Ήσασταν πάντα άθεοι;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν έχω πάει ποτε εκκλησια μονος μου, μονο με το σχόλιο οποτε από όταν τελειωσε το σχόλιο δεν έχω πάει εκκλησια (4-5 χρονια)

Επίσης δεν έχω πάει ποτε να πάρο το άγιο φως ούτε σε επιτάφιο ούτε σε τίποτα παρόμοιο. αν και τα τελευταία θα τα έκανα καθαρά και μονο για την εμπειρία
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

εγω δεν εχω πει νομιζω.. οι γονεις μου ναι μεν πιστευουν (η μανα μου σιγουρα ο πατερας μου δεν ειμαι τοσο σιγουρη δεν εχει τυχει να το συζητησουμε :P ) ποτε δεν ηταν ιδιαιτερη φαν. εκκλησια μια φορα το χρονο στην ανασταση κ αυτη 10 λεπτα πριν το χριστος ανεστη , αντε καναν επιταφιο κ σε καμια βαφτιση η γαμο να πηγαιναμε.
ε πολυ απλα μεγαλωνοντας δεν εβρισκα κατι λογικο στη θρησκεια...
svoin έγραψε:Εγώ δεν έχω πάει ποτε εκκλησια μονος μου, μονο με το σχόλιο οποτε από όταν τελειωσε το σχόλιο δεν έχω πάει εκκλησια (4-5 χρονια)

Επίσης δεν έχω πάει ποτε να πάρο το άγιο φως ούτε σε επιτάφιο ούτε σε τίποτα παρόμοιο. αν και τα τελευταία θα τα έκανα καθαρά και μονο για την εμπειρία
εγω θελω να παω του χρονου στην ανασταση και να φτιαξω μια λαμπαδα μολοτωφ. θα εχει πολυ φαση.. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχικια η εμα :D μεχρι στιγμης γινονται καλες αντιπαραθεσεις στο φορουμ με αρεσει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεννήθηκα χωρίς να ξέρω τι σημαίνει πίστη, χωρίς να πιστεύω σε κάτι συγκεκριμένο (θεωρώ πως αυτό είναι η "πραγματική μορφή της αθεΐας", να ΜΗΝ πιστεύεις κάτι, όχι να πιστεύεις κάτι με βάση την άρνηση κάποιου άλλου "πράγματος"), και μέχρι να αρχίσω να ακούω τα παραμύθια που μου έλεγαν, ακόμα και βαπτισμένη, ημουν άθεη.

Φυσικά η πλύση εγκεφάλου ήταν απολύτως πετυχημένη, δεν πίστευα απλά, πίστευα ΦΑΝΑΤΙΚΑ, δεν δίσταζα να κάνω το σταυρό μου όπου κι αν βρισκόμουν, να πιστεύω ΤΑ ΠΑΝΤΑ περί Θεού, δαιμόνων, Διαβόλου, και να διάβαζα και Βίους Αγίων, και μάθαινα και προσευχές απ'έξω.


Πρίν 2 χρόνια περίπου "άνοιξαν τα μάτια μου" και είδα πως πίστευα αρλούμπες.

Αυτά
:D
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια, θα βοηθουσε ομως να μας ελεγες και τι ηταν αυτο πριν 2 χρονια που σε εκανε να αλλαξεις ετσι απλα για την συζητηση καλη μου αν βεβαα θελεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Η γονείς μου δεν είναι φανατικοί πιστη, πιστεύουν στον θεο αλλα δεν ακουλουθούν κάποια συγκεκριμένη θρησκεία. Όταν ήμουν μικρός δεν μου πέρασαν τον θεο "σοβαρά" (να με κάνουν να πιστέψω στον θεο) αλλα ανάμεσα από τις άλλες ιστορίες που λένε στα παιδιά (άγιος βασίλης, μπαμπούλας κτλ) οποτε όταν ήμουνα μικρός πίστευα στον θεο όπως πίστευα στον άγιο βασίλη. Όταν έφτασα στην ηλικία που μπορούσα να διαμορφώσω δικοίμου άποψη για τα πράμα έγινα αγνωστικιστής και σε διαρκή σκέψη πάνω στο θέμα. Στα 15 μου κατέληξα ότι δεν υπάρχει θεός, δεν συνέβη κάτι σε αυτή την ηλικία ώστε να καταλήξω σε αυτό το συμπέρασμα απλά μετά από τόσο σκέψη τοτε έφτασα σε συμπέρασμα.

Οποτε υποθέτω ποτε δεν πίστεψα πραγματικά στον θεο και έφτασα στην αθεΐα από μονος μου χωρίς να έχω αθεϊστές/φανατικά θεϊστές γονείς να με καθοδηγήσουν
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

δεν ήμουν πάντα άθεη. Στο δημοτικό πίστευα και προσευχόμουν. Φόραγα και σταυρό κ φυλαχτό με τίμιο ξύλο(!). Η μάνα μου με πήγαινε για εξομολογήσεις, κοινωνίες και σε μοναστήρια... Ώσπου πέταξα την εξής ατάκα: "Ωραία είναι εδώ στο μοναστήρι, θα ήθελα να ήμουν κ εγώ μοναχή!". Οπότε τα μοναστήρια κόπηκαν μαχαίρι!! Τα υπόλοιπα όμως συνεχίστηκαν κανονικά! Στο γυμνάσιο άρχισα να σκέφτομαι "μα τι μλκιες είναι όλα αυτά?" και αντιδρούσα με την όλη κατάσταση. Σταδιακά οδηγήθηκα στην αθεΐα!
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

psyche έγραψε:δεν ήμουν πάντα άθεη. Στο δημοτικό πίστευα και προσευχόμουν. Φόραγα και σταυρό κ φυλαχτό με τίμιο ξύλο(!). Η μάνα μου με πήγαινε για εξομολογήσεις, κοινωνίες και σε μοναστήρια... Ώσπου πέταξα την εξής ατάκα: "Ωραία είναι εδώ στο μοναστήρι, θα ήθελα να ήμουν κ εγώ μοναχή!". Οπότε τα μοναστήρια κόπηκαν μαχαίρι!! Τα υπόλοιπα όμως συνεχίστηκαν κανονικά! Στο γυμνάσιο άρχισα να σκέφτομαι "μα τι μλκιες είναι όλα αυτά?" και αντιδρούσα με την όλη κατάσταση. Σταδιακά οδηγήθηκα στην αθεΐα!
Χα χα!! Αυτό με το μοναστήρι πιάνει τρελά!! Και γω το έχω χρησιμοποιήσει κανα- δυό φορές στη ζωή μου για να γλυτώσω από χαιρετισμούς- επιταφίους και τα συναφή. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
ΠΡΟΣΟΧΗ: Το κόλπο αυτό μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα όταν χρησιμοποιείται σε χριστιανοταλιμπάν. Επαναλαμβάνω. Το κόλπο τοτε ΔΕΝ πιανει!
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Η αναγκαστικη προσευχη στο σχολειο ολοι θυμωμαστε οτι καθε αλλο παρα προσευχη ειτανε, τωρα αν υπαρχουν γονεις που θελουν ακομα και τωρα να στειλουν τα παιδια τους σε μοναστιρια τι να πω και εγω με αφωνος,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:Ωραια, θα βοηθουσε ομως να μας ελεγες και τι ηταν αυτο πριν 2 χρονια που σε εκανε να αλλαξεις ετσι απλα για την συζητηση καλη μου αν βεβαα θελεις
Ποιον θα "βοηθούσε" ???
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε: Η Συλλογική Μνήμη και το Συλλογικό Ασυνείδητο τώρα, μπορεί να μην είναι
αποδεκτά 100% από όλους τους σχετικούς επιστήμονες, καθώς δεν υπάρχουν
απτές αποδείξεις, αλλά τουλάχιστον κατέχουν μία βαρύνουσα άποψη στις
αντίστοιχες επιστήμες. Δεν γεννιόμαστε ένθεοι ή άθεοι. Αυτό είναι σίγουρο.
Νομίζω ότι... ο Άνθρωπος αγαπά να ερευνά, αλλά θέλει και να πιστεύει, τουλάχιστον στις πρώτες "φάσεις" της ζωής του, η πίστη σε κάτι ανώτερο τον σαγηνεύει, μόλις όμως ανακαλύψει συγκεκριμένα "κλειδιά" της λογικής, όπως είναι τα μαθηματικά (που τόσο πολύ μισεί η εκκλησία), τότε τα πράγματα είναι θέμα χρόνου να αλλάξουν μέσα του. Τότε ο άνθρωπος βιώνει την δική του Ανάσταση, όταν ελευθερώνεται από τα δεσμά του.
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Κρατηθείτε!Εγώ ήμουν Χ.Ο μετά έγινα Αθεος μετά ξανά Χ.Ο και τέλος(πριν κάνα δυο χρόνια) αγνωστικιστής!
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Azor Ahai έγραψε:Κρατηθείτε!Εγώ ήμουν Χ.Ο μετά έγινα Αθεος μετά ξανά Χ.Ο και τέλος(πριν κάνα δυο χρόνια) αγνωστικιστής!
δεν κρατηθηκα!!τι ειπες τωρα? ειναι σαν να λες "ημουν χρηστης ηρωινης, μετα εκανα απεξαρτηση, μετα ξαναεγινα χρηστης και τελος κανω κ δν κανω χρηση"...χωρις παρεξηγηση παντα..για πες μου πως εγινε ολο αυτο?
to err is human
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγινα άθεος επειδή δε μου άρεσε η ασυνέπεια λόγων και έργων του ιερατείου μετά ξανάγινα ορθόδοξος μάλλον λόγω του φόβου του θανάτου και τελικά έγινα αγνωστικιστής γιατί αποφάνθη ότι ούτε μπορω να αποδείξω ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός.
Άβαταρ μέλους
Yianis
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: 09 Φεβ 2015 18:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εγώ το κατάλαβα με την πρώτη σου δημοσίευση…

Όπως και να έχει θα πρέπει να γνωρίζεις ότι είτε είσαι ένθεος είτε αγνωστικιστής δεν έχει και μεγάλη διαφορά…

Και από τον τρόπο με τον οποίον εξηγείς τους λόγους που έχεις γίνει αγνωστικιστής θα σου συνιστούσα να ξαναπάς στην εκκλησία.

Δεν γίνεσαι αγνωστικιστής επειδή οι παπάδες είναι μαλάκες ή ασυνεπείς, καθώς έτσι αφήνεις να εννοηθεί ότι εάν δεν ήταν μαλάκες και ασυνεπείς εσύ δεν θα είχες λόγο να μην ήσουν χριστιανός.
Η ύπαρξη του θεού και η ασυνέπεια ή μαλακία αυτών οι οποίοι και καλά τον εκπροσωπούν έχει τόση σχέση όσο μια νύκτα στην Ανταρκτική και μια αυγουστιάτικη μέρα στην Κρήτη.
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Yianis έγραψε: Και από τον τρόπο με τον οποίον εξηγείς τους λόγους που έχεις γίνει αγνωστικιστής θα σου συνιστούσα να ξαναπάς στην εκκλησία.
τι φαση? προσηλυτισμος? εσυ τωρα εισαι χριστιανος? η απλα τρολλαρεις για να καταλαβω μιας κ ειμαι νεοπας εδω..
to err is human
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Κοίτα yanis το θέμα είναι μπερδεμένο αλλά θα το ξαναπω!Μπορείς να αποδείξεις αν υπάρχει εξωγήινη ζωή;ουτε ναι ούτε όχι! Ετσι είναι και το ερώτημα υπάρχει θεός; Ούτε ναι ούτε όχι! Αν οι παπάδες δεν αμολουσαν κατάρες τη στιγμή που το ευαγγέλιο λέει αγαπάτε αλλήλους παράξενο δεν είναι; Συν τα σκάνδαλα (μπορώ να σου γράφω σκάνδαλα από το πρωί μέχρι το βράδυ...)! Αν ήταν πιο έντοιμοι οι παπάδες εγώ πιστεύω όλα θα ήταν διαφορετικά!Ξέρεις γιατί έγινε ο διαφωτισμός; Για να βγει η Ευρώπη από το μεσαιωνικό σκότος!Πάντως αν είχα γεννηθεί μουσουλμάνος θα χα αφήσει τη θρησκεία από τα 5 μου ακόμα(Αν και πιστεύω ότι οπου να ναι και οι μουσουλμάνοι θα περάσουν κάνα διαφωτισμό θα ηρεμήσουν κι αυτοί!
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Εχει κανείς καμία άλλη απορία;
Azor Ahai
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 10:56
Όνομα Ιστότοπου: -

Err δε τρολαρω κανένα δες τις προηγούμενες αναρτήσει μου και θα διαφωτιστεις...
Άβαταρ μέλους
err
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Μάιος 2016 20:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Azor Ahai έγραψε:Err δε τρολαρω κανένα δες τις προηγούμενες αναρτήσει μου και θα διαφωτιστεις...
τον μεσιε με την εικονα του τζιζους ρωτησα αν τρολλαρει, οχι εσενα...οσο για εσενα καλυτερα αγνωστικιστης παρα θρησκος το μονο σιγουρο ;ρ
to err is human
Απάντηση