Αθεΐα στο μπλογκάκι του Διαγόρα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Το τελευταίο άρθρο που δημοσιεύτηκε στο blog Atheia με οδήγησε στο blog του Διαγόρα και στην συνηθισμένη τακτική του να επιτίθεται στην Παλαιά Διαθήκη.
Ωστόσο, εκείνο που μου έκανε εντύπωση την φορά αυτή ήταν ότι άθεοι και θεϊστές συμφωνούν πως η Παλαιά Διαθήκη καταγράφει απλά την παράδοση.
Ο Γιατρός έγραψε: Δε νομίζω βέβαια να χρειάζεται να θυμίσω ότι οι αρχαίοι δεν θεωρούσαν ότι αυτά που έλεγαν ήταν θεόπνευστες εντολές από τον δημιουργό του σύμπαντος. Ήταν οι απόψεις και οι πρακτικές των ανθρώπων σε μιά συγκεκριμένη εποχή και κοινωνία.Το ίδιο θα μου πεις ισχύει και για την παλαια διαθήκη. Αλήθεια; Και εγώ νόμιζα ότι ήταν ο λόγος του θεού.
Και σε άλλη ανάρτησή του συμπληρώνει:
Eγώ τα διδάχθηκα στο σχολείο ως θεόπνευστα κείμενα και όχι σαν χρονικά της εβραϊκής κοινωνίας της εποχής (όπως πράγματι είναι).
Βέβαια δεν πρόκειται μόνο για χρονικά της εβραϊκής κοινωνίας της εποχής, όπως και τα Ομηρικά έπη δεν αποτελούν μόνο χρονικά της αντίστοιχης ελληνικής κοινωνίας της εποχής εκείνης.

Η απορία μου είναι: γιατί, αφού γνωρίζουμε τι είναι η Παλαιά Διαθήκη, δεν το διδάσκουμε παρά επιμένουμε να κατηγορούμε τα κείμενα τροφοδοτώντας έτσι και τον αντισημιτισμό;

Για όσους δεν το γνωρίζουν, πρωταγωνιστής στο μπλογκ του Διαγόρα είναι ο περίφημος ΘΒ, ο οποίος αν λείψει το μπλόγκ θα μαραζώσει. Και βέβαια ο ΘΒ, τον οποίο θαυμάζω διότι είναι εξυπνότατος και ενημερωμένος, έχει αναλάβει να υπερασπίζεται την πλευρά των θεϊστών.
Γράφει λοιπόν ο ΘΒ: Η Αγία Γραφή δεν είναι ο λόγος τού Θεού. Είναι λόγος περί τού Λόγου τού Θεού, γραμμένος από και για την Εκκλησία.
Τα όσα αναφέρονται για τον τρόπο γάμου στην Παλαιά Διαθήκη, δεν είναι εντολές τού Θεού, εξαιρουμένης ίσως της περιπτώσεως του Δευτερονομίου, αλλά περιγραφές της πραγματικότητας της ζωής των Εβραίων της εποχής εκείνης!


H περίπτωση του Δευτερονομίου δεν έχει λόγο να εξαιρεθεί (περιγράφει την συμπεριφορά απέναντι σε γυναίκες αιχμάλωτες πολέμου από πόλεμο κατά κάποιου εχθρού) διότι και οι Εβραίες γυναίκες τις οποίες άρπαξαν οι ίδιοι οι Εβραίοι σφάζοντας τους πάντες στην εβραϊκή πόλη Ιαβίς Γαλαάδ (πρόκειται για την περίπτωση από το βιβλίο των Κριτών η οποία και αυτή αναφέρεται στο άρθρο) δεν θα έτυχαν καλλίτερης μεταχείρισης αφού κι αυτές τρόπαια πολέμου αποτελούσαν.

Και οι δυο πλευρές δηλαδή συμφωνούν ότι τα καταγραφέντα στα κείμενα είναι περιγραφές εμπειριών.

Ποια η ουσία του άρθρου σου, φίλε Διαγόρα; Τι αποδεικνύει;
Θα σου πω! Αποδεικνύει ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα γιατί στην Παλαιά Διαθήκη, και στα αρχαϊκά κείμενα γενικότερα, γράφονται τόσο παράλογα πράγματα.

Ο Θεός σωστά συμβούλεψε τον Ωσηέ να παντρευτεί πόρνη διότι κάποτε επικρατούσε η αντίληψη μεταξύ διαφόρων λαών (των Κυπρίων συμπεριλαμβανομένων) ότι η γυναίκα προκειμένου να αποκτήσει γονιμότητα έπρεπε να εκπορνευτεί τουλάχιστον μια φορά.
Το συγκεκριμένο εδάφιο δηλαδή μεταφέρει μια πληροφορία, μόνο που το κάνει με τον τρόπο που οι πληροφορίες μεταδίδονται μέσω των κειμένων της Π.Δ.
Ο Στράβων, ο Ηρόδοτος και ο Frazer παραδίδουν την ίδια πληροφορία αλλά το κάνουν με τον τρόπο που αποδεχόμαστε εμείς. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο δικός τους τρόπος πρέπει να είναι ο μόνος αποδεκτός

Εδώ στο φόρουμ, το οποίο δεν καταδέχεσαι, υπάρχει ένα νήμα με τίτλο Μητέρες πόρνες. Ρίξε του μια ματιά. Ίσως σε βοηθήσει να αντιληφτείς ότι δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις αρχαία κείμενα όταν έχεις πλήρη άγνοια όχι μόνο του παρελθόντος των συντακτών τους, αλλά και της νοοτροπίας που επικρατούσε στους κύκλους των λογίων και του λαού κατά την εποχή καταγραφής των κειμένων.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πέρα από όλα τ'άλλα (που θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε αν δεν ήμουν σίγουρος ότι θα καταλήξουμε πάλι στα ίδια) α)δεν μπορώ να δεχτώ τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό "μπλογκάκι" για ένα χώρο που μας έχει φιλοξενήσει και μας έχει ανεχτεί όλους και β)ο σκοπός της ανάρτησης του Διαγόρα δεν είναι να ερμηνεύσει το "γιατί" αυτών των βιβλικών κανόνων,εντολών και συστάσεων αλλά να καταδείξει 1ον την προφανή μη-ιερότητα των κειμένων αυτών και 2ον τη ακαταλληλότητά τους ως πηγή άντλησης ηθικών προτύπων.

Το "γιατί" και ποιά ιστορία κρύβεται πίσω απ'αυτά αποτελεί το δικό σου κυρίως ενδιαφέρον Dtango.Σεβαστό και αν θες και λαμβανομένης υπόψιν της εκτεταμένης μελέτης που έχεις κάνει ακόμη και θαυμαστό αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όποιος δεν ασχολείται με την ερμηνευτική προσπάθεια που κάνεις εσύ απαξιώνεται.

Το "μπλογκάκι" του Διαγόρα ήταν ο χώρος που για πρώτη φορά μου δόθηκε η ευκαιρία να πω δημόσια (ή τουλάχιστον έξω από το κεφάλι μου) αυτά που σκεφτόμουν και ένιωθα εδώ και χρόνια.Απ'αυτή την άποψη και επειδή πιστεύω ακαράδαντα ότι αυτό ισχύει και για άλλους θα είμαι πάντα ευγνώμων στο Διαγόρα που μου έδωσε αυτή την ευκαιρία παρά το ότι η αδυναμία μου να συγκρατήσω τα νεύρα μου θεωρώ ότι με καθιστά πλέον ακατάλληλο να σχολιάζω σ'αυτόν τον χώρο.

ΥΓ:+ Η αγνωμοσύνην είναι μεγάλην αμαρτίαν +
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε: α)δεν μπορώ να δεχτώ τον υποτιμητικό χαρακτηρισμό "μπλογκάκι" για ένα χώρο που μας έχει φιλοξενήσει και μας έχει ανεχτεί όλους
Τα ιστολόγια των άθεων που συνέβαλαν στην δημιουργία του φόρουμ, εφόσον συνεχίζουν να ασχολούνται με θέματα αθεΐας, μου είναι αντιπαθητικά, δεν καταδέχομαι να γράψω σε αυτά και τα αποκαλώ μπλογκάκια.
Όσο για ανοχή και φιλοξενία, όποιος δημιουργεί ένα μπλόγκ αναζητά μέλη και αποζητά την επιτυχία της προσπάθειάς του. Μου οφείλει επομένως, δεν του οφείλω (συζητάμε για το μπλόγκ, για το φόρουμ του οφείλω και το έχω δηλώσει επανειλημμένα).
Γιατρος Του Ικα έγραψε:β)ο σκοπός της ανάρτησης του Διαγόρα δεν είναι να ερμηνεύσει το "γιατί" αυτών των βιβλικών κανόνων,εντολών και συστάσεων αλλά να καταδείξει 1ον την προφανή μη-ιερότητα των κειμένων αυτών και 2ον τη ακαταλληλότητά τους ως πηγή άντλησης ηθικών προτύπων.
Ως κανόνες, εντολές και ηθικά πρότυπα θεωρούνται τα κείμενα από τους αδαείς και ο Διαγόρας δεν μπορεί να επικαλεστεί την άγνοια ως άλλοθι. Εξάλλου ο ίδιος χαρακτηρίζει το άρθρο του χιουμοριστικό.
Σκοπός του είναι η γελιοποίηση των κειμένων και δεν είναι, απ’ ότι θυμάμαι, η πρώτη φορά που το επιχειρεί.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το "γιατί" και ποιά ιστορία κρύβεται πίσω απ'αυτά αποτελεί το δικό σου κυρίως ενδιαφέρον Dtango.Σεβαστό και αν θες και λαμβανομένης υπόψιν της εκτεταμένης μελέτης που έχεις κάνει ακόμη και θαυμαστό αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όποιος δεν ασχολείται με την ερμηνευτική προσπάθεια που κάνεις εσύ απαξιώνεται.
Αν δεν θέλει να απαξιώνεται ας μην το προκαλεί απαξιώνοντας τα κείμενα.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:ΥΓ:+ Η αγνωμοσύνην είναι μεγάλην αμαρτίαν +
Θα του όφειλα ευγνωμοσύνη μόνο αν είχε αποκλείσει τα θέματα αθεΐας από το μπλογκάκι με την δημιουργία του φόρουμ.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ας πω και εγώ τι σκέφτομαι.
Α. DT, το έχεις συλλάβει στραβά το νόημα, αν θεωρείς ότι η "σωστή" οδός είναι να κλείσει ο καθένας τον χώρο του για να αφοσιωθεί στο atheia.gr. Το forum.atheia.gr στήθηκε πρωτογενώς για να εξυπηρετήσει το blog.atheia.gr το οποίο φιλοξενεί άρθρα που δημοσιεύονται και στα blogs των συμμετεχόντων. Ποτέ δεν τέθηκε το θέμα να απαξιωθούν τα blogs των συμμετεχόντων.
Την φαντασίωσή σου να πάρει το φόρουμ ισχύ (ως αποκλειστικοί εκπρόσωποι των εν Ελλάδι αθέων) δια της εξαφάνισης των υπολοίπων αθεϊστικών χώρων, δεν την συμμερίζεται κανένας. Ολοι θέλουμε να γίνει δυνατή η αθεϊστική φωνή, αλλά όχι με τις διαδικασίες που ονειρεύεσαι εσύ.
Β. τα κείμενα που εσύ τα σέβεσαι αρρωστημένα δεδομένων των εμμονών σου, οφείλουν να απαξιωθούν ως προς το τι υποτίθεται ότι είναι: θεόπνευστα κείμενα. Πρόκειται για την Εβραϊκή μυθολογία, και αξίζει σεβασμού ως τέτοια ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν επιχειρείται να γίνουν αποδεκτά ως θεόπνευστα κείμενα, θα πέσουν στην χλεύη και απαξίωση ώσπου να σταματήσουν να προμοτάρονται ως τέτοια. Εσύ κάτσε και προσκύνα τα.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Σκέφτηκα να απαντήσω (έγραψα μάλιστα και αρκετά) αλλά τελικά νομίζω ότι το μόνο άξιο δημοσίευσης είναι η άρνησή μου να απαντήσω.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε: Α. DT, το έχεις συλλάβει στραβά το νόημα, αν θεωρείς ότι η "σωστή" οδός είναι να κλείσει ο καθένας τον χώρο του για να αφοσιωθεί στο atheia.gr. Το forum.atheia.gr στήθηκε πρωτογενώς για να εξυπηρετήσει το blog.atheia.gr το οποίο φιλοξενεί άρθρα που δημοσιεύονται και στα blogs των συμμετεχόντων. Ποτέ δεν τέθηκε το θέμα να απαξιωθούν τα blogs των συμμετεχόντων.
Φίλε μου Κόμη, το φόρουμ τι το θέλατε; Το φόρουμ δεν εξυπηρετεί το blog Αtheia αφού αυτό συνεργάζεται αποκλειστικά με τα προσωπικά blogs.
Comte de Toulouse έγραψε:Την φαντασίωσή σου να πάρει το φόρουμ ισχύ (ως αποκλειστικοί εκπρόσωποι των εν Ελλάδι αθέων) δια της εξαφάνισης των υπολοίπων αθεϊστικών χώρων, δεν την συμμερίζεται κανένας. Ολοι θέλουμε να γίνει δυνατή η αθεϊστική φωνή, αλλά όχι με τις διαδικασίες που ονειρεύεσαι εσύ.
H απορία και πάλι είναι: το φόρουμ τι το θέλατε αφού είχατε σκοπό να συνεχίζετε να παίζετε με τα blogs;
Μάλλον δεν αντιλαμβάνεστε τι σημαίνει φόρουμ. Και ως προς την φαντασίωσή μου... ναι, έχεις δίκιο. Θέλω το φόρουμ να γίνει τόπος συνάντησης όλων των εν Ελλάδι άθεων και δεν θα πάψω να το προσπαθώ.
Comte de Toulouse έγραψε:Β. τα κείμενα που εσύ τα σέβεσαι αρρωστημένα δεδομένων των εμμονών σου, οφείλουν να απαξιωθούν ως προς το τι υποτίθεται ότι είναι: θεόπνευστα κείμενα. Πρόκειται για την Εβραϊκή μυθολογία, και αξίζει σεβασμού ως τέτοια ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Αν επιχειρείται να γίνουν αποδεκτά ως θεόπνευστα κείμενα, θα πέσουν στην χλεύη και απαξίωση ώσπου να σταματήσουν να προμοτάρονται ως τέτοια. Εσύ κάτσε και προσκύνα τα.
Δεν κάνω διάκριση μεταξύ εβραϊκής, αιγυπτιακής και ελληνικής μυθολογίας. Οι αναφορές όμως που γίνονται από τους άθεους στην εβραϊκή μυθολογία είναι για να την γελοιοποιήσουν. Αυτό είναι απαράδεκτο, εκτός του ότι είναι μεγάλο λάθος, διότι τα κείμενα δεν έχουν καμιά σχέση με τον Θεό που διδάσκουν τα ιερατεία.
Τα σέβομαι αρρωστημένα τα κείμενα, όπως γράφεις, και έχω και εμμονές με αυτά, όπως πάλι σωστά γράφεις, αλλά έχω και την γνώση που μου επιτρέπει να αποδείξω πως εκείνοι που τα υποτιμούν είναι αδαείς. Πως κριτικάρουν κάτι το οποίο ούτε γνωρίζουν ούτε καταλαβαίνουν.

Και για να κλείσουμε με την υπόθεση του φόρουμ, την «σωστή» του αντιμετώπιση από μέρους σας, και την αξία του σε σχέση με το blog Atheia και τα προσωπικά blogs, θυμήσου πότε ήταν που έσπευσαν όλοι στο φόρουμ, θυμήσου τους χειρισμούς και το φιάσκο που ακολούθησε. Σας θαυμάζω για πολλά, αλλά δεν θα σας εμπιστευόμουν να κυβερνήσετε ούτε βαρκούλα ;)

73 de dtango
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

dtango έγραψε: Φίλε μου Κόμη, το φόρουμ τι το θέλατε; Το φόρουμ δεν εξυπηρετεί το blog Αtheia αφού αυτό συνεργάζεται αποκλειστικά με τα προσωπικά blogs.
Συγνώμη για την παρέμβαση, αλλά εδώ Δημήτρη κάνεις λάθος. Το φόρουμ δεν συνεργάζεται μόνο με τα προσωπικά ιστολόγια.
Οποιοσδήποτε μπορεί να στείλει κάποιο κείμενο. Αν οι συντελεστές κρίνουν ότι ταιριάζει με το blog.atheia.gr, το κείμενο δημοσιεύεται.
Κάποια κείμενα δεν είναι γραμμένα από συντελεστές. Με την άδεια του συγγραφέα μπαίνουν και σε κάποιο από τα προσωπικά ιστολόγια, ώστε να δίνεται η δυνατότητα σχολιασμού απ' το κοινό.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

dtango έγραψε:Φίλε μου Κόμη, το φόρουμ τι το θέλατε; Το φόρουμ δεν εξυπηρετεί το blog Αtheia αφού αυτό συνεργάζεται αποκλειστικά με τα προσωπικά blogs.
Το φόρουμ όπως λέει και η λέξη είναι η αγορά, και το μπλόγκ είναι το σπίτι του καθενός. Δεν θυμάμαι κανένα πατρίκιο που αγόρευε στα ρωμαϊκά φόρα ούτε κανένα εγγλέζο στο Hyde Park να έκλεισε το σπίτι του επειδή εκτονωνόταν δημοσίως.
dtango έγραψε:Θέλω το φόρουμ να γίνει τόπος συνάντησης όλων των εν Ελλάδι άθεων και δεν θα πάψω να το προσπαθώ.
Μαζί σου, αλλά δεν επιδιώκω να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τόπος συνάντησης.
dtango έγραψε:... να αποδείξω πως εκείνοι που τα υποτιμούν είναι αδαείς. Πως κριτικάρουν κάτι το οποίο ούτε γνωρίζουν ούτε καταλαβαίνουν.
Ισχύει αυτό που σου προείπα: τα κείμενα αυτά οφείλουν να απαξιωθούν ως προς το τι υποτίθεται ότι είναι: θεόπνευστα κείμενα. ΓΙα αυτό θα πέσουν στην χλεύη και απαξίωση ώσπου να σταματήσουν να προμοτάρονται ως τέτοια.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε: Το φόρουμ δεν συνεργάζεται μόνο με τα προσωπικά ιστολόγια.
Φίλε Βreadfan, το φόρουμ δεν συνεργάζεται με τα ιστολόγια. Ευτυχώς δηλαδή γιατί σκέψου να έλεγαν «Πάμε να τα πούμε στο blog μου»!!
Απλά έχουν το banner του φόρουμ στα ιστολόγια για να καταπνίγουν τις τύψεις τους (αναφέρομαι πάντα στους bloggers που συνεχίζουν να ασχολούνται με θέματα αθεϊας).
breadfan έγραψε:Οποιοσδήποτε μπορεί να στείλει κάποιο κείμενο. Αν οι συντελεστές κρίνουν ότι ταιριάζει με το blog.atheia.gr, το κείμενο δημοσιεύεται.
Κάποια κείμενα δεν είναι γραμμένα από συντελεστές. Με την άδεια του συγγραφέα μπαίνουν και σε κάποιο από τα προσωπικά ιστολόγια, ώστε να δίνεται η δυνατότητα σχολιασμού απ' το κοινό.
Πολύ σωστά! Περιέγραψες τον τρόπο με τον οποίο έχουν αποκλείσει το φόρουμ.
Να δημοσιεύουν άρθρα στο blog Atheia αλλά να κατευθύνουν τον σχολιασμό στο φόρουμ, όχι να τον διασκορπίζουν στα διάφορα blogs.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Το φόρουμ όπως λέει και η λέξη είναι η αγορά, και το μπλόγκ είναι το σπίτι του καθενός. Δεν θυμάμαι κανένα πατρίκιο που αγόρευε στα ρωμαϊκά φόρα ούτε κανένα εγγλέζο στο Hyde Park να έκλεισε το σπίτι του επειδή εκτονωνόταν δημοσίως.
Χμ! Παίρνεις μαθήματα στρεψοδικίας από τον Γιατρό (Doc stay cool!).
Ο πατρίκιος δεν ρητόρευε στο σπίτι του ;)
Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:Θέλω το φόρουμ να γίνει τόπος συνάντησης όλων των εν Ελλάδι άθεων και δεν θα πάψω να το προσπαθώ.
Μαζί σου, αλλά δεν επιδιώκω να είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τόπος συνάντησης.
Σωστά! Θα είναι ο μοναδικός τόπος όπου θα ρητορεύεις. Τι να την κάνεις την ρητορική όταν σε ακούν μόνο οι οικείοι σου;
Comte de Toulouse έγραψε:
dtango έγραψε:... να αποδείξω πως εκείνοι που τα υποτιμούν είναι αδαείς. Πως κριτικάρουν κάτι το οποίο ούτε γνωρίζουν ούτε καταλαβαίνουν.
Ισχύει αυτό που σου προείπα: τα κείμενα αυτά οφείλουν να απαξιωθούν ως προς το τι υποτίθεται ότι είναι: θεόπνευστα κείμενα. ΓΙα αυτό θα πέσουν στην χλεύη και απαξίωση ώσπου να σταματήσουν να προμοτάρονται ως τέτοια.
Κόμη, φίλε μου, δεν σοβαρολογείς!
Ποιος τα διαβάζει τα κείμενα; Ποιος τα γνωρίζει;
Ποιος, επικαλούμενος τα κείμενα, προέτρεψε τους πιστούς να παντρεύονται πόρνες, να μοιχεύονται με τις υπηρέτριές τους, ή να διαπράττουν τα εγκλήματα που περιγράφονται στην Π.Δ.;
Τα εντελώς αντίθετα τους διδάσκουν εξαπατώντας τους ότι αποτελούν διδάγματα των θεόπνευστων κειμένων.

Αν υποθέσουμε ότι σε ένα πανεπιστήμιο στο μάθημα θρησκειολογίας γίνεται ανάλυση των κειμένων της Π.Δ., ποια πιστεύεις ότι θα είναι η αντιμετώπισή τους από τους καθηγητές; Ότι θα τα χλευάσουν; Ότι δεν θα έχουν φροντίσει να τα συγκρίνουν με τα υπόλοιπα αρχαϊκά κείμενα ώστε να έχουν αντιληφτεί περί τίνος πρόκειται;

Για να πάψουν να προμοτάρονται ως θεόπνευστα κείμενα πρέπει να καταδειχτεί για τι κείμενα πρόκειται. Να δημοσιεύονται εδάφια σαν αυτά που παρουσίασε ο Διαγόρας στο άρθρο του, αλλά ακολουθούμενα και από κάποια εξήγηση. Η χλεύη και η γελοιοποίηση μπορούν να φέρουν και αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Η σοβαρή προσέγγιση θα αντιμετωπιστεί με ανάλογη σοβαρότητα.

Διάβασε στην αρχική ανάρτηση την άποψη του Γιατρού και του ΘΒ για το ποιόν των κειμένων. Αυτή την άποψη σχηματίζουν όσοι τα μελετήσουν. Διαφορετικά θα πρέπει να αποδοθεί ανοησία στους συντάκτες τους, πράγμα αδύνατον διότι θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο και για τους συντάκτες όλων των αρχαϊκών κειμένων.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Dtango, το Blog του καθένα από εμάς είναι προσωπικό. Εχω βάλει άρθρα από το Blog μου στο blog της Αθεϊας, αλλά δεν γράφω αποκλειστικά για αθεϊα. Αν δείς το δικό μου, γράφω για βιβλία, ταινίες, σειρές τηλεόρασης, για διάφορα τεχνολογικά προβλήματα και μη, και οτιδήποτε άλλο μου κατέβει στο κεφάλι.

Και στο εξωτερικό υπάρχουν πολλά αθεϊστικά forum και οι περισσότεροι συνεργαζόμαστε μεταξύ μας, και είμαστε μέλη σε πάνω από ένα αθεϊστικό forum, αν και συνήθως γράφουμε σε 1-2 από αυτά.

Δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν να γράφει μόνο σε αυτό το forum και στο Blog η οτιδήποτε τέτοιο. Αυτό θα ήταν ένα είδος δικτακτορίας και όχι ελευθερίας όπως θέλουμε να πρεσβεύουμε.

Το Blog είναι άρθρα, είναι σκέψεις κάποιων από εμάς. Το forum είναι χώρος συζητήσεων, και θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι η λέξη forum προέρχεται από τα λατινικά, και σημαίνει αγορά, όπως όμως ήταν στην αρχαία εποχή, δηλαδή ένας χώρος συζήτησης για διάφορα θέματα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Dtango, το Blog του καθένα από εμάς είναι προσωπικό. Εχω βάλει άρθρα από το Blog μου στο blog της Αθεϊας, αλλά δεν γράφω αποκλειστικά για αθεϊα. Αν δείς το δικό μου, γράφω για βιβλία, ταινίες, σειρές τηλεόρασης, για διάφορα τεχνολογικά προβλήματα και μη, και οτιδήποτε άλλο μου κατέβει στο κεφάλι.
Εγώ διαμαρτύρομαι μόνο για τα θέματα αθεΐας που συζητούνται στα blogs. Και δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κάποιος από εσάς που δεν θα συμφωνήσει ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου ενώ στο φόρουμ δεν υπάρχει κανένας, στο blog του Διαγόρα έχουν πέσει σαν τις μύγες.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, ό λόγος γίνεται για τους δημιουργούς του φόρουμ. Ο Διαγόρας σαμποτάρει το φόρουμ όσο και αν δεν σας αρέσει να το ακούτε.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Dtango γιατί γενικά σε σέβομαι, στο συγκεκριμένο θέμα όμως μπορεί να μιλήσω λίγο άσχημα:

1ον. Κατηγορούμε την Παλαιά Διαθήκη γιατί η εκκλησία επιμένει να την χαρακτηρίζει ως λόγο του θεού και να την διδάσκει στα σχολεία όχι σαν παραμυθάκια αλλά σαν αλήθειες. ΧΕΣΤΗΚΑ για το τι πιστεύει ο κάθε θεϊστής που επιλέγει να εθελοτυφλεί και προσπαθεί να εκλογικεύσει τα παράλογα και να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα. Ο χριστιανισμός είναι η επίσημη θέση της εκκλησίας, πάει και τέλειωσε. Επίσης ΧΕΣΤΗΚΑ για το τι πιστεύει ο κάθε μη θεϊστής που είναι στον κόσμο του, εμένα μ'ενδιαφέρει τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου.

2ον. Επιμένεις να αναγάγεις τις απόψεις σου σε καθολικές αλήθειες. Απλά κόφτο.

3ον. Επιμένεις να αγνοείς ότι μερικοί άνθρωποι έχουν μια ζωή εκτός φόρουμ, και ίσως μια ζωή που είναι πολύ έντονη και γεμάτη. Ε συγνώμη κιόλας αλλά δεν μπορεί ΚΑΝΕΝΑΣ να έχει απαίτηση από κανέναν να αφήσει την ζωή του και να διαβάσει ένα κάρο αρχαία κείμενα ή να είναι όλη μέρα στο φόρουμ. Ειδικά από την στιγμή που οι συζητήσεις στο φόρουμ ξεφεύγουν προς το άσχετο πάρα πολύ και για να τις παρακολουθήσει κανείς θέλει ώρες.

4ον. "Να δημοσιεύουν άρθρα στο blog Atheia αλλά να κατευθύνουν τον σχολιασμό στο φόρουμ, όχι να τον διασκορπίζουν στα διάφορα blogs."

Είσαι εκτός πραγματικότητας… Ξέρεις πόσοι άθεοι δεν ενδιαφέρονται για το φόρουμ; Γιατί δεν έχουν χρόνο, γιατί βαριούνται, γιατί δεν έχουν την διάθεση να μπλεχτούν σε 1000 συζητήσεις, γιατί δεν έχουν την ανάγκη να πιάσουν την κουβέντα με αγνώστους για κανένα θέμα, γιατί καλώς ή κακώς το βλέπουν αλλιώς το όλο ζήτημα. Αν κατευθυνόταν ο σχολιασμός στο φόρουμ απλά δεν θα γινόταν σχολιασμός από άτομα εκτός φόρουμ. Ελάχιστοι, για να μην πω κανένας, θα έμπαιναν στο φόρουμ μόνο και μόνο για να σχολιάσουν ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε στο συλλογικό.

6ον. "Τα ιστολόγια των άθεων που συνέβαλαν στην δημιουργία του φόρουμ, εφόσον συνεχίζουν να ασχολούνται με θέματα αθεΐας, μου είναι αντιπαθητικά"

Μπα; Συγνώμη αλλά το φόρουμ δεν είναι ιστολόγιο, δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα ιστολόγια. Και επίσης εσύ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα που κρίνετε κι έχετε κι αυστηρές απόψεις για τους πάντες, εμφανιστήκατε ξαφνικά όταν δημιουργήθηκε το φόρουμ και έχετε μόνο απαιτήσεις. Άλλοι εδώ και χρόνια ξοδεύουν χρόνο από την ζωή τους στα ιστολόγιά τους να μιλάνε για την αθεΐα και ξόδεψαν κι άλλο χρόνο και κόπο για να γίνει αυτό το φόρουμ. Γιατί δεν υπήρχε πριν κάποιο σχετικό φόρουμ; Μήπως γιατί κανείς δεν είχε ασχοληθεί;

Το φόρουμ το σαμποτάρουν τα μέλη του. Αντί να κρίνει ο καθένας τους άλλους ας κάνει λίγο την αυτοκριτική του, άντε γιατί ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του εδώ πέρα.

Ναι έχω φορτώσει και θα σταματήσω εδώ γιατί τα υπόλοιπα που έχω να πω είναι πολύ χειρότερα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:1ον. Κατηγορούμε την Παλαιά Διαθήκη γιατί η εκκλησία επιμένει να την χαρακτηρίζει ως λόγο του θεού και να την διδάσκει στα σχολεία όχι σαν παραμυθάκια αλλά σαν αλήθειες.
Ωραία! Κατηγορήστε την εκκλησία τότε και πάψτε να χλευάζετε την παράδοση ενός λαού.
Ιοκάστη έγραψε:Επίσης ΧΕΣΤΗΚΑ για το τι πιστεύει ο κάθε μη θεϊστής που είναι στον κόσμο του, εμένα μ'ενδιαφέρει τι πιστεύει η πλειοψηφία του κόσμου.
H πλειοψηφία του κόσμου πιστεύει λάθος και δεν βλέπω πως θα διδαχτεί το σωστό από κάποιους οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι να κοροϊδεύουν αυτά που πιστεύει.
Ιοκάστη έγραψε:2ον. Επιμένεις να αναγάγεις τις απόψεις σου σε καθολικές αλήθειες. Απλά κόφτο.
Εκ πείρας πλέον γνωρίζεις ότι αυτό δεν γίνεται :D
Ιοκάστη έγραψε:Είσαι εκτός πραγματικότητας… Ξέρεις πόσοι άθεοι δεν ενδιαφέρονται για το φόρουμ; Γιατί δεν έχουν χρόνο, γιατί βαριούνται, γιατί δεν έχουν την διάθεση να μπλεχτούν σε 1000 συζητήσεις, γιατί δεν έχουν την ανάγκη να πιάσουν την κουβέντα με αγνώστους για κανένα θέμα, γιατί καλώς ή κακώς το βλέπουν αλλιώς το όλο ζήτημα. Αν κατευθυνόταν ο σχολιασμός στο φόρουμ απλά δεν θα γινόταν σχολιασμός από άτομα εκτός φόρουμ. Ελάχιστοι, για να μην πω κανένας, θα έμπαιναν στο φόρουμ μόνο και μόνο για να σχολιάσουν ένα άρθρο που δημοσιεύτηκε στο συλλογικό.
Η ίδια απορία και πάλι: Αφού είναι έτσι τι το θέλετε το φόρουμ;
Ιοκάστη έγραψε:Ναι έχω φορτώσει και θα σταματήσω εδώ γιατί τα υπόλοιπα που έχω να πω είναι πολύ χειρότερα.
Αγαπητή Ιοκάστη, η άποψή σου επί του θέματος δεν έχει βαρύτητα την στιγμή που γράφεις στο blog του Διαγόρα και όχι στο φόρουμ.
Λυπάμαι, αλλά αν θέλετε να προχωρήσει αυτό που αρχίσατε θα πρέπει να κάνετε και κάποια θυσία.
Η θυσία είναι να κρατήστε τα βlogs για όλα τα θέματα εκτός των θρησκευτικών.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

dtango
H πλειοψηφία του κόσμου πιστεύει λάθος και δεν βλέπω πως θα διδαχτεί το σωστό από κάποιους οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι να κοροϊδεύουν αυτά που πιστεύει.
Ενώ αν διδαχτεί από άτομα κολλημένα θα είναι καλύτερα; Εγώ πάντως δεν θέλω να διδάξω κανέναν τίποτα… Α, και από πότε η σάτιρα είναι κατακριτέα;
Η ίδια απορία και πάλι: Αφού είναι έτσι τι το θέλετε το φόρουμ;
Ε τι ίδια απορία; Αφού δεν θες να το καταλάβεις τι να κάνω; Το φόρουμ και το ιστολόγιο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Δεν καταλαβαίνω τι επίπτωση θα έχει το κλείσιμο των προσωπικών ιστολογίων που ασχολούνται με την αθεΐα στο φόρουμ.
Αγαπητή Ιοκάστη, η άποψή σου επί του θέματος δεν έχει βαρύτητα την στιγμή που γράφεις στο blog του Διαγόρα και όχι στο φόρουμ.
Α μάλιστα, ε πες το νωρίτερα να σταματήσω να σου απαντάω τότε…
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

dtango έγραψε: Ωραία! Κατηγορήστε την εκκλησία τότε και πάψτε να χλευάζετε την παράδοση ενός λαού.
Μα δεν μιλάει κανεις για την παραδοση ενος λαού, μιλάει για την τραγική χρήση αυτής της παράδοσης για ηθικά συμπεράσματα ΣΗΜΕΡΑ. Θα χλεύαζα και το θεσμό του Δελφικόυ μαντείου, αν σοβαρή μερίδα του πληθυσμου απαιτούσε να του παραχωρούνται νεαρές παρθένες για το ιερό, το ίδιο και με τις τελετές ανθρωποθυσιών στην Μέση ή Νότιο Αμερική. Απο την στιγμή που οι πρακτικές της ΠΔ προβάλλονται σαν μοντέλο για την σημερινή ηθική, μπορώ και να τις κρίνω με σημερινά κριτήρια.
dtango έγραψε: H πλειοψηφία του κόσμου πιστεύει λάθος και δεν βλέπω πως θα διδαχτεί το σωστό από κάποιους οι οποίοι το μόνο που κάνουν είναι να κοροϊδεύουν αυτά που πιστεύει.
Πολλές φορές ο χλευασμος μπορεί να διαπεράσει εκεί που η λογική σκέψη δεν φτάνει.
dtango έγραψε:Η ίδια απορία και πάλι: Αφού είναι έτσι τι το θέλετε το φόρουμ;
Ενα φόρουμ αντιπροσωπεύει κατα πρώτο και συντονιστικο λόγο αυτους που το λειτουργούν, και κατα δεύτερο και κυριότερο λόγο, τους θαμώνες του.
dtango έγραψε:Λυπάμαι, αλλά αν θέλετε να προχωρήσει αυτό που αρχίσατε θα πρέπει να κάνετε και κάποια θυσία.
Η θυσία είναι να κρατήστε τα βlogs για όλα τα θέματα εκτός των θρησκευτικών.
Εναλλακτικά, μπορούν να κλείσουν τα σχόλια στις σχετικές αναρτήσεις τους και να προωθούν την συζήτηση στο φόρουμ. Επειδη αναφέρθηκε οτι κείμενα που αποστέλλουν τρίτοι, για να δημοσιεύονται στο blog.atheia αναδημισιευονται και σε κάποιο blog για σχολιασμο, για ποιό λογο ουτε αυτές οι συζητήσεις να μην προωθούνται στο φόρουμ;

Υπόψη, κατανοω οτι μάλλον μπαίνω καθυστερημένος στην τρίτη πράξη του δραματος, οπότε να έχουν απαντηθει τα ερωτήματά μου, please link me και παω πάσο.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

@ Ιοκάστη, Cafeeine
Ιοκάστη έγραψε:Α, και από πότε η σάτιρα είναι κατακριτέα;
H σάτιρα δεν είναι κατακριτέα αλλά είναι δύσκολη. Όταν ο σατιρίζων αγνοεί το αντικείμενο της σάτιρας, εκείνη επιστρέφει μπούμερανγκ και τον χτυπάει κατακούτελα.
Δεν έχετε χρόνο και διάθεση να μελετήσετε αρχαία κείμενα. Καλώς! Μην τα σατιρίζετε όμως,
Θα μπορούσα βέβαια στο σημείο αυτό να χρησιμοποιήσω μια έκφραση ανάλογη του δικού σου «Απλά κόφτο», αλλά εγώ δεν νευριάζω με τα παιδιαρίσματά σας ενώ εσείς νευριάζετε με τα καμώματα ενός γερο-παραλυμένου. :lol: :lol: :lol:

:twisted: Ακολουθεί το κερασάκι:
Ομολογώ ότι χάρηκα για την νίκη του ΘΒ.
Δεν βρήκατε την δύναμη να μην απαντάτε στα σχόλιά του και τον υποβάλλατε σε λογοκρισία. Λογοκρισία!!!!
cafeeine έγραψε:Απο την στιγμή που οι πρακτικές της ΠΔ προβάλλονται σαν μοντέλο για την σημερινή ηθική, μπορώ και να τις κρίνω με σημερινά κριτήρια.
Φίλε μου Cafeeine, ποιες πρακτικές της ΠΔ προβάλλονται σαν μοντέλο για την σημερινή ηθική; Οι μοιχείες, οι βιασμοί, η αιμομιξία και οι κατά συρροή φόνοι ενός αιμοσταγούς Θεού; Τις αμπελοφιλοσοφίες της Καινής τους διδάσκουν. Ας τα βάλουν με εκείνην.
Αφού κανένας πιστός δεν διαβάζει και όσοι διαβάζουν δεν καταλαβαίνουν. Η Π.Δ. είναι ένα άγνωστο κείμενο και το σατιρίζουν ακριβώς επειδή αποδέκτες της σάτιρας είναι οι αδαείς.
cafeeine έγραψε:Εναλλακτικά, μπορούν να κλείσουν τα σχόλια στις σχετικές αναρτήσεις τους και να προωθούν την συζήτηση στο φόρουμ. Επειδη αναφέρθηκε οτι κείμενα που αποστέλλουν τρίτοι, για να δημοσιεύονται στο blog.atheia αναδημισιευονται και σε κάποιο blog για σχολιασμο, για ποιό λογο ουτε αυτές οι συζητήσεις να μην προωθούνται στο φόρουμ;
Παρεούλα θα τιμωρηθούμε, Cafeeine, πρόσεξε!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Cafeeine

Καλημέρα! :)

Ποτέ δεν είναι αργά και προσωπικά δεν με πειράζει να επαναλαμβάνομαι για νέους συνομιλητές.
Πολλές φορές ο χλευασμος μπορεί να διαπεράσει εκεί που η λογική σκέψη δεν φτάνει.
Συμφωνώ. Κι επίσης, όσον αφορά εμένα γιατί δεν μπορώ να μιλήσω και για άλλους μιας και δεν ταυτίζομαι με κανέναν από όσο ξέρω, καμιά φορά όταν καταπιάνομαι πολύ καιρό μ’ένα θέμα σαν την αθεΐα (που έχει και τις «διαμάχες» του, που έχει διάφορα τέλος πάντων), κουράζομαι και χρειάζομαι και λίγη σάτιρα για να χαλαρώσω (που γενικά μ’αρέσει η σάτιρα βέβαια).

Απλά ο dtango μόνο τους δικούς του τρόπους αναγνωρίζει ως θεμιτούς και αποτελεσματικούς…
Ενα φόρουμ αντιπροσωπεύει κατα πρώτο και συντονιστικο λόγο αυτους που το λειτουργούν, και κατα δεύτερο και κυριότερο λόγο, τους θαμώνες του.
Εναλλακτικά, μπορούν να κλείσουν τα σχόλια στις σχετικές αναρτήσεις τους και να προωθούν την συζήτηση στο φόρουμ. Επειδη αναφέρθηκε οτι κείμενα που αποστέλλουν τρίτοι, για να δημοσιεύονται στο blog.atheia αναδημισιευονται και σε κάποιο blog για σχολιασμο, για ποιό λογο ουτε αυτές οι συζητήσεις να μην προωθούνται στο φόρουμ;
Ένα φόρουμ είναι μέρος συζητήσεων. Τίθεται ένα θέμα και γίνεται συζήτηση. ΔΕΝ τίθεται ένα άρθρο και γίνεται συζήτηση. Έτσι λειτουργούν τα φόρουμ, τι να κάνουμε…

Προσωπικά δεν μ’αρέσουν τα φόρουμ γιατί συνήθως επικρατεί χάος και για να διαβάσεις μια συζήτηση που σ’ενδιαφέρει πρέπει να ψάξεις αρκετή ώρα, να διαβάσεις 10 σελίδες «διαλόγου», να διαβάσεις μέσα σ’αυτές τις σελίδες 1000 ασυναρτησίες, να απομονώσεις τις απαντήσεις που σ’ενδιαφέρουν και που έχουν κάτι να σου προσφέρουν, να προσπαθήσεις να αγνοήσεις αυτές που σου σπάνε τα νεύρα και να απαντήσεις. 3 ώρες μετά συνειδητοποιείς ότι έπρεπε να είχες κάνει 1000 δουλειές στον πραγματικό κόσμο και δεν έχεις κάνει τίποτα και νιώθεις τον χρόνο να σε πιέζει σαν πρέσα. Αυτό το φόρουμ αποτελεί εξαίρεση για μένα μόνο και μόνο επειδή ασχολείται με την αθεΐα. Δεν με ενδιαφέρει ούτε φιλίες να κάνω στο ίντερνετ, ούτε να ρητορεύσω περί των απόψεών μου, ούτε να διδάξω κανέναν (που λέει κι ο dtango). Δεν έχω και χρόνο δηλαδή και να μ’ενδιέφεραν όλα αυτά. Απλά θέλω να ανταλλάξω 2 απόψεις και ιδέες περί αθεΐας με άλλους και να δω τι μπορεί να γίνει με το θέμα της ασυδοσίας της εκκλησίας στην ελλάδα. Και αντί για αυτού αναγκάζομαι να αναλώνομαι σε τέτοιες συζητήσεις. Θα μου πεις μην το κάνεις. Ε μ’έχει ενοχλήσει πολλές φορές ο απαξιωτικός τόνος του dtango απέναντι σε άτομα και το ότι μιλάει και κατηγορεί χωρίς να ξέρει και δεν μπορώ, είναι στην φύση μου να απαντάω ειδικά άμα πάρω κάτι προσωπικά (γιατί με παίρνει κι εμένα η μπάλα μ'αυτά που λέει έτσι κι αλλιώς)...

Τέλος πάντων, για αυτόν τον λόγο που προανέφερα πάντως πολλοί άνθρωποι αποφεύγουν τα φόρουμ και γενικά η παρακολούθηση ενός ιστολογίου απαιτεί πολύ λιγότερο χρόνο από ό,τι ενός φόρουμ. Έτσι πάνε αυτά, κάποιον τον ενδιαφέρει κάτι, κάποιον κάτι άλλο, δεν μπορείς να αναγκάσεις κάποιον να ενδιαφερθεί για το άλλο και να τον πιέσεις να έρθει στο φόρουμ απλά γιατί δεν θα μπορεί να σχολιάσει ένα άρθρο που διάβασε κάπου αλλού. Απλά δεν θα έρθει.

@ dtango
Δεν έχετε χρόνο και διάθεση να μελετήσετε αρχαία κείμενα. Καλώς! Μην τα σατιρίζετε όμως,
Βρε dtango, εσύ έχεις το κόλλημά σου με τα αρχαία κείμενα, δεκτό και καλά κάνεις δεν λέω. Όμως δεν είναι υποχρεωμένος να το έχει κανένας άλλος και μπορούμε να σατιρίζουμε ό,τι θέλουμε. Αυτό που λες είναι σαν το επιχείρημα των χριστιανών, «δεν ξέρετε τι είναι χριστιανισμός οπότε δεν μπορείτε να τον κρίνετε». Δεν πάει έτσι όμως…
Θα μπορούσα βέβαια στο σημείο αυτό να χρησιμοποιήσω μια έκφραση ανάλογη του δικού σου «Απλά κόφτο», αλλά εγώ δεν νευριάζω με τα παιδιαρίσματά σας ενώ εσείς νευριάζετε με τα καμώματα ενός γερο-παραλυμένου.
Θα μπορούσες ναι, όμως θα μου το έλεγες προσπαθώντας να με πείσεις να μην σατιρίζω την βίβλο (;;;) ενώ εγώ στο είπα όταν προσπαθούσες να μου επιβάλεις την γνώμη σου σαν την μόνη σωστή... Και πάλι βέβαια δεν ήταν σωστό να εκνευριστώ αλλά είμαι 28 και το αίμα μου βράζει, ειδικά όταν προσπαθούν να μου επιβάλουν το τι πρέπει να κάνω και τι όχι :P :P
Ακολουθεί το κερασάκι:
Ομολογώ ότι χάρηκα για την νίκη του ΘΒ.
Δεν βρήκατε την δύναμη να μην απαντάτε στα σχόλιά του και τον υποβάλλατε σε λογοκρισία. Λογοκρισία!!!!
Για άλλη μια φορά είσαι εκτός τόπου και χρόνου κι αυτό με κουράζει αφάνταστα. Πραγματικά έχω απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί περίμενα κάτι παραπάνω. Αν θεωρείς πως νίκησε ο ΘΒ λυπάμαι αλλά δεν απέχεις πολύ σε σκεπτικό από το δικό του και οι εμμονές σου σε τυφλώνουν όσο τυφλώνουν και τους χριστιανούς οι δικές τους. Και δεν νομίζω πως έχει νόημα πλέον να σου απαντάω, είπες και μόνος σου άλλωστε πως για σένα η γνώμη μου σ'αυτό το θέμα δεν έχει βαρύτητα. Πίστευε ό,τι θες λοιπόν… Ήταν ίσως λάθος που σου απάντησα από την αρχή αλλά με ενοχλεί το ότι δημιουργείς λανθασμένες (κατά την γνώμη μου πάντα) εντυπώσεις και σε άλλους που μπορεί να διαβάζουν αυτά τα θέματα….
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Iokasti έγραψε:
@Cafeeine
[...]
Ένα φόρουμ είναι μέρος συζητήσεων. Τίθεται ένα θέμα και γίνεται συζήτηση. ΔΕΝ τίθεται ένα άρθρο και γίνεται συζήτηση. Έτσι λειτουργούν τα φόρουμ, τι να κάνουμε…
Δεν αντιλέγω, το ανάφερα επειδή έχω δει κάποια sites που όντως χρησιμοποιούν το φόρουμ σαν τον τόπο συζητήσεων (με ξεχωριστό νεο θέμα ειδικά για κάθε ανάρτηση, αντί για σχόλια στο κάθε blog ξεχωριστά. Τώρα μπορεί εκει να ήταν θέμα τεχνικό, δεν ξέρω. Το αποτέλεσμα είναι ότι φέρνει κόσμο στο φορουμ, που μπορεί να μεινει, μπορεί και όχι.

Απο κει και πέρα, το κομμάτι που παρέθεσες απο μένα:
Ενα φόρουμ αντιπροσωπεύει κατα πρώτο και συντονιστικό λόγο αυτους που το λειτουργούν, και κατα δεύτερο και κυριότερο λόγο, τους θαμώνες του.
Το ανέφερα για να τονίσω οτι ενα φόρουμ αντιπροσωπεύει τους χρήστες του, εννοώντας οτι δεν μπορείς να πιέσεις μια κατάσταση πέρα απ' όσο είναι διατεθειμένοι άλλοι να συμμετέχουν. Θα μεγαλώσει ανάλογα με τον κόσμο που θα έχει μέσα. Το παραπάνω "comment section" που πρότεινα θα λειτουργεί ουσιαστικά σαν κράχτης, αλλά δεν μπορεί να είναι ο λόγος υπαρξης του φόρουμ. Μπορεί να πει κανείς ότι τα αγγλόφωνα φόρα έχουν περισσότερα εν δυνάμει μέλη, αλλά δεν έχω δει εκεί να κλείνει κανείς το blog του και να σχολιάζει μόνο σε φόρουμ, το αντίθετο μάλιστα. Ατομα και εναυσματα για συζητηση χρειάζονται. Δεν ειμαι "άμοιρος ευθυνων" (σε εισαγωγικά γιατι κανεις δεν θα μου ζητησει το λογο) σαν μέλος. Ενώ π.χ στο pharyngula χαζεύω 2-3 φορές την μέρα, εδώ το ελέγχω 2-3 φορες την εβδομάδα, και σπάνια ανοίγω νέο θέμα ή σχολιάζω αν δω οτι με καλύπτουν οι άλλοι.

Το φόρουμ προσφέρει μια υποδομή η οποία μπορεί να φανει χρήσιμη αλλά δεν είναι αυτοσκοπος.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

cafeeine

ναι καταλαβαίνω τι λες.. Συμφωνώ, ο καθένας αφιερώνει τον χρόνο του εκεί που προτιμάει.. Και καλά κάνει φυσικά :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση