Τι λένε "οι άλλοι" για τους άθεους και την αθεΐα.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατί είσαι χριστιανός ορθόδοξος ?
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Σας είπα το ποιήμα απο την αρχή. Είμαι μόνο Χριστιανός (Ορθόδοξος) και δεν είμαι ούτε Θεολόγος ούτε δομγατολογος ούτε θρησκειολόγος.
Κρίνω με βάση την εμπειρία μου.
Και όταν λέω ταπείνωση δεν το λέω με την έννοια του εξευτελισμού. Το νόημα είναι ότι "Ο Θεός όλα τα έδωσε στους ανθρώπους εκτός απο την δοξα του. Αυτήν την κράτησε για τον εαυτό του".Με αυτήν την λογική αυτός που θα ταπεινώσει τον εαυτο του θα ανυψωθεί απο τον Θεό και αυτος που θα τον ταπεινώσει τον εαυτο του θα υψωθεί απο τον Θεό. Δοκιμή θέλει. Αυτό λέω.
Ξέχασες να πεις και ότι αυτός που θα τον ταπεινώσει τον εαυτό του, θα ανυψωθεί από το Θεό!!!
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Σας είπα το ποιήμα απο την αρχή. Είμαι μόνο Χριστιανός (Ορθόδοξος) και δεν είμαι ούτε Θεολόγος ούτε δομγατολογος ούτε θρησκειολόγος.
Κρίνω με βάση την εμπειρία μου.
Μα και εδώ οι υπόλοιποι με βάση την εμπειρία τους δεν κρίνουν; Χρειάζεται να είσαι "θεολόγος" για να σκεφτείς τι είναι αυτό που πιστεύεις; Ειδικά αν ο θεός σου αποκαλύφθηκε προσωπικά. Γιατί από αυτά που λες αυτό υποθέτει κανείς.
Πιστός έγραψε:Ο Θεός συνήθως σου αποκαλύπτεται με ένα μυστικό τρόπο και κυρίως μέσα απο τις δυσκολίες της ζωής. Με απλό τρόπο, με μια σκέψη με μια προσευχή με την εκλπήρωση μιας επιθυμίας.
Αν με την αποκάλυψη εννοούσες αυτό, τότε πρέπει να σου πω..
τα standard σου στην αποκάλυψη είναι ιδιαίτερα χαμηλά.
:O
Άβαταρ μέλους
dolores
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 16:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα ηταν ενδιαφέρουσα η απάντηση του Πιστού στην ερώτηση του svoin... Γιατί είναι χριστιανός ορθόδοξος? Θυμάμαι ότι οι πρώτες μου αμφιβολίες περί θρησκείας εμφανλιστηκαν στην τρυφερή ηλικία των 4-5 ετών, όταν συνειδητοόιησα ότι αν είχα γεννηθεί μερικά χιλιόμετρα ανατολικότερα, θα ήμουν μουσουλμάνα, και μερικά χιλιόμετρα δυτικότερα, θα ήμουν καθολική...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ αυτό τον προβληματισμό τον είχα ΠΟΛΥ αργότερα από τα 5. Αλλά ναι, νομίζω ότι είναι το πρώτο πράγμα που αναρωτιέται κανείς.
Καλώς ήρθες btw.
:O
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Δεν το έπιασες το νόημα της ερώτησης.
Ρωτάει με αμφισβήτηση ότι δεν τον έπεισα ότι είμαι ορθόδοξος ή είχε άλλη άποψη για μένα με μια μικρή σάλτσα ειρωνίας.
Καλή ερώτηση.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι όχι, την έπιασε την ερώτηση ακριβώς.

Γιατί είσαι χριστιανός ορθόδοξος ?
’μα είχες γεννηθεί χωρίς κάποιο θρησκευτικό "προσονατολισμο" από από την οικογένεια σου και τους γύρο σου και έπρεπε να ψάξεις μονος σου, τι θρήσκευμα θα είχες ? (με προϋπόθεση ότι γεννήθηκες χριστιανός ορθόδοξος πάντα)

Είσαι χριστιανός επειδή πιστεύεις στον χριστιανισμό η επειδή σε "μάθανε" να πιστεύεις η απλά επειδή γεννήθηκες στην ελλάδα ?
Εxής ψάξει ΌΛΕΣ τις άλλες θρήσκες και τις απέρριψες και κατέληξες στον χριστιανισμό ?
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ναι είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός επειδή γεννήθηκα στην Ελλάδα. Απλο. Και όταν συναντήθηκα με καποιοιυς οι οποίοι δεν ήταν ορθόδοξοι και δεν ήξερα και πολλα για την δική μου θρησκεία για να τους απαντήσω έκατσα και έμαθα μερικά πράγματα. Και αφού έμαθα ότι έμαθα και αφού μαζί με τα δικά σου μαθαίνεις και λίγα για τους άλλους δεν έφυγα και έμεινα εκεί που είμαι τώρα γιατί πράγματι σύμφωνα με το φτωχό μου μυαλό έτσι πρέπει να είναι και μάλλον είναι καλά και τα λοιπά.

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστήθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

Ο θεος σου λοιπον σε "γεννησε" στην Ελλαδα;
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:ΝΑι είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός επειδή γεννήθηκα στην Ελλάδα. Απλο. Και όταν συναντήθηκα με καποιοιυς οι οποίοι δεν ήταν ορθόδοξοι και δεν ήξερα και πολλα για την δική μου θρησκεία για να τους απαντήσω έκατσα και έμαθα μερικά πράγματα. Και αφού έμαθα ότι έμαθα και αφού μαζί με τα δικά σου μαθαίνεις και λίγα για τους άλλους δεν έφυγα και έμεινα εκεί που είμαι τώρα γιατί πράγματι σύμφωνα με το φτωχό μου μυαλό έτσι πρέπει να είναι και μάλλον είναι καλά και τα λοιπά.

Aρα κατανοείς ότι άμα είχες γεννηθεί σε κάποιο άλλο κράτος θα είχες αλι θρησκεία, καθώς από αυτά που λες δέχτηκες την θρησκεία που σου προσφέρανε και δεν έψαξες να δις τι άλλο υπάρχει εκεί έξω.

και ποτε δεν θα έλεγα τίποτα ειρωνικά σε σχέση με την θρησκεία σου, δεν είμαι αντιθειστις και δεν ισχυρίζομαι ότι αυτό που πιστεύω εγώ είναι το "απόλυτο σωστό"

Δεν είμαι "δογματικός" άθεος
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Οι πιστοί προσπαθούν να εξηγήσουν τον κόσμο μέσα από τις δικές τους εμπειρίες και φυσικά με βάση την δική τους δυνατότητα κατανόησης. Οπότε δεν μπορούν, δεν είναι δυνατόν για αυτούς, να κατανοήσουν πως ένας άθεος απλά δεν πιστεύει πως υπάρχει θεός/θεοί και γενικά είναι (το λιγότερο) σκεπτικιστής απέναντι σε κάθε τι μεταφυσικό.

Αυτό το τόσο απλό που σχεδόν για όλους τους άθεους είναι αυτονόητο, για τους πιστούς είναι γρίφος και ελάχιστοι μπορούν να το καταλάβουν. Πρέπει ντε και καλά να πιστεύουμε σε κάτι σύμφωνα με αυτούς και να έχουμε και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά! Λειτουργούν διαφορετικά οι εγκέφαλοί μας, τι να πω…

Πιστέ, τα λεκτικά παιχνίδια και οι παγίδες δεν αλλοιώνουν το ουσιαστικό νόημα της κατάστασης. Εσείς οι πιστοί προσπαθείτε μονίμως να μας κατηγοριοποιήσετε με βάση τις δικές σας αντιλήψεις κι αυτό είναι εξ ορισμού λάθος και οδηγεί σε τρελά συμπεράσματα.

Το τι θα κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του και στο πιάτο του δεν αφορά την εκκλησία και κανέναν θεό, μην ακούω ασυναρτησίες. Δεν φαίνεται εκεί ούτε η ηθική ούτε ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου. Όσο για τις αυταπόδεικτες αλήθειες σου, το ίδιο λένε άλλες 800 θρησκείες για τις δικές τους αλήθειες και πραγματικά δεν έχω βρει κανέναν στοιχείο που να υποστηρίζει την δική σου περισσότερο από τις υπόλοιπες..

Δεν σου λέω να μην πιστεύεις, ούτε θέλω να κατακρίνω την θρησκεία σου, συμφωνώ με τον svoin, ούτε γω είμαι δογματικά άθεη. Όμως θεωρώ πολύ μεγάλο λάθος (και κουραστικό) την μανία των πιστών να κρίνουν τους άλλους απλά και μόνο επειδή δεν πιστεύουν, να θεωρείτε πως κάπου χάσαμε τον δρόμο μας και πως μπορεί να επιστρέψουμε, αυτό αγγίζει τα όρια της αλαζονείας. Γιατί δεν μπορείτε να δεχτείτε τον συνάνθρωπο σας όπως είναι;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ιοκάστη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Στην τελευταία δημοσίευση στο Blog μου έγραψα το εξής:
Το πόσες φορές έχω ακούσει ότι θα καώ στην κόλαση δεν λέγεται, ιδίως από πορωμένους χριστιανούς. Και όσο και να προσπαθώ να εξηγήσω ότι δεν πιστεύω σε κόλαση και παράδεισο, τα λόγια μου πέφτουν πάνω σε ντουβάρι.
Προσπαθούν να μας "σώσουν", θεωρούν ότι το να μην πιστεύεις είναι σατανικό... Και απαντάω: δεν θέλω να σωθώ με την θρησκευτική έννοια. Θέλω να ζήσω πραγματικά την ζωή μου χωρίς θρησκευτικές παρωπίδες και να δώ τον κόσμο όπως ππραγματικά είναι. Θέλω να κάνω αυτό που μπορώ να κάνω, αυτό που είμαι ικανή να κάνω χωρίς φόβο από θρησκείες και θρησκευτικές απειλές στυλ "θα καείς στην κόλαση" και παρόμοια.

Δεν θέλω να μου επιβάλλουν τι θα πιστέψω και τι όχι. Δεν θέλω να μου επιβάλλουν καμμία θρησκεία, θέλω να είμαι ελεύθερη να το διαλέξω ή να απέχω αν θέλω. Και το ίδιο θέλω και για τα παιδιά μου και για τους άλλους. Και αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που είμαι κάθετα αντίθετη στο να υπάρχουν τα Θρησκευτικά ως μάθημα. Επειδή όπως διδάσκεται σήμερα, είναι μία αισχρότατη προπαγάνδα της ορθόδοξης χριστιανικής θρησκείας, και οι θεολόγοι δεν προσφέρουν τίποτα το ουσιαστικό στην παιδεία, παρά παρωπίδες και θρησκευτικές φοβίες. [Όχι όλοι οι θεολόγοι, γνώρισα και θεολόγο η οποία, διαβάζοντας τις διάφορες θεολογίες από χριστιανισμό, ισλάμ, κλπ. πέρασε στη αθεϊα.]
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
dolores
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 16:47
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν πάρα πολλές χώρες σε αυτή τη γωνίτσα του σύμπαντος, και πάρα πολλές θρησκείες... Το γεγονός ότι είναι σχετικά ελάχιστοι αυτοί που διαφοροποιούνται συνειδητά από την κρατούσα θρησκεία της χώρας τους για να ασπαστούν μια άλλη θρησκεία, εξηγείται με 2 θεωρίες-
1-Υπάρχει πρόνοια "εκ των άνω" ώστε ο κάθε άνθρωπος να γεννιέται στη χώρα εκείνη που το θρήσκευμα της τον εκφράζει και τον αντιπροσωπεύει καλύτερα. (Δημιουργούνται βέβαια απορίες για το λόγο που ο σοφός και πανάγαθος θεούλης μας καταδικάζει μικρά και αθώα βρέφη να γεννιούνται σε χώρες με τη λαθος θρησκεια)
2-Οι επιρροές που δεχόμαστε από το οικογενειακό, κοινωνικό, σχολικό κτλ περιβάλλον σε ηλικία που δεχόμαστε άκριτα τα πάντα, είναι τόσο ισχυρές, που καταλήγουν να δημιουργούν συγκεκριμένες δομές στη σκέψη μας σε ότι αφορά τη θρησκεία αλλά και άλλους τομείς της ζωής μας. Δυστυχώς, αυτοί που μπορούν αργότερα στη ζωή να δημιουργήσουν και να υποστηρίξουν τη δικιά τους κοσμοθεωρία, είναι και θα είναι η μειοψηφία. Αυτός είναι ο λόγος που διαιωνίζονται οι θρησκείες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

2-Οι επιρροές που δεχόμαστε από το οικογενειακό, κοινωνικό, σχολικό κτλ περιβάλλον σε ηλικία που δεχόμαστε άκριτα τα πάντα, είναι τόσο ισχυρές, που καταλήγουν να δημιουργούν συγκεκριμένες δομές στη σκέψη μας σε ότι αφορά τη θρησκεία αλλά και άλλους τομείς της ζωής μας. Δυστυχώς, αυτοί που μπορούν αργότερα στη ζωή να δημιουργήσουν και να υποστηρίξουν τη δικιά τους κοσμοθεωρία, είναι και θα είναι η μειοψηφία. Αυτός είναι ο λόγος που διαιωνίζονται οι θρησκείες.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Μια που μόλις τώρα διάβασα αυτή τη συζήτηση, επαναφέρω δύο παλαιότερα σημεία, απαντώντας σε σχόλια του Πιστού:

1. Ο άθεος δεν έχει "αποκούμπι" την επιστήμη.
Ο άθεος δεν χρησιμοποιεί "αποκούμπια" με την έννοια που τα χρησιμοποιεί ο πιστός. Δεν "ακουμπά" στην επιστήμη για ψυχολογική συμπαράσταση στις δύσκολες στιγμές. Στηρίζεται συναισθηματικά στον εαυτό του και στα οικεία του πρόσωπα. Την επιστήμη την χρησιμοποιεί για να αντιληφθεί, να ερμηνεύσει και να χειριστεί το περιβάλλον του, όχι για να στηριχθεί συναισθηματικά.

2. Ο άθεος δεν "πιστεύει στην αθεΐα".
Ο άθεος δεν πιστεύει. Ο άθεος δεν προσεγγίζει τον κόσμο με την πίστη, αλλά με την λογική. Το να λέμε ότι ο άθεος "πιστεύει" σε τούτο ή σε εκείνο είναι αντίφαση, δεν ισχύει.

Οπως είπε και η Ιοκάστη, είναι πολύ δύσκολο, έως αδύνατον, για τους περισσότερους πιστούς να αντιληφθούν ότι ορισμένοι άνθρωποι δεν λειτουργούν με την πίστη, δεν έχουν ανάγκη να πιστέψουν σε τίποτα, ούτε να βρουν συναισθηματικά αποκούμπια. Τους είναι αδύνατον να διανοηθούν ότι μπορεί κάποιος να μην πιστεύει σε κάτι. Για το λόγο αυτό προβάλλουν τον δικό τους τρόπο λειτουργίας (την πίστη) σε όλους τους ανθρώπους και ψάχνουν να βρουν "σε τι πιστεύουν οι άθεοι".

3. Ως προς τη διάκριση μεταξύ του "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός" και του "δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός", υφίσταται όντως και είναι σημαντική. Δεν έχουν όλοι οι άθεοι την ίδια τοποθέτηση στο θέμα αυτό.

Εγώ προσωπικά υιοθετώ την δεύτερη διατύπωση: δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός. Δεν πιστεύω. Δεν λειτουργώ με πίστη, αλλά με λογική - σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς που αφορούν την αντίληψη και την ερμηνεία του κόσμου.

Η διατύπωση αυτή δεν υπονοεί βεβαιότητα της ανυπαρξίας του θεού, αλλά αμφισβήτηση της ύπαρξής του και προσέγγιση της έννοιας του θεού με ορθολογισμό και όχι με πίστη. Όσοι υιοθετούν αυτήν την προσέγγιση, διερευνούν την υπόθεση της ύπαρξης θεού όπως και κάθε άλλη υπόθεση: αναζητώντας τεκμήρια για την επιβεβαίωση ή την απόρριψή της. Σε περίπτωση που βρεθούν τεκμήρια της ύπαρξης θεού, οι οπαδοί αυτής της θέσης δεν θα γίνουν πιστοί, δεν θα "πιστέψουν" δηλαδή ότι υπάρχει θεός, αλλά απλώς θα το διαπιστώσουν. Όπως δεν "πιστεύει" κανείς ότι υπάρχει ο πλανήτης Πλούτωνας, π.χ., αλλά το διαπιστώνει μέσα από αστρονομικές παρατηρήσεις. (και το ύψος του Έβερεστ μέσα από τριγωνομετρικές μετρήσεις, όπως ήδη ειπώθηκε).

Ορισμένοι υιοθετούν την διατύπωση "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός", εκφράζουν δηλαδή βεβαιότητα της ανυπαρξίας του θεού.

Αυτή τη θέση τη θεωρώ δογματική, διότι εκφράζει ένα αξίωμα αναπόδεικτο. Κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί κανείς να είναι βέβαιος για την ανυπαρξία του θεού εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο. Μπορεί να πει (όπως λέω εγώ) ότι το θεωρεί άκρως απίθανο, αλλά όχι αδύνατον.

Τέλος να επισημάνω, για μια ακόμη φορά, ότι προκειμένου να συζητήσουμε αν υπάρχει ή δεν υπάρχει "θεός" θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι εννοούμε με τη λέξη "θεός".
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Τέλος να επισημάνω, για μια ακόμη φορά, ότι προκειμένου να συζητήσουμε αν υπάρχει ή δεν υπάρχει "θεός" θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τι εννοούμε με τη λέξη "θεός".
Ένας απλός ορισμός του Θεού:

Άναρχο και αιώνιο ον που δημιούργησε, συντηρεί και κυβερνά το σύμπαν.

Αυτή, ωστόσο, είναι η ιδέα που έχουμε εδώ και 3-4 χιλιάδες χρόνια για τον Θεό. Εκείνοι που έζησαν την 4η χιλιετία π.Χ. είχαν άλλη ιδέα περί Θεού, εκείνοι που έζησαν την 10η χιλιετία π.Χ. είχαν διαφορετική, και εκείνοι που έζησαν την 20η χιλιετία π.Χ. είχαν και πάλι διαφορετική ιδέα για τον Θεό από όλους όσους ακολούθησαν.
AoratiMelani έγραψε:Ορισμένοι υιοθετούν την διατύπωση "πιστεύω ότι δεν υπάρχει θεός", εκφράζουν δηλαδή βεβαιότητα της ανυπαρξίας του θεού.
Να συμπληρώσω εδώ ότι οι άθεοι κατηγορίας 7, στους οποίους ανήκω (ένας είμαστε όλοι κι όλοι δηλαδή :angry-banghead: ) δηλώνουν "γνωρίζω ότι δεν υπάρχει θεός"
AoratiMelani έγραψε:Αυτή τη θέση τη θεωρώ δογματική, διότι εκφράζει ένα αξίωμα αναπόδεικτο. Κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί κανείς να είναι βέβαιος για την ανυπαρξία του θεού εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο. Μπορεί να πει (όπως λέω εγώ) ότι το θεωρεί άκρως απίθανο, αλλά όχι αδύνατον.
Οι της κατηγορίας 7 γνωρίζουμε ότι η περί Θεού ιδέα είναι εντελώς γελοία και επομένως για μας η ανυπαρξία του θεού είναι απολύτως βεβαία.

Θα μπορούσε εύκολα να αποδειχτεί ότι η σημερινή περιγραφή του Θεού είναι λανθασμένη, μέσα από την σύγκρισή της με τις αρχαιότερες και περισσότερο αυθεντικές περιγραφές, ή έστω ιδέες, αλλά ας εξετάσουμε μόνο την σημερινή της μορφή όπως αυτή παρουσιάζεται στον παραπάνω ορισμό.

Η ιδέα λοιπόν του Θεού, με την σύγχρονη μορφή της, ακολούθησε για την εμφάνισή της μια συγκεκριμένη διαδικασία η οποία είναι καταγραμμένη στα αρχαία κείμενα και την παρουσίασα, όπως βεβαίως εγώ την αντιλαμβάνομαι, στο θέμα Η Γέννηση του Μονοθεϊσμού.
Όποιος θεωρεί ότι δεν είναι αυτή η διαδικασία που ακολουθήθηκε, ή όποιος θεωρεί ότι η πληροφορία για την ταυτότητα του Θεού αποτελεί προϊόν θείας αποκάλυψης, ας παρουσιάσει τα στοιχεία του για να ακολουθήσει μια συζήτηση και να καταλήξουμε, αν μπορέσουμε, σε ένα συμπέρασμα. Διαφορετικά δεν θα πάψουμε να κάνουμε ατέρμονα και άσκοπα κυκλάκια γύρω από το θέμα της ύπαρξης Θεού, το οποίο προσβάλει την νοημοσύνη μας και την ανθρώπινη υπόστασή μας.

Υ.Γ. Για όσο διάστημα η Αόρατη Μελάνη και ο Ντώκινς θα συνεχίζουν να γράφουν Κατά τη γνώμη μου, δεν μπορεί κανείς να είναι βέβαιος για την ανυπαρξία του θεού η προσπάθεια των άθεων για αφύπνιση των θεϊστών θα είναι μάταιη.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Αν και η συζήτηση εχει πάρει ενδιαφέρουσα τροπή, έχει βγεί τραγικά εκτος θέματος. Προτείνω κάποιος διαχειριστής να μεταφέρει τα off-topic μυνήματα σε νέο δικό τους νήμα.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα συμφωνήσω με την Αόρατη Μελάνη παραπάνω.
Ως συνειδητός άθεος και σκεπτικιστής αρνούμαι όσο το μπορώ να κάνω ακόμη και χρήση του ρήματος πιστεύω (και όταν το κάνω γίνεται εν τη ρύμει του λόγου και συμβατικά). Φυσικά ανήκω στην ομάδα των αθέων εκείνων που λένε ότι "δεν πιστεύω στην ύπαρξη του θεού" , η διαφορά με την άλλη κατηγορία όσων ισχυρίζονται ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια περί μη ύπαρξης Θεού, είναι ακριβως η δογματική απολυτοτητα της άποψης αυτής.
Φυσικά και για να μην παρεξηγούμαι να πω εδώ ότι και εγώ είμαι της άποψης ότι θεός των γραφών δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει, αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνει και "φιλοσοφικές" , αφηρημένες προσεγγίσεις του θεού οι οποίες φτάνουν μεχρι τον Ντειστικό θεό (ο οποίος βεβαίως βεβαίως δεν έχει πρακτικό λογο ύπαρξης όσον αφορά την ερμηνεία του περιβάλλοντος σύμπαντος μας, αλλά αυτό είναι κάτι ανεξάρτητο με την στάση μας απέναντι του ως ορθολογιστές και σκεπτικιστές).
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Andrameleh έγραψε: Φυσικά ανήκω στην ομάδα των αθέων εκείνων που λένε ότι "δεν πιστεύω στην ύπαρξη του θεού" , η διαφορά με την άλλη κατηγορία όσων ισχυρίζονται ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια περί μη ύπαρξης Θεού, είναι ακριβως η δογματική απολυτοτητα της άποψης αυτής.
Στην περίπτωσή μου η απόλυτη αλήθεια περί μη ύπαρξης Θεού δεν αποτελεί δογματική θέση αλλά απόρροια μελέτης πολλών ετών.
Γνωρίζω την ιστορική διαδρομή της έννοιας «Θεός» και η γνώση αυτή μου επιτρέπει να υποστηρίζω ότι God is a joke (προτιμώ τα αγγλικά επειδή δεν βρίσκω κατάλληλη φράση στα ελληνικά). Επειδή εντωμεταξύ έχω κουραστεί να επαναλαμβάνω τα ίδια και τα ίδια, αναγκάζομαι να γίνομαι κάπως επιθετικός και να πω ότι υποστηρίζεις τα περί δογματικότητας των απολύτως άθεων λόγω έλλειψης επαρκούς πληροφόρησης στο συγκεκριμένο θέμα.
Andrameleh έγραψε:Φυσικά και για να μην παρεξηγούμαι να πω εδώ ότι και εγώ είμαι της άποψης ότι θεός των γραφών δεν υπάρχει και δεν μπορεί να υπάρχει, αυτό όμως δεν συμπεριλαμβάνει και "φιλοσοφικές" , αφηρημένες προσεγγίσεις του θεού οι οποίες φτάνουν μεχρι τον Ντειστικό θεό (ο οποίος βεβαίως βεβαίως δεν έχει πρακτικό λογο ύπαρξης όσον αφορά την ερμηνεία του περιβάλλοντος σύμπαντος μας, αλλά αυτό είναι κάτι ανεξάρτητο με την στάση μας απέναντι του ως ορθολογιστές και σκεπτικιστές).
Ο Θεός των γραφών, όπως τον ονομάζεις, ήταν ένα εγκληματικό υπάνθρωπο τέρας –όπως ακριβώς το περιγράφουν οι γραφές- το οποίο υπήρξε. Εκείνος που δεν υπήρξε ποτέ είναι ο γλυκανάλατος Ντεϊστικός Θεός τον οποίον κανένας ευφάνταστος φιλόσοφος δεν θα ήταν ικανός να εμπνευστεί αν δεν είχαν υπάρξει οι εμπειρικοί θεοί των προγόνων μας.

Καλώς ήρθες Andrameleh! Μην πάρεις πολύ στα σοβαρά την επίθεσή μου. Οι παλιοί του φόρουμ δεν μου δίνουν πλέον ευκαιρίες για μάχες και έτσι στήνω ενέδρα στους νέους!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε: Γνωρίζω την ιστορική διαδρομή της έννοιας «Θεός» και η γνώση αυτή μου επιτρέπει να υποστηρίζω ότι God is a joke (προτιμώ τα αγγλικά επειδή δεν βρίσκω κατάλληλη φράση στα ελληνικά).
Σχετικά με αυτό, ήθελα εδώ και καιρό να ρωτήσω, θα μπορούσες μήπως να μου προτείνεις κάποια βιβλιογραφία σχετικά με το αντικείμενο στο οποίο αναφέρεσαι; (και σχετικό και με τα threads που ανοίγεις)
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Απάντηση