Ένα ερώτημα προς τους πιστούς

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Κόμη, μιλάς για παραχωρηθέντα εντός τουρκικού εδάφους, ή εντός ελληνικού;
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ε,μα ρε σύ κόμη,άι σιχτίρ πιά με την περιουσία τους,λες και δούλεψε ποτέ για να τα φτιάξει το κηφηναριό...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πιστέ σου έκανα κάποιες συγκεκριμένες ερωτήσεις στο προηγούμενό μου σχόλιο, το ξέρω πως είναι πολλές αλλά αν δεν βαριέσαι θα το εκτιμούσα αν τις απαντούσες :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Κόμη, μιλάς για παραχωρηθέντα εντός τουρκικού εδάφους, ή εντός ελληνικού;
Τουρκικό (1453-1829) ή ελληνικό (εντεύθεν), πες το όπως το θες...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Θεωρείς πως η συμπεριφορά των κληρικών στην ελλάδα αποκλίνει από τις διδασκαλίες του χριστιανισμού, ναι ή όχι;
Θεωρείς πως είναι σωστό μια εκκλησία που υποτίθεται ότι ασκεί πνευματικό λειτούργημα να είναι μέρος ενός κράτους; Ειδικά από την στιγμή που δεν είναι όλοι οι κάτοικοι αυτού του κράτους μέλη αυτής της θρησκείας;
Θεωρείς πως έχει δικαίωμα μια μονή να διεκδικεί εκτάσεις επειδή έχει χρυσόβουλα που απέκτησε επί τουρκοκρατίας; Τον Έλγιν τότε γιατί τον ανεβοκατεβάζουμε κλέφτη;
Θεωρείς πως είναι σωστό αυτές τις εκτάσεις που προανέφερα να τις «χαίρονται» μόνο οι κληρικοί ενώ θα μπορούσαν να τις χαρούν όλοι;

Και μια ερώτηση διαφορετικού ύφους:
Πως μπορεί μια εκκλησία να αποκτήσει περιουσία; Και τι την θέλει;;;;;

Το ψειρίζω πολύ το θέμα αλλά έχω πολλά πράγματα στο μυαλό μου και θέλω να φτάσουμε κάπου…
Η συμπεριφορά των κληρικών δεν αποκλίνει απο τη συμπεριφορά των περισσότερων πιστών σε σχέση με τη διδασκαλία του χριστιανισμού. Οι ορθόδοξοι ιερείς είναι εκτελεστές μυστηρίων και προίστανται στις συνάξεις.

Η ορθόδοξη εκκλησία είναι θεσμός του κράτους και του έθνους απο τότε που βγήκε απο τις κατακόμβες μέχρι και τη σύσταση του νεοελληνικού κράτους ως και σήμερα.

Είναι οι περισσότεροι στην Ελλάδα μέλη της επικρατούσας θρησκείας μέχρι να ενταχθούν κάπου αλλού αφού οι περισσότεροι συμμετέχουν στα μυστήρια όπως βαπτίσεις γάμος αγιασμοί κλπ.

Τα χρυσόβουλα είναι αυτοκρατορικά και βυζαντινά. Τι έγινε με τον Έλγιν προσωπικά δεν ξέρω.

Την ιδιοκτήσια την νέμεται και την κατέχει και την καρπούται ο εκάστοτε ιδιοκτήτης που στις περιπτώσεις των μονών είναι οι εκάστοτε μοναχοί οι οποίοι ανήκουν και οι ίδιοι στη μονή και δεν τους ανήκει τίποτα και θα δόσουν λόγο στους επόμενος μοναχούς.

Περιούσία για την Εκκλησία είναι και ένας Ναός με το προάυλιο του. Αν χάσει την περιουσία της η εκκλησία σε ποιόν θα ανήκουν τουλάχιστον οι ναοί; Και γιατί εσύ να δέχεσαι δωρεές ως άτομο και να κληρονομείς την περιουσία των συγγενών σου και η εκκλησία ως θεσμός να μη μπορεί να έχει τα στοιχειώδη δικαιώματα;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Περιούσία για την Εκκλησία είναι και ένας Ναός με το προάυλιο του. Αν χάσει την περιουσία της η εκκλησία σε ποιόν θα ανήκουν τουλάχιστον οι ναοί; Και γιατί εσύ να δέχεσαι δωρεές ως άτομο και να κληρονομείς την περιουσία των συγγενών σου και η εκκλησία ως θεσμός να μη μπορεί να έχει τα στοιχειώδη δικαιώματα;
Να ανήκουν στο κράτος είτε άμεσα είτε έμμεσα μέσω κάποιας δημοσίας Α.Ε. με ευθύνη την διαχείρηση του συνόλου των θρησκευτικών χώρων. (πρόταση που μου ήρθε έτσι πρόχειρα στο μυαλό). Και γιατί να έχει περιουσιακά στοιχεία η εκκλησία; ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΖΝΕΣ. ΤΙ ΣΚ@Τ@ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ;;; Εξάλλου από την στιγμή που οι τράγοι αμείβονται από το κράτος (από λεφτά δικά μου και όλων των υπολοίπων ελλήνων φορολογουμένων) κάθε άλλο παρά πρόβλημα διαβίωσης έχουν. Και ξαναρωτάω: Τι την θέλει η εκκλησία την περιουσία;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

και πως θα καλοταϊζουν τις οικογενειες τους οι κληρικοι????

που ειναι οι ξενοι οεο να φτιαξουμε το κρατος μας....

λοιπον να ριξω λιγες απο τις παραπληροφοριες μου...

πρεπει να μελετησουμε απο που προερχαιται η περιουσια της ελλαδος
1) με αποφασεις βυζαντινων αυτοκρατορων (ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια)
2) με αποφασεις των σουλτανων (οθωμανικη αυτοκρατορια)
3) δωρεες πιστων
4) χρησικτισια εδαφων απο την εκκλησια
σχεδον το 30% των εδαφων της ελλαδος ανηκε στην εκκλησια το αλλο 70% στους αγαδες.

Οταν φυγανε οι τουρκοι απο την ελλαδα οι ελληνες αναγνωρισαν στην εκκλησια την περιουσια της και σε καποιους τσιφλικαδες την περιουσια που αγορασαν απο τους αγαδες και μπεηδες. Αυτο ηταν το λαθος της πρωτης κυβερνησης
με του που σκασαν ο οθωνας με την παρεα του στην ελλαδα καταλαβαν τι πραγμα ειναι ο κληρος και αντιγραφοντας απο την
οδεε
http://www.oodegr.com/oode/koinwnia/perius1.htm

εχουμε τωρα τους παπαδες και ειναι και απο πανω αφου τα εχουν τα χρυσοβουλα. τωρα κατα ποσον ειναι δικαιο, και ηθικο ενας οργανισμος , μια εταιρια να παρασητει εις βαρος του ελληνικου, του τουρκικου(εχουν χρυσοβουλα και στην τουρκια) και του παλαιστινιακου-εβραϊκου λαου τι να σας πω.Δεν μπορειται να φανταστιτε τι εχουν στην ιερουσαλημ το πατριαρχειο εκει. Για αυτο εγινε και το σκηνικο εκει κατω που πουλησε ο πρωην πατριαρχης περιουσια σε εβραιους κτλ. δεν γινονται μονο στην ελλαδα.

Ετσι ερχονται και λενε καποιοι οτι αν παρουμε (το ελληνικο κρατος απο την εκκλησια) θα μπορουν και οι τουρκοι και οι εβραιοι να παρουν τα δικα τους...

εεεεε ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ .... λες και ειναι περιουσια του ελληνικου λαου η εκλησια που εκμεταλευεται η εκκλησια Α.Ε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Πιστέ
Η συμπεριφορά των κληρικών δεν αποκλίνει από τη συμπεριφορά των περισσότερων πιστών σε σχέση με τη διδασκαλία του χριστιανισμού. Οι ορθόδοξοι ιερείς είναι εκτελεστές μυστηρίων και προίστανται στις συνάξεις.
Και καταδικάζουν ανθρώπους επειδή έχουν διαφορετικές ερωτικές προτιμήσεις, καμιά φορά και επειδή έχουν απλά ερωτικές προτιμήσεις (θέλουν να το κάνουν πριν τον γάμο πχ), διδάσκουν για εγκράτεια και αδελφοσύνη, διδάσκουν για κοινοκτημοσύνη (κατά κάποιο τρόπο) ή έστω για μοίρασμα της περιουσίας (ο έχων 2 να δίνει τον 1 κλπ). Ε δεν μπορώ να δεχτώ ένας κληρικός που κρίνει τους πάντες και μάλιστα αυστηρά να έχει την ίδια συμπεριφορά με τους υπόλοιπους. Όταν έχεις μια τέτοια θέση πρέπει να δίνεις το παράδειγμα προς μίμηση κι όχι να έχεις "συμπεριφορά σαν των περισσότερων πιστών" αλλά να κάνεις την υπέρβαση. Αλλιώς καλύτερα να το βουλώσεις και να παντρεύεις ομοφυλόφιλους, να μην λες στον κόσμο πως είναι πόρνοι αν δεν ακολουθούν το γράμμα της εκκλησίας επακριβώς και να μην γεμίζεις τύψεις αυτούς που έρχονται για εξομολόγηση επειδή έβρισαν πχ.
Η ορθόδοξη εκκλησία είναι θεσμός του κράτους και του έθνους απο τότε που βγήκε απο τις κατακόμβες μέχρι και τη σύσταση του νεοελληνικού κράτους ως και σήμερα.
Θεσμός ίσως είναι, δίπλα στο έθνος δεν είναι. Δεν θέλω να μπω σ’αυτό το θέμα τώρα αλλά η ιστορία έχει παραποιηθεί σε σημείο αηδίας για να φανεί πως η εκκλησία βοήθησε την Ελλάδα.

Όπως και να έχει πέρασαν χρόνια και είναι καιρός να αλλάξουν κάποια πράγματα. Αλίμονο αν μέναμε κολλημένοι στο παρελθόν. Πλέον στην ελλάδα δεν ζουν μόνο ΧΟ οπότε δεν είναι δυνατόν να είναι η εκκλησία μέρος του κράτους.
Είναι οι περισσότεροι στην Ελλάδα μέλη της επικρατούσας θρησκείας μέχρι να ενταχθούν κάπου αλλού αφού οι περισσότεροι συμμετέχουν στα μυστήρια όπως βαπτίσεις γάμος αγιασμοί κλπ.
Οι περισσότεροι είναι μέλη του χριστιανισμού γιατί μας βαφτίζουν όλους όταν γεννιόμαστε. Θα έπρεπε να είναι παράνομο κανονικά – το παιδί δεν έχει βούληση, είναι προσηλυτισμός να το εντάξεις σε μια θρησκεία χωρίς να μπορεί να κρίνει για τον εαυτό του. Κι όταν για 15+ χρόνια σου πιπιλάνε το μυαλό, και σε αναγκάζουν πολλές φορές να πηγαίνεις εκκλησία (με το σχολείο ήταν πχ αναγκαστικό, αλλιώς απουσίες, οι συγγενείς σιγά μην σε ρωτήσουν όταν είσαι μικρό παιδί αν θες να πας στην ανάσταση κλπ) δεν έχεις επιλογές, μαθαίνεις έτσι και μετά είναι δύσκολο να αλλάξεις.
Τα χρυσόβουλα είναι αυτοκρατορικά και βυζαντινά. Τι έγινε με τον Έλγιν προσωπικά δεν ξέρω.
Μερικά δόθηκαν επί τουρκοκρατίας από τούρκους. Αρνούμαι να τα δεχτώ ως νόμιμους τίτλους ιδιοκτησίας.…
Την ιδιοκτήσια την νέμεται και την κατέχει και την καρπούται ο εκάστοτε ιδιοκτήτης που στις περιπτώσεις των μονών είναι οι εκάστοτε μοναχοί οι οποίοι ανήκουν και οι ίδιοι στη μονή και δεν τους ανήκει τίποτα και θα δόσουν λόγο στους επόμενος μοναχούς.
Καλά τότε ας μου δώσουν κι εμένα μια βίλα με 3 πισίνες κι ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, 3 αυτοκίνητα (ένα μεγάλο για ταξίδια κανονικά, ένα τσιπάκι για ταξίδια σε βουνά κι ένα μικρό για την πόλη) και θέλω και ρούχα χρυσοκέντητα και δεν έχω πρόβλημα, δεν θα μου ανήκουν, όταν πεθάνω θα τα δώσω στον επόμενο.

Μα είναι δυνατόν; Να ζει ο άλλος μες στην χλιδή και να μου λέει ότι δεν του ανήκουν; Χέστηκα σε ποιον ανήκουν, τα χαίρεται ή όχι μέχρι να πεθάνει;;;;

Και άλλη μια φορά: Μιλάνε για αδελφοσύνες κλπ, τα πλούτη τους θα έπρεπε να τα μοιραστούν με τον λαό, όχι μεταξύ τους…
Περιούσία για την Εκκλησία είναι και ένας Ναός με το προάυλιο του. Αν χάσει την περιουσία της η εκκλησία σε ποιόν θα ανήκουν τουλάχιστον οι ναοί; Και γιατί εσύ να δέχεσαι δωρεές ως άτομο και να κληρονομείς την περιουσία των συγγενών σου και η εκκλησία ως θεσμός να μη μπορεί να έχει τα στοιχειώδη δικαιώματα;
Γιατί εγώ καλέ μου δεν το παίζω πνευματικός ηγέτης ούτε πρήζω τους πάντες με την «ηθική» μου. Τα λόγια μας πρέπει να συμβαδίζουν με τις πράξεις μας. Της εκκλησίας απέχουν έτη φωτός!!!!!!!!

Ναούς το δέχομαι να έχει η εκκλησία για να γίνονται τα μυστήρια. ΟΜΩΣ 1ον, πρέπει να τους πληρώνουν οι πιστοί και το κράτος να μην ανακατεύεται καθόλου. Θες άνθρωπέ μου να πηγαίνεις να ανάβεις κεριά και να κάνεις γάμους; Μπράβο, εγώ όχι οπότε πλήρωσέ τα μόνος σου. Ομοίως και με τους μισθούς των παπάδων. Δεν σου λέω να μην πληρώνονται, κάπως πρέπει να ζήσουν. Αλλά όχι από το κράτος, γιατί δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοί.

Ας βάλουν τιμοκαταλόγους, λειτουργία Κυριακής τόσα ευρώ, γάμος τόσα ευρώ, βάφτιση τόσα ευρώ. Έτσι θα βγάζουν τους μισθούς και τα έξοδα της εκκλησίας και θα μπορούν να φορολογηθούν μια χαρά (να κόβουν κι αποδείξεις όμως). Δεν κάνω πλάκα κι ούτε το λέω ειρωνικά. Καταλαβαίνω πως εσύ και πολλοί άλλοι θέλετε εκκλησίες, το σέβομαι και το δέχομαι, θα πρέπει να τις πληρώνετε μόνοι σας όμως.

Αυταάααααα. Ναούς όκ, οτιδήποτε άλλο ΟΧΙ. Γιατί δεν είναι δουλειά της εκκλησίας να έχει οτιδήποτε άλλο. Πολύ απλά.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

apostaths

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΠΙΖΝΕΣ. ΤΙ ΣΚ@Τ@ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ;;;

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Εξάλλου από την στιγμή που οι τράγοι αμείβονται από το κράτος (από λεφτά δικά μου και όλων των υπολοίπων ελλήνων φορολογουμένων) κάθε άλλο παρά πρόβλημα διαβίωσης έχουν.

Θα πρέπει να σταματήσουν να αμείβονται από το κράτος. Δεν έχω λόγο να τους πληρώνω. Ας βρουν άλλους τρόπους να ζήσουν.

mpamiatzis
πρεπει να μελετησουμε απο που προερχαιται η περιουσια της ελλαδος
3) δωρεες πιστων
Το μόνο που μπορώ να δεχτώ. Που και πάλι, αν ήταν σωστή η εκκλησία θα παρότρυνε τους πιστούς τις δωρεές να τις κάνουν σε άτομα που έχουν ανάγκη κι όχι στην εκκλησία... Τέλος πάντων, όπως την βρίσκει ο καθένας.
τωρα κατα ποσον ειναι δικαιο, και ηθικο ενας οργανισμος , μια εταιρια να παρασητει εις βαρος του ελληνικου, του τουρκικου(εχουν χρυσοβουλα και στην τουρκια) και του παλαιστινιακου-εβραϊκου λαου τι να σας πω.
Κι ειδικά όταν το παίζουν ηθικοί και διδάσκουν αυτά που διδάσκουν. Εκεί με τρελαίνουν!!!!!!
Ετσι ερχονται και λενε καποιοι οτι αν παρουμε (το ελληνικο κρατος απο την εκκλησια) θα μπορουν και οι τουρκοι και οι εβραιοι να παρουν τα δικα τους...
Να τα πάρουν!!!!!!!!! Κανονικά η εκκλησία θα έπρεπε να τα παραχωρήσει μόνη της, έτσι θα ήταν τουλάχιστον κοντά στο πνεύμα των όσων λέει...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Περί εκκλησιαστικής περιουσίας ο λόγος... τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Εδώ κολάει γάντι το "δε ξέρουν τι έχουν"! Ούτε οι ίδιοι δε μπορούν να υπολογίσουν τι έχουν στην κατοχή τους.

Μια απλή αναφορά: 1987 νόμος Τρίτση που προβλέπει να περιέλθει η περιουσία της εκκλησίας στο κράτος με την εκκλησία να κρατάει ένα μέρος για να καλύψει τις ανάγκες της. 8 μονές καταφεύγουν στο ευρωπαϊκό δικαστήριο λέγοντας ότι το κράτος προσπαθεί να τους πάρει περιουσία 7,64 τρισεκατομμύρια δραχμές(!!!) Οι ίδιες οι μονές αποτιμήσανε την περιουσία τους σε αυτό το αστρονομικό νούμερο. Προσέξτε τους αριθμούς: 1987, 8 μονές, 7,64 τρις. Στο δικαστήριο δικαιωθήκανε. Δηλαδή, πόση μπορεί να είναι σήμερα η περιουσία των χιλιάδων μοναστηριών και ναών στην Ελλάδα;

Ο αντίλογος της εκκλησίας είναι κάτι ιδρύματα που έχουνε φτιάξει και σισύτεια για τους φτωχούς; Όπως αντιλαμβάνεστε το "όποιος έχει 2 χιτώνια να δίνει το 1" παραφράζεται από την εκκλησία σε "όποιος έχει 2 χιτώνια τα κάνει 5 ή 10 ή 20 και δίνει πίσω το 1" κάνοντας πράξη το "αγαπάτε αλλήλους".

Μετά από όλα αυτά αναρωτιέται κανείς πρώτον τι δουλειά έχει όλη αυτή η περιουσία στα χέρια της εκκλησίας που έχει μοναδική ιερή αποστολή να κηρύττει το "λόγο του θεού" και δεύτερον που θα πάνε όλοι αυτοί στην περίπτωση που πράγματι υπάρχει θεός;! Στον παράδεισο ή στην κόλαση; Τελικά οι της εκκλησίας πρέπει να είναι οι πρώτοι που πιστεύουνε ότι δεν υπάρχει θεός διότι διαφορετικά.... την γ@#$%#σανε!
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Απάντηση