Τι λένε "οι άλλοι" για τους άθεους και την αθεΐα.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

πιστος:
Για το αποκούμπι που λέω όμως ότι ο κάθες σημερινός άθεος στηρίζεται στην επιστήμη και μόνο και χρησιμοποιεί την επιστήμη για να στηρίξει την πίστη του στην αθεΐα
Ναι αλλα και η επιστημη στηριζεται σε ενα συγκεκριμενο-συγκροτημενο τροπο σκεψης.
Το να σκεφτεσαι λογικα οσο το δυνατον ποιο αντικειμενικα και σωστα (αποδειξεις κτλ) ειναι φιλοσοφικη υπαρξιακη αποφαση-σταση η οποια απεδωσε καρπους και γεννησε επιστημη.


Η επιστημη ειναι ο κατεξοχην αρμοδιος κλαδος οσων αφορα την ανακαλυψη και την κατανοηση του κοσμου και ο 'λουμιδης στους καφεδες'.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το να λέει κάποιος ότι δεν πιστεύω "τίποτα" αυτό δεν περιλαμβάνει και τη στάση του απέναντι στην αθεϊα. Δεν πιστεύω αυτά που λένε οι άθειοι; Μια αυτοκατάργηση;
Αυτό που λές είναι ωραίο αφήνει και μια πόρτα να λες..."Με βάση όλα τα δεδομένα που έχω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι αρκετά πιθανό ότι....." δεν υπαρχει Θεός. Και αν υπάρχει καλώς να έρθει.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύω αυτά που λένε οι άθειοι; Μια αυτοκατάργηση;
Όταν λες "οι άθεοι"..??? συμφορουμίτες πχ? Μα γιατί να πιστέψω οτιδήποτε;

Γενικά για να ξεκαθαρίσουμε το αν πιστεύω ή το αν δεν πιστεύω σε θεό, πες μου εσύ πως τον ορίζεις να σου πω εγώ αν πιστεύω ή αν 'με βάση όλα τα δεδομένα που έχω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι αρκετά πιθανό ότι" λες μπούρδες, ή όχι.
Μια αυτοκατάργηση;
Αυτοκατάργηση τινός πράγματος; της κοινής μας φιλοσοφίας; "Πιστεύω" πως μέχρι τώρα θα έχεις καταλάβει ότι τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να μιλάω για τον εαυτό μου. Και γενικά δεν νομίζω ότι υπάρχει μια κοινή φιλοσοφία ή γραμμή κόμματος. Οπότε το "Δεν πιστεύω αυτά που λένε οι άθειοι" είναι κάπως off topic.
Το να λέει κάποιος ότι δεν πιστεύω "τίποτα" αυτό δεν περιλαμβάνει και τη στάση του απέναντι στην αθεϊα.
Για εμένα (και μιλάω πάλι μόνο για τον εαυτό μου) αυτό ακριβώς είναι η "αθεΐα". Η συνειδητή απόρριψη της πίστης.
Και αυτό δεν είναι ούτε κάποιο γεγονός για να πιστεύω ότι είναι αληθινό ούτε μια ιδέα που πιστεύω ότι είναι σωστή (ή λάθος).
Είναι μια απλή επιλογή.
:O
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ευτυχώς που δεν είσαι Χριστιανος γιατί θα ήσουν πολύ φανατικός.
Αλλά όταν θα γίνεις , στην ώρα σου, θα γίνεις ο "καλύτερος" δεν είσαι μακρυά.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευτυχώς που δεν είσαι Χριστιανος γιατί θα ήσουν πολύ φανατικός.
Ευτυχώς γιατί μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό.
:O
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Πιστός έγραψε:Ευτυχώς που δεν είσαι Χριστιανος γιατί θα ήσουν πολύ φανατικός.
Αλλά όταν θα γίνεις , στην ώρα σου, θα γίνεις ο "καλύτερος" δεν είσαι μακρυά.
Γιατί εσύ θα γίνεις άθεος "στην ώρα σου"?

Sorry αλλά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό. 90% των ψευτοχριστιανών φίλων μου (που πάνε στη εκκλησία μόνο κάθε πάσχα και νομίζουν πως είναι χριστιανοί. Όταν έμαθαν πως είμαι άθεη είπαν.
"Καλά, τώρα είσαι άθεη όταν μεγαλώσεις θα πιστέψεις"

Δηλαδή όταν μεγαλώσετε εσεις θα γίνετε άθεοι?
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:
Πιστός έγραψε:Ευτυχώς που δεν είσαι Χριστιανος γιατί θα ήσουν πολύ φανατικός.
Αλλά όταν θα γίνεις , στην ώρα σου, θα γίνεις ο "καλύτερος" δεν είσαι μακρυά.
Γιατί εσύ θα γίνεις άθεος "στην ώρα σου"?

Sorry αλλά ποτέ δεν το κατάλαβα αυτό. 90% των ψευτοχριστιανών φίλων μου (που πάνε στη εκκλησία μόνο κάθε πάσχα και νομίζουν πως είναι χριστιανοί. Όταν έμαθαν πως είμαι άθεη είπαν.
"Καλά, τώρα είσαι άθεη όταν μεγαλώσεις θα πιστέψεις"

Δηλαδή όταν μεγαλώσετε εσεις θα γίνετε άθεοι?

Είναι το τελευταίο "επιχείρημα" όσων δεν έχουν επιχείρηματα. Είναι το ιδιο σκεπτικό όσων αυτοδιοριζόμενων 'μεγάλων' σε συζητήσεις με νέοτερους για πολιτική, που όταν βρίσκονται σε θέση να πρέπει να αποδεχτούν ότι η γενιά τους τα σκάτωσε, αντί να το παραδεχτούν λένε "όταν μεγαλώσεις θα καταλάβεις." Είναι μια υπεκφυγή κενή νοήματος.

Οσον αφορά τον Πιστό μας, μάλλον σημαίνει ότι αφήνει την 'σωτηρία' του Γιώργου στα χέρια του θεού του.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Μου θυμίζει τους γονείς μου πριν 2, 3 και 10 χρόνια που συνέχεια μου λέγανε (και μου λένε ακόμα) "αργότερα θα μας θυμηθείς και θα βαράς το κεφάλι σου".

Και το βαράω το κεφάλι μου για κάθε φορά που τους άκουγα και δεν έκανα το δικό μου. :(
:O
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:
Το να λέει κάποιος ότι δεν πιστεύω "τίποτα" αυτό δεν περιλαμβάνει και τη στάση του απέναντι στην αθεϊα.
Για εμένα (και μιλάω πάλι μόνο για τον εαυτό μου) αυτό ακριβώς είναι η "αθεΐα". Η συνειδητή απόρριψη της πίστης.
Και αυτό δεν είναι ούτε κάποιο γεγονός για να πιστεύω ότι είναι αληθινό ούτε μια ιδέα που πιστεύω ότι είναι σωστή (ή λάθος).
Είναι μια απλή επιλογή.
Γιώργο, νομίζω εδώ ότι γενικεύεις. Η πίστη (όχι ειδικά η θρησκευτική πίστη) είναι μέρος του γνωστικού μας μηχανισμού. Πιστεύω π.χ. ότι το πρωί ήπια καφέ και οτι αυτή τη στιγμή σου γράφω μια απάντηση. Αυτό που θεωρούμε ότι γνωρίζουμε, τα πιστεύουμε οτι είναι αληθινά. αρά το 'δεν πιστεύω τίποτα' είναι λάθος για έναν εν λειτουργία εγκέφαλο.

Η διαφορά με την θρησκευτική πίστη είναι ότι αυτή είναι αυτοσυντηρούμενη. Ο πιστός πιστεύει ότι ο θεος υπάρχει γιατι το γράφει στην ΑΓ, που είναι αλάνθαστη γιατί είναι θεόπνευστή, που είναι αλήθεια γιατί το γράφει στην ΑΓ...κλπ. Απο την στιγμή που εδραιωθει η πιστη, χρησιμεύει σαν απόδειξη για όλα τα επιμέρους στοιχεία του δόγματος, τα οποία αποτελούν το οικοδόμημα που υποτίθεται στηρίζει την πίστη. Τελικά ό πιστός πιστεύει επειδή έχει πίστη και έχει πίστη επειδή πιστεύει.

Δεν έχουν οι άθεοι τετοια πίστη για οποιαδήποτε θεότητα. Μπορεί όμως να την έχουν π.χ. για την ποδοσφαιρική τους ομάδα που "είναι η καλύτερη" κι ας έχει να πάρει πρωτάθλημα 20 χρόνια. Αυτό δεν έχει επίπτωση στην αθεία τους. Είναι γεγονός ότι αν μάθεις να αποφεύγεις να έχεις θρησκευτική πίστη σε ένα πράγμα, προσπαθεις να το κάνεις σε όλα. Δεν το πετυχαίνεις όμως πάντα. Εμένα π.χ. δεν θα με πείσεις με τίποτα ότι υπάρχει φαγητό καλύτερο απο μια καλοφτιαγμένη μακαρονάδα, κι ας μου αραδιάσεις όσα στοιχεία θες. Η "πιστη" μου στις μακαροναδες είναι "θρησκευτική" (Οποιαδήποτε ομοιότητα με το ΙΜΤ είναι συμπτωματική :lol: )
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Είπα όταν και όχι άμα. Δεν είπα όταν θα μεγαλώσει.
Τον έχω σίγουρο αδυνατον να μη γίνει. Για τους υπόλοιπους θα σας πω στην ώρα σας αν κινδυνεύετε.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τον έχω σίγουρο αδυνατον να μη γίνει.
Ε εντάξει. Αν το έχεις σίγουρο.
Έλεος.......... :doh:
:O
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Κι εγώ το έχω σίγουρο ότι ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας θα πάρει πρωτάθλημα του χρόνου.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

@cafeeine

Κοίτα, και εμένα η μακαρονάδα είναι το αγαπημένο μου φαΐ. Δεν πιστεύω ότι είναι το καλύτερο (ότι και αν σημαίνει αυτό). Απλά εμένα μου αρέσει περισσότερο από όλα τα άλλα.
Ομάδες δεν υποστήριζα ποτέ πάντως. :D
:O
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Γιώργος έγραψε:@cafeeine

Κοίτα, και εμένα η μακαρονάδα είναι το αγαπημένο μου φαΐ. Δεν πιστεύω ότι είναι το καλύτερο (ότι και αν σημαίνει αυτό). Απλά εμένα μου αρέσει περισσότερο από όλα τα άλλα.
Ομάδες δεν υποστήριζα ποτέ πάντως. :D
Το ζήτούμενο είναι ότι δεν κοιτάω αντικειμενικά στοιχεία για να πιστοποιήσω την αγάπη μου για τα μακαρόνια. Μπορεί να μου λένε ότι παχαίνουν, οτι δεν κάνει να τρως συνέχεια, ότι ενα σωρό πράγματα. Δεν θα με πείσουν.

Η διαφορά είναι ότι με αυτά τα στοιχεία δεν θα κάτσω ποτέ να πείσω π.χ. την Scifimom οτι τα μακαρόνια είναι το καλύτερο φαγητό. Δεν θα πω ποτέ "Κάποια στιγμή σίγουρα θα δεις κι εσύ ότι τα μακαρόνια είναι τα καλύτερα." Εκει είναι η διαφορά και η αλαζονεία τηε θρησκευτικής πίστης.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Μη δε γίνεις Ορθόδοξος.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Να σου κάνω εγώ μιά ερώτηση Πιστέ;Ο χαρακτηρισμός "ορθόδοξος" με τη σημειολογία του δεν αποπνέει μιά ασύλληπτη αλαζονεία;Aυτή η σιγουρία ότι κατέχει κανείς την απόλυτη αλήθεια και ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί μας είναι μη-ορθός μπορεί να οδηγήσει πουθενά αλλού εκτός από τον φανατισμό και τον θάνατο της σκέψης;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

cafeeine έγραψε:
Γιώργος έγραψε:@cafeeine

Κοίτα, και εμένα η μακαρονάδα είναι το αγαπημένο μου φαΐ. Δεν πιστεύω ότι είναι το καλύτερο (ότι και αν σημαίνει αυτό). Απλά εμένα μου αρέσει περισσότερο από όλα τα άλλα.
Ομάδες δεν υποστήριζα ποτέ πάντως. :D
Το ζήτούμενο είναι ότι δεν κοιτάω αντικειμενικά στοιχεία για να πιστοποιήσω την αγάπη μου για τα μακαρόνια. Μπορεί να μου λένε ότι παχαίνουν, οτι δεν κάνει να τρως συνέχεια, ότι ενα σωρό πράγματα. Δεν θα με πείσουν.

Η διαφορά είναι ότι με αυτά τα στοιχεία δεν θα κάτσω ποτέ να πείσω π.χ. την Scifimom οτι τα μακαρόνια είναι το καλύτερο φαγητό. Δεν θα πω ποτέ "Κάποια στιγμή σίγουρα θα δεις κι εσύ ότι τα μακαρόνια είναι τα καλύτερα." Εκει είναι η διαφορά και η αλαζονεία τηε θρησκευτικής πίστης.



Δεν χρειάζεται όπως λέει και η υπογραφή μου με έχει αγγίξει η ζυμαρένια χάρη του μακαρονοτέρατος εδω και περίπου 8 χρόνια. Ζήτω τα σπαγγέτι Μπολονεζ τα φετουτσίνι αλφρέντο και τα πικάντικα noodles με κάρυ.

Ramen
Scifimom
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ts ts ts. :naughty:

Μακαρόνια ορφανά και ξερό ψωμί.
Οτιδήποτε άλλο είναι αίρεση και ανορθόδοξο. :hand:

Μου θέλετε και Μπολονέζ και φετουτσίνι και μουσακά.

Ηδονιστές!
:O
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

'
<==
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Να σου κάνω εγώ μιά ερώτηση Πιστέ;Ο χαρακτηρισμός "ορθόδοξος" με τη σημειολογία του δεν αποπνέει μιά ασύλληπτη αλαζονεία;Aυτή η σιγουρία ότι κατέχει κανείς την απόλυτη αλήθεια και ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί μας είναι μη-ορθός μπορεί να οδηγήσει πουθενά αλλού εκτός από τον φανατισμό και τον θάνατο της σκέψης;
Δεν είναι αλαζονικός απο τη στιγμή που αναφέρεται μόνο στο δόγμα. Σωστό δόγμα. Δεν είσαι και ο καλύτερος αν ξέρεις απλώς το δρόμο αλλά δεν τον περπατάς σωστά και χαθείς.
Και ξανααναφέρω ότι δόγμα είναι οι αυταπόδεικτες αλήθεις που αφορούν μόνο στη Θεότητα.
Δεν έχει να κανει με ηθική και σωτηριολογία.Δηλαδή για τον φίλο μας το Γιώργο που ρώτησε το σεξ πρίν απο το γάμο δεν είναι δόγμα για την Ορθόδοξη Εκκλησία γιατί ξέρω πνευματικούς που κατ' οικονομία και κατά περίπτωση το επιτρέπουν.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση