεια άθεων γονέων ήμουν άθεος μέχρι τα 17 μου τώρα είμαι αγνωστικιστής...


ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ

Τέλος συγχωνευμένων δημοσιεύσεων
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πιστεύεις ότι υπάρχει θεός; Αν όχι, τότε είσαι άθεος.

Ξέρεις αν υπάρχει θεός; Αν όχι, τότε είσαι αγνωστικιστής.

Μπορείς να είσαι και τα δύο.

Όπως εγώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Αγνωστικιστής
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2016 14:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αθεια μου κλονίστηκε σταδιακά. Σε αντίθεση με τους πιο πολλούς σε αυτο το forum ένθεος δεν υπήρξα ποτέ καθώς οι γονείς μου είναι άθεοι.Με βάφτισαν όμως για τον κοινωνικό περίγυρο. Μου είπαν μικρό ότι θεός δεν υπάρχει αλλα πρέπει να σέβομαι τις πεποιθήσεις των άλλων καθώς η συντριπτική πλειοψηφία πιστεύει στο θεό. Απομακρύνθηκα σταδιακά από την αθεια.Τώρα είμαι αγνωστικιστής. Δεδομένου ότι είμαι νέος δεν αποκλειω στο μέλλον να πιστεύω και να ανήκω σε κάποια θρησκεία/δόγμα η να παραμείνω αγνωστικιστής.Για την ώρα από εκεί που απέριοτα την ύπαρξη Θεού τώρα δηλώνω άγνοια...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κατάλαβα. Δεν ήσουν συνειδητός άθεος, απλά είχες δεχτεί αυτό που σου είπαν. Θεωρούσες δεδομένο ότι δεν υπάρχει θεός, ενώ τώρα όχι. Και για να διαφοροποιήσεις κάπως τη θέση σου, αλλάζεις αυτοπροσδιορισμό. Όμως και πάλι άθεος είσαι, απλώς τώρα είσαι συνειδητός. Κανείς μας δεν γνωρίζει αν υπάρχει θεός. Απλώς δεν έχουμε πεισθεί από τα επιχειρήματα των θεϊστών.

Εκτός βέβαια κι αν πιστεύεις ότι υπάρχει θεός, οπότε είσαι αγνωστικιστής θεϊστής.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
noumac
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 01 Αύγ 2014 11:34
Όνομα Ιστότοπου: -

καλησπερα μετα απο πολυ καιρο... εχω μια απορια προς απαντηση η συζητηση

δηλωνω αθεος εδω και πολλα χρονια... το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να απορριψω παντελως την υπαρξη ενος τυπα σαν τον Q του σταρ τρεκ.. ελπιζω να πιανετε το νοημα..

κοινως μπορει να υπαρχουν οντα περαν του φυσικου χωρις αυτο να σημαινει οτι ακομα κι αν η επιστημη αποδειξει οτι υπαρχουν οτι ειναι θεοι

τι ειμαι αθεος η αγνωστικιστης?
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 14 Μάιος 2016 18:39
Όνομα Ιστότοπου: -

Άθεος μέχρι αποδείξεως του εναντίου. Ο όρος "αγνωστικιστής" είναι αρκετά προβληματικός και στην καλύτερη περίπτωση χρησιμεύει για να περιγράψει κάποιον που είναι σε μια μεταβατική κατάσταση μεταξύ θεϊσμού και αθεϊσμού (ντροπαλό αθεϊσμό τον έχουν αποκαλέσει). Ακόμα και ο Ντόκινς μεταξύ σοβαρού και αστείου δηλώνει αγνωστικιστής ως προς την ύπαρξη νεραϊδών στον κήπο του!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

noumac έγραψε:τι ειμαι αθεος η αγνωστικιστης?
Και τα δύο. Άθεος επειδή δεν πιστεύεις σε θεό (δεν δέχεσαι την ύπαρξη θεού χωρίς αποδείξεις) και αγνωστικιστής επειδή δεν ξέρεις αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός (δεν έχεις πλήρη γνώση του θέματος). Απλώς η λέξη άθεος εστιάζει στον τρόπο κτήσης της γνώσης (με πίστη ή με έρευνα) και η λέξη αγνωστικιστής στην καθαυτό γνώση (αν ξέρουμε αυτή τη στιγμή ή όχι).

Βεβαίως μιλάω για τον αγνωστικισμό όπως χρησιμοποιείται ευρέως η λέξη σήμερα, όχι για τον αγνωστικισμό του Χάξλεϊ.

Ορισμός αθέου, αθρήσκου και αγνωστικιστή

Κατ εμέ, δεν υπάρχουν όντα "πέραν του φυσικού". Εξ ορισμού οτιδήποτε υπάρχει είναι φυσικό, μέρος της φύσης. Μπορεί να μας είναι άγνωστο προς το παρόν ή να ξεπερνά τη φαντασία μας, αλλά δεν παύει να είναι μέρος της φύσης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση