Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

svoin έγραψε:εγώ έχω έναν κελτικό σταυρο ζωγραφισμένο στην τσάντα μου (μαρεσι παρα πολύ η μυθολογία,κύριος βόρειας ευρώπης/ σκαδιναβιας) και οποιος τον βλέπει με κρίνει άμεσος ως φασίστα και white power σκατά, πράμα εξαιρετικά εκνευριστικό αφού έχω αλβανική καταγωγή (κατά το ήμισυ τουλάχιστον) και είναι παρα πολύ ενοχλητικό να "σταμπαριζομε" έτσι.

Svoin και εγώ μόλις είδα αυτό που είπε η Ιοκάστη για τον κέλτικο σταυρό σκέφτηκα αμέσως ότι είναι φασιστικό σύμβολο. Δεν ξέρω εγώ θα απέφευγα να βάλω τόσο χριστιανικό όσο και κέλτικο σταυρό όπως και άλλα συμβολα με σημασία που δε μου ταιριάζει. (πχ σβάστικα) Συμφωνώ ότι τα περισσότερα από αυτά είναι παγανιστικά και μπορει να είναι και πολύ ωραία αισθητικά αλλά δε θα μου άρεσε να δίνω λάθος μυνήματα... Υπάρχουν πολλά άλλα ωράια σύμβολα που δεν είναι φορτισμένα με αυτές τις σημασίες....
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε: όπως και άλλα συμβολα με σημασία που δε μου ταιριάζει. (πχ σβάστικα) ....
Mια και τό 'πες, ακόμα και η σβάστικα είναι κλεμμένη...
Η λέξη «σβάστικα» βγαίνει από τη σανσκριτική Svastikah, έννοια που απεικονίζει την ειρήνη (!) και την καλή τύχη (!).
Σβάστικα - Βικιπαίδεια (13 June 2009)
Η σβάστικα, στα σανσκριτικά स्वस्तिक, (δεξιόστροφος αγκυλωτός σταυρός 卐) και η "σωβάστικα" (αριστερόστροφος) είναι ένα πανάρχαιο σταυροειδές σύμβολο.

Αποτελεί ιερό σύμβολο του Ινδουϊσμού, του Βουδισμού και του Ζαϊνισμού, ενώ συναντάται και σε πολλούς άλλους πολιτισμούς, όπως των Περσών, της Αρχαίας Ελλάδας και των πολιτισμών των ιθαγενών της Βόρειας Αμερικής της προκολομβιανής περιόδου, καθώς και των αρχαίων Νορβηγικών φυλών (Βίκινγκ) οι οποίοι την αριστερόστροφη την αποκαλούσαν "Κεστ" και τη θεωρούσαν ως σύμβολο "παθητικής" προστασίας και ευημερίας.

Κατά τη διάρκεια του 20ου αιώνα η σβάστικα συνδέθηκε με το Ναζισμό, εξαιτίας της χρήσης του συμβόλου στη χιτλερική Γερμανία. Το γεγονός αυτό είχε ως συνέπεια το σύμβολο να έχει μετατραπεί για πολλούς σε ταμπού, κυρίως στη Δύση. Η αρνητική αυτή νοηματοδότησή του από το Ναζισμό και έπειτα επισκίασε την αρχαιότερη σημασία του συμβόλου, η οποία σχετίζεται μεταξύ άλλων και με το ρου της ζωής.
Εικόνα
Το εντυπωσιακό (πρώτη φορά το είδα...)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF% ... astika.jpg
Αρχαίο Ελληνικό κράνος με σβάστικα, 350-325 π.Χ. από το Ταραντο της Σικελίας. Εύρημα στο Ερκολάνο. Cabinet des Médailles, Παρίσι.

Και, το ακόμα εντυπωσιακότερο:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... lungen.jpg
(Αγκυλωτός σταυρός σε αγγείο της γεωμετρικής εποχής. 740 π.Χ., Κρατική αρχαιολογική συλλογή του Μονάχου.)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... Kore_3.JPG
(Σχέδια αγκυλωτών σταυρών στο πέπλο μιας κόρης, μουσείο της Ακρόπολης.)
Όπου, η σβάστικα αποτελεί τμήμα του διπλού μαίανδρου!!!


(Περισσότερα, εδώ:)
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE% ... E%BA%CE%B1
http://snipurl.com/k14ig

Πάντως, από τα ωραιότερα σύμβολα και σαν εικόνα και σαν έννοια, είναι αυτό:Εικόνα
Εικόνα
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Θα φορούσα σταυρό αν ήταν ενθύμιο ή δώρο από αγαπημένο πρόσωπο και είχε πολύ μεγάλη συναισθηματική αξία. Το ίδιο θα έκανα και με ημισέληνο, δράκο ή οτιδήποτε άλλο.

Πριν γίνω συνειδητοποιημένη άθεη πάντρεψα μια φίλη μου και της βάφτισα το παιδί. Έχω φυλαγμένους τους σταυρούς από την κουμπαριά. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, έχω ένα σταυρό δώρο της νονάς μου φυλαγμένο κάπου. Δεν τα φοράω γιατί δεν έχουν τόσο μεγάλη συναισθηματική αξία ώστε να τα θέλω πάνω μου, αλλά τα αγαπώ σαν ενθύμια από αγαπημένους ανθρώπους, γι' αυτό τα κρατώ.

Κάποιος είπε ότι "έχουμε γίνει παιχνιδάκι του Πιστού". Ας μου επιτραπεί να πω ότι το βρίσκω τελείως άστοχο. Ο Πιστός ανοίγει θέματα, όπως όλα τα μέλη του φόρουμ, και όποιος θέλει συζητάει. Ο Πιστός δεν προκαλεί με τον τρόπο του, αντίθετα είναι ευγενέστατος (περισσότερο από μερικούς άλλους, εδώ που τα λέμε! ακόμη κι εγώ είμαι πιο οξύθυμη). Σέβεται τις απόψεις όλων και εκφράζει νηφάλια τις δικές του.

Δεν βλέπω πουθενά καμμιά διάθεση για κακοπροαίρετο "παιχνιδάκι", το αντίθετο θα έλεγα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

bozonio έγραψε:
svoin έγραψε:εγώ έχω έναν κελτικό σταυρο ζωγραφισμένο στην τσάντα μου (μαρεσι παρα πολύ η μυθολογία,κύριος βόρειας ευρώπης/ σκαδιναβιας) και οποιος τον βλέπει με κρίνει άμεσος ως φασίστα και white power σκατά, πράμα εξαιρετικά εκνευριστικό αφού έχω αλβανική καταγωγή (κατά το ήμισυ τουλάχιστον) και είναι παρα πολύ ενοχλητικό να "σταμπαριζομε" έτσι.

Svoin και εγώ μόλις είδα αυτό που είπε η Ιοκάστη για τον κέλτικο σταυρό σκέφτηκα αμέσως ότι είναι φασιστικό σύμβολο. Δεν ξέρω εγώ θα απέφευγα να βάλω τόσο χριστιανικό όσο και κέλτικο σταυρό όπως και άλλα συμβολα με σημασία που δε μου ταιριάζει. (πχ σβάστικα) Συμφωνώ ότι τα περισσότερα από αυτά είναι παγανιστικά και μπορει να είναι και πολύ ωραία αισθητικά αλλά δε θα μου άρεσε να δίνω λάθος μυνήματα... Υπάρχουν πολλά άλλα ωράια σύμβολα που δεν είναι φορτισμένα με αυτές τις σημασίες....
Δηλαδή άμα είμαι βουδιστής λόγο τις βλακείας κάποιον ανθρώπων δεν πρέπει να φέρω σβάστιγγες πάνω μου, καταπιέζουνε την θρησκευτική μου ελεθερία δηλαδή. Και ρωτάω , αυτό δεν είναι ρατσισμός ? να "κατιγοριπιουν" ανθρώπους και να βγάζουνε συμπεράσματα για αυτούς κατά τα φαινόμενα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δηλαδή άμα είμαι βουδιστής λόγο τις βλακείας κάποιον ανθρώπων δεν πρέπει να φέρω σβάστιγγες πάνω μου, καταπιέζουνε την θρησκευτική μου ελεθερία δηλαδή. Και ρωτάω , αυτό δεν είναι ρατσισμός ? να "κατιγοριπιουν" ανθρώπους και να βγάζουνε συμπεράσματα για αυτούς κατά τα φαινόμενα
σκέψου μόνο να το δει καμιά γριούλα που επέζησε του αουσβιτς. Δεν τη λυπάσε.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ειδικά για τη γριούλα εγώ θα φόραγα αυτό:

Εικόνα

Μα εντελώς off topic?

Επειδή τα γράμματα είναι λίγο μικρά, η μπλούζα λέει:
"My grandfather died at Auschwitz. He fell out of a guard tower"
:O
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Emilocrete το ήξερα ότι η σβάστικα έχει αρχαία προέλευση και θετική σημασία αλλά και τα άλλα είναι ενδαφέρουσες πληροφορίες...

Svoin δε λέω ότι απαγορεύεται να φορά κανείς σβάστικα αν δεν είναι ναζιστής. Λέω απλά ότι τα σύμβολα που φοράμε δίνουν ένα μήνυμα για μας στον κόσμο. Και καλώς ή κακώς η σβάστικα έχει επικρατήσει ως φασιστικό σύμβολο και ο σταυρός ως χριστιανικό. Ακόμα και εσύ δε νομίζω ότι αν έβλεπες κάποιον που δε γνώριζες με σχεδιασμένο τον αγκυλωτό σταυρό να σκεφτόσουν ότι είναι βουδιστής... Το ίδιο πιστεύω και για αυτό που είπε η Αόρατη Μελάνη. Ένα σταυρό με συναισθηματική αξία θα τον κρατούσα αλλά δε θα τον φορούσα γιατί δίνει ένα λάθος μήνυμα για μένα. Ναι μεν η κατηγοποιήση των συμβόλων είναι μονοδιάστατη αφού μπορεί να έχουν πολλαπλές σημασίες αλλά δυσυχώς αυτό είναι δύσκολο να αλλάξει..
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

έχεις ένα δίκιο
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

bozonio έγραψε:Emilocrete το ήξερα ότι η σβάστικα έχει αρχαία προέλευση και θετική σημασία αλλά και τα άλλα είναι ενδαφέρουσες πληροφορίες...
Σύμφωνοι!
Κι εγώ συμπληρωματικά παρέθεσα τις πληροφορίες.
Κάποιες (όπως το αρχαίο ελληνικό κράνος κλπ), για πρώτη φορά τις είδα, όντως είχαν ενδιαφέρον.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Βρίσκω λίγο αποκρουστικό το ότι ο σταυρός, ένα όργανο βασανισμού και θανάτωσης όπως πχ ο βασανιστικός τροχός ή η ηλεκτρική καρέκλα, είναι το σύμβολο των χριστιανών. Χωρίς πλάκα, ένα απλό ψαράκι με το αρχαιοπρεπές όνομα ΙΧΘΥΣ θα ήταν απείρως καλύτερο. Ερωτευμένοι με το θάνατο...
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Το είπε όμως και ο ίδιος ο Χριστός πρίν σταυρωθεί.
Όποιος θέλει να με ακολουθήσει ας απαρνηθεί τον εαυτό του και ας σηκώσει τον σταυρό του. Μάλλον εννοώντας ότι η ζωή του Χριστινανού δεν θα είναι εύκολη παρόλο πάλι που κάπου αλλού καλεί και τους κουρασμένος και πεφορτισμένους για να μάθουν απο Αυτόν ότι είναι πράος και ταπεινός στην καρδιά ( ο Χριστός) για να βρούν ανάπαυση στις ψυχές τους.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ναι η καινή διαθήκη τού αποδίδει αυτό που λες αλλά δεν είπε να χρησιμοποιείται ο σταυρός ως σύμβολό του. Με αυτή τη λογική θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως σύμβολο ο "κόκκος σινάπεως" ή ο,τιδήποτε άλλο έχει αναφερθεί από αυτόν. Απλώς βρίσκω ανατριχιαστική την τόσο μεγάλη έμφαση στο θάνατο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Και να κυκλοφορούν μετά οι χριστιανοί με το σιναπόσπορο ανά χείρας; Μα τη μουστάρδα, αυτό θέλω να το δω!!! :dance:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αστεία αστεία θα ήταν πολύ καλύτερο. Θα έδινε ένα μήνυμα ζωής.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευθύμης έγραψε:Βρίσκω λίγο αποκρουστικό το ότι ο σταυρός, ένα όργανο βασανισμού και θανάτωσης όπως πχ ο βασανιστικός τροχός ή η ηλεκτρική καρέκλα, είναι το σύμβολο των χριστιανών. Χωρίς πλάκα, ένα απλό ψαράκι με το αρχαιοπρεπές όνομα ΙΧΘΥΣ θα ήταν απείρως καλύτερο. Ερωτευμένοι με το θάνατο...
Αυτό γιατί σε όσους χριστιανούς το έχω πει δεν το καταλαβαίνει κανείς;;
:O
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον επειδή το συνηθίζουμε από μικροί. Με την ίδια απάθεια πιθανότατα θα αντιμετωπίζαμε πχ την ηλεκτρική καρέκλα αν μας έλεγαν ότι ο Ιησούς είπε "όποιος θέλει ας κάτσει στην ηλεκτρική του καρέκλα και ας με ακολουθήσει". Θα θεωρούσαμε την καρέκλα "όργανο σωτηρίας" και "σύμβολο της θυσίας του θεανθρώπου" και θα κρεμούσαμε μικρογραφίες της στο στήθος μας.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
:O
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

:lol:

Κανονικα δεν θα επρεπε στο σπιτι του σταυρωμενου να μη μιλανε για σταυρο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε::lol:

Κανονικα δεν θα επρεπε στο σπιτι του σταυρωμενου να μη μιλανε για σταυρο?
[youtube]BWl1XG8PFnY[/youtube]
:O
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Αυτό το "λογικό" επιχείρημα είναι επιχείρημα των Μαρτύρων του Ιαχωβά νομίζω.
Εχουμέ κανέναν πρώην και απο εκεί;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Απάντηση