Απορίες νέου μέλους: νόμοι της φύσεως και θαύματα

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Google search "Kim R, Emi M, Tanabe K. pubmed botanicals"

[είναι οι συγγραφείς της μιας από τις έρευνες που έδωσε ο Πυθέας]

http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/c ... /69/7/3205

Naringenin: A Potential Immunomodulator for Inhibiting Lung Fibrosis and Metastasis

"Naringenin could be an ideal therapeutic agent in the treatment of both cancer and fibrosis."

σημειωτέoν η ουσία Naringenin είναι το κύριο φλαβονοειδές [?] του grapefruit

Σε 5 λεπτά. Άκου μια ζωή. : brrr : : brrr : : brrr :

Το ξέρω οτι google=my friend.

Τωρα λοιπόν ξέρεις Darkchild ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ οτι θα μπορούσε το grapefruit να είναι το ιδανικό φάρμακο για τον καρκίνο.

Το Grapefruit. θα μπορούσε να έιναι ιδανικό φάρμακο για τον καρκίνο. Το Grapefruit. θα μπορούσε να έιναι ιδανικό φάρμακο για τον καρκίνο. Το Grapefruit. θα μπορούσε να έιναι ιδανικό φάρμακο για τον καρκίνο. Το Grapefruit. θα μπορούσε να έιναι ιδανικό φάρμακο για τον καρκίνο. Το Grapefruit. ακου ρε πούστη το grapefruit! μα είναι δυνατόν? Τίποτα συνωμοσιολόγοι θα είναι! Μήπως είναι και αγάμητοι σχιζοφρενείς με ναρκισιστικό σύνδρομο? Από πότε ακούγανε μέταλ?
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Γενικά Radical στις συζητήσεις που έχεις ανοίξει απο δώ κι από κει για διάφορα θέματα υγείας δεν έχω σχολιάσει και πολύ γιατί δεν θεωρώ ότι έχω τις απαραίτητες γνώσεις.Παρακολουθώ λοιπόν εσάς,τους όντως ή πιθανόν κατά φαντασίαν γνώστες του θέματος να σχολιάζετε και προσπαθώ να μάθω κάποια πράγματα από τα σχόλιά σας.
Τα συμπεράσματα όμως που βγάζεις από το απόσπασμα που παραθέτεις από πάνω μου φαίνονται κάπως αυθαίρετα.
Άλλο "ideal therapeutic agent" και άλλο "ιδανικό φάρμακο".Όπως το κατάλαβα εγώ θα μπορούσε να βοηθήσει στη θεραπεία του καρκίνου αποτρέποντας τις μεταστάσεις.
Επίσης το ότι το Naringenin είναι το κύριο φλαβονοειδές του grapefruit δεν σημαίνει ότι η θεραπεία με κάποιο φάρμακο που η κύρια ουσία του βρίσκεται σε ένα φρούτο μπορεί να υποκατασταθεί με την κατανάλωση του εν λόγω φρούτου.
Τέλος ειλικρινά εγώ σ'αυτό το θέμα σε έχω χάσει.Τι προσπαθείς να αποδείξεις;Ότι τα βότανα,τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν πολλές θεραπευτικές ουσίες;Ότι ο οργανισμός έχει πολλές δυνατότητες αυτοίασης;-Χαίρω πολύ!Κομίζεις γλαύκαν ες Αθήνας.
Αν απ'την άλλη ισχυρίζεσαι ότι τα παραπάνω μπορούν να υποκαταστήσουν γενικά τις εργαστηριακά παρασκευασμένες φαρμακευτικές ουσίες τότε sry αλλά λες πράγματα ανυπόστατα και ανεύθυνα.

ΥΓ:Σου πέρασε από το μυαλό ότι αυτό το φαινόμενο (το να "παρεξηγούν" οι άλλοι αυτά που λες) μπορεί να μην οφείλεται στους άλλους;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

να πω και εγω 2 σοβαρες αποριες? :)
ο ιησους ειπε αν σε χαστουκισει καποιος να γυρνας και το αλλο μαγουλο
ναι αλλα και καπου αλλου λεει ο ιδιος οφθαλμον αντιοφθαλου και οδοντος αντιοδοντου
πως ερμινευονται και τα 2?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Μωυσής ήταν τυφλός και φαφούτης, ενώ ο Χριστός μιλούσε για άλλου είδους μάγουλα :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε? ασχετο?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Re:Γιατρός
Τα συμπεράσματα όμως που βγάζεις από το απόσπασμα που παραθέτεις από πάνω μου φαίνονται κάπως αυθαίρετα.
ποιό ακριβώς συμπέρασμα θεωρείς αυθαίρετο ρε θα με τρελάνεις? απανέλαβα τα βασικά σημεία του abstract που βρήκα.
Άλλο "ideal therapeutic agent" και άλλο "ιδανικό φάρμακο".
ναι? για πες τη διαφορά :D
θεραπευτικό μέσο/παράγοντας & φάρμακο, εγώ λέω οτι είναι σαφέστατα συνώνυμες έννοιες
Όπως το κατάλαβα εγώ θα μπορούσε να βοηθήσει στη θεραπεία του καρκίνου αποτρέποντας τις μεταστάσεις.
ε ναι.[καθώς και στην ινωμάτωση [? = fibrosis] που σχετίζεται με διαφορες άλλες ασθένειες] Δεν ξέρω ρε φίλε το οτι θα μπορούσε να είναι "ideal therapeutic agent" το λέει ή έρευνα, όχι εγώ!!!!! Εμένα μου ακούγεται ως κάτι πολλά ελπιδοφόρο, ίσως και ως κάτι που δεν υπάρχει ακόμα στην τρέχουσα τεχνολογία
Επίσης το ότι το Naringenin είναι το κύριο φλαβονοειδές του grapefruit δεν σημαίνει ότι η θεραπεία με κάποιο φάρμακο που η κύρια ουσία του βρίσκεται σε ένα φρούτο μπορεί να υποκατασταθεί με την κατανάλωση του εν λόγω φρούτου.
Προφανώς :D Μπορεί να πρέπει να φας 5 grapefruit για μια δόση ή μπορεί για κάποιο λόγο να πρέπει να χορηγηθεί αλλιώς, ενδοφλέβια ή σε υπόθετο. Επίσης δεν υπάρχει μόνο στο grapefruit, απλά εκεί υπάρχει σε μεγαλύτερη συγκέντρωση.
Τέλος ειλικρινά εγώ σ'αυτό το θέμα σε έχω χάσει.Τι προσπαθείς να αποδείξεις;Ότι τα βότανα,τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν πολλές θεραπευτικές ουσίες;Ότι ο οργανισμός έχει πολλές δυνατότητες αυτοίασης;
ναι και οτι τελικά αυτές οι θεραπευτικές ιδιότητες μένουν στις έρευνες γιατί η ιατρική εφαρμογή εν πολλοίς τις αγνοεί λόγω οικονομικών και άλλων συμφερόντων.
Αν απ'την άλλη ισχυρίζεσαι ότι τα παραπάνω μπορούν να υποκαταστήσουν γενικά τις εργαστηριακά παρασκευασμένες φαρμακευτικές ουσίες τότε sοry αλλά λες πράγματα ανυπόστατα και ανεύθυνα.
οχι βέβαια! ΜΙΛΩ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΕΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ αποδεικνύονται ανεπαρκείς και αποτελεσματικές! Και ναι, πρόκειται σε μεγάλο βαθμό για την 'ιερή' [EvanT, νομίζω] συζήτηση του καρκίνου, και τις υπόλοιπες ασθένειες με τα μεγάλα κέρδη για τη φαρμακοβιομηχανία.

Υποστηρίζω οτι αν αρχίζουν σιγά σιγά και χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά τέτοιες μέθοδοι, θα δημιουργηθεί προηγούμενο και αυτό δε το θέλουν [οι εταιρίες και πάλι]. Αν σας ακούγεται συνωμοσιολογικό, ΟΚ, είναι η γνώμη μου, έχω καταλάβει οτι δεν είναι σεβαστή.

Τους συμφέρει τα θάυματα να τα κάνει ο Θεός και η πίστη στο θεό, και όχι π.χ. η πίστη στο ανοσοποιητικό. Το ίδιο το ανοσοποιητικό είναι ένα θαύμα! Προσκυνάνε τα φάρμακα που φτιάχνουν οι ίδιοι, αλλά όχι τα φάρμακα που 'έφτιαξε ο θεός', η φύση, τα βότανα. Σε αυτό το επίπεδο είναι μια σημειολογική αλλά σαφέστατη διαφορά που έχει να κάνει με πολλά.

Να, π.χ. απο άλλη κουβέντα στο thread βοτανικά φάρμακα, σε αυτή εδώ τη συζήτηση, ο xarxar μου ανέφερε ένα φυτό άγνωστο σε μένα. ΑΠό τις αρκετές θετικές έρευνες που βρήκα για το φυτό, μια αφορούσε καρκίνο και διαπίστωνε οτι η σύγχρονη χορήγηση του φυτού με χημειοθεραπεία ήταν αποτελεσματικότητερη από τη χημειοθεραπεία μόνη της.

Μια μου λες οτι είμαι αντικομφορμιστής μια μου λες δεν καταλαβαίνεις τι λεω γιατι το λέω. Εσύ ο ίδιος το πήγες στα πολιτικοοικονομικά τις προάλλες ερμηνεύοντάς με.

Όλοι παραδέχεστε οτι συμβαίνει, όλοι παραδέχεστε λοιπόν τελικά οτι τα βότανα έχουν ιδιότητες. Αλλά κανείς δε σχολιάζει οτι τα βότανα αυτά παραμένουν υπο καθεστώς νομικής ομηρίας και εξακολουθούν να συκοφαντούνται από εκατοντάδες λαϊκίστικα επιστημονικά sites σαν αυτά που μου έχετε δώσει κάποιοι [π.χ. εσύ & η dark] λινκς, που δείχνει κι όλας οτι από τέτοια επιστημονίστικα site προφανώς θα έχει παραπλανηθεί κι άλλος κόσμος.

Μου λέτε πως οι απόψεις αυτές είναι και καλά επικίνδυνες γιατί η ιατρική είναι το μόνο πράγμα που μπορούμε να εμπιστευόμαστε - οπερ αντίφαση, μιας και στην ελλάδα δεν ξέρω και πολλούς να εμπιστεύονται και πολύ την ιατρική σε μια πλειάδα ζητημάτων. Ξέρω πολλούς που θα θέλαν να την εμπιστεύουνται και πολλούς που φαίνεται να την 'εμπιστεύονται' παρότι δεν την εμπιστεύονται και πολύ.

Οι ιδέες μου για την ιατρική έχουν πολλές συνισταμένες, όμως βρίσκω συνασπαστική την ιδέα του Placebo και του ανοσοποιητικού συστήματος. Με σοκάρει που οι έννοιες αυτές απαξιώνονται έτσι από το σύστημα υγείας.
ΥΓ:Σου πέρασε από το μυαλό ότι αυτό το φαινόμενο (το να "παρεξηγούν" οι άλλοι αυτά που λες) μπορεί να μην οφείλεται στους άλλους;
Βεβαίως, δεν οφείλεται μόνο στους άλλους.

Εσένα σου πέρασε από το μυαλό μήπως αυτά που φέρνω και η παρεξήγηση αυτή να είναι αναπόφευκτη παράμετρος μέσα στην εξίσωση? Κάτι σαν προοληπτική επίθεση, οταν κάποιος δείξει τάση ειρωνείας για το πρόσωπο και τη συγκρότηση μου, σα να δείχνεις δόντια ένα πράμα?

Σου πέρασε απο το μυαλό οτι απλά δεν καταλαβαίνετε τι λέω γιατί έχετε ταξινομήσει τα πάντα σε κουτάκια, με το κάθε θέμα στο αρμόδιο κουτάκι μαζί με τον ειδικό επιστήμονα-αυθεντία του αντίστοιχου γνωσιακού πεδίου και σας λείπει η συνολική εικόνα σε αυτόν εδώ το συλλογισμό, γιατί έχετε τις έννοιες κατακερματισμένες σε πολλά διαφορετικά γνωστικά πεδία και γιατί θεωρείτε οτι δε δικαιούστε, δεν είναι valid να εικάσετε?

Για μένα η φιλοσοφία γίνεται συναρπαστική οταν εξερευνεί τα όρια, τα ανεξερεύνητα, οταν γίνεται αντικονφορμιστική, ναι, ακόμα κι όταν τρώω τα μούτρα μου. Γιατί κάνοντας υποθέσεις και εικασίες και υπερβάσεις γίνεσαι καλύτερος πιο σοφός, και έτσι γίνεται και η επιστημονική γνώση καλύτερη, ίδιες διαδικασίες, απλά αλλά ζει η διατύπωση

Οι καθεστωτικοί στιγματίζουν τους υπερβατικούς , τους ανανεωτικούς, τους φρέσκους. Έτσι γινόταν πάντα.

Έχετε το κάθε κουτάκι στο μυαλό σας αποκομμένο, και πιστεύετε οτι με σημαία την επιστήμονική μέθοδο είναι ικανό το σύστημα να αυτοκαθαρίζεται. Που είναι λοιπόν η αυτοίαση μέσα στο ιατρικό επάγγελμα?

Δεν υπάρχει καμία αυτοίαση. Τα πάντα τα κανονίζουν οι εταιρίες.

Κι αν θα έπρεπε να αποφύγω το 'τα πάντα' και να έβαζα ένα 'στο μεγαλύτερο ποσοστό...' , δε το κάνω γιατί ούτως ή άλλως δε θα κάνει τη διαφορά. Δεν κάνω τον κήρυκα. Σπόρους πετάω κι οτι πιάσει.

Δε θέλω να συμφωνήσουμε.
Γουστάρω γιατρέ να λέω '666' για να αναρωτιέσαι '76'?? ενώ η Darkchild υποδεικνύει '22'. Η αλήθεια φυσικά είναι '42'. Κι αυτό γιατί μου φαίνεται άγονο το έδαφος αυτού του φόρουμ, μου το δείξατε ποικιλοτρόπως, για τις ιδέες μου, οπότε λεω, ρίξε καμια 1000ρα σπόρους μπας και πιάσουν και μεγαλώσουν οι 10-20.

Αυτός είναι ο τρόπος που μπορώ να το κάνω και γουστάρω να το κάνω αυτή τη στιγμή . Δε θα τα γράψω έτσι στο βιβλίο μου, πρόβες κάνω και σημειώνω αντιδράσεις.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Συγγνώμη,εμένα δε μου αρέσει να καταφεύγω σε φτηνούς ψυχολογισμούς αλλά έχω την εντύπωση ότι έχεις μεγάλη ανάγκη να βρεις "αντιπάλους" ή έστω διαφωνούντες.Εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες,απλά λες πολλά και είμαι χαμηλών δυνατοτήτων και ύστερα χάνομαι και ούτω καθ'εξής.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:να πω και εγω 2 σοβαρες αποριες? :)
ο ιησους ειπε αν σε χαστουκισει καποιος να γυρνας και το αλλο μαγουλο
ναι αλλα και καπου αλλου λεει ο ιδιος οφθαλμον αντιοφθαλου και οδοντος αντιοδοντου
πως ερμινευονται και τα 2?
Δεν το είπε ο Ιησούς το δεύτερο,ίσα ίσα,το αντέκρουσε.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Συγγνώμη,εμένα δε μου αρέσει να καταφεύγω σε φτηνούς ψυχολογισμούς αλλά έχω την εντύπωση ότι έχεις μεγάλη ανάγκη να βρεις "αντιπάλους" ή έστω διαφωνούντες.
τότε δε διαφωνεί κανείς επειδή όσα λέω είναι ολόσωστα? :? :? :D :D
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εγώ σου είπα.Δεν έχω τις γνώσεις που χρειάζεται για να εκφέρω σοβαρή γνώμη πάνω στα θέματα που συζητάτε.Συμμετέχω παθητικά σαν αναγνώστης και προσπαθώ να βγάλω άκρη.Επειδή όμως σαν αναγνώστης είμαι άριστος το λέω σε όλους όσους συμμετέχετε σ'αυτές τις συζητήσεις:ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΤΕ!
Ειδικά για σένα (όχι ότι με νοιάζει αλλά τουλάχιστον εσύ ρωτάς-με τον τρόπο σου) όλα αυτά τα κατεβατά,αυτή η ανεξήγητη "οργή" (μη μου πεις ότι δεν είσαι οργισμένος γιατί χέστηκα αν είσαι ή όχι,το μόνο που με νοιάζει είναι τι βγαίνει προς τα έξω) και η διάθεση να αναγορεύσεις ούτε λίγο όυτε πολύ όποιον διαφωνεί μαζί σου σε πράκτορα των πολυεθνικών ή θρησκόληπτο επιστημονιστή,τα εξυπνακίστικα σχόλια και ένα σωρό άλλα κουσούρια των κειμένων σου δεν βοηθούν καθόλου.Κανέναν.Δουλειά αυτού που σχολιάζει είναι να καταστήσει τα κείμενά του περιεκτικά και κατανοητά.Πες με απλά λόγια και με ακρίβεια την άποψή σου και αν πιστεύεις ότι χρειάζεται τεκμηρίωση με αναφορά σε πηγές δώσε ένα link ή κάνε quote κάποιο απόσπασμα που συνοψίζει την ουσία.Τώρα να δεν γουστάρεις να τα πεις έτσι με γειά σου με χαρά σου και καουμποϋλίκι σου.Αλλά μην περιμένεις ούτε σχολιασμό από μένα τουλάχιστον (καλά,καλά μην κλαίς...) ούτε τίποτα.
Και βέβαια ανάλογα (αλλά όχι τα ίδια) ισχύουν και για κάποιους συνομιλητές σου όπως ο Πυθέας ας πούμε.Αλλά αυτός δεν "ρωτάει" βλέπεις οπότε δεν βρίσκω το λόγο να του τα πώ.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

η οργή μου και η οργή γενικότερα δεν είναι καθόλου ανεξήγητη. Αν πιστεύεις οτι είναι ανεξήγητη τότε ζεις σε άλλο κόσμο [βέβαια δε μου έχεις δώσει την εντύπωση πως είσαι καθεστωτικών πολιτικών αντιλήψεων ή απολίτικος]

Η οργή βεβαίως βεβαίως λοιπόν προϋπήρχε των άδικων χειρισμών της διαχειριστικής ομάδας κατά μου, αλλά ενισχύθηκε με την αδικία την οποια έχω υποστεί σε αρκετές περιπτώσεις.

Ασφαλώς όταν αισθάνομαι οτι λογοκρίνομαι ή αδικούμαι και αυτό ουδέποτε αποκαταστάθηκε ή ουδεποτε δείξατε οτι δίνετε έναν παρά για αυτό, δεν είμαι τύπος που θα κάτσει να το δεχτεί ως κάτι θεσφατον. Ειδικά οταν αφορά την κατασυκοφάντησή μου, ή την αντιμετώπισή μου με άλλα μέτρα και άλλα σταθμά σε σχέση με άλλους χρήστες.

Σορρυ κιόλας, αλλά τα θέματα στα οποία αναφέρομαι δεν είναι dubunking νεραϊδων ή χαρτομαντών [Piece of cake], αλλά ειναι πολύ πιο σύνθετα και σκοτεινά - λογικό μιας και τα βάζουν με ένα από τα πιο κερδοφόρα κατεστημένα παγκοσμίως, τις φαρμακευτικές εταιρίες που συνδέονται άμεσα με τους ισχυρούς της γης.

Η απολυτη γλώσσα μου είναι ο μόνος τρόπος που έχω για να επιταχύνω τη διαδικασία και να αναδείξω γεγονότα και συμφέροντα απο την ιστορία της ιατρικής που δείχνουν κατα τη γνώμη μου την αναξιοπιστία του οικοδομήματος.

Και βασικά, είναι εντελώς βαρετό ένα φόρουμ που όλοι συμφωνούνε.

Αμα δεν έχεις γνώσεις για να πεις μια άποψη, ή φοβάσαι να κάνεις εικασίες, κάτσε και χάζευε την κουβέντα. Εγω δεν προτιθεμαι να περιμένω την ιατρική να αυτοβελτιωθεί. Μου αρέσει ο ρόλος του κριτικού της. Μου αρέσουν οι έντονες και παθιασμένες απόψεις.

[εξαίρεση είναι οταν ο πυθέας επιχειρεί να [3η φορά?] να σκιαγραφήσει τη σεξουαλική μου ζωή, αυτό δεν μου αρέσει, αλλά η διαχειριστική ομάδα δε βρίσκει οτι υπάρχει κάτι προβληματικό σε αυτό]

εξάλλου σε ένα φόρουμ με τόσους πρόθυμους να την υπερασπιστούν [την ιατρική] καλό είναι να υπάρχει κάποιος να λέει τα αντίθετα για να γίνεται αντιπαράθεση και τζερτζελές

ενδιαφέρον έχει εξάλλου και η διάσταση του θέματος ιατρική ως ιερό γνωσιακό πεδίο, δηλαδή ως κάτι που απαγορεύεται να πεις γνώμη, που απαγορεύεται να συζητηθεί, εκτός κι αν εκφράζεις καθεστωτική άποψη, ανεξαρτήτως αν είσαι γιατρός ή πολίτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

5 γκρειπφρουτ σε υπόθετο :o


πάντως ρε ραντικαλ είσαι αδιόρθωτος. Σου έχει εξηγήσει ο πυθέας γιατί δεν μπορεί ένα φυτό να αντικαταστήσει ένα φάρμακο αλλά συνεχίζεις και λες μπούρδες.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Radical,εγώ ούτε συμφωνώ,ούτε διαφωνώ μαζί σου στα θέματα ιατρικής που θίγεις,κυρίως επειδή δε νομίζω πως έχει και ιδιαίτερη βαρύτητα η όποια "γνώμη" μου αφού δε γνωρίζω πολλά πάνω στο ζήτημα,αλλά σκέφτηκες μήπως πολλές φορές κατηγορείσαι επειδή είσαι αδιάλλακτος στις απόψεις σου?Θέλω να πω,η αλήθεια μπορεί να βρίσκεται κάπου στη μέση...
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

L3o ΧΞΣ>
αλλά σκέφτηκες μήπως πολλές φορές κατηγορείσαι επειδή είσαι αδιάλλακτος στις απόψεις σου?
Δεν είμαι αδιάλλακτος. Διατυπωνω όμως υπερβολικά, απόλυτα και επιθετικά, μιας και αισθάνομαι μερικές φορές οτι μιλώ με δικηγόρους του κατεστημένου. Αλλά έχω κάθε διάθεση για διάλογο. Το ύφος του διαλόγου όμως δε το καθορίζει το ένα μέρος μόνο, δηλαδή εγώ. Σκέψου μόνο την απαξίωση, προσβολή και λογοκρισία που έχω υποστεί [μέρος της είναι δίκαιο και ταιριαστό, I do] και μπορεί να εξηγήσεις μέρος του ύφους.
Θέλω να πω,η αλήθεια μπορεί να βρίσκεται κάπου στη μέση...
σαφώς και βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα η αλήθεια! Αλλά μέρος αυτής της αλήθειας είναι οτι οι φαρμακευτικές χρηματοδοτούν και έχουν την οικονομική ευχέρεια να χρηματοδοτούν στρατούς επιστημόνων, απολογητών, 'δημοσιογράφων' και λαμόγιων μέσα στους παγκόσμιους οργανισμούς υγείας, και οτι στέκονται διαχρονικά εχθρικά απέναντι στο σύνολο των εναλλακτικών μεθόδων και σίγουρα παίζουν ρόλο στη συκοφάντηση των μεθόδων αυτών.

Σίγουρα δεν είναι όλες οι εναλλακτικές μέθοδοι αρκετά αποτελεσματικές, σίγουρα υπάρχουν συνθετικά φαρμακα που είναι πιο αποτελεσματικά από τα φυσικά αντίστοιχά τους, σίγουρα υπάρχουν συνθετικά φάρμακα με ιδιότητες που δεν υπάρχουν αντιστοιχές τους στη φύση, ή χημικά παράγωγα φυσικών ουσιών που είναι πιο δραστικές από αντίστοιχές τους στη φύση, π.χ. αμφεταμίνες

Re:καρακίτσος
5 γκρειπφρουτ σε υπόθετο
τι πρόστυχος καλε

που ξέρεις, μπορεί ο χυμός ενός grapefruit τις μέρες της χημειοθεραπείας να αρκεί. Μπορεί μάλιστα ο φυσικός χυμός να έχει κανα μαντζούνι μέσα που να συνεργεί με το φλαβονοειδομαραφέτι και να το κάνει πιο δραστικό από το φλαβονομαραφέτι απομονωμένο. Μπορεί λέμε.
πάντως ρε ραντικαλ είσαι αδιόρθωτος. Σου έχει εξηγήσει ο πυθέας γιατί δεν μπορεί ένα φυτό να αντικαταστήσει ένα φάρμακο
οχι φίλε μου, 5 γραμμές και υφάκι "άντε ρε από δω" δεν είναι εξήγηση. το θεμα ειναι μεγαλο.

Υπάρχουν ενδείξεις οτι σε πολλές περιπτώσεις τα βοτανικά φάρμακα δρουν πιο αποτελεσματικά ολόκληρα, μιας η συνολική συνέργεια των επι μέρους συστατικών [η σοφία της φύσης?] έχουν καλύτερο αποτελεσμα. Απλά είναι πολύ δυσκολότερο το να ερευνήσουμε και να πειραματιστούμε για το ποια από τα συστατικά πρέπει να αποτελέσουν το συμπυκνωμένο μας εκχύλισμα. Δηλαδή ποια συστατικά πρέπει να κρατήσουμε και ποιά να αφήσουμε για να φτιάξουμε ένα πιο συμπυκνωμένο και δραστικό φάρμακο μαζικής παραγωγής.

Μέχρι τότε όμως μπορούμε με απλές μεθόδους, ανάλογα την περίπτωση να φτιάξουμε ένα πιο συμπυκνωμένο φάρμακο , π.χ. να μειώσουμε 10 κιλά grapefruit σε ένα λίτρο υγρού [πολλές δόσεις]

Δεν είναι κάτι απλό για να τελειώσει σε 5 γραμμές.

Καταρχάς, στη φαλλοειδική δηλητηρίαση, όπως και σε τόσες άλλες περιπτώσεις, όπως κάναν και παλιά που δεν είχαν φάρμακα, τα βοτανικής προέλευσης φάρμακα είναι αναντικατάστατα, σαφώς. Η καλλιέργεια βοτάνων , φαρμακευτικών φυτών και τροφών, εφόσον το φάσμα των ευγερτικών ιδιοτήτων τους θα ήταν ευρέως αποδεκτο, θα ήταν ποικιλοτρόπως ευεργετική στον πλανήτη. Θα έπαιρνε το μονοπώλιο από τα χέρια των εταιριών και θα έδινε ζωή στους λαούς και τη γεωργία. Θα βοηθούσε δηλαδή και θα συνέβαλε στην ανακατανομή του πλούτου και την κατάρευση του υπάρχοντος μονωπωλιακού και ολιγαρχικού συστήματος.

Πρέπει να καταλάβεις οτι μια ουσία που απομονώθηκε από ένα φυτό δεν πάει να είναι βοτανική ουσία, με την έννοια της προέλευσης και της μη-δυνατότητας πατενταρίσματος. Παίρνοντας το βότανο, ειδικά το φρέσκο βότανο, μπορεί κανείς με απλές διαδικασίες να απομονώσει βασικά συστατικά, με βασικές γνώσεις χημείας εργαστηρίου. Αυτού του είδους τα φάρμακα δεν είναι επιθυμητά - είναι άλλωστε σε γκριζα νομική ζώνη, τη ζώνη των συμπληρωμάτων διατροφής.

Δεν είμαι κατά των συνθετικών ουσιών. Εϊμαι κατά της δικτατορίας του FDA.

Δε το έχω ψάξει, αλλά έχω την αίσθηση οτι μικρό ποσοστό των φαρμάκων που συνταγογραφούνται και σπρώχνονται είναι αυτά τα φάρμακα, που είναι καθαρά βοτανικά, μια εξάιρεση που θυμάμαι είναι τα φτηνά φάρμακα της κλάσης των αντιχολινεργικών όπως η ατροπίνη που βγαίνει από τα 'διαβολόχορτα', τα περίφημα 'φυτά των μαγισσών' του μεσαίωνα, που συνδέθηκαν με το διάβολο.

Το μαντζούνι αυτό που έχει πληθώρα φαρμακευτικών ιδιοτήτων ήταν ημι-απαγορευμένο κατα το μεσαίωνα και η γνώση της χρήσης του ισοδυναμούσε κάποιες φορές με κάψιμο στην πυρα! Οι γυναίκες του φόρουμ μπορεί να γνωρίζουν το Buscopan, ως σπασμολυτικό αναλγητικό, ενδείκνυται για τους πόνους της περιόδου, κάποια ένωση της σκοπολαμίνης αν θυμάμαι καλά.

ή το legalon για θεραπεία φαλλοειδικής δηλητηρίασης και σπανίως για άλλες οξείες κρίσης του ηπατικού συστήματος, από το μεσογειακό γαϊδουράγκαθο, που είναι φυτό γηγενές της Ελλάδας.
αλλά συνεχίζεις και λες μπούρδες.
ε ρε με τις μπούρδες! τουλάχιστον εγώ λέω κάτι, που σίγουρα δεν είναι μπούρδες. εσύ δε λες τίποτα :D :D :D

εγώ φταίω που έπαιρνες εχινάτσεα προοληπτικά? Διάβασε και κανα καλό βιβλίο βοτανοθεραπείας πριν τα χρησιμοποιήσεις. Πουθενά στη λαϊκή/βοτανική ιατρική δεν αναφέρεται προοληπτική και χρόνια χρήση εχινάτσεας. Τα χάπια που σου δίνει ο γιατρός τα παίρνεις όπως να 'ναι? Οχι. Και η εχινάτσεα έχει τις οδηγίες χρήσης της. Απλά τις οδηγίες αυτές τις λένε τα καλά βιβλία βοτανοθεραπείας, όχι οι γιατροί ούτε οι εταιρείες που λανσάρουν συμπληρωματα διατροφής άλλωστε που δεν δικαιούνται στο κάτω κάτω να ισχυριστούν θεραπευτικές ιδιότητες για τα προιόντα τους.

Αν θες να μου πεις οτι η εχινάτσεα δεν ήταν αποτελεσματική στο κρυολόγημα/γρίππη, θα πρέπει πρώτα να τη δοκιμάσεις σύμφωνα με τις οδηγίες.

Και μετα είμαι εγώ ο αδιάλλακτος, L3o ΧΞΣ ??

Μου λέτε λέω πολλά - μα είναι πολλά τα ζητήματα!

Τα 'θαύματα' έχουν πάντα ψυχολογικό παράγοντα.

πως να μη διαμαρτυρηθώ αφού έχουν θέσει στην παρανομία τόσα εργαλεία που μας προσφέρει απλόχερα η φύση????

Γιατί ακριβώς κατηγορούμαι??? Γιατί εγώ απο κατήγορος ξεκίνησα :D
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

λοιπον θεος θρησκεια πιστη τι σημαινουν
ολοι απο παλια μαθαμε τα εξης να πιστευουμε να πηγαινουμε εκκλησια και να κανουμε οτι μας λενε οι παπαδες ειμαστε χριστιανοι αρα ο χριστιανισμος ειναι η καλητερη θρησκεια αρα ο θεος ειναι ο χριστιανισμος και πρεπει να πιστευουμε και να ζηταμε χαρες επισης οταν αρρωσταινουμε προσευχομαστε αναβουμε κερια κανουμε ταματα και αν γινουμε καλα πρεπει να κανουμε το ταμα που εχουμε
και φυσικα να μην παμε κοντρα στην θρησκεια μας ποτε να νιστευουμε το πασχα και να ειμαστε καλοι χριστιανοι οπως τοσο και τοσοι χιλιαδες πιστοι 2χιλιαδες χρονια πριν απο εμας
ολα αυτα τα εφαρμοζα οπως οι περισοτεροι και εγω
εδω και 2 χρονια σχεδον αρχισα να ερευνο το θεμα αρχισα να ψαχνω καλητερα ολες της θρησκειες και καπου καταλαβα οτι υπαρχουν τοσα πραματα που δεν ξεραμε και μας κριψανε
επισης δεν ειπε κανεις τιποτα τι συμβαινει με αυτους που προσευχοντουσαν και δεν γινοταν αυτο που θελανε η αυτους που ενω ηταν σωστοι και πιστοι ο θεος δεν ακουσε της προσευχες τους αυτο δεν μπορω να το εξυγησω φυσικα
θρησκιες ειναι πολλες ο θεος ειναι ενας βεβαια και αυτο αμφισβιτιτε απο αλλους ομως ολοι πιστευουν οτι υπαρχει μια ανοτερη δυναμη αλλοι την λενε θεος αλλη την λενε επιστιμη κανεις δεν ειναι συγουρος για τιποτα
απο εκει και περα εγω προσοπικα σταματισα πολλα οσα εκανα μεχρι τωρα
δεν χρειαζεται να κανεις τον σταυρο σου καθε φωρα που περνας απο την εκκλησια
δεν χρειαζεται να νηστευεις για να μην θυμοσει ο θεος
δεν χρειαζεται να πηγαινεις εκκλησια για να δειξεις οτι πιστευεις στο θεο
δε χρειαζεται να αποριπτεις καποιον εποιδη ειναι αλοθρησκος
αν τελικα υπαρχει αυτη η ανοτερη δυναμη που λεγεται θεος θα βοηθησει οσους αληθηνα ειναι πιστοι και σωστοι και κανουν καλες πραξεις ειτε ειναι χριστιανος ειτε δωδεκαθειστης ειτε και αθεος ακομα αν κανει καλες πραξεις ο θεος θα τον βοηθησει
ασ αφεισουμε τους φανατισμους και το μισος ολοι ειμαστε ανθρωποι
απο εκει και περα οποιος πιστευει σεβαστο οποιος δε θελει να πιστεψει επισης σεβαστο
και οι δυο ομως κανουν ενα λαθος
οι μεν πιστοι φανατικοι θρησκολιπτοι λενε σαταναδες οσους δεν πιστευουν
και οι δεν απιστοι προσπαθουν να κοντραρουν τους πιστους με ασχετα και ζητανε παραλογα πολλες φωρες μονο και μονο για να τους πανε κοντρα
ηρεμια θελει και απο της δυο μεριες πανω απο ολα η υγεια για ολους μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ανοίχτηκε μεταγενέστερο νήμα με παρόμοιο θέμα:

θαύματα: συμβαίνουν όντως; αν ναι, τι σημαίνουν;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση