Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Είμαστε πια πολιτισμένοι :D
Μου το θυμίσατε

[youtube]Vwmtdnfwg8I[/youtube]
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

το παραπανω βιντεακι θα πρεπει να μεταφερθει στο βλαστιμο χιουμορ
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Χαχαχαχαχαχα!!!!!!

Έχω λιώσει στο γέλιο με το άθλιο τραγουδάκι που πόσταρε ο Πιστός. :lol: :lol: :lol: :lol:
Τραγικοί στίχοι, μπόλικη κλαψομουνίαση, άτιμη κωλοκοινωνία, ο θεός μας εγκατέλειψε, θάλαμοι αερίων και βόμβες νετρονίων (κάπου εκεί μου βγήκε η CocaCola που έπινα απ' τη μύτη).

Σύνοψη:
"Αν ξανακατεβείς Χριστέ στη γη μας, τη γάμησες!"
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Κάτι τέτοιο μου είχε αναφέρει μια φορά ένας μάρτυρας του Ιεχωβά.
Ειλικρινά ούτε που με ενδιαφέρει. Μάρτυρας του Ιαχωβά δεν υπήρξα ποτέ ούτε αντιχριστιανός. Αυτό που λέω είναι κάτι λογικό και λογική απάντηση δεν είδα.
Πιστός έγραψε:Τέλος πάντων. Φαίνεται ότι εσύ προτιμάς μόνο την Ανάσταση του Χριστού δηλαδή τη Σωτηρία των Ανθρώπων χωρίς την Σταύρωση. Να θυμίσω όμως αυτό που έκανε ο Πέτρος όταν άκουσε απο τον ίδιο το Χριστό ότι πρόκειται να σταυρώθει και στην αντίρρηση του Πέτρου " ου μη έστε σοι τούτο" άκουσε το "υπαγε οπίσω μου σατανά, σκάνδαλον μου ει. οτι ου φρονείς τα του Θεού , αλλά τα των ανθρώπων.

Αλλά μπορείς να δεις τη διαφορά στους Εσταυρωμένους ανάμεσα στον καθολικό και στον Ορθόδοξο. Δεν τονίζει το μαρτύριο όσο τη θυσία. Γι' αυτό οι καθολικοί παρουσιάζουν ένα Χριστό μέσα στα αίματα και ταλαιπωρημένο πάνω στο σταυρό ενώ οι Ορθόδοξοι ένα απλό Χριστό. Γιατί οι καθολικοί τονίζουν τη σταυρωση ενώ οι Ορθόδοξοι τονίζουν μέσω του σταυρου και περιμένουν την ανάσταση.
Δεν προτιμάω κάτι από τα δύο. Τα απορρίπτω και τα δύο.

Δε με ενδιαφέρουν οι διαφορές ορθόδοξης και καθολικής εκκλησίας. Δεν ήταν αυτή η αντίρρησή μου απέναντι στο σύμβολο του σταυρού. Πρότεινα και κάτι άλλο πιο πάνω εκτός από την ηλεκτρική καρέκλα, το σύμβολο του ψαριού - ΙΧΘΥΣ. Συμβολίζει πολλές από τις ιστορίες τις οποίες πιστεύετε. Γιατί δεν επιλέχτηκε αυτό; Η μόνη ερμηνεία που βρίσκω έχει να κάνει με την ιστορία με τον αυτοκράτορα Κωνσταντίνο και το "εν τούτω νίκα". Πριν τη μάχη ήταν λογικό ο Κωνσταντίνος να παίξει με τις έννοιες του οικειοθελούς θανάτου και της λύτρωσης για να φανατίσει τους χριστιανούς στρατιώτες του. Στη συνέχεια ο Κωνσταντίνος είδε ότι ο σταυρός είχε συνδεθεί συναισθηματικά με τη νίκη του επί του Μαξέντιου και, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο σταυρός προκαλούσε στους χριστιανούς υπηκόους συναισθήματα "χρήσιμα" όπως η αυτοθυσία και η υπακοή στο πρόσωπό του, φρόντισε να καθιερωθεί. Αυτό φυσικά είναι μια δική μου ερμηνεία που πολύ πιθανόν κάποιος να μπορεί να την αντικρούσει.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Χαχαχαχαχαχα!!!!!!

Έχω λιώσει στο γέλιο με το άθλιο τραγουδάκι που πόσταρε ο Πιστός. :lol: :lol: :lol: :lol:
Τραγικοί στίχοι, μπόλικη κλαψομουνίαση, άτιμη κωλοκοινωνία, ο θεός μας εγκατέλειψε, θάλαμοι αερίων και βόμβες νετρονίων (κάπου εκεί μου βγήκε η CocaCola που έπινα απ' τη μύτη).
...
Νά 'σαι καλά, σχεδόν ξεκαρδίστηκα πάλι (εσωτερικά, αλλά πολύ έντονα)...
Είναι και αυτό το τραγουδάκι μάλλον (όπως λέω συχνά και για τις ταινίες με βρυκόλακες) παραγωγή της "Θρησκεία Ε.Π.Ε.''





Σ.Σ.: Ε.Π.Ε.=Εταιρεία των Πιο Έξυπνων ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Αν κάνετε διπλό κλίκ και ανοίξετε τη σελίδα στο youtube θα δείτε αυτό.

1979. Α'Βραβειο Φεστιβαλ τραγουδιου Θεσσαλονικης.Στιχοι Σασας Μανετα και βραβειο δημοφιλεστερου ερμηνευτη. Απο τις λιγες "Soul" φωνες της Ελλαδος,μαζι με τον Δημητρη Ταμποση.Θεσσαλονικιος ξεκινησε ...
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ειναι ωραια τραγουδι και πηρε βραβειο στο φεστιβαλ θεσσαλονικης καλο ειναι να ξερουμε λιγο ιστορια απο θεμα μουσικης, οσο για το θεμα ναι και εγω φωραο γιατι ειναι δωρο αν σας δωσουν εσας οι συγκενεις η φιλοι σας δωρα δεν θα τους τιμησετε φωροντας τα?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:ειναι ωραια τραγουδι και πηρε βραβειο στο φεστιβαλ θεσσαλονικης καλο ειναι να ξερουμε λιγο ιστορια απο θεμα μουσικης, οσο για το θεμα ναι και εγω φωραο γιατι ειναι δωρο αν σας δωσουν εσας οι συγκενεις η φιλοι σας δωρα δεν θα τους τιμησετε φωροντας τα?
Όχι, δεν φοράω σταυρό. Και αν μου έκαναν δώρο απλά θα πω ευχαριστώ αλλά δεν θα τον φορέσω.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αποψη σου καλε μου φιλε, εγω νομιζω οτι αν σε κανει καποιος δωρο πρεπει να τον τιμησεις, φεριπν εγω ειμαι φανατικος αρειανος αν με κανει καποιος συγγενεις δωρο κατι του παοκ θα πο ευχαριστω και θα το δεχτο δε μπορω να τον προσβαλω λεγοντας δε το θελω, το θεμα σταυρος τωρα ειναι οι δικοι μας θελουν να τα φωραμε για να μας φιλαει μπορεις να πεισεις για το αντιθετο τους μεγαλους? απλα δε μηλας και ολα καλα στο φιναλε αν σε κανουν ενα τετιο δωρο φωρατο καθαρα για κοσμημα και οπως ειδα και σε μια φωτο απο ενα σχιτσο μεχρι και βαμπιρελες φωρανε σταυρο,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ο χρυσός σταυρός είναι πολύ χρήσιμος και θα σας εξηγήσω γιατί
όταν είχα βαφτίσει ένα παιδί ήμουν ήδη άθεος και ευτυχώς άθεος είναι και ο πατέρας του παιδιού, η μάνα δεν θυμάμαι. Τότε λοιπόν μου έιχαν πει μην δώσεις πολλά λεφτά για σταυρό πάρτου καλά ρούχα και διαφώνησα λέγοντας ότι αν το παιδί αύριο βρεθεί σε μια ώρα ανάγκης να έχει κάτι από τον νονο του με αξία να το λιώσει να το πουλήσει.
Σωστά?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ας του έδινες μια χρυσή λίρα. (...ή λύρα).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αποψη σου καλε μου φιλε, εγω νομιζω οτι αν σε κανει καποιος δωρο πρεπει να τον τιμησεις, φεριπν εγω ειμαι φανατικος αρειανος αν με κανει καποιος συγγενεις δωρο κατι του παοκ θα πο ευχαριστω και θα το δεχτο δε μπορω να τον προσβαλω λεγοντας δε το θελω, το θεμα σταυρος τωρα ειναι οι δικοι μας θελουν να τα φωραμε για να μας φιλαει μπορεις να πεισεις για το αντιθετο τους μεγαλους? απλα δε μηλας και ολα καλα στο φιναλε αν σε κανουν ενα τετιο δωρο φωρατο καθαρα για κοσμημα και οπως ειδα και σε μια φωτο απο ενα σχιτσο μεχρι και βαμπιρελες φωρανε σταυρο,,,,
τη φανέλα του παοκ θα την δεχτεις, θα πεις ευχαριστώ αλλά ΔΕΝ θα τη φορέσεις. Γιατί πρέπει ντε και καλά να φορέσουμε τον σταυρό αφού δεν μας αρέσει/χαρακτηρίζε/πιστεύουμε σε αυτόν/κτλ ?
Αν κάποιος σοιυ έδινε το πιο αηδιαστικό (κατα τη γνώμη σου) βραχιόλι, θα το φορούσες επηδή σου το δωσανε με αγαπη? Η θα έλεγες ευχαριστώ και θα το έπερνες απο ευγένεια?
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα το δεχομουν σαν δωρο δε μπορω να αρνηθο ενα δωρο δε θελω να προσβαλω καποιον καλη μου, τωρα αν εσυ μπορεις να πεις οχι ευχαριστω καλα κανεις κατα την δικια σου γνωμη και δε μπορω να πω σε πω κατι αλλο :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:Θα το δεχομουν σαν δωρο δε μπορω να αρνηθο ενα δωρο δε θελω να προσβαλω καποιον καλη μου, τωρα αν εσυ μπορεις να πεις οχι ευχαριστω καλα κανεις κατα την δικια σου γνωμη και δε μπορω να πω σε πω κατι αλλο :D
Κι αν ο άλλος έχει περίεργο χιούμορ (με την καλή έννοια) και σου κάνει δώρο ένα δονητή, ένα μεγεθυντή πέους, ή κάποιο άλλο σεξουαλικό ''αξεσουάρ'', τι κάνεις; Λέμε τώρα...
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Καταρχην τετιο δωρο δε θα στο εκανε ποτε συγγενης, θα στο εκανε φιλος τοτε το περνεις χαμογελας λες ενα ευχαριστω και το κρυβεις στο παταρι του σπιτιου σου και οταν γιορταζει εκεινος τον περνεις κατι αντιστιχο, φιλε απ την ωραια κρητη μας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:Θα το δεχομουν σαν δωρο δε μπορω να αρνηθο ενα δωρο δε θελω να προσβαλω καποιον καλη μου, τωρα αν εσυ μπορεις να πεις οχι ευχαριστω καλα κανεις κατα την δικια σου γνωμη και δε μπορω να πω σε πω κατι αλλο :D
οχι δεν επιασες το πoint μου
το point mου είναι ότι θα έπερνες το δώρο, θα έλεγες και ευχαριστώ , αλλά ΔΕΝ θα το φορούσες
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ααα οκ ναι σαν αποψη ειναι καλη αυτη δεν ειχα καταλαβει καλα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:Καταρχην τετιο δωρο δε θα στο εκανε ποτε συγγενης, θα στο εκανε φιλος τοτε το περνεις χαμογελας λες ενα ευχαριστω και το κρυβεις στο παταρι του σπιτιου σου και οταν γιορταζει εκεινος τον περνεις κατι αντιστιχο, φιλε απ την ωραια κρητη μας
Αυτό εννοούσε και η ΜαρίαΕβρη, φίλε από τη Θεσσαλονίκη. ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

EmilofCrete έγραψε:ΜαρίαΕβρη,
αχέμ
Εύρι
απο το Ευριπίδου ;)
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το δώρο έχει και μια συμβολική αξία όσο κακόγουστο και αν είναι (η φανέλα του ΠΑΟΚ είναι τέλειο δώρο παρεμπιπτόντως :whistle: ). Δεν είναι το ίδιο. Η μόνη περίπτωση να αντιδράσεις αν σου κάνει κάποιος δώρο σταυρό είναι αυτός ο κάποιος να ξέρει ότι είσαι βρωμερός άθεος.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Απάντηση