Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Αυτό το "λογικό" επιχείρημα είναι επιχείρημα των Μαρτύρων του Ιαχωβά νομίζω.
Εχουμέ κανέναν πρώην και απο εκεί;
Σε ποιο επιχείρημα αναφέρεσαι;
Και γιατί ψάχνεις συνέχεια να βρεις πρώην καθολικούς, προτεστάντες, ιεχωβάδες κλπ; (αν και υποθέτω ότι ξέρω την απάντηση σε αυτό)
:O
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Αυτό το "λογικό" επιχείρημα είναι επιχείρημα των Μαρτύρων του Ιαχωβά νομίζω.
Εχουμέ κανέναν πρώην και απο εκεί;
Η λέξη "άθεος" είναι Ιαχωβαπωθητικό. Μια γιαγιούλα πήγε να μου πασάρει το περιοδικό "σκοπιά" και μόλις της είπα ότι είμαι άθεος, ετράπη εις άτακτον φυγήν διότι μάλλον περίμενε να της πω ότι σφάζω παρθένες ημίγυμνος στην πανσέληνο.

Και ξαναρωτάω, τον Πιστό αυτή τη φορά ή οποιονδήποτε χριστιανό: Τι θα άλλαζε στο νόημα όσων διδάσκει η ορθόδοξη εκκλησία αν αντί για το σταυρό χρησιμοποιούνταν ο ΙΧΘΥΣ, σύμβολο που χρησιμοποιούνταν και στις κατακόμβες; Σύμβολο το ψάρι - Ιησούς Χριστός Θεού Υιός Σωτήρ - που συνοψίζει θαυμάσια την αντίληψη του ορθόδοξου χριστιανισμού για τον Ιησού, παραπομπή στον Ιωνά που έμεινε τρεις μέρες στην κοιλιά της φάλαινας και παρομοίωση με τον Ιησού που έμεινε τρεις μέρες στον Άδη, υπενθύμιση κάποιων θαυμάτων του Ιησού όπως ο πολλαπλασιασμός των ψαριών και των ψωμιών κτλ. . Πιο αισιόδοξο μήνυμα, λιγότερη έμφαση στο θάνατο.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ευθύμης έγραψε:...λιγότερη έμφαση στο θάνατο.
Και τι θα μείνει μετά;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ας το σκεφτούν οι ίδιοι αυτό :mrgreen: .
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ευθύμης έγραψε:παραπομπή στον Ιωνά που έμεινε τρεις μέρες στην κοιλιά της φάλαινας
Και ο πατερας του πινοκιο δεν ειχε μια παρομοια εμπειρια ? :liar:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Ευθύμης έγραψε:Μάλλον επειδή το συνηθίζουμε από μικροί. Με την ίδια απάθεια πιθανότατα θα αντιμετωπίζαμε πχ την ηλεκτρική καρέκλα αν μας έλεγαν ότι ο Ιησούς είπε "όποιος θέλει ας κάτσει στην ηλεκτρική του καρέκλα και ας με ακολουθήσει". Θα θεωρούσαμε την καρέκλα "όργανο σωτηρίας" και "σύμβολο της θυσίας του θεανθρώπου" και θα κρεμούσαμε μικρογραφίες της στο στήθος μας.
Κάτι τέτοιο μου είχε αναφέρει μια φορά ένας μάρτυρας του Ιεχωβά. Η διαφορά είναι ότι αυτό επικαλέστηκε μηχανάκι. Και σκέφτηκα ότι μπορεί ο καθένας να κουβαλάει το παρελθόν του εδω και να το χρησιμοποιεί ποικιλοτρόπως. Δηλαδή όπως στην οργάνωση που θελετε να κάνετε εδώ. Αλλός μπορεί να έχει το Καλβινικό πρώτυπο αλλος το αγγλικανικό άλλος το καθολικό άλλο το ορθόδοξο μοναστικό και άλλος κατά τις πολιτικες και ανθρωπιστικές οργανώσεις κλπ.

Τέλος πάντων. Φαίνεται ότι εσύ προτιμάς μόνο την Ανάσταση του Χριστού δηλαδή τη Σωτηρία των Ανθρώπων χωρίς την Σταύρωση. Να θυμίσω όμως αυτό που έκανε ο Πέτρος όταν άκουσε απο τον ίδιο το Χριστό ότι πρόκειται να σταυρώθει και στην αντίρρηση του Πέτρου " ου μη έστε σοι τούτο" άκουσε το "υπαγε οπίσω μου σατανά, σκάνδαλον μου ει. οτι ου φρονείς τα του Θεού , αλλά τα των ανθρώπων.

Αλλά μπορείς να δεις τη διαφορά στους Εσταυρωμένους ανάμεσα στον καθολικό και στον Ορθόδοξο. Δεν τονίζει το μαρτύριο όσο τη θυσία. Γι' αυτό οι καθολικοί παρουσιάζουν ένα Χριστό μέσα στα αίματα και ταλαιπωρημένο πάνω στο σταυρό ενώ οι Ορθόδοξοι ένα απλό Χριστό. Γιατί οι καθολικοί τονίζουν τη σταυρωση ενώ οι Ορθόδοξοι τονίζουν μέσω του σταυρου και περιμένουν την ανάσταση.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Ως πρώην καθολικός πιστέ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι εικόνα του χριστού αιμόφυρτο θυμάμαι να έχω δει μόνο σε trailer της ταινίας του Mel Gibson (δεν έχω δεί καν την εν λόγω ταινία) και όχι μέσα σε καθολική εκκλησία. Επ' ουδενί δεν υπερασπίζομαι τον καθολικισμό, απλά απ' ότι ξέρω αυτό το πράγμα που ισχυρίζεσαι δεν ευσταθεί ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apostaths την 07 Σεπ 2009 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Θυμάστε πάντως το μακαρίτη τον Χουντόδουλο να βγαίνει σχεδόν δακρυσμένος και βαθύτατα συγκλονισμένος από την ταινία του Μελ Γκίμπσον;Φαίνεται ότι αυτός δεν ήξερε τα περί έμφασης στη θυσία...
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

apostaths έγραψε:Ως πρώην καθολικός πιστέ μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι εικόνα του χριστού αιμόφυρτο θυμάμαι να έχω δει μόνο σε trailer της ταινίας του Mel Gibson (δεν έχω δεί καν την εν λόγω ταινία) και όχι μέσα σε καθολική εκκλησία. Επ'΄ουδενί δεν υπερασπίζομαι τον καθολικισμό, απλά απ' ότι ξέρω αυτό το πράγμα που ισχυρίζεσαι δεν ευσταθεί ;)
Εχεις δει το σταυρό που κρατάει ο Πάπας. Είδες πως είναι ο Χριστός πάνω του. Τι πράγμα είναι αυτό δεν μπόρεσα να το χωνέψω.
Δεν έχω μπεί σε καθολική εκκλησία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πιστός την 07 Σεπ 2009 17:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Θυμάστε πάντως το μακαρίτη τον Χουντόδουλο να βγαίνει σχεδόν δακρυσμένος και βαθύτατα συγκλονισμένος από την ταινία του Μελ Γκίμπσον;Φαίνεται ότι αυτός δεν ήξερε τα περί έμφασης στη θυσία...
Η ταινία στις εμπαιγμούς και στις μαστιγώσεις και γενικά στο μαρτύριο δεν επείχε πολύ απο την πραγματικότητα. Αλλά οι Ορθόδοξοι δεν μένουν εκεί.
"Το σταυρό σου Χριστέ προσκυνούμε και την Αγία σου Ανάσταση υμνούμε και δοξάζομε."
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Πιστός έγραψε:Εχεις δει το σταυρό που κρατάει ο Πάπας. Είδες πως είναι ο Χριστός πάνω του. Τι πράγμα είναι αυτό δεν μπόρεσα να το χωνέψω. Δεν έχω μπεί σε καθολική εκκλησία.
Δεν θυμάμαι να έχω προσέξει κάτι τέτοιο σε κάποιον σταυρό στον πάπα γι΄αυτό αμα έχεις κάποια εικόνα αυτού του σταυρού και μπορείς να την ποστάρεις θα σου ήμουν υπόχρεος ;) Εαν δεν έχεις μπει σε καθολική εκκλησία δεν χάνεις και πολλά. :D Ειλικρινά μου προκαλούν την ίδια αποστροφή όπως οι ορθόδοξες και γενικά οποιοσδήποτε άλλος λατρευτικός χώρος οιωνδήποτε θεοτήτων, και αυτό όχι λόγω του καλλιτεχνικού τους διακόσμου (που σε μερικές εκκλησίες είναι πραγματικά αριστουργήματα), αλλά λόγω της λειτουργίας την οποία εξυπηρετούν, την "λοβοτόμηση" των ακολούθων της εκάστοτε θρησκείας. :evil:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Πρέπει να φυγω τώρα να πάω στον Εσπερινό. Αύριο είναι η εορτή των γεννεθλίων της Θεοτόκου απο την μητέρα της Άννα.
"Η στείρα τίκτει την Θεοτόκο και τροφό της ζωής ημών"
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Πρέπει να φυγω τώρα να πάω στον Εσπερινό. Αύριο είναι η εορτή των γεννεθλίων της Θεοτόκου απο την μητέρα της Άννα.
"Η στείρα τίκτει την Θεοτόκο και τροφό της ζωής ημών"

ρε πιστε να σε ρωτησω κατι ? εσυ που εισαι γλυκύτατος αμνός του κυρίου δεν φοβάσαι εμας τους λυκους μην σε παρασυρουμε στην μη πιστη??
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

Έλα ρε πιστέ, μας δουλεύεις τώρα; Θες να μας πεις ότι οι ορθόδοξοι χριστιανοί δεν δίνουν έμφαση στο θάνατο και στα βασανιστήρια; Η ύψιστη ταπείνωση; Το "χαρμόσυνο πένθος" της μεγάλης σαρακοστής (σα να λέμε σαδομαζοχισμός). Δεν έχω προσωπική εμπειρία ούτε από καθολικούς ούτε από ιεχωβάδες ούτε από κανέναν άλλο αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συγκρίνουμε ποιος σερβίρει την ποιο εξευγενισμένη εκδοχή της ίδιας αποκρουστικής ιστορίας. Το πρόβλημα το δικό μου είναι ότι όλοι μα όλοι οι χριστιανοί του πλανήτη χρησιμοποιούν το ίδιο αποκρουστικό όργανο βασανισμού και θανάτου ως σύμβολο. Έχει σημασία ποιος το κουκουλώνει καλύτερα;
:O
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Πιστός έγραψε:Αύριο είναι η εορτή των γεννεθλίων της Θεοτόκου απο την μητέρα της Άννα.
Η γιαγια του χριστου,παρθενα και αυτη? :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος earthian την 07 Σεπ 2009 19:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

φτου γαμωτο. δωρο ξεχασα να παρω.... ελπιζω να μη μου κρατησει κακια :mrgreen:
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OldSnak3
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 30 Αύγ 2009 22:48
Όνομα Ιστότοπου: -

Εικόνα


Για όσους έχουν περιέργεια για τον παπικό σταυρό.Αίματα δε βλέπω αλλά κατά τη γνώμη μου η μορφή που απεικονίζει είναι πιο εξαθλιωμένη από την αντίστοιχη του εσταυρωμένου.Νομίζω πως ο Πιστός υπερέβαλε όμως.Ο καθένας βέβαια τα ερμηνεύει όπως θέλει.Ο ορθόδοξος θα πει πως είναι για εκβιασμό συγκινησιακής φόρτισης.Ο καθολικός θα πει ότι είναι πιο ρεαλιστικό (που είναι) και για έμφαση της ταπεινότητας και της θυσίας του Ιησού.
Αγία Τριάδα: Mουσική,Metal Gear Solid,LOST
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι όντως πιο "ταλαιπωρημένη" η μορφή του τζόσουα κρίστ στον καθολικο σταυρο, ακριβως για τον λόγο που περιέγραψε ο OldSnak3: να τονιστεί η "θυσία" και το "μαρτύριο" του και να σου δημιουργήσει ενοχικά σύνδρομα ότι και καλά ταλαιπωρήθηκε για σένα και πρέπει να "υποταχθείς' στο θέλημα του...αλλά πάντως αίματα δεν βλέπω...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ο σταυρος δεν μπορει να ειναι ρεαλιστικος την στιγμη που καποιος απεικονίζεται καρφομενος στο σταυρο. 5 καρφια δεν μπορουν να στηριξουν το βαρος ενος ανθρωπου.... εκτος και αν ειναι καρφια παπαδοπουλος (βλ:θα εξηγησω στο βλαστημο χιουμορ)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

:lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Απάντηση