Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μόνη περίπτωση να αντιδράσεις αν σου κάνει κάποιος δώρο σταυρό είναι αυτός ο κάποιος να ξέρει ότι είσαι βρωμερός άθεος.
Μη το λες. Μπορεί για παράδειγμα η Γιαγιά σου να ξέρει ότι είσαι βρομερός άθεος και να πιστεύει ότι ένας σταυρός θα σε προστατέψει με κάποιο μαγικό τρόπο. Ή μπορεί να σου κάνει μια αγία γραφή δώρο προσπαθώντας να σε προσηλυτίσει. Αν το καλοσκεφτείς, η υποθετική θεούσα γιαγιά σου πιστεύει ότι θα πας στην κόλαση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και προσπαθεί να σε σώσει. Επομένως μπορείς να το πεις ότι το κάνει με καλή πρόθεση.

Φυσικά εγώ εξακολουθώ να το βλέπω ως πατερναλισμό αυτό, αλλά γενικά είμαι της άποψης και εγώ ότι σου δίνουν δώρα που δεν θες ή ευχές στην ονομαστική σου γιορτή ή πράγματα του στυλ "ο θεός μαζί σου" πρέπει να βλέπεις την καλή πρόθεση και να λες και ένα ευχαριστώ.
:O
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:
EmilofCrete έγραψε:ΜαρίαΕβρη,
αχέμ
Εύρι
απο το Ευριπίδου ;)
Με την Εκάβη και την Μήδεια Ευριπίδου, καμμία συγγένεια ;; :? :?
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιώργος έγραψε:Μη το λες. Μπορεί για παράδειγμα η Γιαγιά σου να ξέρει ότι είσαι βρομερός άθεος και να πιστεύει ότι ένας σταυρός θα σε προστατέψει με κάποιο μαγικό τρόπο. Ή μπορεί να σου κάνει μια αγία γραφή δώρο προσπαθώντας να σε προσηλυτίσει. Αν το καλοσκεφτείς, η υποθετική θεούσα γιαγιά σου πιστεύει ότι θα πας στην κόλαση ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ και προσπαθεί να σε σώσει. Επομένως μπορείς να το πεις ότι το κάνει με καλή πρόθεση.

Φυσικά εγώ εξακολουθώ να το βλέπω ως πατερναλισμό αυτό, αλλά γενικά είμαι της άποψης και εγώ ότι σου δίνουν δώρα που δεν θες ή ευχές στην ονομαστική σου γιορτή ή πράγματα του στυλ "ο θεός μαζί σου" πρέπει να βλέπεις την καλή πρόθεση και να λες και ένα ευχαριστώ.
Οπωσδήποτε στη γιαγιά θα πεις ευχαριστώ γιατί για καλό το κάνει. Θα έπρεπε όμως να ξέρει ότι ένας σταυρός δε σώζει. Αλλά τι κάθομαι και λέω τώρα... Συμφωνώ πάντως με τα υπόλοιπα που λες. Στο "ο θεός μαζί σου" πάντα χαμογελάω, αυτός που στο λέει ευχή το θεωρεί :)
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
MariaEvri έγραψε:
EmilofCrete έγραψε:ΜαρίαΕβρη,
αχέμ
Εύρι
απο το Ευριπίδου ;)
Με την Εκάβη και την Μήδεια Ευριπίδου, καμμία συγγένεια ;; :? :?
τσού
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ευριπίδου και σαχτούρη γωνία ίσως :text-merryxmas:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ, παιδιά, πάντως και έχω και φοράω σταυρούς. Τους βλέπω ως κόσμημα και δεν αντιπροσωπεύει για εμένα κάτι περισσότερο. Ειδικά κάτι σταυροί με διαμαντάκια επάνω είναι μούρλια.. Ούτε για μια στιγμή δεν σκέφτηκα ότι το κόσμημα αυτό έχει... υπερφυσικές δυνάμεις ή την ικανότητα να με "φυλάει" και επίσης δεν με απασχολεί τι αντιπροσωπεύει για τους χριστιανούς. Το ότι φοράω σταυρούς δεν με κάνει λιγότερο άθεη και περισσότερο χριστιανη. Καταλαβαίνω βέβαια, ότι ως σύμβολο έχει την ιδιότητα να προσάπτει μια συγκεκριμένη ιδιότητα -στην περίπτωση αυτή του χριστιανού- σε αυτόν που το φέρει. Παρόλα αυτά δεν με απασχολεί, τι να πω...το πολύ πολύ να με περάσουν για χριστιανή :mrgreen:
God? No, thanks...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Black_cat έγραψε:Εγώ, παιδιά, πάντως και έχω και φοράω σταυρούς. Τους βλέπω ως κόσμημα και δεν αντιπροσωπεύει για εμένα κάτι περισσότερο. Ειδικά κάτι σταυροί με διαμαντάκια επάνω είναι μούρλια..
Δεν θα φορούσες μια σβάστικα όμως, όσο «μούρλια» και αν την έκαναν τα διαμαντάκια της.
Δες το σαν μια μικρή θυσία προς τιμή του ορθολογισμού και μη ξαναφορέσεις σταυρό. Πως θα μειωθούν εκείνοι που κυκλοφορούν με τον σταυρό κρεμασμένο στον λαιμό τους αν οι άθεοι συνεχίζουν να τον φορούν;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Προσωπικά, καθόλου δεν με αφορά να μειωθεί ο αριθμός εκείνων που φορούν σταυρό! Και ας ακουστεί ρηχό, ούτε το να αυξηθεί ο αριθμός εκείνων που είναι άθεοι με αφορά! Αυτό που θέλω εγώ, είναι να μπορώ να εκφράζομαι ελεύθερα, να με σέβονται και να με αφήνουν στην ησυχία μου οι χριστιανοί (δεν θα με σώσει κανεις, ειπαμε!) και να μην μου φοράνε καπέλο άλλο την εκκλησία στην διοίκηση του κράτους. Δηλαδή να μην επιβαρύνουν οικονομικά μέσω της φορολογίας εμένα να πληρώνω τα λειτουργικά έξοδα της εκκλησίας.. Μπορεί να γίνει αυτό? Και ας φορούν όλοι από 3 σταυρούς..

Υγ: Όσο για τη σβάστικα: είπαμε, μπορω να το δεχτώ να με περάσουν για χριστιανή, δε με νοιάζει... Αλλά να με περάσουν για ναζί?? Και μην μου πεις για την αρχαιότητα του συμβόλου... Ουδείς θα σκεφτεί : "α, τι ωραίο σανσκριτικό σύμβολο" 8-)
God? No, thanks...
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Black_cat έγραψε:Προσωπικά, καθόλου δεν με αφορά να μειωθεί ο αριθμός εκείνων που φορούν σταυρό! Και ας ακουστεί ρηχό, ούτε το να αυξηθεί ο αριθμός εκείνων που είναι άθεοι με αφορά! Αυτό που θέλω εγώ, είναι να μπορώ να εκφράζομαι ελεύθερα, να με σέβονται και να με αφήνουν στην ησυχία μου οι χριστιανοί (δεν θα με σώσει κανεις, ειπαμε!) και να μην μου φοράνε καπέλο άλλο την εκκλησία στην διοίκηση του κράτους. Δηλαδή να μην επιβαρύνουν οικονομικά μέσω της φορολογίας εμένα να πληρώνω τα λειτουργικά έξοδα της εκκλησίας.. Μπορεί να γίνει αυτό? Και ας φορούν όλοι από 3 σταυρούς..
O Breadfan με κατηγορεί δικαίως ότι:Ώρες ώρες δίνεις την εντύπωση ότι πιστεύεις πως με το λέγε-λέγε θα αρχίσεις να πείθεις, κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα προσβλητικό, εφ' όσον εξ ορισμού υποτιμάει τη νοημοσύνη του καθενός που σε διαβάζει. Από την άλλη όμως, η επανάληψη δεν έχει νόημα όταν κάποιος προσπαθεί να μεταδώσει μια θεωρία η οποία απαιτεί υψηλή νοημοσύνη απευθυνόμενος σε ανθρώπους των οποίων την νοημοσύνη υποτιμά!
Αστειεύομαι! Τα παραπάνω τα έγραψα με την ελπίδα ότι και άλλοι θα σε συμβουλέψουν να μην φοράς τον σταυρό διότι όσα ζητάς θα πραγματοποιηθούν μόνο όταν οι άθεοι θα αποτελούν μια υπολογίσιμη δύναμη. Μια δύναμη που θα φαίνεται και θα είναι γνωστή.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ δεν φοράω σε καμία περίπτωση σταυρό γιατί δεν θα ήθελα κανείς να με ταυτίσει με τους χριστιανούς ή να νομίζει ότι είμαι χριστιανός. Δεν θα ήθελα να δώσω αυτή την εντύπωση.

Παρ' όλα αυτά, συμφωνώ με τη Black_cat. Για εμένα σημαντικό δεν είναι να είναι όλοι άθεοι ή να μη φοράνε σταυρούς. Για εμένα σημαντικό είναι να φοράει ο καθένας ότι γουστάρει.
:O
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

οι πραγματικοί πιστοί δέν φοράνε σταυρό γιατί δέν έχουνε ανάγκη απο αυτόν.
ο χριστός ήρθε για να διδάξει την αλήθεια.
Αυτοί που την δέχτηκαν αποτελούν οι ίδιοι σημάδι σωτηρίας χωρίς να χρειάζονται κανένα απολύτως υλικό κόσμημα για να το δείξουν.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

SinneR έγραψε:ο χριστός ήρθε για να διδάξει την αλήθεια.
Που το ξέρεις ότι ο χριστός ήρθε για να διδάξει την αλήθεια;Θέλω να πω,πως ξέρεις ότι α)αυτό που δίδαξε είναι η αλήθεια και β)ότι αυτός ήταν ο σκοπός του;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Επίσης
SinneR έγραψε:οι πραγματικοί πιστοί δέν φοράνε σταυρό γιατί δέν έχουνε ανάγκη απο αυτόν.
Πως ακριβώς παίρνεις πιστοποιητικό πραγματικού χριστιανού;

Και που ξέρεις εσύ ότι αυτοί (οι χριστιανοί με το πιστοποιητικό) δεν θεωρούν ανάγκη να φοράς σταυρό;

Ο πατέρας μου για παράδειγμα είναι ιερέας (Χ.Ο.), δεν νομίζω ότι έχει το πιστοποιητικό σου αλλά σίγουρα διαφωνεί.
:O
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:οι πραγματικοί πιστοί δέν φοράνε σταυρό γιατί δέν έχουνε ανάγκη απο αυτόν.
ο χριστός ήρθε για να διδάξει την αλήθεια.
Αυτοί που την δέχτηκαν αποτελούν οι ίδιοι σημάδι σωτηρίας χωρίς να χρειάζονται κανένα απολύτως υλικό κόσμημα για να το δείξουν.
Ο Χριστός ήταν ένα ιστορικό πρόσωπο το οποίο για κάποιους άγνωστους σε μάς λόγους μυθοποιήθηκε ανά τους αιώνες. ΟΙ περισσότεροι ιστορικοί συμφωνούν απλά ότι μάλλον υπήρξε κάποιος Χριστός, αλλά μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι μύθοι. ΟΙ διδαχές του Χριστού, αν προσέξεις, και τις διαβάσεις καλά έχουν αρκετά πράγματα τα οποία είναι τελείως απάνθρωπα:

Injustice in the New Testament

Δηλαδή, εαν ένα παιδί δεν υπακούει, θα έπρεπε να το σκοτώσουμε! Και αυτό είναι μία από τις λεγόμενες "διδαχές" του Χριστού.

Αγαπητέ Sinner, έχει βγεί η Αγία Γραφή στα Νέα Ελληνικά, και την έχω πάρει. Κάτσε και διαβασέ την καλά. Και θα δείς πόσα πράγματα τα οποία είναι απάνθρωπα υπάρχουν και στις διδαχές του Χριστού. Ακόμα και όταν ο Χριστός είχε την ευκαιρία να μιλήσει ενάντια στην δουλεία δεν το έκανε, αντίθετα υπάρχουν σημεία στα οποία συμφωνεί με την δουλεία. Και πολλά ακόμα.

Οι περισσότεροι Χριστιανοί δεν έχετε καν διαβάσει πραγματικά την Αγια Γραφή (και πως να το κάνετε όταν η εκκλησία της Ελλάδος την είχε μόνο στην καθαρεύουσα;) Τώρα βγήκε στα νέα Ελληνικά, πάρε την και διαβασέ την πραγματικά με κριτικό μάτι, και δες πόσες ανακρίβειες, πόσες αντιθέσεις, πόση απανθρωπιά έχει αυτό το κείμενο στην πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι Χριστιανοί κάνουν επιλογή του τι να ακολουθήσουν και τι όχι... Αυτό σημαίνει ότι δεν ακολουθπύν την πίστη τους αλλά επιλέγουν τι θεωρούν σωστό και τι όχι. Άρα δεν χρειάζονται τον Χριστό ή οποιονδήποτε Χριστό να τους "διδάξει" την αλήθεια, αλλά να σκεφτούν λογικά και με ευαισθησία προς τον συνανθρωπό τους.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Που το ξέρεις ότι ο χριστός ήρθε για να διδάξει την αλήθεια;Θέλω να πω,πως ξέρεις ότι α)αυτό που δίδαξε είναι η αλήθεια και β)ότι αυτός ήταν ο σκοπός του;
ιω 8.12
τοτε ο ιησούς τους μίλησε και τους είπε: εγώ είμαι το φώς του κοσμου. όποιος με ακολουθεί δέν θα πλανιέται στο σκωτάδι αλλα θα έχει το φώς της ζωής.
...

φυσικά θα πείς οτι αυτά δέν είναι λογικά επειχηρήματα, αλλα η πίστη δέν βασίζεται στην λογική. Αυτή άλλωστε είναι και η αξία της.
Πως ακριβώς παίρνεις πιστοποιητικό πραγματικού χριστιανού;

Και που ξέρεις εσύ ότι αυτοί (οι χριστιανοί με το πιστοποιητικό) δεν θεωρούν ανάγκη να φοράς σταυρό;

Ο πατέρας μου για παράδειγμα είναι ιερέας (Χ.Ο.), δεν νομίζω ότι έχει το πιστοποιητικό σου αλλά σίγουρα διαφωνεί
δέν υπάρχει πιστοποιητικό πραγματικού χριστιανού, ούτε το να φοράς σταυρό είναι κάτι κακό, απλά δέν κάνει ο σταυρός τον χριστιανό. έιναι κάτι μή απαραίτητο.

ο πατέρας σου θα διαφωνίσει, γιατί στοιρήχθηκε στη ορθόδοξη παράδοση που διδάχτηκε για να μάθει για τον χριστό.
ο χριστιαννισμός έιναι μόνο τα λεγόμενα του ιησού. τίποτα άλλο.

ο χριστιαννός δέν χρειάζεται ούτε ναούς ούτε ράσα ούτε δισκοπότηρα.
Αγαπητέ Sinner, έχει βγεί η Αγία Γραφή στα Νέα Ελληνικά, και την έχω πάρει. Κάτσε και διαβασέ την καλά. Και θα δείς πόσα πράγματα τα οποία είναι απάνθρωπα υπάρχουν και στις διδαχές του Χριστού
την έχω διαβάσει πολλές φορές στην δημοτική, αυτή ήταν και η αιτία να αναζητήσω τον θεό.

θα ήθελα άν θές να παραθέσεις αυτά που λέει η γραφή και που θεωρείς απάνθρωπα.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

φυσικά θα πείς οτι αυτά δέν είναι λογικά επειχηρήματα, αλλα η πίστη δέν βασίζεται στην λογική. Αυτή άλλωστε είναι και η αξία της.
μπορείς να επεκτάθης λίγο παραπάνω σε αυτό ?
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:
φυσικά θα πείς οτι αυτά δέν είναι λογικά επειχηρήματα, αλλα η πίστη δέν βασίζεται στην λογική. Αυτή άλλωστε είναι και η αξία της.
μπορείς να επεκτάθης λίγο παραπάνω σε αυτό ?
άν ο θεός εμφανίζονταν στους ουρανούς και έλεγε υπαρχω πιστέψτε με,

τότε όλοι θα πίστευαν στον θεό και έτσι η πίστη δέν θα είχε νόημα.
η αξία της πίστης στον θεό βρίσκεται στο οτι είναι καθαρά θέμα πίστης.

υπάρχουν πολλά στο να κάνουν κάποιον να πιστέψει στο θεό αλλα όχι αρκετά ωστε αυτή η πίστη να είναι δεδομένη.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ΡΙΣΠΕΙΚ [το εποιασα το αγγλικο?] στην κατ γουμαν συμφωνο σε οτι ειπε,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

SinneR έγραψε:
svoin έγραψε:
φυσικά θα πείς οτι αυτά δέν είναι λογικά επειχηρήματα, αλλα η πίστη δέν βασίζεται στην λογική. Αυτή άλλωστε είναι και η αξία της.
μπορείς να επεκτάθης λίγο παραπάνω σε αυτό ?
άν ο θεός εμφανίζονταν στους ουρανούς και έλεγε υπαρχω πιστέψτε με,

τότε όλοι θα πίστευαν στον θεό και έτσι η πίστη δέν θα είχε νόημα.
η αξία της πίστης στον θεό βρίσκεται στο οτι είναι καθαρά θέμα πίστης.

υπάρχουν πολλά στο να κάνουν κάποιον να πιστέψει στο θεό αλλα όχι αρκετά ωστε αυτή η πίστη να είναι δεδομένη.
Αν θεωρείς την πίστη τόσο σημαντική τότε θα αντιλαμβάνεσαι ότι ο Θεός, σαν παντοδύναμος δημιουργός των πάντων, με το να μην μας δείχνει άμεσα τον σωστό δρόμο και να αφήνει τόσα εγκλήματα να γίνονται δεν διαφέρει από έναν γονιό που αφήνει τα παιδιά του να πέσουν στα ναρκώτικα και να υποφέρουν, έχοντας απλά αρκεστεί στο να τους πει "Μην το κάνετε". Είπαμε... ελεύθερη βούληση και για τα παιδιά και για τους ανθρώπους, αλλά η κατάσταση έχει προ πολλού ξεφύγει και στις δυό περιπτώσεις. Αν δεν δράσει τώρα τότε πότε;;;

Anyway προφανώς δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος να αντιδράσει και ο βασικότερος λόγος που δεν πιστεύω είναι ακριβώς αυτό που παρουσιάζεις ως ουσία της πίστης: Η πίστη δεν βασίζεται στην λογική, άρα είναι παράλογη.
Ο παραλογισμός δεν είναι ποτέ αξία. Αναρωτιέμαι μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά από αυτά που είπες...

Επίσης πιο πριν ζήταγες να σου πούνε απάνθρωπα πράγματα από την Βίβλο. Δες αυτά τα δύο βίντεο:



BTW Καλώς σας βρήκα όλους, πρώτο μου post! :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:
θα ήθελα άν θές να παραθέσεις αυτά που λέει η γραφή και που θεωρείς απάνθρωπα.
Σου έδωσα το Link Από ένα Site Αλλά αν θες θα σου πώ μερικά:

Κατά Ματθαίον 10:34 εως 10:37 Διά στόματος του Χριστού:

"Μην νομίσετε ότι ήρθα για να επιβάλλω αναγκαστική ομόνοια μεταξύ των ανθρώπων. Δεν ηρθα να φέρω τέτοια ομόνοια αλλά διαίρεση. Πράγματι, ο ερχομός μου έφερε τον διχασμό του ανθρώπου με τον πατέρα του, της θυγατέρας με της μάνας της, της νύφης με την πεθερά της. Κι έτσι οι εχθροί του ανθρώπου είναι δικοί του."

Δηλαδή ο ίδιος λέει ότι ήρθε να σπείρει την διχόνοια και την έχθρα, όχι την ανθρωπιά.

Για τα παιδιά, Κατά Ματθαίον 15:4 Διά στόματος του Χριστού:

"Ενώ ο Θεός έδωσε την εντολή να τιμάς τον πατέρα σου και την μητέρα σου, και όποιος κακολογεί τον πατέρα του ή την μητέρα του να τιμωρείται με θάνατο."

Δηλαδή, θέλει να μας πεί ότι το δεκάχρονο που επειδή κάτι έγινε, και πεί στους γονείς του "είσαστε κακοί" θα πρέπει να το σκοτώνει κάποιος;

Πήγαινε στο εξής link:

http://skepticsannotatedbible.com/

και δές όλα αυτά που πραγματικά λέει η Αγία Γραφή.

Μπορώ να σου φέρω παραδείγματα μισογυνισμού, παραδείγματα βίας, παραδείγματα βιασμού... Αν πας στο link Που παρέθεσα μπορείς να τα βρείς και να τα ξαναδιαβάσεις από την Αγία Γραφή.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Απάντηση