ΟΡΙΣΜΟΙ. Τι ειναι σταση ζωής /θρησκευτικοτητας?

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

αναφορά σε

αναγκη ή επιλογη "τελετων" από συνηθισμένες πραξεις

αναγκη ή επιλογη "λατρειας" από συνηθισμένα συναισθηματα

αναγκη ή επιλογη συγκεκριμένων ηθικων γραμμών απο την πλειαδα αυτών που υπάρχουν

πχ
ζω την ζωη μου με επικουρεια φιλοσοφία

λατρευω την γυναικα και την ποδοσφορικη ομαδα

η παρασκευη φαγητου και τα συμποσια μαζι με οργια και συναυλιες αποτελουν τελετες ανωτατης ανθρωπινης εμπειρίας

----------------------------------------------------

ειμαι "αθρησκος" ????????????????????????????
say "Hi!"
Nikolis
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 25 Ιαν 2010 21:28
Όνομα Ιστότοπου: -

Η επαναληπτικοτητα της πραξης προσδιδει αισθημα ασφαλειας.
Μπορεις οποιαδηποτε ρουτινα να την αναγεις σε τελετη.
Αγαπαω να πινω ενα ποτηρι κρασι σε χαμηλο φως καθε βραδυ με το φιλο μου και να ακουμε μουσικη για παραδειγμα.

Ωστοσο ολοι εχουμε αναγκη να ανοικουμε.
Ποσες φορες αραγε τουτη η αναγκη εχει οδηγησει σε καταστρεπτικους διχασμους αμετρητους ανθρωπους.
Κοιτα πως συγκρουεται η κοινη λογικη με τα θρησκευτικα μηθευματα και παρολαυτα δεν υποχωρει ο θρησκευομενος.

Η θρησκευτικοτητα ειναι σταση ζωης. Και το αναποδο. Διαλεγουμε μια ποικιλια απο τις ιδιες ρουτινες αναλογα με το τι μας βολευει .
Και βολευει συνηθως αυτο που πληρει τις προυποθεσεις. Την αναγκη μου για σημασια (sense of importance), την αναγκη μου για ασφαλεια , και την αναγκη μου να ανοικω.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

το βλέπω κάπως έτσι.

η θρησκευτικότητα χρωματίζει ή όχι μια στάση ζωής , αν υφίσταται θρησκευτικότητα αλλά εξαρτάται και τι εννοούμε θρησκευτικότητα, δεν είναι δυο τσουβάλια ένα 'με' και ένα 'άνευ'

η ανάπτυξη τελετουργικών , 'αντικειμένων' λατρείας και φιλοσοφιών ζωής είναι μάλλον ανεξάρτητα από την ύπαρξη θρησκευτικότητας, οπότε ίσως έχει ενδιαφέρον να δούμε

τι διαφορά έχει η λατρεία του άθησκου από του θρήσκου
τι διαφορά έχει η φιλοσοφία ζωής του άθρησκου από του θρήσκου
τι διαφορά έχουν οι τελετές του άθρησκου από του θρήσκου

αν μπορούμε να ομαδοποιήσουμε τόσο χοντροκομμένα

θεωρητικά είναι 3 καινούργια topics . ίσως το point του Πυθέα ήταν να εξετάσει τα όρια της θρησκευτικότητας ...
Απάντηση