Αφοπλιστικά ερωτήματα προς τους άθεους;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Φάνης Σέμπρος
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 12 Φεβ 2010 00:44
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Καρδίτσα

έστω και μισό χρόνο μετά [τώρα εντόπισα το φόρουμ]
επιτρέψτε μου αν θέλετε ένα σχόλιο σε αυτό:

" sinneR έγραψε:

εσείς μπορείτε να είστε 100% σίγουροι οτι δέν υπάρχει?
"

δεν θυμάμαι αν το διάβαζα στον Ντώκινς ή στον Μισέλ Ονφρέ [Πραγματεία περί αθεολογείας - εκδ. εξάντας ] ή κάπου αλλού... στο περίπου έλεγε πως αν εγώ ισχυριστώ οτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει πίσω σου ένας ροζ ελέφαντας, ΕΓΩ ειμαι αυτός που θα πρέπει να το αποδείξει, όχι εσυ να αποδείξεις την μή-ύπαρξη!

κάτι ανάλογο είπε και η "Ιοκάστη", περι ροζ-μωβ ελεφάντων και έξυπνων μελιτζανων.

Τέλος, με την ίδια λογική, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε 100% την τσαγιέρα του Μπέρτραντ Ράσελ.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Η τσαγιέρα για την οποία μιλάει ο Russell υπάρχει*!Εϊναι δική μου και την πέταξα με τόση δύναμη (ήθελα να πετύχω μερικούς,μερικούς από δω μέσα-όχι δεν εννοώ εσένα Radi) που μπήκε σε τροχιά γύρω από τον Κρόνο.Έκτοτε ο Bertrand αφήνει όλο υπονοούμενα γιατί θέλει να μου την καβατζώσει αλλά δεν θα του περάσει.
*Ορίστε και η απόδειξις (επιστημονικόν!).Κάντε κλίκ (με το mouse όχι με το στόμα ρε!) για μεγέθυνση.
Εικόνα
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Φάνης Σέμπρος έγραψε: δεν θυμάμαι αν το διάβαζα στον Ντώκινς ή στον Μισέλ Ονφρέ [Πραγματεία περί αθεολογείας - εκδ. εξάντας ] ή κάπου αλλού... στο περίπου έλεγε πως αν εγώ ισχυριστώ οτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει πίσω σου ένας ροζ ελέφαντας, ΕΓΩ ειμαι αυτός που θα πρέπει να το αποδείξει, όχι εσυ να αποδείξεις την μή-ύπαρξη!

κάτι ανάλογο είπε και η "Ιοκάστη", περι ροζ-μωβ ελεφάντων και έξυπνων μελιτζανων.

Τέλος, με την ίδια λογική, δεν μπορούμε να αποκλείσουμε 100% την τσαγιέρα του Μπέρτραντ Ράσελ.
η ύπαρξη του θεού δέν είναι τόσο παράλογη όσο η ύπαρξη ενός ρόζ ελέφαντα πίσω σου,
η ύπαρξη του θεού είναι κάτι που εξηγεί πολλά πράγματα, και δίνει νόημα στην ύπαρξη του σύμπαντος.
επομένος η πίστη στον θεό είναι κατα κάποιο τρόπο ''λογική''.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:η ύπαρξη του θεού είναι κάτι που εξηγεί πολλά πράγματα, και δίνει νόημα στην ύπαρξη του σύμπαντος.
επομένος η πίστη στον θεό είναι κατα κάποιο τρόπο ''λογική''.
Με τον ίδιο ακριβώς συλλογισμό, λογική είναι και η ύπαρξη του Δια, του Απόλλωνα, της Αφροδίτης, του Αρη, του Θωρ, του Οντιν, του Λόκι (ο αγαπημένος μου), του ǃXu, του...του...του...
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Η τσαγιέρα για την οποία μιλάει ο Russell υπάρχει*!Εϊναι δική μου και την πέταξα με τόση δύναμη (ήθελα να πετύχω μερικούς,μερικούς από δω μέσα-όχι δεν εννοώ εσένα Radi) που μπήκε σε τροχιά γύρω από τον Κρόνο.Έκτοτε ο Bertrand αφήνει όλο υπονοούμενα γιατί θέλει να μου την καβατζώσει αλλά δεν θα του περάσει.
*Ορίστε και η απόδειξις (επιστημονικόν!).Κάντε κλίκ (με το mouse όχι με το στόμα ρε!) για μεγέθυνση.
Εικόνα
Η φωτό είναι λίγο παλιά, καθώς αυτή την εποχή η τσαγιέρα έχει κλίση (ως προς το στόμιό της) 32° 44' 14" με το επίπεδο της εκλειπτικής :geek:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Geysser έγραψε: Με τον ίδιο ακριβώς συλλογισμό, λογική είναι και η ύπαρξη του Δια, του Απόλλωνα, της Αφροδίτης, του Αρη, του Θωρ, του Οντιν, του Λόκι (ο αγαπημένος μου), του ǃXu, του...του...του...
ακόμα και τότε που οι άνθρωποι πίστευαν οτι υπήρχαν αυτές οι θεώτητες, η ιδέα του ενός θεού υπεράνω όλων και δημιουργού του σύμπαντος υπήρχε.

Αναξίμανδρος (610-547 π.χ.)

Τό ἄπειρον ἀγέννητον καί ἄφθαρτον ἀρχή τῶν ἄλλων δοκεῖ εἶναι καί περιέχειν ἅπαντα καί πάντα κυβερνᾶν... καί τοῦτον εἶναι τό θεῖον, ἀθάνατον καί ἀνώλεθρον.

Ξενοφάνης (570-475 π.χ.)

Εἷς θεός, μέγιστος, οὔτε δέμας θνητοῖσιν ὁμοίιος οὐδέ νόημα - οὗλος ὁρᾷ, οὗλος δέ νοεῖ, οὗλος δέ τ' ἀκούει - αἰεί δέ ταυτῷ μίμνει κινούμενος οὐδέν, φρενί δέ πάντα κραδαίνει.

[ Ένας είναι ο Θεός, μέγιστος, και δεν μοιάζει ούτε στο σώμα ούτε στη νόηση με τους θνητούς, όλα τα βλέπει , τα νοεί, τα ακούει. Και ενώ αιώνια παραμένει έξω από την κίνηση του σύμπαντος (έξω δηλ. από την γένεση και την φθορά του κόσμου) με το νου του κινεί τα σύμπαντα. ]

Αριστοτέλης

Ἕνα τόν θεόν προσήκειν εἶναι.
Και το αιτιολογεί ως εξής:
Εἰ γάρ μή (εἶναι ἕν), κρατεῖν ἄν καί κρατεῖσθαι ὑπ' ἀλλήλων τά μέρη θεοῦ (ὄντα), ὅπερ ἀδύνατον.

[Εάν δεν είναι ένα το θείον, αλλά χωρισμένο σε πολλά, δηλ. σε θεότητες, τότε άλλοτε θα ήταν κυρίαρχο και άλλοτε κυριαρχούμενο, πράγμα που είναι λογικώς αδύνατο.]

Παρμενίδης (540-470 π.χ.)

Αναφέρει ότι το θείο ἀγέννητον καί ἀνώλεθρον ἐστιν -οὗλον, μονογενές τε καί ἀτρεμές ἤδ' ἀτέλεστον, δηλ. είναι αγέννητο και άναρχο - ολόκληρο μέσα στον εαυτό του, μονογενές, μη υποκείμενο σε κίνηση.

Εμπεδοκλής (494-404 π.χ.)

Φρήν ἱερή καί ἀθέσφατος ἔπλετο μοῦνον... φροντίσει κόσμον ἅπαντα καταΐσουσα θοῇσιν

[Πνεύμα ιερό και ανέκφραστο (ο θεός), διατρέχει και φροντίζει τον κόσμο μόνον με το πνεύμα του]
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Ωραία όλ'αυτά, αλλά φυσικά δεν πιστεύεις στην υπαρξη κανενός από αυτούς, έτσι δεν είναι;
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Sinner το 'μυστήριο' της συνείδησης, αλλιώς, το φαινόμενο της αυξημένης συνειδητότητας στο είδος μας μπορεί κάποιος να το εξερευνήσει ποικιλοτρόπως.

Εσυ που ακριβώς τοποθετείς το θεο για να ερμηνεύσεις/εξηγήσεις τη συνείδηση?

για μένα είναι λίγο πολύ έτσι:

συνείδηση ----> δεος αυτοσυνείδησης ----> θρησκευτικό δεος

[στα τοξάκια ταιριάζουν διάφοροι πιθανοί καταλύτες, αλλά ας το αφήσουμε απλό]

δηλαδή η αυξημένη συνειδητότητα δημιούργησε αποκαλύψεις αλλά και δεός, ο θεός δημιουργήθηκε εξαιτίας της εξέλιξης του εγκεφάλου μας και όχι το αντίστροφο, έχουμε αποδείξεις για αυτό.

Άρα είναι ψιλο-αυθαίρετο να θεωρούμε οτι η συνείδηση είναι κάτι τόσο θαυμαστό που μόνο ένας θεϊκός δημιουργός μπορούσε να την δημιουργήσει και μάλιστα οτι αυτό είναι και η μόνη 'λογική' εξήγηση. [περιμένω λοιπόν να μου δείξεις τη λογική]
η ύπαρξη του θεού είναι κάτι που εξηγεί πολλά πράγματα, και δίνει νόημα στην ύπαρξη του σύμπαντος.
όπως ? για πως τι εξηγεί ο θεός που δε μπορεί να εξηγηθεί αλλιώς ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΑ και πειστικα... και ποιές από αυτές τις [δικές σου] εξηγήσεις κατά τη γνώμη σου δίνουν νόημα στην ύπαρξη του σύμπαντος.
επομένος η πίστη στον θεό είναι κατα κάποιο τρόπο ''λογική''.
αυτό το δέχομαι αλλά οχι ως 'λογική', θα έλεγα είναι ένα 'λογικό εξελικτικό treat', λογικό που το αναπτύξαμε ως όντας δηλαδή, πιθανόν, έτσι για να μπω λίγο και στο μάτι του dtango, όλο με τους επιστημονιστές τα βάζω, αν δεν είχαμε αναπτύξει αυτό το θρησκευτικό δεός να είμασταν πολύ πίσω σήμερα. Ίσως και όχι. Ποιός ξέρει?
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

ΔΥΟ ΚΟΡΑΝΙΚΑ ΕΔΑΦΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΙΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΘΕΙΣΜΟ

بـسـم الله والحـمـد لله والـصلاة والـسـلام عــلى رسـول الله، وبـعـد


Ο Ύψιστος λέει:


أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَيْرِ شَيْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ

Ή μήπως δημιουργήθηκαν από το τίποτε; ή μήπως οι ίδιοι είναι οι δημιουργοί; (του εαυτού τους;)[Κοράνι 52:35]

Επίσης:


أَمْ خَلَقُوا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بَل لَّا يُوقِنُونَ
Ή μήπως έπλασαν τους ουρανούς και τη γη; Όχι! (απλούστατα) δεν είναι βέβαιοι
[Κοράνι 52:36]

Είναι αδύνατον το Σύμπαν να ξεκίνησε να υπάρχει από μόνο του; Το τίποτα δεν μπορεί να φέρει κάτι όπως αναφέρει και το Κορανι.


Το θράσος του άθεου:

Ο Ύψιστος λέει:

خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Έπλασε τον άνθρωπο από μια σταγόνα σπέρματος, κι αλίμονο! αυτός ο ίδιος (ο άνθρωπος) έγινε ανοικτός ανταγωνιστής.
(Κοράνι 16:4)

Επίσης:


أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Μα δεν βλέπει ο άνθρωπος, ότι Εμείς είμαστε που τον έχουμε δημιουργήσει από ένα σπέρμα; (Κι όμως) να τον (που στέκεται) σαν φανερός (δημόσιος)αντίπαλος!
(Κοράνι 36:77)

Το Κοράνι αναφέρει τον «ανταγωνιστή» και τον «αντίπαλο». Ο ανταγωνιστής είναι αυτός που με αλαζονεία και καύχημα προσπαθεί να μοιάσει στον Θεό. Σε αυτά τα άτομα που νομίζουν ότι με την δύναμη τους τα έχουν όλα ο Αλλάχ ο Ύψιστος τους αναιρεί κάνοντας αναφορά στο υλικό από όπου προήρθαν. Το Σπέρμα! Από σπέρμα έγιναν, όπως όλοι μας, από μια ταπεινή ουσία, και τώρα στέκεται με θράσος σαν αντίπαλος αρνητής (άθεος) με τις πράξεις του και τα πιστεύω του.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ



Εντυπωσιακό βίντεο του BBC δείχνει πως σχηματίζεται το πρόσωπο ενός εμβρύου. Η παραγωγή έγινε από τη σειρά του καναλιού “Inside the Human Body” και το animation έχιε βασιστεί σε σαρώσεις αναπτυσσόμενου εμβρύου.

Στο βίντεο παρατηρούμε πως αναπτύσσονται και παίρνουν μορφή τμήματα του προσώπου τα οποία ενώνονται σαν παζλ μόλις τρεις μήνες μετά από τη σύλληψη.

Τα τρία τμήματα του παζλ συναντώνται στη μέση του επάνω χείλους του εμβρύου, δημιουργώντας το αυλάκι που είναι η απόσταση μεταξύ μύτης και στόματος”, σημειώνει ο Michael Mosley του BBC.

Ήταν ένας εφιάλτης για δομές όπως η μύτη και ο ουρανίσκος που δεν υπήρχαν για το animation”, σημειώνει ο ερευνητής David Barker.

Ο σχηματισμός τους είναι μια πολύπλοκη διαδικασία ανάπτυξης και σύντηξης των κινούμενων πλακών των ιστών”.

Όλη αυτή η εντυπωσιακή διαδικασία συμβαίνει στη μήτρα μεταξύ των δύο και τριών μηνών κύησης”, τονίζει ο Mosley. “Εάν δεν συμβεί τότε, δε θα συμβεί ποτέ”, καταλήγει (Πηγή: News247)

«Σας δημιουργεί μέσα στις μήτρες των μητέρων σας – σε φάσεις – η μια μετά την άλλη, μέσα σε τρία σκοτεινά περικαλύμματα. Αυτός είναι ο ΑΛΛΑΧ, ο Κύριος σας. Σ’ αυτόν ανήκει η Κυριαρχία. Δεν υπάρχει θεός παρά μόνον Αυτός. Πώς – λοιπόν -παραστρατείτε από το Δρόμο Του;» (Κοράνι, 39:6)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Ύψιστος λέει:

أَمْ خُلِقُوا مِنْ غَيْرِ شَيْءٍ أَمْ هُمُ الْخَالِقُونَ

Ή μήπως δημιουργήθηκαν από το τίποτε; ή μήπως οι ίδιοι είναι οι δημιουργοί; (του εαυτού τους;)[Κοράνι 52:35]

Επίσης:

أَمْ خَلَقُوا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بَل لَّا يُوقِنُونَ
Ή μήπως έπλασαν τους ουρανούς και τη γη; Όχι! (απλούστατα) δεν είναι βέβαιοι [Κοράνι 52:36]

Είναι αδύνατον το Σύμπαν να ξεκίνησε να υπάρχει από μόνο του; Το τίποτα δεν μπορεί να φέρει κάτι όπως αναφέρει και το Κορανι.
Ποιος δημιούργησε τον Θεο ?

Γιατί πρέπει να ακούσουμε το κοράνι σε αυτό ?
Ο Ύψιστος λέει:

خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Έπλασε τον άνθρωπο από μια σταγόνα σπέρματος, κι αλίμονο! αυτός ο ίδιος (ο άνθρωπος) έγινε ανοικτός ανταγωνιστής. (Κοράνι 16:4)

Επίσης:

أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Μα δεν βλέπει ο άνθρωπος, ότι Εμείς είμαστε που τον έχουμε δημιουργήσει από ένα σπέρμα; (Κι όμως) να τον (που στέκεται) σαν φανερός (δημόσιος)αντίπαλος! (Κοράνι 36:77)

Το Κοράνι αναφέρει τον «ανταγωνιστή» και τον «αντίπαλο». Ο ανταγωνιστής είναι αυτός που με αλαζονεία και καύχημα προσπαθεί να μοιάσει στον Θεό. Σε αυτά τα άτομα που νομίζουν ότι με την δύναμη τους τα έχουν όλα ο Αλλάχ ο Ύψιστος τους αναιρεί κάνοντας αναφορά στο υλικό από όπου προήρθαν. Το Σπέρμα! Από σπέρμα έγιναν, όπως όλοι μας, από μια ταπεινή ουσία, και τώρα στέκεται με θράσος σαν αντίπαλος αρνητής (άθεος) με τις πράξεις του και τα πιστεύω του.
Ο Αλλαχ μας δημιούργησε από σπέρμα ? Που το βρήκε ?

Από που προκύπτει ότι ο Αλλαχ μας έπλασε με μια σταγόνα σπέρμα ? Τον Αλλαχ ποιος τον έπλασε ?

Η χαμηλή μου καταγωγή μου απαγορεύει το να ασκήσω κριτική η να έχω άποψη για κάποιον υψηλότερης καταγωγής ?

Γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει τι λέει το κοράνι για αυτό το θέμα ?


Γιατί όλοι οι θρήσκοι ανεξαρτητου θρησκείας χρησιμοποιείτε τα ίδια επιχειρήματα για να αποδείξετε διαφορετικούς θεούς ?
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναιρούν τον αθεϊσμό; Σοβαρά; Καταλαβαίνεις ότι όλ' αυτά τα ωραία "επιχειρήματα", τα οποία, επαναλαμβάνω, έχουν χρησιμοποιηθεί πολλάκις κι εδώ και αιώνες, έχουν ομοίως καταρριφθεί όλα πολύ εύκολα ως εντελώς προκατειλημμένα ή επιπέδου μικρών παιδιών; Πρέπει να προσπαθήσεις πάααααρα πολύ περισσότερο για να επιτρέπεις στον εαυτό σου το θράσος να μιλάει εδώ μέσα για αναιρέσεις. Αυτά που εσένα σου φαίνονται "επιχειρήματα", σε μας φαίνονται τουλάχιστον αστεία. Υποτιμάς πρωτίστως τη δική σου νοημοσύνη, και μετά τη δική μας. Αν, δε, το πρώτο σκέλος δεν ισχύει, και πραγματικά τα θεωρείς αυτά επιχειρήματα, σημαίνει ότι η προκατάληψη επιβεβαίωσής σου έχει φυλακίσει τη νοημοσύνη σου στο συγκεκριμένο ζήτημα. Δεν πειράζει. Συμβαίνει σε όλους τους πιστούς, μη νιώθεις μειονεκτικά.

Το δε βίντεο τι σχέση έχει πάλι; Κανονικά κάθε απάντησή μου προς εσένα πρέπει ν' αρχίζει και να τελειώνει με πολλά :facepalm: .

Ξέρεις, ο τίτλος του νήματος μιλάει για αφοπλιστικά ερωτήματα, όχι μωρουδίστικα.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Υποτίθεται το Κοράνι περιγραφή επακριβώς τα στάδια ανάπτυξης ενός εμβρύου στην μήτρα. Γενικά κυκλοφορεί η αντίληψη ανάμεσα σε πόλους νεοφώτιστους μουσουλμάνους ότι το κοράνι μέσα έχει πολλές επιστημονικές ανακαλύψεις που ήταν αδύνατον να γνωρίζουν εκείνη την εποχή.

Εγώ σε αυτό έχω να πω ότι oi υποτιθέμενες περιγραφές στο Κορανι μονο συγκεκριμένες δεν μπορούν να θεωρηθούν και κάποιες από αυτές πιστεύω δεν ήταν και αδύνατον να είναι γνωστες. Το ότι το έμβρυο αναπτύσσεται σε στάδια πιστεύω μπορουσαν να το γνωρίζουν, αρκεί να βλέπανε έμβρυα από αποβολές σε διαφορετικούς μήνες και το προφανές γεγονός ότι κάτι μεγαλώνει εκεί μέσα σιγά σιγά.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα για το πρόσωπο δεν προκύπτει κάποια άμεση σύνδεση και από ότι ξέρω υπάρχουν και διχογνωμίες για τις μετάφρασης συγκεκριμένων λέξεων (όχι στο συγκεκριμένο αλλα γενικά).

Το Κοράνι λέει, όπως μας το αποδίδει ο Ali, ότι αναπτυσσόμαστε σε στάδια (big deal) σε 3 σκοτεινά περικαλύμματα. Το περικάλυμμα είναι κάτι που καλύπτει κατι αλλο (εάν δεν με απατάει το λεξιλόγιο μου), το video δεν λέει πουθενά τίποτα για περικαλύμματα αλλα μιλάει για 3 μέρη του προσώπου τα οποια αναπτύσσονται και δημιουργούν το τελικό αποτέλεσμα, η λέξη puzzle μάλιστα χρησιμοποιείτε μεταφορικά και όχι κυριολεκτικά καθώς αυτά τα μέρη δεν αποτελούν ξεχωριστά τμήματα ασύνδετα το ένα με το άλλο που ξαφνικά ενώνονται αλλα ένα μέρος του συνόλου.

Η σύνδεση του video με το συγκεκριμένο κομμάτι είναι αστήρικτη και οφείλω να παρατηρήσω ότι για ακόμη μια φορα σε ένα ακόμα ιερό βιβλίο ο θεός για κάποιον λόγο αποφεύγει να περιγράψει επακριβώς αυτά τα πράγματα αλλα χρησιμοποιεί διφορούμενες έννοιες και πρότασης και αφήνει στους ανθρώπους να τις κάνουν λάστιχο και να τις φορέσουν όπου χρειάζεται κάθε εποχή ανάλογα με την τότε επιστημονική ανακάλυψη.

Αυτό δημιουργεί ένα ερώτημα. Οι μεγάλοι σοφοι του Ισλαμ (με τις ευχές σε παρενθεσης) πως ερμηνεύανε αυτά τα κομμάτια πριν τις επιστημονικές ανακαλύψεις στις οποιες τώρα αποδίδονται ? Λέγανε δεν ξέω τι εννοεί εκεί το κοράνι ? Δεν νομίζω, είμαι σίγουρος ότι τα ερμηνεύανε και τα εξηγούσανε κάπως και εφόσον η μεγάλη ανακάλυψη δεν έγινε εδω και αιώνες προκύπτει ότι η ερμηνεία τους ήταν λανθασμένη. Άρα αυτοι οι μεγάλοι σοφοι κάνανε λάθος ?

Ο Μωάμεθ όταν έλεγε στους πιστούς του τι εννοεί σε αυτό το σημείο το Κοράνι γιατί δεν τους έλεγε ότι εννοεί ότι το πρόσωπο του μωρού στην μητρα δημιουργείται από 3 μέρη που αλλάζουν και δημιουργούν το τελικό αποτέλεσμα και έπρεπε να περιμένουμε μέχρι τον 21 αιώνα για να το ανακαλύψουμε ? Γιατί εφόσον δεν το γνωρίζαμε μέχρι προσφατα (σχετικα) είναι βέβαιο ότι και ο μεγάλος προφήτης Μωάμεθ έδινε κάποια άλλη διαφορετική εξήγηση στο απόσπασμα και εκανε λαθος, η δεν ήταν τόσο σοφός και έλεγε "Δεν ξέρω τι εννοεί, έτσι μου το είπε ο Αλλαχ παιδιά έτσι το μεταφέρω". Έκανε λάθος ο μεγάλος σοφός προφήτης Μωαμεθ ?

Εάν αύριο κάποια επιστημονική ανακάλυψη ακύρωση η εμβαθύνει κάποια σημερινή ανακάλυψη (όπως συμβαίνει πολλές φορες) το Κοράνι τι θα κάνει ? Θα αλλάξει την ερμηνεία τις επιστημονικής αποκάλυψης στους στίχους του ? Όσοι έβλεπαν την παλιά επιστιμονικη ανακάλυψη στους στοιχούν έκαναν λάθος και αυτοι που βλέπουν την καινούργια έχουν δίκιο ?
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Μετά από τέτοιες μαλακίες λέω να αναθεωρήσω την αθεΐα μου και να το ρίξω στην Αναλλαχία.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Να πας και στα απαλ(λ)άχια όρη... :mrgreen:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Πάντως αλή, τέτοιες ηλιθιότητες δεν είναι καλό για την πίστη σου να τις προβάλεις για επιχειρήματα.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:Γιατί όλοι οι θρήσκοι ανεξαρτητου θρησκείας χρησιμοποιείτε τα ίδια επιχειρήματα για να αποδείξετε διαφορετικούς θεούς ?
Δεν πρόκειται για διαφορετικούς. Θεός, Αλλάχ και Γιαχβέ είναι το ίδιο φανταστικό πρόσωπο, που όμως το ποίμνιό του χρησιμοποιεί διάφορα nickname, σαν καλό τρολ που είναι, για να μπερδεύει τους άθεους.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Το γνωρίζω.

Εννοούσα διαφορετικές θεολογικές άποψης/θρησκείες, έπρεπε να το κάνω πιο σαφές
John
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 08 Ιουν 2013 22:15
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
Ο Ύψιστος λέει:

خَلَقَ الْإِنسَانَ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Έπλασε τον άνθρωπο από μια σταγόνα σπέρματος, κι αλίμονο! αυτός ο ίδιος (ο άνθρωπος) έγινε ανοικτός ανταγωνιστής. (Κοράνι 16:4)

Επίσης:

أَوَلَمْ يَرَ الْإِنسَانُ أَنَّا خَلَقْنَاهُ مِن نُّطْفَةٍ فَإِذَا هُوَ خَصِيمٌ مُّبِينٌ
Μα δεν βλέπει ο άνθρωπος, ότι Εμείς είμαστε που τον έχουμε δημιουργήσει από ένα σπέρμα; (Κι όμως) να τον (που στέκεται) σαν φανερός (δημόσιος)αντίπαλος! (Κοράνι 36:77)

Το Κοράνι αναφέρει τον «ανταγωνιστή» και τον «αντίπαλο». Ο ανταγωνιστής είναι αυτός που με αλαζονεία και καύχημα προσπαθεί να μοιάσει στον Θεό. Σε αυτά τα άτομα που νομίζουν ότι με την δύναμη τους τα έχουν όλα ο Αλλάχ ο Ύψιστος τους αναιρεί κάνοντας αναφορά στο υλικό από όπου προήρθαν. Το Σπέρμα! Από σπέρμα έγιναν, όπως όλοι μας, από μια ταπεινή ουσία, και τώρα στέκεται με θράσος σαν αντίπαλος αρνητής (άθεος) με τις πράξεις του και τα πιστεύω του.
Ο Αλλαχ μας δημιούργησε από σπέρμα ? Που το βρήκε ?

Από που προκύπτει ότι ο Αλλαχ μας έπλασε με μια σταγόνα σπέρμα ? Τον Αλλαχ ποιος τον έπλασε ?
Μαλακίας, το Ανάγνωσμα, Πρόσχωμεν!
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτό, που οι όλοι οι πιστοί, όλων των θρησκειών, προβάλουν τα ιερά τους βιβλία σαν επιχείρημα για την ύπαρξη του θεού τους, είναι πραγματικά απίστευτο!

Αγαπητέ Αλή και λοιποί θειστές παντών των θρησκειών: Το ότι κάποιος, κάποτε, ένα βράδυ με φεγγάρι έγραψε πέντε βλακείες σε ένα βιβλίο, βρήκε και 5-10 που τον πίστεψαν και αργότερα αυτοί οι 5-10 γεννοβόλησαν, κατάκτησαν, προσηλύτισαν με αποτέλεσμα η όποια θρησκεία μετά από χιλιάδες χρόνια να έχει σήμερα κάποια εκατομμύρια οπαδών, δεν είναι επιχείρημα το βιβλίο που έγραψε.

Επιχείρημα είναι κάτι που μπορεί να είναι μετρήσιμο, αντικειμενικά αποδεκτό και αποδεικτέο. Οσο μας φέρνετε επιχειρήματα απο τις βλακείες που γράφουν τα "ιερά" σας βιβλία, τόσο πιο γελοίοι φαίνεστε στα μάτια μας.

Με την ίδια λογική ο καθένας απο εμάς μπορεί να ιδρύσει θρησκεία, να γράψει 5 βλακείες, να βρει και 10 πιστούς να τον ακολουθούν και να αναφέρεται στις βλακείες που εμπνεύστηκε, ως επιχειρήματα
Απάντηση