Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ε καλά βρε συ Emil,τα fora για συζητήσεις είναι,σ'αυτούς που γράφουν,όποιοι θέλουν απαντάνε.Όσον αφορά δε το άλλο με την παρέα του κλπ,μην την πατήσουμε σαν και τον τύπο στο ανέκδοτο με τον γρύλο...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Γιατρέ μου, μια σκέψη έκανα, στο πνεύμα που λες...
(Μου ήρθε -θεία- φώτιση!)

Αυτό με τον γρύλο, πού κολλάει; :think:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

paratiritis7 έγραψε:Μια ενόρμηση θανάτου που έλεγε και ο M.Ονφρέ.
Επειδη θελουν την μεταθανατια ζωη. Γι' αυτο.
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση νομίζω ότι δεν ωφελεί και δεν είναι και θεμιτό να υποθέτει κανείς (κάπως αυθαίρετα συνήθως) τις προθέσεις του συνομιλητή του σε ένα forum. Πάντως μια καλή ιδέα για πολιτισμένες συζητήσεις είναι να προσπαθούμε να μένουμε εντός θέματος. Δεν χρειάζεται να σχολιάσει κανείς και να πει την αποψή του σχετικά με όλα όσα είπε ο συνομιλητής του. Συγκεκριμένα το θέμα των οστών είναι διαφορετικό από του σταυρού και μπορεί να συζητηθεί αλλού μόνο του ή και σε μια γενικότερη κατηγορία για θαυματουργά και μαγικά οστά, φυλαχτά, εικόνες κλπ.
:O
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

EmilofCrete έγραψε:Αυτό με τον γρύλο, πού κολλάει; :think:
Ξέρεις αυτός που πάει στα μαύρα μεσάνυχτα να ζητήσει από ένα σπίτι γρύλο για να φτιάξει στο σκασμένο λάστιχο και ενόσο πηγαίνει παίζει στο μυαλό του σενάρια για το πως θα του απαντήσουν (προφανώς νοιώθωντας άσχημα που θα τους ανησυχήσει τέτοια ώρα) και παρασυρμένος από τα σερνάρια αυτά στα οποία οι τύποι τον βρίζουν,όταν ένας καλοσυνάτος άνθρωπος του ανοίγει την πόρτα,του λέει "άντε γαμήσου και σύ κι ο γρύλλος σου!".

Ηθικόν δίδαγμα,να μην προκαταλαμβανόμαστε σχετικά με τις προθέσεις του συνομιλητή μας.. :D
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Οχι δεν το είπα πουθενα.Δεν το κάνω διαφημιση το φορουμ σας. Γιατι αν το πω θα ερθουν να δουν τουλαχιστον.
Σε ενα μονο το είπα και αυτός αθεος. Αλλά μου είπε ότι υπαρχουν πολλά του είδους και σαν να μην ενδιαφερθηκε

[σβήστηκε από τον Πιστό και αποκαταστάθηκε από την Αόρατη Μελάνη]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 22 Αύγ 2009 11:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
paratiritis7
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Απρ 2009 17:39
Όνομα Ιστότοπου: paratiritis7
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ανθρωπινα οστά ευωδιάζουν και θαυματοποιούν.
μετά τα βράζουμε και πινουμε το ζουμί τους που θεραπεύει ακόμα και την επιληψία.κ@vλα!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Πιστός έγραψε:Γιατι αν το πω θα ερθουν να δουν τουλαχιστον.
Και τι;Φοβάσαι μήπως επηρεαστούν και βγούν απ'το σωστό δρόμο;

@paratiritis7

Creepy....
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

@Πιστός,

Κοίτα δεν θέλω να σου το χαλάσω, αλλά:

1ον) έχω δει οστά σε προσκύνημα και είναι ένα κουτί κι από πάνω μία τρύπα και από εκεί μέσα βλέπεις ένα κομματάκι κόκκαλο, τώρα άνθρωπος είναι, σκύλος είναι, μην το ψάχνεις.
2ον) Πιστεύω πως αν προσπαθήσουμε να συναρμολογήσουμε τα οστά που υπάρχουν σε εκκλησίες-μονές-ιδιωτικές συλλογές-θρησκευτικά μουσεια, ανα τον κόσμο θα καταλήξουμε με αγίους Alien με τρία κεφάλια έξι χέρια και δέκα πόδια και θα έχουν δίκιο οι Σαϊεντολόγοι που λένε ότι η γη αποικίστηκε από εξωγήινους :whistle: .
4ον) Το ίδιο ποσοστό "θαυμάτων" έχουν τα οστά των αγίων, τα πήλινα αγάλματα των βραχμανιστών, τα κουρέλια των καθολικών (όπως η Σινδόνη του Τορίνου) οι ξύλινοι θεοί των Μασάϊ και ο κατάλος δεν έχει τέλος. Επίσης (Κρατήσου) ΟΛΑ τα παραπάνω έχουν το ίδιο ποσοστό "θαυμάτων" που ΔΕΝ γίνονται, δηλαδή ανάπηροι που ΔΕΝ περπατάνε μουγκοί που ΔΕΝ μιλάνε και καρκινοπαθείς που ΔΕΝ θεραπεύονται. Για κάθε μπαστούνι που αφιερώθηκε στην παναγία της Τήνου υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100 που συνεχίζουν να στηρίζουν τον κάτοχό τους ακόμα και μετά από 10 και βάλε 15αύγουστους.

@Paratiritis7
Πωπω το είχα ξεχάσει αυτό με το βράσιμο Creepy indeed
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε: 4ον) Το ίδιο ποσοστό "θαυμάτων" έχουν τα οστά των αγίων, τα πήλινα αγάλματα των βραχμανιστών, τα κουρέλια των καθολικών (όπως η Σινδόνη του Τορίνου) οι ξύλινοι θεοί των Μασάϊ και ο κατάλος δεν έχει τέλος. Επίσης (Κρατήσου) ΟΛΑ τα παραπάνω έχουν το ίδιο ποσοστό "θαυμάτων" που ΔΕΝ γίνονται, δηλαδή ανάπηροι που ΔΕΝ περπατάνε μουγκοί που ΔΕΝ μιλάνε και καρκινοπαθείς που ΔΕΝ θεραπεύονται. Για κάθε μπαστούνι που αφιερώθηκε στην παναγία της Τήνου υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100 που συνεχίζουν να στηρίζουν τον κάτοχό τους ακόμα και μετά από 10 και βάλε 15αύγουστους.
Μα, το λέει και στο http://whywontgodhealamputees.com/ ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:Για να απαντήσω, έχω βγάλει κάθετι από πάνω μου, δεν ανέχομαι πλέον ούτε ρολόϊ (ας είναι καλά τα κινητά, που κλαίνε οι ρολογάδες) και, σκέφτομαι ακόμα και τη βέρα, ως επικίνδυνο πράγμα αν χρειαστεί να πιαστεί κανείς από κάπου (να κρεμαστεί), γιατί μένει μαζί με το δάχτυλο στο ...στήριγμα!
Μιας και πιάσαμε τα μακάβρια, ας μην διαστάσω να βάλω αυτό:
[youtube]qRzHu4heNiU[/youtube]
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

paratiritis7 έγραψε:ναι αυτό είναι
Και γαμώ τα συγκροτήματα :clap:
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Ανθρωπινα οστά ευωδιάζουν και θαυματοποιούν.
Μιας και λες ότι ευωδιάζουν, σε ποια από τις παρακάτω κατηγορίες τα κατατάσσεις;
http://www.slang.gr/lemma/show/brontofo ... gonos_8010
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
EmilofCrete έγραψε:Για να απαντήσω, έχω βγάλει κάθετι από πάνω μου, δεν ανέχομαι πλέον ούτε ρολόϊ (ας είναι καλά τα κινητά, που κλαίνε οι ρολογάδες) και, σκέφτομαι ακόμα και τη βέρα, ως επικίνδυνο πράγμα αν χρειαστεί να πιαστεί κανείς από κάπου (να κρεμαστεί), γιατί μένει μαζί με το δάχτυλο στο ...στήριγμα!
Μιας και πιάσαμε τα μακάβρια, ας μην διαστάσω να βάλω αυτό:
[youtube]qRzHu4heNiU[/youtube]
Kαι, ξέρεις, δεν καταλαβαίνεις τίποτα από πόνο...
Αν είναι ησυχία, μπορεί να ακούσεις το 'τσακ!'...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Όσον αφορά τους σταυρούς, ναι μπορεί ένας άθεος να φοράει σταυρό (κατά την γνώμη μου) σαν κόσμημα. Είναι γελοίο που οι χριστιανοί έχουν καταχραστεί τα πάντα, γιατί πήραν το copyright του σταυρού; Δεν το κατάλαβα αυτό….

Ο σταυρός δεν ήταν πάντα όργανο βασανιστηρίων... Ο ισοσκελής σταυρός είναι παγανιστικό/κέλτικο σύμβολο και συμβολίζει κάτι ωραίο, χωρίς να σημαίνει πως αν τον φοράει κανείς πρέπει ντε και καλά να είναι παγανιστής (ή κέλτης :p). Έχω και ισοσκελή και κέλτικο σταυρό (αυτόν με το κυκλάκι από πάνω, σαν αυτούς που βάζουν στα νεκροταφεία) - και τον φοράω γιατί μ’αρέσει κι είναι και δώρο (από άθεη φίλη μου).

Επίσης οι gothάδες φοράνε σταυρούς και μάλιστα μερικοί από αυτούς είναι τέλειοι, σκαλιστοί κλπ… Δεν το θεωρώ κατακριτέο...

Γιώργο έχω ακριβώς τον ίδιο δράκο!!

Ρίχτε και μια ματιά:
Για τα κέλτικα εδώ
Για την τέχνη (συγνώμη εδώ τώρα θα κοίταζε κανείς τον σταυρό;;) εδώ
Για τα κοσμήματα εδώ ή εδώ
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

εγώ έχω έναν κελτικό σταυρο ζωγραφισμένο στην τσάντα μου (μαρεσι παρα πολύ η μυθολογία,κύριος βόρειας ευρώπης/ σκαδιναβιας) και οποιος τον βλέπει με κρίνει άμεσος ως φασίστα και white power σκατά, πράμα εξαιρετικά εκνευριστικό αφού έχω αλβανική καταγωγή (κατά το ήμισυ τουλάχιστον) και είναι παρα πολύ ενοχλητικό να "σταμπαριζομε" έτσι.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε: Για την τέχνη (συγνώμη εδώ τώρα θα κοίταζε κανείς τον σταυρό;;) εδώ
Και πού αλλού να κοιτάξει; Α, είναι και τα βαμπιρόδοντα... :evil:
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
cafeeine
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: 06 Απρ 2009 16:15
Όνομα Ιστότοπου: Confused Cogitations
Τοποθεσία: Montreal (for now...)
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:
Ιοκάστη έγραψε: Για την τέχνη (συγνώμη εδώ τώρα θα κοίταζε κανείς τον σταυρό;;) εδώ
Και πού αλλού να κοιτάξει; Α, είναι και τα βαμπιρόδοντα... :evil:

Εεε.. τα ποιά;

Α ναί! Βέβαια! Τα είδα εξ αρχής! Εκεί είχα το βλέμμα μου συνέχεια... :oops: :lol: :P :P :P

Βεβαια το εξώφυλλο αυτό το είχα δει στο public πριν απο μερικούς μήνες. Και τότε στο...σταυρο είχε πέσει το βλέμμα μου. : brrr :
"If you believe in forever, then life is just a one night stand,
If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band."
Or not;)
(Righteous Brothers)
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

cafeeine έγραψε:
EmilofCrete έγραψε:
Ιοκάστη έγραψε: Για την τέχνη (συγνώμη εδώ τώρα θα κοίταζε κανείς τον σταυρό;;) εδώ
Και πού αλλού να κοιτάξει; Α, είναι και τα βαμπιρόδοντα... :evil:

Εεε.. τα ποιά;

Α ναί! Βέβαια! Τα είδα εξ αρχής! Εκεί είχα το βλέμμα μου συνέχεια... :oops: :lol: :P :P :P

Βεβαια το εξώφυλλο αυτό το είχα δει στο public πριν απο μερικούς μήνες. Και τότε στο...σταυρο είχε πέσει το βλέμμα μου. : brrr :
Όταν λέμε στον σταυρό, εννοούμε βέβαια, σε όλη τη διαδρομή του ''δόξα πατρί - και υιώ - και Αγίω Πνεύματι - Αμήν'', ή, μόνο στα δύο τελευταία; ;) :lol: :lol: :lol:
(Την βάζω ως εικόνα, για να παρακολουθήσετε την ...διαδρομή*)
Εικόνα
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

palio gothades oli :D
Απάντηση