Εκλογες και θρησκευτικη ελευθερια

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
romantic_man
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιουν 2009 03:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Εν οψει των ευρωεκλογων θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν υπαρχει καποιο κομμα που να σεβεται και να προαγει την ανεξιθρησκεια και τον διαχωρισμο εκκλησιας-κρατους.Τα περισσοτερα κοινοβουλευτικα κομματα(πλην της αριστερας ισως) χρησιμοποιουν τον χριστιανισμο, για να αντλησουν ψηφους απο το χριστεπωνυμο πληθος και να χαιδεψουν την επισημη εκκλησια...
Θα παιξουν ρολο οι θρησκευτικες σας πεποιθησεις οταν προσελθετε στις καλπες η θα ψηφισετε με αλλα κριτηρια(οικονομικα,κοινωνικα κτλ)?
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

romantic_man έγραψε:Θα παιξουν ρολο οι θρησκευτικες σας πεποιθησεις οταν προσελθετε στις καλπες η θα ψηφισετε με αλλα κριτηρια(οικονομικα,κοινωνικα κτλ)?
Θα ψηφίσω με γνώμονα τις θρησκευτικές μου πεποιθήσεις όταν θα δημιουργηθεί το Kόμμα των Θεομάχων :clap: :clap: :clap: .
Προς το παρόν θα ψηφίσω με γνώμονα τι θα πονέσει περισσότερο Πράσινους, Γαλάζιους και Κόκκινους (πάντως όχι λευκό!).
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

romantic_man έγραψε:Εν οψει των ευρωεκλογων θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν υπαρχει καποιο κομμα που να σεβεται και να προαγει την ανεξιθρησκεια και τον διαχωρισμο εκκλησιας-κρατους.
Καλό, αλλά και εκείνο με τον Τοτό... :lol: :lol: :lol:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Διηνεκης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Ιουν 2009 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -

Μην τσιμπατε και ανακατευετε εκλογες και θρησκεια.Εμεις θελουμε τον διαχωρισμο τους.Καποιοι θελουν τις ψηφους των πιστων και καποιοι αλλοι των ''απιστων''.Το να αποτιναξεις απο πανω σου την δεισυδαιμονια ειναι τοσο ομορφο που ειναι κριμα να το καπελωνεις με οτιδηποτε.Γινονται προσπαθειες απο πολλους(αριστεριστες,ομοφυλοφυλους,κ.α)
Άβαταρ μέλους
bright
Δημοσιεύσεις: 484
Εγγραφή: 29 Απρ 2009 02:41
Όνομα Ιστότοπου: -

romantic_man έγραψε:
Εν οψει των ευρωεκλογων θα ηταν ενδιαφερον να δουμε αν υπαρχει καποιο κομμα που να σεβεται και να προαγει την ανεξιθρησκεια και τον διαχωρισμο εκκλησιας-κρατους.
ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ,Μ-Λ ΚΚΕ

αλλα αργησα λιγο, ε;
Η εφαρμογη της λογικης στη θρησκεια οδηγει στον αθεισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στην πολιτικη οδηγει στον κομμουνισμο.
Η εφαρμογη της λογικης στη διατροφη, οδηγει στο σουβλακι.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Παρά ...γουρουνότριχα!
Ούτε καν σύρριζα...

Το να επιλέξει κανείς κόμμα για να ψηφίσει στην Ελλάδα, μοιάζει με το να μπει σε ένα εστιατόριο που έχει πολλά τραπέζια άδεια, αλλά που το ένα έχει τρία πόδια, το άλλο στηρίζεται στον τοίχο, το άλλο δεν έχει καρέκλες κ.ο.κ.

Οι δε σερβιτόροι, αντί να σε βοηθήσουν να διαλέξεις, σε σπρώχνουν εκεί που σερβίρει ο καθένας (πόστο) για να πάρει τα ποσοστά του...

Το φαγητό είναι άνοστο και χαλασμένο, αλλά σου λένε ότι ο μάγειρας είχε καλές προθέσεις...

Ο λογαριασμός είναι υπέρογκος, αλλά σε 'ψήνουν' ότι είναι και λίγα μπροστά στην εξυπηρέτηση...

Κι εμείς καθόμαστε και λέμε για θρησκευτική ελευθερία!

Δεν π...μαστε λέω γω...



(Σόρυ για το τελευταίο, αλλά φόρτωσα..)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

EmilofCrete, είναι ο λόγος που επιμένω στο λευκό. Η αποχή δεν βοηθάει στις εκλογές, αντίθετα δενδ είχνει τα πραγματικά ποσοστά σε διάφορα κόμματα, κλπ. Αν αυτό το 48% αντί να απέχει πήγαινε και ψήφιζε λευκό, δεν θα ήταν καλύτερα; Δεν θα έδινε ένα μήνυμα ότι ξέρετε κάτι, δεν μας αρέσει κανένα από τα κόμματα, κοιταχτείτε καλά να δείτε τι έχετε κάνει, σε όλα τα κόμματα;

Εγώ, λόγω ιταλικής υπηκοότητας δεν ψηφίζω στην Ελλάδα. Ναι, δεν πήγα να ψηφίσω τα ιταλικά κόμματα, γιατί δεν ζω
στην Ιταλία και δεν ξέρω καν τι γίνεται εκεί, σαν ζωή σαν καθημερινότητα. Ακόμα και το λευκό δεν θα έλεγε τίποτα.

Έκανα τώρα τα χαρτιά μου για Ελληνική υπηκόοτητα, μιας και έχω Ελληνίδα μαμά και γεννήθηκα και μεγάλωσα εδώ, στην Αθήνα (ναι ο μπαμπάς Ιταλός ήταν). Ένα τρίμηνο περίπου μου είπανε θα πάρει όλο το θέμα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
fanisoleo
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009 21:11
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα άκυρα πάνε στο πρώτο κόμμα; Νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πιστεύω ότι τα άκυρα δείχνουν την δυσαρέσκειά μας. Τα λευκά πάνε στο πρώτο κόμμα...
«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.» Arthur C. Clarke
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

είναι ο λόγος που επιμένω στο λευκό.
Ναι αλλά επιμένοντας στο λευκό δίνεις δύναμη στο πρώτο κόμμα. Ετσι λέει ο εκλογικός νόμος δυστυχώς. Αν πάλι κάνεις αποχή αυτοί δεν έχουν ενδοιασμούς θα κυβερνήσουν και με 5% του εκλογικού σώματος. Η λύση είναι να ψηφίζεις μικρούς και να μπαίνουν στην βουλή πολλοί. Οχι ότι δεν θα συνεννοηθούν και δεν θα κλέψουν, αν είναι δυνατόν, αλλά βρε αδερφή (κατά το βρε αδερφέ) τους δυσκολεύεις λίγο.

Πάντως σαν κριτήριο από μόνο δεν νομίζω επαρκεί αλλά όταν εκφράζεται σε σωστές βάσεις είναι ένας ακόμα σοβαρός λόγος να ψηφίσεις ένα κόμμα.
Πάντα κατά την γνώμη μου.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Ούτε το λευκό, ούτε το άκυρο ούτε η αποχή βοηθάει το 1ο κόμμα, εκτος απο το οτι και τα 3 μειώνουν το σύνολο των έγκυρων ψηφοδελτίων, και έτσι αλλάζουν τα ποσοστά όλων των κομμάτων. Αρα ό μόνος τρόπος οτιδήποτε απο τα τρια αυτά να βοηθάει το 1ο κόμμα είναι να είχες σκοπό να ψηφίσεις διαφορετικό κόμμα και αντ'αυτού να ρίξεις λευκό / άκυρο/ αποχή.

Αν αντί π.χ. να ρίξεις την πρώτη σου επιλογή ΝΔ, ρίξεις λευκό και τελικά βγεί η ΝΔ, η δική σου ψήφος δεν έκανε τίποτα. Αν όμως τελικά βγει το ΠΑΣΟΚ, τότε η ψήφος σου όντως το βοηθησε. Αφού όμως δεν ξερουμε εκ των προτέρων ποιο θα είναι το πρώτο κόμμα, η φράση δεν έχει ουσιαστικό νόημα. Αντίθετα χρησιμοποιειται σαν ψυχολογικός μοχλός απο τα δύο μεγάλα κόμματα για αυτούς που φοβούνται ότι θα βγεί το "αλλο" κόμμα, και απο τα μικρά για να τραβήξουν ψηφοφόρους απο τους απογοητευμένους.

Ουσιαστικά ο μόνος τρόπος να ρίξεις 'ψηφος αντίδρασης' και να έχει κάποιο υπαρκτο αποτέλεσμα είναι να ψηφίσεις μικρο κόμμα με πιθανότητες να μπει στη Βουλή.
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
είναι ο λόγος που επιμένω στο λευκό.
Ναι αλλά επιμένοντας στο λευκό δίνεις δύναμη στο πρώτο κόμμα. Ετσι λέει ο εκλογικός νόμος δυστυχώς. Αν πάλι κάνεις αποχή αυτοί δεν έχουν ενδοιασμούς θα κυβερνήσουν και με 5% του εκλογικού σώματος. Η λύση είναι να ψηφίζεις μικρούς και να μπαίνουν στην βουλή πολλοί. Οχι ότι δεν θα συνεννοηθούν και δεν θα κλέψουν, αν είναι δυνατόν, αλλά βρε αδερφή (κατά το βρε αδερφέ) τους δυσκολεύεις λίγο.

Πάντως σαν κριτήριο από μόνο δεν νομίζω επαρκεί αλλά όταν εκφράζεται σε σωστές βάσεις είναι ένας ακόμα σοβαρός λόγος να ψηφίσεις ένα κόμμα.
Πάντα κατά την γνώμη μου.
Tο θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΜΙΚΡΟ Η ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ. Το να ψηφίσω έστω και μικρό κόμμα θα ήταν τελείως ενάντια σε μένα και στα πιστεύω μου. Και πές μου ένα μικρότερο κόμμα που να αξίζει έστω και λίγο. Οι κυνηγοί; κάτι χριστιανοπαππάρικα μικρά κόμματα που έχουν θρησκευτικές παρωπίδες και είναι πιο ακραίοι και από φασίστες; κλπ.

Το λευκό δεν προσμετράτε στα έγκυρα, και γι'αυτό δίνει σε όλα τα κόμματα μεγαλύτερα ποσοστά. Αλλά όταν όμως το 60-70% ψηφίσει λευκό, δεν μπορεί τότε ένα κόμμα να κυβερνήσει με το 30-40% των ψήφοφόρων που τους θέλουν, διότι θα ξεσηκωθούν όλοι τότε.

Για μένα το λευκό θα έπρεπε να μετράει ξεχωριστά. Αλλά δεν πρόκειται να ψηφίσω κανένα κόμμα μεγάλο ή μικρό εαν δεν υπάρξει κάτι που να με εκφράζει. Θα ρίξω λευκό στις επόμενες εκλογές. Κι ας μην μετρήσει.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

Darkchilde, το πρόβλημα που έχεις εσύ (κι εγώ) είναι οτι η λύση για μας είναι μια... να ξεκινήσουμε δικό μας κόμμα. :roll:
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:
karakitsossecurity έγραψε:
είναι ο λόγος που επιμένω στο λευκό.
Ναι αλλά επιμένοντας στο λευκό δίνεις δύναμη στο πρώτο κόμμα. Ετσι λέει ο εκλογικός νόμος δυστυχώς. Αν πάλι κάνεις αποχή αυτοί δεν έχουν ενδοιασμούς θα κυβερνήσουν και με 5% του εκλογικού σώματος. Η λύση είναι να ψηφίζεις μικρούς και να μπαίνουν στην βουλή πολλοί. Οχι ότι δεν θα συνεννοηθούν και δεν θα κλέψουν, αν είναι δυνατόν, αλλά βρε αδερφή (κατά το βρε αδερφέ) τους δυσκολεύεις λίγο.

Πάντως σαν κριτήριο από μόνο δεν νομίζω επαρκεί αλλά όταν εκφράζεται σε σωστές βάσεις είναι ένας ακόμα σοβαρός λόγος να ψηφίσεις ένα κόμμα.
Πάντα κατά την γνώμη μου.
Tο θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΜΙΚΡΟ Η ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ. Το να ψηφίσω έστω και μικρό κόμμα θα ήταν τελείως ενάντια σε μένα και στα πιστεύω μου. Και πές μου ένα μικρότερο κόμμα που να αξίζει έστω και λίγο. Οι κυνηγοί; κάτι χριστιανοπαππάρικα μικρά κόμματα που έχουν θρησκευτικές παρωπίδες και είναι πιο ακραίοι και από φασίστες; κλπ.

Το λευκό δεν προσμετράτε στα έγκυρα, και γι'αυτό δίνει σε όλα τα κόμματα μεγαλύτερα ποσοστά. Αλλά όταν όμως το 60-70% ψηφίσει λευκό, δεν μπορεί τότε ένα κόμμα να κυβερνήσει με το 30-40% των ψήφοφόρων που τους θέλουν, διότι θα ξεσηκωθούν όλοι τότε.

Για μένα το λευκό θα έπρεπε να μετράει ξεχωριστά. Αλλά δεν πρόκειται να ψηφίσω κανένα κόμμα μεγάλο ή μικρό εαν δεν υπάρξει κάτι που να με εκφράζει. Θα ρίξω λευκό στις επόμενες εκλογές. Κι ας μην μετρήσει.
Χρόόόνια λέω τα ίδια, αλλά η κατάσταση είναι αυτή που περιγράφεται λόγω εκλογικού νόμου, δυστυχώς.
Δείτε κι εδώ:
http://lefko-2007.blogspot.com/2007/09/ ... st_10.html

Η Νέλλυ Ψαρρού είναι διδάκτωρ πολιτικών επιστημών του πανεπιστημίου London School of Economics και, είναι ''δικιά μας'', δείτε γιατί:
Αν Ημουν Χριστιανή

Αν ήμουν χριστιανή, αν πίστευα με πάθος στον Θεό ως δημιουργό, ως καλοκάγαθο ον που "τα πάντα εν σοφία εποίησε", τώρα θα είχα βγει στους δρόμους. Μαζί με άλλους ομοιδεάτες μου, θα περιέφερα εικόνες και ευαγγέλια και θα απαιτούσα τον αφορισμό του βλάσφημου! Αυτού που τόλμησε να συκοφαντήσει την ιερότητα, την καλοσύνη, το μεγαλείο του Θεού της χριστιανοσύνης αποδίδοντας σε αυτόν τόση κακία, τόση μικροπρέπεια. Τόση που να οδηγήσει μια αθώα σφαίρα στην καρδιά ενός ανθρώπου, στην καρδιά ενός παιδιού. Τόση που να οδηγήσει έναν βιοπαλεστή, έναν οικογενειάρχη στον δημόσιο διασυρμό και (έστω και πρόσκαιρα) στη φυλακή, επειδή απλώς προσπάθησε να προφυλάξει τη ζωή του.

Όμως, έχω την εντύπωση πως αν πίστευα σ' αυτό το ανώτερο ον με το άκριτο πάθος του πιστού/οπαδού θα έκανα τον σταυρό μου και θα κλεινόμουν στο καβούκι μου. Από φόβο! Θα καταδίκαζα τους γονείς που εγκατέλειψαν το παιδί τους στα άδυτα του... σατανικού Άβατου. Και θα έβγαινα στους δρόμους για να κάψω κάποιο βιβλίο, για να διαμαρτυρηθώ για την προβολή κάποιας ταινίας, για να εμποδίσω την ελευθερία. Και θα προσκυνούσα τα χέρια του κάθε Εφραίμ. Κι ας θα ήμουν τότε εγώ η βλάσφημη απέναντι στον Θεό μου...
http://www.nellypsarrou.com/index.php?o ... &Itemid=63
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Το λευκό δεν προσμετράτε στα έγκυρα, και γι'αυτό δίνει σε όλα τα κόμματα μεγαλύτερα ποσοστά.
βρε ψήφισε ότι θες κουβέντα κάνουμε αλλά το λευκό το έχουν κάνει έτσι ώστε να ενισχύει τον δικοματισμό και να ενισχύει το 1ο κόμμα λόγω της ενισχυμένης αναλογικής. Ωραία μπούρδα ενισχυμένη αναλογική σαν να λέμε δικτατορική δημοκρατία.

Ε εγώ προτιμώ και το λέω χωρίς φόβο και πάθος το καρατζαφέρη στην βουλή χίλιες φορές παρά αυτοδύναμη κυβέρνηση.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

karakitsossecurity έγραψε:
Το λευκό δεν προσμετράτε στα έγκυρα, και γι'αυτό δίνει σε όλα τα κόμματα μεγαλύτερα ποσοστά.
βρε ψήφισε ότι θες κουβέντα κάνουμε αλλά το λευκό το έχουν κάνει έτσι ώστε να ενισχύει τον δικοματισμό και να ενισχύει το 1ο κόμμα λόγω της ενισχυμένης αναλογικής. Ωραία μπούρδα ενισχυμένη αναλογική σαν να λέμε δικτατορική δημοκρατία.

Ε εγώ προτιμώ και το λέω χωρίς φόβο και πάθος το καρατζαφέρη στην βουλή χίλιες φορές παρά αυτοδύναμη κυβέρνηση.
OXI ME TO ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΦΑΣΙΣΤΑ. Αν θες να γεμίσει η Βουλή χριστιανοπαππάρες που δεν θέλουν ΠΟΤΕ να υπάρξει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας τότε ψήφισε τον Καρατζαφέρη, και βάλε και όλα τα χριστιανοπαππάρικα μικρά κόμματα στην Βουλή.

Αλλά, αν θες πραγματικά να γίνει κάτι, τότε τα ποσοστά των λευκών ψηφοδελτίων πρέπει να αυξηθούν. Διότι όταν βάζεις λευκό, σημαίνει ότι έχεις δυσαρεστηθεί με όλους, και ότι δεν κάνουν σωστά την δουλειά που θα έπρεπε να κάνουν. Ακόμα και ένα 15-20% λευκά, θα τους κάνει να σκεφτούνε. Και ίσως τότε να αρχίσει να κερδίζει η λογική.

Αλλά όταν ψηφίζεις μικρά κόμματα που το μόνο που θα κάνουν είναι να ενισχύσουν τον δικομματισμό, επειδή αυτά θα πάνε είτε με τον έναν είτε με τον άλλον, ουτοσώστε να μπορέσουν να πάρουν τις "θεσούλες" στην κυβέρνηση. τότε δεν κάνεις τίποτα.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

τρόπος του λέγειν είναι ο καρατζαφέρεις
αλλά σου ξαναλέω τον δικοματισμό τον φέρνουν τα λευκά. Ο νόμος προβλέπει με 99% λευκά να κυβερνήση το πρώτο κόμμα και θα το κάνει απλά δεν το έχεις καταλάβει. Και ξέρεις τι θα πούνε, το λάβαμε το μύνημα θα πούνε και για 4 χρόνια θα κάνουν τα ίδια και τίποτα δεν θα αλλάξει.
Πολλά μικρά κόμματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δικοματισμός με όποιον και αν συνεργαστούν. Αν δε, το πρώτο κόμμα δεν έιναι αυτοδύναμο θα συνεργαστούν και θα συγκυβερνήσουν με κάποιο μικρό. Αυτό δεν λέγεται δικοματισμός.
Αν θα αλλάξει κάτι; Δεν ξέρω αλλά τουλάχιστον θα είναι κάτι διαφορετικό.


Αλλιώς επανάσταση αλλά είμαι λίγο κουρασμένος σήμερα δεν το αφήνουμε για αύριο. :D
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

bright έγραψε:ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ,Μ-Λ ΚΚΕ
...και Φιλελεύθερη Συμμαχία. (κάλλιο αργά...)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
stefanos89
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Ιουν 2009 18:32
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε παιδιά τι μλκιες λέτε
υπάρχουν κόματα μικρά να ψηφίσετε αντί να βάζετε λευκό ή να πηγαίνετε παραλίες...

Θα αναφέρω 3:
1)Ένωση Κεντρώων , Βασίλη Λεβέντη.
Αποτελεί ουσιαστικά τη συνέχεια της Ένωσης Κέντρου του Γεώργιου Παπανδρέου που διαλύθηκε απο την αποστασία του μητσοτακη και την προδοσια του λαικιστη ανδρεα παπανδρέου. Μετριοπαθές σε όλα τα θέματα οικονομικά, εθνικά εκτός απο το θέμα της διαφθοράς την οποία μισεί σαν τον διάβολο ο Βασίλης Λεβέντης. Έχει πει ξεκάθαρα σε εκπομπή του ότι στηρίζει το χωρισμό εκκλησίας και κράτους και κατάργηση του μαθήματος θρησκευτικών παρά το ότι ο ίδιος είναι χριστιανός. Όλα τα κανάλια αρνούνται να τον βγάλουν γιατί τους βρίζει για τα οικονομικά εγγλήματα που έχουν διαπράξει. Το κόμμα του είναι πλήρως απομονωμένο απο τα ΜΜΕ. Αντιθέτως τον παρουσιάζουν επιτιδες σαν τρελό και γραφικό ώστε να μην τον ψηφίσει ο λαός. Υποστηρίζει να καταργηθούν οι επιδοτησεις των κομμάτων που χρησιμοποιουνται για προπαγανδα απο τα μεγαλα κομματα αλλα να δίνετε χρόνος σε όλα τα κόμματα στα κανάλια δωρεάν. Έχει πει ότι άμα βγει βουλευτής δεν θα πέρνει ούτε ένα ευρώ επιδότησης και θα μειώσει τους βουλευτικούς μισθούς. Υποστηρίζει την απλη αναλογική την οποία έχουν υιοθετήσει κάποια ευρωπαικα κράτη και είναι ο μόνος ρεαλιστικός τρόπος να έχουμε μια αποτελεσματική και δίκαιη δημοκρατία. Το μόνο μειονέκτημα του είναι οτι αφιερώνει το 75% του χρόνου του στις εκπομπες του για τη διαφθορά, τη σαπίλα, το φασισμό και το ψέμα των μεγάλων κομμάτων και έτσι σε πολλούς φαίνεται ότι δεν έχει δικές του προτάσεις κάτι που δεν ισχύει.
http://www.enosikentroon.gr

2)Ένωση Δημοκρατικού Κέντρου, Νεοκλή Σαρρή
Κόμμα συγγενές ιδεολογικά με την Ενωση Κεντρωων, βρίσκεται και αυτό στο χώρο του κεντρου. Ο Νεοκλής Σαρρης είναι απο τους πιο έξυπνους και μορφωμένους έλληνες (καθηγητης παντειου) και προέρχεται απο τη κωνσταντινούπολη ,πρόσφυγας. Η διαφορά του με την Ένωση Κεντρώων είναι ότι δίνει μεγάλη έμφαση στα εθνικά ζητήματα χωρίς όμως να γίνεται καραντζαφύρερ... Δεν έχει μιλήσει ξεκάθαρα για χωρισμό εκκλησιας-Κράτους αλλά θέση του αποτελεί να μην ανακατεύται ο ένας στα ζητήματα του άλλου ,θέση η οποία λογικά καταλήγει αν όχι τωρα, μελλοντικά στο χωρισμό. Υποστηρίζει την απλή αναλογική. Είναι αποκλεισμένο το κόμμα απο τα ΜΜΕ. Προτίνεται σε μετριοπαθείς ανθρώπους που ενδιαφέρονται για τα εξωτερικά ζητηματα αλλα δεν πάνε μία τον καραντζαφύρερ. Στον Λ.Α.Ο.Σ. τον θέλουν μέσα αλλά αυτός δεν τους κάνει μέχρι τωρα τη χάρη...
http://www.edik.gr

3)Φιλελευθερη Συμμαχία ,Στέφανου Μάνου
Προοδευτικό φιλελευθερο κόμμα, υπερ των δικαιωμάτων ομοφυλοφύλων ,υπερ του χωρισμού εκκλησιας και κρατους, υπερ της ελευθερης οικονομιας, υπερ αυτού που αποκαλεί 'ατομικα δικαιώματα'. Κατάλληλο για όσους πανε το συριζα αλλα θέλουν ελευθερο μοντελο οικονομιας...
http://www.greekliberals.net

Υπάρχουν και άλλα σοβαρά μικρά κόμματα που μπορεί ο καθένας να ψηφισει. Αλλα ρε μαλάκες μην χαλατε τη ψήφο σας. Δείξτε τους ότι δεν τους πάτει μία! Ψηφίστε μικρά κόμματα που δεν τα προβάλει η τηλεόραση!

Πάντως εγώ άμα έβγαινε ένα σοβαρό άθεο κόμμα ,θα το σκεφτόμουν να το ψήφιζα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

stefanos89 έγραψε: 3)Φιλελευθερη Συμμαχία ,Στέφανου Μάνου
Ο Στέφανος Μάνος ίδρυσε νέο κόμμα με το όνομα "Δράση". Ο Μάνος έχει και προσωπικό μπλογκ.

Πρόεδρος της ΦΙΣ είναι πλέον ο Φώτης Περλικός, αν δεν απατώμαι.

Πάντως και τα δύο αυτά κόμματα έχουν αξιόλογες και προοδευτικές τοποθετήσεις.

Υπάρχουν επίσης και οι Οικολόγοι Πράσινοι, με προοδευτική τοποθέτηση γενικά, αλλά δεν είμαι βέβαιη για τη θέση τους στο θέμα εκκλησίας-κράτους (δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου συγκεκριμένη τοποθέτηση για το θέμα αυτό).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
stefanos89
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Ιουν 2009 18:32
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
stefanos89 έγραψε: 3)Φιλελευθερη Συμμαχία ,Στέφανου Μάνου
Ο Στέφανος Μάνος ίδρυσε νέο κόμμα με το όνομα "Δράση". Ο Μάνος έχει και προσωπικό μπλογκ.

Πρόεδρος της ΦΙΣ είναι πλέον ο Φώτης Περλικός, αν δεν απατώμαι.

Πάντως και τα δύο αυτά κόμματα έχουν αξιόλογες και προοδευτικές τοποθετήσεις.

Υπάρχουν επίσης και οι Οικολόγοι Πράσινοι, με προοδευτική τοποθέτηση γενικά, αλλά δεν είμαι βέβαιη για τη θέση τους στο θέμα εκκλησίας-κράτους (δεν θυμάμαι να διάβασα κάπου συγκεκριμένη τοποθέτηση για το θέμα αυτό).
Όντως παρέλειψα τη Δράση επειδή δεν την ξέρω και επειδή είναι νέο κόμμα

Λοιπον θα σου πω γιατί δεν έβαλα Οικολόγους πράσινους

-οι οικολογοι αφιερώνουν το περισσοτερο χρόνο τους (πχ σποτακια) στην οικολογια το οποιο δεν είναι το πιο σημαντικο θεμα αυτή τη στιγμη. Αλλα ειναι σημαντικοτερα
-οι οικολογοι προβάλλονται απο τα περισσοτερα καναλια οπως και τα άλλα μεγαλα κομματα
-οι οικολογοι έπερναν ενα σοβαρο ''bonus'' στις δημοσκοπησεις το οποιο με βαζει σε υποψίες
-εχουν τραγηγμενες τοποθετησεις σε εθνικα θεματα με αποκορυφωμα αυτό με τον δρομο της θεσαλονικης που θελουν να ονομασουν 'κεμαλ ατατουρκ' και το ειδα και στο φορουμ τους (με δηθεν ανταλλαγμα να ονομαστει δρομος της κωνσταντινουπολης με ονομα ενος μεγαλου ελληνα...)

Γενικα πιστευω ότι το έχουν προωθησει συγκεκριμενοι ανθρωποι ,με λεφτα, αυτο το κομμα, δεν εκανε ποτε αγωνα σαν αλλα κομματα να μπει στα καναλια και να προβληθει. Όταν σε προωθει το χρημα καποιος λογος υπαρχει. Μεσα σε λιγα χρονια ξσαφνικα μπηκε παντου...Με βαζει σε υποψιες. Καλό είναι οι ελληνες να ψηφιζουν οτιδοιποτε μη-τραβηγμενο ,σοβαρο κομμα που δεν προβαλλεται απο τα καπιταλιστοκαναλα
Αμα καποιος ξέρει κάτι παραπανω σχετικα με αυτο ας το πει
Απάντηση