Αθεοι και σταυρός.

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε: Επομένως δεν συνιστά αξία για σένα η πίστη γενικά σε όλους τους τομείς, αλλά η πίστη συγκεκριμένα στον θεό, κατάλαβα σωστά;

Θέλεις να μας πεις πότε και πώς αποφάσισες ότι η πίστη στον θεό είναι αξία;

Επίσης, μπορείς να ορίσεις την αξία αυτή, την πίστη στον θεό; Είναι πίστη στην ύπαρξη θεού γενικώς, ή είναι πίστη σε συγκεκριμένο θεό; Αν ναι, πώς αποφάσισες ότι η πίστη στον συγκεκριμένο θεό είναι αξία; (ενώ στους άλλους θεούς δεν είναι αξία).
αναγνώρισα την αξία της πίστης στο θεό απο την στιγμή που διάβασα την αγία γραφή και αποδέχτηκα τα όσα λέει.
η αξία αυτή δέν μου κληροδοτήθηκε απο καμοιά θρησκέια αλλα την ανακάλυψα μόνος μου.
οι περισότεροι άνθρωποι που πιστεύουν στον θεό, πιστεύουν είτε επειδή το νιώθουν ώς υποχρέωση είτε επειδή έτσι έμαθαν απο τους γύρω τους. αυτό όμως δέν δίνει στην πίστη τους την αξία που πραγματικά αξίζει η πίστη.

δέν μπορώ να δώσω τον ορισμό του θεού, γιατί δέν μπορώ να τον ορίσω.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σε τι ηλικία διάβασες την αγία γραφή; Την διάβασες ολόκληρη;

Έχεις διαβάσει ιερές γραφές άλλων θρησκειών πέραν της χριστιανικής;

Νομίζω ότι σε μια γνήσια πνευματιή αναζήτηση θα θέλει κανείς να διαβάσει όλες τις πηγές σχετικ΄αμε τη θρησκεία και όχι να περιοριστεί σε ένα μόνο θρήσκευμα. Όταν μάλιστα το θρήσκευμα αυτό τυχαίνει να είναι εκείνο με το οποιο γαλουχήθηκε και το οποίο επικρατεί στο κοινωνικό του περιβάλλον, είναι εύλογο να αναρωτηθούμε αν η επιλογή ήταν ανεπηρέαστη.

Είσαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν επέδρασε στην επιλογή σου η επιρροή κάποιων ανθρώπων; Των γονιών σου, π.χ., των συγγενών, κάποιου καθηγητή, κάποιου ιερέα, κάποιοων άλλων ανθρώπων που θαύμαζες και εκτιμούσες;

Εγώ όταν διάβασα την αγία γραφή από θρήσκα που ήμουν, έγινα άθεη. Δεν βρήκα κανένα νόημα εκεί μέσα. Μου φάνηκε ολοφάνερο ότι ήταν απλώς αρχαίοι μύθοι, οι περισσότεροι μάλιστα ήταν σκληροί και απάνθρωποι, σε απόλυτη αντίθεση με την εικόνα του πανάγαθου, παντελεήμονος θεού. Μου κάνει εντύπωση που εσύ την δέχτηκες ως θεόπνευστη, χωρίς μάλιστα να την συγκρίνεις με τίποτε άλλο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

έχω διαβάσει το κοράνι, και έχω μελετήσει τις ινδουιστικές θεωρείες.
επείσης έχω ασχοληθεί πολύ με την παραψυχολογία και τους new agers.

αρχικά είχα διαβάση την καινή διαθήκη, αλλα ίσως επειδή ήταν γραμμένη κάπως στην καθαρεύουσα δέν με έκανε καθόλου εντύπωση.

μερικά χρόνια μετά, αφού είχα άρχισει να αναρωτιέμαι για το τί έιναι θεός,
είχα προσευχηθεί και είχα ζητήσει απο τον θεό να μου δείξει τί τελικά είναι αλήθεια. και ενώ βρισκόμουν στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου στην λευκάδα οπου είχα πάει για διακοπές, άνοιξα το συρτάρι απο το κοκοδίνο δίπλα στο κρεβάτι και βρήκα μια καινή διαθήκη στην δημοτική.

αμέσως άρχισα να την διαβάζω και πραγματικά με συνεπήρε.
η περιέργεια είχε πιά γίνει δίψα να διαβάζω και άλλο. όταν την τελείωσα είχα πιά πιστέψει.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε: απο την στιγμή που αναγνώρησες το λάθος, έχεις αυτόματα μετανωήσει.
αυτή είναι και η μετάνεια. μετανιώνω για κάτι λάθος που έκανα.
η διαφορά έιναι εγώ ζητάω και την συνχώρεση απο τον θεό.
Δεν κατάλαβες. Ναι, κάποια λάθη δεν θα ήθελα να τα έχω κάνει, αλλά δεν είναι ακριβώς μετάνοια. Τώρα δεν θα τα ξαναέκανα, γιατί ξέρω ότι είναι λάθος. Αλλά όταν έκανα κάποια πράγματα, δεν γνώριζα ότι θα είχαν ή δεν θα είχαν κάποιες συνέπειες. Δεν μπορούσα στις περισσότερες περιπτώσεις να ξέρω ότι θα έκανα λάθος. Τώρα, αφού είδα που οδήγησαν σε κάποια πράγματα, απλά λέω ότι έκανα λάθος και εαν βρισκόμουν σε παρόμοιες καταστάσεις δεν θα το ξαναέκανα. Και μερικές φορές, πράξεις που θεωρούσα ότι ήταν λανθασμένες, αλλά δεν είχα άλλες επιλογές, ή οι υπόλοιπες επιλογές ήταν χειρότερες, βγήκαν με πολύ καλύτερα αποτελέσματα απ΄ότι νόμιζα, ή μερικά βγήκαν να μην είναι τελικά λάθη, αλλά να είναι η σωστή πράξη. Δεν μετανοώ ότι τα έκανα εκείνη την στιγμή, επειδή εκείνη την στιγμή ήταν αυτό που ήθελα, η καλύτερη επιλογή, ή απλά νόμιζα ότι ήταν το καλύτερο, κι ας μην ήταν. Απλά αναγνωρίζω ότι έκανα λάθος, και όταν διορθώνεται, προσπαθώ να το διορθώσω, αλλιώς προσπαθώ να μάθω από αυτό.

Δεν μετανοιώνω με την έννοια της θρησκείας. Και δεν πρόκειται να ζητήσω συγχώρεση από κανένα ανύπαρκτο πλάσμα.
SinneR έγραψε:
Darkchilde έγραψε:Εκείνο που δεν έχεις καταλάβει, είναι ότι ζητάμε επιστημονικά στοιχεία για την ύπαρξη ενός θεού, που μπορούν να επαληθευτούν από όλους. Δεν έχω βρεί ούτε έναν που να έχει πραγματικά στοιχεία μέχρι στιγμής. Έχεις εσύ κάποιο στοιχείο, το οποίο να μπορεί να επαληθευτεί από όλους μας;
το μόνο στοιχείο που έχω είναι οι εμπειρείες ανθρώπων.
και φαντάζομαι οτι αυτό δέν σου αρκεί.

εδώ τεριάζει το στερεότυπο οτι ο θεός έιναι πολύ μεγάλος για να τον κατανοήσει ο άνθρωπος, και να τον αποτυπώσει σε κάποια μαθηματική απόδειξη.
Λυπάμαι αλλά οι προσωπικές εσωτερικές εμπειρίες δεν είναι στοιχείο, επειδή εξηγούνται από την ψυχολογία.

Ο θεός αν υπήρχε, τότε θα άφηνε κάποια αποτυπώματα στον κόσμο, αποτυπώματα τα οποία θα μπορούσαμε να βρούμε. Αλλά δεν έχουμε βρεί τίποτα τέτοιο. Τίποτα που να δείχνει την ύπαρξη ενός θεού. Ούτε ένα τόσο δα μικροσκοπικό στοιχείο. Και όπως λές δεν έχεις στοιχεία.
SinneR έγραψε:
Darkchilde έγραψε:Καμμία προσευχή δεν έχει αποτέλεσμα, πραγματικά. Μόνο στην ψυχολογία του κάθε ανθρώπου μπορεί είτε να βοηθήσει είτε να μην έχει αποτέλεσμα είτε να έχει αντίθετα αποτελέσματα: Είναι πραγματικά αστεία τα ευρήματα της έρευνας του Harvard σχετικά με την προσευχή! Και η έρευνα έγινε με χρήματα του Templeton Foundation, γνωστό χριστιανικό ίδρυμα. Πάντως είχαν την ειλικρίνεια να πούνε την αλήθεια και να μην κρύψουνε την τεράστια αποτυχία τους!
την χαρακτηρίζεις εύκολα αστεία όπως θα χαρακτήριζες οποιοδήποτε παρόμειο συμπέρασμα που έρχεται σε αντίθεση με τα πιστεύω σου.
για την συγκεκριμένη έρευνα δέν γνωρίζω, μπορεί να έγινε και όπως το λές.

οι προσωπικές μου όμως εμπειρίες με την προσευχή με έχουν πείσει για την δύναμη της.
Μήπως επειδή εσύ προσπάθησες για αυτό που ήθελες; Μήπως επειδή εσύ καλυτέρευσες την ίδια σου την ψυχολογία και βοήθησες τον ίδιο σου τον εαυτό να παλέψει για αυτό που θέλει;

Δεν διάβασες την έρευνα μου φαίνεται. Αντίθετα η έρευνα αυτή λέει ότι η προσευχή δεν είχε κανένα αποτέλεσμα, και ότι οι ασθενείς που ήξεραν ότι κάποιοι προσεύχονταν γι'αυτούς, αγχώθηκαν, και παρουσίασαν περισσότερες επιπλοκές από τις υπόλοιπες ομάδες. Γι'αυτό είπα ότι είναι αστεία, επειδή η έρευνα είχε τα αντίθετα αποτελέσματα απ'ότι περίμεναν οι θρησκευόμενοι.
SinneR έγραψε:
Εγώ δεν είδα ποτέ κανέναν θεό. Κανένας θεός δεν με βοήθησε ποτέ, ούτε κάποιον που γνωρίζω. Οτι έχω καταφέρει το έχω καταφέρει μόνη μου με την βοήθεια και την στήριξη της οικογένειάς μου και των στενών, αγαπημένων μου φίλων.
τον ζήτησες ποτέ στην ζωή σου?
εγώ ευχαριστώ κάθε μέρα τον θεό για την οικογένεια μου τους φίλους μου, το φαγητό που τρώω...
δέν θα είχα τίποτα άν δέν μου είχε δωθεί.και τίποτα δέν μου ανήκει απο όσα έχω.

ξέρω τι θα απαντήσετε, οτι τα παραπάνω είναι παράλογα. και συμφωνώ.
άν ήθελα να σας πείσω για την ύπαρξη του θεού, δέν θα τα έγραφα.
έτσι όμως νιώθω.
Χρειάζεται να τον ζητήσω; Αν υπάρχει γιατί φανερώνεται μόνο σε πιστούς και όχι σε άπιστους; Δεν έχω ακούσει κανέναν άθεο/αγνωστικό να έχουν "θρησκευτικές εμπειρίες" ή κάτι παρόμοιο. Δεν έχω ακούσει από κανέναν που να γνωρίζω, ακόμα και άτομα που πιστεύουν, να έχουν τέτοιες εμπειρίες.

Δεν σου δώθηκε τίποτα. Μόνος σου με την βοήθεια της οικογένειά σου και των φίλων σου τα απέκτησες. Σου ανήκουν κάποια πράγματα προσωρινά, και όταν φύγεις, όπως όλοι μας, θα περάσουν σε κάποιον άλλον ή θα καταστραφούν.

θα έλεγα ότι απλά είσαι άλλος ένας θρήσκος με τα ίδια πιστεύω και την ίδια απολογητική που έχω δεί στους περισσότερους θρήσκους.
SinneR έγραψε:
Θα σου πρότεινα να βρείς ένα βιβλίο και να διαβάσεις: Ο Στοιχειωμένος Κόσμος του Carl Sagan.
ενδιαφέρων φαίνεται το βιβλίο, θα προσπαθήσω να το βρώ.
Ελπίζω να το βρείς και να σε βοηθήσει να δείς τα πράγματα πιο λογικά, και να σταματήσεις να είσαι τόσο αρνητικός με τον εαυτό σου.

Sinner, πραγματικά, νομίζω ότι έχεις μία δόση κατάθλιψης, κάτι τόσο λυπημένο, κάτι σε στεναχωρεί τόσο πολύ. Και έχεις καταφύγει στην θρησκεία, που αντί να σε βοηθήσει, μάλλον σου έχει κάνει κακό με την καταπίεση της αμαρτίας. Αυτά χωρίς να θέλω να σε θίξω. Απλά αυτό βγαίνει, τουλάχιστον σε μένα προσωπικά, από τα γραπτά σου. Σαν να θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνο για κάτι, και μπορεί και να μην είσαι.

Αν έχω δίκιο, θα προτιμούσα να πας και να μιλήσεις σε έναν ψυχολόγο, και είμαι σίγουρη ότι ένας καλός ψυχολόγος μπορεί να σε βοηθήσεις πολύ καλύτερα. Ότι και να έχεις πάντως, θεωρώ ότι χρειάζεσαι τον κατάλληλο άνθρωπο να μιλήσεις. Κάποιον που θα δεί τα πράγματα λογικά και θα σε βοηθήσει.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

τον ζήτησες ποτέ στην ζωή σου?
εγώ ευχαριστώ κάθε μέρα τον θεό για την οικογένεια μου τους φίλους μου, το φαγητό που τρώω...
δέν θα είχα τίποτα άν δέν μου είχε δωθεί.και τίποτα δέν μου ανήκει απο όσα έχω.
εμείς οι άθεοι το κλεβουμε το φαεί που τρώμε.
Sinner σοβαρέψου

Λυπάμαι αλλά οι προσωπικές εσωτερικές εμπειρίες δεν είναι στοιχείο, επειδή εξηγούνται από την ψυχολογία.
και από την ψυχιατρική
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

τον ζήτησες ποτέ στην ζωή σου?
OFF TOPIC, αλλά μου θυμίζει αυτό: viewtopic.php?p=9970#p9970
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

δεν θα ήταν πολύ καλύτερο αυτό viewtopic.php?p=9970#p9970 αν η πρασινάδα ήταν φούντα?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Εννοείται!
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

"Εγώ όταν διάβασα την αγία γραφή από θρήσκα που ήμουν, έγινα άθεη. Δεν βρήκα κανένα νόημα εκεί μέσα. Μου φάνηκε ολοφάνερο ότι ήταν απλώς αρχαίοι μύθοι, οι περισσότεροι μάλιστα ήταν σκληροί και απάνθρωποι, σε απόλυτη αντίθεση με την εικόνα του πανάγαθου, παντελεήμονος θεού. Μου κάνει εντύπωση που εσύ την δέχτηκες ως θεόπνευστη, χωρίς μάλιστα να την συγκρίνεις με τίποτε άλλο."

Τελικά όποιος διαβάζει Αγία Γραφή μόνος του χωρίς της βοήθεια και την ερμηνεία της Εκκλησίας (Ορθόδοξης) κινδυνεύει να πλανηθεί. :violin:
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
emma
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009 23:20
Όνομα Ιστότοπου: -

πλανη ειναι να θεωρεις το ασπρο ασπρο και το μαυρο μαυρο;; και οτι λεει η εκκλησια ειναι σωστο εστω και αν προσπαθει να κανει το ασπρο μαυρο για σενα... α οκ...
Ubi dubium ibi libertas
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Τελικά όποιος διαβάζει Αγία Γραφή μόνος του χωρίς της βοήθεια και την ερμηνεία της Εκκλησίας (Ορθόδοξης) κινδυνεύει να πλανηθεί.
η μήπως το αντίθετο?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Οχι δεν είναι το αντίθετο. Το σωστό είναι.
Δεν βλέπετε που ακόμη και ο άγιος-αμαρτωλός της παρέας μας είναι και αυτό όπως εσείς ενάντια στην Ορθόδοξη Εκκλησία;
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Τελικά όποιος διαβάζει Αγία Γραφή μόνος του χωρίς της βοήθεια και την ερμηνεία της Εκκλησίας (Ορθόδοξης) κινδυνεύει να πλανηθεί. :violin:
Αυτό όμως έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τον SinneR, ο οποίος (όπως έχει γράψει), μόνος του την διάβασε ...

Από την άλλη, έχουμε ένα βιβλίο που επιδέχεται πολλών ερμηνειών, πράγμα που δεν είναι καθόλου καλό για την ''καθαρότητά'' του...

Αν διαβαστεί ανερμήνευτο, είναι απαράδεκτο (φοβικό, κινδυνολογόν, κ.ά.).

Θυμίζει κάποιους οι οποίοι λένε πράγματα που δεν έχουν εκφράσει σωστά -είτε γιατί δεν μπορούν, είτε γιατί δεν τους πολυενδιαφέρει, είτε τέλος από δόλο/πονηριά/κουτοπονηριά-, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

Εάν η Αγ. Γραφή απευθυνόταν στους ανθρώπους και, με δεδομένο το πολύ μικρό ποσοστό εκείνων που μπορούσαν να διαβάσουν στην εποχή της, θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρη, απλή και κατανοητή.
Αν δεν είναι έτσι -που δεν είναι-, δεν φταίμε εμείς που μπαίνουμε σε σκέψεις... ;)
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Άβαταρ μέλους
Πιστός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: 17 Μάιος 2009 07:24
Όνομα Ιστότοπου: Πιστός
Επικοινωνία:

Η Αγία Γραφή είναι ένα βιβίο που επιλέχθηκε για να διαβάζεται στην Εκκλησία. Αυτή μπορεί να το ερμηνεύσει γιατί είναι δικό της ασχετα αν κυκλοφορεί ελεύθερα. Και ενα παραμύθι να διαβάσει κανείς τα δικά του συμπεράσματα θα βγάλει.
Π.Χ Η Παλαια Διαθήκη είναι τύπος της Καινής Διαθήκης. Αν δεν εχω την ερμηνεία της Εκκλησίας για την Καινή ή για την Παλαια δεν βγάζω άκρη και δεν μπορώ να δω τίποτα και γίνομαι μετά ή φοβικός ή ψαχνω να κανω δική μου εκκλησία και να μαζέψω πιστους.
http://mediaserver.otenet.gr/ecclesia

Για όλους έχει ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Τελικά όποιος διαβάζει Αγία Γραφή μόνος του χωρίς της βοήθεια και την ερμηνεία της Εκκλησίας (Ορθόδοξης) κινδυνεύει να πλανηθεί. :violin:
Το "τελικά" σημαίνει ότι είναι δικό σου συμπέρασμα, ή είναι και αυτό από τα αξιώματα της ΧΟ εκκλησίας;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δεν εχω διαβασει την αγια γραφη κακο ειναι? βασικα το γεγονος οτι το βιβλιο αυτο εχει κοπει και ραφτει στα μετρα οπου θελουν το ειχατε αναροτιθει ποτε? και εμενα αλλος με το ειπε,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:"Τελικά όποιος διαβάζει Αγία Γραφή μόνος του χωρίς της βοήθεια και την ερμηνεία της Εκκλησίας (Ορθόδοξης) κινδυνεύει να πλανηθεί. :violin:
Χα χα, είδες τι πήγα κι έπαθα!

Εσύ Πιστε, αλήθεια, έχεις διαβάσει την Αγία Γραφή; Αν έχεις διαβάσει μόνο ένα μέρος, πες μας ποιο είναι αυτό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

η καινή διαθήκη είναι για να διαβάζεται απο όλους τους ανθρώπους.
εν έτη 2009 λίγοι είναι οι αγράμματοι.
η ορθόδοξη εκκλησία αντί να διαβάζει την αγία γραφή, στις εκκλησίες στην καθομιλουμένη επιβάλει να διαβάζεται στην αρχαία, και έτσι ψαλτά όπως τα λένε δέν καταλαβαίνεις τίποτα.

επείσης έχει περάσει στην κοινωνία η άποψη οτι η αγία γραφή είναι ένα κείμενο γεμάτο συμβολισμούς και ακατανόητα πράγματα που θέλουν επεξήγηση.
αυτό έιναι μεγάλο λάθος. όλα απλά και κατανοητά είναι.

επείσης δέν καταλαβαίνω γιατί να έχουμε την παλαιά διαθήκη ενώ ο θεός μας έχει δώσει την καινή.άν όλα τα πράγματα ήταν σωστά πρό χριστού, τότε γιατί ο θεός να στείλει τον ιησού?
αυτό απευθύνεται στον πιστό.

ούτε οι απόστολη ούτε οι πρώτες εκκλησίες είχαν την παλαιά διαθήκη ώς λατρευτικό βιβλίο.
αυτό έγινε αργότερα όταν ήδη η εκκλησία έιχε αρχίσει να αλλιώνεται

ο ίδιος ο ιησούς είπε οτι ένα καινούργιο ρούχο δέν το ράβουμε με παλιά μπαλώματα γιατί αυτά θα σκιστούν και το ρούχο θα αχρηστευτεί. παρόμεια δέν βάζουμε το καινούργιο κρασί σε παλιά κανάτια γιατί αυτά θα σπάσουν και το κρασί θα χαθεί.

τέλος το οτι δέν ανήκω στην ορθοδοξία δέν σημαίνει οτι είμαι και εναντίων της.
ο ιησούς είπε στους αποστόλους:''όποιος δέν είναι εχθρός σας είναι μαζί σας''

αυτό το πήραν 2000 χρόνια μετά οι αμερικάνοι και το κάνανε: όποιος δέν είναι μαζί μας είναι εναντίων μας.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

επισης ο ιησους ειπε, ο εχον δυο χιτονες να δινει τον εναν, πες μου ποιος απ τους ηγετης της εκαστοτε εκκλησιας το εχει εφαρμοσει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EmilofCrete
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 03:24
Όνομα Ιστότοπου: Emilofcrete's Weblog
Τοποθεσία: Ρετιρέ ;-)
Επικοινωνία:

Πιστός έγραψε:Η Αγία Γραφή είναι ένα βιβίο που επιλέχθηκε για να διαβάζεται στην Εκκλησία.
ΟΚ. Σε ποιους;
Μήπως εννοείς ότι είναι σαν τα βιβλία του σχολείου;
Μήπως γνωρίζεις από ποιους επιλέχθηκε; Με τι κριτήρια;
Μήπως γνωρίζεις μέσα από τι όγκο 'υποψηφίων' βιβλίων επιλέχθηκε;
Πιστός έγραψε: Και ενα παραμύθι να διαβάσει κανείς τα δικά του συμπεράσματα θα βγάλει.
Μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι και η σχετικοτητα των παραδειγμάτων που δίνεις...
Πιστός έγραψε: Π.Χ Η Παλαια Διαθήκη είναι τύπος της Καινής Διαθήκης.
Εδώ νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγχυση...
Πώς μπορεί ένα προγενέστερο βιβλίο να είναι ''τύπος'' του μεταγενέστερου;
Πιστός έγραψε:Αν δεν εχω την ερμηνεία της Εκκλησίας για την Καινή ή για την Παλαια δεν βγάζω άκρη και δεν μπορώ να δω τίποτα και γίνομαι μετά ή φοβικός ή ψαχνω να κανω δική μου εκκλησία και να μαζέψω πιστους.
Μεγαλύτερη αυθαιρεσία στην εξαγωγή συμπερασμάτων δεν θυμάμαι να έχω δει, τουλάχιστον πρόσφατα και από μη πολιτικό...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EmilofCrete την 17 Σεπ 2009 01:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το χρήμα, είναι Θεός!
Εικόνα

(Η δε βλακεία, ανίκητη...)
[για να μην ξεχνιόμαστε ;-) ]

"The saddest aspect of life right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom."
~Isaac Asimov
Απάντηση