Τι λένε "οι άλλοι" για τους άθεους και την αθεΐα.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Με αφορμή την βιβλιοκριτική εδώ είπα να ξεκινήσω ένα νήμα για να αναφέρουμε όλα τα καλολογικά που βρίσκουμε να λένε για την επάρατη φάρα μας.

Ξεκινάω απο τα καλά παιδιά της ΟΟΔΕ
:P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol:
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα στάδια του αθεϊσμού όλα τα λεφτά. Η βλακεία μοιράζεται δωρεάν και απλόχερα. :lol:

Θα παραθέσω εδώ αργότερα τι λέει το βιβλίο "πίστη και λογική" για εμάς τους κακόμοιρους πλανεμένους, γιατί τώρα ψιλοβιάζομαι. :?

Edit: Άκυρο. Δυστυχώς είναι τόσο σκόρπιες παπαρολογίες που δεν είναι καν αστείες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιώργος την 03 Ιουν 2009 01:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
:O
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δογματική έρευνα δηλαδή?
Μήπως ενοούν ότι όποιο και να είναι το αποτέλεσμα τηε έρευνας αυτοί επιμένουν δοαγματικά όχι δεν ισχύει υπάρχει θεός?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Η ιδέα της έρευνας που έχουν οι εν λόγο κύριοι και ίσως και κυρίες είναι ποιος θα ερμηνεύσει πιο ευφάνταστα τη συλλογή από προϊστορικά κείμενα που λατρεύουν (τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω εγώ). Το βασικό ερώτημα της "έρευνας" συνοψίζεται στο "τι ήθελε να πει ο ποιητής?? (οέο?)"
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Δύο link από χριστιανικές σελίδες για την αθεϊα: Αθεϊα και υλισμός
Αθεϊα-Απιστία

Αυτό που παρατηρώ στα περισσότερα από αυτά τα άρθρα είναι ότι το βασικότερο επιχείρημα τους είναι ότι οι άθεοι δεν μπορούν να αποδείξουν την ανυπαρξία του Θεού! Επίσης δέχονται την επιστήμη αλλά θεωρούν ότι υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν είναι στη δικαιοδοσία της!(γιατί αραγε;) Ακόμα ένα συχνό επιχείρημα είναι οτι η αθεϊα είναι ο εύκολος δρόμος... Αλήθεια δε βλεπουν ότι από τη γέννηση μας καθοδηγούμαστε να πιστέψουμε ενώ η διαδικασία της απόρριψης χρειάστηκε σκέψη;
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

bosonio:
Δύο link από χριστιανικές σελίδες για την αθεϊα: Αθεϊα και υλισμός

Δεν καταλαβαινω τι εχουν οι θρησκευομενοι αποπροσανατολισμενοι ονειρευομενοι του
πνευματος :liar: εναντιον του υλισμου και της υλης,ολοκληρο CERN και ακομα
προσπαθουμε να ανακαλυψουμε τα μυστικα της κατα τα αλλα ρηχης υλης:Αυτοκινητα,κομπιουτερς,αεροπλανα,διαστημοπλοια,γκομενες,κοτερα,ανθρωποι-ζωα,κτλ.)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Αθεος είναι αυτός που έχει αποκούμπι την επιστήμη.
Δεν άντεξα πολύ να μη δημοσιεύσω.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εμένα πάντως αγαπητέ Πιστέ μου φαίνεται λογικό μπροστά στα δύσκολα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στην ζωή,είτε ατομικά είτε συλλογικά να στρεφόμαστε σ'αυτή την δραστηριότητα που έχει δώσει στο παρελθόν τις πιό πολλές λύσεις και από τη μέθοδό της εγγυάται ότι θα συνεχίσει να δίνει και στο μέλλον.
Άλλωστε μόνο οι άθεοι έχουν εμπιστοσύνη στην επιστήμη;Όταν κάποιος πιστός (εξω και μακρυά που λένε από σένα ή από τον οποιονδήποτε φίλτατε αλλά η ζωή έχει αποδείξει ότι δεν "μασάει" από τέτοια) αρρωσταίνει στο γιατρό δεν πάει;
Αν εννοείς απ'την άλλη ότι έχουμε θεοποιήσει την επιστήμη,για μένα σίγουρα και για πολλούς άλλους αυτό δεν είναι σωστό.Ξέρουμε τις δυνατότητες της επιστήμης,τα όριά της,το πόσο ελέγχεται από τα διάφορα κέντρα εξουσίας και το ότι δεν μπορέι να "παράγει" ηθική από μόνη της.
Είναι όμως ο καλύτερος τρόπος για να γνωρίσει κανείς τον κόσμο που τον περιβάλλει,το πως λειτουργεί και να βρεί λύσεις στα προβλήματα που έχουν τεχνική-φυσική λύση.Ως προς αυτό η επιστήμη είναι αξεπέραστη.Πολύ σημαντικό είναι επίσης και το ότι σε διδάσκει τρόπο σκέψης για την ανάλυση των φαινομένων.Λογική και εξεύρεση μη μαγικών απαντήσεων.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ναι κι εγώ δεν απορρίπτω την επιστήμη και τα επιτεύγματά της. Και τη χρησιμοποιώ όπως εσείς. Και νομίζω ότι πολλοί χριστιανοί είναι και επιστήμονες σε όλους τους κλάδους της επιστήμης και της γνώσης.
Για το αποκούμπι που λέω όμως ότι ο κάθες σημερινός άθεος στηρίζεται στην επιστήμη και μόνο και χρησιμοποιεί την επιστήμη για να στηρίξει την πίστη του στην αθεΐα.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

bozonio έγραψε:Δύο link από χριστιανικές σελίδες για την αθεϊα: Αθεϊα και υλισμός
Αθεϊα-Απιστία

Αυτό που παρατηρώ στα περισσότερα από αυτά τα άρθρα είναι ότι το βασικότερο επιχείρημα τους είναι ότι οι άθεοι δεν μπορούν να αποδείξουν την ανυπαρξία του Θεού! Επίσης δέχονται την επιστήμη αλλά θεωρούν ότι υπάρχουν πράγματα τα οποία δεν είναι στη δικαιοδοσία της!(γιατί αραγε;) Ακόμα ένα συχνό επιχείρημα είναι οτι η αθεϊα είναι ο εύκολος δρόμος... Αλήθεια δε βλεπουν ότι από τη γέννηση μας καθοδηγούμαστε να πιστέψουμε ενώ η διαδικασία της απόρριψης χρειάστηκε σκέψη;
Με εκνευρίζουν απίστευτα κάτι τέτοια site, κι αυτά μπαίνουν στην "attack" λίστα. Ο τρόπος που τα παρουσιάζουν όλα είναι άθλιος, όπως τα μυαλά τους. Πφφ, όταν βλέπω κάτι τέτοιους γίνομαι μισάνθρωπη.
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

καθησες και τα διάβασες όλα αυτά; Μπράβο σου!

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Ναι κι εγώ δεν απορρίπτω την επιστήμη και τα επιτεύγματά της. Και τη χρησιμοποιώ όπως εσείς. Και νομίζω ότι πολλοί χριστιανοί είναι και επιστήμονες σε όλους τους κλάδους της επιστήμης και της γνώσης.
Για το αποκούμπι που λέω όμως ότι ο κάθες σημερινός άθεος στηρίζεται στην επιστήμη και μόνο και χρησιμοποιεί την επιστήμη για να στηρίξει την πίστη του στην αθεΐα.
Ένας άθεος, ή μια άθεη, δεν "πιστεύει στην αθεΐα", απλά δεν πιστεύει σε ύπαρξη υπερφυσικών όντων. Το να βάζουμε την ταμπέλα "πιστός" σε όλους είναι κάτι λάθος κατά τη γνώμη μου, η αθεΐα δεν είναι θρησκεία. Επειδή επινοήθηκε ένα αρρωστημένο σύστημα δογμάτων και απόψεων, δεν σημαίνει πως όλοι είναι υποχρεωμένοι να μπλεχτούν στα δίχτυα του. Ούτε είναι κάτι που υπάρχει εξ'ορισμού.
Αλλά απ' τη στιγμή που είσαι θεϊστής η διατύπωσή σου δικαιολογείται κάπως νομίζω . :P
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Eπίσης,δεν νομίζω ότι το να είναι κάποιος επιστήμονας συμβαδίζει με το να είναι πιστός σε κάτι, απ' τη στιγμή που γι'αυτό δεν έχει αποδείξεις. Δηλαδή άλλα τα δέχεται αφιλτράριστα, όσο αρλούμπες και να είναι (κατά τη γνώμη μου πάντα), ενώ γι'άλλα ζητά αποδείξεις;
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αθεος είναι αυτός που έχει αποκούμπι την επιστήμη.
Δεν άντεξα πολύ να μη δημοσιεύσω.
Αθεος είναι αυτός που δεν πιστεύει ότι υπάρχει θεός τελεία και παύλα. Τώρα για αποκούμπι δεν ξέρω. Η επιστήμη σε καμία περίπτωσει δεν μπορεί να είναι αποκούμπι με τη έννοια που το λές αλλά σίγουρα είναι πιο ρεαλιστική λύση σε ένα καρκίνο πχ, από την προσευχή σε ένα ανύπαρκτο ον. Άλλωστε όσες προσευχές και να κάνεις αν δεν κάνεις θεραπεία δεν περνάει.
Για σκέψου όμως το εξής. Αναζητάς ένα στήριγμα στις δύσκολές ώρες που θα σου δώσει κουράγιο. Γιατί πιστεύεις ότι το χρειάζομε και εγώ; Μήπως η πίστη είναι αδυναμία του δικού σου χαρακτήρα να αποδεχτεί τον θάνατο τις αρρώστιες η δεν ξέρω εγώ τι άλλο και απλά αναζητάει κάποια ελπίδα σε φανταστικά πράγματα? Μήπως εμείς ή ας μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου έχω αποδεχτεί πλήρως την μοίρα μου ώς άνθρωπος, θα γεννηθώ θα ζήσω και θα παιθάνω, και δεν χρειάζομαι να πιστέψω σε κάτι υπερφυσικό για για να είμαι ευτυχισμένος?
Το ξέρω ότι η δικιά σου θεωρία είναι σε κάθε περίπτωση πιο ελκυστική αφού υπόσχεται αιώνια ζωή αλλά αφού για την δική λογική και σύμφωνα με την επιστήμη στερείτε λογικής δεν μπορεί να μου παρέχει κανένα αποκούμπι παρά μόνο αν αρχίζω να κοροιδεύω τον εαυτο μου.
Αν λοιπόν εσύ πιστεύεις από ανάγκη εγώ δεν νιώθω την ανάγκη να πιστεψω.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ποιό είναι το σωστό:
Ο άθεος δεν πιστευει στο Θεό ή ο άθεος πιστεύει ότι δεν υπαρχει Θεός;
Τι διαφορά κάνε ένα -δεν

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω ότι ο άθεος πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός. Δεν είμαι σίγουρος για την διαφορά τους, αναλόγος πως εννοείς το πρώτο. το ''Ο άθεος δεν πιστευει στο θεό'' μπορεί κάποιος να το ερμηνεύσει ότι δέχεται την ύπαρξη του θεού αλλά δεν τον λατρεύει. Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα την διαφορά τους να με διορθώσει :)
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ποιό είναι το σωστό:
Ο άθεος δεν πιστευει στο Θεό ή ο άθεος πιστεύει ότι δεν υπαρχει Θεός;
Τι διαφορά κάνε ένα -δεν
αν το πάρουμε έτσι τότε
δεν πιστεύει στο θεό = άθρησκος
πιστεύει ότι δεν υπάρχει θεός = άθεος
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός
ή
Δεν πιστεύω στο θεό


Για εμένα είμαι απλό. Δεν πιστεύω τίποτα. Η καλύτερα διατυπωμένο, προσπαθώ να πιστεύω σε όσα λιγότερα πράγματα μπορώ. Οπότε δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός.

Βέβαια οι ορισμοί που έχω ακούσει μέχρι τώρα για το θεό μου φαίνονται παράλογοι. Οπότε δεν πιστεύω ότι είναι λάθος. Απλά με τα στοιχεία που έχω μου φαίνεται παράλογο.
:O
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

σας μπέρδεψα λοιπόν και φτάσατε στον σημείο να λέτε" Οπότε δεν μπορώ να πω ότι πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός.";

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύω τίποτα.
Δεν νομίζω ότι έχω πει ποτέ κάτι διαφορετικό.
Οπότε δεν καταλαβαίνω ποιος μπερδεύτηκε.

Αλλά όταν προτείνεις κάτι χωρίς καμία απόδειξη, μπορώ και εγώ να το απορρίψω χωρίς καμία απόδειξη. Και αυτό συμβαίνει με όλους τους ορισμούς του θεού που έχω ακούσει μέχρι τώρα.
Οπότε όσον αφορά όλους αυτούς τους θεούς δεν τίθεται θέμα πίστης. Απλά δεν υπάρχουν παρά μόνο στη φαντασία αυτού που τους σκέφτηκε.

Οπότε για να απαντήσω στο αρχικό σου ερώτημα για το που πάει το "δεν".
Εγώ λέω
"Δεν πιστεύω ότι (you name it)"
Και δεν λέω
"Πιστεύω ότι δεν (you name it)"

Στην εξαιρετική περίπτωση που χρησιμοποιήσω την έκφραση "Πιστεύω ότι ...." γενικότερα, αυτό που εννοώ περιφραστικά είναι "Με βάση όλα τα δεδομένα που έχω καταλήγω στο συμπέρασμα ότι είναι αρκετά πιθανό ότι....."
:O
Απάντηση