Τι λένε "οι άλλοι" για τους άθεους και την αθεΐα.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε: Δεν είναι αλαζονικός απο τη στιγμή που αναφέρεται μόνο στο δόγμα. Σωστό δόγμα. Δεν είσαι και ο καλύτερος αν ξέρεις απλώς το δρόμο αλλά δεν τον περπατάς σωστά και χαθείς.
Και ξανααναφέρω ότι δόγμα είναι οι αυταπόδεικτες αλήθεις που αφορούν μόνο στη Θεότητα.
Δεν έχει να κανει με ηθική και σωτηριολογία.Δηλαδή για τον φίλο μας το Γιώργο που ρώτησε το σεξ πρίν απο το γάμο δεν είναι δόγμα για την Ορθόδοξη Εκκλησία γιατί ξέρω πνευματικούς που κατ' οικονομία και κατά περίπτωση το επιτρέπουν.
Ποιές αυταπόδεικτες αλήθειες Πιστός; Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιές είναι αυτές.

Δεν υπάρχει ποτέ σωστό δόγμα. Το δόγμα είναι κάτι που δεν αλλάζει όσο και να έχει αποδείξει κάποιος ότι είναι λάθος και πρέπει να αλλάξει.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ακριβώς εκεί τα χαλάμε.Στην αντίληψη ότι υπάρχουν αυταπόδεικτες αλήθειες,τις οποίες όμως μόνο οι πιστοί μιας θρησκείας μπορούν να κατέχουν.Οι πραγματικά αυταπόδεικτες αλήθειες είναι αυτές στις οποίες κάθε λογικός άνθρωπος μπορεί να συμφωνήσει αβασάνιστα, π.χ. το Εβέρεστ είναι πιό ψηλό από τον Όλυμπο.Τώρα τι είδους αυταπόδεικτες αλήθειες είναι αυτές που ούτε αυτοί που τις αποδέχονται δεν μπορούν να συμφωνήσουν μεταξύ τους για το τι σημαίνουν,θα σας γελάσω. :lol: :lol: :lol: (Σας γέλασα).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μπορείς εσύ να μου αποδείξεις ότι το Έβερεστ είναι πιο ψηλο απο τον Όλυμπο;
Κάποιοι το μέτρησαν και εσύ που τους εμπιστεύεσαι(πιστεύεις) το δέχεσαι ως αληθινό απο το κύρος μόνο αυτών που το μέτρησαν και το είδαν.
Το ίδιο είναι και το δόγμα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Μπορείς εσύ να μου αποδείξεις ότι το Έβερεστ είναι πιο ψηλο απο τον Όλυμπο;
Κάποιοι το μέτρησαν και εσύ που τους εμπιστεύεσαι(πιστεύεις) το δέχεσαι ως αληθινό απο το κύρος μόνο αυτών που το μέτρησαν και το είδαν.
Το ίδιο είναι και το δόγμα.
Όχι, δεν είναι το ίδιο. Οι μετρήσεις του Όλυμπου και του Έβερεστ δεν έχουν γίνει από μία και μόνη ομάδα' αλλά από αρκετές ώστε να ελεχθούν τα αποτελέσματα της μέτρησης. Επίσης, κι εγώ μπορώ να μετρήσω αυτά τα ύψη, αρκεί να αποκτήσω τις κατάλληλες γνώσεις και να έχω τα κατάλληλα όργανα μέτρησης. Το ύψος, πριν από τους δορυφόρους κτλ, μπορούσε ο καθένας να το μετρήσει με απλή τριγωνομετρία. Και σε κάθε πείραμα είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν υπάρχει μόνο ένας, αλλά πολλά άτομα που ασχολούνται, και τα αποτελέσματα των ερευνών τους ελέγχονται και από άλλους επιστήμονες. Π.Χ. το περιοδικό Nature έχει μερικά από τα πιο αυστηρά κριτήρια για δημοσίευση ενός επιστημονικού άρθρου.

Το δόγμα όμως είναι διαφορετικό, και το δέχεσαι χωρίς να μπορείς να επαναλάβεις κάποια πράγματα. Χωρίς να μπορείς να επαληθεύσεις μέσω πειραμάτων ή παρομοίων αυτές τις αυταπόδεικτες αλήθειες, που ακόμα περιμένω να ακούσω ποιές είναι.

Πιστός, σού έκανα μία ερώτηση και περιμένω απάντηση: Ποιές είναι αυτές οι αυταπόδεικτες αλήθειες;
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Οτι υπάρχεις Θεός που προνοεί για όλους και αυτός ο Θεός είναι Τριαδικός.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μην μπρερδεύεσαι όμως με τη λέξη αυταπόδεικτο. Είναι όπως η λέξη αυτοκίνητο. Αυτό που κινείται απο μόνο του χωρίς την εξωτερική επίδραση κάποιας δήναμης.
Το ίδιο είναι και με το Θεό. Αποδεικνύεται και αποκαλύπτεται μόνος του σε όποιον θέλει και κρίνει αυτός.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Οπότε καμία σχέση με το αυταπόδεικτο.
Απλά περιμένουμε;
:O
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Οτι υπάρχεις Θεός που προνοεί για όλους και αυτός ο Θεός είναι Τριαδικός.
Το οποίο όμως δεν είναι αυταπόδεικτο. Αυτό είναι όντως δόγμα διότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως στοιχείο που να το επιβεβαιώνει. Είναι απλά τυφλή πίστη σε κάτι, και τίποτε άλλο. Όσο για τον τριαδικό θεό, ποτέ δεν το κατάλαβα.

Α, και μην μου πείς ότι είνια μονοθεϊστική την στιγμή που από μόνοι σας λέτε τριαδικός θεός, δηλαδή 3 θεοί στην ουσία. Συν την Παναγία, τους αγγέλους, αγίους και όλα τα συναφή...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Στην ουσία είναι ένας Θεός , μία ουσία με τρείς υποστάσεις.Οι υποστάσεις είναι ομοούσιες και αχώριστες.
Στους καθολικούς η παναγία μετέχει στην Θεότητα( απο αυτό μπορώ να συμπεράνω ποια ήταν η θρησεία σου πριν γίνεις άθεος).
Στους Ορθόδοξους η Παναγία είναι η υπεραγία δηλαδή η πρώτη των Αγίων. Οι άγιοι είναι οι κατά χάριν απο τον Θεό θεοί οι οποίοι τιμούνται απο τον Θεό και απο τους πιστούς ως παραδείγματα για όλους. :violin:
Μέσα λοιπόν στην Εκκλησία με τη χάρη του Θεού και των μυστήρίων και με την βοήθεια των αγίων βιώνεται ο Θεός. Η μεζουρα δηλαδή κατά αναλογία που εσύ θα πάρεις για να μτρήσεις το βούνό. Με κάτι δηλαδή πρέπει να βοηθηθούμε για να βρούμε το Θεό.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:(ο θεός) Αποδεικνύεται και αποκαλύπτεται μόνος του σε όποιον θέλει και κρίνει αυτός.
Οπότε να υποθέσω ότι έχει αποκαλυφθεί σε εσένα;
Πιστός έγραψε:Στην ουσία είναι ένας Θεός , μία ουσία με τρείς υποστάσεις.Οι υποστάσεις είναι ομοούσιες και αχώριστες.
Αυτό για παράδειγμα σου αποκαλύφθηκε εσένα; Το είπε κάποιος άλλος και τον πιστεύεις και αν ναι γιατί;
:O
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αποκαλύφθκε και στην Έφη Θώδη και τώρα είναι σε ψυχιατρείο.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Στην ουσία είναι ένας Θεός , μία ουσία με τρείς υποστάσεις.Οι υποστάσεις είναι ομοούσιες και αχώριστες.
Αλλά 3 υποστάσεις... Οπότε είναι σαν 3 θεοί σε έναν. Μου φαίνεται πάρα πολύ λογικό, αλλά για να πούμε την αλήθεια, πότε η θρησκεία είχε σαν βάση της την λογική;
Πιστός έγραψε: Στους καθολικούς η παναγία μετέχει στην Θεότητα( απο αυτό μπορώ να συμπεράνω ποια ήταν η θρησεία σου πριν γίνεις άθεος).
Κάνεις λάθος, υπάρχει ο τριαδικός θεός και στους καθολικούς. Η Παναγία έρχεται μετά. Στους καθολικούς λένε In nome del padre, del figlio e dello spirito santo, στα ιταλικά, που στα ελληνικά σημείνει ακριβώς: "Στ'όνομα του πατρός, του υιού και του αγίου πνεύματος". Ο πατέρας μου ήταν Ιταλός Καθολικός.
Πιστός έγραψε: Στους Ορθόδοξους η Παναγία είναι η υπεραγία δηλαδή η πρώτη των Αγίων. Οι άγιοι είναι οι κατά χάριν απο τον Θεό θεοί οι οποίοι τιμούνται απο τον Θεό και απο τους πιστούς ως παραδείγματα για όλους. :violin:
Λατρεύονται θες να πείς, και σπαταλάνε τα χρηματά τους για θαύματα που δεν πρόκειται να γίνουν.
Πιστός έγραψε: Μέσα λοιπόν στην Εκκλησία με τη χάρη του Θεού και των μυστήρίων και με την βοήθεια των αγίων βιώνεται ο Θεός. Η μεζουρα δηλαδή κατά αναλογία που εσύ θα πάρεις για να μτρήσεις το βούνό. Με κάτι δηλαδή πρέπει να βοηθηθούμε για να βρούμε το Θεό.
Κανένας δεν μου έχει απαντήσιε πως βρίσκεις ακριβώς τον θεό. Και γιατί ο θεός εμφανίζεται μόνο σε αυτούς που πιστεύουν και δεν εμφανίζεται ποτέ σε άθεους αγνωστικούς, κλπ.; Γιατί ο κάθε πιστός βλέπει μόνο τον θεό της δικής του πίστης και ποτέ κάποιας άλλης; Μήπως δεν εμφανίζεται ο θεός αλλά είναι απλά παιχνίδια του μυαλού;

Με την διαφορά όμως ότι το βουνό θα το μετρήσω με τις αρχές της τριγωνομετρίας, δηλαδή με συγκεκριμένα και αποδεδειγμένα θεωρήματα μαθηματικών (τα οποία θεωρώ ως την απόλυτη επιστήμη μιας και στέκεται από μόνη της). Τον θεό όμως δεν έχω ποτέ καταλάβει πως τον βρίσκει κανείς...
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ο Θεός συνήθως σου αποκαλύπτεται με ένα μυστικό τρόπο και κυρίως μέσα απο τις δυσκολίες της ζωής. Με απλό τρόπο, με μια σκέψη με μια προσευχή με την εκλπήρωση μιας επιθυμίας. Τον βρίσκεις συνήθως σε άλλους ανθρώπους πνευματικούς, που σε συμβουλέουν και βλέπεις ότι ο Θεός ενεργεί.
Τον αισθάνεσαι μέ την συμμετοχή (προσωπικά) στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Και τον αισθάνεσαι όταν ταπεινώνεσαι και θέλεις να ταπεινώνεσαι και βλέπεις να αλλάζουν ολα.
Διάβαζα για κάποιον άνθρωπο που απελπίστηκε και θέλησε να θέσει τέρμα στη ζωή του για οικονομικούς λόγους. Και πήγε στις γραμμές του τραίνου για να τελειώνει. Εκείνη την ώρα είπε αυτο το πράγμα.Συγχώρεσέ με Θεέ μου για αυτό που κάνω. Εκείνη τη στιγμή όμως άλλαξαν όλα όπως έλεγε. Σκέφτηκε ότι δεν είναι ο μόνος σε αυτόν τον κόσμο που αντιμετωπίζει αυτά τα πράγματα, σκεφτηκε την οικογένεια του κλπ και στο τέλος έφυγε και γλύτωσε.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:05, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ο Θεός στη βάση του είναι μυστήριο. Οι Ορθόδοξοι λένε οτι δεν μπορεούμε να προσεγκίσουμε τον Θεό στην ουσία του ( αντίθετα απο τους καθολικους) αλλά να μετάσχουμε μόνο στις ενέργειες του συνήθως λέγονται άκτιστες.
Αν λοιπόν ακολουθήσουμε όσο μπορόυμε τις εντολές του τοτε φανερώνεται.
Ακόμη και απο τα οστα τον αγίων.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Πράγματι έχουν την Αγία Τριαδα οι Καθολικοί.Το παραδέχομαι. Αλλά τα έχουν μπερδέψει λίγο με τα δόγματα ανά τους αιώνες.
Για την Παναγία το είπα οτι την έχουν να μετέχει στην Θεότητα, γιατί δέχονται την άσπορη σύληψή της απο την μητέρα της Άννα και απο το Άγιον Πνεύμα, ότι δηλαδή έγινε και με την ίδια με τον Χριστό.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ο Θεός συνήθως σου αποκαλύπτεται με ένα μυστικό τρόπο και κυρίως μέσα απο τις δυσκολίες της ζωής
Αυτό που θα σας αποκαλύψω είναι αλήθεια και μου συνέβη σε ηλικία γύρω στα 16-17. Είναι νομίζω θείο σημάδι ίσως και ανώτερο εσείς θα το κρίνεται αλλά σε καμία περίπτωσει ψέμα ή φαντασίωσει συνεβει πραγματικά.
Με έχει στείλει η μάνα μου να πάρω 4 πάστες ήταν απόγευμα και είχαμε λιγούρα οικογενειακώς. Όπως περπάταγα στο δρόμο θυμήθηκα το ανέκδοτο με το γρύλο και έπαιζα στο μυαλό μου το ενδεχόμενο να πάω στο ζαχαροπλάστη και να το πω θέλω 4 πάστες και αυτός να μου πει όχι θα σου βάλω 5 και πέρναγε η ώρα μέχρι να φτάσω στο ζαχαροπλαστείο.
Και τι συνέβει ρε παιδιά. Ως σαν από ΘΑΥΜΑ, το λέω και ανατριχιάζω, κόλησαν δύο πάστες μαζί και για να μην τις χαλάσει μου έδωσε 5 και μου χάρισε την εξτρά.
Ε τότε άρχισα να πιστεύω στις συμπτώσεις.

Ρε πιστέ θα μας τρελάνεις, εσύ θα μας πεις πως σου αποκαλύφθηκε ή έιναι μυστικό.

PS ή ιστορία είναι αλήθινή και μου έχει ξανασυμβεί με 1114 γρ φέτα(πέτυχα το νούμερο, με το τζόκερ ακόμα προσπαθώ). Ρε μπας και ήθελε να μου πει κάτι ο ποιητής :o
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ο Θεός συνήθως σου αποκαλύπτεται με ένα μυστικό τρόπο και κυρίως μέσα απο τις δυσκολίες της ζωής. Με απλό τρόπο, με μια σκέψη με μια προσευχή με την εκλπήρωση μιας επιθυμίας. Τον βρίσκεις συνήθως σε άλλους ανθρώπους πνευματικούς, που σε συμβουλέουν και βλέπεις ότι ο Θεός ενεργεί.
Τον αισθάνεσαι μέ την συμμετοχή (προσωπικά) στα μυστήρια της Εκκλησίας.
Συγγνώμη αλλά τότε δεν πρόκειται για θεό. Βρίσκεται μόνο μέσα στο μυαλό σου και πουθενά αλλού. Διότι εσύ μου λες για τον ορθόδοξο χριστιανικό θεό, κι εγώ μίλησα γενικά. Μυστικοί τρόποι και αηδίες. Ποιός είναι αυτός ο τρόπος; Χωρίς εκκλησίες και μυστήρια. Θέλω μία επιστημονική εξήγηση, θέλω μία μέθοδο, έναν τρόπο βασισμένο στην επιστημονική μέθοδο. Δεν μου δίνεις τίποτε άλλο από αερολογίες στις απαντήσεις σου. Δεν μου δίνεις τίποτα συγκεκριμένο, τίποτα χειροπιαστό.

Πως βλέπεις ότι ο θεός ενεργεί; Με ποιά μέθοδο βλέπεις ότι έχει ενεργήσει; Οι εκπληρώσεις των επιθυμιών γίνονται όταν εσύ ο ίδιος το θέλεις και προσπαθείς, όχι μέσω κάποιας υπερφυσικής δύναμης. Εαν εγώ θέλω να περάσω τις εξετάσεις μου, θα πρέπει να διαβάσω. Εαν δεν διαβάσω, δεν θα τις περάσω. Εαν διαβάσω, θα περάσω. Εαν έχω σκωληκοειδίτιδα θα πάω στον γιατρό να μου πεί αν θα περάσει με φάρμακα ή αν χρειάζομαι εγχείρηση. Εαν χρειάζομαι χρήματα, το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να δουλέψω και να βγάλω τα χρήματα. Δεν πρόκειται ούτε τις εξετάσεις να περάσω χωρίς διάβασμα, ούτε την σκωληκοειδίτιδα να γιατρέψω χωρίς γιατρό, ούτε να έχω χρήματα χωρίς να δουλέψω! Δεν πρόκειται να πέσουν τα χρήματα από τον ουρανό! Ούτε ξαφνικά να μάθω απ'έξω όλους τους τύπους της κβαντομηχανικής, ούτε ξαφνικά να γίνω καλά!

Και δεν μου απάντησες στο εξής: πως γίνεται ο πιστός κάθε θρησκείας να βλέπει μόνο τους δικούς του θεούς ή αγίους ή οτιδήποτε άλλο; Πως γίνεται μόνο οι πιστοί να βλέπουν αυτόν τον θεό; Εαν πραγματικά υπήρχε θεός, δεν θα έπρεπε να μπορούν να τον δούν όλοι, με κάποιον τρόπο, οπότε να μην υπάρχουν διάφορες θρησκείες και αιρέσεις;

Και οι καθολικοί τα ίδια λένε για τον δικό τους χριστιανισμό, τα ίδια και οι προτεστάντες τα ίδια και οι λουθερανοί, τα ίδια και οι μουσουλμάνοι, κλπ. κλπ. κλπ.
Πιστός έγραψε: Και τον αισθάνεσαι όταν ταπεινώνεσαι και θέλεις να ταπεινώνεσαι και βλέπεις να αλλάζουν ολα.
Δεν θέλω να ταπεινώνομαι όπως δεν θέλει κανένας, νομίζω. Εαν αρέσει σε κάποιον να ταπεινώνεται, εγώ προσωπικά θα τον συμβούλευα να δεί έναν ψυχολόγο, γιατί σίγουρα έχει πρόβλημα.
Πιστός έγραψε: Διάβαζα για κάποιον άνθρωπο που απελπίστηκε και θέλησε να θέσει τέρμα στη ζωή του για οικονομικούς λόγους. Και πήγε στις γραμμές του τραίνου για να τελειώνει. Εκείνη την ώρα είπε αυτο το πράγμα.Συγχώρεσέ με Θεέ μου για αυτό που κάνω. Εκείνη τη στιγμή όμως άλλαξαν όλα όπως έλεγε. Σκέφτηκε ότι δεν είναι ο μόνος σε αυτόν τον κόσμο που αντιμετωπίζει αυτά τα πράγματα, σκεφτηκε την οικογένεια του κλπ και στο τέλος έφυγε και γλύτωσε.
Δεν ήθελε να πεθάνει ο άνθρωπος, και βρήκε μία δικαιολογία για να μην αυτοκτονήσει. Απλή ανθρώπινη ψυχολογία. Δεν είναι παράδειγμα για θεϊκή βοήθεια, αλλά ψυχολογία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:PS ή ιστορία είναι αλήθινή και μου έχει ξανασυμβεί με 1114 γρ φέτα(πέτυχα το νούμερο, με το τζόκερ ακόμα προσπαθώ).
Καθόλου απίθανο. Οι στατιστικές λένε πως οι ζυγίζοντες πωλητές βάζουν κατά μέσο όρο 11% περισσότερο από αυτό που ζητάει ο πελάτης. Προφανώς κρίνουν πως το όριο για την θετική απάντηση στην ερώτηση "Είναι 1150, να το αφήσω;" βόσκει κάπου εκεί :D

Πιστέ, οι δογματικοί χριστιανοί μεταφράζουν τα συμβάντα (στην στατιστική λέγονται και πειράματα) σε ενέργειες του θεού:
  • Αν ο Χ γλυτώσει παρά τρίχα το ατύχημα ==> Ο θεός τον φύλαξε
  • Αν ο Χ πέσει με το μηχανάκι και τραυματιστεί ==> Ο θεός τον φύλαξε από τα χειρότερα
  • Αν ο Χ πέσει με το μηχανάκι και σκοτωθεί ==> Ο θεός τον πήρε κοντά του (αν τον συμπαθούμε)ή τον τιμώρησε (αν δεν τον συμπαθούμε)
ΟΛΑ τα σημάδια της ύπαρξης του θεού είναι ανύπαρκτα, και μόνο στο κατεστραμμένο μυαλό ενός χριστιανού.
Οι μαρτυρίες θαυμάτων κλπ, είναι εκ του πονηρού ποιηθείσες και από μικρονοϊκούς διαδοθείσες.

Στα βασικά ερωτήματα δεν έχεις απάντηση:
  • Γιατί 6 δις κόσμος πιστεύει ότι η δική του θρησκεία είναι η ορθή;
  • Γιατί όλοι πιστεύουν ό,τι πιστεύουν και οι γονείς τους;
  • Γιατί ο θεός έφτιαξε σύμπαν με τρισεκατομμύρια αστέρια για να βάλει το αγαπητό του δημιούργημα σε ένα πλανητάκι;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:Πιστέ, οι δογματικοί χριστιανοί μεταφράζουν τα συμβάντα (στην στατιστική λέγονται και πειράματα) σε ενέργειες του θεού:
  • Αν ο Χ γλυτώσει παρά τρίχα το ατύχημα ==> Ο θεός τον φύλαξε
  • Αν ο Χ πέσει με το μηχανάκι και τραυματιστεί ==> Ο θεός τον φύλαξε από τα χειρότερα
  • Αν ο Χ πέσει με το μηχανάκι και σκοτωθεί ==> Ο θεός τον πήρε κοντά του (αν τον συμπαθούμε)ή τον τιμώρησε (αν δεν τον συμπαθούμε)
Να συμπληρώσω ότι αν ο Χ χάσει την πτήση που έπεσε και την γλυτώσει, διαλαλεί ότι υπάρχει Θεός (οι τριακόσιοι που σκοτώθηκαν δεν μπορούν οι καημένοι να πουν τίποτα)!!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Σας είπα το ποιήμα απο την αρχή. Είμαι μόνο Χριστιανός (Ορθόδοξος) και δεν είμαι ούτε Θεολόγος ούτε δομγατολογος ούτε θρησκειολόγος.
Κρίνω με βάση την εμπειρία μου.
Και όταν λέω ταπείνωση δεν το λέω με την έννοια του εξευτελισμού. Το νόημα είναι ότι "Ο Θεός όλα τα έδωσε στους ανθρώπους εκτός απο την δοξα του. Αυτήν την κράτησε για τον εαυτό του".Με αυτήν την λογική αυτός που θα ταπεινώσει τον εαυτο του θα ανυψωθεί απο τον Θεό και αυτος που θα τον ταπεινώσει τον εαυτο του θα υψωθεί απο τον Θεό. Δοκιμή θέλει. Αυτό λέω.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση